Krajicek laat Edberg ontsnappen fP' Jan Wouters houdt van Oranje Sport BOLLEN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 23 redactie herman joustra ad van kaam lCH[Ftim brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Richard Krajicek is ingericht op een grote sportcarrière. Hij heeft zich omgeven met wat je plechtig een 'hofhou ding' kunt noemen. Een vaste persoonlijke trainer (Ro han Goetzke), een haptonoom (Ted Troost) en een bu reau dat al zijn zakelijke transacties regelt (Advantage). Het hele begeleidingsteam vormt een hitteschild tegen de verwarrende invloeden van de boze buitenwereld. Een schild dat de twintigjarige Hagenaar aan commissie, sa laris en reiskosten zo'n veertig procent van zijn bruto-in- komsten kost. Richard Krajicek boog gisteren het hoofd v work» eric edbie gpd-verslaggever Eenmaal op de baan is Krajicek echter op zichzelf aangewezen. Hij alleen neemt dan de beslis singen. Goetzke en Troost kun nen hooguit vanaf de zijkant kleine aanwijzingen geven. Zoals zij dat gisteren op het centre-court van Flushing Mea dows deden. Zoals gewoonlijk zaten ze onbeweeglijk en met een ondoorgrondelijke gelaats uitdrukking naast elkaar in een hoekje van de baan. De tips bleven zonder succes. Tegen Stefan Edberg, de num mer twee van de plaatsingslijst, leek Krajicek vier uur lang voor een daverende verrassing te gaan zorgen. In het broeierige Louis-Armstrongstadion bleef de Zweed tijdens een bloedstol lende vijfsetter echter het koelst en plaatste zich met 6-4,6-7 (6), 6-3, 3-6, 6-4 voor de kwartfina les van de US Open. Na Melbourne, waar hij de halve finales haalde maar zich met een schouderblessure moest terugtrekken, Parijs (an dere schouderkwetsuur) en Londen (te veel druk) vormde New York zodoende wederom een deceptie. De echte door braak van Richard Krajicek, mo menteel vijftiende op de we reldranglijst, laat op zich wach ten. Het talent met de hardste opslag van het circuit versloeg al topspelers, won twee toer- nooititels (Hongkong '91 en Los Angeles '92), maar laat als het echt moet nog verstek gaan. Toen de thans 26-jarige Edberg Krajiceks huidige leeftijd had, stond er al een Grand-Slamtitel (Melbourne) op de erelijst van de Zweed. Datzelfde geldt voor Jim Courier en John McEnroe. Al kan laatstgenoemde een ge val apart worden genoemd. Zoals ook Boris Becker, die als zeventienjarige Wimbledon Goetzke gaat er vanuit dat Krajiceks tijd nog komt. Volgens de coach is het service-kanon zonder meer in staat in de na bije toekomst een Grand-Slam- toernooi te winnen. „In vergelij king met vorig jaar, toen hij hier Ivan Lendl bijna in drie sets ver sloeg maar na anderhalf uur vanwege conditiegebrek door zijn hoeven zakte, is hij erg vooruitgegaan. Vandaag tegen Edberg serveerde hij niet al te best. Een jaar geleden was hij daarmee van de baan geslagen. Nu hield hij het ruim vier uur en vijf sets vol. Zijn spel is com pleter geworden. We moeten echter nog aan een heleboel dingen werken. Vooral zijn voe tenwerk kan veel beter", aldus Goetzke, wiens contract aan het eind van dit jaar afloopt. Zowel speler als trainer heeft echter al te kennen gegeven door te wil len gaan. De sprong naar de top tien kan dan worden genomen. Iets dat volgens de altijd een pet dragende Australiër dit jaar ei genlijk al had moeten gebeuren. „Als hij blessurevrij was geble ven, had Richard er nu ge- Krajicek besefte het en baalde als een stekker. „Opnieuw ver lies ik hier op een vreselijke rot manier. Ik begin dit stadion zo langzamerhand vreselijk te ha ten", jammerde de aangeslagen tennisser. „Hoe meer ik nu over de par tij nadenk, hoe rotter ik me ga voelen. De komende nacht zal wel erg vervelend worden. Het scheelde ook zo weinig. Ik had hier graag revanche willen ne men voor mijn teleurstellende resultaten in Parijs en Londen", sprak de Hagenaar, die zijn twee eerdere ontmoetingen met de Zweed had gewonnen (New Haven '91 en Tokio '92). De derde officiële wedstrijd tussen Krajicek en Edberg was niet fraai, wel spannend. Beide spelers maakten in de snikhete heksenketel („Er is geen mo ment stilte", aldus de verliezer) veel fouten en hadden regelma tig moeite hun service te be houden. Krajicek kreeg in totaal 21 breekpunten, tegen de Zweed 22. Edberg benutte er daar echter zeven van, terwijl Neerlands tennistrots op vijf bleef steken. De winnaar bleek vooral aan het net beter uit de voeten te kunnen. Toch had Edberg, die in New York aan zijn 38-ste Grand- Slamtoemooi bezig is, geduren de de ontmoeting enkele mo menten getwijfeld over een goe de afloop. „Mentaal gezien was het erg zwaar. Eerst had ik de partij in handen, vervolgens glipte die weer weg. Die lob bij 3-2 in de vijfde set betekende voor mij de ommekeer. Het was een perfecte lob. Ik kwam toen weer tot leven." „Ik beoordeelde die bal ver keerd", keek Krajicek terug op het veelbesproken punt. „Over de bal daarvoor ben ik echter veel pissiger. Die netvolley had ik gewoon in moeten slaan", mokte hij nog lang na over de gemiste kansen. Becker buigt hoofd voor Lendl NEW YORK «GPD Het tennisleven weegt weer wat zwaarder voor Boris Becker. De 24-jarige Duitser moest vannacht het hoofd buigen voor een getergde Ivan Lendl. In de langste wedstrijd op de US Open sinds de invoering van de tie-break in 1970 stuurde de acht jaar oudere Tsjech zijn opponent terug naar de klas. Na precies vijf uur spelen pakte Lendl met 6-7 (4-7), 6-2, 6-7 (5-7), 6-3, 6-4 de zege. Voor Becker werd het tennisseizoen daarmee helemaal de sastreus. De Leimenaar, die vanwege zijn levensbeschouwingen door zijn collega's 'de Filosoof wordt genoemd, wist dit jaar tij dens niet één van de vier Grand-Slamtoernooien de halve finale te halen. Alleen in zijn eerste jaar als proftennisser, in 1984, was dat ook het geval. Van Bon en Dekker maken faam waar rennes Bij de proloog van de Ronde van de Toekomst heeft de Nederlandse amateurploeg van zich doen spreken. Leon van Bon en Erik Dekker, beiden olympisch medaillewinnaar in Bar celona, waren de enige amateurwielrenners die bij de proloog in Rennes bij de eerste tien finishten. Van Bon, in Barcelona goed voor zilver in de puntenrace, moest winnaar Eddy Seigneur van de Franse Z-formatie op het 4,5 kilometer lange parcours slechts twee seconden toegeven. Dekker, die na de toekomstronde als prof in dienst treedt bij Jan Raas, eindigde als tiende. Van de profs van TVM (tot 25 jaar) was Hofman de snelste. Hij werd achttiende op 10 seconden vai Longo niet welkom in EG Ronde andorra Nog voor één meter was gereden bij de Ronde van de Europese Gemeenschap, raakte Leontien van Moorsel een be langrijke concurrente kwijt. In het prinsdom Andorra legden de organisatoren Jeannie Longo een startverbod op. De Fran<;aise, die overhoop ligt met de wielerbond van haar land, had een plaatsje gevonden in de Canadese ploeg. Dit werd echter niet geaccepteerd. De overgebleven 58 wielervrouwen begonnen de ronde met een proloog in de Spaanse Pyreneëen. De Noorse Monika Valvik had de beste weersomstandigheden en zegevier de over de 3,7 kilometer. Leontien van Moorsel werd tweede op bijna vier seconden. Bionda Zonderop naar NK tennis rupwetering Bionda Zonderop is uitgenodigd om deel te nemen aan de Nederlandse tenniskampioenschappen, die van 14 tot en met 20 september in Hoom worden gehouden. De Ripse, die ook komend seizoen voor het Leidse Unicum uitkomt, speelt sa men met 31 andere speelsters, onder wie ook titelverdedigster Heieen van den Berg uit Noordwijkerhout, kwalificatiewedstrij den. De acht hoogste speelsters op de ranking Zonderop staat 68ste zijn reeds geplaatst voor het hoofdtoernooi, dat het ove rigens zonder de vedetten Brenda Schultz en Manon Bollegraf moet stellen. Oranje-tiental op WK halve marathon den haag De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft voor de strijd om het wereldkampioenschap halve mara thon, dat zondag 20 september voor de eerste maal in Newcastle wordt gehouden, vijf vrouwen en vijf mannen aangewezen. De ploegen bestaan uit: vrouwen: Carla Beurskens, Marjan Freriks, Anne van Schuppen, Marianne van der Linden en Marlie Maru- tiak; mannen: Marti ten Kate, John Vermeule, Gerard Kappert, Henk Gommer en Jan Korevaar. Return Vitesse een dag vervroegd den haag De tweede wedstrijd tussen Vitesse en Derry City, in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup. is een dag vervroegd. Het duel in het Noordierse Londonderry vindt plaats op dinsdagavond 29 september, aanvang 19.30 uur. De eerste ontmoeting is woensdag 16 september in Arnhem. eindhoven albert geesing gpd-verslaggever Jan Wouters was bij het EK in Zweden één van de 'oudjes' op wie de critici het hadden ge munt. 'Te oud en niet meer Dij machte in een reeks van wed strijden het tempo bij te benen in de top van het mondiale voetbal'. Kortom: Wouters moest in het Nederlands elftal zijn plaats afstaan aan een jon gere. Net als bij voorbeeld Van Tiggelen en Gullit. In de Bundesliga, bij Bayem München, bewijst de Utrechter voorlopig het tegendeel. Hij scoort flink bij de Duitse pers en krijgt bijna wekelijks een hoog rapportcijfer. Dat is een kunst voor wie weet hoeveel buiten landers van naam al in Mün chen zijn gesneuveld. Toch bestaat de Wouters van vier jaar geleden niet meer. De tand des tijds, maar vooral zijn krachtenslopende manier van voetballen, heeft sporen nagela ten. Dat begreep ook Ajax, met trainer Louis van Gaal voorop. Het klinkt oneerbiedig voor een speler met zijn staat van dienst, maar de transfer van Wouters kwam Van Gaals Ajax helemaal niet ongelegen. Aan de Amster damse Middenweg kwamen ze erachter dat de dertiger de ont wikkeling bij Ajax had afge remd. Zonder Wouters ontwik kelde het elftal zich in sneltrein vaart tot een swingend geheel dat als beloning voor het nieu we denken van Louis van Gaal de UEFA Cup greep. Tijdens de mislukte jacht van Oranje op de Europese titel bleek in feite hetzelfde. Wouters kwam heel traag op gang, her stelde zich tegen de Duitsers, maar had niet meer de toege voegde waarde van het EK 1988. Daarom, en vooral met het oog op de toekomst, zou hij niet hebben misstaan in het rijtje Van Breukelen, Hiele en Van Tiggelen. die vanavond voor de Pim Doesburg (rechts) neemt Stanley Menzo onder handen. Ed de Goey (achtergrond) moet genoegen nemen met een plaats in de schaduw van de Oranje-doelman. foto anp aftrap van Nederland-Italië een passend afscheid krijgen. Maar Wouters wil nog zo graag. Als de bondscoach daar geen stokje voor steekt, wie wil hem dan beletten het Oranje shirt aan te trekken? Dick Advo caat, geen haar beter dan Rinus Michels, zijn conservatieve voorganger, honoreerde die Oranje-drang en miste daarmee een kans voor open doel om het Nederlands elftal nieuw elan te geven. Dat is niet onlogisch als wordt bedacht dat de bonds coach door de belangrijkste in ternationals in het zadel is ge holpen en dat van hem alleen wordt gevraagd Amerika' te ha len. Daarna geeft hij het estafet testokje over aan Johan Cruijff. Wouters zelf heeft nooit over wogen een punt achter zijn in terland-loopbaan te zetten. „Ik heb me wel afgevraagd of ik Amerika 1994 nog haal. Dan ben ik 34 en ik vraag me af of een type speler als ik, met de kracht die ik heb verbruikt, op die leeftijd nog kan meedoen. Maar ik zie wel wanneer de pijp leeg is. Voorlopig is dat niet aan de orde. Elke interland die ik kan spelen, is mooi meegeno men. Het Nederlands elftal is voor mij nog steeds een motiva tie." En dus staat hij vanavond te gen Italië weer in de basis. Ten koste van Peter Bosz. (niet gese lecteerd) of Aron Winter, zijn gedoodverfde opvolgers. Winter is een ander type speler, maar wel een voetballer, die nu ein delijk eens een kans verdient om in Oranje te laten zien waar om Lazio Roma zo veel geld voor hem heeft neergeteld. Die gelegenheid doet zich echter pas voor als Advocaat, pakweg tien minuten na de rust, besluit de ex-Ajacied in te zetten. Al was het alleen maar vanwege de loyale manier waarop hij zich altijd bij Oranje heeft opgesteld. Maar een kruimeldief van het type-Wouters wordt Winter nooit. Daar is hij te veel voetbal ler voor. Daarom is Wouters ook uniek. Net als Willy van de Kerkhof, zijn zwoegende voor ganger in Oranje, de 'stofzui ger'. Dat soort spelers is goud waard en moet je in het heden daagse voetbal met een lan taarntje zoeken. Het is daarom niet eens zo verbazingwekkend dat Advocaat Wouters zo lang mogelijk de hand boven het hoofd wil houden. De vraag is alleen of Oranje daarmee nog gediend is. Opstelling Nederland: Menzo (Aja*). Van Aene (PSV). Koeman (Barcelona). De Boer (Ajax); R ikaard (AC Milan), Wou Wisselspelen O Goey (Fevenoordi. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Quick B( beetje gebeur cteuren uick Boys is een beetje boos. Dat gebeurt wel vaker, deze krant maar al te goed. Een kri tische recensie van een voet balwedstrijd van de plaatselij ke trots wordt aan de kust niet altijd gewaardeerd, in zo'n ge val worden in de duinen tallo ze boze blikken opp de jour nalist geworpen. Ditmaal is Sierd de Vos, ver slaggever van Studio Sport, de kwade genius. Naar aanleiding van diens commentaar bij de kampioenswedstrijd Rheden- Quick Boys van 20 juni. stuur de het Katwijkse bestuur een brief op poten naar de hoge heren van Studio Sport. Enkele citaten daaruit: Het commentaar ran Sierd de Vos bij de beelden nan deze wedstrijd was ran een dermate kaliber dat het de kwalificatie ran onredelijk zelfs niet kan doorstaan. Het was puur onbe schoft. Wij hebben de indruk dat hij een aantal beelden ran de wedstrijd heeft gebruikt om het zaterdagroetbal een reeg uit de pan te geren. En daar mee in het bijzonder de naam ran Quick Boys in een kwaad daglicht te stellen. Heinze Bakker. foto archief Die zit, meneer De Vos! Of hij van de kritiek wakker ligt, is nog maar de vraag, maar de aantijgingen zijn niet mals. En eigenlijk heeft de club gelijk, want De Vos stootte met zijn commentaar een groot deel van de Katwijkse bevolking voor zijn hoofd. En dan ben je verkeerd bezig. Met de mede deling datde Katwijkenaren op zondag braaf in de kerk ver- toeven en op andere dagen de botte bijl hanteren'probeerde De Vos de lolbroek uit te han gen. „De vergelijking tussen religie en sport ontgaat ons volledig. Daarom was iedereen in Kat wijk heel erg in zijn wiek ge schoten. Dit hebben wij niet verdiend", vindt voorzitter Arie Guyt. Vandaar dus die boze reactie. De praeses eiste in het schrij ven van Studio Sport een ant woord. Dat heeft hij inmiddels gekregen. Van Heinze Bakker, eindredacteur van het sport programma. Guyt: „Het antwoord was niet bevre digend. Bakker vond dat de tekst van De Vos badinerend was bedoeld. En die kon vol gens hem best door de beugel. Desondanks wilde hij best om de tafel met Quick Boys om de kwestie uit te praten. Ik begrijp die reactie ran Bakker best Hij wil zijn collega niet afvallen. Ondanks alles is Sierd de Vos bij een volgend bezoek in Kat wijk van harte welkom. Guyt: .Je hoeft natuurlijk niet altijd boos te blijven. Met regisseur Paul Römeren Emiel Schelvis hebben ive prachtige tijden be leefd. Nee. wat ons betreft mag Studio Sport komen. En mocht die De Vos onverhoopt niet uit zijn woorden komen, dan kan ik altijd nog bijspringen. B,_ ROAC '79 keken ze afgelopen zondag ochtend vreemd op. Toen en kele heren het hoofdveld gin gen keuren voor de derby ROAC - MMO wisten ze niet wat ze zagen. Er was in de da gen voor de wedstrijd een maaiverbod geweest vanwege de vele regenval, maar tot hun opperste verbazing zagen ze dat de sprieten nu opeens wa ren geknipt en wel op een hele speciale manier. Vele banen waren zichtbaar op het veld. alsof er kriskras met een klein maaiertje door een dronkelap was rondgereden. Wacht eens even, die tekens van vijftien meter lang duid den ergens op. Hier stond wat te lezen in immense koeielet- ters van gras. 'MMO'. En vlak bij het strafschopge bied stond ook nog iets. Jon Bailie' was er met een maaier in het veld gegraveerd. Jan Bailie is de bijnaam van MMO-doelman Jan van Leeu wen. Verder hadden de 'maai ers' ook nog de uitslag van het duel vermeld: 1-2 stond er er gens rond de middencirkel. Er was weinig fantasie voor nodig om te bedenken waar de grappenmakers moesten worden gezocht. In de Hoog- madese hoek uiteraard. De harde kern van het suppor terslegioen van de kersverse vierdeklasser houdt wel van een geintje. Vorig jaar waren ze al nadrukkelijk aanwezig (met onder meer een reclame- vliegtuigje) tijdens de promo tiewedstrijd van MMO in Oegstgeest. Perry en Carlo Borst, Wilfried Caron en Edward van der (ieest mogen graag op een ludieke manier de aandacht vestigen op het schattige clubje uit de polder tussen Hoogmade en Wou- bnigge. Perry Borst: We zijn zaterdagnacht stie kem met een maaiertje over het hek geklommen. Het u>as 04.15 uur. Ach ja. een balorige bui. Moet kunnen, als je maar niets vernielt. We zagen daar om af van een kalkmachine. want daarmee zou je voor el lende hebben gezorgd. Dit uw leuk. het gras was erg langen de letters waren heel goed zichtbaar. Bij ROAC konden ze er de lol wel van inzien. „Dit kunnen wij wel waarde- „Het is een zoveelste bewijs dat de wedstrijden in de vierde klasse zo enorm leven. Wij zul len overigen straks ah uv naar Hoogmade moeten ook i>oor een stunt zorgen, maar ik ver klap niets." Een niet onbelangrijke tegen valler voor de MMO'en» was dat de wedstrijd uiteindelijk niet doorging. Niet omdat het veld zo slecht was gemaaid, maar omdat het te drassig „Dat uw een teleurstelling /rgt Morst Maar we hebben al weer een andere act in gedachten. MMO staat voor Met Moeite Opgericht. Vreemd eigenlijk, ze hebben daar toch nergens moeite mee.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23