Postkantoor niet naar centrum Zoeterwoude 'McDrive geeft geen verkeersoverlast' Voorschotense gehandicapten gaan naar De Zijl Bedrijven Regio Leiden 'Hoogste punt' renovatie Rijnlands Lyceum Nog deze maand één maximum-snelheid op Rijksstraatweg Kijkje in de keuken van Wassenaar en Zoeterwoude WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 voorschoten wilfred simons Voorschotense gehandicapten die aangepast werk zoeken, kunnen binnenkort terecht bij De Zijl Bedrijven in Leider dorp. Ben Wvan Voorschoten willen een samenwerkingsver band aangaan met de Bestuur lijke Eenheid Sociale Werk voorziening van de gemeente Leiden. Tot nu toe werkte Voorschoten samen met de Dienst Sociale Werkvoorzie ning Rijswijk en Omstreken, maar deze samenwerking wordt met ingang van 1 janua ri 1993 beëindigd. Bij De Zijl Bedrijven werken mensen met een verstandelijke of een lichamelijke handicap. Volgens voorlichter H. Janssen kan iedereen met een handi cap bij De Zijl Bedrijven te recht, mits hij of zij tot regel matige arbeid in staat is. „Ie mand die maar af en toe kan werken of die steeds storingen in het produktieproces veroor zaakt, kan niet bij ons werken. Maar voor de rest zijn we heel soepel: iemand die langzaam werkt, of een aangepaste werk plek nodig heeft, heeft bij ons goede kans op een arbeids plaats." Een plaatsingscom missie bepaalt of een gegadig de daadwerkelijk voor een ar beidsplaats in aanmerking komt. De Zijl Bedrijven zijn een in stelling van de gemeente Lei den. Zij is bestuurlijk verant woordelijk voor wat er bij het bedrijf gebeurt. Voorschoten krijgt dus geen directe zeggen schap, maar neemt zitting in een adviesorgaan: de commis sie sociale werkvoorziening. Deze commissie moet alle voorgenomen besluiten goed keuren: zoals de begroting, de beleidsplannen, de jaarreke ning en investeringsprogram ma's. Op die manier krijgt Voorschoten toch een redelijk grote invloed op de gang van zaken bij De Zijl Bedrijven. Leiderdorp en Zoeterwoude hebben eerder op diezelfde ba sis een samenwerkingsakkoord met Leiden gesloten. Momenteel telt De Zijl Be drijven al zo n dertig Voor schotense medewerkers, ter wijl 17 op de nominatie staan om te worden aangenomen. Volgens Janssen is dit niet te gen de regels: „Blijkbaar willen deze Voorschotenaren liever in Leiderdorp dan in Rijswijk werken. Alphen aan den Rijn en Katwijk bijvoorbeeld heb ben zelf eigen sociale werk voorzieningen, maar toch heb ben wij hier medewerkers uit die plaatsen. De gemeenten dwingen niemand om bij de 'eigen' instelling te werken." Voorschotenaren die nu bij de Sociale Werkvoorziening in Rijswijk werken, hoeven na 1 januari dus niet per se naar Leiderdorp te komen. PTT struikelt over hogere huurprijs nieuw onderkomen De verhuizing van het postkantoor in Zoeterwoude naar het nieuwe winkelcentrum aan de Dr. Bouwdijkstraat is van de baan. De PTT-directie is gestruikeld over 'het kos tenplaatje' van het vertrek naar het dorpscentrum. „De hogere huurprijs van het nieuwe onderkomen was uit eindelijk de bottleneck. Daarover hebben we geen over eenstemming bereikt", aldus PTT-directeur B. de Jager. zoeterwoude caroline van overbeeke De gemeente Zoeterwoude heeft zich jarenlang ingespan nen voor de komst van het postkantoor naar het centrum van het dorp. Nu is het PTT- kantoor gevestigd aan de Jan van Banningstraat. De gemeen te hecht er groot belang aan dat Zoeterwoudenaren voor geldza ken in het dorp terecht kunnen. De winkeliers in het centrum zouden daar ook hun voordeel mee kunnen doen. Het gemeentebestuur was zó gebrand op de verhuizing van het postkantoor dat het bereid was om flink in de eigen porte monnee te tasten voor een fi nanciële bijdrage in de verhuis kosten. Maar ook die geste kon de PTT niet over de streep trek ken. „We hebben veel tijd in de onderhandelingen met de ge meente en de projectontwikke laar gestoken en het leek op een haar na gevild", aldus PTT-di recteur De Jager. „We hebben dan ook grote waardering voor het college van B en W, voor hun vasthoudendheid en in spanning. Maar het grote pro bleem was toch de prijs die we voor het nieuwe gebouw moes ten betalen." Dwerg De PTT struikelde uiteindelijk over een hogere huurprijs van drieduizend gulden per jaar. Volgens De Jager is dat bedrag 'niet zo klein als het lijkt'. „Zoe terwoude is niet het enige post kantoor in Nederland: we heb ben achthonderd eigen vesti gingen en een contract met dui zend agentschappen. De kosten voor Zoeterwoude lijken klein maar als je al die 'dwergen' op telt, krijg je toch één gigantische reus. We moeten een bereke ning maken per vestiging en die viel in dit geval negatief uit: de kosten zijn gewoon te hoog." Er is nog een héle kleine kans dat de PTT op zijn besluit terug komt en het postkantoor toch verhuist. Maar dan moet de projectontwikkelaar de huur prijs wel flink verlagen. Bouw bureau Bakels en Ouwerkerk: „We zijn de PTT in ons laatste voorstel al flink tegemoet geko men. Toen hebben we de huur prijs al behoorlijk verlaagd. Maar we staan achter de ge meente en vinden het zelf ook belangrijk dat het postkantoor naar het centrum komt. We zul len nog bekijken wat er moge lijk is." Burgemeester A. Houdijk rea geert uiterst teleurgesteld op het PTT-besluit. „We vinden het echt heel erg jammer. Ik heb nog wel begrepen dat de pogin gen nog niet helemaal zijn uit geput en dat er nog een sprank je hoop is. Maar dat is nog maar héél klein." Volgens de burgemeester is de verhuizing van het postkan toor naar de Dr. Bouwdijkstraat de 'laatste kans' voor Zoeter woude. „In de toekomst zal zich niet snel meer zo'n gelegenheid voordoen: er is geen andere plek voor het postkantoor voor handen. En statistisch gezien is de kans heel klein dat een ander bedrijf binnenkort uit het win kelcentrum vertrekt. De komst van de PTT naar het centrum is menselijkerwijs dus eigenlijk uitgesloten in de toekomst. En dat is een enorme teleurstelling na vijtien jaar inspanning van onze kant." Ravage op Rijksstraatweg wassenaar Een 29-jarige Katwijker veroorzaakte gistermiddag een flinke ravage op de Wassenaarse Rijksstraatweg door een aanrijding te veroorzaken op het kruispunt bij Den Deyl. Hierbij vielen geen gewonden. De Katwijker reed richting Leiden door rood licht en botste vervolgens op het voertuig van een 46-jarige Voorschotenaar. Beide auto's raakten flink beschadigd De brandweer moest er aan te pas komen om het met olie en benzi ne vervuilde wegdek schoon te spuiten. Nieuwe straatnamen rond Alettahof voorschoten Drie fiets- en voetpaden rondom het multifunc tioneel centrum 'Alettahof krijgen de namen Van Hogendorp- weg, Aletta Jacobsplantsoen en Hoflandpad. De eerste twee ver bindingen sluiten aan op bestaande wegen en in de praktijk droegen zij al de namen die burgemeester en wethouders van Voorschoten nu voorstellen. De gemeenteraad moet de nieuwe namen nog goedkeuren. Golfen om Wassenaarse Paauw wassenaar Op het terrein van de Haagse Golf- en Countryclub aan de Groot Haesebroekseweg wordt op 13 september weer om de traditionele Wassenaarse Paauw (een zilveren beeldje) ge streden. De golfers spelen om de Rode Kruisbeker, waarmee het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis wordt herdacht. De op brengst van de inschrijfgelden, voor deze gelegenheid verdub beld, wordt geschonken aan deze instelling. Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar reikt om 17.00 uur de prijzen uit. wassenaar Bij de renovatie van het Rijn lands Lyceum in Wassenaar is het hoogste punt bereikt. Het ketelhuis verhuisde van de kelder naar het dak van het pand aan de Backershagenlaan, dat nog tot april 1993 in de steigers staat. Met de grote opknapbeurt van de scholengemeenschap is een bedrag van in totaal 4,5 miljoen gulden gemoeid. Het Rijnlands Lyceum zal er na de renovatie 'aantrekkelijker en vriendelijker' gaan uitzien, verwacht rector J. Mos. Dat geldt niet alleen voor het gebouw zelf, maar ook voor de in richting van het plein. De bestaande fietsen stallingen maken hier plaats voor banken en groen. Verder krijgt het pand door een andere entree een 'nieuw gezicht'. De grote opknapbeurt wordt tevens aange grepen om de lokalen te vergroten. Doordat de scholengemeenschap, waar ongeveer 860 leerlingen les krijgen, de afgelopen jaren wat ruim in haar jasje zat, kunnen er van elke drie lokalen twee worden gemaakt. In de overbo dig geworden gymnastiekzaal kan een aantal nieuwe ruimten worden ingericht, zoals de bi bliotheek en een tekenzaal. Door de verbouwing zorgvuldig te plannen, Mos: „Dat pakt overigens wel duurder uit"kan de overlast binnen de school be perkt blijven. Een deel van de leerlingen maakt momenteel ook gebruik van het onder komen van de voormalige mavo, zo'n 400 meter verderop. Dit pand wordt volgend jaar afgestotenfoto jan hol vast Deuren raadhuizen open op Nationale Gemeentedag zoeterwoude/wassenaar judith bilsen De raadhuizen van Zoeterwou de en Wassenaar zijn op zater dag 19 september geopend voor het publiek. Tijdens de Natio nale Gemeentedag, met als cen trale thema 'veiligheid', wordt onder meer voorlichting gege ven door politie, brandweer en allerlei gemeentelijke diensten. Bezoekers van het Zoeter- woudse gemeentehuis kunnen, als zij tenminste in het bezit zijn van een legitimatiebewijs, een kijkje nemen in het geautomati seerde bevolkingsregister. Op de afdeling bouw- en woning toezicht kan men zich laten in formeren over de nieuwe rege ling voor bouwvergunningen, terwijl bij milieuzaken de nieu we wet milieubeheer wordt toe gelicht. De raadsleden en de vertegenwoordigers van de poli tieke partijen zijn in de raads zaal aanwezig om vragen van politieke aard te beantwoorden. Bij de politie kan het publiek zich laten informeren over in braakpreventie. Tevens is er de mogelijkheid fietsen te laten voorzien van een postcode, zo dat deze na diefstal gemakkelij ker zijn op te sporen. Er wordt ook uitgebreid aandacht be steed aan de verkeersactie 'min 25 procent'. De actie is bedoeld om het publiek nog eens te wij zen op het belang van autogor dels en de maximum-snelheid. Ook de combinatie alcohol en verkeer komt aan de orde. De politie demonstreert onder meer de ademanalyse-appara- tuur. Deze dag zijn er ook voor de kinderen een aantal activiteiten: zo staat onder meer het maken van buttons op het programma. Belangstellenden voor de open dag in en rond het Zoeterwoud- se gemeentehuis zijn welkom tussen 11.00 uur en 14.00 uur. Wassenaar De Nationale Gemeentedag valt dit jaar samen met de Nationale Brandweerdagen. Het thema 'veiligheid' is voor de gemeente Wassenaar een goede gelegen heid beide evenementen te combineren. Op het terrein van de gemeentewerf zijn brand weer, politie en de dienst open bare werken aanwezig om het publiek voor te lichten over al les wat met veiligheid en pre ventie te maken heeft. Op het programma staan vi deofilms en allerlei demonstra ties, onder meer van het bestrij den van rampen. Het blussen van verschillende branden wordt nagebootst en ook wordt gedemonstreerd hoe bekneld geraakte slachtoffers van een ongeluk zo snel mogelijk kun nen worden bevrijd. Het publiek krijgt de gelegen heid om vanuit een hoogwerker Wassenaar van bovenaf bekij ken. Voor de kinderen wordt een spuitwedstrijd gehouden, waarbij de kleintjes met een brandweerslang bordjes om moeten mikken. De politie geeft voorlichting over inbraakpre ventie en de veiligheid van bromfietshelmen. Ook zijn er politievoertuigen en radarappa- ratuur te bezichtigen. In de kraam van openbare werken staat het milieu cen traal: groenvoorzieningen, wer ken aan de weg en klein che misch afval, alles komt aan bod. Burgemeester P.H. Schoute geeft om 10.00 uur het startsein voor de gemeentedag. De be- zoekers zijn welkom tot 15.00 De werkzaamheden die vooraf gaan aan de invoering van één maximum-snelheid op de Rijks straatweg in Wassenaar, worden halverwege deze maand afge rond. Op dat moment kunnen de bestaande 50-kilometerbor- den op het traject tussen het voormalige Dierenpark en mo tel Bijhorst worden vervangen door borden met de nieuwe snelheid van 70 kilometer per Het betreffende weggedeelte kende de afgelopen jaren als het enige onderdeel van de Rijks straatweg een afwijkende maxi mum-snelheid. Dat gaf aanlei ding tot gevaarlijke situaties. Het verkeer stroomde niet goed door, automobilisten zochten vaak sluiproutes door de kom van het villadorp en de rem mende auto's veroorzaakten een onrustig verkeersbeeld. Ook het milieu leed schade, want onrustig rijdende auto's veroor zaken meer uitlaatgassen dan strikt noodzakelijk is. De gemeenteraad van Wasse naar besloot eind april dat de 50-kilometerborden mochten verdwijnen. Als voorwaarde stelde zij dat Rijkswaterstaat, onder wiens verantwoordelijk heid de weg eigenlijk valt, de op- en afritten zou verbreden. Het overige verkeer wordt daar door minder gehinderd omdat het in- en uitvoegen soepeler verloopt. Informatie-avond over spoorwegtunnel voorschoten De Nederlandse Spoorwegen en bouwbedrijf Articon bv begin nen nog deze maand met de aanleg van de tweede helft van de spoorwegtunnel onder de Papelaan-West in Voorschoten. Over de te verwachten overlast wordt een informatie-avond ge houden op maandag 14 sep tember. De bijeenkomst vindt plaats in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4, aanvang 20.30 uur. McDonalds weerspreekt bezwaren tegen Leiderdorpse vestiging leiderdorp uesbeth buit1nk De McDrive die naast het Lei derdorpse AC-restaurant aan de Persant Snoepweg komt, ver oorzaakt volgens McDonalds geen grote stroom verkeer. „Vijfduizend auto's per week is een behoorlijk aantal, maar het overgrote deel komt nu al langs. Wij lokken ze alleen- naar bin nen met onze naam en met re clame", zo weerlegt directeur B. Durlacher de kritiek van een kleine minderheid in de Leider- dorpse gemeenteraad. „Wij ver wachten dus beslist geen over last." Durlacher zegt wel begrip te hebben voor de bezwaren tegen het parkeerplaats-restaurant naast de rijksweg A4. „Men denkt aan gigantische hoeveel heden voertuigen die van hein de en verre komen. Dat beeld stamt uit de tijd dat we de eer ste McDrive openden op een heel klein terrein. Omdat het de eerste was, gingen veel mensen erheen als een soort uitje, alsof ze naar de Efteling gingen. Maar die vestiging was daarop hele maal niet berekend." Het aantal klanten van de 22 McDrives in Nederland is in middels echter teruggelopen, benadrukt Durlacher. „Het nieuwtje is er af. De McDrive wordt nu gebruikt waarvoor hij is gemaakt, namelijk voor het afhalen. Of door de zakenman die snel even wat wil eten voor hij weer de snelweg opgaat. Hij wordt dus minder gebruikt en die enorme verkeersopstoppin gen zijn er niet meer." Meubelplein „Ik kan niet zeggen dat er geen auto's op ons afkomen. Dan zouden wij niet kunnen be staan. Vooral door de week trek ken we verkeer van de snelweg, zo'n 40 procent. De rest van de gasten komt uit de regio", aldus Durlacher. „Zondag'is voor de McDrive de drukste dag, omdat veel mensen gekoppekfaan een Leiderdorp krijgt een McDrive, waar automobilisten achter het stuur een hamburger kunnen bestellen en opeten. McDonalds verwacht geen extra verkeer. „Het publiek dat het Meubelplein bezoekt is het belangrijkste", aldus directeur B. Durlacher. foto pr uitstapje bij ons eten. In Leider dorp is het publiek dat het Meubelplein bezoekt, het be langrijkste." De tegenstanders in de Leider- dorpse gemeenteraad zijn niet alleen bang voor een grote stroom auto's in het dorp. Ook de werkgelegenheid voor de zo genaamde kansarme groepen, en het milieu krijgen volgens hen te weinig aandacht van de hamburger-gigant. „Ieder restaurant moet een afspiegeling zijn van de omge ving", weerspreekt Durlacher de kritiek- „Voor ons is maar één ding belangrijk en dat is dat onze mensen bereid moeten zijn om er representatief uit te zien, want ze gaan met voedsel en met gasten om. Leeftijd, huidskleur, geloof, zelfs beheer sing van de Nederlandse taal is niet van belang." Ook voor minder validen is volgens Durlacher plaats. „Er zijn best taken die door gehan dicapten kunnen worden ver vuld, bijvoorbeeld de kassa bij het auto-afhaalgedeelte. Het restaurant krijgt in elk geval de faciliteiten voor gehandicapten, zoals een apart toilet en brede deuren." McDonalds voert echter geen officieel voorkeursbeleid. „We leggen het niet vast in contrac ten", erkent Durlacher. „We ne men contact op met het ar beidsbureau zodra bekend is wanneer de nieuwe vestiging open gaat." Leiderdorp blijft volgens de directeur verschoond van rondslingerende BigMac-bakjes en frietzakjes. „Op de parkeer plaats komen genoeg afvalbak ken en mensen die het eten mee naar huis nemen, gooien de verpakking zelf weg. Het kan zijn dat er nog een paar a-socia le elementen bij zitten die het afval uit het autoraampje smij ten. Waar dat veel gebeurt, bij voorbeeld bij het vierde stop licht omdat daar de hamburger op is, maken wij schoon." De weerstand tegen de Mc Drive noemt Durlacher 'niet be vredigend'. In de gemeenteraad hebben D66, PvdA en Groen Links geëist dat alle bouwplan nen afzonderlijk moeten wor den goedgekeurd. Zo hopen ze de hamburger-gigant alsnog te gen te houden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19