IS Videotheek naar Bev rij dingsplein Rif geen goudmijntje voor sportvissers Weer onderzoek Stadsgehoorzaal Leiden WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 Nieuwbouw aan Garenmarkt door grondruil "Het concern 'Videoworld' aan de Korevaarstraat mag op het Bevrijdingsplein een nieuwe videotheek bouwen. In ruil hiervoor krijgt de gemeente de beschikking over de grond aan de Garenmarkt achter de videotheek. Het plan is om een deel van de leegstaande garage op deze plaats te slopen en er vier woningen te bouwen. leiden loman leefmans De gemeente is het hierover on langs eens geworden met de ei genaren van Videoworld J. Ver baan en L. Braham. De video theek op het Bevrijdingsplein wordt gebouwd naast de ail be staande houten (honingraat)ge- bouwtjes voor de vestiging van Albert Heyn. Het plan is in een vergevorderd stadium en wacht alleen nog op toestemming van de politiek. Verbaan, betrokken bij een reeks van videozaken in Leiden, onlokte twee jaar geleden een felle concurrentiestrijd aan de Korevaarstraat door aan twee kanten van de videowinkel van Holvast videotheken te ope nen. Daarmee telden de Ko revaarstraat en omgeving maar liefst vijf videozaken. Videoworld was daar onder meer gevestigd in een voormali ge garage maar mocht volgens het bestemmingsplan slechts een deel daarvan gebruiken. De gemeente moest de eigenaren met harde hand dwingen het achterste deel van de garage te ontruimen. Dat staat sinds die tijd leeg. Het is het deel dat nu gesloopt gaat worden voor de bouw van huizen. Ruil In augustus bood de gemeente aan om de grond aan de Garen markt te ruilen voor een stuk grond aan de Montgomery- straat, zodat ook daar een filiaal van 'Videoworld' kan komen. Dat ketste af omdat nieuwbouw op die plaats niet mogelijk bleek. Vervolgens werd gezocht naar een andere vestingingsmo- gelijkheid in de buurt van het winkelcentrum op het Bevrij dingsplein. Die is nu gevonden in de vorm van nieuwbouw. Voor het gat aan de Garen markt zijn al eerder nieuw- bouwplannen ontwikkeld. Die konden nooit worden uitge voerd omdat de gemeente geen eigenaar was van de grond. Naar verwachting kan binnen enkele maanden worden be gonnen met de sloop van een deel v Veel paarden in Valkenburg valkenburg Handel werd er vanmorgen praktisch niet ge dreven op de Valkenburgse paardenmarkt. Slechts één van de paarden was het voorwerp van onderhandelingen. Tot een koop kwam het echter niet want de transactie ketste op het laatste moment af. De Val kenburgse markt de oudste paardenmarkt van Nederland, werd gistermorgen druk be zocht. Weliswaar was het ter rein rond de Hervormde kerk om half negen nog praktisch leeg, anderhalf uur later be volkten meer dan honderd paarden en pony's, één ezel en talloze bezoekers het marktter rein. L. van Tilburg, voorzitter van het paardenmarktcomité, was vanmorgen opgetogen over dit grote aantal. „Aanvan kelijk vreesden we vanmorgen dat het aantal paarden zou te genvallen omdat het vanmor gen vroeg nog zo rustig was. Maar dit overtreft de verwach tingen." Vorig jaar waren er tachtig paarden en pony's op de paardenmarkt FOTO DtCK HOGEWONING Aanleg kunstrif voor kust Noordwijk van start noordwuk paul v Dertig vrachtwagenladingen ba saltkeien komen morgen op de bodem van de zee terecht, acht kilometer voor de kust bij Noordwijk. Verdeeld over vier hoopjes met een diameter van tien meter en een hoogte van drie meter, moeten ze snel be groeid raken met sponsachtigen en zee-anemonen. Schelpdieren, garnalen en kreeftjes zijn daar dol op en die nen op hun beurt weer als maaltijd voor vissen, leert de praktijk op wrakken en haven hoofden. Dus: een grotere bio logische verscheidenheid in on ze Noordzee door deze proefrif- fén. De voorzitter van de Noord - wijkse hengelsportvereniging De Sportvisser, C.L.P. Lassooy, verwacht niet dat de riffen een goudmijntje worden voor zijn 100 leden tellende club. Aller eerst duurt het drie tot vijf jaar voordat de kunstriffen, die om de 50 meter worden flink zijn begroeid. Bovendien vindt hij de' reeks aan de kleine kant. Óf, anders gezegd: 'het zijn spelden in een hooiberg'. „De meeste wrakken hier zijn 30 tot 50 meter lang", vergelijkt hij. „En in Amerika zijn kunstriffen kilometers lang, vaak gemaakt van autobanden. Daar kunnen vissen lekker in de luwte liggen." Als die diertjes dat bij de kust- riffen ook gaan doen, denkt Las sooy dat beroepsvissers ze mas saal gaan 'afzetten' met staande netten: „Ze doen dat nu ook met wrakken. Laten de netten er bijna constant omheen staan. Je moet mazzel hebben als je er een keertje kunt hengelen. Vooral Denen zijn goed in wrakkenvissen, ze doen dat to- taan Frankrijk. In Nederland vissen de meesten met netten die over de bodem slepen". Het is een methode die veel weer standen oproept, aangezien de zee bijkans wordt leeggevist en de bodem leeggeschraapt. Voorrang beroepsvissers Boven de riffen laat Rijkswater staat een stuk zee van een vier kante kilometer met boeien af zetten. De organisatie hoopt dat vissers daar buiten blijven, maar Lassooy denkt dat ze er juist op afkomen. Controle is moeilijk en verboden is het vis sen niet. Lassooy heeft er begrip voor dat de beroepsvisserij voorrang heeft, maar maakt zich wel zor gen over sommige praktijken van de heren. Zo blazen ze met dynamiet vissen weg of laten ze stukken net achter. Die vissen dan eeuwig door op de bodem van de zee, die ter plaatse 18 meter onder de waterspiegel ligt. Welke vissen op de riffen afkomen, weet de Noordwijkse hengelaar niet. „We hoeven niet te verwachten dat er opeens barracuda's gaan rondzwem men", zegt hij nuchter. De aanschaf van de 60 tot 300 kilo wegende natuurstenen en het storten ervan kost 150.000 gulden. Volgend jaar heeft Rijkswaterstaat het dubbele be drag op de begroting staan, voor onderzoek. Duikers gaan regelmatig naar beneden om de riffen te inspecteren en met fo to- en videocamera's te registre ren hoe de leefgemeenschap pen zich ontwikkelen. Ook de meetapparatuur van het twee kilometer noordelijker gelegen REM-eiland registreert het nodige: windrichting, water kwaliteit, getijdestromingen en de temperatuur van lucht en water. Vandaar dat de riffen in hun buurt zijn gekomen. Ande re meetpunten in de Noordzee bleken onhandiger: of ze liggen voor het drukbevaren Hoek van Holland of in de buurt van afge legen boortorens, waar je met een helikopter heen moet. Na een jaar of drie bekijkt Rijkswaterstaat of de proef een succes is en er wellicht een uit breiding inzit, bij Noordwijk of elders. Wanneer er nadelen aan het initiatief blijken te kleven, wordt de steenmassa opge ruimd. „We kunnen ons echter zo gauw geen nadeel inden ken", zegt een woordvoerster van Rijkswaterstaat. „Brood etende profeten zijn het", rea geert de Noordwijkse hengelaar. „Maar ach, we zien wel". Landen als Japan werken al eeuwen met kustriffen, opgezet als omkooide kwekerijen van kreeften of inktvissen op heb ben. Ook wier, grondstof voor voedsel en cosmetica, tiert er welig op. Nederland heeft er echter nooit aan gedacht, versto ken als men hier was van inspirerende rotskusten. Warmonder R.J. Leewis, als bioloog verbonden aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, bracht het balletje aan het rollen. Deze duikfanaat bestudeerde het leven op wrakken, waterwerken en kunstriffen in andere zee- en en concludeerde dat dat rijk is. Zo merkte hij dat op wrak ken 180 maal zoveel dierlijk leven voorkomt als op een kale zandbodem. Ze geven luwte en maken het kleine zeedieren mogelijk vol wassen te worden. Zonder harde bodem sterven onnoemelijk veel larven die vervolgens worden afgebroken door bacteriën. Dat kost zuurstof, waardoor het zuurstofgehalte omlaag gaat. Als het goed is verrijkt een rif het leven in zee en komt er meer zuurstof in het water. Ook zou het weieens een mooie manier kunnen zijn om van ons afval af te komen. De riffen van morgen zijn van een schoon natuurprodukt gemaakt Er wordt echter op gestu deerd of het ook met materialen kan die verontreinigd zijn maar niet verontreinigen. Kettingbotsing Voorschoterweg Op de Voorschoterweg heeft zich gistermiddag een heuse kettingbotsing voorgedaan. Het ongeluk gebeurde nadat een 22- jarige inwoner van Den Hoorn te laat zag dat een aantal wa gens voor hem stilstond. De man had nog zo veel vaart, dat hij drie andere wagens op el kaar schoof. Bij de botsingen raakte niemand gewond. Jongetje breekt been na vlucht voor ruzie Een achtjarige jongen uit Lei den is gistermiddag gewond ge raakt bij een verkeersongeluk op de Charley Tooropstraat. De jongen, die ruzie had gekregen met enige buurtgenootjes, ren de plotseling tussen twee gepar keerde wagens de straat op. Hij werd geschept door een auto, die op dat moment voorbijreed. De bestuurder van die wagen, een 36-jarige Leidenaar, kon de jongen niet meer ontwijken. De jongen is met een gebroken been opgenomen in het Diaco- nessenhuis. onderzoek naar de mening van consumenten kost duizenden guldens. Interviewbureaus gebruiken ingewikkelde modellen om opiniepeilingen te houden die een beeld geven van hetgeen de mensen bezig houdt. Dat kan gemakkelijker. Een paar uurtjes in de avond op de Leidato en je weet exact wat er in de stad leeft. Sinds gisteravond is glashelder waaraan Leiden (en omgeving) zich groen en geel ergert in de eigen stad. Parkeren Op één, met stip, staat het het parkeren. Bijna alle ondervraag den hebben wel iets te mekke ren over dat stallen van de wa gen. De meesten over het cen trum. „Er rijden op een zater dagmiddag net zo veel mensen rond op zoek naar een plekkie als dat er wagens geparkeerd staan", weet mijnheer Ouds- hoom te melden. Samen met zijn vrouw wijkt hij vaak uit naar winkelcentra in de regio. „Daar kan ik ten minste m'n wagen fatsoenlijk kwijt." Een mijnheer en mevrouw uit Bos koop hebben dezelfde klacht: „Wij vinden Leiden een mooie Wat is er nou Leidser dan de Leidato? Niets toch. Dus moet Steeds daar ook zijn. De redactie staat drie dagen achtereen bij de beursstand van het Leidsch Dagblad om u te laten reageren op vragen. Gisteravond de eerste: wat zou u veranderen in de stad als u het voor het zeggen had? De Leidenaar aan de macht. stad, maar gaan toch vaak naar Gouda of Rotterdam. Niet om dat dat zo dichtbij is. Nee, je kunt er beter parkeren." Het Boskoopse duo werd onlangs onaangenaam verrast door de uitbreiding van het parkeer- restrictiegebied. „Nou kun je het helemaal wel vergeten." Mijnheer R. van der M. ('houdt het daar maar bij') uit de Ceramstraat heeft juist last van een gebrek aan parkeerruimte voor zijn eigen deur. „In de stad is het geen probleem, daar rij ik een parkeergarage binnen, al tijd plek". Voor de deur in De Kooi is het evenwel ellendiger. „Ik moet vaak een paar hon derd meter lopen voordat ik thuis ben." Voor de rest is de geboren Blokzijler wel tevreden. „Hoewel ik hier al ruim 64 jaar woon ben ik geen echte Leide naar. En dus veel gemakkelijker dan de meesten hier." Sluitingstijden Een goede tweede plaats scoren de sluitingstijden van cafés. Met name de jongere bezoekers van de Leidato vinden het maar niks dat ze om een uur of twee al naar huis moeten. Vijf uur wordt in het algemeen als een mooie tijd gezien. Alain Rands- dorp: „Je gaat toch niet zo vroeg Alain Randsdorp (met vriendin) zou de sluitingstijden veranderen als hij het voor het zeggen had. Vijf uur zou het worden. „Twee uur is niks, want je gaat toch niet vroeg van huis." foto henk bouwman stappen, dan kun je ten minste nog een beetje doorvieren." De suggestie dat je in een disco theek niet ziet of het licht of donker is, wordt resoluut terzij de geschoven. 'Nieuwbakken' Leidenaar R. Hagen pleit ook voor vijf uur. Hij voegt hieraan toe dat hij de erfpacht zou af schaffen. Hij is net een huis aan het kopen. Blijkbaar niet in het centrum, gezien zijn pleidooi voor late openingstijden. Breestraat De Breestraat doet het ook goed in de peiling. Die willen velen wel eens veranderd zien. Met name de NZH-chauffeur C. Zwanenburg zou deze winkel straat dicht gooien als hij het voor het zeggen had. „Het is een regelrechte ramp, hoewel die straat al miljoenen gekost heeft. Alles kart er maar door heen, tegen de richting in. De politie doet zelden wat. Fietsers gooien zich voor de bus, taxi's racen je voorbij, echt ongeloof lijk." Óp de vraag of hij zich zelf netjes aan de voorgeschreven snelheid van 15 kilometer per uur houdt, antwoordt hij ont kennend. „Dat staat ook ner gens aangegeven." Ho ho. chauffeurtje, dat staat in grote cijfers op het wegdek geschre ven. „Dan moet de gemeente die cijfers goed wit houden, zo vaag als ze nu zijn zie ik ze niet." Mevrouw Oudshoorn heeft het eveneens op de Breestraat voor zien. Het verkeer kan haar niet zo veel schelen, maar ze vindt 'm zo ongezellig. „Veel te breed en vroeger was het nog een winkelstraat. Nu zie je alleen maar advocatenkantoren verrij- Haagse Schouw Tot slot een losse flodder, een lumineus idee van mevrouw en meneer Vogelezang (zonder 'n', dan weten ze ten minste dat ik het ben. Ik ben de enige in Lei den die geen Vogelenzang heet") uit de Stevenshof. Zij zouden meteen de Haagse Schouwbrug heropenen, na een snelle verbouwing weliswaar. „Het is niet te doen." Maar ze hebben De Vink toch openge gooid? Dat is volgens het echt paar niet genoeg. „Je staat in el lenlange files. Vanochtend nog, ik wilde boordschappen gaan doen. Omdat het regende pakte ik de auto. Ver kwam in niet de file voor de Lelyiaan stond tot aan het viaduct. Ben maar om gedraaid, toen ik thuis kwam, zonder boodschappen, was het alweer droog." Die arme me vrouw Vogelezang. Een mijnheer, die er niet aan toekomt zijn naam te noemen omdat hij door zijn vrouw wordt meegetrokken („Kom op, m'n vriendin wordt niet goed') zou eigenlijk het liefst heel Lei den veranderen. Of misschien wel opheffen. „Het moet hier veel gezelliger", weet hij te mel den. Hoe dan mijnheer? „Juh, vind jij het hier zo leuk dan?" Tja. het valt toch wel mee, als je die Haarlemmerstraat weg denkt? „Nee hoor, het is niks en het wordt niks." (RK) Roy Klopper en Loman leefmara 'De zoveelste geldverspillende studie leiden roy klopper zijn al over veel tongen gegaan, maar vooralsnog is het daarbij geble ven. Ondanks de ingrijpende plannen van alweer een paar jaar geleden is de Stadsgehoor zaal nog steeds de oude: een ge bouw waarin van alles gebeurt. Er zijn klassieke concerten, An tilliaanse feesten, examens. Het gemeentebestuur lan ceerde een paar jaar geleden al het idee om dat te veranderen. De oude zaal aan de Breestraat moest vooral het walhalla wor den van cultuurminnaars. Niet doen, riep directeur André de Jong meteen al. Dat plan is on betaalbaar omdat grote evene menten en feesten nu eenmaal het meeste geld in het laatje brengen, stelde de directeur. Maar hij zou binnen de kortste keren niets meer heb ben te vertellen over de Stads gehoorzaal omdat een andere gemeentelijke directie (kunst en cultuur) het gebouw zou gaan beheren. De Jong zwaait echter nog steeds de scepter over de zaal. Voor hoelang is echter de vraag. Het college van B en W heeft al verschillende keren ge goocheld met data waarop de zaal in andere handen zou ko men. Tot verbijstering van De Jong heeft het college nu het Amsterdamse bureau Leyer Weerstra ingeschakeld. Dit bu reau onderzoekt of en hoe de directie kunst en cultuur de Stadsgehoorzaal kan exploite ren. Het eindrapport wordt me dio november verwacht. Het onderzoek kost de gemeente 67.000 gulden. De Jong, ook verantwoorde lijk voor de Groenoordhallen, snapt niets van de gemeente. „Wordt er weer een onderzoek van 67 mille tegenaan gegooid, terwijl toch al min of meer vast staat dat de Stadsgehoorzaal wordt losgekoppeld van de Groenoordhallen. Dit is al het zoveelste kostenverslindende onderzoek." Hij heeft niet zo veel zin om mee te werken aan het Amster damse onderzoek. „Wat heb ik eraan als ik het beheer over de Stadsgehoorzaal toch verlies. Ik zet de dozen met gegevens wel buiten. Als ze die ophalen kun nen ze het zelf uitzoeken. Ik heb het druk genoeg." De Jong is ta melijk sceptisch over de kans dat de directie kunst en cultuur de Stadsgehoorzaal rendabel kan exploiteren. „Ze organise ren van die concerten waar tien, twintig man zitten. Dat levert niets op, maar de verwarming moet wel aan en de rest van het gebouw kun je ook niet verhu ren vanwege geluidsoverlast." Het Amsterdamse bureau moet vaststellen hoe de exploi tatie rendabel kan worden ge maakt. Onderzocht wordt in hoeverre aanvullende activitei ten nodig zijn om de rekening sluitend te krijgen. Hierbij komt ook aan de orde welk soort activiteiten wordt ge doogd naast het culturele pro gramma. Y. van Baarle, hoofd van de directie kunst en cultuur gaat er niet van uit dat de huidi ge gebruikers van de Stadsge hoorzaal moeten omzien naar andere ruimte. „We zijn blij met de belangstelling van al die or ganisaties, wij willen graag met hen verder." In de Stadsgehoor zaal worden onder meer exa mens afgenomen en concour sen van harmonieën en fanfares gehouden. Verder zijn er bij voorbeeld het jaarlijkse Antilli aanse feest en het Bevrijdings bal. Toch komt er een verschil met de huidige huishouding. Van Baarle: „Momenteel is het een kwestie van zo vaak moge lijk zalen verhuren. Wij stellen een culturele programmering centraal, daama kijken we wat aanvullend nodig is om de ba ten en uitgaven in balans te krij gen." AGENDA WOENSDAG 9 SEPTEMBER Leiden Informatie bijenkomst van de Com modore Amiga gebruikersgroep Lei den in de kantine van V.V. Leiden aan de Smaragdlaan. aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21.00 uur, Noordwijk Bloedafname-avond van het Ned. Ro de Kruis ism LionsClub Noordwi|k, in de Willibrord-Mavo. Van Panhuys- straat. tussen 18.45 en 21.00 uur Vergadering van de commissie voor emancipatiezaken. Gemeentehuis (oude raadzaal), aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge drive m 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DUIVENBERICHTEN tet: 071-161418 De duiven vlogen zaterdag vanuit Arras. De Blauwkras: l7 en 8 comb v d. Blom; 2.3. 5 en 6 comb v.d Nieuwen- dijk, 4 en 9 comb. Houwelmg Rozier; 10 P. Landesbergen. Leiderdorp: 1.3. 9 en 10 J v Laar 4 Zn 2. 4, 6 en 7 R. v.d. Nieuwendijk; 5 en8J. Knijnenburg. Het Oosten: 1. 2. 3. 7 en 9 comb Mooten-v d Hoogt, 4 A. Pracht. 5G. Hendnkse. 6 en 8 M. Geyteman; 10 B. v Putten. De Reisduif: 1 en 8 A v.d Dop: 2 W Kop; 3 t/m 7 N. de Groot Zn.; 9 comb. Schroot; 10 P. Kop. De Rijnklievers: 1 J Kok. 2 en 8 J Ze en 6 J v. Leyden. 5 J. Wai,7M Hogenboom. 8G. Goo- 10H.1 I. Poel De Vriendenclub: 1 W Vijlbnef; 2 en 10 F Ladan; 3 en 8 W v d Koo.t. 4 en 7 L. Koopman; 5 A. Link; 6 A v Weeren; 9 R Verhoogt De Zwaluw: 14 en 7 J Hoogervorst. 2. 3en5vd Koo<i de Best. 6 en 9 P van Wissen en Zn 8W v. Ommen; 10N Meeuwenoord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15