Leiden Regio bankfiliaal spoorloos Minerva glij'dt uit over eigen zeep Prins houdt toezicht 'Partijleden machteloos bij kandidaatstelling' ZIEKTEKOSTEN? GEEN PROBLEEM! Wijk omgedoopt tot Rembrandtkwartier Leidato: 30.000 bezoekers LEIDAID-^ WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 'Verslaafden in Marca-garage' leiden Twee Leidenaars zijn gisteren aangehouden in de Mar- cagarage aan de ir. Driessenstraat op verdenking van het ver handelen van verdovende middelen. De politie was getipt door gebruikers van de garage, die geregeld klaagden over overlast van junks. Op de achtste etage trof een agent een 42-jarige en een 25-jarige Leidenaar aan, die zich verdacht ophielden. Bij de arrestatie liep de 25-jarige man een lichte verwonding op aan zijn arm. De Leidenaar maakte een onverhoedse beweging, waarna de politieman voor de zekerheid zijn hond liet toehap pen. Beide mannen hadden overigens geen verdovende midde len in bezit. Wel vond de politie in de garage allerlei zilverpa piertjes, die er op duiden dat junks daar dïUgs hebben gebruikt. De beide Leidenaars, van wie er een een bekende is van de poli tie, worden nog verhoord. Jongens racen met invalidenbromfiets leiden De politie heeft gisteravond rond kwart over elf een 19- jarige Noordwijkerhouter en een 18-jarige jongeman uit Oegst- geest aangehouden die met een driewielige invaliden-bromfiets rondreden op de atletiekbaan van AV Holland in de Leidse Hout. Agenten kwamen in actie nadat omwonenden hadden geklaagd over geluidsoverlast. De bromfiets, die toebehoort aan een Oegstgeestenaar, is in beslag genomen. De eigenaar heeft nog geen melding gedaan van de verdwijning van zijn voertuig. De politie bekijkt nog of de beide jongemannen schade hebben aangericht aan de atletiekbaan. Reclameposters gestolen leiden Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dins dag een groot aantal reclameposters gestolen uit zogeheten mu- pi's. De posterdieven sloegen hun slag in glazen reclamekasten aan de Zijlsingel, de ir. Driessenstraat en op enkele plaatsen in de binnenstad. Of het telkens om dezelfde posters ging, is nog niet bekend. Studenten te water met taart lbden De ontgroening van eerstejaars-studenten heeft van nacht opnieuw tot overlast geleid. De politie kwam rond half drie in actie nadat er klachten binnen waren gekomen over ver nieling. Agenten troffen bij de terrasboot van Annies Verjaardag nabij de Hoogstraat tien studenten in het water aan. De eerste jaars hadden opdracht gekregen een levensgrote reclame-taart, die bij het terras hoort, naar de overkant te zwemmen. De agen ten hebben de studenten gemaand de ontgroenings-actie te stoppen. Van welke vereniging ze waren, kon de politie vanoch tend niet verteilen. Ziektekosten hoeven geen probleem meer te zijn, dank zij de Extra Plus Polis van DVZ Verzekeringen. De Extra Plus Polis is een unieke aanvullende verze kering voor ziekenfondsverzekerden. Voor slechts enkele guldens per maand, dekt de Extra Plus Polis tal van zaken die uw ziekenfondsverzekering niet of slechts in geringe mate vergoedt. Zoals alternatieve neneeswiizen. geneesmiddelen die buiten het Geneesmiddelen Vergoedingen Systeem vallen, nehitsorothesen en bijvoorbeeld brilmonturen. Voor de kosten hoeft u het niet te laten: de premie voor de Extra Plus Polis bedraagt voor volwassenen tot 45 jaar slechts f5.65 per maand. (Boven die leeftijd geldt een toeslag). Kinde ren t/m 20 jaar betalen slechts f 1.75 per maand. Bovendien betaalt u voor maximaal drie kinde ren premie! Meer informatie vindt u in de speciale Extra Plus-lolder. Vraag 'm aan bij DVZ! Hoofdkantoor i ^end deze bon aan DVZ Verzekeringen, Antwoordnummer 14029, Rijnstraat 46-48 2223 ed Katwijk i 2220 VB Katwijk, dan heeft u de folder morgen in huis! 01718-29881 postcode/woonplaats: Zo'n kleine vierhonderd nieuwe Minervanen deden zich gisteravond op het Rapenburg te goed aan de Leidse hutspot en een bal gehakt. Deze zo genaamde 'Rap Hap' verliep, in tegenstelling tot maandagavond, rustig. foto» jan holvast Studentenvereniging noemt straf politie 'heel vervelend' Studentenvereniging Minerva bedoelde het zo goed dit jaar. Geen eerstejaars mocht er maandag bij de ontgroening in het water van het Rapenburg 'vallen'. Het zou een milde hap pening worden. Rustiger dan ooit, niet Spartaans of mensont erend. In het verleden ging er wel eens wat mis en kregen de eerstejaars tijdens de grachten- tocht letterlijk van alles over zich heen - zoals nog enkele ja ren terug visafval. Af en toe kwamen er ook vanuit het ge bouw aan de Breestraat berich ten over een lichtgewonde, een ongelukje. En met name de ont groening van de studenten weerbaarheid 'Pro Patria' leek van incidenten aan elkaar te hangen. Vorig jaar was er voor het eerst geen 'grachtentocht' meer. De eerstejaars mochten probe ren het water van het Rapen burg per zeil over te steken. Maar ook dan kwam het nog wel eens voor dat een foet in de vuile gracht terecht kwam. Had hij of zij een klein wondje, dan bracht een tetanus-prik uit komst. Minerva vond dat toch vervelend en koos daarom dit jaar voor een veiliger activiteit. Bij de skippy-ballenrace maan dagavond konden alleen de bal len te water raken. Nu echter speelde de geluidsoverlast Mi nerva parten. Ook een brug over het Rapenburg, die ten behoeve van de race met groene zeep werd ingesmeerd, nekte de ver eniging. Daarop kwamen vol gens de politie een moeder en een kind ten val. De politie deelde een fikse straf uit en de studentenvereni ging die door de Leidenaars toch al met argusogen wordt bekeken, haalde opnieuw op negatieve wijze de krant. Miner va mag volgend jaar nog wel ontgroenen, maar niet meer op en rond het Rapenburg. „Heel vervelend", reageert accessor se cundus De Kanter, die er nog geen bericht heeft ontvangen. „Het zou jammer zijn. Dan moeten we volgend jaar juni iets anders zoeken." Bestuurslid De Kanter zegt wel dat het in smeren van de brug zonder voorkennis bij het bestuur is ge beurd. „We gaan dat uitzoeken. We vinden het heel vervelend." Bij de politie waren verschil lende klachten binnen geko men. Het geluid en ook de afzetting van het Rapenburg wekte her en der irritatie. Vol gens bestuurslid De Kanter was er bij de politie echter maandag ook een misverstand over de verleende vergunningen. „We zouden alleen een drank- en horecavergunning hebben, maar we hadden ook een ont heffing voor geluid en afzet ting." Politievoorlichter Graveland bevestigt dat er toestemming was voor het ten gehore bren gen van muziek in de buiten lucht. Maar er zijn natuurlijk al tijd grenzen. Op klachten over geluidsoverlast reageert De Kanter niettemin laconiek. „Vanuit zes huizen mocht er muziek klinken. Dat bekende housenummer van Poing, poing. Dat was toepasselijk met die skippyballen-race". Gisteravond werden de 390 eerstejaars - er was dit jaar geen ledenstop nodig - nog op de zo genaamde Rap(enburg) Hap ge- tracteerd. Ze maakten, al zin gend gezeten aan twee lange ta fels bij het Academiegebouw, kennis met Leidse hutspot - plus een bal gehakt. Mensen werd gevraagd even om te rij den, want voor de afzetting be stond een vergunning. Een lid van de commissie van toezicht: „Er is altijd goede controle dat de nieuwelingen niets over komt. De kok zorgt voor goed voedsel. En er zitten in onze commissies altijd artsen. Nou, zesdejaars medicijnenstuden- letpen»1 De eerstejaars die gisteren ontgroend zijn, hebben al een werk week achter de rug; Daarvoor verbleven de nieuwe Minerva-le- den, gewoontegetrouw, een week op camping 'Dijk en Burg' in Noordwijkerhout. Dit jaar behoorde ook prins Constantijn, die in Leiden rechten studeert, tot de leiding. „Een aardige vent", zegt campingeigenaar Beuk over de jongste broer van kroon prins Willem Alexander. Constantijn moest er onder meer op toe zien dat de eerstejaars op tijd naar bed gingen en er op tijd weer uitkwamen. Volgens de campingeigenaar zijn er tijdens de werkweek geen ontgroeningsactiviteiten op 'Dijk en Burg'. „De nieuwe studen ten komen hier al twintig jaar en het loopt altijd perfect. Ik heb nooit klachten gehad." Paralympics Videotheek -7 Drie Leidse sporters q Videotheek Vi- I van Club 58 berei- I 27 deoworid verhuist den zich voor op de Para- van Korevaarstraat naar lympics voor verstandelijk Bevrijdingsplein gehandicapten die in Ma drid wordt gehouden. Leids gemeenteraadslid promoveert Academici zijn oververtegen woordigd en vrouwen komen er nauwelijks aan te pas bij de kandidaatstelling voor de Twee de Kamer. Partijleden hebben nauwelijks invloed op de sa menstelling van de lijsten. Dat zijn enkele opvallende conclu sies in het proefschrift 'De Anti chambre van het Parlement' van de Leidse politicoloog R. Hillebrand, waarop hij vandaag promoveert. Hillebrand zelf gemeente raadslid voor de PvdA in Leiden onderzocht hoe de Tweede Kamer wordt samengesteld. Daartoe bekeek hij hoe PvdA, CDA, WD en D66 hun kandida tenlijsten voor de verkiezingen van 1986 vaststelden. De partij en sturen hun volksvertegen woordigers over het algemeen niet onvoorbereid de politieke wei in. Een grote meerderheid deed bestuurlijke ervaring op binnen de partij, een gemeente raad of Provinciale Staten. Een klein aantal leden heeft invloed op de selectie van kan didaten, zo stelt Hillebrand vast. Bij het CDA wordt de lijst slechts door een handvol partij bonzen bepaald, terwijl bij de WD de kamercentralevoorzit ters (regiobestuurders) een do minante rol spelen. De PvdA hanteert een tussenvorm met gewestelijke kandidaten en een landelijke lijst. D66 stelt de lijst samen door een poststemming onder alle leden. In alle partijen vindt een grote meerderheid van de leden dat kandidaten aangewezen moe ten worden op basis van hun politieke denkbeelden, hun po litiek inzicht en hun deskundig heid. In de praktijk blijkt echter dat groepen binnen de partijen (regio's, jongeren- en vrouwen organisaties) vooral kandidaten uit 'eigen' kring steunen. De Leidse politie heeft nog geen spoor van de twee man nen die gisteren het filiaal van de Rabo-bank aan de Ste- vensbloem overvielen. Vandaag houdt de politie een pas santen-onderzoek in de hoop meer over het tweetal te weten te komen. De twee maakten een bedrag van 25.000 gulden buit en namen ook wat buitenlands geld mee. leiden Het gebied tussen Noordeinde en Morsstraat is gisteren officieel omgedoopt tot Rembrandtkwartier. Wethouder J. Walenkamp (toeris me) en ANWB-directeur W. de Lange onthulden samen klokslag half vijf een bord op de muur van een woning aan het Kort Galgewater. Op dit bruine bord met witte letters staan alle plaatsen vermeld die herinneren aan het verblijf van de schilder in Leiden, met plattegrond Op het informatiepaneel, met een beknopt verhaaltje in het Engels, wordt ook verwezen naar het atelier van Rembrandt de Stadstimmerwerf waar hij op uitkeek, de molen de Put van zijn vader, de brug die naar hem is genoemd en zijn borstbeeld tegenover het Leidsch Dagblad. Verder worden ook wat andere bekende Leidse bouwwerken als De Waag en molen de Valk vermeld. leiden emiel fanqmann De overval vond gistermorgen om tien over half twaalf plaats. De daders droegen een nylon kous over het hoofd. Eén ging er met een vuurwapen naar bin nen, de tweede bleef op de uit kijk staan. Op dat moment wa ren er geen klanten in de bank. De overvaller bedreigde met vermoedelijk een pistool het personeel, drie vrouwen van 31, 23 en 31 jaar. Hij zag kans om in de bevei ligde ruimte met de kluis te ko men en greep er zelf het geld uit. De buit deed hij in een bruinkleurige beugeltas. De vrouwen werden gedwongen op de grond te gaan liggen. De twee overvallers verlieten het pand richting tunnel bij het Truus Wijsmullerpad. Uit ver klaringen van getuigen heeft de politie kunnen opmaken dat het de leeftijd van 20 tot 25 jaar met een lengte van 1 meter 75 tot 1 meter 80. Zij zouden respectie velijk een gele en een groene pet hebben gedragen. Zij droe gen truien en een zwarte en blauwe spijkerbroek. Derde overval Het is de derde overval op een Leidse Rabo-bank in korte tijd. Een maand geleden werd een filiaal aan de Lammenschans- weg beroofd. Daar werden eni ge duizenden guldens buitge maakt. Vrijdag werd het filiaal van de Rabo-bank aan het Vijf Meiplein overvallen. Daar ver dween een nog onbekend be drag. De politie vermoedt dat deze twee overvallen door dezelfde daders zijn gepleegd. De politie komt tot die conclusie aan de hand van het signalement van de dader. Voor beide overvallen was slechts een man verant woordelijk. De overval die giste ren werd gepleegd zou echter niets met de eerste twee te ma ken hebben. De Leidato heeft gisteravond even na zeven uur de dertigduizend- ste bezoeker verwelkomd. Wil Meertens uit de Leidse Sumatra- straat, binnegekomen met dochter Daniëlle en haar vriendin Sandy Sweers, viel 'in de prijzen'. De beursorganisatie onthaalde haar op verschillende geschenken, tot grote verrassing van de winnares. „Hè, is dat schrikken, ik dacht dat het een geintje was." De Leidato loopt volgens de organisatie als een trein. Met name maandagavond liep het storm. Dit had alles te maken met een op treden van de zanger Gordon. Overdag overtreffen de bezoekers aantallen ook alle verwachtingen. Met name doordat veel bejaar den gebruik maken van het feit dat ze gratis naar binnen mogen op vertoon van de pas 65. woensdag 9 september 20.00-20.15 uur fitne 20.15-20.45 uur voorr miss-verkiezing 20.45-21.15 uur modi 21.15-21.45 uurshow lant 21.45-22.15 uur voorronde miss-verkiezing donderdag 10 september 14.30-15.00 uur modeshow 15.30-16.00 uur show Holt- lant 20.00-20.15 uur fitness show 20.30-21.00 uur optreden Da vid Ray 21.00-21.30 uur modeshow 21.45-22.15 uur show Holt- lant

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13