Deense premier wil nieuw referendum Maastricht Burgeroorlog in Tadzjikistan nog slechts kwestie van tijd Buitenland Openbare executies starten in Afghanistan Sarajevo over drie dagen zonder voedsel 'Immigranten brachten Duitsland extra groei' DDR was in 1983 DDT Tankgranaat zorgt voor opschudding in Moskou DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 7 Trend naar 'ouibij Franse kiezers Bosbranden bij Athene onder controle athene Een speciale brandweermacht is er gisteren in geslaagd de bosbranden ten noorden van de Griekse hoofdstad Athene onder controle te krijgen. Alleen bij Varnavas, 35 kilometer ten noorden van Athene, en bij Kalamos aan zee (zie foto) laaiden de vlammen nog hoog op. Bij de brand werden bijna 2500 hec tare bos verwoest. Regeringswoordvoerder Magginas zei gisteren dat het vuur is veroorzaakt door „georganiseerde brandstich ters". foto epa Massagraf Securitate ontdekt bukarestBij een bolwerk van de voormalige Roemeense gehei me dienst Securitate is een massagraf gevonden met zeker 140 skeletten. Men neemt aan dat op het terrein in het dorp Caciula- ti. 20 kilometer van Bukarest, nog veel meer graven liggen. De slachtoffers, onder wie een groot aantal kinderen, waren allen half naakt en op een diepte van maar 30 tot 50 centimeter be graven. Een aantal van hen droeg sporen van fysiek geweld of kogels. Ook hadden velen gebroken botten. Het massagraf da teert uit de jaren '50 en bevat waarschijnlijk hele boerenfamilies die zich in die tijd hebben verzet tegen de onteigening van hun landbouwgronden. Ongeluk in Litouwse kerncentrale moskou De Litouwse kerncentrale Ignalina is gisteren weer op gestart na een ongeluk in het koelsysteem van de eerste reactor van de installatie. De tweede reactor ligt al maanden stil wegens technische mankementen. De centrale, die voorziet in 60 proent van de Litouwse energiebehoefte, is van het het Tsjemobyl-type. Milieugroepen en technici zijn van mening dat alle reactoren van dit type stilgelegd zouden moeten worden omdat ze te ge vaarlijk zijn. Rusland en de andere voormalige Sovjet-republie ken hebben echter geen geld voor de aanschaf van nieuwe cen trales of voor alternatieve energiebronnen. Londense Zoo voorlopig gered londen De oudste dierentuin ter wereld in Londen kan voorlo pig open blijven dankzij giften van particulieren "en een vette cheque van de emir van Kuwayt. De dierentuin in Regeni's Park kondigde in juni de dreigende sluiting aan. De in 1828 gestichte Zoo kan voooral open blijven door een gift van ruim 6 miljoen gulden van de emir van Kuwayt. Extra bezoekers brachten nog eens 1,5 miljoen gulden in het laatje. Parachutisten storten neer in Illinois hinckley Twaalf Amerikaanse parachutisten zijn gisteren omge komen toen hun vliegtuig na het opstijgen neerstortte in een veld bij de plaats Hinckley, 80 km ten westen van Chicago. Alle inzittenden verloren het leven. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Een op de tien Duitse bomen gezond keulen De Duitse bossen zijn er dramatisch slecht aan toe. Voorzitter Dertz van de Duitse bosvereniging meldde gisteren dat nog maar 13 procent van de wouden in Duitsland volledig gezond is. Hij pleitte voor een milieubelasting voor de vervuilers, van automobilisten tot industrieën. Dat kan volgens hem een stimulans zijn de uitstoot van schadelijke stoffen te beperken. Het geld zou moeten worderï gebruikt voorr bosbehoud. Golfoorlog kostte Arabieren 1 biljoen abu dhabi De Arabische landen hebben door de Iraakse invasie van Kuwayt en de daarop volgende Golfoorlog 1 biljoen (1000 miljard) gulden verloren, zo blijkt uit een rapport van de Arabi sche Liga., Het verliescijfer omvat schade aan de infrastructuur, een tegenvallende economische ontwikkeling en hogere uitga ven voor defensie. In Kuwayt werd voor 260 miljard gulden ver nield en in Irak voor 300 miljard. Daarnaast betaalden Kuwayt, Saudi-Arabië en de Arabische Emiraten 135 miljard gulden mee aan de kosten van Desert Storm. Verder liepen de Arabische economieën door de oorlog een groeivertraging op. Het Bruto Nationaal Produkt groeide in de jaren tachtig met gemiddeld 3 procent, in 1990 nog maar met 1,2 procent en daalde in 1991 met 7 procent. Drie mannen in park Kabul opgehangen Voör het eerst sinds de machts overname in april heeft het isla mitische bewind in de Afghaan se hoofdstad Kabul een open bare executie voltrokken. Onder het oog van zeker 10.000 men sen werden in een park drie jonge mannen opgehangen. Hun proces vond plaats achter gesloten deuren en niemand kon vertellen welke misdaden zij hadden begaan. Naar ver luidt zitten nog tientallen men sen in de dodencel te wachten. De fundamentalistische rege ring heeft laten weten met de openbare ophangingen te wil len laten zien dat ze van plan is Groot-Brittannië dumpt geheim overbodige de Atlantische oceaan. Dit heeft de milieuorganisatie Greenpea ce gisteren gezegd. De afgelo pen vijf jaar is volgens Green- peace op deze manier al ruim 7600 ton munitie geloosd. Dit De Deense premier Poul Schlüter is van plan opnieuw een referendum uit te schrijven over de Europese een heid. De Denen verwierpen in juni met 51 procent meer derheid het Verdrag van Maastricht. Het is niet mogelijk de kiezers nogmaals te laten stemmen over het verdrag. Een tweede referendum zou daarom moeten gaan over een nieuwe overeenkomst, waarin de toekomstige ver houding van Denemarken met de Europese Gemeen schap wordt geregeld. Rtr-afp-dpaten instemmen met een specia le regeling voor Denemarken. Volgens Schlüter kan het refe- Inmiddels groeit in Frankrijk rendum in de eerste helft van de steun voor Maastricht. Vol- 1993 worden gehouden. Het gens een opiniepeiling zou nu wachten is nu op de reactie van 59 procent van de Franse kie- de overige EG-landen. Zij moe- zers 'ja' stemmen en 41 procent 'nee'. De Fransen spreken op 20 september in een referendum hun oordeel uit over het een wordingsverdrag. De laatste da gen is een trend waarneembaar naar een 'ja'-stemming, nadat president Mitterrand in een te levisiedebat het verdrag had verdedigd. Mochten de Fransen onver hoopt toch 'nee' zeggen, dan willen de Britten blijven samen werken binnen de EG. Dat zei de Britse premier Major giste ren in Londen. „Er is geen kans dat de EG-trein zal ontsporen", zei Major. „Zij kan alleen afge remd worden." Overigens bleef de premier bij zijn standpunt De Duitse ministers Waigel (Financiën) en Möllemann (eco nomische zaken) hebben giste ren in het dagblad Bild gepleit voor een beperking van de be voegdheden van de EG. Brussel zou taken moeten teruggeven aan de nationale en regionale regeringen. „Alleen dan kan Eu ropa overzichtelijk en bestuur baar worden", aldus de minis ters. De vergaande bevoegdhe den zijn het grootste bezwaar van de Fransen en Denen tegen Maastricht. Hulpvluchten nog niet hervat na neerschieten vliegtuig Vrouwen koken in de straten van Sarajevo nadat de electridteit in de belegerde stad is uitgevallen. Over drie dagen is het voedsel op. foto afp sarajevo-geneve ap-cpd De voedselvoorraden in Saraje vo zijn waarschijnlijk binnen drie dagen op. Dat heeft een woordvoerster van de Verenig de Naties (VN) gisteren gezegd. De huidige voedselkonvooien naar de belegerde Bosnische hoofdstad voorzien maar in eenderde van de behoefte. De VN dringen bij de strijden de partijen aan op garanties voor een vrije doorgang van hulptransporten. VN-functiona- ris Cyrus Vance en EG-afgevaar- digde Owen hebben gisteren de strijdende partijen opgeroepen morgen hierover te overleggen. De luchtbrug op Sarajevo kan dan hervat worden. Sinds het neerschieten van een Italiaans vliegtuig zijn de hulpvluchten opgeschort. Ook over land verloopt de hulpvoorziening moeizaam. De konvooien moeten door het ter- ritorium van de verschillende partijen, waar vaak nog gevoch ten wordt. Frankrijk wil dat de konvooien snel onder militaire bescherming worden geplaatst, zo heeft een regeringswoord voeder gisteren gezegd. De secretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros-Ghali, wil de vredesmacht voor Joegosla vië uitbreiden van 1.500 man tot ongeveer 8.000. Nederland zou ongeveer 200 man extra moeten leveren. De troepen moeten de humanitaire missie van de VN in Bosnië bescher- De Serviërs in Bihac, Jajce en Sarajevo stellen voor twaalf uur komene zaterdag hun zware wapens onder toezicht van de VN. Dat zei de leider van de Ser viërs in Bosnië, Radovan Karad zic, gisteren. Vance en Owen hadden dat zondag geëist. Duits economisch onderzoeksinstituut: De 3,6 miljoen buitenlanders die tussen 1988 en 1991 Duits land zijn binnengekomen, heb ben gezorgd voor extra econo mische groei. Het Rijnland- Westfaalse Instituut voor Eco nomisch Onderzoek (RW1) maakte gisteren bekend dat de gemiddelde economische groei van 3,8 procent in die jaren zonder de immigranten op 2,5 procent zou zijn uitgekomen. Bovendien betaalden de immi granten vorig jaar rond de 30 miljard mark aan belastingen en sociale premies, terwijl Bonn 16 miljard uitgaf voor de op vang van immigranten, asiel zoekers en etnische Duitsers uit Oost-Europa. Van de 1,7 miljoen potentiële werknemers onder de immi granten hadden er eind vorig jaar 1,3 miljoen in West-Duits- land werk gevonden. Tegelijker tijd daalde de werkloosheid daar met 550.000 tot 1,7 mil joen. Werkloze Westduitsers hebben dus meegeprofiteerd van de extra economische groei, constateert het RW1. Het geweld tegen asielzoekers lijkt echter gewoon door te gaan. Zondagnacht raakten twee Vietnamese vrouwen en zeven Duitse kinderen gewond bij een aanval van rechts-extre- misten met brandbommen op een appartementengebouw in het Oostduitse Halle. In het Beierse Marktredwitz trachtte gisteren een onbekende een doorgangshuis voor 72 asielzoe kers uit Rusland, Roemenië en Polen in brand te steken. De po ging mislukte. Directeur Wer- thebach van de Duitse binnen landse veiligheidsdienst zei gis teren te vrezen voor een „aan houdende geweldgolf op hoog berlijn Het nieuws over het dramati sche milieubeleid van de com munisten in de voormalige DDR heeft gisteren een nieuw dieptepunt bereikt. De actuali teitenrubriek Kontraste meldde gisteren dat in de gebieden Brandenburg, Mecklenburg- Vorpommem, Sachsen-Anhalt en Sachsen in 1983 enkele dui zenden vierkante kilometers landbouwgrond met meer dan 3,7 miljoen liter DDT zijn be werkt om een dreigende aantas ting van bomen te voorkomen. Volgens een deskundige is „een dusdanig massale dosering gif in Midden-Europa niet eerder voorgekomen". Alleen al in en rond Potsdam werden volgens boven water ge komen documenten 250 kin derspeelzalen, campings, scho len, volkstuintjes en woonhui zen vergiftigd. Om de werking van het DDT te verhogen wer den de kankerverwekkende stof lindaan en 20 procent dieselolie bijgevoegd. De operatie werd geheim gehouden. Zelfs de 4000 landarbeiders en boswachters werden niet op de hoogte ge steld van het sproeien. Volgens Kontraste zijn de twee verantwoordelijke DDR- functionarissen tegenwoordig in dienst bij het i landbouw. Aanslag op directeur orgaankliniek van me overgebleven", zei het beoogde slacntoffer, kliniekdi recteur Gritsenko. Hij toonde zich niet geschokt. „Dit is al de tweede aanslag op mijn leven. In februari ontplofte een bom bij mijn woning De politie staat voorlopig machteloos. Maar het heeft er alle schijn van dat deze aanslag de zoveelste is in een regelrech te gangsteroorlog, die Moskou al enige tijd in de greep heeft. Gritsenko zei te vermoeden wie de daders waren. „Een georga niseerde bende, die wil dat ik mijn zaak hier opgeef Na de aanslag in februari huurde Gritsenko al een lijf wacht. Of de direkteur een brandschoon zakenleven leidt, is overigens de vraag. In de Rus sische pers zijn al de nodige verhalen verschenen over ille gale en winstgevende handel in te transplanteren menselijke or ganen. moskou hans geleunse correspondent Alles lijkt mogelijk in Moskou. Maar het bericht over een aan slag met een anti-tankgranaat in hartje stad op klaarlichte dag bracht gisteren zelfs de geharde nieuwspresentator van de Rus sische televisie tot enig hoofd schudden. Rond het middaguur vuurde een onbekende man op de Koetoezovski Prospekt, een bre de verkeersader die regelrecht naar het Kremlin voert, de gra naat af op een kliniek voor or gaantransplantaties. Het schot verbrijzelde een deel van de voorgevel en vernielde alle rui ten, maar slachtoffers waren er wonder boven wonder niet. De dader verdween spoor loos, de lanceerbuis bleef achter bij het gigantische hotel Oekraï ne. „Een beetje meer naar links en er was alleen een homp vlees Kabul te verlossen van moord, afpersing en diefstal. De lijken van de veroordeelden bleven na de ophanging in het park han gen om criminelen in spé af te schrikken, zo zei een woord voerder van het ministerie van defensie. In mei riep de nieuwe rege ring een speciale islamitische rechtbank in het leven, die tot taak kreeg strenge islamitische wetgeving in te voeren. „Ieder een die moordt, plundert, alco hol drinkt, overspel pleegt of hasj rookt zal worden berecht in overeenstemming met de isla mitische wet", zei gisteren rech ter Abdul Majid Sultani nog eens ten overvloede. 'Londen dumpt munitie in zee' jaar zou 8405 ton in zee moeten verdwijnen. De munitie, afkomstig uit het hele land, wordt opgeslagen aan de mond van de rivier Clyde in het westen van Schotland. Ver volgens dumpen marinesche pen het op ongeveer 600 kilo meter van Land 's End. moskou hans geleunse correspondent Tadzjikistan maakt zich op voor een burgeroorlog. Islamitische militanten dwongen gisteren Rachmon Nabijev, de gekozen president van de straatarme ex- Sovjet-republiek, tot aftreden De 'jongeren van Tadzjikistan', commando's uitgerust met kalasjnikovs, handgranaten en verschoten Russische legeruni formen, belegerden Nabijev op het vliegveld van hoofdstad Doesjanbe. Ze gaven hun actie pas op nadat de president be loofde af te zullen treden. Vervolgens mocht hij onder de hoede van eenheden van het Tadzjiekse ministerie van bin nenlandse zaken vertrekken. Niet naar Choezjand (voorheen Leninabad) in het noorden, zoals zijn bedoeling was, maar naar een regeringsvilla bij Doesjanbe. „Nabijev mag niet langer leven. Hij heeft ramp spoed over Tadzjikistan ge bracht, het bloed van onschul dige Tadzjieken kleeft aan zijn handenaldus een verklaring van de 'jongeren'. De president, een communis tische topfunctionaris voordat Tadzjikistan een onafhankelijke republiek werd, is een sta-in- de-weg voor de islamitische op positie, die Tadzjikistan liever vandaag dan morgen tot islami tische republiek uitroept. Nabij ev (61) is het prototype van de communistische apparatsjik. Onder bescherming van Sovjet leider Brezjnjev bracht hij het van werknemer op een staats boerderij tot (in 1982) partijlei der. Met de komst van Gor- batsjov in 1985 verdween Nabij ev van het toneel wegens cor ruptie. Vorig jaar keerde hij terug. Eerst als voorzitter van het door communisten gedomineerde parlement. Het oude partijap paraat, dat vooral op het platte land nog heer en meester was, bezorgde hem in november de overwinning bij de presidents verkiezingen. De islamitische oppositie kwam met beschuldi gingen van verkiezingsfraude en startte een anti-campagne. Sindsdien is het onrustig in Tadzjikistan. In mei wist Nabijev na een wekenlange demonstratieve be legering van het parlement een aanval van gewapende islami tische demonstranten nog te pareren. Hij dook eerst onder en keerde pas terug nadat de Tadzjiekse geestelijke leider ka di Achbar Toeradzjonzoda een compromis wist te bereiken tussen Nabijev en de machtige Partij voor Islamitische Weder geboorte. Nabijev kon aanblij ven, maar PlW-aanhangers werden benoemd als vice-pre- mier, minister van binnenland se zaken en defensie. Intussen waren de eerste do den al gevallen. In de Koeljab- provincie, ten zuiden van hoofdstad Doesjanbe, organi seerde de aanhang van Nabijev een gewapende burgerwacht. Met steun van het voormalige Sovjetleger, zegt de islamitische partij. En in het noordelijke Le ninabad, de geboortestreek van Nabijev, dreigden lokale be stuurders zich van Tadzjikistan af te scheiden als Nabijev van het toneel zou verdwijnen. Met de 'arrestatie' van Nabij ev gisteren dreigt nu een regel rechte burgeroorlog, scheuring van Tadzjildstan en conflicten met buurrepublieken. De afge lopen weken zijn al honderden- doden gevallen bij gevechten tussen Nabijev-aanhangers en islamitische commando's. Be halve politieke tegenstellingen spelen ook nog etnische wrij vingen. De meeste inwoners van het noorden zijn etnische Oezbeken die streven naar ver eniging met deze buurrepu- bliek. In West-Oezbekistan woont een grote Tadzjiekse minder heid die aansluiting bij Tadzji kistan wil. Het al door een bur geroorlog verscheurde Afgha nistan heeft eveneens een grote Tadzjiekse minderheid. Dat be tekent onrust aan twee grenzen. Volgens Moskou zijn de GOS- troepen in Tadzjikistan abso luut neutraal. Maar de PIW be- w Binnenlandse veiligheidstroepen patrouilleren rond het vliegveld v teren zijn Waterloo vond. schuld igt de Russen van steun mier Davlat Oesmon, spreken de nabije toekomst niet meer aan Nabijevs aanhang, inclusief gematigde woorden. Maar alles bij het GOS zullen horen. Cen- de ruim 300.000 etnische Rus- wijst erop dat de 5.5 miljoen traal-Azië is in beroering en de sën in de republiek. De islami- Tadzjieken, eens de katoenleve- grenzen staan alleen op papier tische leiders, zoals vice-pre- ranciers voor de Sovjetunie, in vast.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7