Japan en Malaysia in actie tegen Nafta Auto-industrie Japan loopt vast op aangescherpte milieu-eisen Economie Broers Van Gils willen doorgaan >j)e HEMA zit Op Schema' Verdere ontmanteling van HCS Meer auto's naar Japan DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 Samas ziet herstel van markt baarn Samas, actief in kantoorartikelen en -inrichting is welis waar somber voor de directe toekomst, maar heeft wel vertrou wen in de eigen kracht voor de langere termijn als de markt zich herstelt. Dat merkte bestuursvoorzitter De Mos op tijdens een aandeelhoudersvergadering. Intussen past Samas zich aan. In sommige landen, waar vooral de administratieve sector nog on derontwikkeld is, zoals in Spanje, liggen daarbij extra kansen. Geografisch richt Samas zich behalve op Spanje ook enigszins op de aantrekkelijke Duitse markt. Nettowinst FGH Bank een derde lager utrecht De nettowinst van de FGH Bank is in de eerste helft van dit jaar met ruim 30 procent gedaald van 31,2 miljoen gul den in dezelfde periode vorig jaar tot 20,4 miljoen. De daling is te wijten aan de slechte uitkomst van de Amerikaanse dochter op de vastgoedmarkt. Het brutoresultaat bedroeg 66,7 miljoen tegen 67,1 miljoen in de eerste helft vorig jaar. De toevoeging aan de stroppenpot steeg van 7,5 miljoen tot 15 miljoen gulden. Voor het hele jaar verwacht de bank een duidelijk lager resultaat dan de 50 miljoen van vorig jaar. Rodamco negatief door afschrijvingen rottterdam Het vastgoedfonds Rodamco heeft in de eerste helft (maart tot augustus) door afschrijvingen op buitenlands onroerend goed een negatief indirect beleggingsresultaat be haald van 452 miljoen gulden. De portefeuille moest in de VS worden afgewaardeerd met 2 procent door de waardedaling van de kantoren met acht procent. In het Verenigd Koninkrijk be droeg de waardedaling 11 procent en op het Europese vasteland ruim vijf procent, vooral in Spanje en Frankrijk. Op basis van volledige consolidatie is het directe beleggingsresultaat met 24 procent gestegen van 210 miljoen tot 261 miljoen gulden. Die stijging is voor het belangrijkste deel veroorzaakt door de toene ming van de rentebaten uit de samenwerking met het ABP. Het pensioenfonds neemt sinds maart van dit jaar onder meer voor 20 procent deel in de drie regionale divisies van Rodamco. Topman Philips wordt baas Internatio RotterdamPieterGroenenboom (56), tot voorkort HDTV-top- man bij Philips, wordt de nieuwe baas bij Intematio-Müller. Vol gens het Rotterdamse concern, dat een en ander gisteren be kendmaakte, heeft de 'zeer gedegen managements-ervaring' van Groenenboom de doorslag gegeven. De benoeming gaat in op 1 januari 1993. Groenenboom kwam half juli in het nieuws toen hij zijn functie bij Philips neerlegde. Hij was verantwoordelijk voor HDTV. Hij werd vervolgens adviseur van de Groepsraad, het hoogste bestuursorgaan van Philips. De komende maanden wordt bekeken of Groenenboom adviseur van de Groepsraad blijft, aldus een Philips-woordvoerder. Studies: Oprichting eigen handelsblok geen oplossing Japan wil actie tegen het Noordamerikaanse Vrijhandels akkoord (Nafta) dat de VS, Canada en Mexico onlangs hebben gesloten. Als eerste stap zal de organisatie voor Economische Samenwerking van Aziatische Landen en landen aan de Stille Oceaan (APEC) donderdag een for meel protest doen uitgaan, zo heeft de Japanse minister van internationale handel Watanabe gisteren gezegd. tokyo ramon isberto/ips Het Nafta-verdrag komt op een moment dat de Zuidoostaziati- sche landen denken aan de op richting van een eigen handels blok, het Oostaziatische Econo misch Verbond (EAEC). Was hington, dat nu nog samen met Australië, Nieuw-Zeeland en Canada met de beoogde EAEC- leden nog in het APEC zit, is fel tegen een EAEC. Dat zou vol gens Washington tot een han delsmuur in de Stille Oceaan leiden. De Malaysische minister van handel Aziz liet al eerder weten dat de protesten van de VS door de oprichting van de Nafta ongeloofwaardig zijn ge worden. De belangrijkste regionale in dustriële macht, Japan, is niet erg enthousiast over de oprich ting van een eigen handelsblok. Tokyo kan daarbij wijzen op een recente studie van het In ternationale Studiecentrum van Oostaziatische Ontwikkeling (Icsead) in het Japanse Ki- takyushu. Daaruit blijkt dat een handelsblok weinig zin heeft wanneer het rijke Westen zich protectionistisch blijft opstellen. De economieën in de regio zou den meer gebaat zijn bij afron ding van de zich voortslepende Uruguay-ronde van onderhan delingen over verdere liberalise ring van de wereldhandel, aldus de studie. De Zuidoostaziatische landen zijn vooral bang voor Mexico. Hun economieën zijn de laatste twintig jaar grotendeels afhan kelijk geworden van de export. Nu Mexico zich via de Nafta op werpt als een belastingvrije ex portbasis voor de Amerikaanse markt, dreigt Mexico het aan deel van Azië in de meest lucra tieve exportmarkt ter wereld in te krimpen. De HEMA tijdens de afgelopen zomer volle schappen en lege gangpaden. foto •hans van den boogaard ANTWERPEN GPP De Belgische gebroeders Jac en Ben van Gils willen terugkomen op de confectiemarkt, ongeacht wat er met hun failliet verklaar de bedrijf gebeurt. „We zijn ge boren in de confectie. Alleen daarin kunnen we ons brood verdienen", zegt Ben van Gils. Curator Smets heeft zijn ver slag ingediend bij het Antwerp se parket, maar wil daarover geen mededelingen doen. Even min kunnen juristen nu al zeg gen of de gebroeders Van Gils onder eigen naam verder mo gen werken. Het merk zou in een aparte BV zijn onderge bracht en beschermd. Het re clamebureau ziet daar kennelijk geen problemen in en zegt in het najaar van 1993 een Van Gils-campagne te beginnen. „Het merk behoort ons toe. Wat juristen er ook van zeg gen", weet Ben van Gils zeker. Volgens hem heeft een bank fi nanciële toezeggingen gedaan onder voorwaarde dat de naam Van Gils behouden blijft. Over details daarover laat hij zich niet uit. „Wij willen eerst helpen het faillissement af te wildcelen en het leed dat daar door aan medewerkers is berok kend, te verzachten. Daarnaast moeten we voorkomen dat an dere bedrijven in het concern worden meegezogen". TOM JANSSEN 'Gaspotje voor industriebeleid leidt tot niets' den haag gpp Het is geen goed idee om een deel van de Nederlandse winst uit de verkoop van aardgas te gebruiken voor nieuw industriebeleid. Dat vindt AKZO-topman Loudon. „Het is een kunstmatige dis cussie over al die potjes. Als je een miljard gulden in zo'n aardgaspotje stopt, valt ver volgens het hele Nederlandse bedrijfsleven over het minis terie van economische zaken heen om dat geld te verde len", aldus Loudon. Het idee om uit de aard gaswinst een potje te vormen van een miljard gulden en dat te besteden aan nieuw industriebeleid, kwam van de kersverse voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), Blankert. Van de werkgevers vereniging in de metaalin dustrie FME stapt hij dezer dagen over naar het NCW. Ex-minister Ruding is daar als voorzitter vertrokken om een topfunctie te gaan ver vullen bij Citicorp in New York. amsterdam geert dekker „De HEMA zit op schema", zegt directeur Vos beslist. Er is geen sprake van, zo verzekert hij, dat de warenhuisketen voortploe- tert van de ene tegenvaller naai de andere. De twee maanden prachtig zomerweer waren weliswaar niet goed voor de omzet, maar we moeten vooral de gunstige ontwikkelingen in het voorjaar niet vergeten, stelt Vos. Eind juli liet de raad van be stuur van KBB (HEMA is goed voor 40 procent van de con- cemomzet) weten niet zo opge wekt te zijn over het stralende zomerweer als de rest van Ne derland. Met die warmte had de consument wel wat anders te doen dan winkelen, zo bleek. De verwachting werd uitgespro ken dat de winst met bijna de helft zou afnemen. Maar een paar dagen zon la ten een bedrijf met een omzet van 5,5 miljard gulden niet uit komen op een minimale winst van enkele miljoenen. Er is meer aan de hand: de Bijenkorf kan het absolute topjaar 1991 niet evenaren, de Amerikaanse aankoop FAO Schwarz, die luxe speelgoed verkoopt, doet het door de recessie nog steeds niet goed en de concurrentie op de Nederlandse doe-het-zelf-mar kt (KBB bezit Praxis, Hubo en For- mido) is zo langzamerhand moordend. En dan de HEMA. Zes jaar ge leden sleepte de Hollandse Een heidsprijzen' Maatschappij nog 90 procent van de KBB-winst binnen, maar dat percentage Üep daarna flink terug. Andere winkelketens die dezelfde pro- dukten goedkoper en in ruimer assortiment aanboden, schoten als paddestoelen uit de grond. „We waren niet helemaal meer van onze tijd", sprak twee jaar geleden de toenmalige directeur Van Nuenen. Hij lanceerde ideeën voor een nieuw 'concept' voor de winkels en een nieuw systeem van be voorrading. Maar de directeur vertrok vorig jaar juni plotse ling, naar verluidt omdat de in troductie van al dat nieuws ui termate stroef verliep. Zijn op volger Vos noemt vooral de ge wijzigde bevoorrading „een slim idee" en voerde het uit. Het plan om alle tweehon derd HEMA-vestigingen een fa celift te geven is in de koelkast gezet. Alleen als toch al wordt verbouwd, richten we de winkel opnieuw in", aldus Vos, die zegt dat op dat gebied niet zijn prio riteiten liggen. Hij heeft zich het afgelopen jaar vooral bezig ge houden met de reorganisatie van het hoofdkantoor in Am sterdam. De veranderingen bij de HEMA hebben naar ver wachting dit en volgend jaar nog geen positieve invloed op het resultaat van KBB, maar beursanalisten verwachten in 1994 een winstsprong. Ondanks het feit dat de koers van het aandeel KBB de laatste maan den 25 procent daalde (de alge mene koersindex daalde in de zelfde periode 12 procent) houdt KBB het vertrouwen van beleggers op de langere termijn. den bosch anp Aanvraag faillissement voor zes dochters augustus een collectief-ontslag- melding is gedaan. Verwacht wordt dat van deze laatsten in totaal 28 bij derden in dienst kunnen treden. HCS Technology verwacht dat de aan haar te verlenen sur séance van betaling op korte termijn zal worden ingetrokken onder het gelijktijdig uitspreken van haar faillissement. Voor de intrekking op korte termijn van het uitstel van betaling voor HCS Beheer en HCS Automa tion Services Group ziet het be stuur geen reden. De ontmanteling van het auto- matiseringsconcem HCS wordt met kracht voortgezet. Voor drie werkmaatschappijen wordt vandaag uitstel van betaling aangevraagd, terwijl de moe dermaatschappij voor zes ande re ondernemingen faillissement zal aanvragen. Bovendien wordt gewerkt aan een spoedig faillis sement voor HCS Technology. De zes dochterondernemin gen waarvoor faillissement wordt aangevraagd zijn HCS Engineering Systems, HCS Pu blic Automation Services, HCS Vision Technology, HCS Logis tics, HCS Facilities Manage ment en HCS Office Systems. Alle andere werkmaatschappij en, voor zover nog niet aan der den overgedragen, zullen bin nen HCS-verband voorlopig blijven bestaan. Bij deze zes vennootschappen zijn circa honderdtwintig men sen in dienst. Voor 45 van hen, die bij HCS Public Automation Services in dienst zijn, waren al ontslagvergunningen verleend, terwijl voor 52 mensen van HCS Facilities Management begin tokyo michael harrison the independent Boven de ingang van het ten toonstellingsgebouw in Toyota City knippert een gigantische neonreclame een boodschap naar de miljoenen bezoekers die elk jaar de pelgrimstocht naar dit Detroit van Japan on dernemen. Hier worden auto's gemaakt 'die vriendelijk zijn voor de mensen en voor de aar de'. Maar Toyota en de rest van de Japanse auto-industrie be ginnen te ontdekken dat de we reld niet geneigd is hen net zo vriendelijk te bejegenen. De Ja panse auto-industrie, de motor van 's lands economische groei en een van de hoofdveroorza kers van Japans torenhoge han delsoverschot met de rest van de wereld, wordt op meerdere fronten tegelijk aangevallen, door wetgeving, milieu, econo mie en politiek. En in haar be narde positie begint de auto-in dustrie steeds meer tekenen van menselijke feilbaarheid te verto- Toyota City is een uitgebreide wirwar van fabrieken die in één jaar twee keer zoveel auto's pro duceren als de hele Britse auto industrie. En als je ziet hoe de geliefde auto's van de Japanners de slagaders van de hoofdstad verstoppen, zou je niet zeggen dat de Japanse auto-industrie haar zwaarste tijden meemaakt sinds de economische weder opbouw van na de Tweede We reldoorlog. Toch is het zo. Onlangs lieten cijfers van de Organisatie van Japanse Automobiel Producen ten zien dat de scherpe daling in de produktie en binnenland se verkoop in april is versneld. Tot nog toe is de markt vijf pro cent gedaald en de voor 1992 berekende verkoop van 5,9 mil joen auto's zal bij lange na niet worden gehaald. De auto-indu strie verwacht dat de verkoop de volgende drie jaar niet meer de recordhoogte van 1990 zal evenaren, toen 6 miljoen auto's op de binnenlandse markt wer den afgezet. Uit Japan geïmporteerde auto's en door Nissan en Toyota in Amerikaanse vestigingen gepro duceerde auto's zijn goed voor 35 procent van de Amerikaanse automarkt. Dit verklaart waar om het Amerikaanse Congres voorbereidingen treft voor de invoering van een wet die de verkoop van Japanse auto's in Amerika aan banden moet leg gen en waarom Japanse fabri kanten kortgeleden hebben in gestemd met een studie naar manieren waarop Amerikaanse autofabrikanten hun aandeel in de Japanse markt kunnen ver groten. De Japanners hopen lering te trekken uit de strubbelingen die ze nu in Amerika ondervinden, zodat ze deze problemen beter het hoofd kunnen bieden wan neer die zich over enkele jaren ook in Europa zullen voordoen. Maar pessimisten denken dat dit slechts een voorproefje is van de weerzin die de Japan ners in Europa zullen oproepen wanneer het aandeel van Japan se auto's op de Europese markt zal stijgen van 11 procent nu naar wellicht 20 procent rond de eeuwwisseling. Maar zelfs als de Japanse au to-industrie er in zou slagen haar internationale critici tevre den te stellen, wacht haar een even zware beproeving op de eigen binnenlandse markt. Het grootste doel dat de Ja panners zich voor de komende vijf jaar hebben gesteld, is het verbeteren van de kwaliteit van het leven. De Japanse samenle ving is ijverig, gedisciplineerd en welgemanierd en spreidt haar rijkdom ten toon in veel uiterlijke pracht en praal. Maar door de afwezigheid van enige vorm van controle op de bouw- planning zijn overal tussen fa brieken sloppenwijken ontstaan van slecht geconstrueerde, ge prefabriceerde huizen. Hier wo nen veel gewone burgers onder een deken van stadssmog en laat de kwaliteit van het leven nog veel te wensen over. Om een betere levenskwali teit te bereiken, moeten aller eerst de werktijden worden ver kort van gemiddeld 2.200 uur per jaar tot 1.800 uur. En hier door zullen de autofabrikanten in de problemen komen. Om werktijdverkorting te rea liseren en tegelijkertijd de pro duktie van 13,5 miljoen auto's per jaar te handhaven of zelfs uit te breiden, moeten nieuwe fabrieken worden gebouwd en meer werknemers worden aan De omgekeerde wereld: de eerste Toyota Scepter rijdt in de Japanse ha venstad Toyohashi van de loopplank éf. Deze 6-cylinder Toyota wordt in de VS gemaakt en vervolgens naar Japan geëxporteerd. foto reuter masaharu hatano genomen, óf moet zwaar wor den geïnvesteerd in de peper dure automatisering van de produktie. Eventuele uitbrei ding van het aantal werknemers is problematisch, omdat Japans industriële sector met een groot tekort aan arbeiders kampt, ter wijl de ironie wil dat Japans dienstensector juist is opge zwollen door een enorme over capaciteit aan werknemers. Probleem Het probleem met de bouw van milieu nieuwe, geautomatiseerde fa brieken is dat veel autofabrikan ten, waaronder een aantal van de grootste merken, ófwel niet over voldoende contanten be schikken, ófwel bezig zijn hun financiering op orde te brengen. Om de kortere werktijden te compenseren, zag Toyota zich gedwongen 220 miljard yen (32 miljard gulden) op te hoesten voor twee nieuwe fabrieken met een gezamenlijke capaciteit van 400.000 auto's die door 4.000 werknemers worden gemaakt. Maar Japans tweede autofabri kant, Nissan, die zich voor soortgelijke problemen ge plaatst ziet, heeft onlangs aan gekondigd de komende drie jaar dertien procent te bezuini gen op het investeringsbudget. De andere manier waarop de Japanse auto-industrie wordt gevraagd een bijdrage te leveren aan een beter leefklimaat is door het terugdringen van de vervuiling die door het fabrica geproces en het uiteindelijke produkt worden veroorzaakt. De Japanse autofabrikanten hebben grote problemen bij het voldoen aan de door de Japanse regering verplicht gestelde da ling in de uitstoot van zwavel en andere schadelijke stoffen. Maar de Japanse autofabri kanten hebben nog grotere pro blemen in het buitenland, waar overheden nog strengere Califomië bepaald dat in 1998 twee procent van de nieuwe au to's helemaal geen milieuver vuilende stoffen meer mag uit stoten. Voor het jaar 2000 is dit percentage vastgesteld op 10 procent. In tegenstelling tot hun Ame rikaanse concurrenten, zoals Ford en General Motors, heb ben de Japanners weinig vorde ringen geboekt in de ontwikke ling van door zonne-energie of batterijen aangedreven auto's, een noodzakelijke ontwikkeling om in de nabije toekomst aan de strengere milieu-eisen te kunnen voldoen. De Japanse auto-industrie dreigt op meerdere fronten vast te lopen. Er bestaat een gerede kans dat de kleinere van Japans elf autofabrikanten de komende turbulente jaren niet zullen overleven. Toch mag de Japanse auto-industrie als zodanig zeker niet worden afgeschreven. Au tofabrikanten in de rest van de wereld zullen immers net zo hard met het milieu-probleem worden geconfronteerd en in veel gevallen is hun uitgangspo sitie beduidend zwakker. vertaling: margreet hesunga stellen. Zo heeft Europese autoproducenten: brussel rtr Het Verbond van Europese Autoproducenten (ACEA) en de Ge meenschap van Europese ondernemers in Japan (EBC) willen meer mogelijkheden op de markt in Japan. Ze hebben bij de Eu ropese Commissie in Brussel en bij de Japanse regering aange drongen de import van auto's in Japan te verruimen. Japan blijft in feite gesloten voor de invoer van auto's, vinden beide organi saties. De Japanse autofabrikanten hebben in hun eigen land een marktaandeel van 96 procent, aldus de ACEA en de EBC. Vol gens de twee is er een samenhang met het feit dat de Europese Gemeenschap op haar handelsbalans voor auto's met Japan over de eerste helft van 1992 een tekort van bijna vier miljard ecu 9,1 miljard miljard.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6