'Jeugd beter waarschuwen voor ronselen drugsmaffia' Rottenberg voelt niets voor 'paarse coalitie' soldatenbond graaft Politieke partijen ontdekken opnieuw dat er kiezers zijn Binnenland mee aan eigen graf Den Haag grijpt in na discriminatie biljartclub DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 Nieuwe aanhoudingen 'Tropicana' Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren opnieuw drie aanhoudingen verricht in verband met de verkrachting en aan randing van vier meisjes vorig weekeinde in het tropische zwembad Tropicana. Het gaat om 17-, 19-, en 20-jarige jongens uit Amsterdam, Capelle aan den IJssel en Rotterdam. Eerder werden een 14-jarige jongen uit Rotterdam en een 18-jarige jon gen uit Spijkenisse aangehouden. De meisjes werden tijdens een dans- en zwemfeest door een groep jongeren belaagd en seksu eel misbruikt. Twee 18-jarige meisjes hebben aangifte gedaan van verkrachting, de twee anderen (16 en 21 jaar oud) van aan randing. Regeling voor professor Buck eindhoven» De Technische Universiteit Eindhoven heeft een re geling getroffen met prof. dr. H. Buck die onder andere inhoudt dat de wetenschapper alle lopende processen tegen de TU stop zet. Ook is afgesproken dat geen nieuwe rechtszaken worden aangespannen. Buck presenteerde in 1990 een nieuw middel te gen de virusziekte AIDS. Hij bleek zich daarbij echter te hebben gebaseerd op onzorgvuldig onderzoek. De TU accepteerde ver volgens het aanbod van Buck vervroegd met pensioen te gaan, maar de hoogleraar kwam daar later op terug. Hoofdredacteur AD stapt op Amsterdam De hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad, A. Abram, heeft besloten om over een aantal maanden zijn functie neer te leggen. De 55-jarige hoofdredacteur spreekt „hartgron dig" berichten tegen dat zijn vertrek voortvloeit uit financiële problemen bij het ochtendblad: „Ik heb het hoofdredacteur schap vervuld sinds 1 januari 1975. Ik wil gewoon iets anders gaan doen." Abram blijft in functie tot een opvolger is gevonden en zal ook daarna verbonden blijven aan het AD. o Nederlands Persbure, CPD Gemeenschappelijke Perso«ensr Blonde jongens en meisjes zeer gewild als drugskoerier amsterdam fred v De Nederlandse overheid moet jongeren voorlichten over de ronselpraktijken van de drugsmaffia. Dat vindt hoofdinspecteur Rob van Velsen, chef van het bureau Georganiseerde criminaliteit en drugs van de gemeente politie Amsterdam. Van Velsen is geschokt door het ge mak waarmee tientallen jongeren zich laten paaien om cocaïne te smokkelen. past helemaal niet bij het oude beeld van de louche, criminele drugssmokkelaar dat we had den. Deze koeriers bleken ge woon op school te zitten, waren er net vanaf of hadden een baan. Geen kansarmen, maar gemiddelde jongeren uit moda le gezinnen die bezig waren om een maatschappelijke carrière op te bouwen." Desondanks vielen de jonge ren voor de „mooie verhalen" van de ronselaars door wie ze in de disco, een bar of een coffee shop werden aangesproken. Ze kregen gemiddeld vijfduizend gulden per gesmokkelde kilo betaald. Van Velsen: „Ze vielen voor het idee van het snelle geld, de snelle auto selaar en de mooie meesten deden mei taalde vakantie die geboden i ook eens kleren. De om de be- werd aan- de Antillen, of om kleren en een Het oprollen van een omvang rijke cocaïnebende waarbij in de afgelopen maanden 44 jeug dige koeriers zijn aangehouden, leidde voor Van Velsen tot de „verbazingwekkende" ontdek king dat alle smokkelaars 'ge wone' jongens en meisjes wa ren, in leeftijd van 17 tot 23 jaar. Van Velsen: „Geen van hen had een criminele achtergrond of een strafblad en we hebben ze ook niet kunnen betrappen op een criminele vriendenkring, 'problemen thuis' of zoiets. Het dure kapper te kunnen betalen. Dat verlangen naar het snelle geld is een maatschappelijk probleem geworden." De jongeren werden door de leden van de Surinaamse orga nisatie in het uitgaansleven van Amsterdam, Amstelveen en Haarlemmermeer geselecteerd op hun 'gezonde Hollandse ui terlijk'. Blond haarwas een aan beveling. 'Die komen makkelij ker door de douane dan Surina- mers of Antillianen', was de achterliggende overtuiging. Iro nie van het noodlot, geeft Van Velsen toe. Eind vorig jaar werden de eer ste vijf koeriers in Parijs aange houden in gezelschap van een Surinaamse vrouw. Sindsdien zijn er 21 opgepakt in Neder land en zitten er 17 vast in Frans Guyana en op Curasao. Daar schijnen de omstandighe den in de gevangenis drama tisch te zijn: een 21-jarige jon gen heeft in zijn cel op Curasao zelfmoord gepleegd. Voor Van Velsen staat vast: „De jongeren zijn er ingeluisd. Lekker gemaakt met een mooie vakantiereis en alleen maar een pondje of een kilo dat ze mee hoefden nemen. Maar zodra ze op Curapao waren, bleek het om tientallen kilo's te gaan. Ze hebben welbewust meegedaan het is dan ook geen tijd voor zielige verhalen maar het is belangrijk vast te stellen dat een grote groep jongeren kennelijk niet zo stevig in zijn schoenen De Amsterdamse narcoticachef Rob van Velsen is geschokt door het ge mak waarmee Nederlandse jongeren zich laten paaien voor de drugs handel. FOTO GPD/NIEUW ANEFO staat dan je zou denken. Ik ben er dan ook op gebrand een sig naal te geven: de kloof met de georganiseerde drugshandel is kleiner dan je soms zou denken. Ik schat dat wij van dit netwerk misschien 20 tot 25 procent van de transporten hebben gezien. En ik maak me er geen illusies oven op dit moment zullen meer van dit soort netwerken draaien, waarvoor jongeren op een zelfde manier worden be naderd. Wij hebben ons toege spitst op de regio Amsterdam, maar het kan op dit moment overal aan de gang zijn." Het CDA is een constructieve minderheidspartijActies WDM voor afschaffing dienstplicht ffW' 5 *9% '>-'W f H Drager HFV-virus geweerd uit biljartzaal Een zogenaamde paarse coalitie tussen D66, PVDA en WD komt er niet. PVDA-voorzitter Felix Rottenberg veegde gisteren tijdens een discussie in Wassenaar zijn gesprekspartners Kohnstamm (D66) en Linschoten (WD) de mantel uit. foto anp arthur bastiaanse Stuurs kijkt hij het zaaltje in. Felix Rottenberg is komen op draven, maar naar het lijkt niet van harte. De discussie over de vorming van dat ene dream team, dat kabinet zonder het vermaledijde CDA, boeit hem maar matig. „Dat gepraat over die paarse coalitie heeft meer een psychologische functie, dan dat het politiek inhoudelijk iets voorstelt", zo vat Rottenberg de bijeenkomst in Wassenaar sa- Daar kunnen de Tweede-Ka merleden Linschoten (WD) en Kohnstamm (D66) het mee doen. De boodschap is duide lijk: als zij hadden gedacht dat met de verkiezing van de eigen zinnige Felix Rottenberg tot voorzitter van de PVDA, de kans op een coalitie tussen PvdA, VVD en D66 dichterbij zou ko men, vergissen beide heren zich behoorlijk. Pestend, jennend en treite rend probeert de nieuwe PvdA- voorzitter zijn gelijk aan te to nen. Bovendien, zo stelt Rotten berg zonder tegenwerping vast, de partijen zitten helemaal niet op één lijn als het het belang rijkste politieke onderwerp be treft: het sociaal-économische beleid. Vol goede moed probeert Kohnstamm zijn beide ge sprekspartners mild te stem men. Op de ethische en zedelij ke thema's (abortus, euthana sie) zitten de drie partijen toch op één lijn. Maar dat pleidooi, gevoegd bij de bekende anti- christendemocratische senti menten, maakt geen enkele in druk op Rottenberg. Integen deel, er volgt een liefdesverkla ring aan het CDA. „De kracht van de samenwerking met het CDA is juist dat dit soort imma teriële vraagstukken in de prak tijk, ondanks de stevige opvat tingen van het CDA hierover, goed valt te regelen. We zijn als Nederland hiermee het meest vooruitstrevend van heel Euro pa." Het CDA is volgens Rotten berg een „constructieve min derheidspartij". Nee, de PvdA'er heeft een vraag over de betrouwbaarheid van D66. Waar was de partij toen de PVDA in 1982 met ruzie het kabinet-Van Agt uitstapte? De bloedbroeders van D66 ble ven onder leiding van Terlouw gewoon op het pluche zitten. Ook hier blijkt nog een psycho logisch probleem van groot for maat te zitten. „Laten we dit eerst eens oplossen: waarom la ten we ons, ondanks de ver wantschap, toch altijd uit elkaar spelen?", vraagt Rottenberg. En Linschoten moet eens ver tellen met welke WD Rotten berg eigenlijk te maken heeft. Met de conservatieve vleugel, of met de links-liberaire? Dat de WD de 'filiaalhouder' Linscho ten de paarse coalitie laat pro pageren, is aardig, „maar dat heeft ook te maken met hetzelf de psychologische probleem als D66: in 1989 zijn ze er bij de ka binetsformatie uitgevlogen". Over een coalitie zonder het CDA gaat het dan al lang niet meer. De keurige kamerleden Linschoten en Kohstamm trap pen met verhitte koppen in de provocaties van de Amsterdam se straatvechter. Linschoten: „Felix is inconsistent. De soci aal-economische thema's zijn belangrijk. Maar de PvdA is op dit punt door het CDA wel gefi leerd. Zie de koppeling, zie het plan-Simons." En Kohnstamm, nog boos over het hem aangedane on recht in 1982. „De PvdA eiste toen van ons dat we het kabinet uit zouden stappen. Dat deden we niet en daar ben ik persoonl- jk het slachtoffer van geworden. Door de grote verkiezingsneder laag verloor ik mijn kamerze tel." De democraat heeft trou wens moeite met de kritiek op zijn partij. „Waarom ben je zo onaangenaam voor D66. Waar om scheld je ons uit voor rotte vis?" Rottenberg ruikt zijn kans en doet er een schepje bovenop. Onvriendelijk? D66 is gewoon een „a-politieke partij", met be stuurders die „bar en boos" zijn, ongeschikt voor het bestu ren van steden. „Verbijsterend. Ik heb de PvdA in die steden verweten dat ze het toelaat dat D66 desondanks slapende rijk wordt." Als Kohnstamm de bestuurlij ke problemen schoorvoetend toegeeft, maakt Rottenberg zijn punt af. „Het onbreekt D66 aan bestuurlijke kracht, zei je. Waar van acte." En de PvdA-voorzit ter kijkt voldaan het zaaltje in. Een man roept verstoord, dat ze het over de paarse coalitie moeten gaan hebben. Het helpt niet. Rottenberg valt nu de WD aan. Hij hekelt het 'nep-intellec- tualisme' van de partij en Bol- kesteins taboe doorbrekende uitlatingen. „Over discriminatie hoor je hem niet" En: „Ik ver denk de WD van electorale mo tieven in deze discussie." Ondertussen hebben de toe schouwers de geboorte van een nieuwe coalitie al opgegeven. Een jongen probeert het nog. „Ik had hier een hele andere Felix verwacht, een frisse vent, niet iemand met een oud ge luid. Waarom ben je niet voor de paarse coalitie?" Rottenberg, geïrriteerd: „Ja, hoor eens, ik ga niet allemaal herhalen wat ik al eerder deze avond vertelde." utrecht «anp Het is even wennen. De Vereni ging van Dienstplichtige Militai ren (WDM) gaat actie voeren tegen de dienstplicht. De solda- tenvakbond werkt daarmee in feite actief mee aan zijn eigen ondergang. Want: geen dienst plicht, geen WDM. In april al besloot de WDM dat de dienstplicht wat haar be treft zijn langste tijd heeft ge had; een niet geringe stap voor de bond die altijd een verklaard tegenstander van een beroeps leger is geweest. Er kan alleen sprake zijn van een democrati sche krijgsmacht, zo luidde sinds jaar en dag de redenering, als er veel dienstplichtigen deel van uitmaken. Die hebben im mers veel meer „voeling" met de burgermaatschappij dan be roepsmilitairen. De WDM heeft echter gecon stateerd dat de democratisering stevig is ingeburgerd in het le ger. Een andere reden om de dienstplicht af te zweren, ligt besloten in de veranderde inter- den haag gpp De gemeente Den Haag neemt maatregelen tegen biljartclub Middenoord die een lid heeft geroyeerd nadat bekend werd dat hij drager is van het HIV-vi- rus (dat AIDS veroorzaakt). Als de club de man niet direct weer aanneemt, zal de gemeente het huurcontract met de vereniging opzeggen. De club huurt ruimte in een pand van de gemeente. Den Haag vindt het ontoe laatbaar dat dit soort discrimi natie onder haar dak plaats vindt. De hele biljartvereniging krijgt voorlichting over AIDS als de man weer wordt verwel komd, aldus een gemeente woordvoerder. Inmiddels heeft de gemeente alle Haagse sport verenigingen een brief gestuurd met voorlichting over AIDS. Het geroyeerde clublid is een 30-jarige hemofiliepatiënt, die nationale verhoudingen. De Koude Oorlog behoort tot het verleden. Tot slot speelde in de beslissing mee dat de dienst plicht nog slechts opgaat voor drie op de tien jongens. Zij wor den vergeleken met hun leef tijdsgenoten die niet in dienst hoeven onevenredig zwaar ge troffen, aldus de WDM. Omdat wie A heeft gezegd ook B moet zeggen, heeft de WDM besloten zelf ten strijde te trekken tegen de dienstplicht. De campagne begint volgende week op Prinsjesdag. Dan zal op het Haagse Binnenhof een na maak-koningin een pleidooi houden voor afschaffing van de dienstplicht. Met een keur van acties wil de bond zijn streven voorts onder de aandacht van politiek en publiek brengen. Tot slot houdt de WDM in novem ber een manifestatie tegen de dienstplicht. Voor financiering van de campagne heeft de arm lastige WDM aangeklopt bij de FNV; de vakcentrale waarvan hij deel uitmaakt. de besmetting zou hebben op gelopen na een operatie. Hij mag zich sinds vorige week niet meer op de biljartvereniging vertonen. Het bestuur was er achter gekomen dat de man be smet was geraakt en liet de le den via handopsteken beslissen of hij lid mocht blijven. Een meerderheid vond dat hij moest opstappen. „De biljarters den ken nog steeds dat als zij een wondje aan hun hand hebben, ze onmiddellijk AIDS krijgen van hun collega-biljarter", aldus degemeentevoorlichter. „Ik vind het een drama", zegt de 30-jarige patiënt. „Voor de zoveelste manier word ik met m'n neus op de feiten gedrukt. Het is al zo moeilijk om AIDS te accepteren." Hij heeft er niet veel zin meer in bij de vereni ging te gaan biljarten, als hij weer wordt toegelaten. den haag carel goseling Er is een nieuw politiek virus: kiezer gehe ten. Anderhalf jaar voor de verkiezingen probeert elke partij de achterban weer aan zich te binden. Wijs geworden door de er varingen uit het verleden waarbij steeds minder mensen naar de stembus kwamen. Op zich is de ziekte niet nieuw. In oktober 1991 waren de eerste symptomen al zicht baar. PvdA-fractieleider Wöltgens wilde de Kamer minder laten vergaderen. Parlemen tariërs moesten meer het land in voor het contact met de achterban. Bovendien werd men gedwongen zich meer met hoofdlijnen van beleid en minder met details bezig te houden. Wöltgens kreeg steun vanuit het CDA. De WD was tegen. Het oppositiegeluid zou minder worden gehoord, meende fractielei der Bolkestein. Besluiten vielen er niet. Het werd stil, los van enkele oprispingen over het kamerlidmaatschap. PvdA-voorzitter Rottenberg pleitte voor deeltijd-kamerleden. In een CDA-rapport stond dat iemand maximaal twaalf jaar ka merlid mocht zijn. In PvdA-kring werd acht jaar genoemd. Terwijl bij de WD eerder wordt gedacht aan het wisselen van porte feuille, elke vier jaar. Dit najaar is de koorts fors opgelopen. On der het etiket 'politiek in uitvoering' trekken alle 'Haagse' D66-politici nu door het land. Opsnuiven wat in de gemeenten, de regio en de provincies speelt. Wat de burger daar echt interesseert. Dik 150 bijeenkomsten in zeven dagen. Geen 'Haagse' verhalen over de hoofden van de aanwezigen heen. Betogen waar men toch niets van begrijpt. Alleen bedoeld voor of tegen de concurrentie in de Tweede Kamer. Bij D66 wil men tegelijk het ledental opvij zelen. Van 13.000 naar 16.000 en mogelijk 20.000. Want de partij heeft geldgebrek. Te weinig mogelijkheden om alle belangstel lenden te kunnen opvangen. In de nieuwe koers wil D66 zich ook op een aantal onderwerpen gaan richten. Europese politieke en economische integratie, milieu, individuele zelfbeschikking, het handhaven van een sociaal vangnet voor de zwakkeren. Weg met het onduidelijke imago. Bij Groen Links vond men het tijd worden voor een nieuw logo: Groenlinks, waarbij groen in het rood wordt geschreven en links in het groen. Tegelijk start men dit najaar een actie om het ledental (nu 14.000) op te krikken. Geholpen door een reclamebu reau. Dat, als het goed gaat, ook bij de ver kiezingen van 1994 moet helpen. Groen Links moet Van het bestuur net zo ei genwijs zijn als haar stemmers. Zich bezig houden met de problemen van morgen. Geen blad voor de mond nemen. De humor terugbrengen in de politiek. „Dynamisch: ook voor jou. Eigentijds, openstaan voor nieuwe ideeën, geen versteend wereld beeld, ondogmatisch. De PvdA is al blij als het aantal leden niet meer daalt. De partij wil zich richten op on derwerpen die de samenhang in de maat schappij symboliseren: sociale vernieuwing, minderheden en asielzoekers, milieu, de veiligheid. Internationale ontwikkelingen spelen een voorname rol. En het sociaal- economische beleid „een heel klein beetje", aldus fractieleider Wöltgens. Voor de rest wil de PvdA meer doen aan werkbezoeken van politici in het land. Groepen die de fractie willen bezoeken, worden met open armen ontvangen. En om de club opnieuw onder de aandacht te brengen, willen de voorzitters Rottenberg en Vreeman binnenkort met de nodige bombarie het PvdA-kantoor Den Haag ope- Het werven van nieuw kader is een ander PvdA-plan. Met die instroom moet de partij tegelijk een nieuwe koers ontwikkelen. Toe komstgericht, weg van de oude idealen. In- tem geruzie mag niet meer. Rust in de tent, luidt het devies. Achter de grote leider Wim Kok. Coalitiegenoot CDA dan. De partij start met CDA-tel: een videotext-dienst voor burgers, bedrijven en instellingen. CDA-tel wil infor meren over de partij, partijstandpunten en activiteiten. Dit onder het motto 'politiek dicht bij de mensen' waarbij informatie en communi catie als onmisbaar worden gezien. Voor in tern gebruik komt er CDA-memocom. Elec tronic mail die de communicatie tussen alle partijgeledingen moet verbeteren. De centrale beleidsthema's zijn begin dit jaar door fractieleider Brinkman op Texel bepaald. Geen grote stelselherzieningen meer. Nadruk op meer banen, verdergaan de sanering van de overheidsfinanciën, minder bureaucratie, meer eigen verant woordelijkheid en vergroting van inko mensverschillen. De WD heeft ook wat centrale thema's be paald. De criminaliteit, de concurrentiepo sitie van ons land, sanering van de over heidsfinanciën, het tegengaan van een on derklasse, het milieu. Vervelend voor de liberalen dat juist op het moment dat zij in de polls weer begonnen te stijgen, voor de zoveelste keer interne ru zies roet in het eten gooien. Men dank aan partijvoorzitter Van Leeuwen, die nog geen jaar geleden riep dat de WD weer een ge zellige partij moest worden. Geen lange te nen meer en op naar de 100.000 leden (nu 60.000). Al met al een bont palet. Met enkele hoofd kleuren. Minder onderwerpen. Meer con tacten met de achterban. Welke waardering het schilderij krijgt zal in maart 1994 moe ten blijken bij de dan te houden verkiezin gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5