'Winkeldieven snel straffen' Ghanese drugsbende blijkt groep kruimelaars Betere aanpak groepscriminaliteit Binnenland Financiële hulp voor Draf- en Rensport Miljoenendisco ter ziele Opvallende bouwsels Politie voert actie voor beter rijgedrag op n201 Bedrijven en overheid investeren te weinig DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPO Gemeenschappelijke Persd*nst Dier oorzaak motorstoring Boeing Een dier is de oorzaak van de storing in de motor van de Boeing 747 die zondag vlak na de start moest terugkeren naar Schiphol. De Boeing was met 228 passagiers, onder wie de ministers Ter Beek en Pronk, op weg naar Hong Kong en zou een tussenstop maken in Bangkok. In een van de vier motoren werden dierlijke resten aangetroffen. Vermoedelijk heeft de motor het beest naar binnen gezogen bij het vertrek. Door het beest gaf de motor vi braties te zien, reden om terug te keren. Uit de restanten kon niet worden opgemaakt welk dier in de motor zat. Duurder antwoordnummer 'terecht' den haag De prijsverhoging voor het gebruik maken van een antwoordnummer is onvermijdelijk. Minister Maij van verkeer en waterstaat vindt het billijk dat de PTT het 'vastrecht' heeft verhoogd van 90 naar 240 gulden per maand. De tarieven zijn anders verliesgevend, zegt de minister op vragen van de WD. De liberalen vinden de prijsverhoging te fors en vroegen de mi nister in te grijpen. Maij voelt daar echter niets voor. Vier jaar cel voor roof Van Goghs den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 47-ja- rige Amsterdammer veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tegen hem was zes jaar geëist. De man ontkent dat hij in juni 1990 met een handlanger drie schilderijen van Van Gogh uit een museum in Den Bosch heeft gestolen. Een medeverdachte, een 37-jarige man uit Sas van Gent, is in mei ook tot vier jaar veroor deeld. Zijn vrouw is vrijgesproken. Tegen haar was acht maan den geëist wegens heling van het enige doek dat is teruggevon den. De rechtbank achtte een en ander niet bewezen. Stijging aantal arbeidsongeschikten zoetermeer» Het aantal uitkeringen wegens arbeidsongeschikt heid is in het tweede kwartaal van dit jaar toegenomen tot 910.400 (was 907.000). Het gemiddeld aantal uitkeringen krach tens de Ziektewet is in het tweede kwartaal gedaald tot 277.000. Dat is 2.000 minder dan aan het einde van het eerste kwartaal. Het verzuimpercentage daalde van 8,3 tot 7,7. Forse boetes voor Urker vissers zwolle Zestien Urker vissers zijn gisteren door een Zwolse poli tierechter veroordeeld tot boetes met een totaalbedrag van 236.500 gulden. Ze hadden een deel van de vangst aan schol en tong niet opgegeven. Het openbaar ministerie had in totaal 665.750 gulden aan boetes geëist plus inbeslagneming van de winst. De meeste zaken van gisteren kwamen voort uit een on derzoek dat het ministerie van justitie in oktober 1990 in Urk heeft gehouden. Naar aanleiding hiervan werd een flink aantal processen-verbaal opgemaakt. Minder AOW met werkende partner den haag Mensen die na 1 januari 1993 65 jaar worden met een partner die jonger is dan 65 jaar en zelf geld verdient, krijgen wat minder AOW. Het wetsvoorstel dat dit regelt is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend door staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken. Het voorstel was al opgenomen in het regeerak koord en levert een besparing van 190 miljoen gulden per jaar op. Dat geld wordt gestoken in uitbreiding van het recht op ge handicaptenvoorzieningen krachtens de AAW tot mensen boven de 65 jaar vanaf 1994. Werkgroep wil hardere aanpak den haag gpd De toekomst van de in liquida tieproblemen verkerende stich ting Nederlandse Draf- en Ren sport (NDR) lijkt gewaarborgd. Staatssecretaris Gabor van land bouw heeft de stichting een eenmalige financiëje bijdrage in de vorm van een lening toege zegd. Over de grootte daarvan wil geen der partijen zich op dit moment uitlaten. De stichting verwacht een begrotingstekort utrecht. anp De Rijkspolitie Utrecht begint morgen een actie om de ver keersveiligheid van het deel van de N201 tussen de A2 (Amster dam/Utrecht) en Vinkeveen- /Mijdrecht te verhogen. De ac tie gaat een jaar duren. De afgelopen vijf jaar zijn er op het bewuste stuk weg ge middeld zeventien aanrijdingen per jaar geweest, waarbij in en kele gevallen doden vielen. De politie probeert het aantal aan rijdingen met 25 procent te ver minderen. De toegestane maximumsnel- Iedere betrapte winkeldief moet snel worden gestraft. Van de doelstelling om gepakte daders een passende straf te geven, komt nog weinig terecht. Het aantal win keldiefstallen en de inspanningen van het bedrijfsleven maken het noodzakelijk dat politie en justitie méér ver antwoordelijkheid tonen. den haag anp Dat concludeert de werkgroep Winkeldiefstal, die in opdracht van de procureurs-generaal voorstellen heeft gedaan voor een nieuw landelijk beleid voor de aanpak van winkeldiefstal len. De werkgroep staat onder lei ding van mr. W. Sorgdrager, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem. Afhanke lijk van de ernst van de diefstal en het type dader moeten straf fen variëren van een berisping of een alternatieve straf (bij voorbeeld bij jeugdigen die voor het eerst worden betrapt) tot in schakeling van de rechter als geweld is gebruikt. Naar aanleiding van de rap portage zal de vergadering van procureurs-generaal richtlijnen vaststellen waarin de voorstel len worden uitgewerkt en de hoogten van de boetes worden opgenomen. De procureurs-ge neraal houden er daarbij reke ning mee dat de Tweede Kamer nog een wetsvoorstel zal afhan delen, waarin het mogelijk wordt gemaakt dat de politie zonder tussenkomst van een rechter boetes oplegt voor bepaalde type misdrijven. Uit een eerder onderzoek naar de omvang van winkeldief stallen bleek dat in één jaar bij na de helft (48 procent) van de detailhandelaren slachtoffer is geweest van diefstal van koop waar. De winkeldiefstallen ble ken met ruim twee miljoen de licten 80 procent van het totaal aantal gepleegde misdrijven in en rond winkels uit te maken. De totale schade voor de detail handel bedroeg volgens het on derzoek in die periode 570 mil joen gulden. Rotterdam Een groot bord Te de deuren voor een ingrijpende koop' siert de koepelvormige verbouwing. Eigenaar ir. C. Veer- discotheek Tomorrowland in de hoek heeft echter op advies van Alexanderpolder bij Rotterdam. de bank van de verbouwing af- Tommorowland, dat 18 novem- gezien. Er kwamen te weinig be- ber 1989 is geopend, sloot in juli zoekers. Wie 3,9 miljoen gulden neertelt, mag de zaak overne men. Met een investering van 10 miljoen gulden is Veerhoek des tijds begonnen. foto gpd van 1,5 miljoen gulden over dit jaar. Aan de lening is als bindende voorwaarde verbonden dat de stichting een plan uitvoert om de organisatie weer gezond te maken. Het accent van die af slankingsoperatie ligt op de per sonele bezetting van het NDR- bureau in Scheveningen. Daar werken nu 45 mensen. Bijna de helft van de arbeidsplaatsen dreigt in de nabije toekomst te vervallen. heid is 80 kilometer per uur. Volgens de politie rijdt 15 pro cent van de automobilisten har der dan 95 kilometer per uur, waarbij uitschieters tot 140 kilo meter geen uitzonderingen zijn. Ook komt het geregeld voor dat chauffeurs gevaarlijk inhalen en onvoldoende afstand houden. De politie zal op zeer geregel de tijden automobilisten con troleren op hun snelheid. In sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland zal de politie boven dien borden plaatsen langs de weg, waarbij zij automobilisten wijst op de gevaarlijke gevolgen van hun rijgedrag. hardegarup. Werknemers heb- twee zogenaamde spiraalwonin- geometrische vormen, zijn ook door middel van een uit het mid- ben gisteren in het Friese Harde- gen. De woningen, die aan de aan de binnenkant bijzonder. De den geplaatste spiraaltrap. ioto garijp de laatste hand gelegd aan buitenkant opvallen door hun diverse vertrekken zijn bereikbaar anp marcel antonisse Minister wil meer mogelijkheden voor vervolging den haag «gpd Het strafrecht moet wezenlijk worden ver anderd om beter tegen groepscriminaliteit te kunnen optreden. De huidige wetten zijn nog te veel gericht op veroordeling van het individu. Daardoor zijn hele gekunstelde constructies nodig om groepscriminaliteit te kunnen aanpakken. Dat zei minister van justitie Hirsch Ballin gisteren tijdens een gastcollege op de Rijks universiteit Limburg in Maastricht. De wet dient zodanig te worden aangepast dat ie dereen de plicht krijgt zich te onthouden van bewuste dan wel onbewuste groepsvor ming die kan leiden tot criminaliteit, zo vindt de minister. Hij wees erop dat steeds meer criminali teit in groepsverband wordt gepleegd, waarbij het er weinig meer toe doet wie welke handeling heeft verricht. De minister noemde het schadelijk voor de rechtsorde als groepsvorming kan leiden tot immuni teit voor rechtsvervolging. Hirsch Ballin wees op een rechtszaak te gen vijf jongens die, gewapend met knup pels, een fietser en zijn passagier zwaar li chamelijk letsel hadden toegebracht. Een van de vijf is vrijgesproken, omdat niet kon worden bewezen dat ook hij geweld had begaan. Dat vindt de minister frustrerend. Als het aan hem ligt, zal betrokkenheid bij een groep in de toekomst voldoende moeten zijn voor veroordeling. Hirsch Bal lin doelt hierbij niet alleen op de georgani seerde criminaliteit, maar ook op onver wacht tot stand gekomen groepen jonge ren, die gezamenlijk overlast veroorzaken in de vorm van vandalisme of mishandeling. Wat tot nu toe werd gehouden voor een grote Ghanese drugsbende, blijkt vooralsnog niet veel meer te zijn dan wat onhandig opererende krui melaars. Voor de Amsterdamse rechtbank begon gisteren het 'monsterproces' dat zeker tot don derdag duurt. Gisteren stonden acht verdachten terecht en vandaag volgen er nog tien. Vanaf morgen houdt de officier van justitie zijn requisi toir, gevolgd door de pleidooien van alle advoca ten. Op 10 maart dit jaar meldde de Amsterdamse politie trots een grote Ghanese drugsbende te hebben opgerold. De dag ervoor werden 29 per sonen aangehouden, voornamelijk in de Amster damse Bijlmermeer. Het was voor het eerst dat de politie de strijd tegen grootscheepse drugs transporten op projectmatige wijze aanpakte. Verschillende politionele instanties waren daarbij betrokken. Sinds januari 1991 was gewerkt aan deze zaak onder de riaam 'project Goofy'. Het onderzoek nam veertien maanden in be slag. In die periode werden in totaal 123 arresta ties verricht in de Verenigde Staten, Canada en verschillende Westeuropese landen, waaronder Nederland. Via koeriers vonden steeds kleine hoeveelheden drugs hun weg naar deze landen. Het waren gisteren vooral deze koeriers en en kele helpers die terechtstonden. Voor de recht bank verscheen ook een 37-jarige Ghanees, die samen met twee anderen te boek staat als de or ganisator van de 'bende'. Een tweede hoofdver dachte staat in Duitsland terecht. De derde, een vrouw, is voortvluchtig. De aanvankelijke tenlastelegging, deelneming aan een criminele organisatie, werd door de offi cier van justitie vorige maand ingetrokken. Tegen drie andere Ghanezen die op 25 augustus terecht hadden moeten staan, blijft die beschuldiging wel gehandhaafd. Dit leidde bij de advocaten van deze drie verdachten toen tot de nodige verwar ring. Die zaak werd daarom uitgesteld tot 14 sep tember. Uit telefoontaps, observaties en uit verklarin gen tegenover de politie van de 37-jarige hoofd verdachte, bleek dat hij de koeriers voornamelijk zou hebben voorzien van kleine hoeveelheden heroïne en soms cocaïne. De man noemt zich zelf niet veel meer dan een 'doorgeefluik'. Even als de meeste andere verdachten kwam hij tij dens het proces terug op zijn afgelegde verklarin gen. De hoeveelheden drugs van meestal ruim een kilo, kregen de koeriers om het middel gebonden in zogeheten bodypacks een gordel met aan de binnenzijde verborgen de drugs. Anderen kregen de drugs in bolletjes te slikken. Meestal vijftig tot tachtig bolletjes met een totaalgewicht van tus sen de 300 en 500 gram. De koeriers ontvingen acht- tot tienduizend gulden per gesmokkelde ki lo. De 37-jarieg Ghanees zou per kilo drugs 100.000 dollar hebben ontvangen. Een van de verdachten kwam ondanks fouille ring op Schiphol toch in het vliegtuig. Toen dou anebeambten hem vroegen zijn gordel te tonen, verklaarde hij deze wegens 'rugklachten' te dra gen. Eenmaal aangekomen in New York werd de man alsnog aangehouden. Weigeryups toch in dienst bussum GPD Defensie is optimistisch over het effect van de strengere aan pak van weigeryups. Gistermor gen moesten de eerste achttien weigerende dienstplichtigen zich melden in de Kolonel Palmkazeme in Bussum. Vier probeerden opnieuw uitstel te krijgen door een beroep te doen op de Wet Gewetensbezwaarde. In twee gevallen met succes: zij mochten meteen naar huis. Volgens F. Olivier van Defen sievoorlichting in Den Haag zijn tien weigeraars direct aan hun opleiding begonnen en zijn vier opgeroepen dienstplichtigen zonder bericht niet verschenen. Aan de burgemeesters van hun woonplaatsen is gevraagd uit te zoeken of zij met een geldige re den zijn weggebleven. Wanneer dat niet zo is, zal de Marechaus see ze van huis halen. Onlangs kondigde het minis terie van defensie harder optre den aan tegen jongeren die via een oneigenlijk beroep op de Wet Gewetensbezwaarde pro beren de dienstplicht én de ver vangende dienstplicht te ontlo pen. SER-commissie in brief aan kabinet: den haag gpd Vereniging van Afgestudeerden. Daarmee zei hij vooral bedrij ven die het waard zijn, overeind te willen houden. Hij wees op het gevaar dat rij en ondernemers naar zijn mi nisterie komen, ook als men het geld eigenlijk niet nodig heeft. „Bovendien vind ik in mijn hart dat de ondernemer het allemaal goeddeels zelf moet oplossen", vindt de bewindsman, zelf oud topman bij Van Leer en voorzit ter van de werkgeversclub NCW. Het bedrijfsleven in Nederland investeert te weinig. Het specta culaire winstherstel in de jaren tachtig heeft niet geleid tot een navenante groei van de investe ringen. Ook de overheid zou meer geld in de economie moe ten investeren. Om meer men sen aan het werk te helpen, zijn extra investeringen nodig, zo stelt een SER-commissie van daag in een advies aan het kabi net. De investeringen van de over heid in de economie zijn thans op het historische dieptepunt beland van 1,5 procent van het nationale inkomen, meldt de SER-commissie. In de jaren zes tig en begin jaren zeventig lag dat percentage op 4,5. Minister Andriessen van economische zaken aarzelt echter om de fi nanciële steunverlening weer te verhogen. De bewindsman stelt dat hij in financiële zin „al veel doet". Aan technologie wordt jaarlijks een miljard gulden uitgegeven. Kredieten en garanties belopen dik twee miljard gulden, hield hij zijn gehoor voor. „Indruk wekkende cijfers, maar mis schien moet er nog wat meer geld bij", aldus de minister gis teravond in Rotterdam bij de Van een strakke organisatie, normaal bij pro fessioneel opererende drugsorganisaties, kon ook al nauwelijks worden gesproken. Zo bleken twee meisjes die als koerierster elk ruim een kilo drugs naar Toronto in Canada zouden transporteren, het voor hen geboekte vliegtuig te missen. Een andere reis werd zelfs tot drie maal toe uitgesteld. Een van de politiemensen die zich met net on derzoek had beziggehouden, verklaarde gisteren dat samen met het openbaar ministerie was overeengekomen buitenlandse verdachten niet in Nederland, maar in het buitenland te arreste ren. Zo werd mei vorig jaar een Zwitserse vrouw gevolgd naar België, waar zij door de Belgische rijkswacht werd ingerekend. Nederlandse koe riers daarentegen werden zoveel mogelijk in ei gen land aangehouden. Advocaat mr. G. Hamer vroeg zich verbaasd af of dit een nieuw Neder lands beleid is omdat buiten Nederland veel zwaardere straffen voor dit soort delicten worden gegeven. I 112 dl yoghurt, 2 eetlepels moyonoise en I theelepel mosterd. Meng dit in een kommetje en pers er 3 gepelde teentjes knoflook boven uit Roer het mengsel en voeg naar smook zout en peper toe aan deze knoflook- yoghurtsaus. Lekker als dip saus of bij gegrilld vlees. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam Zunrelbureau. Postbus 30. 2280 AA Rijswijk, onder vermelding van ontvangt het receptenboek|c thuis. yoghurt Raad van State haalt WAO-plan niet onderuit DEN HAAG ANP De Raad van State heeft welis waar kritiek op de kabinetsplan nen met de WAO. maar die be zwaren zijn „niet vernietigend •Dat zeggen diverse bronnen in politiek Den Haag. Eerder werd aangenomen dat het hoogste adviesorgaan van de regering ernstige bezwaren zou hebben tegen net plan van het kabinet om de uitkeringen van arbeidsongeschikten onder de vijftig jaar te bevriezen. Het zou in strijd zijn met Europese verdragen, zoals dat van de in ternationale arbeidsorganisatie ILO. Dat zou betekenen dat het kabinet in conflict zou kunnen komen met het Europese ge rechtshof. De Raad van State voorziet naar verluidt zo'n situ atie echter niet. De Raad van State heeft zijn nog strikt vertrouwelijke advies eind vorige week naar het kabi net gestuurd. Het bevat volgens een ingewijde vooral „tech nisch-juridische" kanttekenin gen. Dc ministerraad buigt /uil de komende weken over het ad vies. De coalitiepartners CDA en PvdA wilden gisteren nog niet reageren op de opvattingen van de Raad van State Aangrno- men mag worden dat het CDA tevreden is met de relatief milde houding van het adviesorgaan, i let I wil vasthouden aan de WAO-voorstellen. terwijl de PvdA-fractie wil dat de bestaan de gevallen worden ontzien. Dat standpunt leidde overigens dit voorjaar tot een aanvaring met PvdA-staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken), die verant woordelijk is voor de WAO- plannen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3