Het ANC heeft de confrontatie gevonden die het al lang zocht De Russen in Letland voelen zich verraden 'Collorgate' onthult kracht van vrije Braziliaanse pers Feiten &Meningen Miauw spint op batterijen DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 Weinig verheffende ritueel politici over schuldvraag al begonnen om onder leiding van Hani op te rukken naar de hoofdstad Bisho. Een confrontatie met de schietgrage troepen van Gqozo kon mede dankzij de bemidde ling van een VN-waarnemer worden voorkomen. Maar de teerling was geworpen. De spanning in Ciskei was op gelopen tot het kookpunt. Gqo zo voelde zich in het nauw ge dreven en waarschuwde dat hij elke poging om hem ten val te brengen meedogenloos de kop in zou drukken. Wie onder deze omstandighe den de confrontatie met hem zocht, wist dat hij niet alleen met vuur, maar ook met de le vens van anderen speelde. Het ANC heeft omwille van politiek gewin dit risico genomen. Het is daarom op zijn minst mede verantwoordelijk voor de trage die in Ciskei. Hogere golven in oceaan zijn groot raadsel LONDEN TOM W1LKE THE INDEPENDENT Het noordelijke deel van de At lantische Oceaan is de afgelo pen dertig jaar veel ruwer ge worden. De hoogte van de gol ven is met 30 procent toegeno men. Voor de onderzoekers is dat een echt raadsel. De wind is niet toegenomen en meestal is de windsnelheid verantwoorde lijk voor de golfslag. Wetenschappers hebben ervoor gewaarschuwd dat wanneer het warmer worden van de aardbol echt inzet, de orkaan Andrew een voorbode kan zijn voor er gere dingen die staan te gebeu ren. Door het broeikaseffect gaat de temperatuur van het zeeoppervlak stijgen en daar halen orkanen hun kracht uit. Deskundigen geloven dat de ru were golfslag in de noordelijke Atlantische Oceaan het gevolg is van veranderingen in de atmos feer, met name het verschil tus sen het lagedrukgebied bij IJs land en een hogedrukgebied bij de Azoren. Het verloop van de drukverschillen tussen de twee gebieden is de afgelopen dertig jaar scherper geworden op een manier die verband houdt met de toename van de hoogte van de golven. Het drukverloop mat niét alleen de windsnelheid maar ook de windrichting en het zou kunnen zijn dat de wind eerder hard nekkiger in één richting waait, waardoor de golven hoog kun nen worden, in plaats van dat de wind vaker van richting ver andert, waardoor de golven geen kans zouden krijgen te groeien. Maar dat is volgens we tenschappers slechts een ge deeltelijke verklaring. Hoewel het verschijnsel verband kan houden met het warmer wor den van de aarde, zijn er te wei nig metingen verricht om te zeggen of het gaat om een na tuurlijke onbestendigheid of een klimatologische verande ring. het pleit weer gewonnen. Omweg De Klerk bleek te stevig in het zadel te zitten, maar zijn bond genoten in de thuislanden wa ren waarschijnlijker makkelijker te wippen. Door hen te verdrij ven werd de machtsbasis van De Klerk ondermijnd, en kon via deze omweg, het uiteindelij ke doel, de val van de president, alsnog bereikt worden. En dus werden Oupa Gqozo van Ciskei, president Mangope van Bopu- tatswana en de leider van de Zulu-beweginglnkatha, Buthe- lezi, tevens premier van KwaZulu, het doelwit van ope ratie aftocht. Gqozo zou het eerst worden aangepakt, omdat zijn positie het wankelst was. De operatie werd gerechtvaar digd door te wijzen op het dic tatoriale bewind van Gqozo. Nu kan de leider van Ciksei onmo gelijk een democraat worden genoemd, maar dat zelfde geldt voor de generaals die in twee andere thuislanden, Transkei en Venda, de lakens uitdelen. Deze heren zijn echter bondgenoten van het ANC en dan weegt hun democratische gehalte kenne lijk minder zwaar. Het drama van gisteren kende in augustus een voorspel. Ook toen hadden zich tienduizen den ANC-aanhangers zich aan de grens met Ciskei verzameld Operatie aftocht Aanvankelijk was de regering in Pretoria het doelwit van 'opera tie aftocht'. President De Klerk moest door een golf van stakin gen, demonstraties en acties van burgelijke ongehoorzaam heid ten val worden gebracht. De campagne bereikte in de eerste week van augustus zijn hoogtepunt. Een algemene sta king van twee dagen en een mars naar de regeringsgebou wen in Pretoria bewezen dat het ANC nog steeds miljoenen aan hangers kan mobiliseren, maar het doel werd niet bereikt. De regering werd niet op de knieën gedwongen. Operatie aftocht was het gees teskind van de radicale vleugel binnen het ANC, die droomt van een spontane volksopstand die de regering uit de zetels van de macht verjaagt. Na het fiasco van augustus leek het even of de gematigde vleugel binnen het ANC zijn rentree maakte. Er werd weer gesproken over de hervatting van de onderhande lingen over een nieuw politiek bestel, die na Boipatong door het ANC waren afgebroken, en Nelson Mandela noemde De Klerk niet langer een misdadi ger maar een man van de vrede. Deze fase was van korte duur. Na veelbelovende ouvertures ANC-aanhangers proberen de identiteit vast te stellen van hun dode mede-demonstranten. FOTO REUTER ADIL BRADLOW De doden en gewonden van de laatste slachting in Zuid- Afrika lagen nog maar nauwelijks op de door met bloed doordrenkte grond van Ciskei of het even voorspelbare als weinig verheffende ritueel van de politici was al be gonnen. De dans ging rond twee vragen: wie is verant woordelijk voor het verlies van 28 levens en wie kan aan sprakelijk worden gesteld voor deze nieuwe stap naar de rand van de afgrond? JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De eerste vraag is het gemakke lijkst te beantwoorden. De troe pen van de sterke man van Cis kei, Oupa Gqozo, openden zon der waarschuwing net vuur op demonstranten, die volgens vrijwel alle ooggetuigen nog geen stap verkeerd hadden ge zet. „Het was onnodig. Als dit een voorproefje is van wat ons te wachten staat, God helpe ons", aldus de alom gerespec teerde voorzitter van het Vre- descomité, John Hall, die ook had moeten duiken voor zijn le ven. De beantwoording van de twee de vraag is lastiger, maar na af trek van alle retoriek, aantijgin gen en verdachtmakingen, die door de regering en het ANC de wereld in zijn geslingerd, moet men wel instemmen met het oordeel van de leider van de li berale Democratische Partij (DP), Zach de Beer. De Beer, die in het oververhitte klimaat van de Zuidafrikaanse politiek als de stem van de redelijkheid wordt beschouwd, legt de verantwoor delijkheid bij de deur van het ANC. „Het was duidelijk dat de mars tot geweld zou leiden. Daarom is het ANC verantwoor delijk". De doden zijn de tol van de strategie van confrontatie, waarvoor het ANC na het bloed bad van Boipatong heeft geko zen. besloot het ANC vorige week de onderhandelingen toch niet te hervatten. De uitspraken van de leiders werden weer onverzoen lijk en de campagne van massa le acties zou weer op gang wor den gebracht. De haviken onder leiding van Chris Hani, de leider van de communisten, haddden TOKYO TERRY MCCARTHY Het leven kan hard zijn in Tokyo. Zoals in iedere grote stad waart de eenzaamheid rond in de grote mensenmas sa's. Uit hun vertrouwde omge ving weggerukte alleenstaanden brengen in hun kleine flatjes lange, eenzame avonden door. In andere steden nemen men sen vaak huisdieren om de een zaamheid te verlichten. Maar in het overbevolkte en o zo prope re Tokyo staan maar weinig huurbazen huisdieren toe. Maar nu is er Miauw, het high tech antwoord op de Tokyo blues. Miauw is een pluchen speelgoedkat met een elektroni sche sensor die een spinnend geluid produceert wanneer de kat wordt geaaid. Hij is door Ja panse speelgoedfabrikanten speciaal ontwikkeld voor de eenzame zielen die in de stede lijke anonimiteit gevangen zit ten. Voor 170 gulden ben ie de trotse eigenaar van zo'n elektro nisch gestuurd namaak huis dier. „Miauw wordt niet ziek en hoeft niet te worden gevoerd of ver zorgd", aldus een woordvoerder vanTakara, het bedrijf dat het 'huisdier' op de markt heeft ge bracht. Alleen in de afgelopen drie maanden zijn al 78.000 Mi- auws verkocht. Vooral aan al leenstaande vrouwen die blijk baar naar een knuffel hunkeren nadat ze de hele dag op kantoor aan het kopieerapparaat heb ben gestaan en koffie hebben gezet voor hun baas. Voor wie de kat te zoet vindt, heeft de concurrerende speel goedfabrikant Nomura de Su- perwaakhond ontworpen. Het is een mechanische hond met een infra-rood sensor die het 'dier' laat blaffen wanneer er iets be weegt. De firma Bandai ver koopt een puppy met een gea vanceerd stem-herkennings mechanisme: als de eigenaar zijn naam roept, blaft het dier en kwispelt met zijn staart. Begin dit jaar zag ik hoe een ou de vrouw haar echte hond uit liet. Toen het dier zijn behoefte had gedaan, ruimde ze dit met een schepje op. Nu zou ze zich deze moeite kunnen besparen door een namaak huisdier aan te schaffen. Het lijkt de weg van de toekomst. VERTALING MARGREET HESLINGA 'Ze zullen onze taal moeten leren, of ze dat nu leuk vinden of niet' RIGA ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT Er is iets raars met de straatnaambordjes in Riga. Het lijkt wel alsof ze zijn ontworpen door iemand die geen gevoel heeft voor verhoudingen. De let ters zijn topzwaar, zeker vijf tot acht centimeter te hoog. Bij nadere bestudering wordt de reden daarvan duidelijk. Tot voor kort droegen de bordjes zowel de Letse als de Russische naam. Sporen van het cyrillische schrift zijn nog zichtbaar onder de verse laag verf die is aangebracht om de herinne ring aan een pijnlijk verleden te doen vergeten. Sinds Letland vorig jaar onafhankelijk werd, is er al heel wat veranderd, Hoewel het overschilde ren van de Russische straatnamen geen enorm debat of protest heeft uitgelokt, symboliseert het wel de nieuwe relaties tussen de Letten die in hun eigen hoofdstad een minderheid zijq en de Russen, die nog steeds worden beschouwd als de koloniale onderdrukkers. „U moet wel bedenken dat er onder Sovjetbe- stuur systematisch werd gepoogd onze taal, onze cultuur en zelfs onze identiteit te vernietigen", aldus Elita Viederman, redacteur van de Letstali- ge krant Atmoda Atputai. „Wanneer er drie Let ten en een Rus samen waren, moest iedereen Russisch spreken. Nu zijn eindelijk de rollen om gedraaid. Zij zullen onze taal moeten leren, of ze dat leuk vinden of niet." Bezorgheid De Letse bezorgdheid over het behoud van de ei gen identiteit is gegrond. In de tijd van annexatie door de Sovjetunie in 1940 maakten de Letten slechts 75 procent uit van de 1,5 miljoen inwo ners. In de jaren die volgden, stierven velen in de oorlog, vluchtten uit het Rode Leger of werden naar Siberië gedeporteerd. Honderdduizenden Russen, Witrussen en Oekraïners kwamen naar Letland om nieuwe industrieën en collectieve boerderijen op te zetten, ogenschijnlijk op uitno diging van de Letten. Het resultaat: bij het huidige inwonertal van 2,7 miljoen is het Letse aandeel gezakt tot net 52 procent. „Wij lopen het gevaar een minderheid te worden in ons land. Voor ons is het een kwes tie van overleven", aldus Viederman, „Als de Sovjetbezetting veel langer had geduurd, zou er echt een kans zijn geweest dat onze cultuur ten onder was gegaan. Nu hebben we de kans die te beschermen. Wij zeggen niet dat alle Russen die zich hier hebben gevestigd weg moeten. Maar als ze willen blijven, dan moeten ze zich aan onze regels houden." Die regels zijn nog niet vastomlijnd. Maar Let land stevent af op een samenleving met twee soorten inwoners, waarbinnen alleen etnische Letten (degenen die staatsburger waren in 1940 of hun directe afstammelingen) zullen meetellen als burgers die mogen stemmen, onroerend goed mogen bezitten en een politieke functie mogen bekleden. De grote Russisch-talige 'minderheid' (bijna 50 procent van de bevolking) zal die rech ten niet krijgen. Maar zij kunnen wel het staats burgerschap aanvragen, op voorwaarde dat zij hier al zestien jaar wonen, met goed gevolg een toets afleggen in de Letse taal en bereid zijn trouw te zweren aan Letland en af te zien van het staatsburgerschap van enig ander land. Ondemocratisch Leidinggevende Russisch-taligen moeten exa mens doen in de Letse taal. Wanneer ze daarvoor zakken, kunnen ze hun baan kwijtraken. De nieuwe regels zijn door de leiders van de Russi sche gemeenschap afgewezen als ondemocra tisch, discriminerend en een schending van de mensenrechten. Veel Russische leiders beschuldigen de Letten er van de Russen tot vertrek te dwingen en wenden zich voor steun tot Moskou. Meer extremistische figuren zijn voor een interventie van het Russi sche leger, dat nog steeds bases heeft in Letland en de andere Baltische staten. „Tot nu toe is er opmerkelijk weinig geweld ge weest, maar het is een veranderlijke situatie waarbij het ieder moment de verkeerde kant op kan gaan", waarschuwt Aleksejs Grigorjevs, een parlementslid met een Russische vader en een Letse moeder en dus in de positie om aan te dringen op gematigdheid. „De Letten werden ze ker onderdrukt, maar dat betekent niet dat zij op hun beurt anderen moeten onderdrukken." Grigorjevs en andere gematigde parlementsle den zeggen dat veel Russisch-taligen hebben ge stemd voor onafhankelijkheid van Letland en zich nu verraden voelen door de nieuwe leiders van het land. Zij zijn bang dat de Russisch-tali gen, die de meerderheid vormen in de indus- trieële sectoren van het land, meer dan de Letten te lijden zullen hebben van het verlies aan banen dat wordt verwacht na invoering van het radicale economische hervormingsprogramma „Werkloosheid, gebrek aan burgerrechten en een koude winter kan een explosieve combinatie op leveren", zo waarschuwt hij. Grigorjevs en zijn collega's willen dat de taaleisen en de wetten op het staatsburgerschap worden verzacht. Dat zou de meeste Russisch-taligen in staat stellen om te stemmen in de voor volgend jaar aangekondigde verkiezingen. Letse hardliners hebben al laten weten daar absoluut niets voor te voelen. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET NATUUKlUK &6M IKTe&fiWZO\ "X cotfj-fcoLe van umqsgiN^seiefcecHrier) op Auro&ezir.... paa&y\p,£ OP AuTO&ezni, - V STxqWvnseeÊ jé agpie Ménsen-- 7X> MU &ATST s qeVl2AA£,P OF >K 50,MS "X MUM uiriQ^iwq öniq •Siniwe- AL LSfcN OM PAT IIC IN ZON AlTO RIJ De Braziliaanse pers, nog geen tien jaar geleden ontglipt aan de greep van de militaire censuur, is zo sterk geworden dat hij pre sident Fernando Collor de Mel- lo op de rand van aftreden heeft gebracht. Vasthoudende onderzoeksjour nalistiek hield de president, die er door een parlementaire on derzoekscommissie van wordt beschuldigd zich op grote schaal „onwettig te hebben ver rijkt", maandenlang in de pu blicitaire schijnwerpers. Dage lijkse onthullingen van nieuwe aanklachten wegens corruptie zorgden er voor dat het Congres de financiële handel en wandel van Collor gaat onderzoeken. Het was het grootste weekblad van Brazilië, Veja, dat de frau de- en corruptiepraktijken van Collors zakenvriend 'PC' Farias aan de kaak stelde en daarmee indirect de president meezoog in wat weinig origineel 'Collorgate' is gaan heten. Bron van het verhaal was Fernando's broer Pedro. Deze trok later een deel van zijn beschuldigingen in, maar de media beten zich in de zaak vast en kwamen met de ene onthulling na de andere. „De media zijn zonder twijfel sterker geworden door deze af faire", zegt de politieke weten schapper Amaury de Souza. Hij zegt dat het einde van de echte perscensuur samenviel met de nieuwe grondwet van 1988, die de persvrijheid garandeerde. Vier jaar eerder hield Brazilië voor het eerst, na twintig jaar militaire dictatuur, vrije verkie zingen. „Het duurde een tijd voordat ie dereen doorhad dat er werkelij ke persvrijheid bestond. Ook De landschapsarchitect die de achtertuin van de Braziliaanse president Fernando Collor de Mello zijn luxueuze vorm gaf, heeft verklaard dat de aanleg 4 miljoen gulden heeft gekost en drie jaar duurde. Hij sprak de uideg van de president tegen dat de tuin moest worden gerenoveerd. José Roberto Nehring vertelde het Braziliaanse blad Veja dat hij van 1989 tot juni 1992 aan Collors tuin heeft gewerkt. Vol gens het blad zei Nehring dat de betalingen voor zijn werk werden gedaan door Collors voormalige medewerker Paulo Cesar Farias. Nehring legde achter de drie meter hoge muren een tuin aan met vijf kunstmatige watervallen, 50 schijnwerpers en 200 lampen die een vier niveaus tellende vijver beschijnen met honderden Japanse karpers. In het 13.000 vierkante meter groen hebben 250 hoge en middelhoge bomen een plaats ge vonden, ruist een van de watervallen tien meter diep van een nagemaakt gebergte en is in een grot een beeld van de 'Lieve vrouwe van de mystieke roos' opgesteld. Collors helikopters landen op een plateau van kwartssteen. voor journalisten was dat, na twintig jaar dictatuur, een grote verandering", aldus De Souza. De Souza meent dat de over gangsperiode naar de persvrij heid begin 1990 ten einde liep. Die periode liep min of meer gelijk met de komst van de me diagenieke Collor. De ironie is dat de pers voor een groot deel verantwoordelijk is voor zowel zijn opkomst als ondergang. Zijn verkiezing dankte hij voor een deel aan de steun van het grootste en machtigste (com merciële) tv-station en media concern van Brazilië, O Globo. Als een vrijwel onbekende kan didaat zonder politieke machts basis nam hij in 1989 deel aan de presidentsverkiezingen. Zijn vroege campagne, dynamische media-uitstraling, zijn jeugdig heid en atletisch vermogen sloegen aan. Bovendien maakte hij zich ook populair door zijn belofte de alomaanwezige cor ruptie aan te zullen pakken. Maar Collor verloochende zijn eigen uitspraken en werd het slachtoffer van de grotere pers vrijheid die hij introduceerde. Met de uitlatingen van Pedro de Collor in mei van dit jaar begon 'Collorgate'. „Daarvoor was de Braziliaanse pers ook wel actief in het publiceren van corruptie schandalen, maar het waren meestal verhalen van horen zeggen", aldus De Souza. „Er was geen bewijs, totdat Pedro verscheen." Roberta Civita, uitgever van het weekblad Veja, zegt dat zijn journalisten verbaasd waren hoe snel er een 'heuse' affaire ontstond. „We hadden geen idee dat het zo ver zou komen", zegt hij. Civita: „Maar ik geloof dat de Braziliaanse pers gewel dig werk heeft verricht. We moeten alleen excessen en een klimaat van hysterie vermijden. Tot nu toe heeft de pers zich verantwoordelijk opgesteld. De feiten zijn zo veel als mogelijk was gecontroleerd. Maar je kunt niet van de pers verwachten dat hij de politie vervangt." WIM STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2