John McEnroe toe aan het laatste hoofdstuk o Dick Advocaat mikt op de 'grote onvrede' van Ruud Gullit Italië jaagt op nieuwe successen Sport Emmer vol frustraties Dl NSDAC 8 SEPTEMBER 1992 Romano terug in hoofdselectie PSV eindhoven Romario maakt weer deel uit van de hoofdselectie van PSV. Trainer Westerhof maakte dit gisteren bekend, nadat hij een afrondend gesprek met de Braziliaan had gevoerd. Na het gewonnen topduel tegen Ajax meldde de van Groningen af komstige oefenmeester al dat er wat hem betreft geen proble men meer waren met de produktieve aanvaller. Westerhof: „Ro mario heeft zijn straf geaccepteerd. Bovendien was belangrijk dat hij inzag dat ik de maatregel in het belang van de groep had genomen." KNVB trekt alweer aan MIchels nuenen Tien weken na zijn vertrek als bondscoach is Rinus Mi- chels door de KNVB weer benaderd voor een functie binnen de bond. Over taak en functie is nog geen duidelijk beeld geformu leerd. Het is in elk geval niet de bedoeling dat Michels terug komt in een positie die hem direct met het Nederlands elftal in contact zal brengen. Advocaat is daarvan geen voorstander en volgens de coach is Michels dat ook niet. Advocaat: „Ik kan mij heel goed voorstellen dat de KNVB pogingen doet de band met Michels te behouden. Mensen zoals hij en Johan Cruijff hebben een onschatbare waarde voor het nationale voetbal. Het zou dwaasheid zijn er geen gebruik van te maken." Vanderaerden in nieuwe ploeg Raas breda Eric Vanderaerden heeft in Breda een contract voor een jaar getekend bij de nieuwe ploeg van Jan Raas. Alle wielrenners die bij de oude sponsor Buckler onder contract staan, onder wie Frans Maassen, Edwig van Hooydonck en Steven Rooks, voeren morgen gesprekken met Raas, die vorige week een nieuwe geld schieter presenteerde. Word Perfect is voor drie jaar de nieuwe sponsor. Gerrit de Vries gaat het komende seizoen van Buckler naarTVM. Leo van der Kar overleden Amsterdam Leo van der Kar is gisteren op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam plotseling overleden. De stichter van het fonds dat zijn naam draagt, heeft er in de afgelopen de cennia sterk toe bijgedragen dat via dit sportfonds gelden ter be schikking kwamen voor de begeleiding en opleiding van jeugdi ge, talentvolle topsporters. Meestal gebeurde dit door middel van sportstages of trainingsbijeenkomsten in het buitenland ge leid door topcoaches. Van der Kar, die in zijn jonge jaren een ta lentvol atleet was, heeft een dominante rol in de Nederlandse sportwereld vervuld. Van der Kar was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Courier maakt einde aan optreden veteraan milaan cpd Het Italiaans elftal, morgen avond oefenpartner van Oranje, bestaat voor het grootste deel uit spelers van landskampioen AC Milan. Dat de bondscoach Arrigo Sacchi voor een rood zwart blok kiest, is niet zo verj wonderlijk. Hij stond zelf aan de basis van de successenreeks van Milan en geldt sinds een aantal jaren als de 'Messias van het Italiaanse voetbal'. Uit zijn mond klinken begrippen als 'zone' en 'jagen' revolutionair. In Eindhoven krijgt het publiek dan ook een andere 'Squadra Azzurra' te zien dan de stereo tiepe ploeg, die met afwachtend voetbal loert op een effenctieve counter. Pure mandekkers als Gentile en Bergomi behoren definitief tot het verleden. Volgens Sacchi wordt er tegen Nederland met een zone-verdediging en jagen de middenvelders gespeeld. In deze twee linies maken de Milan-spelers de dienst uit. Zij kennen deze speelwijze op hun duimpje. Zelfs het ontbreken van Franco Baresi is geen pro bleem. Net als bij Milan speelt zijn vervanger Costacurta libe ro, terwijl Maldini als voorstop per fungeert. Evani zijn 'eigen' apostelen. De Milan-aankopen Eranio en Len- tini zijn ook opgeroepen. Alleen voor de aanval is Sacchi afhan kelijk van niet-Milanezen. Bag- gio, Vialli, Casiraghi (allen Ju- ventus) en Mancini (Sampdo- ria) completeren het elftal. Sinds hij de macht overnam, heeft Sacchi een flink aantal ge vestigde namen bedankt voor hun medewerking. De laatste was Inter-doelman Walter Zen- ga. Diens ploeggenoten Ber gomi en Ferri en spelbepaler Giannini vielen al eerder af. In siders verwachten dat Mancini en Vialli de volgende slachtof fers zullen zijn, wanneer het re sultaat in Eindhoven uitblijft. Zola (Napoli) en Signori (Lazio) worden als de gehoorzame op volgers beschouwd. Sacchi kan niet langer wach ten, want het echte werk dient zich aan. Vanaf morgen mag hij niet meer falen. Met Schotland, Portugal en Zwitserland als voornaamste rivalen mag de kwalificatie voor het WK 1994 geen probleem zijn. Toch houdt Sacchi zijn hart vast Italië heeft zich al twaalf jaar niet geplaatst voor de mondiale titelstrijd. Een overwinning op Nederland zou een welkome steun in de rug zijn met het oog op de WK-kwa- lificatiewedstrijden. Een toepasselijker moment voor wellicht de laatste wedstrijd van John McEn roe op het centre-court van Flushing Meadows was niet denkbaar. Uitgerekend op 'Labor Day', de dag die de overgang tussen zomer en herfst aangeeft, moest de in zijn nadagen verke rende tenniskampioen het hoofd buigen voor de jon- new york» eric de bie gpd-verslaggever Jim Courier zorgde ervoor dat de 33-jarige veteraan op deze voor de meeste Amerikanen feestelijke vrije dag niets te vie ren had. In de ontmoeting tus sen de twee generaties kende de elf jaar jongere 'hardhitter' al leen in de derde set enige moei te met misschien wel de meest getalenteerde speler aller tijden: 6-2,6-2, 7-6(1). Courier bereikte daarmee als eerste de kwartfinales. Later volgden Alexander Volkov, An- dré Agassi en Pete Sampras zijn voorbeeld. Voor laatstgenoem de had dat er echter bijna niet ingezeten. De 21-jarige Ameri kaan kreeg zijn Franse oppo nent Guy Forget pas in de vijfde set op de knieën: 6-3, 1-6, 1-6, 6-4,6-3. De partij tussen Courier en McEnroe vormde het hoogte punt van de achtste dag van de US Open. Niet qua spel, want daar was de ontmoeting te een zijdig voor. Wel omdat onge twijfeld de mooiste heldenro man in de tennisgeschiedenis met dat duel zijn laatste hoofd stuk kende. Of er nog een epi loog komt, weet alleen de maestro zelf. Na zestien jaar topsport is bij de viervoudige winnaar van de open Ameri kaanse titelstrijd het besef ge groeid dat na elke overleefde ronde de nederlaag dichterbij is dan de overwinning. De kans op nog één keer een Grand-Slamti- tel mag nu wel verkeken wor den genoemd en dat valt niet mee voor iemand die niet kan wennen aan verliezen. Daarom liet McEnroe begin dit seizoen al weten dat hij aan zijn laatste serieuze jaar als ten nisser begon. In 1993 zal de Ne- wyorker wel zien wat hij gaat doen. „Na de Grand-Slamcup (waaraan hij voor het eerst deel neemt, red.) zal ik een maand of drie rust nemen. Vervolgens speel ik misschien enkele de monstratiepartijen tegen Cou rier of Agassi. Als ze tenminste willen. Mijn deelname aan Rol and Garros en Wimbledon zal vooral afhangen van de motiva tie die ik op dat moment heb en hoe ik me fysiek voel. Ik ben bij beide toernooien in elk geval als televisiecommentator aanwe zig", aldus McEnroe, die niet met een zwaar hart een stap te rug doet. „Ik was me er natuurlijk van bewust dat het mooie liedje niet zou blijven duren. Tegenover de toppers van nu kom ik duidelijk te kort. Maar ik verlang geen sympathie. Ik ben tevreden met mijn carrière. Ik heb vele hoog tepunten gekend." 'Die fotograaf moet weg', laat een geïrriteerde John McEnroe aan de umpire weten. De veteraan brieste weer als vanouds, maar moest het afleggen tegen J im Courier. foto epa De in het Duitse Wiesbaden geboren tennisser, die sinds 1977 maar liefst 77 toernooien (waaronder zeven Grand- Slamstitels) won, gaf echter ook toe dat hij aan zijn nieuwe sta tus heeft moeten wennen. „Toen het daadwerkelijk voorbij leek, moest ik vroeger dan ik verwachtte mijn manier van le ven opnieuw bekijken. Mijn prioriteiten veranderden plotse ling helemaal. Ik had een gezin en voelde er steeds minder voor om de wereld af te reizen. Ik had ongelijk te denken dat mijn zin om te knokken op de baan intact was gebleven." Nieuwe generatie Zijn coach Larry Stefanki, met wie McEnroe vorig jaar in zee ging toen hij uit de top-dertig dreigde te zakken, was degene die hem daar op wees. „Je moet voor jezelf vaststellen dat de spelers van de nieuwe generatie uitgaan van het besef dat ze je moeiteloos kunnen kloppen", hield de sportpsycholoog hem voor. Stefanki sprak strenge taal en wilde het 'enfant terrible' zo ver krijgen dat hij met ijver en een glimlach aan de 'dwangarbeid' zou beginnen, om dan in stijl afscheid te nemen. Daar slaag de de trainer in. Negen maan den lang trok de tennis-groot- meester naar de martelkamer die Stefanki in Malibu had inge richt. McEnroe zweette, pleng de tranen van pijn en liep te ra zen. Maar geleidelijk aan kwa men het vertrouwen en de 'win ning spirit' terug. Begin dit jaar versloeg hij in Melbourne onder anderen Boris Becker en moest hij pas in de kwartfinales voor Wayne Ferrei- ra het hoofd buigen. Maar op Wimbledon toonde McEnroe pas echt zijn oude, vertrouwde gezicht. Op het heilige gras, waar hij zo vele triomfen heeft gekend, drong hij door tot de halve finale. Ondanks zijn ver lies tegen zijn vriend en de late re kampioen André Agassi was hij tevreden. „Wimbledon was voor mij erg belangrijk. Ik vond er de beves tiging dat ik nog altijd kwali- teitstennis kan laten zien en met de besten kan wedijveren. Ik vind dat ik ook hier in New York goed heb gespeeld. Jim (Courier, red.) was echter te sterk", aldus McEnroe, die het gisteren af en toe toch niet kon laten om met de scheidsrechter in discussie te gaan en aan het begin van de derde set een naar zijn zin te luidruchtige fotograaf van de baan liet verwijderen. In 1988, toen hij het Nederlands volleybalteam op het olympisch toernooi van Seoul uit het niets naar een vijfde plaats leidde, had coach Arie Se- linger een imago dat tussen held en heilige in lag. Nu, vier jaar later, na een totaal mislukte slotronde van de World League in Genua, druipt hij met de staart tussen de benen af, terug naar de vrouwenploeg van een Ja pans topconcem. Zelfs het in Barcelona veroverde zil ver is, opmerkelijk snel, dof geworden. Selinger is e V, ve> n met grote kwaliteiten, dat zeker, maar geen held en allerminst een heilige. Na de armzalige vertoning in de Italiaanse havenstad stak hij niet de hand in eigen boezem, zoals het een fatsoenlijke coach betaamt, maar ging hij banaal tekeer tegen het bestuur van de NeVoBo dat hij uitmaakte voor 'een stel amateurs', die hij 'domheid, besluiteloosheid en gevoelloosheid' verweet. 'p. S Een paar maanden geleden had hij ook al zo iets gedaan. In het open baar schoffeerde hij NeVoBo-voor- zitter Funk, omdat hij het niet eens was met de toekomstplannen van door de bond. Voor iemand die alleen tUUD PAAuw maar was ingehuurd om de ploeg op de Olympische Spelen bij te staan en daarna weer richting Japan zou vertrekken, getuigde dat ener zijds van tactloosheid en eigenwaan en anderzijds van weinig gevoel voor de problemen waarvoor de bond zich gesteld zag. En zich trouwens nog steeds gesteld Wat is er nu eigenlijk aan de hand? Een aantal spelers van het nationale team heeft geen contract kunnen krijgen in Italië, het land van net grote geld. (En na de miserabele prestaties, notabene in Genua, kunnen ze elke hoop daarop wel begraven). Dat is jammer, maar daar kan de bond niets aan doen. Vervolgens zijn ze (en vooral Selinger jr) boos, geraakt, gekwetst, gegriefd over het contract dat de NeVoBo hun aanbood en over de manier en het tijdstip waarop dat gebeurde. Die laatste punten verdienden inderdaad niet de schoonheidsprijs. De bond kon echter weinig anders, omdat tot op het laatst onduidelijk was wie wel en wie niet naar Italië zou gaan. Op de achtergrond speelden nog enkele belangrijke zaken. De NeVoBo tobt a) met het probleem dat de hoofdsponsor er eind van het jaar mee stopt en een andere nog niet is gevonden, en b) met het feit dat de clubs er meer dan genoeg van heb ben dat de competitie al jaren geheel ondergeschikt is gemaakt aan de belangen van net nationale team. Die willen een andere richting op. De internationals lijken voor dat soort niet-geringe be leidskwesties weinig oog te hebben, op zichzelf gericht als ze zijn. En Selinger sr huilde braaf met hen mee: de gemakkelijkste weg om zijn eigen, weinig imponerende optreden in Genua te verbloemen. Wat zich nu ontlaadt, zijn frustraties. Frustraties over vervlogen illusies. Ze ontladen zich over de hoofden van het NeVoBo-bestuur. Terecht is dat alles niet. Maar ja, frustraties en gezond verstand liggen zelden in el- kaars verlengde. Dwaasheid Een raar bericht in de krant van vrijdag: 'Café's die bij belangrijke voetbalwedstrijden de televisie aanzetten in de hoop extra klanten te trekken, moeten daarvoor in het vervolg toestemming vragen aan de omroep die het duel uitzendt. Ook als dat een buitenlandse omroep is. Dit is het gevolg van een nieuwe wet, waarmee de Tweede Kamer akkoord gaat.' Wat een flauwekul. Een 1 april grap, dacht ik toen ik het las. Maar van die datum zijn we nog vele maanden verwijderd, dus zal het wel serieus bedoeld zijn. Wat moeten we hier nu toch weer mee? Ziet u het al ge beuren: al die kroegbazen die de NOS, de BBC. of welke andere lettercombinatie ook. gaan schrijven/bellen of ze in hun etablissement asjeblieft PSV-Ajax. het Neder lands elftal dan wel Engeland-Duitsland mogen opzet ten? Er schijnt trouwens ook nog voor te moeten wor den betaald. We zijn sterk in dit land om regeltjes te verzinnen, waarvan al bij voorbaat vaststaat dat de naleving nul zal zijn en de controle onuitvoerbaar. 'Jullie gaan er maar steeds vanuit dat ik niet meer speel, maar dat zijn speculaties nuenen albert geesing gpd-verslaggever De grootheidswaanzin van Sil vio Berlusconi heeft Ruud Gullit aardig in het nauw gedreven. Zijn positie bij AC Milan wan kelt als nooit tevoren, zijn ver banning naar de tribune zon dagmiddag tegen Foggia lijkt daarvoor het onomstotelijke be wijs. Maar zijn humeur heeft er niet onder geleden, zegt hij. „Persoonlijk voel ik me goed", beweert Captain Dreadlock met een stalen gezicht. „Er is ook geen reden om me ongerust te maken. Dat is eigenlijk het bes te gevoel dat je kunt hebben." Ongeloof alom in het sjieke Hotel de Collse Hoeve in Nue nen, waar het Nederlands elftal zich in de late middag verza melde voor de vuurdoop van bondscoach Dick Advocaat te gen Italië. De geloofsbrieven die Advocaat zojuist heeft overhan digd, bevatten weinig nieuws. Des te meer heeft Gullit te mel den. Het kwam hem, zegt hij, eigenlijk wel goed uit dat ik zondag niet heb gespeeld. „Drie wedstrijden in de week zou ik best aan kunnen, maar ik zou het wel voelen." En als hij zondag weer op de tribune zit, en de week erna op nieuw. „Jullie gaan er maar steeds vanuit dat ik niet meer speel, maar dat zijn specula ties." En die slaan volgens de Oranje-aanvoerder nergens op. „Morgen speel ik met het Ne derlands elftal en zondag met Milan. Nee, dat is mij niet toe gezegd, maar dat weet ik ge woon. Dat zegt mijn gevoel." Maar wat koop je daarvoor in een wereld waar één man het voor het zeggen heeft en doet wat hem goed dunkt. „Zo liggen de zaken natuurlijk wel", zegt Marco van Basten. „Onze repu tatie telt absoluut niet. wij zijn slechts werknemers. Berlusconi deelt de lakens uit, daarna komt Capello en pas daarna komen wij, de spelers. Wij moeten zijn tong zien. voetballen en luisteren." De enige zekerheid die Gullit heeft is dat Advocaat hem morgen avond in Eindhoven de kans biedt om het Grote Ongelijk van AC Milan aan te tonen. Uitgere kend tegen Italië en zijn voor malige clubcoach Arrigo Sacchi. Een betere voedingsbodem voor wraak is er niet. Gullit zelf ziet dat echter totaal anders en houdt de schijn op dat hij Ber lusconi het voordeel van de twijfel geeft. „Het voetbal heeft een bepaalde traditie", verde digt hij de dwaze strategie van de mediatycoon, „en die pro beert Berlusconi te doorbreken. Bijna iedereen is daar heel sceptisch over, maar ik vind dat je deze situatie een kans moet geven." Berlusconi heeft daarbij met een schuin oog gekeken naar het Amerikaanse basketbal en kocht een spelersgroep bij een, waaruit met gemak twee topteams zijn te formeren. Het verschil is echter dat een trainer in het voetbal slechts twee spe- foto anp Iers kan wisselen en de Italiaan se clubs maximaal drie buiten landers in het veld mogen bren gen. „Berlusconi heeft zijn nek uitgestoken. Of het zal lukken, hangt van heel factoren af al dus Gullit. „Het hangt van de sociale opstelling van de spelers op de bank af, of het een puin hoop wordt", zegt Van Basten. „De pers in Italië is ook niet gek en duikt er meteen bovenop. Als iedereen voortdurend zijn hart gaat luchten, wordt het een zooitje." „Het moeilijkste is het voor de spelers", zegt Gullit. „Die worden er elke dag mee gecon fronteerd. En dat geldt voor ie dereen, niet alleen voor mij. Niemand heeft een vaste plaats, ook Marco (Van Basten) en Frank (Rijkaard) niet, al wordt dat wel eens gesuggereerd Het hangt gewoon van de tegen stander en van de vorm van de dag af wie er speelt. De filosofie van Berlusconi is dat alle wed strijden belangrijk zijn en dat er elke keer honderd procent fitte spelers moeten staan". Van een ongezonde rivaliteit tussen de zes buitenlanders bij AC Milan is volgens Gullit geen sprake, van een tijdbom even min. Dan komt de aap uit de mouw. „VöUer heeft gezegd dat het voor het voetbal te hopen is dat Berlusconi geen gelijk krijgt Hij heeft gemakkelijk praten, hij is weg uit Italië. Maar ook al zou het een probleem zijn, ik ga toch niet het eigen nest bevui len. Niemand laat het achterste van zijn tong zien. Ik ook niet. Hoe lang ik dit volhoud? Geen idee." Dick Advocaat speculeert in Eindhoven op de onvrede bij Gullit. De bondscoach rekent op een super-gemotiveerde aanvoerder, die de kans met beide handen wil aangrijpen om het Grote Onrecht tegen Foggia in één klap ongedaan te maken. Want zijn verbanning naar de tribune heeft Gullit meer pijn gedaan dan hij gister middag in Nuenen wilde toege-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19