Broodoffer is definitief van de baan De schrijver als boodschappenjongen Cultuur Kunst Lezers kiezen favoriete boek uit Top Honderd Vogels zijn het beste af bij tekenaar Siegfried Woldhek Denderende Uitdag door Japanse drums PAN Amsterdam voorgoed in top kunst- en antiekbeurzen 16 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 Inzendingen filmdagen geweigerd utrecht» De Stichting Nederlandse Filmdagen heeft drie pro- dukties afgevoerd van de lijst met deelnemers aan de Grote Prijs van de Nederlandse Film, Het Gouden Kalf. De uitsluiting is een direct gevolg van nieuwe reglementen die de stichting dit jaar hanteert. Dit jaar strijden zo'n 150 produkties om de diverse prijzen. De produkties 'Op Afbetaling' van Frans Weisz, 'Het Zaiones' van Ben Sombogaart en 'Everyone Wants To Help Ernst' van Alejandro Agresti worden in het nieuwe reglement ge zien als televisiefilms en niet als bioscoopfilms. Volgens de nieu we regels mag een film meedoen om het Gouden Kalf als deze vóór vertoning op televisie in de bioscoop te zien is geweest. The Nylons naar Nederland Amsterdam De Canadese groep The Nylons komt naar ons land voor twee concerten. Op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober staat het a capella kwartet in Carré in Amsterdam waar het zijn ver sies van roek-klassiekers ten gehore brengt. De kaartverkoop is reeds gestart op de bekende adressen. Expositie over papyrologie leiden Papyrologie, het vakgebied dat zich bezighoudt met het ontcijferen en bestuderen van originele teksten uit de oudheid, is het onderwerp van een tentoonstelling in de Leidse Universi teitsbibliotheek. Tot 9 oktober worden op deze tentoonstelling die toepasselijk 'Egypte aan het woord' heet, allerlei aspecten van de papyrologie verduidelijkt met behulp van origineel mate riaal als papyri, wastafeltjes, mummielabels en linnen. De ten toonstelling wordt ingericht ter gelegenheid van een internatio naal congres over Thebe in de Grieks-Romeinse tijd dat van 9 tot 11 september in het Papyrologisch Instituut van de universiteit wordt gehouden. Openingstijden van de bibliotheek: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 22.00 uur, zaterdag 9.30-17.00 uur en zondag 13.00-17.00 uur. Cargo vangt bot bij Raad van State De stichting Cargo krijgt definitief geen toestemming om een hoogspanningsmast met 12.000 broden in de Noord zee af te zinken. De Raad van State heeft gisteren het mi nisterie van verkeer en waterstaat in het gelijk gesteld. Het ministerie weigerde Cargo vergunning te verlenen op grond van de Wet verontreiniging zeewater. den haag gpd amsterdam anp De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) heeft voor het eerst in de geschiedenis een lijst gepubliceerd van de honderd best verkochte boeken van het afgelopen jaar. Deze Top Hon derd is samengesteld op basis van verkoopcijfers tussen 1 ja nuari 1991 en 1 juli 1992. De CPNB presenteerde de Top Honderd in Amsterdam. De lijst is bedoeld als stembil jet voor het publiek, dat aan de hand van de Top 100 het favo riete boek van het afgelopen jaar kan kiezen. De lijst is on derverdeeld in tien verschillen de genres, variërend van litera tuur, ontspannende verhalen en bundels tot natuur- en kook boeken. Het boek dat de meeste stem men oplevert wordt door de CPNB beloond met de Publieks prijs voor het Nederlandse Boek. Voorgaande jaren koos het publiek de favoriete auteur van het afgelopen jaar. Win naars waren Annie M.G. Schmidt, Kees van Kooten, Mar jolein Bastin en Jean Auel. Aan de prijs is een bedrag van 15.000 gulden "en en sculptuur van Jeroen Henneman verbon den. Het publiek tot en met 27 ok tober in boekhandels en biblio theken terecht voor het stembil jet voor de Publieksprijs. De uit slag wordt begin november be kendgemaakt. Staatsraad dr. Gerard Veringa vindt dat Cargo de mogelijkheid had om voor „een minder scha delijke wijze van schenken aan de zee" had kunnen kiezen. Hij noemt de schenking „een forse aanslag op de kwaliteit van het zeewater" en acht die niet te rechtvaardigen door de belan gen die Cargo daarvoor aan voerde. Zoals gemeld be schouwt Cargo het 'broodoffer' als een geschenk aan de zee, waaraan de mens in de loop der eeuwen zoveel heeft onttrok ken. Veringa acht het stringente ontheffingenbeleid van Rijkswa terstaat, waarbij lozingen alleen worden toegestaan wanneer er geen alternatieve verwerkings mogelijkheid is op het land, aanvaardbaar. Hoewel in dit ge val van een alternatief moeilijk sprake kan zijn, rechtvaardigt dat nog niet een zo forse aan slag op het milieu. De redene ring van Cargo dat de verontrei niging zeer miniem is in ver houding tot andere vormen van milieubelasting, acht Veringa niet terzake doend. De Stichting Natuur en Milieu en de Werkgroep Noordzee, die zich van meet af aan hebben verzet tegen het project van Cargo, hebben verheugd gerea geerd op de uitspraak van de Raad van State. „De zee blijft verschoond van onnodige ver- Gerard Reve op een tekening van Siegfried Woldhek (1991). beeldende kunst hek Te zien Galerie Jas, Nachtegaalstraat 3, Utrecht tot en met 23 september. Open dinsdag t/m vrijdag 1000-17.30, Vogels, schrijvers en politici. Dat zijn de drie onderwerpen van tekenaar Siegfried Woldhek (Emmen, 1951). Bij Galerie Jas in Utrecht is recent werk van Woldhek te zien waarin de drie aspecten van zijn werk keurig zijn vertegenwoordigd. Wat daarbij onmiddellijk opvalt is dat de drie thema's ook drie verschillende kanten van zijn kunstenaarschap laten zien: liefdevol (ten aanzien van de vogels). geïnteresseerd en geamuseerd (de schrijvers) en kritisch (de politici). Kortom, als vogel ben je bij Woldhek het best af, als schrij ver loop je niet meteen gevaar (hooguit blijk je onder zijn pen in een tamelijk vreemde vogel veranderd), maar politici zien zichzelf nogal eens terug, ge- portretteera als vileine schurken of onnozele halzen. Woldhek, van origine bioloog en sinds 1990 directeur van het Wereld Natuur Fonds in Zeist, is als tekenaar autodidact. Hij maakt sinds 1976 schrijverspor tretten voor het weekblad Vrij Nederland en tekent sinds 1980 politieke karikaturen voor NRC Handelsblad. Hoe mooi sommige van de vogeltekeningen ook zijn, het meest valt toch te genieten van Woldhek's schrijversportretten die niet alleen heel knap getrof fen zijn, maar soms ook bijzon der geestig. Zo vliegt bijvoor beeld Jan Wolkers (lijntekening, 1991) in blote billen en poedel naakt piemeltje door het lucht ruim, als een mollige cupido op leeftijd. Titel 'Jan Wolkers zwe- vënd'. Zijn de koppen van de gepor- tretteerden al onevenredig groot in verhouding tot de rest van het lichaam, de ogen sprin gen er nog eens extra uit. Vaak weet Woldhek in vorm en stand van de ogen zozeer iets karakte ristieks van zijn onderwerp te vangen, dat je hem of haar on middellijk herkent. Heel duidelijk is dat ook in 'Kabinet Lubbers-Kok' (lijnteke ning 1989), waar 'Trix' als een lieve, trotse schooljuf temidden van haar boys poseert. Ie kunt moeilijk ernstig blijven als je dat stelletje ongeregeld zo bij elkaar ziet staan. Allemaal ondeugen de jongetjes, met linksachter vuiling", aldus ir. Eco Matser van Natuur en Milieu. Naast milieutechnische be zwaren hadden beide organisa ties ook morele bezwaren tegen het project. Het gooien van brood in zee geeft volgens hen geen pas. „We hopen dat we voortaan verschoond blijven van dit soort projecten", aldus Matser. Begraven De Alkmaar se kunststichting Cargo wil het 'Nationaal Ge schenk' aan de zee begraven. Na het verbod van de Raad van State om de hoogspannings mast met 12.000 broden in de Noordzee af te zinken, is de stichting van plan de mast in de nacht van 18 op 19 september te begraven op het werkeiland Breezanddijk bij de Afsluitdijk. Na een spoedberaad in Den Oever constateerde Cargo dat 'wat een kunstuiting had moe ten zijn, verworden is tot een zaak waar de halve natie schan de van spreekt'. „Die kritiek werd ook steeds grimmiger. Het kunstwerk zelf en auto's van vrijwilligers werden beschadigd. Bovendien werden medewer kers zelfs thuis persoonlijk bedreigd. Met pijn in het hart moeten wij constateren dat de tijdgeest het niet toestaat het Nationaal Geschenk aan de Zee in al zijn consequentie uit te voeren", aldus de verklaring. leiden Het lijkt een opslagplaats voor een groothandel in sanitair, maar het is een instal latie van de Oostenrijkse kunstenaar Joseph Krempelsauer. 'Fraktaai Object' is de titel van dit kunstwerk dat van 10 tot en met 27 sep tember in de serie 'beeldende kunst en archi tectuur' in de Leidse Waag te zien is. Krem pelsauer maakte een skeletconstructie van multiplex in de vorm van een wastafel. Daar op worden 400 wastafels gemonteerd. Krem pelsauer is gefascineerd door gebruiksvoor werpen. Vorige projecten bestonden uit stof zuigers. FOTO HENK BOUWMAN Danser Indra Kamadjojo overleden amsterdam De danser/acteur Indra Kamad jojo is gisteren in een zieken huis in Amsterdam overleden. Hij is 85 jaar oud geworden. De in Indonesië geboren danser is vooral bekend geworden door vertolkingen van de klassieke Javaanse dansen. Kamadjojo heeft zich sinds 1955 gespecialiseerd op de voordracht van oosterse legen den, waarbij de dans een illu stratief karakter heeft. Ook heeft hij aan diverse televisieproduk- ties meegewerkt, vooral in jeugdseries. In de jaren vijftig oogstte hij veel lof met zijn jeugdserie 'Kantjil'. In 'De stille kracht', het televisiedrama naar het boek van Louis Couperus over Nederlands-Indië, heeft hij de rol van 'de regent' vervuld. twee flinke meiden: Hedy d'An- cona en len Dales. Rechtsachter lukt het meisje drie, Hanja May- Weggen, nog net om over de schouder van een van haar me de-ministers heen te kijken. Ze is uitsluitend herkenbaar aan: haar ogen. De Zuidafrikaanse van buitenlandse zaken Pik Bo tha is geportretteerd met even volle als vuile handen. Met de ene hand steekt hij een zwarte man de ogen uit, met de andere hand trekt hij zijn slachtoffer hardhandig aan zijn tong. Toe lichting verder overbodig. Veel van Woldheks werk is in boeken opgenomen: 'Literaire tekeningen' (1980) en 'Geteken de schrijvers' (1986). Hij illu streerde bovendien diverse boe ken van Koos van Zomeren, en een jeugdboek van Jacq. Voge laar (Het geheim van de bolhoe den). De boeken liggen op de expositie ter inzage. De tekenin gen van Woldhek die op de ex positie hangen, zijn allemaal te koop, voor zover ze nog niet van eigenaar zijn verwisseld. Dat laatste is bijvoorbeeld het geval met het recente karika tuur van Dirkje Kuik, dat wel te zien is maar al is aangeschaft door de kunstenares zelL amsterdam gpd „Iedereen is het er over eens dat er te veel kunst- en antiek beurzen zijn, zowel nationaal als internationaal. Dat gaat ten koste van de zwakkeren. PAN Amsterdam hoort echter defi nitief bij de top en we zijn er daarom ook dit jaar in ge slaagd de kwaliteit te verbete ren", aldus directeur mr. C. van der Ven, vooruitlopend op de PAN-beurs die van 17 tot en met 25 oktober wordt ge houden in de Hollandhal van het RAI-complex. Er worden tenminste 18.000 bezoekers verwacht. Deze zesde editie telt ruim tachtig deelnemers, dertien meer dan vorig jaar. In tegen stelling tot de European Fine Art Fair in Maastricht komen de kunsthandelaren, anti quairs en galeriehouders alle maal uit eigen land. Als ver nieuwing neeft organisator Pictura Antiquairs Nationaal BV dit keer vier binnenhuisde corateurs uitgenodigd die be schikbaar zijn voor advies over de integratie van antiek in een modern binnenhuis. Het optimisme van Van der Ven wordt gedeeld door dr. FA Hoogendijk, oud-hoofre- dacteur van Elseviers Magazi ne. Hij verklaart de terugval op de kunstmarkt in 1990 uit de excessieve prijsopdrijving door een klein groepje zeer rij ke verzamelaars. „Het werd al snel duidelijk dat de malaise zich voornamelijk beperkte tot schilderijen uit de impressio nistische, modeme en heden daagse periodes", aldus Hoog endijk. De belangstelling voor bij voorbeeld oude meesters, juwelen en zilver is echter on verminderd groot gebleven. Hoogendijk wijst verder op de omzet van de veilinghuizen Sotheby's en Christie's die de afgelopen 20 jaar steeg van 140 miljoen gulden naar tien miljard. PAN staat bekend om zijn grote verscheidenheid in het aanbod en maakt die reputatie ook dit jaar waar. Schilderijen van oude, modeme en eigen tijdse meesters worden afge wisseld met beeldhouwkunst, juwelen, textiel, prenten, kera miek, zilver en meubelkunst uit vele eeuwen. Een van de neusjes van de zalm is bestemd voor een ver zamelaar of kunsthandelaar die 1,2 miljoen gulden kan neertellen. Het betreft een ri vierlandschap van Salomon van Ruysdael uit 1663, aange boden door Noortman. De kunsthandel verwierf het uit Duits particulier bezit. De particuliere Europese Stichting tot Bevordering van Internationale Kunst (ESB1K) reikt tijdens de beurs een prijs van 10.000 ECU (circa 23.000 gulden) uit aan een persoon of instantie die zich verdienste lijk heeft gemaakt voor de beeldende kunst. Bezoekers aan PAN Amster dam kunnen van 20 tot en met 22 oktober met een gecombi neerd toegangsbewijs ook een kijkje gaan nemen op de vier de internationale vakbeurs voor restauratie en conserve ring, die eveneens in het RAI- complex wordt gehouden. Men kan daar kennismaken met restauratoren van schilde rijen, meubels, tapijten, tex tiel, uurwerken, papier en mo numenten en zich op de hoogte stellen van de proble men bij de restauratie en con servering van het Europese culturele erfgoed. PAN Amsterdam (Holland- hal, RAI), 17 tot en met 25 oktober; maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag en zondag van 11.00 tot 1&00 uur. De Leidse Uitdag is een dag van voorproefjes van het komende seizoen. Eén van de indrukwek kendste voorproefjes is onge twijfeld het optreden van de Ja panse trommelaarsgroep Wadaiko Ichiro. De Japanners maken momenteel een toemee door Europa en treden begin volgende maand op in de Leid se Schouwburg. De Pieterskerk schudt aan staande zaterdag zeker op zijn grondvesten wanneer de Japan se taiko-groep (taiko betekent Japanse drum) een voorproefje geeft van het geplande concert. De groep, geformeerd rond de voormalig muzikaal leider van de vermaarde drumgroep On- dekoza, Ichiro Inoue, valt op door het spontane en virtuoze karakter. Waar in Japan discipli ne en strakheid meestal cen traal staan, ligt bij Wadaiko Ichiro juist de nadruk op het wervelende, snelle en openhar tige in de muziek. De groep is op 12 september om 13.15 uur in de Pieterskerk te zien en te horen. Een optre den in de Leidse Schouwburg volgt op 5 oktober. De Japanse trommelaarsgroep Wadaiko Ichiro. Anton Korteweg houdt eerste Bert van Selm-lezing leiden conny van der zande Reikhalzend zien de bewonderaars er naar uit; de signeeravonden waarop hun geliefde auteurs een persoonlijke noot in de pas aangeschafte boeken schrijven. Over deze 'exemplaren met een op dracht' hield de neerlandicus Anton Kor teweg, directeur van het letterkundig museum, gisteren aan de Leidse univer siteit de eerste Bert van Selm-lezing. De ze jaarlijks terugkerende lezing is ge noemd naar de vorig jaar overleden Leidse boekhistoricus Bert van Selm. Korteweg vergeleek signeer sessies, die doorgaans in boekhandels en op literaire bijeenkomsten plaatsvinden, met zoge naamde blind-dates, een afspraakje tus sen mensen die elkaar nog nooit hebben gezien. Dergelijke bijeenkomsten sugge reren een vertrouwelijkheid tussen lezer en schijver die er niet is, maar waar wel een behoefte aan bestaat. Op verzoek schrijft de auteur als een boodschappen jongen een woordje op de titelpagina. Meestal volgens het vaste stramien: 'Van x voor y', voorzien van plaats en datum. Op die manier krijgt het maagdelijke wit van de titelpagina een eigen gezicht. Het persoonlijke karakter van zo'n op dracht valt echter te betwijfelen, aldus Korteweg. Was het een halve eeuw gele den nog bijzonder om een gesigneerd boek te hebben, tegenwoordig bezit ie dere geïnteresseerde leek wel een paar exemplaren die voorzien .zijn van een handtekening van de auteur. Maar niet alleen opdrachten van schrijvers aan anonieme lezers vormden het onderwerp van de lezing. Korteweg behandelde ook opdrachten van auteurs aan hun relaties. Blijken van dank en be wondering die door de schrijvers in de vorm van een persoonlijke noot geuit worden, vormen bruikbaar biografisch materiaal, hoewel de betrouwbaarheid ervan soms te betwijfelen valt. Een mooi voorbeeld daarvan is de op dracht die de schrijver A.F.Th, van der 1 leijden in zijn roman 'Advocaat van de Hanen' schreef. Van der Heijden voltooi de dit boek in De Pauwhof, het Wasse- naarse toevluchtsoord voor schrijvers en andere kunstenaars. In het exemplaar voor het personeel schreef hij: „Voor De Pauwhof, waar een groot deel van dit boek geschreven werd. met dank voor al le goede zorgen. Amsterdam 14 11-91." Uit de interviews die NeerlamK popu lairste schrijver later gaf bleek echter dat hij de verzorging daar zeer slecht vond. Met meer van deze vermakelijke anek dotes wist Korteweg het serieuze studie onderwerp lichtvoetig te behandelen. Tot slot benadrukte de neerlandicus dat het gebruik van de auteursopdrachten voor wetenschappelijk onderzoek zijn beperkingen kent. Het karakter is nogal persoonlijk en uit het voorbeeld van Van der Heijden blijkt dat de betrouwbaar heid nogal eens te wensen overlaat. Toch leunnen ze een welkome aanvulling vor men op biografisch onderzoek, als de wetenschapper maar voorzichtig is met hel trekken van conclusies.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17