Hoop voor heuppatiënt bekkies in Den Haag weer gevuld worden' 'Al die moeten Het Gesprek van de Dag Herfstbuien 'Reserves knokken om een wijk' Symposium Nieuwe adjunct-hoofdredacteur Om de acht weken vakantie DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 15 DE BEZORGER Bij de wisseling der seizoenen ondergaan mensen ook veranderingen. Dat verschijnsel is vooral bekend bij het vallen van de bladeren, de intrede van de herfst. Sommigen worden somber, melancholiek. Anderen krijgen daardoor juist weer zin in lange strandwandelingen, lekker uitwaaien in een najaarsstorm. Wij van 'Het gesprek van de dag' willen weten welke verandering u ondergaat wanneer de zomer op zijn einde loopt en de herfst zich aankondigt. Ook zijn wij benieuwd naar de veranderingen die u bij mensen om u heen waarneemt. Schroom niet te schrijven naar of te bellen naar 'Het gesprek van de dag', Postbus 54,2300 AB Leiden, tel: 071- 161440. Vahit Koroglu (15) uit Leiden Behalve bezorger voelt hij zich soms ook net een stadsgids. Va- hit Koroglu loopt in de Pieters- wijk in Leiden waar het zomers vergeven is van de toeristen. „Ze vragen dan aan mij de weg. Vaak gebeurt dat in het Engels en ik vind het leuk om te probe ren er in een vreemde taai uit te komen. Ze zijn op zoek naar i hofjes zoals het Begijnhof, Van der Speckhof of de Gekroonde Liefdespoort." Het is niet alleen zijn eigen wijk waar hij geblindoekt nog wel de weg zou vinden. Ook in andere delen van Leiden weet hij goed de weg. Dat heeft te maken met het feit dat hij bij deze krant ook Vaste reserve' is. Dat wil zeggen >dat hij na het lopen van zijn wijk naar het uitdeelpunt aan 1 de Witte Singel terugkomt om de wijken te lopen die die dag zijn blijven staan. „Sommige jongens melden zich op het laatste moment ziek en 1 kunnen niet op tijd voor een -• vervanger zorgen. In dat geval 1 laten zij altijd hun moeder bel- ien. Sommigen houden het zelfs 1 helemaal voor gezien en blijven roon weg. Normaal gespro- zijn er drie vaste reserves. Het is altijd knokken om de ge makkelijkste wijk. Zo langza- i merhand heb ik wel alle wijken in Leiden gelopen en weet ik precies wat een makkie is en v wat niet", aldus de Leidenaar van Turkse afkomst. V Volgens Vahit valt het niet mee 0 om een wildvreemde wijk te lo- 4 pen. Huisnummers zijn niet al- J tijd even duidelijk aangegeven. „Neem het voorbeeld van drie 1 huizen naast elkaar, waarbij nummer 16a abonnee is. Dan 2 gok ik op het middelste huis en 2 dan blijkt de volgende dag dat 16a geen krant heeft gekregen. 1 Een andere lastige kwestie is dat mensen bij mij hun krant opha len, omdat ik als waarnemer la- ter ben dan normaal. 'Geef mij b de krant van nummer 24 alvast', a zeggen zij dan. Maar als ieder- i een dat doet raak ik vreselijk in -2 de war, met het gevolg dat an deren hun krant niet krijgen. Ei- j genlijk zou ik moeten weigeren, i maar ja, de mensen willen zo 3 graag de krant dat ik altijd toe geef. Dat abonnees snel aan een be- paalde bezorgtijd wennen heeft Vahit onlangs nog in zijn eigen Pieterswijk ervaren. Door het veranderde lesrooster in het nieuwe schooljaar kwam hij vo rige week woensdag pas om 17.00 uur uit school (Scholenge meenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan, waar hij de ver zorgende richting doet). Dus kwam ook de krant die dag een uur later dan normaal. „De mensen stonden mij allemaal op te wachten. Nee, ze waren niet kwaad, juist heel bezorgd. 'Heb je een lekke band?' vroe gen ze. Of zelfs: 'Heb je een on geluk gehad?' Maar door al die aandacht deed ik wel twee keer zo lang over mijn wijk. Leuk hoor, die bezorgdheid, maar het kost hopen tijd." Deze maand is Koroglu, die nu zo'n tweeënhalf jaar met deze krant loopt, door het landelijk 'vakblad' Papermates uitgeroe pen tot 'bezorger van de maand'. In het kader van de be zorgersactie is hij uitverkoren om komende vrijdag samen met de directeur Gijs Arnold van deze krant zijn wijk te lo pen. Leidse en regionale horeca over belasting op tv in café ons speelt dit niet zo. Maar als ze dit willen doorzetten, moe ten ze wel kijken naar de in komsten van de betreffende ho- reca-ondernemers. Sommigen zetten inderdaad met Europa cup-wedstrijden hele tenten neer met een groot scherm erin. Daar komt natuurlijk veel pu bliek op af. Maar er zijn ook za ken waar maar anderhalve man en een paardekop kijken. Moe ten die, boven hun omroepbij drage, dan ook nog eens extra betalen?" Café Marepoort, Leiden, Ton van der Heijden: „Dit gaat mij een beetje te ver. Hoe willen ze dat in hemels naam allemaal registreren? Nee, echt een lachertje." Café De Kroon, Leiden, Tineke Doove: „U valt me rauw op mijn dak. Dit is toch belachelijk, of niet soms? Wij hebben de televisie wel aan gehad met de EK en de WK. De mensen vinden het ge zellig. Voor de rest blijft dat ding altijd uit. En voor die paar keer zou je dan ook nog moeten be talen. Nee toch." Café Superstar, Leiden, B. Kok- kedee: „We betalen al kijken luister geld. Je kunt bij je thuis ook net zoveel mensen laten kijken als je wilt. Dit is een beetje raar, hoor. Kijk, we betalen ook Bu- ma-rechten, maar als je in de jukebox een plaat kiest, weet je toch zo'n beetje watje krijgt. Bij een voetbalwedstrijd moet je dat altijd nog maar afwachten. Als je club dan verliest, moet je nog dokken ook. Beetje zuur." Café De Zijlpoort, Leiden, LA. Boot: „Wat een stom gedoe. Maar ze moeten de begroting natuurlijk weer sluitend maken en dan wordt er weer een of andere luchtbel opgelaten Café Lijn 3, Leiden, Willem Mulder ,,lk denk dat ze dit hebben ge daan om die grote projectie schermen uit te bannen of extra te belasten. Want sommige ho- reca-ondememers maken het echt te bont. Die maken van hun café een bioscoopzaal. Maar voor de gewone café's vind ik het een belachelijke maatregel. Ik denk toch dat de Heintjes weer de dupe worden. Een grote kapitteling van de overheid." Cafe Kwatro, Alphen aan den Rijn, Paul Laagwaten „Er zijn café's die tijdens voet balwedstrijden duizenden gul dens meer omzetten, maar er zijn er ook waar dat maar een tientje scheelt, waar die ouwe vrijgezel van vier hoog achter even naar een Europacupwed strijd komt kijken omdat-ie an ders in zijn eentje moet gaan zitten juichen. Moeten die twee café s dan hetzelfde gaan beta len? Dat zou volgens mij niet eerlijk zijn." Cafe Rijnegom, Zoeterwoude: „Laten ze het in die regering maar lekker uitzoeken. Ik heb bijna nooit tv aan, heel af en toe, tijdens een echt belangrijke wedstrijd. Flauwe kul. Ik betaal al kijk- en luistergeld en buma- rechten en dat vind ik mooi ge noeg. Het klinkt misschien wat cru maar weet je wat het com mentaar van een van mijn klan ten was? 'Joh, die bekkies daar in Den Haag moeten toch alle maal gevuld worden'. Zo is het. Waar ze het vandaan halen, ha len ze het vandaan, maar geld moet er komen." Café Het Derde Deurtje, Lei den, Edwin Aret: „Wat is nu eigenlijk het verschil tussen een huiskamer waar je mensen uitnodigt om tv te ko men kijken en een kroeg waar ze dat doen? En wie controleert dit straks eigenlijk allemaal? Daar moeten ze een enorm ad ministratief controle-apparaat voorgaan opzetten. Lijkt me niet erg winstgevend. Je wordt er toch niet goed van. Willen ze straks soms ook nog een kwartje voor het gebruik van de wc gaan heffen?" CEESVAN HOORE» Is Vadertje Staat weer eens op rooftocht? De horeca in Leiden en de regio staat perplex. 'Bela chelijk'. 'Wat een centenkloppe- rij'. 'Ze bestelen je waar je bij staat'. Een aantal reacties. Café Nozem an, Leiden: „Dit is wel erg raar, hoor. Ik heb hier nooit de tv aan, maar de café's waar dat wel het geval is, zullen het niet leuk vinden. Ik ben overigens van mening dat je in een café geen televisie neer moet zetten. Dan gaan je klan ten allemaal naar die treurbuis zitten staren. Je kent dat wel. En dan kunnen ze net zo goed thuis op de bank gaan liggen." Café Ouwerkerk, Leiden: „Ik vind dit haast zielig. Wij hebben een dagzaak, dus voor Niets irriteert meer dan een abonnement op een krant te hebben om vervolgens de krant een keer niet in de brievenbus aan te treffen. De krantenbezorger is onmis baar, belangrijker nog dan journalisten die bij de krant werken. Maar de belangstel ling voor het vak van bezorger neemt af. Dat is onder meer een gevolg van het slech te imago. Vandaar dat de krant een actie houdt om het blazoen van bezorgers op te poetsen in de verwachting dat daarmee meer mensen voor dat werk zullen kiezen. Het motto: 'Zonder nieuwe helden is de krant nergens'. Vrijdag 11 september is er een landelijke bezorgersdag. Journalisten, kantoor- en grafisch personeel lopen dan een keer mee met krantenbezorgers om eens te proe ven welke ontberingen zij zich moeten getroosten. In deze rubriek vertellen bezor gers van deze krant alvast wat zij zo leuk - of juist niet - aan het werk vinden. Hooggeachte heren kasteleins. Hang als de bliksem een gor dijntje over die tv die ons daar, links van de flessen Amaretto en Johnny Walker, met zijn blinde grijze oog aanstaart. Want wan neer u om uw klanten te gerie ven straks een belangrijke voet balwedstrijd wilt aanzetten, wanneer u wat Europacupsfeer in uw zaak wilt halen, moet u daarvoor eerst toestemming aanvragen bij de uitzendende omroep. En naderhand moet u voor de service die die omroep verleent bovenop het kijk- en luistergeld nog eens extra be drag betalen. Oegstgeestse ontvlucht via Haarlem Leidse wachtlijsten VERVOLG VAN PAGINA 1 Wachtlijsten zijn onnodig en goed te omzeilen. Met dat geluid ontkracht de Oegstgeestse mevrouw C.A. de Groot de klacht dat wachttijden de pan uitrijzen en almaar maar langer worden. Terwijl zij bij het Leidse AZL ruim een jaar op een kunstheup moest wachten, kon ze in Haarlem binnen twee maanden terecht. „Doordat ze per handeling betaald worden, hebben ziekenhuizen er be lang bij patieiinten aan zich te binden", is haar ervaring. En:Als ze wat meer patiënten doorsturen, is veel ellende de wereld uit." OEGSTGEEST/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Na acht jaar kwakkelen, zei haar huisarts vorig jaar augustus dat ze dringend aan een kunstheup toe was. Lopen kon ze amper, slapen slecht. Hoe sterk haar pijnstillers ook waren. In okto ber kon ze pas een afspraak ma ken bij het Academisch Zieken huis Leiden. Op 19 december zag ze voor het eerst een ortho- peed. Hij vertelde dat ze op zijn vroegst over een jaar onder het mes kon. Alleen in het Haagse Westeinde Ziekenhuis zou ze sneller aan de beurt zijn: binnen zeven maanden. Bij het Leider- dorpse St. Elisabethziekenhuis liet een operatie eveneens een jaar op zich wachten. In februari werd de pijn zo erg dat de Oegstgeestse een wanhoopsinitiatief ondernam. Ze belde haar relaties in de ge zondheidswereld en een oud- hoogleraar van de Leidse medi sche faculteit zette haar op het spoor van het Haarlemse Ken- nemer Gasthuis. Begin maart belde ze voor een afspraak en 29 april werd ze al geopereerd. Inmiddels is de 66-jarige Oegst geestse grotendeels hersteld. De oplossing van mevrouw De Groot is simpel: als de zie kenhuizen landelijk in de com puter hun wachtlijsten invoe ren, kan de wachttijd flink om laag. „Als ze computers gebrui ken om de prijs van geneesmid delen na te zoeken, moet dat ook kunnen. Nu lijkt het er op dat het ziekenwezen meer be staat voor de handhaving van het ziekenhuissysteem dan voor het welzijn van patiënten", zegt Zo vindt ze het 'uitermate frustrerend' dat het maanden duurt voor je bij het AZL een af spraak mag maken en dan te recht komt bij mensen die de ernst van de situatie niet kun nen beoordelen. „De orthopeed bij wie je later terechtkomt, kan dat wel. Maar hij lijkt geen prio riteiten aan te geven. Wie het eerst binnenkomt, wordt het eerst geholpen." De woordvoerder van het AZL geeft toe dat een wachtlijst van 14 maanden 'verschrikkelijk' is. Volgens hem is er echter weinig aan te doen: ook als zijn zieken huis geen 120 maar 240 mensen per jaar zou opereren, zouden er wachtlijsten blijven bestaan. Zijn ziekenhuis krijgt nu een maal veel moeilijke gevallen: mensen die zijn doorverwezen door andere ziekenhuizen of door hun huisarts speciaal naar het AZL zijn gestuurd. Zo ook mevrouw De Groot met haar artrose: op plekken waar been en heup scharnier den, had bot de plek ingeno men van kraakbeen. Bot smeert niet en scharniert moeilijk. Tot overmaat van ramp raakte een zenuw bekneld en kreeg me vrouw De Groot chronische pijn in bovenbeen en knie. Nu ze zo snel geholpen is, heeft ze meerdere kennissen richting Haarlem gestuurd: „Laatst nog iemand van tachtig. Want zeker op die leeftijd telt iedere maand. Overigens heb ik begrepen dat, na mijn klachten, bij de verschillende ziekenhui zen in de regio de wachttijden zijn teruggedrongen." Bij het Haagse Westeinde zie kenhuis zijn de wachttijden in derdaad teruggelopen: door ex tra operaties op zaterdag duurt het daar geen zeven maar twee maanden meer. Bij het Leider- dorpse St. Elisabethziekenhuis zijn de lijsten echter alleen maar langer geworden, meldt een woordvoerder. „En een ver betering valt niet te verwach ten." LEDEN» Ruud Paauw wellicht ombudsman Damiate Nieuwe indeling bij scholen Zuid-Holland LEDEN» Ruud Paauw (55) is gisteren of ficieel teruggetreden als ad junct-hoofdredacteur van deze krant. Hij wordt waarschijnlijk de nieuwe ombudsman van uit geversmaatschappij Damiate, uitgeefster van diverse regionale dagbladen waaronder het Leidsch en het Alphens Dag blad. Hij wordt opgevolgd door Henk van der Post (36). De functie van ombudsman is niet alleen nieuw binnen Dami ate, maar uniek in de Neder landse krantenwereld. Het komt nogal eens voor dat journalisten klagende lezers ten onrechte negeren. De ombudsman moet klachten daarover onderzoeken en het resultaat van zijn studie beschrijven in de krant. Dat kan betekenen dat een journalist in zijn eigen krant kritiek krijgt op de manier waarop hij een be paalde zaak heeft aangepakt. Ruud Paauw kent het klappen van de zweep. Hij kan bogen op meer dan dan dertig jaar erva ring in de journalistiek. Zijn eer ste taak is nu te bekijken wat zo'n ombudsman precies moet doen en aan welke spelregels hij zich dient te houden. Als dat al lemaal op papier staat, kan het werk van de ombudsman be ginnen. Naar verwachting is dat per 1 januari 1993. In 1961 trad Ruud Paauw in dienst van deze krant als sport redacteur. In 1975 werd hij ad junct-hoofdredacteur. Het is vooral op sportgebied dat hij naam en faam verwierf in de Leidse regio en ver daar buiten. Nog steeds schrijft hij een veel gelezen sportcolumn die in ie der geval tot 1 januari wordt voortgezet. De nieuwe adjunct-hoofdre dacteur Henk van der Post is vijftien jaar werkzaam bij deze krant. Aanvankelijk op de duin en bollenstreek, later was hij chef stadsredactie, chef redactie Alphens Dagblad en chef eind redactie. Moeten etnische minderheden zich aanpassen aan het Neder landse rechtssysteem, of mogen zij hun leven inrichten volgens hun eigen gewoonten en rechtsopvattingen? Over die vraag organiseert de Leidse uni versiteit op donderdag 8 okto ber het symposium 'Recht in een multiculturele samenle ving'. Minister van justitie, Hirsch Ballin, opent de bijeen komst in de Lokhorstkerk aan de J^eterskerkstraat. Andere on derdelen van het programma worden gehouden in het nabij gelegen Gravensteen. De filo soof prof. Joseph Raz uit Oxford houdt 's middags in het acade miegebouw aan het Rapenburg de slottoespraak. DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Om de acht weken vakantie. Dat heeft de provincie Zuid- Holland in petto voorde leerlin gen vanaf het schooljaar 1993/1994. Dit brengt voor vol gend schooljaar onder meer met zich mee dat de krokusva kantie niet in de week van het carnaval valt en dat pasen bui ten de voorjaarsvakantieweek valt. Om precies te zijn: de voor jaarsvakantie is van 28 februari tot en met 3 maart, terwijl pa sen dan nog een maandje op zich laat wachten. De school jeugd en hun ouders moeten zich dan behelpen met een lang weekeinde, van vrijdag 1 april tot en met maandag 4 april. Met carnaval kan er niet één vrije dag af. Want, zo redeneert de provincie, zo dol zijn Hollan ders niet op dit feest. De scholen zijn niet verplicht de vakantierichtlijn over te ne men. De provincie verwacht wel dat scholen de komende jaren de richtlijn zullen volgen. Voor dat deze regel het daglicht zag, is overleg gepleegd met alle on derwijsorganisaties in Zuid- Holland en de grotere gemeen ten. Nergens stuitte de provin cie op bezwaren. De regelmatige spreiding over het jaar is geheel overeenkom stig de wensen van het ministe rie van onderwijs en weten schappen. Er is echter één dui delijk verschil: terwijl het minis terie alle vakanties wil spreiden, wil Zuid-Holland dat alleen met de zomervakantie doen. Wan neer ouders kinderen hebben die in verschillende delen van de provincie naar school gaan, krijgen ze de één een weekje eerder thuis en gaat de ander een weekje later terug naar school. Ter gelegenheid van het 125-jè- rig bestaan organiseert het Rode Kruis op zondag 13 september een fietstocht door het landelijk gebied van Zuid-Holland. Deel nemers kunnen zich vijf gul den per persoon (kinderen 2,50) inscnrijven voor een route van 35 of 55 km bij de startpunten. Dat zijn het Rode Kruisgebouw aan de Apollolaan in Leiden, het Rode löuisgebouw aan de Anthonie van LeeuwenhoekJta- de in Voorschoten, Huize Emmaus aan de Bennebrock- weg in Zoeterwoude en bij het Brandweer/Rode Kruisgebouw aan de Veurse Achterweg in CA. de Groot „Als ziekenhuizen meer mensen doorsturen, is veel ellende de wereld uit' De Oegstgeestse heuppatiënte. FOTO HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15