Woontorens Stevenshof Pieterskerk is te klein voor Leidse Uitdag Leiden Leiden krijgt biologische boerenmarkt Grootste vliegboot naar expositie Soesterberg DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 13 Gemeente matigt alcoholgebruik leiden Wethouder S. de Vreeze (PvdA/volksgezondheid) begint zaterdag 12 september een nieuwe episode in het gemeentelijk alcoholmatigingsbeleid. In de bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt een tentoonstelling geopend van de 150-jarige ANDO, de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie. Ook de gemeente wil in het kader van dit jubileum haar eigen alcoholmatigingsbeleid naar voren brengen. Daarom is er op de stoep van de bibliotheek een aantal activiteiten. Zo worden er testen gedaan met 'dronkemansbrillen' en adem-analyseappa- ratuur en wordt er alcoholvrije drank geschonken. 'Verkeerslicht beter afstellen' lisse Het nieuwe verkeerslicht dat op de Heereweg ter hoogte van de 2e Poellaan en de Catharijnelaan is geplaatst, moet beter worden afgesteld. PvdA/D66 maakt die opmerking in een reactie op de begroting voor 1993. „In het spitsuur staat er veelal een fi le tot aan het kruispunt Sassenheim-noord. Om dit tegen te gaan moet het verkeerslicht voor het verkeer op de Heereweg langer op groen staan", aldus PvdA/D66. WD wil meer hondepoepschepjes lisse De proef die in de wijken Meerenburgh en De Blinkerd is gehouden om de uitwerpselen van honden op straat tegen te gaan, moet volgens de WD in andere wijken van Lisse een ver volg krijgen. In de proefwijken hebben de bezitters van honden speciale poepschepjes van de gemeente gekregen en zijn contai ners geplaatst om de drollen in te gooien. Steeds meer mensen uit andere wijken informeren volgens de WD hoe ze aan zo'n schepje kunnen komen. De WD wil dan ook dat hondenbezitters in de toekomst een schepje bij openba re werken kunnen afhalen. Ook plannen voor sportschool De gemeente Leiden wil op het Alexandrine Tinneplein in de Stevenshof twee kleine woontorens bouwen. In een daartussen gebouwde lagere verbinding zou dan plaats komen voor een restaurant, een snookerruimte en een sportschool. Het plan is gisteravond gepresenteerd aan de omwonenden van de Dobbedreef. leiden erna straatsma In het gebied ten zuiden van de twee flats (respectievelijk van zes en acht woonlagen) zijn eengezins- en seniorenwonin gen gepland. Oorspronkelijk wilde de gemeente op deze plek bedrijfjes huisvesten, maar de belangstelling van het bedrijfs leven bleek nihil. Het bouwplan is daarom gewijzigd. Voor de geplande bedrijfsruimte zijn woningen in de plaats geko men. In het gehele gebied wor den goedkope huurwoningen gebouwd. Met de twee woontorens wil de gemeente dit 'belangrijke punt in de Stevenshof duidelijk markeren'. Tegenover station De Vink is het Alexandrine Tin neplein de 'entree van de wijk' en daarom een belangrijk punt. Tussen de twee flats bij het Tinneplein, tegenover NS-sta- tion De Vink, wil de gemeente ruimte creëren voor een restau rant, een snookercentrum en/of een sportschool. De gemeente hoopt in de toe komst alsnog ondernemers te trekken naar het gebied ten noorden van het Alexandrine Tinneplein, gedacht wordt aan een gebouw van vier woonla gen. Dit kantoor zou een totale oppervlakte van 2400 vierkante meter beslaan. Bouwtekeningen voor een dergelijk kantoor zijn er nog niet. - de planten- FOTO DICK HOGEWONINC De uit elkaar gehaalde Domier wordt op diepladers geplaatst voor het transport naar Soesterberg. valkenburg willeke heukoop De grootste Nederlandse vliegboot, de Dor- nier DO-24, wordt in de nacht van woens dag op donderdag vanaf het Marine Vlieg veld Valkenburg naar het Militaire Lucht vaart Museum in Soesterberg gebracht. Dit gebeurt met een transport van vier vliegtui goplegger-combinaties die ieder 24 meter lang zijn. De Domier wordt in Soesterberg tentoongesteld op de expositie 'Varende Vliegtuigen, Vliegende Vaartuigen' die op 30 september wordt geopend door minister van defensie J.A. ter Beek. De belangrijkste eigenschap van de Dor- nier is dat het toestel kan landen op water en er ook weer van kan opstijgen. Om die reden is de driemotorige vliegboot met suc ces ingezet in de strijd om Nederlands In- dië. Daarbij zijn zestien toestellen verloren gegaan. De rest werd geëvacueerd naar het Australische Broome waar nog eens vijf Domiers door Japanse jachtvliegtuigen werden vernietigd. De X-24 bleef behouden. Het exemplaar dat woensdagnacht wordt vervoerd, trok al veel belangstellenden in Valkenburg tijdens de feesten rondom het 75-jarige jubileum van de Marine Lucht vaart Dienst. Het toestel was daarvoor vanuit Engeland in onderdelen naar Neder land gehaald, weer helemaal opgebouwd en opnieuw gespoten in de originele kleuren. In Soesterberg is de Domier DO-24 te be wonderen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur en op zondag van 12.00 tot 16.30 uur. leiden loman leefaaans „Voorlopig één keer in de maand, maar als er voldoende belangstelling is hopelijk wat vaker", aldus Margje Vlasveld mede-organisator van de 'biolo gische boerenmarkt' die op woensdag 2 november bij het stadshuis voor de eerste keer wordt gehouden. De gemeente is deze zomer begonnen met het houden van wekelijkse themamarkten, op AGENDA DINSDAG 8 SEPTEMBER Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatie bijeenkomst van de Com modore Amiga gebruikersgroep Lei den in de kantine van V.V. Leiden aan de Smaragdlaan, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot de maandag, in de omgeving van het stadhuis. Boeken, an tiek en stoffen zijn zo wat the ma's van de afgelopen tijd. „Wij hebben een verzoek ingediend voor een biologische markt en de gemeente wilde daar wel aan meewerken. Het is de bedoeling dat er voornamelijk voedings middelen worden verkocht. Niet alleen onbespoten groen ten maar ook biologisch brood en kaas. Daarnaast komt er mis schien wel een biologische bloemenverkoop. Verder willen we de voorlichtingsbus 'de Groene Keuken' naar Leiden halen waar informatie wordt ge geven over milieubewust koken en afval scheiden", aldus Vlas veld, verbonden aan het Milieu Informatiecentrum (mic-punt) aan de Morsstraat. De boerenmarkt wordt in te genstelling tot de andere the mamarkten op woensdag in plaat van maandag gehouden. Volgens voorzitter C. Verplanc- ke van de Vereniging voor Am bulante Handel geeft dat geen problemen met de reguliere markt: „Onze voorwaarde was dat het geen concurrentie mocht zijn. In dit geval kan het juist een welkome aanvulling betekenen van de bestaande warenmarkt. Als het aan ons ligt mag je de gekste soorten van deelmarkten verzinnen, als er maar voldoende kooplui voor te vinden zijn. In dit geval is het duidelijk een verbetering voor de binnenstad", aldus Ver- plancke. f van runsoever Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Valkenburg Overmacht Splinternieuw, amper vier uur uit garage, had hij zijn wagen in puin gereden. De kilometertel ler stond op 250 kilometer toen de politie de wagen total loss verklaarde. De bestuurder van de bedrijfs wagen had een aanrijding niet meer kunnen voorkomen op de rijksweg. Het was donker en er bleek een file te staan op de rijksweg. Zijn voorganger zag de stilstaande auto's niet op tijd en hl] kon ook niet meer tijdig remmen. Een kettingbotsing was het gevolg. De aanklacht van de officier van justitie luid de 'schuldig, wegens het niet tij dig afremmen'. Dat hij niet op tijd had kunnen remmen stond vast, maar de verdachte betwistte dat hij schuldig was. De afstand tussen hem en zijn voorganger was minstens 40 meter geweest, ver telde hij de kantonrechter gis termorgen. Voldoende als je 80 kilometer per uur rijdt, gaf de kantonrechter toe. De automo bilist voor hem remde plotse ling en schoot ineens naar rechts. Zo'n onverwachte ma noeuvre dat hij niets meer kon doen om een botsing te voorko men, betoogde de verdachte. „Ik ben tegen mijn voorganger opgeknald en heb direct het be wustzijn verloren. Op de vlucht strook ben ik tien minuten later wakker geworden." De officier van justitie meende dat volgens de letter van de wet wel sprake was van 'niet tijdig NAGERECHT afremmen', maar vond het te ver gaan om de man hier voor te beboeten. „Gezien alle con sternatie, de schrik, het letsel, etcetera eis ik een schuldigver klaring zonder straf. Teurstelling bij de verdachte, die er op bleef hameren dat hij niet schuldig was. Om zijn pleidooi kracht bij te zetten schakelde hij de hulp van zijn baas in.Als 'ie schuldig was geweest was hij door mij op staande voet ontslagen," riep die stoer. „Want wij eisen het uiterste van ons personeel." De werkgever meende dat er van 'overmacht' sprake was ge weest. De kantonrechter stemde daar mee in. „ik wil ook een stapje terug doen. Ik kan na dit ver haal nauwelijks zien hoe u an ders had moeten regaeren. Ik denk dat het oordeel van uw baas juist is." Hij ontsloeg de onfortuinlijke automobilist van rechtsvervolging. Slecht weer Ze had een tijdje stilgestaan langs de kant van provinciale weg 5 omdat het zulk slecht weer was. Toen het een beetje opklaarde besloot ze verder te gaan. Bij het verlaten van de parkeerplaats had ze echter een voorbijrijdende auto over het hoofd gezien. Een inzittende van die wagen raakte bij de daaropvolgende botsing ernstig gewond. Een rugwervelfractuur en verwondingen aan buik en nek. De officier sprak van een 'in schattingsfout' en eiste een boete van 220 gulden. De ver dachte vond juist dat de slacht offers onvoorzichtig hadden ge reden. „Ik reed stapvoets en heb langzaam vaart gemaakt, het was namelijk glad. Het was echt heel gevaarlijk om te rijden. Ie dereen reed langzaam. De ach teropkomende wagen reed veel te hard." De kantonrechter was het met de officier eens. „Als u een par keerplaats verlaat heeft het voorbijrijdende verkeer absolu te voorrang. In eerste instantie rust de verantwoordelijkheid dan bij u. Een boete van 220 gulden is zeer redelijk. Ik zou er eerder 265 gulden van hebben gemaakt, per slot van rekening heeft een van de slachtoffers ernstig letsel opgelopen. Maar afijn, ik zal niet hoger gaan dan de eis van de officier." Geen haast Ze had het niet gezien, het rode licht op de kruising Willem de Zwijgerlaan 1 jsselmeerlaan Su- matrastraat. Had gezellig in de auto zitten babbelen na een etentje met een vriendin was pardoes door het stoplicht gere den. En midden op de kruising op een tegenligger gestuit. „Ik heb geen stoplicht gezien, het was zeer regenachtig weer. Ik was uit eten geweest en had he lemaal geen haast." De politie had volgens de be stuurster onjuiste gegevens in het proces-verbaal opgenomen. Zo had een agent volledig bezij den de waarheid genoteerd dat haar vriendin had gezegd dat ze tijdens het rijden 'niet zat op te letten'. „Dat is absoluut niet waar", aldus de vrouw. En even verderop in het politieverhaal: 'Mijn vriendin waarschuwde mij dat het licht op rood stond. Ik zag dat dat klopte en reed door'. De kantonrechten „Zo'n reactie lijkt me inderdaad wat onwaarschijnlijk. Die vriendin zou eerder een gil van schrik ge ven als ze zag dat u door rood reed." De officier vond echter niet dat het verhaal van de verdachte veel toevoegde aan de verkla ring van de politie. Hij eiste een lage boete van 180 gulden, om dat geen van de betrokkenen letsel had opgelopen. De verdachte corrigeerde dat onmiddellijk. Ho, ho, een inzit tende van het andere stel had nog maanden met nek- en rug klachten rondgelopen als gevolg van het ongeval. „Ja, ze zat na melijk met haar hoofd onder het dashboardkastje om iets van de grond te pakken toen we op elkaar botsten." De officier was verrast over zo veel eerlijkheid. „Heel eerlijk dat u dat zo spontaan vertelt. Letsel lijdt meestal tot strafver- zwaring, weet u. Maar in dit ge val zal ik dat niet eisen." De kantonrechter vond het ver haal van de verdachte niet over tuigend en nam de geëiste boe te van de officier over. „Uw ver haal houdt de mogelijkheid in dat u door rood licht bent gere den. Uw beroep op het niet werken van de verkeerslichten verwerp ik. Na een aanrijding worden die altijd gecontroleerd door de politie." De Leidse Uitdag, die wordt gehouden, is de Pieters kerk ontgroeid. Het aantal vere nigingen dat zich voor het eve nement heeft aangemeld is zo groot dat dat de organisatie een deel van de stands buiten de kerk moet zetten. „De clubs die zich als laatste hebben aange meld, krijgen een plaatsje op het Pieterskerkhof', meldt Jan Lau, woordvoerder van de Uit- dag-organisatie. „En nu maar hopen dat het weer een beetje meewerkt." De Uitdag, waarop de Leidse culturele verenigingen zich aan het publiek presenteren, telde de afgelopen jaren rond de 100 deelnemende clubs en instellin gen. Deze keer is het aantal op 110 gekomen. „Een absoluut re cord", zegt Lau. Hij verwacht dat het aantal bezoekers zaterdag ook een re cord is. Dat zal dan echter niet alleen de verdienste zijn van de Uitdag zelf. Het evenement valt dit jaar samen met Open Mo numentendag. „De afgelopen jaren heeft de Uitdag telkens zo'n 20.000 mensen getrokken, voornamelijk uit de regio Lei den. Door de Open Monumen tendag, een landelijke activiteit, zullen er nog meer cultuurlief hebbers naar de stad trekken, die hun monumentenbezoek hoogstwaarschijnlijk zullen combineren met een kijkje in de Pieterskerk die trouwens op het programma van de Monu mentendag staat." Opening Het evenement - dat als thema heeft: 'Je komt ogen te kort op de Leidse Uitdag' - wordt om 11.00 geopend. Dan stroomt een bonte stoet van jongleurs, vuurvreters, dansers en acroba ten de kerk binnen. „Vanaf dat moment gebeurt er zo ontzet tend veel dat je werkelijk ogen te kort komt", meent Lau. „De hele dag door verzorgen de di verse theaters, dansscholen, to neelclubs en orkesten voorstel lingen op de drie podia die zo wel binnen als buiten de kerk zijn opgesteld." Met de optredens van de ver enigingen en de voorlichting die ze geven, hopen de clubs nieu we leden te werven. Waarom de mensen uiteindelijk voor een bepaalde vereniging kiezen, hangt volgens Lau af van de sfeer en de mensen binnen de club. „Op deze dag hebben mensen de mogelijkheid om te kijken waar ze zich thuisvoe- len legt Lau uit. Na 17.30 uur wordt zal de kerk in orde gemaakt voor het avondprogramma. Om 20.30 uur wordt traditiegetrouw ge opend met een dansgroep. Dit maal is gekozen voor het Gro ningse Dansgezelschap 'Reflex'. Daama is het Saxofoonkwartet 'Sax et Plus' aan de beurt. De avond wordt afgesloten door de Nederlandse blueszanger Harry Muskee en zijn band. Nieuw dit jaar is de fotowed strijd. De Leidse Amateur Foto grafen Vereniging en het Leidsch Dagblad geven alle amateurs de kans om het thema van de dag zo goed mogelijk in beeld te brengen. Per deelne mer kunnen drie fotós ingele verd worden. Een deskundige jury kiest uiteindelijk uit de 25 geselecteerde fotós vier prijs winnaars. De geselecteerde worden tevens van 9 tot 13 no vember in het stadhuis tentoon gesteld. VRIJE TIJD Amiga De Amiga gebruikers groep Lei den houdt woensdag 9 septem ber een informatie bijeenkomst in de kantine van voetbalvereni ging Leiden aan de Smaragd- laan. Het is de tiende keer dat de gebruikers van de Commo dore Amiga computer bijeenko men. Deze activiteit begint om 20.00 uur. Safe Sex De Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit presenteert donder dag 10 september in haar ge bouw aan de Langegracht 65 een safe-sex-video voor jonge mannen onder de titel, 'hoe vrij je veilig op de spannendste mo menten'. De vertoning begint om 20.30 uur. Jongd leren De Leidse Pluimvee en Konij nensportvereniging houdt za terdag 12 en zondag 13 septem ber een jongdierententoonstel- ling bij het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Alle dieren zijn nog dit jaar geboren. De ope ningstijden zijn op zaterdag van 20.00 tot 22.00 en op zondag Ratel Bij werkgemeenschap 'de Ratel' worden zondagdagmorgen 13 september om 10.30 uur kleu rendia's vertoond van de oude Sleutelstad. De Ratel zit in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk33a. Spoorbumpers De Spoorbumpers houden op zondagmiddag 13 september (vanaf 13.30 uur) een bingomiddag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De leden van de postzegelver eniging 'De Poastzegelvrienden' beginnen aan een nieuw sei zoen. Op maandagavond 14 september vindt er een eerste ontmoeting plaats in het Vijfho venhuis, Hoflaan 169 in Leiden, voor de maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond. Vanaf 19.00 uur is de zaal weer open en vanaf 19.30 uur kan men de kavels bezichtigen die later op de avond worden geveild. Voor informatie kan men zich richten tot A.Vermond, telefoon 071 - 765828.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13