Strijd om subsidie voor Oude Toren Studie alternatief tracé nog gaande 'Het is toch een beetje 'mijn' Klaverhal geworden' Open dag 't Keerpunt Gift 'Vliegende Dokters' Regio Leiden ABP claimt fors bedrag Wassenaar Betonvrije Broek- en Simontjespolder DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 H Wannondse stichting vecht besluit Monumentenzorg aan De Wannondse Stichting De Oude Toren wil zich tot het uiterste inspannen voor de restauratie van het complex rond de Oude Toren bij de voormalige St. Matthiaskerk. De afwijzing van het subsidieverzoek door de Rijksdienst voor Monumentenzorg zal, 'desnoods tot aan de hoogste instantie', worden aangevochten. „We laten het er niet bij zitten", aldus gemeentesecretaris I. Lautenbach. „De Stichting De Oude Toren die speciaal 'voor de restauratie nieuw leven is ingeblazen, zal er alles aan doen om het complex voor het nageslacht te bewaren." caroline van overbeeke De Warmondse gemeentesecre taris, namens de gemeente ver tegenwoordigd in de Stichting De Oude Toren, verwacht op korte termijn een gesprek te voeren met Monumentenzorg. „Dat gesprek met een jurist en het Stichtingsbestuur moet dui delijkheid verschaffen over de jurische haarkloverij waarin we nu verzeild zijn geraakt. Het zou wel erg treurig zijn als een paar ambtelijke regeltjes de hoogno dige opknapbeurt van de mo numenten zouden verhinde- Met name de situatie van de De Nationale Postcode Loterij geeft 50.000 gulden voor het werk van de African Medical and Research Foundation (AMREF). Deze Nederlandse 'vliegende dokters', die hun hoofdkantoor in Voorschoten hebben, krijgen het geld voor een mobiele kliniek. De Stich ting AMREF geeft medische oude ringmuur rond de ruïne is zorgwekkend, aldus Lauten bach. „Als die muur niet snel wordt hersteld, kan hij instor ten. Er moet dus zo snel moge lijk iets gebeuren. Maar voor de herstelwerkzaamheden zijn en kele tonnen nodig en die heb ben we niet." De Stichting De Oude Toren werd vorig jaar nieuw leven in geblazen met als doel het bijeen brengen van het benodigde geld voor de restauratie. Er ligt in middels wel een plan voor de opknapbeurt van het héle com plex: de toren, de ruïne en de ringmuur. Het stichtingsbestuur is sa mengesteld uit vertegenwoordi- hulp en voorlichting aan men sen in Oost-Afrika. Zij heeft op dit moment zo'n zeshonderd mensen in dienst. De vliegende dokters trekken met landrovers door twee afge legen gebieden in Kenia: het Kajiado-district en het Kibwezi- gebied. Zij nemen tenten met zich mee, waarin een complete kliniek kan worden opgezet. gers van de drie verschillende eigenaren van het terrein: de gemeente, de hervormde kerk en een particulier. Lautenbach: Als stichting zijn we spreekbuis namens die drie eigenaren. We zijn in die vorm gesprekspart ner van Monumentenzorg en dat maakt het ailemaal een stuk minder ingewikkeld. Bovendien maak je als stichting aanspraak op een groter subsidiebedrag en kun je bijvoorbeeld ook geld krijgen voor het onderhoud van de monumenten. Monumen tenzorg heeft ons vorig jaar nota bene geadviseerd om als stich ting te opereren. Dat is het wonderlijke van het verhaal." De rijksdienst heeft het subsi dieverzoek afgewezen omdat de stichting juridisch geen eige naar is van de verschillende monumenten. Lautenbach: „In dat ene formele regeltje, die voorwaarde, schuilt nu het pro bleem. We hebben gevraagd om ontheffing maar die hebben we niet gekregen. En alle eigen dommen dan maar overhevelen naar de stichting: dat is veel te ingewikkeld, dat lost niks op." leiderdorp Het nieuwe Leiderdorpse senio rencomplex 't Keerpunt aan de Cor Gordijnsingel houdt op 12 september een open dag. Vanaf 11.00 uur openen de winkels en de dienstverlenende centra on der de seniorenwoningen de deuren. In de fysiotherapiepraktijk kunnen kinderen onder begelei ding spelen en oefeningen doen. Volwassenen kunnen er een fitness-test afleggen. De apotheek in het complex meet bloeddruk en cholesterolgehal te. De bibliotheek verkoopt zo genaamde afgeschreven boe ken. De kapsalon richt zich vooral op kinderen, die op pop pen kapsels kunnen maken. De Zoeterwoudse drumfanfare VIOS verzorgt de muziek. In De Muzenhof treedt tussen 11.00 en 15.00 uur de Jazzband Swin ging Crash op. Een disco in De Muzenhof sluit de dag af. De Freewave Drive-in Show ver zorgt vanaf 20.00 uur de mu ziek Ledenvergadering CDA-Leiderdorp leiderdorp De CDA-afdeling Leiderdorp houdt donderdag een algemene ledenvergadering. Het openbare gedeelte van de bij eenkomst begint om 20.30 uur. Het Tweede Kamerlid J.G.H. Krayenbrink houdt dan een lezing met als onderwerp 'Profiel van de Christendemocratie'. De vergadering wordt gehouden in gebouw De Menswording op de hoek Gallaslaan/ Heelblaadjes- pad en begint om 20.30 uur. Taptoe Alphen aan den Rijn alphen aan den run De drum- en showband Con Brio houdt za terdag 12 september een taptoe op het Thorbeckeplein in Alp hen. Als gasten zijn uitgenodigd muziekvereniging Wilhelmina uit Zwammerdam, het Westcoast drum- en buglecorps uit Lei derdorp en de showband Vios uit Mijdrecht. Het tamboer- en trompetterkorps Ahoy uit Rotterdam sluit de taptoe af. Uiteraard laat ook Con Brio van zich horen. De taptoe begint om 21.00 uur. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij de filia len van de Bondsspaarbank. wassenaar De gemeente Wassenaar moet het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) een forse schadevergoeding van 243.000 gulden betalen omdat ze het pensioenfonds een vervuild stuk grond aan het Van Pola- nenpark heeft verkocht. Het pensioenfonds stelt de gemeen te aansprakelijk voor het leve ren van een 'wanprestatie'. Het ABP meent dat het extra kosten heeft gemaakt voor bodemon derzoek en renteverlies heeft geleden omdat de bouw is ver traagd. In 1990 bleek uit bodemon derzoek dat de 1700 vierkante meter grond was vervuild met lood, zink, puin, grof vuil en bouwafval. De gemeente heeft de grond vervolgens meteen la ten schoonmaken. Deze sane ringsoperatie kostte vier ton. Vervolgens zijn in het Van Pola- nenpark 32 geschakelde eenge zinswoningen gebouwd die al lemaal eigendom zijn van het ABP. De gewraakte grond is al in 1967 in principe verkocht aan het pensioenfonds voor een be drag van 173.000 gulden. Maar de gemeente bleef formeel eige naar zolang het ABP er nog niet mocht bouwen. Het pensioen fonds diende aan het eind van de jaren zestig onder meer bouwplannen in voor een win kelcentrum. Maar omdat dit op grote bezwaren stuitte van zo wel de gemeenteraad als bewo ners, werd de bouw steeds uit gesteld. In 1979 werd bepaald dat er aan het Van Polanenpark alleen woningen mochten ko- In de tweede helft van de ja ren tachtig kwam het ABP met het plan voor de bouw van 32 huurwoningen. Daarvoor kocht het pensioengrond nog een ex tra stuk grond in het Van Pola nenpark. In de nieuwe koop overeenkomst werd vastgelegd dat de gemeente de grond schoon en bouwrijp moest op leveren. Het ABP stelt nu dat Wassenaar in gebreke is geble ven en wil dat de gemeente alle extra kosten vergoed. Het college van B en W is be reid om het pensioenfonds schadeloos te stellen maar komt nog niet met het hele bedrag over de brug. Het college wil 207.635 gulden betalen en heeft de gemeenteraad hiervoor om een krediet gevraagd. Het ge meentebestuur wil nog uitzoe ken of het ABP recht heeft op het resterende bedrag: het ge claimde renteverlies van 35.000 gulden. Aanleg transportleiding tussen Bergambacht en Wassenaar begint morgen wassenaar/den haag astrid van den berg Het onderzoek naar een alter natief tracé voor de watertrans portleiding door het bollenge- bied bij Wassenaar, duurt nog zeker tot het einde van dit jaar. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land (DZH) streeft naar een op lossing waarin alle partijen zich kunnen vinden, maar wil op voorhand niet toezeggen dat aan de wensen van de telers wordt voldaan. „Het oude tracé waarover met tal van gespreks partners overeenstemming is bereikt, blijft het uitgangspunt. Als we de zaak radicaal zouden omgooien, krijgen we weer te maken met allerlei nieuwe pro cedures", aldus een woordvoer der van het waterbedrijf. Het DZH begint morgen met de aanleg van de transportlei ding voor rivierwater tussen Bergambacht en het duingebied van Wassenaar. De officiële handeling wordt in Bergam bacht verricht door president commissaris C.V. Martini van het waterbedrijf. De transport leiding krijgt een lengte van 55 kilometer en loopt door 17 ge meenten in Zuid-Holland. De verwachting is dat het werk be gin 1995 is afgerond. Met de aanleg van de leiding is een be drag van rond de 200 miljoen gulden gemoeid. Met name de keuze voor het laatste deel van het tracé door het bollengebied bij Wassenaar, riep de afgelopen periode veel verzet op. Kwekers uit Wasse naar en buurgemeente Katwijk vrezen dat door de aanleg van de leiding de waterhuishouding in hun gebied wordt verstoord. De leiding zou de aanwezige veenlaag in het gebied doorbre ken. Ze tekenden officieel be zwaar aan tegen de komst van de nieuwe leiding. Het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland deed vervolgens de toezegging dat een mogelijke wijziging van het tracé zou worden bestudeerd. Woordvoerder W. IJdo van het DZH benadrukt echter dat in dit verband niet koste wat kost het belang van de tuinders zal prevaleren. „We hebben te maken met het veilig stellen van de drinkwatervoorziening voor dit deel van Zuid-Holland. Dat is een groot maatschappelijk belang." Betonnen buizen De huidige transportleiding tus sen Bergambacht en de duinen tussen Wassenaar en Scheve- ningen dateert uit 1955 en is hard aan vervanging toe. Bo vendien is de leiding niet groot genoeg. Ze kan niet meer vol doen aan de groeiende behoefte aan water. Tot 1995 kan via het oude net nog genoeg voorgezui- verd rivierwater worden aange voerd. Daarna moet de nieuwe leiding gereed zijn, zodat weste lijk Zuid-Holland ook in de toe komst van voldoende drinkwa ter kan worden voorzien. De nieuwe transportleiding bestaat uit betonnen buizen van twee meter. Het duinwater- bedrijf heeft met het uitzetten van het tracé zoveel mogelijk rekening gehouden met natuur en milieu, door grote delen van de leiding aan te leggen langs bestaande wegen (A12, A4 en de spoorlijn tussen Gouda en Den Haag). Daardoor zijn volgens het bedrijf de effecten voor het milieu gering. oegstgeest De Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest is door de plaatselijke D66-afde- ling tot 'Betonvrije Polder' bestempeld. Met het plaatsen van een protestbord in het ge bied gaf de partij gistermiddag aan dat be bouwing voor haar onbespreekbaar is. „De gemeenten uit de regio willen dat de Broek en Simontjespolder op termijn wel wordt be bouwd en onze partij neemt daar stelling te gen", verklaarde bestuurslid H. van Bolhuis. „Dat er bebouwing komt is nog niet zeker, maar wij willen in een vroeg stadium protes teren. Anders anexeert Leiden op den duur de polder." De partij vindt dat de polder groen moet blijven en niet mag worden gebruikt om de woningnood in de regio op te lossen. Het plaatsen van het protestbord past in de lande lijke actieweek die D66 voert met als thema 'Politiek in Uitvoering'. De afdeling in Oegst geest organiseert een aantal activiteiten, waaronder het aanbieden van de eerste boom voor de Oegstgeester Hout, komende don derdag, aan burgemeester S. Scheenstra. fo to hielco kuipers Bewoners Van Poelgeestlaan boos over parkeerplaatsen Het aanleggen van meer par keerplaatsen in hun straat is be woners van de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan in het ver keerde keelgat geschoten. Zij geven de voorkeur aan groen boven extra stallingsmogelijk heden voor auto's. „Maar naar ons wordt niet geluisterd", zo verwoordt bewoonster L Slin ger de onvrede. De bewoners mochten mee praten over de plannen voor het invoeren van een 30 km zone, maar konden kiezen uit slechts twee mogelijkheden. De buurt sprak een voorkeur uit voor de variant waarin veel groen zou worden aangebracht. De raads commissie ruimtelijke ordening koos uiteindelijk echter voor een derde variant, die de buurt niet had gezien. Een gemeentewoordvoerder erkent dat de meeste bewoners liever struiken dan parkeer plaatsen wilden. Maar dan zou de verkeersonveiligheid juist toenemen, zo betoogt hij. „In de Van Poelgeestlaan geldt nu geen parkeerverbod. Dat bete kent dat automobilisten ge woon op de weg mogen parke ren. Door het aanleggen van parkeervakken wordt dat voor komen", aldus de woordvoer der. In de Van Poelgeestlaan ko men nu parkeerplaatsen die schuin op de rijbaan liggen. „Dat hebben andere omwonen den gevraagd. Daardoor kun nen de auto's gemakkelijker worden geparkeerd." De woordvoerder ontkent dat de laan door de maatregel meer parkeerplaatsen krijgt. „Dit worden officiële parkeervakken, maar nu mogen automobilisten al aan de stoeprand parkeren. En langs het trottoir passen meer auto's dan in de vakken." Het is nog niet bekend of de buurtbewoners bezwaar aante kenen tegen de plannen. Gouden Leeuw: eerst betalen Het Voorschotense motel De Gouden Leeuw moet eerst de rekening voldoen voor het dem pen van een illegaal gegraven bouwput, voordat het gemeen tebestuur een convenant met het horecabedrijf afsluit. De bouwput werd enkele weken geleden in opdracht van de ge meente gedempt omdat de om liggende grond dreigde weg te spoelen door het grondwater. Het dempen kost het Van der Valk-motel 30.000 gulden. Pas na betaling wil het ge meentebestuur het convenant afsluiten, waarin wordt vastge legd welke verbouwingen en uitbreidingen De Gouden Leeuw mag uitvoeren. De over eenkomst moet voorkomen dat Van der Valk nog vaker illegaal verbouwingen uitvoert, zoals in het verleden verschillende ke ren is gebeurd. De laatste keer had het motel wel een vergunning voor de bouw van een nieuwe garage en parkeerkelder. Uit de grootte van de bouwput bleek echter dat Van der Valk vast bezig was met de uitbreiding van het aan tal motelkamers. Daarop be sloot de gemeente de bouw stil te leggen en de bouwput te dempen. Voorzitter Ernst Plooij neemt na elf jaar afscheid van bestuur van Zoeterwoudse sportaccommodatie Met het bekende 'brok in zijn keel' heeft Zoeterwoudenaar Ernst Plooij de voorzittershamer van het bestuur van de Klaver hal neergelegd. „Het is de afge lopen jaren toch een beetje 'mijn' Klaverhal geworden vertelt hij over dat moment. „Ik bedacht plotseing dat ik voor het gebouw ineens geen verant woordelijkheid meer draag. Ik moet er voortaan vanaf blijven en dat zal weieens moeilijk zijn." Plooij heeft zich veertien jaar ingezet voor de Zoeterwoudse sporthal. De laatste elf jaar was hij voorzitter van het stichtings bestuur. Toen hij in 1978 het pas ge opende multifunctionele ge bouw De Eendenkooi aan de Rijndijk bezocht, vroeg Plooij zich af of iets dergelijks ook mo gelijk zou zijn in het 'Dorp'. Uit een enquête bleek daarna dat er duidelijk behoefte was aan een overdekte sportaccomodatie. De Werkgroep Accomodatie Dorp werd opgericht en daarna verliep alles heel snel. In april 1981 gaf de gemeenteraad toe stemming voor het bouwen van een sporthal voor de prijs van 3,25 miljoen gulden. Begin fe bruari van het jaar daarna werd de eerste paal geslagen en op 11 september kon de Klaverhal worden geopend. De werkgroep was al opgeheven, een stich tingsbestuur kwam ervoor in de plaats. Volgens Plooij gaat het goed met de hal en dat is-in de eerste plaats te danken aan het goede beheerdersteam. „J. en W. van Leeuwen vormen een gouden koppel." Een andere positieve De scheidende voorzitter Ernst Plooij: „De periode van de opbouw is afgesloten, nu volgt de tijd van consolidatie en eventueel vernieuwen." foto jan holvast factor vindt de oud-voorzitter 'de stabiliteit van het stichtings bestuur.' Doordat er weinig ver loop is geweest, bleef de aanwe zige kennis bestaan. „De periode van de opbouw is afgesloten, nu volgt de tijd van consolidatie en eventueel vernieuwen", zegt hij. Finan cieel gaat 1»^ goed, maar een gebouw van tien jaar gaat wel meer onderhoud vergen. Daar om wordt gezocht naar nieuwe financiële impulsen en is het beheerdersteam al begonnen met het aanbrengen van recla meborden in de hal. Bovendien wil het bestuur andere activitei ten aantrekken, zoals rommel markten. Met die neven-inkomsten gaat het bestuur heel voorzich tig om, want het hoofddoel blijft het onderbrengen van sportver enigingen. Voor grote evene menten wordt altijd overleg ge pleegd met de andere accomo- daties in het dorp, zoals Don Bosco. „Wat voor die zaal te groot is, kunnen wij aan", aldus Plooij. Zo komt op 7 november Clouseau optreden in De Kla verhal. De verhouding met het ge meentebestuur van Zoeterwou- de is volgens Plooij heel goed. Elk jaar krijgt de raad een jaar verslag en een financiële ver antwoording. „Dat mag ook wel als je ruim drie miljoen gulden hebt gekregen", meent de man die dit bedrag zo'n 12 jaar gele den wist los te peuteren. Nu, na veertien jaar actief ge weest te zijn voor 'zijn' hal, vond Plooij het tijd om op te stappen. „Ik vroeg het bestuur om naar iemand te zoeken in wie ik volledig vertrouwen kan hebben, iemand die een grote affiniteit heeft met de Klaver hal." J. van Prooijen, die na mens Shuttlewoude al eens een zetel in het stichtingsbestuur bezette, is de nieuwe voorzitter. Een afscheidsreceptie wilde Plooij eigenlijk niet. „Het gaat om de hal en niet om één per soon", zo luidde zijn motivatie. Toen de receptie niet meer te ontlopen viel, wilde hij die per se op 11 september houden, de datum waarop tien jaar geleden de Klaverhal werd geopend. En daama? „We konden in het bestuur erg goed met elkaar overweg, dat contact zal ik wel missen. Daarom zal ik na 11 september nog regelmatig de Klaverhal binnen stappen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12