'Een koopje175 gulden voor Springsteen-singley Rijneveld heeft pas in 1995 nieuw raadhuis Leiden Leidse snelschakers Nederlands kampioen Muurvast in de modder MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 Platenbeurs trekt veel liefhebbers Het vroege singeltje Rosalita van Bruce Springsteen moet 175 gulden kosten. En dat moet dan nog een koopje zijn, want 'normaal tel je er 300 tot 400 gulden voor neer' al dus de standhoudster, voor wie deze handel net als bij de meesten een hobby is. Maar op de platenbeurs die zater dag in het Antonius Clubhuis werd gehouden heeft zich nog geen kandidaat gemeld. Organisator en platenhandelaar Franck Leenheer - zelf Beatles verzamelaar - staat zelf bij de ingang. Zes jaar geleden is hij met de beurs begonnen. Die neemt de grote en de zijzaal van het gebouw aan de Lange Mare in beslag om zo'n zeshonderd bezoekers langs 150 strekkende meters van dienst te zijn. „De ene helft komt voor de muziek, de andere juist voor het bezit van dat hoesje of die plaat. Draaien is dan niet belangrijk", meent Leidenaar C. Masson, die vooral Amerikaanse en Engelse singles uit de jaren vijftig en zestig verzamelt èn verkoopt. „Ook muziek die toch goed is, maar toen de hitparade niet haalde." Hij wijst op het duo Dean Mark. „Zoals deze Ever- ly-brothers imitators, toch leuk. In die tijd zelf had ik als jongen geen geld om ze te kopen. Dat ga je later doen, vaak koop je dan ook een tweede exemplaar als het gaaf is. Van zo'n dubbele verzameling kun je hier verko pen of ruilen, dat doe ik ook." Oppassen geblazen Maar volgens hem loopt de be langstelling voor de platenbeurs wat terug. „Omdat allerlei oud en onbekend materiaal op cd wordt gezet. Waarom dan een paar tientjes voor een single neertellen, als je voor die prijs ook een cd met zoveel oude nummers kan krijgen." Al is het met die cd's wel oppassen ge blazen. „Met name die uit Scandinavië. In Denemarken en Zweden zijn de rechten ver jaard. Dus dan gooien ze oud materiaal zo van slechte mas- tertapes op cd." „Nee zet mijn woonplaats er niet bij, want ik heb thuis 20.000 singels staan' zegt beurs bezoeker Rob van Leeuwen, die zijn cd 'onder protest' aanschaf te. Bij handelaar Masson telt hij grif 35 gulden neer voor een Rob de Neys-single uit 1964. „Een Duitstalige. Unsere Liebe ist wunderbar." Hij koopt hem ook voor het befaamde Arto- hoesje. „Dan heb je bovenaan een kleurige balk, daaronder een foto van de artiest. Ze wer den alleen in '63 en '64 ge maakt." De verzamelaar erkent dat draaien van zijn collectie er bijna niet meer bij is. „Zou ik mijn verzameling één keer per jaar willen horen, dan ben ik een jaar lang zes uur per dag aan het luisteren." Illegale concertfoto's De cd rukt ook op de beurs op. Met name live-cd's zijn er verte genwoordigd. Alleen de echte Queen-kenner zal weten dat er minimaal zo'n zestien daarvan in omloop zijn, althans voor wie hier in de bak kijkt. Illegale op namen kunnen het niet zijn. Bootlegs - witte platen - mogen van de organisator niet verkocht worden.Al heb ik zelf geen tijd om te contoleren. We hebben wel eens controle van de BU- MA-Stemra gehad." Bij illegaal gemaakte concertfoto's ligt het anders. Verscholen tussen de platenbakken toont een meisje twee foto-albums met onder meer kleurenfoto's - zes gulden per stuk - van iemand als Prin ce. „Mijn vriend maakt ze. In Nederland kun je het risico nog wel nemen. ]e krijgt hier je ca mera altijd terug nadat die in beslag is genomen. Dus zolang als het gaat." Voor een vriend Even verderop heeft Golden Eflrrwg-verzamelaar Rob Mid deldorp opgehangen dat hij maar liefst 500 piek voor een single biedt. „Lonely Every Day, De zwarte schijf wordt door honderden bezoekers nog in ere gehouden, getuige de druk bezochte platenbeurs in het Antonius Clubhuis. foto hielco kuipers de totale oplage van die single hebben ze direct na de produk- tie zelf vernietigd, naar het schijnt omdat ze vals zongen. Ik weet niet hoeveel exemplaren er achtergehouden zijn. Nee, er heeft zich nog niemand ge meld", aldus de Haagse stand houder, die zelf de Earring com pleet heeft. „Dit is voor een vriend. Ik had hem zelf goedko per." Eind januari wordt de volgen de beurs gehouden. AGENDA Snelschakers in Wolvega aan zet. Lissenaar Dennis de Vreugt schreef in de Friese ilaats in de 71 leeftijdscatego rie tot en met 12 jaar de na tionale titel op zijn naam. fo to kees jongs- WOLVEGA KEES JONGSMA Uiteindelijk met grote over macht legden Leidenaar Eric van der Doel (tot en met 14 jaar) en Dennis de Vreugt uit Lisse (tot en met 12 jaar) in het Friesland beslag op de titel bij het Nederlands kampioenschap snelschaken. Toch hadden de beide jongelingen het in de voorronden knap benauwd. Met de minst mogelijke score drongen zij door tot de finale ronde. Daarna kwamen hun ta lenten tot volle ontplooiing en kon de concurrentie alleen maar toekijken hoe Dennis en Eric punt voor punt het kam pioenschap naar zich toe scho ven. Dennis de Vreugt (11) en Eric van der Doel (13) zijn beide lid van de Leidse jeugdschaak- club Op Eigen Wieken. Beiden gelden ook als grote schaakbe loften. In Wolvega echter gingen de jeugdige talenten aarzelend van start. Eric van den Doel, vorig jaar al Nederlands kampioen in de groep tot en met twaalf jaar, verloor in de voorronden twee van de negen partijen en speel de eenmaal remise. Hij pres- In de Lakenhal werd afge lopen vrijdag de tentoon stelling 'Het begin van de ze eeuw, Leiden gefotografeerd door Katharina Behrend' ge opend. Daarom leek het gepast in deze rubriek ook eens aan dacht aan haar te besteden. Op 26 juli 1888 werd Katharina Eleonore Behrend in Leipzig ge boren als dochter van Robert Behrend, een bekende hoogle raar in de chemie. In 1900 ver huisde het gezin Behrend naar Hanno-ver, waar Katharina haar opleiding aan de 'Höhere Tochterschule' afmaakte. In en om het ouderlijk huis aan de Herrenhaüser Kirchweg 20 maakte zij in 1904 haar eerste foto's met de 9x12 camera van haar vader. Tegelijkertijd begon ze een notitie-boek over haar fotografie bij te houden: datum, tijdstip, lokatie, sluitertijd, dia fragma en weersomstandighe den legde ze nauwkeurig vast. Zo portretteerde ze haar fami lie- en kennissenkring, fotogra feerde ze tijdens haar reizen in binnen- en buitenland, tijdens bergtochten en op bootreisjes. Haar ouders waren gefortu neerd, in huize Behrend be stond geen verbod op genot. Ze trokken naar alle windstreken, de excursies werden op de ge voelige plaat vastgelegd. In 1905-06 woonde ze een half jaar bij haar oom, die consul in Al giers was. Ook dit verblijf werd fotografisch en schriftelijk gere gistreerd. •De volgende jaren'gingen voor bij met roeien, zwemmen, ten nissen, gymnastiek, kortom de in Duitsland zo bekende en be- Het huwelijksgezel schap op 14 mei 1913. foto collectie ne derlands fotoarchief, rotterdam jubel-de 'Freikörperkultur'. In 1910 bezocht ze in gezelschap van enkele vrienden uit Haar lem en Katwijk de Leidse 3 Oc- toberfeesten, waarbij ze zich uitstekend vermaakte. Vooral het paalklimmen boeide haar mateloos. Na het avondeten bij de familie Goekoop (er wordt niet vermeld of het een hutspot maaltijd was) portretteerde ze het gezelschap, waaronder zich ook 'Herr Haentjens' bevond, die zich nogal voor haar interes- Katharina Behrend, een kunstzinnige vrouw seerde. Met deze Arie Haentjens, inge nieur en mede-eigenaar van de stoommachinefabriek Monhe- mius en Haentjens (vanaf 1913 Overrijn geheten), trouwde ze op 14 mei 1913. Het echtpaar vestigde zich in de Thorbecke- straat, een van de eerste straten in de nieuwe 'professorenwijk'. Katharina genoot van het cultu rele leven in Leiden, een stad die onder de bezielende leiding van burgmeester De Gijselaar tot grote ontplooiing kwam. Het verenigingsleven ontwikkelde zich snel in die jaren. Er was veel te doen in de stad. 's Avonds kon men genieten van concerten, theatervoorstellin gen, films en bals. Vanaf 1922 n Katharina Behrend zelf ac tief deel aan het culturele leven i de Sleutelstad. Ze werd bege leidend pianiste van de Christe lijk Oratoriumvereniging Con Amore onder leiding van diri gent Smink. De fotografie raakte enigszins MAANDAG 7 SEPTEMBER Leiden Spreekuur CNV voor leden en belang stellenden in het gebouw van CNV ie, Haagweg52/c, teerde ver beneden zijn kun nen. Met de hakken over de sloot en een dosis geluk plaatste hij zich maar net voor de hoog ste finale groep. Pas daar kwam het talent van Eric boven drij ven. Met op het oog een speels gemak schoof hij al zijn tegen standers van het bord. Met rui me voorsprong eiste hij de Ne derlandse titel voor zich op. In de voorronden verging het Dennis uit Lisse zo mogelijk nog slechter. Hij verloor drie partijen, waaronder die tegen zijn aartsrivaal Nico Vink. Met 'slechts' zes punten uit negen wedstrijden wist Dennis maar net door te dringen naar de fi nale. En evenals Eric van der Doel kwam ook Dennis pas laat op gang. Op indrukwekkende wijze won hij de eerste acht fi nale-partijen. Pas in de laatste wedstrijd schoof hij, hij wist zich toen al zeker van de Neder landse titel, snel remise. De concurrentie kon alleen maar vol bewondering toekijken en op grote sachterstand volgen. Caroline Slingerland en Silvia Sieval, beiden afkomstig uit Lei den, eisten de meisjestitels tot respectievelijk 20 jaar en 12 jaar voor zich op. van 19.00 tot 20.00 u DINSDAG 8 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Leiden Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 Informatie bijeeni modore Amiga gebruikersgroep Lei den in de kantine van V.V. Leiden aan de Smaragdlaan, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot Com- Bndge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Valkenburg Paardenmarkt. HAZERSWOUDE-RUNDilK op de achtergrond. Ze fotogra feerde in de jaren na 1922 voor namelijk haar gezinsleden. Ze had intussen twee dochters, ge boren in 1916 en 1921, die vaak het onderwerp van haar foto's waren. Ook het personeel werd vastgelegd, bescheiden pose rend in de keuken. Op zondagmorgen gingen veel families naar de kerk, 's mid dags werd gewandeld langs de singels, Stationsweg, Rijnsbur- gerweg en Vinkweg, of verder nog langs Poelgeest, Endegeest en Haagse Schouw. De Grote en Kleine Vink waren druk bezoch te uitspanningsplaatsen aan de Rijn. Ook de badplaatsen waren zeer in trek. Katharina Behrend en haar kinderen waren vaak te vinden aan het Katwijkse strand. Vanwege de slechte financiële situatie van de machinefabriek legde Arie Haentjens het direc teurschap van de firma Overrijn in 1926 neer en aanvaardde een functie bij de Internationale Nautische Handelsmaatschap pij in Den Haag. Het gezin ver huisde daarom naar Schevenin- gen, maar keerde wegens de aanleg van de Atlantikwal in de oorlog naar Leiden terug. In 1951 verhuisde de familie weer naar Den Haag, waar Katharina Behrend in 1973, negen dagen na de dood van haar man, over leed. Haar foto's geven een interes sant beeld van het leven van een energieke, moderne vrouw uit een gegoed milieu in de eer ste drie decennia van deze INGRID MOERMAN De Rijneveldse ambtenaren moeten nog even geduld heb ben. Drie maanden geleden werd hun nog in het vooruit zicht gesteld dat de uitbreiding van het gemeentehuis al direct na de bouwvakvakantie van 1993 kan beginnen. Nu blijkt de 11 miljoen kostende uitbreiding niet eerder te kunnen beginnen dan in maart 1994. De gemeente Rijneveld heeft nog anderhalf jaar nodig voor de voorbereiding van de klus. Dat schrijft adviesbureau IME in een rapport aan de gemeen te. De anderhalf jaar voorberei dingstijd wordt gebruikt voor het kiezen van een architect, een ontwerp en Waar het gaat om de keuze van de architect, geeft het ad viesbureau alvast een voorzetje. IME adviseert vier architecten bureaus te selecteren. Die vier mogen vervolgens komen uit- HAZERSWOUDE-OORP Zo'n twintig uur heeft een vrachtwagen vrijdag en zater dag vastgezeten op een boom kwekerij aan de Hazerswoudse Burgemeester Smitweg. De wa gen was vrijdagavond rond acht uur vanaf de weg het verkeerde pad opgereden. Pas op zater dagmiddag om vier uur lukte het een kraanmachinist de wa gen uit de modder te tillen. De vrachtwagen, geladen met ongeveer 5000 kg bomen, kwam per ongeluk terecht op een on verhard pad dat vlak langs een brede sloot loopt. Onder het ge wicht van de bomen zakte de wagen bijna de sloot in. Rond tien uur kwam een kraan om de vrachtwagen weg te takelen. Maar ook de kraan zakte weg in het veen. Een tweede kraan was vervolgens tot diep in de nacht bezig de eerste kraan weg te ta kelen. leggen hoe zij de verbouwing en uitbreiding van het gemeente huis willen uitvoeren. De archi tecten krijgen drie tot vier we ken om hun visie op het project op papier te zetten. Volgens planning zou de gemeente eind november moeten beslissen welke architect de aanbouw mag ontwerpen. In de loop van januari moet de architect ko men met een eerste schetsont werp. Doordat de voorbereiding langer duurt dan werd ver wacht, zal het nu tot begin 1995 duren voordat de Rijneveldse ambtenaren wat ruimer in hun jasje komen te zitten. Bij de her indeling, op 1 januari vorig jaar, is het gemeentehuis van Ha- zerswoude omgedoopt tot ge meentehuis van Rijneveld. Naast de al aanwezige Ha zerswoudse ambtenaren namen toen ook hun Koudekerkse en Benthuizense collega's er hun intrek. De ambtenaren kampen daardoor met een groot ruimte gebrek. Drie doden bij frontale botsing in Bergschenhoek BENTHUIZEN/HAZERSWOUDE ANP Een 19-jarige man uit Hazers- woude-Dorp en twee inwoners van 20 en 21 jaar uit Benthui zen, zijn zaterdagavond om het leven gekomen bij een ongeval in Bergschenhoek. Twee perso nenauto's botsten op de provin ciale weg N209 frontaal op el kaar nadat een van de wagens, bestuurd door een 26-jarige Rotterdammer, op de verkeerde weghelft was terechtgekomen. Bij de zwaargewonde automo bilist uit Rotterdam is een bloedproef afgenomen. In de andere auto's zaten vijf personen. Drie bezweken op weg naar het ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam aan hun ver wondingen. De andere twee in zittenden, 19 jaar oud en af komstig uit Hazerswoude en Benthuizen, werden met borst - letsel opgenomen in het St. I r.im is» us Gasthuis in Rotter dam. Hun toestand is stabiel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9