Leiden Rjegio Stank vuiloverslag binnen de perken Ook Cronesteyn heeft vrienden Zenden en de kunst van het tuinonderhoud MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 7 Koopje 9 Volgens kenners was het een koopje: 175 gulden vooreen singletje van Bruce Springsteen. „Normaal kost zoiets al snel 300 tot 400 gulden" Onderwijsfusie yt rt Het protestants- en I U katholiek basison derwijs in Leiderdorp on derzoekt de mogelijkhe den om door een fusie te komen tot 'interconfessio nele scholen' Topdrukte op huishoudbeurs De Leidato heeft het afgelopen weekeinde 15 tot 20 procent meer bezoekers getrokken dan in vorige jaren, aldus A. de Jong, directeur van de GroenoordhaJ- len. „Met name gistermiddag tussen een en drie uur, met het mooie weer, was er een top drukte." Ook zijn volgens hem de standhouders tevreden over de verkoop. „Voorzitter Jan van der Klugt sprak zelfs over de beste verkoop in 31 jaar", aldus De Jong. Op de 31ste Leidato, die vrij dag werd geopend, vond zater dagavond een voorverkiezing voor de nieuwe Miss Rijnland plaats. Van de vijftien deel neemsters mochten er zes door naar de finale. Gisteren werd de zelfmaakmode van kinderen ge presenteerd. Een jury van mo de-studentes aan het Holtlant College toonde zich zeer tevre den over het eindresultaat. De Jong wijst er op dat de markt voor handelaars in slachtvee tussen vijf en negen uur vanochtend overigens ge woon doorgang vond. „Maar die was in de runderhal. We hebben wat meer plastic neer gelegd, omdat die mensen hun voeten niet vegen. Als de Leida to vanmiddag open gaat is alles weer in orde'zegt De Jong op geruimd, „nee, dan ruik je niets LflDflTJUf AGENDA LEIDATO maandag 7 september 20.00-20.15 uur fitness show 20.30-21.00 uur optreden Gordon 21.00-21.30 uur modeshow 21.45-22.15 uur show Holt lant LEIDEN Een 'eentonner' heeft zaterdagnacht een gat ge beukt in de gevel van de Gam ma aan de Gooimeerlaan. De truck staat als reclame in de berm bij de legerdump. Een on bekend gebleven drietal kreeg de auto aan de praat. 15.30-16.00 uur show Holt lant 19.30-19 45 uur fitness show 20.00-20.30 uur modeshow 20.45-2115 uur voorronde zelfmaak modeshow 21.30-22.00 uur show Holt lant Op het dak van de Ijshal aan de Vondellaan stond zaterdag een antenne. Daarmee kunnen zendamateurs de hal oproepen met een speciale fequentie. Voor bijvoorbeeld de route naar Leiden. De redelijk bezochte zesde hobby-elektronicabeurs wordt immers georganiseerd door de afdeling Kagerland van de Vereniging voor Radio Zend amateurs (VRZA). Hoe kleiner de voorwerpen op deze beurs, des te onbeken der voor de leek. De meterkast en de bakelieten radio zijn her kenbaar, een zekering of een diode is er deze beurs zonder franje moeilijker uit te halen. Bij binnenkomst wordt het oog het eerst getroffen door iets ultra modems. De gedigitaliseerde faxfoto op floppy disk. Een ca mera registreert de bezoeker, het beeld verschijnt als kleuren foto op een computer. Daarvan wordt dan weer voor vijf gulden een floppy gemaakt, zodat de bezoeker zich thuis kan terug- Ook deze apparatuur wordt in Leiden bijeengebracht onder de paraplu van de zendamateurs, van wie er in Nederland 16.000 officieel zijn geregistreerd. Dus is ook de gewone antenne van de partij. „Hoe lager de fre quentie, hoe langer de golfleng te, hoe groter de antenne", zegt de kenner. Die antennes maken het voor de particulier mogelijk om op de korte golf de wereld over te gaan. Via de satelliet. „Zo ben ik wel eens in Brazilië per toeval op een Nederlandse pater gestuit, die daar al 40 jaar in de bushbush zat", zegt W. Visch uit Warmond. De voorzit ter van de afdeling Kagerland van de VRZA vindt het niet vreemd dat er op deze beurs computerapparatuur staat. „Nee, want met zenders kun je ook computerverbindingen tot stand brengen. En dan kun je snel informatie, ook foto's, doorsturen. Packet radio heet dat systeem." Maar niet alleen degenen die Zesde elektronicabeurs in ijshal Politie in regio na 20 minuten Op de elektronicabeurs waren ook enkele standhouders die direct hun hele zolder opruimden. foto hiel co kuipers moderne elektronica verhande len huren een stand. Wie zijn rommelzolder wilde opruimen lijkt in nog groteren getale aan wezig te zijn. „In 1952 bouwde ik voor 18,50 gulden mijn eerste radio", zegt A. Huurenkamp uit Arnhem. Hij heeft vooral oude tijdschriften in de aanbieding met titels als Elektuur of het Ra dio-Bulletin. Natuurlijk is hij lid van de 1800 leden tellende Ne derlandse Vereniging voor His torisch Radio. Elders is zo'n fraai geornamenteerd - en nog spelend - apparaat uit 1932 voor ruim 700 gulden te koop. „De jeugd bouwt tegenwoor dig zelf minder. Ouderen zou den dan kennis kunnen over dragen", constateert J. van Wol- feren uit Nijmegen aan het eind 'van de dag, terwijl zijn vrouw allerhande diodes - met daarop getallen die lage voltages aange ven - inpakt. „Daarmee wordt in alle schakelingen het voltage begrensd." Van Wolferen draagt als zendamateur een badge waarop de code staat, waaron der hij uitzendt. PE 1 1 PV. „Overal ter wereld weet je dan dat ik het ben." De klap die even daarna klinkt, komt niet van een apparaat dat met een te hoog vermogen wordt opgebla zen. Wel blijkt de plastic plaat van een blauwe lichtbak aan de achterwand naar beneden te zijn gekomen. Nog net niet op de aldaar geparkeerde auto's van de standhouders. Op deze beurs ligt ook wel eens iets gewoons. Drie grote scharen wekken bevreemding. „Voor kabels door te knippen?" „Nee, gewoon voor de heg. Dus is het maar goed dat bezoekers niet altijd doelgericht op zoek naar spullen gaan. „Nee, ik ben hier uit verveling en vanwege het slechte weer", verklaart een bejaarde Leidenaar, die deson danks een multi-meter - 'om batterijen te meten - en een op laadbare heggeschaar heeft aangeschaft. En zelfverzekerd lopen twee zendamateurs met een ijzeren kast naar de uitgang. „Dit? Een oude gelijkrichter". Daarmee kun je van wissel stroom gelijkstroom maken. „Voor één gulden. Maar het gaat om de twee handvatten. Die kosten los in de winkel al één gulden per stuk." De twee zijn helemaal uit Weesp geko men. Met name in de nachtelijke uren kost het de politie in de Leidse regio vaak 15 tot 20 mi nuten om ergens ter plaatse te zijn. Dat geldt vooral in de lan delijke gebieden zoals bij Nieuwkoop en Ter Aar. In de rest van de Randstad is de poli tie altijd binnen 15 minuten aanwezig. In het noorden van het land moet daarentegen re gelmatig 30 minuten op een po- Ütie-auto worden gewacht. Volgens woordvoerder Frank Vergeer van politieregio Zuid- Holland-midden - de regio waarin Leiden, Duin- en Bollen streek en Alphense regio valt - hebben de relatief lange wacht tijden te maken met het geringe aantal politieauto's dat 's avonds beschikbaar is. Soms rij den in bepaalde districten slechts een of twee surveillance wagens. „Wanneer een auto zich bij een melding net aan de andere kant van het gebied be vindt, kan het dus een tijdje du ren voordat die politiemensen daar aanwezig zijn", aldus Ver geer. Volgens de woordvoerder moet in de 'aanrijtijden' enige verbetering komen met de zo genoemde PKP-operatie (Pro ject Kwantificering Politiewerk). Zuid-Holland-midden is door de minister van binnenlandse zaken aangewezen als een regio waar straks minder agenten moeten gaan werken. „Maar door bepaalde ingrepen moet met minder mensen, meer ser vice worden verleend. Als het goed is heeft dat tot gevolg dat de aanrijtijden worden verkort." Met gas bespoten letocn Drie mannen zijn zaterdag avond in de Pieterskerkchoor- steeg met gas in hun gezicht ge spoten waardoor ze tijdelijk blind werden. De dader werd eerder samen met zijn 21-jarige vriend uit Voorschoten uit een cètfé in die steeg gezet. De poli tie denkt de dader binnen enke le dagen aan te houden. Vanavond is Gordon even bij ul De tweede artiest die de Leidato dit jaar laat aantreden Is Gordon. Dit in no time uiterst populair geworden Amsterdamse zangwonder zal vanavond van 20.30 tot 21.00 uur een on getwijfeld weer druk bezocht optreden verzorgen. Met natuurlijk ook zijn grote hit "Kon ik maar even bij je zijn", waarmee hij in 1991 lange tijd de hitlijsten wist aan te voeren. De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 11.00 - 17.00 uur. Toegangsprijs volwassenen 6,- en kinderen Um 12 jaar f 3,- (op vertoon 65+ kaart maandag Um vrijdag 's middags gratis toegang). De stankoverlast van de vuiloverslag bij de voormalige Leidse vuilverbranding in Groenoord blijft binnen de perken. Dat staat in een onderzoek van het ingenieurs bureau Oranjewoud. Omwonenden hebben in het verle den geregeld geklaagd over stankhinder van de vuilover slag. Tijdens twee metingen, die eind juli werden ver richt, is van een overschrijding van de normen echter niets gebleken. De provincie vroeg om de metingen om dat ze een vergunning voor de vuiloverslag moet afgeven. Tot nu toe wordt met een gedoogvergunning gewerkt. Woordvoerder E. van Aelst van het buurtcomité Groenoord zegt in een eerste reactie dat hij zich kan vinden in het rapport. Van Aelst: „Deze zomer is het meegevallen. Het aantal klach ten bleef beperkt. Eind juni kwamen er enige klachten in de middag, uit de Frans van Mie risstraat". Van Aelst constateer de in zijn wijk wel een toename van het aantal meeuwen. „Die komen op het gft-afval af." Ambtenaar R. Roos van de ge meente zegt dat er van de zo mer nog maatregelen zijn geno men om stankoverlast tegen te gaan. „We lieten het gft-afval niet liggen, maar probeerden het dagelijks af te voeren." Hij leidt uit het rapport af dat er geen extra voorzieningen hoe ven te komen. Deze week overlegt het buurt comité met de gemeente, de provincie en het hoogheem raadschap over de vergun ningaanvraag. Groenoord- woordvoerder Van Aelst vindt wel dat de vergunning voor de overslag, die een geldigheids duur van vijf jaar heeft, voor kortere tijd moet zijn. „Wij den ken eigenlijk aan een vergun ning voor twee tot drie jaar. Omdat de komende jaren de hoeveelheid afval stijgt. Anders zitten we er aan vast." Ook denkt Van Aelst nogmaals om 'een soort overkapping' te vra gen. De vuiloverslag vindt sinds twee jaar plaats aan de Gabriël Metzustraat. Toen werd de vuil- Konijnen in bescherming genomen leiden De politie heeft vrijdagmiddag in de Marïënpoelstraat in samenwerking met de dierenbescherming een aantal konijnen en een haan in beslag genomen. De eigenaar, die al eerder we gens dierenkwelling was veroordeeld, had de dieren in een hok opeengepakt zonder water. Vrijdagmiddag greep dë politie in. Naast konijnen eri hanen zijn ook cavia's ontzet. Binnenstad terrein zakkenrollers leiden De binnenstad op zaterdagmiddag was ook het afgelo pen weekeinde weer het terrein van zakkenrollers. Op de Haar lemmerstraat werden twee vrouwen van hun beurzen en bank passen beroofd. Op de Aalmarkt was een 43-jarige vrouw uit Voorschoten het slachtoffer. Wel kon op de Aalmarkt een 35-ja- rige man uit Voorburg worden aangehouden die even daarvoor bij een kledingzaak geld uit de tas van een vrouw had gehaald. verbranding daar om milieu hygiënische redenen gesloten. Leiden begon met het geschei den ophalen van groente-, fruit en tuinafval (gft). Juist dat afval wordt in de open lucht overge slagen. Met name op warme da gen kan dat stankoverlast ge- In het verleden vroeg het buurtcomité de gemeente dan ook om aanpassingen zoals een overkapping. De gemeente Lei den vond die investeringen te hoog. Ze zouden van korte duur zijn omdat de gemeente in Zuid-west aan de Voorschoter- weg een scheidings- en vergis- tingsinstallatie wil bouwen. Groenoord-woordvoerder Van Aelst: „Dan is de overslag hier niet meer nodig. Wij hopen dus dat die installatie er snel komt. Een vergunning voor vijf jaar overslag hier is dan lang." Het advies uit een vorig jaar verschenen geluidsrapport om een afscherming bij de St. Kristoforusschool aan de Met zustraat aan te brengen wordt door de gemeente niet gevolgd. Directeur Van Gorsel van de rei niging heeft de provincie ge schreven dat niet alle lokalen worden gebruikt en de school niet op de huidige locatie blijft. Autokrakers zeer actief in Leiden leiden Twintig auto's zijn dit weekein de in Leiden opengebroken. Volgens politie-woordvoerder D. Graveland een uitzonderlijk hoog aantal. Meestal ging het de daders om de radio/cassette recorder. Twee auto's werden gestolen. De politie heeft in ver band met de inbraken één man, een 31-jarige Brit, gearresteerd. Vooral in de wijk Lage Mors tus sen Vondellaan en Plesmanlaan waren de auto-inbrekers actief. Het polderpark Cronesteyn telt een grote verscheidenheid aan planten. archieffoto wim dijkaaan De Leidse Hout heeft er al een, polderpark Cronesteyn (aan de overkant van het Rijn-Schieka- naal) krijgt er een: een vereni gingvan vrienden. Tijdens de aanleg van het park, tien jaar geleden, werd een commissie in het leven ge roepen. Die verzamelde samen met vrijwilligers informatie over het polderpark. Ze telde de broedvogels en volgde de ont wikkeling van planten en pad destoelen op de voet. Door de vele kennis is de commissie tot op de dag van vandaag een ide ale overlegpartner van de ge meente, de juridische eigenaar van het 90 hectare grote gebied. Hoewel de commissie naar tevredenheid functioneert, is ze erg kwetsbaar, vindt Sassenhei- mer E. Comet. Hij maakt deel uit van het voorlopig bestuur van de vereniging die voluit 'Vrienden van het polderpark Cronesteyn' moet gaan heten. Uitvallers door bijvoorbeeld verhuizing of veranderde inte resses zijn 'kleine rampjes' en als er meer leden tegelijk uit de commissie stappen, ligt de zaak op zijn gat, zegt hij. Verder weet Cornet heel zeker dat er veel meer mensen zijn die zich bij het polderpark be trokken voelen. Het lijkt Comet een goede zaak als de jaarver slagen en de inventarisaties van de broedvogels en planten in grotere kring kunnen worden verspreid. Hoewel de ledenwerving nog moet beginnen, hebben zich reeds 60 mensen als lid opgege ven. Het voorlopige bestuur houdt als minimumgrens 100 leden aan. Volgens Comet is dat haalbaar. „Voor deze 60 hebben we niets hoeven doen. Kun je nagaan. De vrienden van de Leidse Hout zijn met driehon derd. Zoiets moet ook voor het polderpark kunnen." Cornet meent dat het goed gaat met het park. Het is een van de weinige plekken in ons land waar een grote verschei denheid aan weide- en berm- planten groeit - in totaal zo'n 200 verschillende soorten. Ver der zijn er 50 soorten vogels ge teld. Om bekendheid te geven aan de oprichting van een vereni ging voor het polderpark heeft het voorlopig bestuur drie infor matie-avonden belegd. De dia lezing van Comet, een tuin- en landschapsarchitect, is een vast onderdeel van het programma. De turnvereniging Cronesteyn neemt donderdag 10 september in haar verenigingsgebouw aan de Vrouwenweg de eerste bij eenkomst voor haar rekening. Op dinsdag 15 september is in het buurthuis Matilo aan de Spaamestraat de tweede avond. In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan wordt op maan dag 21 september de reeks afge sloten. Alle bijeenkomsten be ginnen om 20.00 uur. Artiesten oogsten veel succes LEIDEN Elk jaar opnieuw mag het Leidato-bestuur zich verheugen in een grote belangstelling voor de optredende artiesten uit binnen- en buitenland. Ook de show van het Engelse duo Grant Forsyth op de openingsavond af gelopen vrijdag bleek weer een welgemikt schot in de roos. Langs de stands was het op dat moment weliswaar wat rustig, maar dat gaf ook de standhouders de gelegenheid even op adem te komen van alle drukte. KOM OOK NAAR DE GROOTSTE WINKEL VAN DE RANDSTAD 4 T/flA 13 SEPTEMBER CROENOORDHALLEN LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7