Duitsland ziet af van renteverhoging We runnen met 3400 professionals een goed geoliede organisatie Buitenland Amnesty: VN laks bij schending mensenrechten EK ballonvaren van start Zeker 21 doden bij busongeluk Opnieuw racistisch geweld in Duitsland Cambodjaanse strijd mensenrechten gevaarlijke klus MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 5 Frankrijk tegen invoer pcb's parus Frankrijk heeft zaterdag de invoer van giftige pcb's (po- lychloorbifenyl) uit Australië verboden. De Franse politie had kort daarvoor twintig demonstranten van-de milieuorganisatie Greenpeace opgepakt. Ze hadden geprobeerd te voorkomen dat een schip met het zwaar giftige afval in de haven van Le Havre zou worden gelost. Op de foto wordt een van de actievoerders, die zich aan een vrachtwagen heeft vastgeketend, door de politie losgemaakt. foto afp 'Winnie gaf minnaar ANC-geld' Johannesburg De omstreden ex-vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, Winnie, dreigt opnieuw het middelpunt te worden van een schandaal. De Zuidafrikaanse zondagskrant Sunday Star pu bliceerde gisteren een brief van Winnie aan haar toenmalige minnaar. Daaruit blijkt dat ze 160.000 rand (100.000 gulden) had 'geleend' van het ANC om aan hem te geven. Italië wil in Somalia afval dumpen Nairobi Italiaanse bedrijven willen van de chaos in Somalia misbruik maken om er illegaal giftig afval te dumpen. Dat heeft Mostafa Tolba, het hoofd van het in Nairobi gevestigde milieu programma van de Verenigde Naties gezegd. De Italianen zijn momenteel bezig met de bouw van twee in Somalia te installe ren verbrandingsovens. Israëlische leger schiet Duitse toerist dood Jeruzalem» Een Israëlische legerpatrouille heeft zaterdag een Duitse toerist doodgeschoten die bezig was de grens naar Jorda nië over te steken. In een verklaring werd meegedeeld dat het slachtoffer, de 31-jarige Hans Thomas Peter Schaussen uit Darmstadt, een kilometer ten noorden van de Dode Zee werd gedood, toen hij in de richting van de rivier de Jordaan rende. Strijd Kurden eist 43 levens ankara» Bij aanvallen van Kurdische strijders in het oosten van Turkije zijn zaterdag zeker 43 mensen omgekomen. Het Turkse persbureau Anatolia berichtte dat bij de berg Ararat 20 Kurdi sche strijders werden gedood in hevige gevechten met rege ringstroepen. Bij gevechten in de provincie Ardahan kwamen 16 Kurden om. In Bingol zouden de rebellen zeven burgers hebben gedood. Fransen neigen naar 'ja' parijs» De Franse kiezers lijken steeds minder afkerig te staan tegenover verdere politieke eenwording in Europa. Volgens een onderzoek van het bureau Ipsos is thans 47 procent van de kie zers voor het Verdrag van Maastricht, 28 procent is tegen en 25 procent weet het nog niet. Frankrijk levert Taiwan 60 Mirages taipei Frankrijk zal Taiwan 60 Mirage-gevechtsvliegtuigen leve ren voor de speciale prijs van bijna 4,5 miljard gulden. Zo heeft de krant China Times gisteren bericht. De krant haalde anonie me Taiwanese luchtmachtfunctionarissen aan die zeiden dat Frankrijk 30 procent korting heeft gegeven op de verkoopprijs van de gevechtsvliegtuigen. Opnieuw aardbeving in Nicaragua managua De kust van Nicaragua is zaterdag opnieuw getroffen door een aardbeving. De beving had een kracht van 6.0 op de schaal van Richter en richtte geen grote schade aan. Dinsdag veroorzaakte een krachtige aardbeving (7.2 op de schaal van Richter) voor miljoenen guldens aan schade. Honderden men sen zijn omgekomen. IRA-bom in Londense Hilton londen In het Londense Hilton Hotel is gisteren een bom ont ploft nadat een man telefonisch namens het Ierse republikeinse leger (IRA) een waarschuwing had gegeven. De bom ontplofte in het mannentoilet in de lobby van het hotel. Niemand raakte ge wond. Désir weg bij SOS Racisme parus De oprichter van de Franse burgerrechtenorganisatie SOS Racisme, Harlem Désir, is gisteren afgetreden als voorzitter. Désir leidde de beweging acht jaar en is nu van plan een partij op te richten die volgend jaar zal meedoen aan de parlements verkiezingen. EG-ministers sluiten herschikking wisselkoersen uit De Duitse Bundesbank ziet voorlopig af van een verdere verhoging van de rente. Dat heeft de Duitse minister Theo Waigel (financiën) dit weekeinde toegezegd. Het Duitse monetair beleid stond zaterdag centraal op de bij eenkomst van ministers van financiën van de twaalf EG- landen in het Britse Bath. De hoge rentevoet in de Bondsrepubliek wordt gezien als het belangrijkste obsta kel voor een sterk economisch herstel in Europa. Gevreesd wordt dat een Frans 'nee' leidt tot een stormloop op de Duitse mark, Europa's sterk ste munt. De zwakste munten pond en lire worden dan massaal verkocht. Ze dalen dan in waarde ten opzichte van an dere munten en zakken door de 'ondergrens' van het Europees Monetair Stelsel (EMS). De 'on dergrens' is de laagst toegestane wisselkoers voor een munt. De EG zou dan gedwongen zijn tot een herschikking van de wissel koersen binnen het EMS. Dit weekeinde speelden de ministers naar de buitenwereld toe nog mooi weer. Zij bekrach- correspondent De Duitse toezegging moet eni ge rust brengen op de geld markten. De Italiaanse lire en het Britse pond staan onder zware druk. Gevreesd werd dat de Bundesbank opnieuw tot een renteverhoging zou beslui ten. Toch zullen de lire en het pond nog tot zeker 20 septem ber onder druk staan. Op die dag spreken de Fransen in een referendum hun oordeel uit over het Verdrag van Maas tricht, dat moet leiden tot een Europese munt. Referendum in Marokko schijnvertoning RABAT Rtr-ANP Het referendum dat vrijdag in Marokko werd gehouden over enkele grondwetswijzigingen, is voorspelbaar geëindigd: 97,29 procent van de kiezers zou zijn komen opdagen en 99,96 pro cent van hen zou 'ja' hebben gezegd tegen de wijzigingen. Mohamed El Yazghri van de oppositionele Socialistische Unie van Volksbewegingen (USFP): „De uitslag is geen ver rassing voor ons. Cijfers van meer dan 99 procent zijn een bekend verschijnsel in ondemo cratische landen." Het referendum was in theo rie een van de weinige manie ren waarop de kiezers zonder het risico van arrestatie uitdruk king hadden kunnen geven aan hun onvrede met het beleid van koning Hassan II. Maar zelfs dat ging de regering blijkbaar te ver. In Rabat was er op 302.492 stemmen zelfs geen enkele te genstem, beweerde de regering. In deze stad lieten kiezers aan journalisten echter zien dat zij 'nee' hadden gestemd. Om te stemmen had elke kiezer een los 'ja' en 'nee' briefje gekregen en zij toonden correspondenten na het verlaten van het stembu reau het 'ja'-biljet. Libanese kiezers massaal achter fundamentalisten SIDON UPI-Rtr-AFP De shi'itische kiezers in Zuid- Libanon, waar gisteren de derde ronde werd gehouden van de eerste algemene verkiezingen in 20 jaar, hebben massaal op isla mitische fundamentalisten ge stemd. Het stemgedrag wordt gezien als een protest tegen de Israëlische bezetting van Zuid- Libanon. De opkomst was, vooral na de tegenvallende uit slagen bij de twee vorige ron den, verrassend hoog. Dit on danks het feit dat de bewoners van de door Israël uitgeroepen „veiligheidszone", werden belet om te stemmen en de christe nen de stembus boycotten. tigden hun verklaring van 28 augustus dat een herschikking wordt uitgesloten. Benadrukt werd bovendien dat de Italiaan se regering streeft naar een drastische verkleining van het begrotingstekort. Dat tekort is een van de oorzaken van de zwakte van de lire. Desondanks blijft de vraag of pond en lire een Frans 'nee' zouden 'overleven'. Bij alle on zekerheid over het referendum komt nu ook somber nieuws over de economische groei bin nen de EG. Volgens EG-com- missaris voor financiën, Hen- ning Christophersen, zal die groei veel lager uitvallen dan nog maar luttele maanden gele den werd verwacht. Hij voor spelt voor 1992 een groei met 1,25 procent, 0,45 procent lager dan de schatting van juni. Voor 1993 voorziet hij een groei van 1,5 procent, te laag om een ver dere stijging van de werkloos heid te voorkomen. 'Miljoen mensen vermoord of ontvoerd' amsterdam »ap De Verenigde Naties (VN) heb ben in het verleden nagelaten onmiddelijk in actie te komen bij duidelijke en grove schen dingen van de mensenrechten. Dat heeft de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International gisteren gezegd. Amnesty eist dat een speciale VN-functiona- ris de bevoegdheid krijgt ver meende schendingen te onder zoeken. „Wij zijn verre van tevreden met de inspanningen van de Verenigde Naties", zei Ian Mar tin, secretaris-generaal van Am nesty. Martin sprak op een drie daagse internationale mensen rechtenconferentie in Noord- wijkerhout. Ongeveer 150 afge vaardigden uit ruim 50 landen woonden de conferentie bij, die eindigde met een stille omgang op de Dam in Amsterdam. Martin zei dat het afgelopen decennium ruim een miljoen mensen op last van autoriteiten is vermoord of ontvoerd. Terwijl de algemene aandacht zich richt op gebeurtenissen in het voormalige Joegoslavië, Somalia en delen van Irak, zijn politieke moorden en verdwijningen in landen als Sri Lanka, Peru, Co lombia en de Filipijnen sche ring en inslag, aldus Martin. belfort In het Franse Belfort Is gisteren het Europese kampioenschap ballonvaren begonnen. De start le verde een fraai schouwspel op. In totaal doen aan de wedstrijd 78 hetelucht-balonnen mee. foto afp v1lungen-schwenningenBij een busongeluk gisteren in het zuiden van Duitsland zijn 21 mensen omgeko men en 37 anderen gewond geraakt. Van de gewonden verkeert een aantal in levensgevaar. De bus, die van oostelijk Duitsland op weg was naar het Zwarte Woud, werd geraakt door een snel rijdende personenauto die in dezelfde richting reed. De klap was zo hevig dat de bus met een zijkant op de vangrail viel. De zijkant van de touringcar werd vervolgens opengereten, aldus de politie. Het ongeluk deed zich voor op een punt waar twee Autobahnen in elkaar overlopen in Bad Dürrheim, in de staat Baden-Württemberg. foto opa Het oosten van Duitsland is dit weekeinde opnieuw getroffen door een golf van rechts extre mistisch geweld. De deelstaat Brandenburg was het centrum van de gewelddadigheden. Rechts-radicale jongeren be stormden daar asielzoekerscen- In Eisenhüttenstadt vielen 150 jongeren voor de derde achtereenvolgende nacht het centrale opvangcentrum aan. Er volgde een veldslag met de poli tie die drie uur duurde. Zeven tien relschoppers werden gear resteerd. Ook in Guben, Prenzlau, Lychen, Wittenberge, Wittstock, Bemau en Gross Schönebeck probeerden rechts- extremisten asielzoekerscentra te bestormen. Alleen de aanwe zigheid van een massale politie macht wist dit te voorkomen. De woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken in Brandenburg, Helga Wanke, vroeg zich af hoe lang de politie de c gen de rechts-radicale jongeren nog kan volhouden. Volgens haar moeten de politici de pro blemen in Oost Duitsland, zoals de massale werkloosheid en de slecht werkende asielwetgeving, oplossen en niet de politie. In het westen van Duitsland vonden dit weekeinde ook tallo ze racistische aanslagen en rel len plaats. Daarbij vielen veel gewonden. Op de begraafplaats van de joodse gemeente Adass Jisroel in Berlijn zijn is een aantal graf stenen omvergehaald. Het be stuur van Adass Jisroel heeft het stadsbestuur opgeroepen jood se instellingen en gedenkplaat sen beter te beschermen. De Duitse president Von Wei- zsacker drong bij een bezoek aan een asielzoekerscentrum in Mecklenburg-Vorpommem za terdag aan op een Europese op lossing van het vluchtelingen probleem. Voor Duitsland is ,,de belasting van de half miljoen asielzoekers te groot", aldus de bondspresident. Accountants Belastingadviseurs Management Consultants Thun Saray zorgt dat hij voor het donker thuis is. Hij is ex-politieke gevangene en een van de oprichters van het Cam bodjaanse mensenrechtenbureau Ad- hoc. Hoewel hij regelmatig met de dood wordt bedreigd, gaat hij door met zijn werk. Dankzij de medewerking van buddhis- tische monniken heeft de organisatie een redelijk veilig onderkomen gevon den: een tempelcomplex midden in de hoofdstad Phnom Penh. De tempel en bijbehorende gebouwen zijn zwaar be schadigd tijdens het bewind van Rode Khmer-leider Pol Pot. De monniken zijn alert op wie het complex betreedt en re gelmatig rijdt een auto van de VN-vre desmacht Untac het terrein op om te zien hoe Thun Saray het maakt. Voor Matoury Khay, ook een van de oprichters en ex-politieke gevangene, was dit niet geruststellend genoeg. Hij werd zo geïntimideerd door de veilig heidspolitie dat hij aan Untac een wal kie-talkie vroeg om ten alle tijde met de VN-mensen contact te kunnen krijgen. Untac weigerde en Matoury Khay be sloot zich uit Adhoc terug te trekken. Is Thun Saray dan niet bang? Hij haalt zijn schouders op: „Ook als je niets doet, ben je als ex-politieke gevangene in ge vaar. Ik ben wel bang maar ik wil mijn mond niet houden. Dit hoort bij de strijd tegen de dictatuur." Dat Adhoc inmiddels vierduizend le den heeft, betekent volgens Thun Saray dat de Cambodjanen hongeren naar vrij heid en respect voor de mensenrechten. Met het vestigen van afdelingen in de provincie loopt het nog niet zo hard. De provinciale autoriteiten traineren de zaak of uiten openlijk bedreigingen, zoals vorige week gebeurde in de plaats Prey Feng, honderd kilometer ten zuid oosten van Phnom Penh. Adhoc richt zich vooral op instructies van de leden op het gebied van de men senrechten.. Aan de muren van de les ruimte hangen tekeningen die de ele mentaire rechten van de mens uitbeel den, vrijheid van meningsuiting, vrijheid van vergaderen en vrijheid van organisa tie. Tot de cursisten behoren zowel stu denten als boeren en handelaren. Ook mensen met klachten over schen dingen van de mensenrechten kunnen bij Adhoc terecht, maar in dit stadium worden ze doorverwezen naar Untac. De laatste tijd melden zich vooral soldaten die zich beklagen over hun militaire lei ders. Bij Untac zelf komen regelmatig klachten binnen over politiek getinte aanslagen en moorden. De mensen van Adhoc zijn zelf niet bij een van de zestien nieuwe politieke par tijen aangesloten. Thun Saray: „Als ik dat doe gaat mijn geloofwaardigheid eraan." En fel voegt hij daaraan toe: „Ik vecht op mijn manier voor een leefbare samenle ving. We kunnen niet leven in een dicta tuur. Waarom denk je dat er zoveel Cambodjanen in het buitenland wonen? Omdat ze hier niet kunnen ademen." Thun Saray heeft zelf vier broers die in Frankrijk wonen Ze komen tezijnertijd wel terug denkt hij. Maar voorlopig stu ren ze alleen geld. Geld, dat Thun Saray die met zijn gezin van het salaris van zijn vrouw leeft, in Adhoc stopt. De Nederlandse organisatie Novib liet in mei Thun Saray en Matoury Khay overkomen naar Nederland voor een in ternationaal seminar over de mensen rechten. Van daaruit gingen ze naar Frankrijk en de Verenigde Staten voor contacten met organisaties als Amnesty International en Asia Watch, maar ook om zich te laten interviewen in de hoop dat internationale bekendheid hen in ei gen land onschendbaar maakt. Matoury Khay heeft die hoop opgegeven. Thun Saray nog niet. Mariniers: Betere verlofregeling De Nederlandse mariniers die in Cambodja deel uitmaken van de VN-vredesmacht, eisen een betere verlofregeling. Over de huidige regeling heerst grote onvrede bij de manschappen. Volgens voorzitter I Golsteijn van de Vereniging Belangenbe hartiging Militairen (VBM) voorziet de huidige regeling in een geheel betaalde verlofperio de van twaalf dagen in Bangkok of Singapore, waar de mariniers verplichi in een hotel worden ondergebracht. „De verblijfskosten daar wor den vergoed, maar zodra de mariniers zich buiten het hotel .vager alles eiger ig Ze moeten op tijd ontbijt, lunch en diner in net hotel ge bruiken. Buiten de deur eten is voor eigen rekening. Onder zo'n regime kun je net zo goed i kazerne blijven", zei Golsteijn. de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5