Universiteiten willen baas in eigen huis zijn We adviseren al een groot deel van het Nederlandse bedrijfsleven 'Manifestatie van duivelse krachten' Piloot ziet diefstal Lichtere straf voor in brand steken tuinder Binnenland Ziekteverzuim in bouw moet naar 8 procent' Miljardenhulp aan Suriname vergeefs Werk voor schilders nog steeds ongezond MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 3 Lichaamsdelen vrouw in gracht amsterdam De Amsterdamse politie heeft gistermiddag in de Lauriersgracht en de Egelantiersgracht delen gevonden van het stoffelijk overschot van een vrouw. De politie werd gewaar schuwd toen een voorbijganger rond twaalf uur op de walkant van de Lauriersgracht, vlakbij het water, twee handen aantrof. Duikers dregden vervolgens twee onderbenen op. Rond drie uur werd in de Egelantiersgracht een koffer gevonden met daarin een deel van een menselijke romp. Het enige dat de politie tot nu toe heeft kunnen vaststellen, is dat het gaat om een blanke vrouw die al geruime tijd dood is. De groep Ernstige Delicten van de politie stelt een onderzoek in. Weer stankoverlast bij Elf-Atochem rotterdam Voor de tweede keer binnen een week heeft het che mische bedrijf Atochem in de Botlek een groot aantal klachten over stank veroorzaakt. Bij de milieudienst Rijnmond (DCMR) kwamen gisteren ongeveer zestig klachten binnen over een ui- en- en kattepislucht. Uit onderzoek bleek dat evenals afgelopen maandag de stank werd veroorzaakt door Atochem. Volgens de milieudienst is de stank vermoedelijk te wijten aan een defect in de incenerator, een verbrandingsoven die ervoor moet zorgen dat afvalstoffen niet in de buitenlucht terechtkomen. Ook maan dag was een defecte incenerator een van de oorzaken voor de stankklachten. In juli verwoestte een brand een opslagloods net chemicaliën bij Atochem. Chemische reacties zorgden toen een week lang voor een doordringende uien- en knoflooklucht in het Rijnmondgebied. Meisje bekneld tussen auto en paal utrecht» Een 82-jarige autombilist die de macht over het stuur kwijt raakte, heeft zaterdag op de Beneluxlaan in Utrecht een dodelijk verkeersongeluk veroorzaakt. Waarschijnlijk doordat hij onwel werd, kwam hij met de auto via het fietspad op het trot toir terecht. De auto reed veertig tot vijftig meter door en dook bij een kruising over een betonnen rand. Een 18-jarig meisje dat daar met haar fiets voor het rode licht stond te wachten, raakte bekneld tussen de auto en de paal met verkeerslichten. Ze was op slag dood. De bestuurder is met lichte verwondingen naar een ziekenhuis gebracht Pleidooi bij opening academisch jaar De universiteiten willen meer zeggenschap in eigen huis. Bijvoorbeeld over welke opleidingen ze wel of niet willen beginnen, maar ook over de cursusduur. De oprukkende macht van het hoger beroepsonderijs (HBO) boezemt vrees in, maar leidt ook tot nieuwe pleidooien voor te rugkeer naar een elitaire universiteit. den haag anp Het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag een 20-jarige Ha genaar veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 28 maanden, waarvan 7 voorwaardelijk voor het in brand steken van een tuinder. Tegen hem was drie jaar cel, waarvan één jaar voor waardelijk, geëist. De man werd in december vorig jaar hiertoe door de rechtbank veroordeeld. In juli 1991 overgoot de Hage naar zijn 50-jarige tuindersbaas utrecht anp Het ziekteverzuim in de bouw nijverheid moet de komende twee jaar niet worden terugge bracht tot 10, maar tot 8 pro cent. Dat zei zaterdag de direc teur van het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), S. Dekker, tijdens de Landelijke Kaderdag van de Bouw- en Houtbond FNV inUtrecht. Volgens Dekker is het econo misch noodzakelijk om het ver zuim verder terug te dringen dan in de CAO is overeengeko men. „We moeten hoog inzet ten", zei zij. Het aantal produk- tiedagen in de bouw is volgens haar te laag. Om daar verbete ring in te brengen, moet onder meer het verzuim omlaag, aldus Dekker. In de bouw wordt jaar lijks voor 1,2 miljard gulden aan ziekengeld uitgekeerd. Werkgevers en vakbonden De Amsterdamse politie heeft bij het oprollen van een Suri naams/Antilliaanse cocaïne lijn 64 verdachten aangehou den in Amsterdam, Parijs, Frans-Guyana en de Antillen. De politie beschouwt de orga nisatie als ontmanteld. In to taal werden 269 kilo cocaïne, drie auto's, een vuurwapen, sieraden en 2,5 ton aan baar geld in beslag genomen. De smokkel werd geleid vanuit Suriname. Veel van de 44 koeriers die de cocaïne vervoerden, waren blanke Nederlandse jongeren tussen 17 en 23 jaar. Tijdens het onderzoek, dat een week geleden uitlekte, bleek dat de jongeren op hun blonde 'Hol landse' uiterlijk waren gese lecteerd en geronseld in Am sterdamse discotheken, cof feeshops en bars. De Amsterdamse politie kwam eind vorig jaar op het spoor van de organisatie na een tip van de Franse politie, die in Parijs een Surinaamse vrouw en vijf Nederlanders had aangehouden. uit 's-Gravenzande met benzine en stak de benzine vervolgens in brand. De tuinder, die twee degraads brandwonden opliep, kon zich nog net redden door in een sloot te springen. De Hagenaar ging in hoger beroep omdat hij ae straf te zwaar vindt en omdat te weinig rekening werd gehouden met de persoonlijke omstandighe den. De Hagenaar kwam tot zijn daad omdat de tuinder hem een vaste aanstelling weigerde. bereikten in mei overeenstem- ming over een pakket maatre gelen om het ziekteverzuim de komende twee jaar te verlagen van 11,2 naar 10 procent. Zij willen dat bereiken door meer preventie, meer controle en ver scherping van de huidige sanc ties. Voor werknemers is er een extra stok achter de deur. Wordt het streefpercentage niet ge haald, dan leveren zij vanaf 1994 bij de tweede ziekmelding in een jaar een vrije dag in. Bij de presentatie van de maatregelen toonden de CAO- partijen zich optimistisch over de haalbaarheid van hun doel stelling. Vakbondsonderhande laar R. de Vries zei in mei dat te rugdringing tot onder de 10 procent haalbaar is. C. de Fouw van de werkgeversorganisatie AVBB achtte een percentage van 9 mogelijk. Het NVOB vindt zelfs dat dus niet voldoende. goes gpp Gezondheid, geluk en harmo nie; ze beloven het bijna alle maal. De een zoekt de oplossing in knuffelstenen, de ander in aardstralen en wateraders. 'Me vrouw Ria' - felrode lippen, pit tige coupe, roze-wit ensemble - verricht wonderen met een pak kaarten. De Belgische kan in twee talen het grote geluk en het bittere onheil voorspellen. Hoe somber ook het lot, ze geeft altijd troost. „Ge ontmoet uw ware lief later, veel later." Honderd standhouders gaven zaterdag en zondag tijdens de Para Norma in Goes een kijkje in het oerwoud van bovenna tuurlijke verschijnselen en alter natieve geneeswijzen. Zo'n 250 christenen, afkomstig uit ver schillende Zeeuwse kerken, voerden buiten de Zeelandhal len actie tegen deze „manifesta tie van duivelse krachten". Zij deelden folders met waarschu wende teksten uit aan bezoe kers en hielden een gebedswake in een naburig bedrijfspand. In de Zeelandhallen drijft een lbden anp Dat blijkt uit de redes die de universitaire bestuurders van daag uitspraken bij de traditio nele opening van het acade misch jaar. De nieuwe wet op het hoger onderwijs (WHW) geeft de overheid nog te veel te zeggen, vinden de bestuurders. Oud-minister Deetman van doordringende geur van wie rook. Hoge boxen spuwen zach te pingelmuziek uit die uitno digt tot een lotushouding en diepe meditatie. De bordjes op onderwijs noemde dat als gast spreker in Leiden „teleurstel lend". Universiteiten moeten meer zelf bepalen hoe ze hun geld uitgeven, maar ze moeten ook meer zelf voor inkomsten zorgen. Dat kan via opdrachten en subsidies voor onderzoek en door het aanbieden van onder- wijs-op-maat door de invoering van de studieknipkaart, de 'vou- de stands geven de precieze spelling van ingewikkelde thera pieën en geneeswijzen als iris diagnose, numerologie, manue le therapie, reflexologie en mag- cher'. Opvallend element in veel re des is de onwennige verhouding tussen universiteiten en HBO. We moeten vooral niet gedwon gen worden nauwer met het HBO samen te werken dan we prettig vinden, zo was de te neur. De universiteit moet haar eigen traditionele karakter be houden of herstellen als dat dreigt te verwateren. Een probleem daarbij is dat het gros van de studenten hele maal niet naar de universiteit gaat om zich aan de weten schap te wijden. De oplossingen die de universiteitsbestuurders voorstellen zijn verschillend. De Leidse rector magnificus Oom- netisme. Een nieuwkomer op de markt is de praktische kleu- renfilosofie van Erik Visser uit Haarlemmermeer. Hij kan aan de hand van een zelf ontworpen kalender aflezen welke karakter eigenschappen bij een geboor tedatum of een kleur passen. „Geboren op 4 februari 1962? Dat valt in het blauwe vak. U bent beheerst, kalm, objectief en wetenschappelijk." Visser ziet een gouden toekomst: „U heeft alle kwaliteiten om direc teur te worden. Of psycholoog of oogspecialist." De buurman doet andere be loften. Frans Allaert uit België biedt een gezond lichaam, veel energie en een schitterend aura. „Ieder mens maakt elektrische golven. Een ziek lichaam kan weinig energie produceren. Als het inwendig fout zit, kun je dat gelijk zien aan het aura." Allaert schrijft cliënten drie dingen voor om het voltage op te pep pen: een zuiverend dieet, een ionen-douche en een metalen pyramide pet. De laatste twee middelen dienen om stralen van buiten te weren of in goede banen naar het lichaam te lei en wil niet verder gaan dan het aanmoedigen van apart onder wijs voor uitblinkers. Anderen willen naast HBO en weten schappelijk onderwijs een derde stroming invoeren voor studen ten die niet de wetenschap in willen. Klachten over gebrek aan geld kenmerkten de redes dit jaar niet, in tegenstelling tot enkele jaren geleden. Het hoofdlijnen akkoord dat de universiteiten met minister Ritzen hebben af gesproken, behoedt hen im mers voor bezuinigingen. Ze moeten dan wel zorgen dat hun studenten sneller afstuderen en die opdracht wordt - zeggen alle bestuurders - serieus genomen. den. Zelf heeft-ie voor alle ze kerheid een parabolantenne - een ronde hanger met drie om- hoogstaande staafjes - om de hals. „Een mens met verdriet seint negatieve energie uit. Ik wil voorkomen dat die stralen mijn lichaam ingaan." Dick de Wit van de Beroeps vereniging Klassieke Homeopa thie vindt al die „mooie verha len" rieken naar occultisme. Hij zet kritische kanttekeningen bij Para Norma. „De homeopathie vertegenwoordigt hier de nuch tere wetenschap. Wat ik om mij heen zie, heeft daar niets mee te maken. Daar wil ik afstand van nemen." De Wit heeft begrip voor de protestactie tegen de manifestatie. „Ik zie best het ge vaar, ik ben zelf ook een chris ten. Mensen richten hun hoop vaak op verkeerde zaken." On danks al zijn bezwaren, staat hij wel achter een stand. „Ik vind het belangrijk de klassieke ho meopathie bekendheid te ge ven. Bezoekers kunnen hopelijk zelf het onderscheid maken tus sen betrouwbaar en niet-be trouwbaar." emmen gpp De eigenaar van fitnesscen trum Oase in Emmen zag giste ren vanuit de lucht hoe hij werd bestolen. Hij was met een bevriende piloot in Hoogeveen opgestegen voor een rond- vluchtje boven Emmen. Toen hij boven zijn bedrijf vloog, zag hij hoe een man bakstenen die naast het pand waren opgesla gen in een auto laadde en er utrecht anp Het werk van schilders in Ne derland is nog steeds ongezond en onveilig. Dat concludeert de Bouw- en Houtbond FNV uit een enquête waaraan 4.550 van de circa 32.000 schilders heb ben meegedaan. De bond trekt onder meer de „vrij onthutsende conclusie" dat slechts een kwart van de ruimten waarin wordt geschil derd tochtvrij is. Ruim 70 pro cent van de schilders werkt daardoor in „ziektebevorderen- de" omstandigheden. De CAO bepaalt dat binnenruimten op bouwwerken zoveel mogelijk tochtvrij moeten zijn. Met de voorzieningen op de werkplekken is het evenmin best gesteld. Ongeveer 10.000 schilders moeten het op hun werk doen zonder toilet en was gelegenheid. Voorts zegt bijna een derde van de werknemers nogal eens in onveilige situaties te moeten werken. Het gaat daarbij onder meer om onveili ge steigers of ladders, niet afge dichte gaten en onordelijke werkplekken. Ook moeten schil ders vaak zwaar tillen. Het sjou wen van ladders en steigers, ra- am sterdam anp De 1,2 miljard ontwikkelings hulp die Nederland sinds de on afhankelijkheid in 1975 aan Su riname heeft gegeven, heeft niets uitgehaald. „De toestand is erger dan ooit. Het is ons niet gelukt de economische situatie in het land te verbeteren", aldus CDA-kamerlid Aarts gisteren bij terugkeer op Schiphol uit de voormalige kolonie. Aarts leidde een kamerdele gatie die vorige week Suriname bezocht om te praten over een raamverdrag waarin de hervat ting van de Nederlandse hulp en een aanpassingsprogramma voor de Surinaamse economie worden geregeld. Suriname heeft volgens het onafhankelijk heidsverdrag nog 1,3 miljard gulden te goed. De hulp werd stopgezet toen legerleider Bou- terse in 1982 een aantal tegen standers executeerde. De rege ringen van Nederland en Suri name bereikten in juni overeen stemming over een raamver drag, maar het Nederlandse parlement moet het nog goed keuren. Aarts stelde dat „we zeer nauwlettend zullen toezien dat voorwaarden worden gesteldbij de besteding van Nederlandse hulp. Die bestedingen moeten nauwgezet worden gecontro leerd. We zijn dit verplicht aan onze eigen kiezers." vervolgens mee weg reed. Met het vliegtuig werd de achtervol ging ingezet. Nadat de auto bij een huis was gestopt, keerden de vliegeniers terug. Samen met de politie zochten ze de verdachte op: een 52-jarige man die 20 stenen had gesto len. Omdat hij bereid bleek hier een vergoeding voor te ge ven, besloot de eigenaar geen aangifte te doen van diefstal. men en zware verpakkingen is geen uitzondering. Veruit de meeste schilders (75 procent) hebben last van stof. Dat kan leiden tot problemen met de gezondheid, omdat veel van dat stof vrijkomt bij de het verwijderen van verfresten, die vaak giftige stoffen bevatten. Tot slot is ook de blootstelling aan oplosmiddelen nog steeds een groot probleem. Bijna 90 procent van de schilders werkt met verf en verfprodukten die zulke ongezonde middelen be vatten. Een kwart van de werk nemers kampt met gezond heidsklachten die het gevolg zijn van het feit dat ze worden blootgesteld aan oplosmidde len. De Bouw- en Houtbond FNV wil in het voorjaar 1993 een campagne voeren om de voor zieningen voor schilders te ver beteren. De Arbeidsinspectie wordt uitgenodigd daaraan mee te doen. Daarnaast zal de bond bij de onderhandelingen over de volgende CAO voor het schil dersbedrijf een verbod voorstel len op het gebruik van verft pro- dukten) die oplosmiddelen be vatten voor zover die in binnen ruimten worden gebruikt. De kamerleden hopen deson danks dat 1 november als start punt voor het aanpassingspro gramma SAP haalbaar is. Aan bevelingen in internationale rapporten zijn aanwezig en vol gens de kamerleden „op Suri name toegesneden". Maar Ne derland wil pas een eindoordeel geven als de partijen in Surina me zelf overeenstemming heb ben bereikt. Volgens delegatieleden die tij dens het laatste parlementaire bezoek in 1988 ook ervaringen in Suriname opdeden, heerst er nu geen klimaat van angst voor het leger meer. „Waarden zijn teruggekeerd, rechten worden geëerbiedigd", aldus Aarts. Hij vindt dat diegenen die daartoe hebben bijgedragen een pluim pje verdienen „omdat ze in nood en moeilijke omstandig heden werkten". Aarts bepleitte ook strengere maatregelen tegen ten onrechte in ons land verblijvende Surina- mers. „Negentig procent van de jonge Surinaamse studenten blijft na hun studie in Neder land. Zij krijgen veel te gemak kelijk werkvergunningen of worden illegaal, dus goedkoop, in dienst genomen. We zullen aan de Nederlandse regering vragen zich stipt te houden aan de uitvoering van de Vreemde lingenwet. Dat is ook in het be lang van Suriname", aldus de CDA'er. Accountants Belastingadviseur! Management Consultants CDA-kamerlid Aarts ziet geen resultaten Politie rolt cocaïnelijn op amsterdam gpd Christenen in actie tegen 'Para Norma Bovennatuurlijke verschijnselen stonden zaterdag centraal tijdens de manifestatie 'Para Norma' in Goes. foto* gpd pieter honhoff Slechts twee Bosnische soldaten willen terug De meeste gewonde Bosnische soldaten die in het tijdelijke opvangcentrum in Roermond zitten, willen toch in Neder land blijven. Een delegatie van het mi nisterie van justitie heeft gisteren met de groep gesproken. Slechts twee militairen willen terug naar Bosnië. De groep bestaat uit 26 soldaten, die vorige week donderdag tot verrassing van het ministerie van justitie met de eerste vluchtelingentrein uit Zagreb in ons land arriveerden. Onder de militai ren die nu overblijven, is volgens direc teur A. van Hecke van het opvangcen trum in Roermond, een aantal dat als ontheemd wil worden beschouwd. Daar naast wil een aantal Bosniërs asiel aan vragen. De soldaten lieten vorige week na aan komst in Utrecht weten dat ze na te zijn behandeld zo snel mogelijk naar het front terug wilden. Een aantal van hen maakte duidelijk meteen naar Bosnië te rug te willen, omdat ze in ons land op betere revalidatiemogelijkheden hadden gerekend. Staatssecretaris Kosto van iustitie zei het afgelopen weekeinde dat de Bosniërs wat hem betreft mogen vertrekken. Het volgens de bewindsman niet de be doeling mensen tegen hun zin in Neder land te houden. Op 14 september gaat een lege trein naar Zagreb om een twee de groep ontheemden op te halen. De soldaten die terug willen, zouden dan met die trein mee kunnen. De komst in het opvangcentrum in Roermond van de gewonde militairen, leidde vrijdag tot onrusf onder de reeds aanwezige vluch telingen. De soldaten werden daarom ondergebracht in aparte gebouwen. 'andaag reist een delegatie bestaande uit ambtenaren van Justitie en WVC en Rode-Kruisartsen af naar Zagreb om de komst van de tweede groep vluchtelin gen voor te bereiden. De delegatie zal in Zagreb tevens uitzoeken hoe het moge lijk was dat militairen werden geselec teerd voor het eerste vluchtelingentrans- port. Na een 24 uur durende bustocht arri veerden zaterdagmiddag 322 Bosnische ontheemden in de onderzoek- en op vangcentra Luttelgeest en Nijeveen. Nie mand van hen had acute medische hulp nodig, zo bleek. Ook bevonden zich geen militairen onder de vluchtelingen. Tot de 322 Bosnische ontheemden die zaterdagmiddag in de onderzoek - telgeest en Nijeveen arriveerden, behoorde ook een vrouw van 104 jaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3