v 9 Spasski brengt stand in evenwicht H l Sport Fischer wil aangesproken worden als wereldkampioen WIE ZEI DAT ACHTERAF MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 25 vormgeving RUTGER HOOGERDUK Wereldtitel boksen broers Bredahl kopenhagen De Deense broers Bredahl zijn kort na elkaar we reldkampioen van de wereldboksorganisatie (WBO) geworden. De 24-jarige Johnny veroverde de titel in het zwaarvlieggewicht door de Mexicaan Jose Qurino op punten te verslaan. Zijn één jaar ouder broer Jimmi volgde dat voorbeeld in het zwaarveder- gewicht tegen de Franse veteraan Daniel Londas (38). De Filip pijn Manuel Melchor werd wereldkampioen (WBC-versie) bij de vlieggewichten. In Bangkok werd de Thaise bokser Fahlan Luk- mingkwan onttroond. Kanoer Weyzen prolongeert titels harkstede Mark Weyzen is de teleurstelling van Barcelona te boven. Op de nieuwe kanobaan in Harkstede prolongeerde olympisch deelnemer Weyzen met gelegenheidspartner Jean- Paul Sits zijn nationale titels in de KIL Eerstejaars senior Olivier Glas verraste door in een zelf gebouwde boot de 500 meter te winnen. Met de titelstrijd werd de nieuwe watersportaccommo datie in gebruik genomen. De traditionele lokatie, de Bosbaan in Amsterdam, voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen. Het afgelopen weekeinde heeft Boris Spasski de stand in de match om de alternatieve wereldtitel weer in even wicht gebracht door zijn rivaal Robert Fischer in de vier- |IJB de partij te verslaan. Ook in de derde partij had Spasski lange tijd het initiatief, maar hierin kwam hij niet verder dan remise. svetl stefan hans bouwmeester gpd-schaakmedewerker Door deze uitslag komt moge lijk een einde aan de stroom van vreemde berichten die van tijd tot onze gematigde streken SVETl STEFAN RTR/DPA In twintig jaar kluizenaars schap heeft Robert Fischer één ding zeker niet verleerd: sten nis maken. Op het rotseilandje Sveti Stefan beoefent hij die kunst nog beter dan het scha ken. Mikpunt is de internationale pers, die Fischer de eer ont houdt, die hem in eigen ogen toekomt. Voor het begin van de derde matchpartij Fischer - Spasski belegde organisator Je- zdimir Vasiljevic zaterdag een persconferentie, waarbij hij de verzamelde pers met de vol gende uitspraak shockeerde:: „Robert Fischer wenst dat deze ontmoeting als schaak-wereld- kampioenschap wordt aange duid en hijzelf als wereldkam pioen wordt aangesproken. Al le journalisten dienen een ver klaring van hun redacties te overleggen, dat aan deze voor waarden wordt voldaan. Zo niet, dan wordt de desbetref fende accreditatie ingeno- Dat bleek nog niet alles. Fi scher had voor elkaar gekre gen, dat de fotografen nog slechts twee minuten vóór het begin van de partij opnamen zonder flitslicht mochten maken en vervolgens samen met de schrijvende pers de zaal verlieten. Dank zij de inzet van enkele stevige bodyguards lukte dat zowaar. Dezelfde lijf wachten zorgden er voor, dat zelfs geen filmopnamen wer den gemaakt vanaf de in het perscentrum opgestelde moni toren. „Verboden door de heer Fischer", heette dat. Ook andere geïnteresseer den moesten lijden en inschik ken. De eerste drie rijen stoe len werden verwijderd, waar door het publiek van zo'n 35 meter afstand moest proberen het spel van de beide schaak coryfeeën te volgen. De over gevoelige Fischer wilde onder geen beding worden afgeleid. Hij had kennelijk een voor gevoel, dat het schaken hem in het weekeinde niet goed zou afgaan. Eén remise en één ne derlaag brachten de stand na vier partijen op 1-1. Sinds de flitsende winst voor Fischer in de opening heeft Spasski greep op de tweekamp gekregen. De oud-wereldka- voelt er kennelijk bij nader inzien kennelijk niet voor als kop van Jut te funge ren. In de derde partij bleek hij zijn huiswerk te hebben ge daan en kreeg hij het beste van het spel. In de vierde dwong hij met wit Fischer na vijf en een half uur spelen op de 50ste zet tot capitulatie. De nederlaag kwam op een uiterst ongelukkig tijdstip. Uit Moskou begon wereldkam pioen Gari Kasparov juist enige belangstelling te ontwikkelen voor een tweekamp tussen hem en Fischer. Het rinkelen van de kassa klinkt de huidige wereldkampioen kennelijk aangenaam in de oren. Welis waar is Kasparov nog steeds niet erg onder de indruk van het gebodene op Sveti Stefan. „Naar mijn mening behoeft men er niet op te rekenen, dat er iets buitengewoons gebeurt. Twintig jaar afwezigheid laten hun sporen na", zo verklaarde hij tegenover het Russische dagblad Izvestia. Maar hij voegde er wel aan toe: ,,Als de openbare mening zo'n tweekamp tussen Fischer en mijzelf wil, ben ik er klaar voor." doordringen. Aanvankelijk men Fischer niet meer serieus. Twintig jaar buiten de arena blijven en dan nog op hoog ni veau schaken, dat zou onmoge lijk zijn. Dit geluid verstomde toen Fischer het eerste duel in grote stijl won. Toen werd Spasski een aftandse schaak genoemd. Hij toonde geen enkele ambitie i kwam slechts opdra- wat geld te incasseren. Al dit soort onzin kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. Beide combattanten zijn grote meesters die, elk in een bepaalde periode, wereld kampioen zijn geweest. Het is onmogelijk dat hun inzicht in het spel geheel verloren is ge gaan. Wellicht dat hun ope ningskennis iets moet worden bijgeschoold, maar dat is slechts een klein facet van de schaakstrijd die ons nog te wachten staat. In de derde partij bleek Spasski de Spaanse openingsva riant van het eerste duel profes sioneel te hebben onderzocht. Hij kwam bij de 16De zet met een verbetering en bereikte daarmee een goede stelling. Fi scher kwam aan de rand van de afgrond, maar dankzij een klei ne onnauwkeurigheid van zijn tegenstander kon hij overeind blijven. Het was al met al een goede partij, twee grootheden waardig. Wit: R. Fischer Zwart: B. Spass ki Spaans; Breyervariant 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pfö 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d68. c3 0-09. h3 Pb8 10. d4 Pbd7 11. Pbd2 Lb7 12. Lc2 Te8 13. Pfl LfB 14. Pg3g6 15. Lg5 h6 16. Ld2 exd4 (Voorkomt het af sluiten van het centrum. In de eerste partij bleek 16...Lg7 17. a4 c5 18. d5 minder bevredigend.) Boris Spasski wijst met zijn pen naar de stukken van Fischer voor de derde partij. 17. cxd4 c5 18. Lf4 (Fischer zal in de studeerkamer moeten on derzoeken of het witte spel hier te versterken valt.) 18,..cxd4 19. Pxd4 Pe5 20. b3 (Dit lijkt geen gelukkig plan. Wit wil ...Pc4 uit schakelen alvorens Dd2 te spe len. Sterker lijkt 20. Tel) 2Q...d5! (Hiermee neemt zwart het ini tiatief over. 21. Dd2 (Of 21. exd5 Dxd5 22. Pe4 Pfd7 met goede kansen voor zwart.) 21 ...dxe4 22 Pxe4 Pd5! Een zeldzaam Vierpaarden- blok' in het centrum. Er dreigt 23...Lb4! zodat wit niet op h6 mag slaan.) 23. Lg3 Tc8 (Nu was 23...Lb4 24. Dxh6 Lxel 25. Txel te gevaarlijk voor zwart, gezien zijn zwaktes op de zwarte vel den. Te scherp lijkt ook 23...f5 24. Pc3 Lb4 25. Txe5 Lxc3 26. Dxh6) 24. Te2 f5 25. Lxe5 Txe5 26. Pg3 Txe2 27. Pgxe2 Pb4 28. Tdl Pxc2 29. Pxc2 Dxd2 30. Txd2 Tc7 (In het algemeen zijn twee lopers sterker dan twee paarden, maar dit voordeel is hier niet gemakkelijk te realise ren, omdat de witte stukken goed samenwerken.) 31. Pe3 Kf7 32. h4 Lc8 33. Pf4 g5 34. hxg5 hxg5 35. Pd3 Lg7 (Deze lo per had beter op zijn post kun nen blijven. Vermoedelijk bood 35...Le6 goede winstkansen.) 36. Pd5 Tc6 37. P5b4 Tc7 38. Pd5 Tc6 39. Pdb4 Tc7 (Als de toren van de c-lijn wijkt is Lc8 niet op het bord te houden bijv. 39...Td6) 40. Tc2 Le6 41. Pc5 Vierde partij Wit: Spasski Zwart: Fischer Aangenomen Damegambiet 1. d4 d5 2. c4 dxc4 (Een verras sing.) 3. Pf3 Pf8 4. e3 e€ 5. Lxc4 c5 6. 0-0 a6 7. dxc5 (Een slappe variant, maar niet zonder gif.) 7. ..Dxdl 8. Txdl Lxc5 9. b3 Pbd7 10. Lb2 b6 11. Pc3 Lb7 12. Taci Le7 (De stelling is ongeveer in evenwicht.) 13. Pd4 Tac8 14. f3 b5 15. Le2Lc5 16. Kfl Ke717. e4 g5 18. Pbl g4 19. La3 b4 20. Txc5 (Dit pleegt men wel een Russisch kwaliteitsoffer te noe men. Het is de vraag of Fischer met deze wending rekening heeft gehouden.) 20...P.tc5 21. Lxb4 (Deze loper zal het in de toekomst moeten maken.) 21. Thd8 22. Pa3 gxf3 23. gxf3 Pfd7 24. Pc4 La8 25. Kf2 Tg8 26. h4 Tc7 27. Pc2 Tb8 28. La3 h5 29. Tdgl KfB 30. Ke3 o5 3\.Tg5a4 32. b4 Pb7 33. b5 Pbc5 34. Pd4 e5 (Anders wordt hij terugge dreven in de fatale penning.) 35. Pxe5! Pxe5 36. 775+ Kg7 37. Txe5 Pxe4 38. Ld3! (La3 mag niet verloren gaan!) 38...Tc3 39. Lb4! Txd3 (Droevige noodzaak. Het pleit is beslecht.) 40. Kxd3 PfB 41. Ld6 Tc8 42. 7g5+ Kh7 43. Le5 Pe8 44. TxhS* Kg6 45. 7g5+ Kh 7 46. Lf4 fB 47. 7/5 Kg6 48. b6 Td8 49. Ta5 Lxf3 50. /i5+ Zwart geeft op. Youp van 't Hek in zijn column in NRC Handelsblad: Mijn jongste zoon is vorige week twee geworden en houdt zich in het leven zeer goed staande met het woordje „niet". Ikke niet slapen, ikke niet eten, ikke niet jas aan, enzovoort. Hij heeft hier thuis dan ook de bijn aam Romario. Wielrenner Frans Maassen in de Volkskrant: „Ik probeer mezelf voor te hou den dat het in wezen niet uit maakt of ik na mijn carrière jaarlijks zeventig negentig of honderdvijftigduizendgulden rente kan trekken. Turncoach Boris Orlov in de Volks krant: 'Een boterham, een kop koffie en een si garet, meer heb ik eigenlijk niet no dig.' Judoka Irene de Kok in Nieuwe Re- Van mij mag ieder een weten dat ik lesbisch ben. Het hoort netzo bij me als judo bij me hoort. Ajax-voetballer Dennis Berg kamp in Aktueel: 'Ik ben niet iemand die in de dis co meisjes versiert. Riemer van der Velde, voorzit ter van SC Heerenveen, in Voetbal International: Supporters zijn net honden. Als je ze in een kooi stopt, worden het valse beesten, als je ze vrij laat lopen bijten ze niet. Idem: 'Het is jammer voor Cambuur, maar wij lopen altijd een.stukje voor en dat zal ook wel zo blij ven. Wij zaten het eerst in de eredivisie en we waren er ook het eerste weer uit. Willem II-trainer Jan Reker in Voetbal International: TV'e hebben een leger van hon derdduizend man, die niks an ders doen dan pindakaas vreten en op de kazerne zitten kaarten. Jacques Opgenoord, manager van Fortuna Sittard, in Voetbal International: 'Meteen nuchter boerenverstand kan iedereen manager worden. Ex-bondscoach Rinus Michels, in antwoord op de vraag van Tros/Veronica Sport-presenta tor Jack van Gelder of een top- vroeginfc Als je wint wel" Scheidsrechter Mario van der Ende, in de VI-rubriek het Por tret over de gemakkelijkst te leiden club: „Telstar is een avondje uit. Ge moedelijkheid staat daar hoog in het vaandel. Idem, over de meest over schatte voetballen „Michel Boerebach. Hij had zo veel kapsones dat-ie het niet no dig vond om scheenbeschermers te dragen. Letterlijk zei hij eens tegen mij: Wie ben jij om mij dit te verplichten?' Toen zei ik: 'De scheidsrechter en ik bepaal dat jij anders niet meespeelt. Idem, over vrouwenvoetbal: „Op topniveau gaat het net, maar bij sommige wedstrijden loopt zelfs mijn hond weg." Willem II-trainer Jan Reker in VI: ,Afen toe heb ik de neiging om de poli tiek in te gaan, om dat ik denk dat ik het veel beter kan. Hans Wiegel, voor zitter van de Stuur groep Sport en Maatschappij in de Telegraaf: „Het belang van top sport wordt door de overheid nog steeds onderschat. Topsport is een per fect promotiemiddel Eigenlijk zou je eens moeten uitrekenen wat het verschil is tussen een tientallen miljoenen guldens kostende promotiecampagne in het buitenland en de gouden medaille van Ellen van Langen op de Olympische Spelen in Bar celona. Ik denk dat het belang van haar overwinning veel gro ter is. Ron Willems, overbodig bij zijn flirt met het En- e Everton, in het Algemeen Ajs gelse Evert Dagblad: „Die vroegere spits van Liver pool, met die scheve bek, hoe heet-ie nou, ja, Beardsley, die deed helemaal niks. Hij ging pas naar buiten voor de wedstrijd en dan was het knotsen. Hij gaf er een paar een schop en ging er weer uit. Het duel metBorussia Mönchengladbach was de af sluiting van het trainingskamp. We waren nog niet in de kleed kamer of ze zaten al aan het bier. Heb ik toch maar even overgeslagen, daar moesten ze vreselijk om lachen. F oreholte hoopte giste ren tegen het roem ruchte Fortuna Vlaar- dingen zijn eerste wedstrijd in de zondag-tweedeklasse te voetballen. Nog nooit heeft het clubje uit Voorhout, dat in twee jaar opklom vanuit de vierde klasse, zo hoog gevoetbald. En eigenlijk nog steeds niet, want de wedstrijd ging gisteren niet door. Afgelast. Niks vreemd aan want de regen viel de afgelopen we ken met bakken uit de hemel. Wel opmerkelijk is dat Forehol- te-Fortuna Vlaardingen gisteren de enige afgelaste wedstrijd was. Nog opmerkelijker is dat de voetballers van Foreholte donderdag al wisten dat de wedstrijd onmogelijk doorgang kon vinden. De ploeg heeft na melijk al weken niet meer op hun eigen veld een balletje kun nen trappen. Niet alleen de hoofdmacht, maar ook de reser vé-elftallen hebben de voorbe reiding buitenshuis moeten af werken. Op het krap bemeten trapveldje van de Katholieke Technische School wordt ge traind. Oefenwedstrijden von den plaats bij andere verenigin gen, of er werden velden ge leend. Zoals bij FC Lisse waar Foreholte 1 gisteren oefende te gen Foreholte 2. De drie velden verkeren in er barmelijke staat. Al weken staan zij blank, vanwege een verstopt drainagesysteem. Maar van ge meentewege gebeurt er niet veel om het probleem te verhel pen. De mat even prikken of de drainagebuizen doorspuiten is er door onderbezetting bij de gemeente niet bij. Ondanks het feit dat de jubilerende vereni ging moord en brand schreeuwt. Volgens een woordvoerder van Foreholte mag er in de huidige situatie drie dagen geen spatje regen vallen wil het mogelijk zijn om te voetballen. De voet ballers van Foreholte vrezen met grote vreze dat de erbarme lijke staat van hun voetbalveld als een rode draad door het sei zoen in de tweede klasse zal gaan lopen. Tenzij er een oplossing komt voor de veldenproblematiek. De club weet het wel. Zij adviseert de gemeente om het onderhoud van de velden uit te besteden aan een gespecialiseerd bedrijf. Niet alleen in Voor hout, maar ook in Scheveningen kampt de plaatselijke voetbal vereniging met een accommo datie-probleem. Het zaterda gelftal speelde vijf jaar geleden nog in tie vierde klasse, en kwam vorig seizoen voor het eerst uit in de eerste klasse. Scheveningen debuteerde on der trainer Leen de Graaf met een verdienstelijke zevende plaats en hoopt dit seizoen op Het Houtrust-complex, waar Scheveningen zijn thuiswed strijden afwerkt, heeft de groei van de voetbalclub niet kunnen bijhouden en is in de vierde klasse blijven steken. Het hoofdveld is niet berekend op het grote aantal toeschouwers dat het eersteklasse-voetbal trekt. Afgelopen seizoen trok Scheveningen gemiddeld 900 toeschouwers, met de komst van Quick Boys als absoluut hoogtepunt. Toen omzoomden 2500 voetballiefhebbers het knusse maar armoedige hoofd veld, dat met een kleine staan- tribune het publiek weinig com fort en slecht zicht op het veld biedt. Tijdens de zomerstop wilde het bestuur van Scheveningen de nodige aanpassingen aan het complex verrichten, waaronder een overdekte tribune en een verhard looppad rond het veld. De gemeente Den Haag weiger de tot nu toe alle medewerking. Het probleem is het verkrijgen ■hm Randy Mamola kwam in de laatste 500cc Grand Prix-race in Zuid Afrika niet ongeschonden uit de strijd. van een vergunning voor het bouwen van een overdekte zit- tribune en het kappen van bo men. De omwonenden van het Houtrust-complex liggen dwars. Het veld van Scheveningen ligt in de chique Haagse Vogelwijk. De buurtbewoners hebben het tot nu toe gewonnen van de voetballers. Maar, het bestuur van de voet balvereniging heeft de moed nog niet opgegeven. De ge sprekken met de gemeente Den Haag zijn nog steeds gaande, en hopelijk kan er volgend jaar be gonnen worden met de bouw van een stadion dat berekend is op topvoetbal op zaterdag. Want, om met de voetballers van Noordwijk die er zaterdag speelden te spreken: 'dit is niks'. Het bestuur van voet balvereniging Kat wijk ging zaterdag vreemd. Niet uit het veld gesla gen door de fatale regenbui die voetballen op het eigen sport park De Krom onmogelijk maakte, deden de Katwijkse bo bo's bij gebrek aan beter Lisse aan. Voor de aanvang van het spektakelstuk FC Lisse - DOVO eisten zij een kwart van de Lis- ser bestuurskamer voor zich op. Tijdens de wedstrijd maakten een deel van de zittribune on veilig. Het zag er uiterst geheimzinnig uit. Terwijl anderen nietsver moedend naar het voetballen keken, voorzag Kees Haasnoot, gewapend met een haperende transistor-radio, zijn medebe stuurderen met de regelmaat van de klok van belangrijke in formatie. „Strafschop gemist", orakelde Haasnoot, toen er in Lisse nog geen bal was getrapt. „Die heb ik dan zeker ook ge mist", was het antwoord. Haas noot ween ,,Ik bedoel bij Excel sior Maassluis - Quick Boys. Ze komen weer goed weg." Even later vervolgde Haasnoot op fluistertoon: ,,Ze spelen alle bei nog maar met zijn tienen." Wedervraag: „Is er dan iemand van Quick Boys uitgestuurd?" Haasnoot: „Nee ioh, ik heb het over de wedstrijd Scheveningen -Noordwijk." Terwijl het ene doelpunt in Lis se het andere in ijltempo op volgde, seinde Haasnoot zijn collega's zo volledig mogelijk in over wat zich op de andere vel den van collega-eersteklassers afspeelde. „Quick Boys met 2-1 achter", was zijn laatste mel ding. Als liefhebber van Amerikaanse spor ten ben ik gek op lijstjes, statistieken, scores en standen. Eén oogopslag en je weet het allemaal. Prachtig om te vergelijken, daar draait het natuurlijk om. In Amerika is dat eten en drinken, daar staat of valt alles mee. In Europa en Nederland kennen we dat fenomeen nauwelijks. Het tennis heeft zijn ATP-we reldranglijst. het wielrennen sinds kort zijn FICP-klassement. En de Nederlandse profvoetbal lers hun verkiezing van speler en club van het jaar. Bij dat laatste, zo vond het blad Voetbal, konden de amateurs niet achterblijven. En dus zag vorig jaar de verkiezing van lief hebber' van het jaar het licht Op zaterdag en zondag, louter voorde hoogste klassen en opge maakt aan de hand van een klassement dat wekelijks wordt bijgehouden. Tot zo ver is dat al lemaal prima. Een lijst erbij is nooit weg. Alleen, wie houdt dat klassement bij dat vorig seizoen uiteindelijk Johan Pitstra van ACV (zaterdag) en René Roord van Quick'20 (zondag) op de eerste plaats bracht? Welaan, dddr kan je de nodige vraagte kens bijzetten. Werpcijfers, slaggemiddelde of het aantal rebounds: die cijfers liegen niet. Net zo min als het aantal overwinningen dat je boekt bij tennis of wielrennen. En een verkiezing door je eigen collega's, ach daar kan weinig mee mis. Maar hier, hier bij die amateurs klopt iets niet De trainer van de tegenpartij en een waarnemer i>an de thuis club, beoordelen wekelijks de spelers, zo luidt het reglement. Nou ja, zeg, zo weet ik er nog wel een paar. Een trainer dus die tij dens de wedstrijd wel wat an ders aan zijn kop heeft dan naar de tegenpartij te kijken en een waarnemer van de eigen club die per definitie subjectief is. Dat slaat natuurlijk helemaal ner gens op. Niet zo vreemd derhal ve dat je de meest onbekende namen in de top tien tegenkomt en bijvoorbeeld een speler als Edwin Otte van landskampioen Quick Boys pas op de 34ste plaats. Kappen AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25