Arie Selinger is furieus Tienkamper O'Brien pakt record Thompson Jimmy Connors maakt zich nu op voor duel met Navratilova Sport Golfer Spence stelt eerste grote daad Huizebosch superieur Karin Brienesse snelste MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 SAMENSTELLING: AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING EINDREDACTIE: PAUL DE TOMBE JAN VAN DER NAT VORMGEVING: RON VAN HAASTREGT RUTGER HOOGERDIJK DIOK valt buiten de prijzen pen haag De rugbyers van DIOK zijn in het toernooi om de Bechet-beker vroegtijdig uitgeschakeld. De Haagse Rugby Club klopte in de eindstrijd de Delftse studenten met 5-0. Een try na een fraaie driekwartaanval stelde de nieuwe aanwinst, de Zuid afrikaan Lodewijk Hanekom (broer van de bij DIOK spelende Willem), in staat te scoren. Den Haag had de eindstrijd bereikt na overwinningen op bekerhouder Hilversum, Eemland en As- crum. Delft werd de andere finalist na triomfen op landskam pioen DIOK, Oemoemenoe en een gelijkspel tegen AAC. Twee ereklassers, de Castricumse rugbyclub van de kersverse bondscoach Manshanden en het Amstelveense ARC lieten bij deze officiële opening van het rugbyseizoen verstek gaan. Blomdahl maakt geld waar pen haag Torbjöm Blomdahl maakt het geld, dat hij verdient met zijn rol in de Nederlandse competitie driebanden, volledig waar. De wereldkampioen uit Zweden, uitkomend voor biljart club Hengelo, had in zijn partij tegen Ludo Dielis (Veghel) slechts twintig beurten nodig voor zijn vijftig caramboles. Dielis, één van de vele in de eredivisie spelende buitenlandse toppers, bleef steken op een totaal van 26. De ontmoeting tussen beide clubs eindigde onbeslist: 4-4. Na drie speeldagen is het in Rotterdam gehuisveste Rovano- team als enige zonder puntverlies. Poppeliers uit Utrecht werd met 5-3 verslagen. Maestro Raymond Ceulemans versloeg in 30 beurten Van Uum: 50-32. Zoon Kurt won voor Palais des Sports met 50-43 van Broeders (Teletronika). Wereldrecord troost voor Morceli riftt Het post-Olympische wedstrijdencircuit is een prooi voor atleten, voor wie het podium in Barcelona te hoog was. Noured- dine Morceli nam revanche voor de nederlaag op de 1500 meter. De Algerijn verbeterde het zeven jaar oude wereldrecord van Said Aouita. Wereldkampioen Morceli noteerde 3.28,86. In Barcelona was Morceli als zevende geëindigd. De 22-jarige Al gerijn was al in het bezit van het wereldrecord indoor. Hij leek in Rieti op weg naar een veel scherpere tijd, maar viel in de laatste honderd meter sterk terug. Het oude record (3.29,46) vestigde Aouita op 23 augustus 1985 in West-Berlijn. Eerder dit seizoen raakte de Marokkaan het record op de drie ki lometer kwijt. De beste middenafstandloper van de late jaren tachtig rest nog het record op de incourante 2000 meter en de 12.58,39 op de 5000 meter. Toernooi Rosmalen zonder sponsor new york Het tennistoernooi van Rosmalen zit zonder spon sor. Spelersmakelaar Wim Buitendijk bracht afgelopen weekein de in New York naar buiten, dat het reclameburo ARC zich na twee jaar heeft teruggetrokken. Aanvankelijk zou ARC bij de eer ste drie edities garant staan voor een begroting van 2,4 miljoen gulden. Rosmalen is het enige grasbaantoernooi op het Europe se vasteland, dat deel uitmaakt van het ATP-circuit. Deze zomer werd dat contract opengebroken. Het derde jaar verviel. In plaats daarvan kwam een optie voor de derde en vier de editie. Deze week nam ARC volgens Buitendijk het besluit geen gebruik van deze opties te maken. De KNLTB samen met Autotron eigenaar van het toernooi gaf gisteravond geen commentaar. Volleyballers verdienen vier ton genua De Nederlandse volleybal ploeg heeft aan de derde edi tie van de World League bijna 250.000 dollar overgehouden, te gen een gemiddelde koers van 1,70 is dat zo'n 425.000 gulden. De vierde plaats was goed voor 100.000 dollar, de rest werd ver diend in de voorronden en door een individuele prijs van Jan Posthuma. De NeVoBo krijgt een kwart van het geld. De rest, ruim drie ton, wordt verdeeld over twaalf spelers en drie begelei ders (manager, dokter, fysiotherapeut), wat neerkomt op 20.000 gulden bruto de man. Daarvoor zijn achttien wedstrijden ge speeld en reizen gemaakt naar Cuba, Canada, Duitsland en Ita lië (twee keer), zodat het met de relatieve verdiensten wel mee valt. Bovendien betaalden de spelers mee aan de op hun verzoek uitgebreide technische staf. Ondanks de inzet van Marco Klok (links) verliest Nederland van de Amerikanen (1-3) en wordt vierde in het eindtoemooi van de World League. FOTO ANP Wat een mooie afsluiting had moeten worden van een even legendarisch als succesvol pionierstijdperk eindigde zaterdagavond in het Palasport in Genua op de slotdag van de World Volleybal League in een sportief (vierde en laatste) en persoonlijk drama. Het etentje dat spelers en technische staf met hun vriendinnen en vrouwen giste ren op de weg naar het vliegveld van Milaan door de hoofdsponsor werd aangeboden, zal weinigen echt goed hebben gesmaakt genua ad heesbeen gpd-verslaggever Daarvoor waren de emoties na de ontgoochelende 3-1 neder laag tegen de Verenigde Staten te hoog opgelopen en de tegen stellingen nog geen maand na het zilver in Barcelona te schrij nend. Avital Selinger, mede grondlegger van de nationale volleybalrevival zes jaar gele den, kon zijn tranen niet meer in bedwang houden toen bij een persconferentie zijn toe komst en die van de achterblij vers ter discussie kwam. De ui terlijk altijd onbewogen aan voerder liet zich omarmd door zijn vader afvoeren om tot zich zelf te komen. Beneden bij de kleedkamers was de sfeer al minstens even gedrukt. Niet zo zeer vanwege de afgang in Italië, waar het gastland dank zij een 3-1 over winning op Cuba de hoofdprijs van 1 miljoen dollar opstreekt. Maar vooral vanwege het feit dat de olympische medaille in het economisch chaotische Ita liaanse pallavolo toch minder makkelijk met miljoenen lires of een goed (lees: beter) contract bij de NeVoBo te verzilveren is gebleken dan was verwacht. Zwerver Als een van de weinigen hoeft Ron Zwerver zich geen zorgen te maken. De sterspeler van het Nederlands team, die tijdens het evenement op de tribune zat vanwege een voetblessure, vertrekt volgende week naar Treviso, waar geldmagnaat Lu ciano Benetton hem een 'gou den' vervolg van zijn carrière heeft verzekerd. Net als Jan Posthuma, die na zijn drie-jarig verblijf bij Montichiari bij de club van zijn Oranje-teamge noot in dienst treedt. Peter Blangé (eveneens vanwege een kwetsuur niet actief) en Ronald Zoodsma lijden evenmin geen centje pijn. Zij keren voor de start van de Italiaanse competi tie (20 september) terug bij res pectievelijk Maxicono Parma en Gabeca Montichiari. En ook Marco Klok, Olaf van der Meu- len (beiden naar Com Cavi Na- poli) en Martin Teffer (Cannes) hebben een leuk contractje in de achterzak. De rest had het echter zichtbaar moeilijk met de geëscaleerde ontwikkelingen van de laatste dagen. Met name Henk Jan Held en Edwin Benne die zich belazerd voelen door Italiaanse clubs. Samen met Ron Boudrie, Avital Selinger en Martin van der Horst zitten ze nu in de wachtkamer. Zeker na de dwingende actie die het bondsbestuur de dag voor de start van de World Lea gue ondernam. In een fax liet de leiding weten dat zij (plus Van Ree, De Reus en Koek) vóór 7 september moesten reageren op de hun gedane éénjarige aanbieding. Het dreigende con flict werd na een beraad van vijf uur op de avond voor de match met Cuba in de kiem gesmoord door de internationals onder wie ook Held en Benne een handtekening te laten zetten onder een voorlopige arbeids overeenkomst. „Als dat voor ons gesprek naar Genua was ge beurd, zou er niks aan de hand zijn geweest", oordeelde Avital Selinger. „Er zijn jongens ge weest die er niet van hebben kunnen slapen." Arie Selinger, toch al geprikkeld omdat zijn zoon niet is gevraagd bonds coach te worden, reageerde nog furieuzer: „Ik vind het onge hoord. Toen ik zes jaar geleden als bondscoach werd aangesteld heb ik de spelers gezegd dat als we de wereldtop zouden berei ken een goed contract verze kerd was en kijk eens wat de bond met ze doet. Ik voel me in mijn gezicht getrapt na alles wat ik voor de federatie heb gedaan en bereikt." De Engelsman James Spence heeft gisteren met zijn zege in het Europese Masters-toemooi zijn eerste grote daad als golf- professional gesteld. Hij ver sloeg in het Zwitserse jetset oord Crans-sur-Sierre op de tweede hole van de play-off de Zweed Anders Forsbrand. Spence dankte zijn score van 271 vooral aan een indrukwek kende laatste ronde van 60 sla gen, liefst twaalf onder par. Hij evenaarde daarmee het baanre cord dat al sinds 1971 op naam van de Italiaan Baldovino Dassu staat. Spence had de eerste drie ronden in achtereenvolgens 67, 71 en 73 slagen afgelegd. De nu 29-jarige golfer uit het historische Zuidengelse stadje Royal Tunbridge Wells leek in 1990, na zijn huwelijk met Sally- Ann, tot de internationale top door te dringen. Daarvoor had hij zich steeds via de kwalifica tie-school in de Europese tour moeten handhaven. In 1990 kwam hij voor het eerst in de publiciteit door een sterke tweede ronde in het Britse Open (65). Datzelfde jaar werd hij derde in de Europese Mas ters, zesde in Nederland en ne gende in België. Chris van der Velde kon zijn sterke start geen vervolg geven. De Nederlander bezette na de eerste ronde de derde plaats (66 slagen). Vrijdag, toen de wed strijd op de Crans-sur-Sierre Golf Club door hevige regenval werd geteisterd, viel hij na een rondje van 73 terug naar de der tiende positie. In het weekeinde ging Van der Velde in 72 en 73 slagen rond. Hij tuimelde daar mee naar de 49ste plaats. eerste ontsnapte in het zicht van de finish aan de aandacht enwerd tweede. Ruitenberg werd in de sprint om het brons verrassend verslagen door de Fransman Amaud Siquel. Jenita Smit uit Rouveen in casseerde na de winst in de af valrace over tien kilometer dankzij goed ploegwerk goud op de langste afstand voor vrou wen. De zeventienjarige scho liere had dat behalve aan de ei gen kwaliteiten zeker ook te danken aan de steun van haar één jaar jongere zus Gretha en werelduurrecordhoudster Karin Verhoef. De oudste Smit demarreerde vier kilometer voor einde einde uit een kopgroepje van tien en werd niet meer achterhaald. Ze ging met een voorsprong van 70 meter als eerste over de streep. Gretha Smit, nationaal kam pioene, won de sprint om het zilver. Ze versloeg de Ameri kaanse Jennifer Rodriguez. Eric Huizebosch en Jenita Smit hebben op de slotdag van de wereldkampioenschappen skeeleren de Nederlandse supe rioriteit op de marathon onder streept. Huizebosch won de marathon, Smit de 21 km. De rijder uit Gramsbergen was op de klassieke afstand van 42 kilo meter en 195 meter, afgewerkt op een circuit van 1000 meter, oppermachtig. De 22-jarige winkelbediende, in 1990 Nederlands marathon schaatskampioen op natuurijs, reed al na tien kilometer weg uit het peloton en pakte een voor sprong van 100 meter. Dankzij het afstoppende werk van ploeggenoten Haico Bouma en René Ruitenberg, zette Huize bosch de grote groep uiteinde lijk op een ronde. In de slotfase demarreerde een aantal schaatsers, onder wie Bouma en Ruitenberg. De gateshead anp Een ploegje Nederlandse zwemsters heeft afgelopen weekeinde meegesnoept van de geldprijzen, die bij de sprintwedstrijden van Gateshead beschikbaar waren gesteld. Karin Brienesse won de 50 meter vlinderslag in 27,95 seconden, waarmee zij 0,7 seconden ver wijderd bleef van het nationale en Europese record van Inge de Bruijn. Mildred Muis finishte in 33,11 seconden op de 50 meter schoolslag als tweede achter de Poolse Peczak (31,93) talence anp Dan O'Brien is weer op het rechte pad. Een wereldrecord op de tienkamp spoelde dit weekeinde in Talence de teleur stelling van het Olympisch sei zoen weg. De Amerikaan verbe terde het acht jaar oude totaal van Daley Thompson. „Daley Who?", blufte de we reldkampioen na zijn geslaagde machtsgreep. Op de tien onder delen verzamelde O'Brien 8891 punten, 44 meer dan de Brit Thompson acht jaar geleden bij de Olympische Spelen in Los Angeles. De 26-jarige O'Brien miste de Spelen in Barcelona toen hij tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden bij het pols stokhoogspringen de aanvangs- hoogte niet haalde. Tien jaar hard werken leek plotseling voor niets te zijn ge weest. In het snikhete New Or leans was hij ook al op weg naar een nieuw wereldrecord. De Tsjechoslowaak Robert Zmelik, in Talence tweede, werd olym pisch kampioen. Het kostte O'Brien minder moeite dan verwacht om Thompsons score te overtreffen. Op de afsluitende 1500 meter bleef O'Brien zeven seconden onder de vereiste 4.49,19. „Ik aasde al zo lang op dat record. Het is me meer waard dan een gouden medaille. De klap van New Orleans was hard aangeko men. Nu kan ik toch zeggen dat dit jaar niet is mislukt." Portland Dan O'Brien (1,89 meter lang en 84 kg zwaar), zoon van een Fin se moeder en een Amerikaanse vader, werd geboren op 18 juli 1966 in Portland in de staat Oregon. Zijn moeder deed af stand, met zijn adoptie-ouders kon hij het niet vinden. Hij ging zwerven en leek slechts een car rière in de criminaliteit tege moet te gaan. Het eerste contact met de at letiek kwam tot stand via de ge duldige trainer Mike Keller, die andere bedoelingen met hem had. Keiler is nog steeds zijn vaste begeleider. Een springer die heeft leren werpen, zo kan O'Brien als tienkamper worden gekenschetst. Vier jaar geleden deed hij mee aan de selectie wedstrijden voor de Spelen van Seoul. Dat avontuur duurde kort Hij won de 100 meter, maar blesseerde zich bij het verspringen. Na de eerste dag in Talence in het zuid-westen van Frankrijk, waar elke twee jaar een interna tionale wedstrijd meerkamp wordt gehouden, had O'Brien een voorsprong van 43 punten op Thompson. Die marge hield de Amerikaan op de laatste vijf nummers vast. Met de polsstok startte hij, wijs geworden, voorzichtig op 4,60 meter. Voor 4,80 had hij twee pogingen nodig. Uiteinde lijk bedwong hij een hoogte van 5,00 meter. Dat ontlokte de 5000 toeschouwers een waarde rend applaus. In New Orleans was 4,80 te hoog voor O'Brien. Met de speer boekte hij een persoonlijk record (62,58 m). Op de eerste dag had hij met 8,08 meter (verspringen) en 16,69 meter (kogelstoten) al persoonlijke toppers genoteerd. Oranje-goud op de Paralympics barcelona anp 8 'ïtë HH9 Dan O'Brien viert zijn wereldrecord. „Aan 9000 punten hebben we niet gedacht", verklaarde trai ner Frank Zamowsky zaterdag, onvoldoende. „Hij lette te veel Daarvoor was zijn 400 meter op Zmelik, waardoor hij kostba- .v.A'., FOTO EPA van seconden ver- new york «anp De US Open 1992 is in rouw ge dompeld. Flushing Meadow verloor James Scott Connors op 40-jarige leeftijd. Voor de duur van één set en één game wei gerde Mister US Open te acte ren als een veertiger. Hij leek zelfs een truc gevon den te hebben de klok terug te zetten. Lendl had hij in acht jaar en zestien wedstrijden niet meer verslagen. Daaraan leek hij met 20.741 close friends op de tribunes een einde te willen maken. Iets meer dan een uur voor middernacht werd Connors herinnerd aan zijn leeftijd. Lendl begon het bolwerk Con nors te ontmantelen, stukje voor stukje, en verzond alle on derdelen in een grote doos, richting Malibu: 3-6 6-3 6-2 6-0. Voor Connors was op de US Open 1992 geen geprolongeerd verblijf van twee weken wegge legd. De farewell-blues klonk in de tweede ronde. Connors bracht Broadway naar Flushing Meadow. In sep tember doet zijn show Las Ve gas aan. Op de 25e speelt hij in Caesar's Palace tegen Martina Navratilova (35), die een dag eerder dan Connors met rode, gezwollen ogen onvrijwillig de US Open verliet. Het 'duel werd drie etiketten opgeplakt: 'the battle of the sexes', 'the battle of the champions' en 'the battle of the generation'. Voor elke set een, want de partij moet twee uur duren. Dat hebben de orga nisatoren gegarandeerd. Die waarborg werd gegeven omdat het duel wordt uitgezon den via de pay-tv. Liefhebbers moeten er 24,95 dollar voor be talen. De. organisatie heeft 200.000 kijkers nodig om quitte draaien plus de opbrengst van de 14.000 stoelen in het glitter en glamour bokserspaleis. Con nors en Navratilova strijden om de beurs van een half miljoen dollar. De spelregels worden aangepast. Connors moet zijn tweede opslag inleveren en zijn speelveld wordt een halve meter verbreed. De show in Las Vegas wordt door de tenniswereld niet in dank afgenomen. „Dit is heel slecht voor het imago van de tennissport", zei John McEnroe zonder omwegen. „Dit is enter tainment, geen tennis. Laten ze het dan de oldtimers show noe men. Connors en Navratilova spelen om de dollars. Alsof ze er nog niet genoeg hebben. Zij brengen de sport in diskrediet." Navratilova voelde zich in haar goede naam aangetast. „Na tuurlijk zijn wij entertainers", gaf ze toe. „Dat heb ik al vele ja ren geleden geleerd. Maar John McEnroe is net zo goed een en tertainer als Jimmy of ik. Hij moet niet Mister Nice Guy gaan uithangen. Hij speelt ook exhibities tegen vorstelijke gages. In die catego rie moet Las Vegas gezien wor den." Het dispuut haalde McEnroe niet uit zijn speL Tegen From- berg mishandelde hij geen vol ley. Met 6-3 6-1 6-4 stormde hij de laatste zestien binnen. Daar in staat hij voor de vuurproef te gen Jim Courier. Pete Sampras ontsnapte zaterdag onder kunstlicht tegen wild card-bin- nenkomer Todd Martin, 7-6 2-6 4-6 7-5 6-4. De 21-jarige Sam pras, die kort voor de US Open drie toernooien in serie won, werkte in de vijfde set de ach terstand van 0-3 weg en rondde het duel af op het vierde match- punt De Nederlandse ploeg heeft bij de Paralympics in het afgelopen weekeinde twee gouden me dailles veroverd. Het Oranje kwartet was bij het tandem-rij den de sterkste ploeg, Theo Duyvestijn zegevierde in de fi nale van 1500 meter voor rol stoelrijders. Jeannette Jansen won het zil ver bij de 5000 meter voor wheelers. Renate Kuin eindigde bij het discuswerpen op de der de plaats. De erelijst van Neder land telt na drie dagen in Bar celona drie gouden, één zilve ren en twee bronzen plakken. Het Oranje-viertal, bestaande uit Jan Mulder, Richard Beu- mer, Ad Verhoeven en Alfred Stelleman, bouwde de wieler- race over ruim vijftig kilometer goed op. De voorsprong op ri vaal Zwitserland was op een kwart van de afstand vijf secon den en bij de finish ruim dertien tellen. Het geroutineerde duo Mulder/Beumer knapte het meeste werk op. Nederland ein digde in een tijd van 1.01.39 (gemiddelde snelheid: 48,68 km/u), gevolgd door Zwitser land (1.01.52) en Duitsland (1.01.55). Theo Duyvestijn had in zijn finale heel wat te stellen met twee Canadezen. De tuinman uit Poeldijk sloeg op het laatste rechte stuk toe. Zijn tijd van 4.06,07 betekende een wereld record. Jeannette Jansen was op de 5000 meter dicht bij de olympische titel. In de eind sprint moest de wheeler uit Beesd nog net voorrang verle nen aan een Duitse opponente. Het verschil bedroeg een kleine seconde. Bij de mannen eindig de de race in een chaos. Acht karren duikelden bij de woeste finish over elkaar heen, tot ont zetting van de 90.000 toeschou wers in het stadion. Vijf deelne mers moesten met verwondin gen in het ziekenhuis worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24