Titel voor Bugno 'een nieuw begin' Rooks vijfde op kapotte spaken Nederlandse vrouwen kunnen Monique Knol niet missen Rainey kopieert prestatie Roberts Slechte generale van Swift-renners Sport MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 23 Jalabert verzuimt Frans collectief op WK te belonen De Zwitsers speelden het WK-voorspel lang zoals het hoorde en Miguel Indurain lanceerde vergeefs de meest spectaculaire vlucht. De Nederlanders hadden uiteinde lijk alleen Rooks nog hoopvol voorin, terwijl Dmitri Ko- nychev gevaarlijk zat te loeren. Maar de Fransen kon een wereldtitel van Laurent Jalabert toch nauwelijks ontgaan. Na een jaar vol teleurstellingen heeft Gianni Bugno weer wat te vieren. Laurent Jalabert en Dimitri Konychev zijn de geslagen renners. foto epa BENIDORM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Vier helpers voor de groene trui uit de Tour, een finale-kop groep van zeventien man, dat moest 'Jala' kunnen afmaken: sprintje tegen een vijf percents helling, achterpignon op de 12, zevende wereldtitel op de weg voor Frankrijk binnen hand- breik. Klasse, c'est fait. Maar... niet Jalabert zette zich op kop toen 'Jeff Bernard hem naar de laatste honderden me ters had geleid, maar wel de man, die in Benidorm zijn eer ste wedstrijd sinds Stuttgart 1991 weer zonder regenboog trui had gereden. Gianni Bugno, de 28-jarige 'stille' uit Carpen- zago, bij Monza, Italië, stapte opeens uit de coulissen. Bugno, fietste die nog? Flets Bleek in het voorjaar, flets in de Tour, nooit in staat de hoge sta tus van die titel op te sieren. Een van de vele kampioenen, wie de regenboog te zwaar viel. Twee overwinningen slechts: een criterium en een tijdrit. Par don: „Een jaar zonder zeges", corrigeerde hij zelf, „ik heb het over echte koersen." „Maar ja", had hij zijn selec tie in de Italiaanse ploeg verde digd, „ik neem in ieder geval niet de plaats in van een ander. Ik ben dertiende man, toege voegde waarde." Bugno had zich na de Tour - waarin hij nochtans als derde fi nishte - medisch binnenste bui ten laten keren door professor Conconi. Maar daar in dat kabi net van Ferrare, werd niets spe ciaals gevonden. „Behalve dan dat ik hem niet in topvorm tref', had de dokter gezegd. Rust, af en toe een wedstrijd, slechts in een 'rit' van de 'Tritti- co Premondiale' van de partij, zich kortom verstoppend. De eeuwige tegenpool van Chiap- pucci. „Hij is beter dan me nigeen denkt", waarschuwde bondscoach Alfredo Martini, „beter dan in de Tour, en een WK blijft iets heel speciaals. Maar ik geef toe: alles heeft zijn grenzen." Bedrog Gianni Bugno had zich lang anoniem moeten houden, giste ren. Eerst was er een groep met onder anderen drie Zwitsers Ue- ker, Niederberger en Rominger) en Chioccioli op pad geweest. Tegen de finale scheurden In durain, Rominger, Jalabert en opnieuw een beschermde Itali aan, Chiappucci, van de (te gro te) groep weg. Pas nadat die kopgroep van menigeens dro men bedrog bleek te zijn was het aan Bugno om uit zijn schulp te komen. Bugno: „Normaal ga je in een klirrvweg, maar ik moest het op het vlakke proberen, de verras sing zoeken." Zestien man kwa men mee voorop: vijf Fransen (Jalabert, Rué, Leblanc, Bernard en Claveyrolat), twee Italianen (naast Bugno ook Perini), twee Spanjaarden (Indurain en Echa- ve), twee Belgen (Roosen en Bruyneel), twee Duitsers (Heppner en Bolts), een Rus (Konychev), een Zwitser (Ro minger), een Let (Oegroemov) en een Nederlander (Rooks). Waarna het grote aftasten be gon. De Franse kampioen Leblanc: „Jalabert zei dat hij goed was. De opdracht luidde: niemand laten ontsnappen, Jala lanceren en het hem laten afmaken." Maar de bijna 24-jarige, in Spaanse dienst rijdende regel matigheids-sprinter uit de Tam verzuimde gisteren wereldkam pioen te worden. De somber heid droop van Jalaberts gezicht af - hij was het toonbeeld van de bezetter van de rampen plaats, de geklopte nummer Maar ook van de wereldkam pioen is wel eens meer vrolijk heid gesignaleerd. Bugno zal nooit de gangmaker worden van een leuk feestje en zeker niet als dat ter ere van hemzelf wordt gegeven. Hij heeft de uit straling van een beker te lauw geserveerde sportdrank, waar mee hij zijn geld pleegt te ver dienen. Vriendelijk, voorkomend - dat beslist. „Ik draag deze titel op aan alle Italianen, die hier naar toe zijn gekomen. En ik bedank de Spanjaarden omdat zij zich sportieve verliezers hebben ge toond." Indurain Dat was voor die 'wielersocios' overigens best even slikken: topfavoriet Indurain niet hoger dan zesde te zien eindigen. Bugno: „Ik weet dat ik hem ook aankan in de grote ronden. Dat blijft mijn doel voor de komen de jaren: Indurain verslaan in Giro of Tour." Misschien dat Bugno het eens een keer met Alfredo Martini als ploegleider moet proberen. De goede zestiger, baas van de Squadra Azzurra sinds de laatste vijftien jaar, leverde in Benidorm zijn zesde wereld kampioen af in dat anderhalve decennium: Moser, Saronni, Ar- gentin, Fondriest en nu voor de tweede keer Bugno. Bugno is de vierde renner in de historie die een wereldtitel prolongeert. De eerste niet-Belg ook: Georges Ronsse '28-'29, Rik van Steenbergen '56-'57, Rik van Looy '60-'61. Het verschil tussen de eerste en de tweede? Bugno hoefde niet lang na te denken: „De eer ste was mooi, een kroon op een bijzonder jaar. Laten we deze zien als een nieuw begin.' BENIDORM »GPO De vijftigste overwinning van Gianni Bugno was zijn tweede op een wereldkampioenschap; de negende WK-start van Ste ven Rooks betekende diens vierde klassering bij de eerste zes. Vijfde dit keer, op twee ka potte spaken. Bondscoach Gerrie Knete- mann: „Ik zag hem als laatste de bocht ingaan en ik dacht bij mezelf: draai dat vuur maar uit. Een ronde eerder had hij ook al zo'n fraai wegwerpgebaar ge maakt. Zo van: Rooks is hele maal naar de kloten." Maar Rooks had zich minder 'rottig' gevoeld in de finale dan zelfs de betere waarnemers hadden durven vermoeden. „Vijf ronden voor het einde springt er een spaak, in de voor laatste ronde nog een. Van wiel wisselen kan dan niet meer, in dat tempo word je er zo afgere den. Dus verzoen je je maar met een slepend achterwiel." In de klims en in de sprint. „Je beperkt je lang tot meerij den. Je zoekt uiteindelijk een wiel uit en je probeert zo goed en kwaad als het kan in gang te trekken. Knetemann riep: 'Pak dat van Bugno'. Ja, dat wist ik ook wel. Daarom dat: Sodemie ter op. Maar je komt er nooit meer overheen met zo'n slin ger." Rooks was de meest vooruit geschoven Nederlander in de taktiek van Knetemann. Hij was de man in vorm, was niet ziek geweest, zoals Theunisse en Bouwmans, kon zich de laatste jaren helemaal 'zetten' op een WK. De gelukkig weer blondge lokte Noordhollander stelde niemand teleur. Reed niet echt aanvallend, maar verloor de kop van de koers nimmer uit het oog. Rooks was met Breukink de enige in het Oranje-kamp, die finishte. Knetemann: „Ik was vorig jaar meer tevreden dan nu, maar dat heeft zijn oorza ken. Ik was al snel een paar man kwijt, die achter een valpartij van Kokkelkoren hadden geze ten. Voor Maassen waren dit niet echt lekkere omstandighe den, en ja, je kunt niet drie we ken zonder competitie, zoals Theunisse en Bouwmans. Je zit hier niet in het criterium van Vleuten, maar rijdt met de we reldtop." Rooks miste de aanwezigheid van een paar ploegmaats in de finale wel degelijk. „Ook al rijd je niet overal achteraan, je moet toch attent zijn. Anders contro leren de anderen het voor je. Dit kost kracht." De Noordhollander reed gis teren voor het eerst in ziin leven zonder sokken. „Ik heb nogal eens vaak last van brandende voetzolen. Toen ik de vrouwen vorige week zo zag rondrijden dacht ik: dat is misschien ook wat voor mij. Ik heb geen last gehad.' Rooks heeft nog geen beslis sing genomen over zijn volgen de jaren. Althans, waar het de werkgever betreft. „Ik denk ze ker dat ik nog twee jaar heel goed kan meedraaien in de klassiekers; maar dan moeten ze me verder niet meer dan een grote ronde laten doen." Waar? „Ik heb woensdag nog een gesprek met Raas. Hij heeft me nog niet eerder laten blijken dat hij me wil houden. Maar ik zal zijn aanbieding neerleggen naast de andere twee: Festina en Gatorade." Aan die laatste firma heeft Rooks uitstekende contacten overgehouden sinds zijn tweede plaats in Luik-Bas tenaken-Luik, dit jaar, achter Dirk de Wolf. Volgens Jan Gisbers tekent Steven Rooks tekent vrijwel ze ker volgende week een overeen komst met de Spaanse formatie Festina. Jan Gisbers wordt daar ploegleider. De Brabantse chef d'equipe verklaarde gisteren in Benidorm dat volgende week officieel bekend wordt gemaakt welke renners van PDM met hem meegaan naar de horloge- fabrikant die in Spanje een ploeg onder de naam Lotus laat rijden. Het is de bedoeling dat Gisbers een ploeg van twintig tot 22 renners samenstelt met hoogstwaarschijnlijk Rooks. Brian Holm naar wielerploeg Telekom benidorm Wielerploeg Telekom heeft voor volgend seizoen de Deen Brian Holm gecontracteerd. De 29-jarige winnaar van de laatste Parijs-Brussel rijdt nu.nog voor Tulip. Eerder verzekerde de Duitse profploeg zich al van de diensten van de Nederlander Jacques Hanegraaf en de Duitsers Olaf Ludwig en Uwe Raab. Jacht op modale renner geopend benidorm De jacht op de modale wielrenner is weer geopend. Jan Raas, straks drie jaar de nieuwe 'directeur-sportief van WordPerfect, zaterdag in Benidorm: „Eerst stonden ze op straat, nu zijn er gewoon renners te kort. Iedereen zit achter iedereen Er zijn wel tachtig interessante renners te krijgen, maar ik weet gewoon niet waar ik moet beginnen." Raas is inmiddels van twee op vier gekomen: na Nijdam en Dekker hebben ook Mul ders en Zuyderwijk hun handtekening gezet. Die van Noordwij- kerhouter Martien Kokkelkoren en Veenstra (ook genoemd bij Subaru) volgen snel. Scholtes vijfde in Grand Prix Hengelo hengelo Rob Scholtes is gisteren als vijfde geëindigd op een Grand Prixtoemooi kunststoten in Hengelo. Na zeges op de Duitsers Müller (0-3) en Laakman (0-3) dolf de Voorschotenaar in de kwarfinales het onderspit tegen de Spanjaard Fondelosa: 3-0. Een geflatteerde uitslag, omdat in elke set pas het laatste fi guur de doorslag gaf. Het toernooi werd gewonnen door Re- verchon vóór Brunnekreef. Scholtes haalde op deze twee spelers na het hoogste percentage gemaakte figuren: 75 procent. Timmermans verstevigt positie langrish Eimbert Timmermans heeft gisteren in de Engelse plaats Langrish met duopassagier Eric Verhagen zijn leidende positie in de stand om de wereldtitel zijspancross verstevigd. Op een door de hevige regenval vrijwel onbegaanbaar circuit in de omgeving van Portsmouth kon slechts één manche worden ge houden. Daarin bleek Timmermans het best tegen de slechte omstandigheden bestand. Alleen de Zwitsers Hüsser en Schlap- ler konden de Nederlanders een tijdlang volgen. De Belgen Ramon en Strubbe, de grootste concurrenten van Timmermans en Verhagen in de strijd om de wereldtitel, eindig den als derde. De coureur uit Brabant heeft nu een voorsprong van veertig punten en kan theoretisch al kampioen worden in de voorlaatste wedstrijd in Erbach-Ulm in Duitsland. VS-team wint motocross des Nations manjimup» Het Amerikaanse team heeft in de Australische plaats Manjimup, bij Perth, voor de twaalfde achtereenvolgende keer de Motocross des Nations gewonnen. België werd tweede. Vorig jaar wonnen de Amerikanen in Valkenswaard. Alleen Emig bleek in staat een manche te winnen in de 125 cc-klasse. Maar de tweede plaatsen in de 250 cc- en 500cc-klasse waren voldoende voor de Amerikanen om de landenbeker opnieuw naar zich toe te trekken. Nederland, vorig jaar nog derde voor eigen publiek, werd slechts zevende. De ploeg kreeg met nogal wat pech te ma ken. Zo moest Edwin Evertsen voor de eerste manche van de 500 cc- klasse aan de kant blijven wegens een defecte ontsteking. In de tweede manche worstelde Evertsen met een kapotte schokbre- ker. Pedro Tragter kwam bij de kwartliters in de eerste manche hard ten val. BENIDORM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Twee keer behaalde Nederland een medaille bij het WK ploegentijdrit voor vrouwen. Goud in '90 en zilver in '91. Beide malen met Monique Knol als gangmaakster in de ploeg. Zaterdag in Beni dorm was Knol er niet bij; Nederland werd zeven de, de op één na slechtste prestatie in de historie van het nog jonge WK-nummer. Zonder Knol gaat het dus niet. Bondscoach Piet Hoekstra had tevoren voor al te groot optimisme gewaarschuwd. „Door Knol in te leveren, leveren we misschien ook een plak in, maar zolang ik vrouwencoach ben komt Knol er niet meer in. Daarvoor is er teveel gebeurd." Wat zich precies heeft afgespeeld tussen de twee, in met name Olympisch Barcelona, ligt vooral op het verbale vlak. In zoverre, dat er daar al niet meer dan via papieren memo's werd ge communiceerd. .Anders waren we toch maar te gen elkaar gaan schreeuwen, waren er wellicht klappen gevallen", aldus Hoekstra. Bizar, die vete tussen de diva uit Soest en de ex- cipier uit Dokkum. Beiden willen dat het vrou- wenwielrennen eindelijk voor vol wordt aange zien, maar ze zitten allebei op een andere route. Knol met haar eigen ploeg, die slecht? bij hoge uitzondering internationaal wordt geïnviteerd, Hoekstra met zijn nationale selectie, die in de grote wedstrijden steeds weer ondervindt, dat de Nederlandse aanpak voor veel landen te profes sioneel is. Maar tussen het kamp Hoekstra/Van Moorsel en Knol komt het nooit meer goed. Knol had de affaire nog wel op de spits willen drijven door via een kort geding startrecht voor Benidorm te ei sen, maar intimiti raadden het haar uiteindelijk af. Zodat er zaterdag een betrekkelijk onervaren ploeg de confrontatie moest aangaan met dertien anderelanden. Piste-medailliste Ingrid Haringa en de Friezin Lenie Dijkstra maakten zelfs hun debuut in dat slopende gevecht met de klok. En dan kun je wegroutiniers als Leontien van Moorsel en Astrid Schop in je midden hebben, tegen Franpaises als Odin (6 starts op 6), Marsal (5 op 6), Longo en Le Gal (beiden 2 op 6) heb je weinig in te brengen. Ook al rijden die een matig slot en moeten ze het goud op de valreep nog laten aan het Amerikaan se specialistes-kwartet Davis, Stephenson, Bol land en Golay. Wat vier maanden training al niet vermag. Normaal dingen maar vijf landen naar de me dailles. Maar sinds de opsplitsing van de Sovjet- Unie telt de voormalige USSR in het vrouwen- wielrennen voor minstens drie: Rusland (derde, met de nu al legendarische Kibardina, want: haar zesde 50 km-medaille!), Litouwen en de Oekraï ne. Nederland moest ze alledrie laten voorgaan. Precies een minuut van het brons. Het vrouwenwielrennen blijkt de laatste jaren dusdanig geëvalueerd, dat je niet meer onvoorbe reid kunt gaan tijdrijden. In de Tour Féminin scheerde Nederland vele toppen (vijf ritten plus de eindzege), maar om met z'n vieren tegen de 47 km/u gemiddeld te kunnen rijden, moet je mini maal een maandje of wat trainen. Zoals de Ame- rikaansen, op schema's van de naar de VS uitge weken Nederlandse, ex-50 km rijdster Hennie Top. Piet Hoekstra: „Dit stond ook niet zo hoog op onze prioriteitenlijst, dit jaar. Haringa moest een plak halen op de Spelen. Van Moorsel de Tour winnen, en vanaf morgen wacht de EG Ronde al weer. Het is een opeenhoping van wedstrijden. Een veel te zwaar programma in een te korte pe riode." Zeker voor vrijwel steeds dezelfde meiden. En helemaal voor een selectie zonder Knol. Want dat is op z'n minst 1 pk minder. kyalamiReuter, sip Motorcoureur Wayne Rainey heeft zijn hattrick toch nog vol tooid. In de laatste race om de wereldtitel 500 cc, in Zuid-Afri- ka, passeerde de kampioen van 1990 en 1991 gisteren Michael Doohan. In de 125 cc behaalde de Italiaan Alessandro Gramigni gisteren zijn eerste wereldtitel. Doohan dacht met afgrijzen terug aan zondag 27 juni. Tij dens de Tourist Trophy in Assen kwam hij zwaar ten val en brak zijn rechterbeen op twee plaat sen. De Australische Honda- coureur moest de drie volgende wedstrijden pauzeren. Ook in Kyalami, waar voor het eerst sinds 1985 om WK-punten werd gestreden, was Doohan verre van fit. Zaterdag werd hij nog vijf uur lang door een fysiothe rapeut behandeld. Rainey finishte op het circuit van Kyalami als derde achter zijn voor het eerst winnende landgenoot John Kocinski en de Australiër Wayne Gardner. .Doohan werd ondanks steun van de afscheid nemende Gard ner zesde en kwam uiteindelijk vier punten te kort: 140 tegen 136. De Australiër, leider vanaf het eerste uur, had voor de start van de laatste race in de WK-cy- clus nog twee punten voor sprong. „Volgend jaar beter", reageerde Doohan na afloop nuchter. Met zijn derde achtereenvol gende titel kopieerde de 31-jari ge Rainey de prestatie van zijn leermeester Kenny Roberts (1978-1980). Recordhouder in de halve-literklasse is nog im mer de legendarische Italiaan Giacomo Agostini die tussen 1966 en 1972 zevenmaal we reldkampioen werd. Bij de 125 cc-motoren be zorgde Alessandro Gramigni de Aprilia-stal de eerste wereldtitel. De 23-jarige Italiaan loste zijn landgenoot Loris Capirossi, de beste van de laatste twee jaar, af. In het eindklassement had Gramigni, die in Kyalami derde werd, zestien punten voor sprong op de ook al uit Italië af komstige Gresini. De Zuidafrikaanse Grand Prix eindigde in een dubbel Spaans succes. Jorge Martinez behaalde zijn eerste overwinning, voor Carlos Giro. Hans Spaan werd gisteren negende, zijn vierde klassering in de top-tien van dit seizoen. De Castricummer werd ten slotte dertiende in de WK- stand. Arie Molenaar viel in de achttiende ronde met een ka potte ontsteking uit. De Italiaan Massimiliano Biaggi won de 250 cc-race. Zijn landgenoot Luca Cadalora was al zeker van de wereldtitel en eindigde nu als zesde. WUco eindstand werden de twee Ne- Zeelenberg werd tiende, Patrick derlanders respectievelijk elfde van den Goorbergh elfde. In de en 22ste. De Omloop van Schokland, een laatste voorbereiding voor de Grote Prijs Wielerrevue, is voor de wielerploeg van Swift/Casba een slechte generale geworden. Alle acht renners van ploeglei der Kloosterman vielen buiten de prijzen. Slechts Roy Bogaert en Martin Schalkers (Voorhout) kwamen na 181 kilometer over de eindstreep. Direct na het startschot in Emmeloord werden de renners overvallen door een hevig noodweer. Verkleumd stapte een groot aantal coureurs al vroegtijdig- uit de wedstrijd. Toen de regen en wind wat minder waren geworden was de slag al geslagen. Een grote kop groep van ongeveer dertig ren ners (met Schalkers en Bogaert) maakte in de rest van de Koers de dienst uit. Veel later gingen weer 14 renners aan de haal. Ook nu zaten Bogaert en Schal kers er bij, maar het ging, en vooral met Schalkers, niet meer zo soepel. Hulp uit de achter hoede behoefde het 'Leidse' tweetal niet te verwachten, want de overige renners Mark Varkevisser (Wjnsburg), Mark Rasch, Niels van Stralen, Fer- nand Warmerdam (Koudekerk), Laurens Koster en Leon Rekel hof (Ter Aar) reden kansloos op ruim vijf minuten van de koplo pers. Na 160 kilometer werd die groep dan ook door de jury be dankt voor hun moeite. In de finale viel ook het doek voor Schalkers en Bogaert. Het rijden van veel criteriums en het ontbreken van grote wedstrij den in de voorgaande maand werd als excuus genoemd. Ser- vais Knaven was op de eindstreep de snelste. Nieuwko mer Dennis van der Meiden werd viifde. Van net criteriumfront is ook weinig groot nieuws te melden. Ton van Duyvenbode werd achtste in een wedstrijd in Gouda voor B-amateurs, waar ook Piet Kralt (16e) en Alex Jan sen (18e) de slag misten. Ferry Koole behaalde in Poeldijk een vijfde plaats, nog voor Wouter van der Linden (zevende). Kjell van Paridon, Douwe de Winter, Tijs Wilbrink en Jeroen Wesseli- us finishten vlak achter het tweetal. Bij de jeugd kwamen Milou van Paridon (2e), Gerben van der Reep (4e), Maarten Keijzer (4e) en Mitchel Willem- se (5e) in hun categorieën goed voor de dag. André Möhlmann schreef gis teren bij de junioren in Steen- deren (Gelderland) een criteri um op ziin naam. Een dag eer der werd hij in Dordrecht aerde. Petra de Bruin (Langeraar) werd tweede in een demywedstrijd in Kv. mfm; ;l 'u- W ww :k*-, >1^ M. Mi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23