Noodgreep redt Holland Pernix begint seizoen met klinkende zege Sport Vrouwenploeg De Spartaan kansloos Eersteling KZ Leiden valt in goede aarde Droge zondag maakt regenweek bij OLTC goed Zwakke slotfase Keytown Hitters Verjongd Saturnus begint met eenvoudige overwinning MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 22 Bataven blijft een vereniging van dravers De Bataven komt maar niet af van het etiket 'dravers'. Zowel de mannen- als vrouwenploeg schitterde gisteren op de eigen atletiekbaan in de Leidse Hout op diverse loopnummers, maar promotie naar de landelijke eer ste divisie zit er voorlopig niet in. De mannen eindigden één plaats te laag (derde) en de vrouwen verdienden slechts bij gebrek aan tegenstand een plaats in de sterkbezette lande lijke finale van de districtscom petitie. Maar lopen kunnen ze. Of ze nu I lan Kulker, Joost la Lau, Jan Dirk Hazeleger, Joke Kleyweg of Regina van Duyn heten. Op de 1500 meter trok Kulker (3.43,3) La Lau collegiaal naar een nieu we persoonlijke toptijd (3.44,4). Hazeleger moest op de 5000 meter genoegen nemen met de derde plaats achter Patrick Aris en Jan Korevaar, maar zijn tijd (14.39,7) loog er niet om. Club genoot Jan Kortekaas werd vier de in 14.55,1. De sprinters Steve Ringeling en Shane Williams trokken zich op de 100 meter niets aan van de tegenwind: 11.0. Bij de vrouwen heerste Kley weg op de 3000 meter (9.58,0). Invalster Marja Hogeboom hield de schade beperkt tot 11.08,2. De 800 meter was een prooi voor de ontketende Van Duyn (2.14,7), die clubgenote Astrid van Velzen In 2.23,9 zag finishen. De sprint van PauJa Veldhuyzen (13,2) en de 400 meter van Saskia Engels (60,2) mochten er ook zijn. Het zette onvoldoende zoden aan de dijk. De vrouwen plaats ten zich weliswaar voor ae fina le op 20 september In Emmel- oord, maar dan ontbreken Kley weg en Van Duyn, die liever De Leidse atletiekvereniging AV Holland is ondanks aller lei handicaps voor de tweede achtereenvolgende keer op het nippertje ontkomen aan degradatie. Net als vorig jaar gaven de prestaties op de allerlaatste nummers gisteren de doorslag. Holland verlengde zijn verblijf in de landelij ke eerste divisie in Zwolle met een jaar. zwom w1lmab kortleever atiet1e km edewerker In tegenstelling tot vorig jaar waren de verwachtingen van Holland gunstig. Met een goede sprintgroep en aanwinsten als Jan Jansen en junior Paul van der Lely leek de ploeg in breedte sterker. Remy Engwegen zorgde voor de bezetting van de zwak ke technische nummers. In de finale moesten echter de vaste mensen weer zorgen voor de redding. Naast de ab sentie van de geblesseerde sprinters Sunter en Van den Barselaar deed de afwezigheid van Jansen en Engwegen in de Holland-gelederen de wenk brauwen fronsen. Jansen gaf na een blessure de voorkeur aan een cross voor PTT'ers en Eng wegen hechtte meer belang aan zijn stage voor de Leidse univer siteit. Holland bewees echter niet afhankelijk te zijn van Engwe gen. Op het openingsnummer kogelslingeren deed de ploeglei ding op het allerlaatste moment een noodgreep door trainer Manfred Sahner op te tromme len. De gok bleek een door slaand succes. Hij verbaasde ie dereen met een vierde plaats en 40,14 meter. Sahner: „Pas 's za terdags wist ik zeker dat ik mee moest doen. Wat ik zou kunnen gooien viel zonder testwedstrijd niet te zeggen. Mijn laatste wedstrijd was in de competitie toen Holland nog in de hoofd klasse uitkwam, zeker zes jaar terug. Bovendien was ik de hele week verkouden." Voor Sahner zelf maakte het niet uit wat hij zou slingeren: „Het ging om de punten." Gedurende de gehele wed strijd bivakkeerde de Leidse club rond de gehate rode degra datie-streep. Goede prestaties leverden Arjan Rijnsburger (51,07 op de 400 meter) en Mar- tijn de Lange op de 100 meter. Voor nuttige dubbels zorgden Jeroen Kolnaar (hoog en ver), Harald van Dooren (discus en ver) en Bas in 't Veld (kogel en discus). Naast Sahner hielpen Van der Lely en Theo van der Veer Hol land er in de slotfase definitief bovenop. Van der Lely over schreed 4,10 met de polsstok en zorgde voor een marge ten op zichte van concurrent Attila. Van der Veer deklasseerde op de vijf kilometer achtereenvol gens Weert, Spark Spijkenisse en het Alphense AAV '36. De Spartaan begon de finale met een riante voorsprong uit de twee voorrondes. De ploeg rond de gebroeders Van Noort scoorde vooral op de werpnum- mers. De voorsprong die kogels linger-crack Peter van Noort met 59,36 verschafte, bleef zelfs lange tijd gehandhaafd. Broer Nico schreef het discuswerpen nog op zijn naam (43,64). De Spartaan kenmerkt zich verder door weinig uitschieters. Peter Jongsma toonde zich daarbij een belofte voor de toe komst. De speerwerper werd met 51,20 vijfde. Op de loop nummers schitterden John van Loon op 100 en 110 horden en Danny Paardekoper op de 400 en de 800 meter. deelnemen aan een wegwed- van wie Harry van de Velden strijd in het kader van het met de polsstok 3,90 meter be- Pickwick-circuit. De mannen, dwong, kunnen hooguit naar Emmeloord gaan om te kijken hoe winnaar Parthenon en PAC het er afbrengen. hoorn fctim brouwer de koning Zelfs Ingrid van de Heuvel hoefde haar op wachting niet meer te maken. De afgekalfde vrouwenploeg van De Spartaan was er gis teren in Hoorn zo van overtuigd dat zij uit de landelijke eerste divisie zou degraderen, dat op een volledig team niet eens meer prijs werd gesteld. Zonder Van de Heuvel, een werpster die zich dit jaar op schermen heeft toegelegd, eindigde de ploeg uit Lisse kansloos als laatste. AV Holland daarente gen bemachtigde soeverein de eerste plaats in de degradatiepoule. De Spartaan is het hele seizoen geteisterd door blessure. Astrid Oostermeier, Annet van Veldhuizen, Carla Grimbergen, Paula van Beek en Cyntha Walraven waren in de finale niet inzetbaar en Van de Heuvel mocht thuisblijven. Wat overbleef was een te klein aantal goedwillende oudgedienden, van wie Lenie van der Poel en Lisette Kap- tijn knap dubbelden. Eerstgenoemde ver schoot veel kruit op de 3000 meter, terwijl Kaptiin met voldoening op haar 800 meter terugkeek. De volgende 1500 meter was voor beiden een kwestie van uitlopen. Van der Poel, die al zo lang meeloopt dat zij zich ook de gouden tijd van De Spartaan in de toenmalige hoofdklasse nog herin nert, treurde niet. „Met deze ploeg zat er niet veel meer in. Alleen op de 100 meter hadden wij beter kunnen scoren dan 15.31 en 15.69. Eén atlete was bang hier af te gaan en bedankte voor de eer. Hopelijk kunnen we volgend jaar wat meer van de jeugd in zetten. Een groot deel van deze groep komt volgende week uit in de finale van de vete- ranencompetitie. Bij Holland smaakte het overtuigende op treden in Hoom duidelijk naar meer. Rond Yvonne van Dorp is een collectief ontstaan, dat te goed is voor de staart van de eerste divisie. Zelf scoorde de Leidse er lustig op los: 5.99 ver en 55.80 op de 400 meter. Op de 4x100 meter bracht zij met Monique Bo- dijn, Bianca Vermond en Cathy van Loon haar aan 48.81 op de klokken. Bodijn (200 meter in 26.71) en Vermond (400 meter in 57.66) trokken zich ook op de individuele nummers op aan hun succes volle clubgenote, al leverde de 100 meter hen vanwege de lastige wind geen supertij den op. Mirka Macel ten slotte combineer de de 100 meter horden (16.84) met een vertesprong van 4.72. IfIDEN t KLAAS BOSMAN korfbalmedewerker Pemix is het korfbalseizoen goed begonnen tegen Twee maal Zes: 12-9. Fiks ontsnapte tegen TOP(A): 10-10. Fides Pac ta behaalde een simpele zege op De Tovers: 7-14. De Danai- den moest de meerdere erken nen in BEP: 9-11. In dezelfde klasse verloor De Algemene nipt van Kwiek(H): 14-13. Het Sas- senheimse TOP moet voorlopig nog wachten op het eerste com petitieduel in de hoofdklasse. Het terrein aan de Menneweg was onbespeelbaar voor het du el tegen Nic. Ook Velocitas - Good Luck ging niet door. In klasse 1D speelde Pernix veld was dan ook zeer content met de seizoensopening van zijn team, waarin slechts in de eerste helft de tegenstander ge flatteerd aan de leiding kwam. Heieen Zuurmond, Lian Tiele- man en Marjolein Kriek tilden de stand naar 3-1, waarna het fysieke en fortuinlijke spel de ploeg uit Maartensdijk op 7-3 bracht. Na de 7-4 van Marco van der Lucht werd een treffer van Robin Amoldus kort voor rust afgekeurd, maar direct na de hervatting was hij wel suc cesvol. De oranje-kragen waren in het tweede deel sterker en creëerden meer kansen. Caspcr de Rooii scoorde 7-7 en door drie treffers van het talent Ar- noldus, die door coach Breed- veld de wacht is aangezegd en Jeroen Waayenberg mocht Per nix de 12-9 zege in de tas ste ken. Fides Pacta kende een ge makkelijke ouverture tegen de butant De Tovers in klasse 1F. Coach Steven Tims had zijn verdediging de benodigde op drachten meegegeven om de angel uit de Zeister aanval te halen. Dat lukte in de eerste helft gedeeltelijk. In de gelijkop- gaande strijd was het door tref fers van onder méér Wendy van Hooven (3x), Rehe van der Vooren en Sander de Haas (2x) bij rust 9-7. Leuke combinaties bezorgden Pacta een riante voorsprong. Vier scores van Jan- Willem Meyer en Henk van der Waals verbloemden enigszins de Leidse conditieproblemen in de slotfase, toen de eindstand op 14-7 werd bepaald. in klasse 1E had De DanMJden het moeilijk tegen het door oud-intematlonal Koos Snel ge trainde BEP. Het veldspel van de bezoekers stelde de Lelde- naars voor problemen evenals de afronding van de eigen kan sen. Na een kwartier (5-3) was er drie keer vanaf de strafwoips- tip gescoord (Heiko Locher 2x en Eric Kromhout). Laatstge noemde scoorde subliem met één hand 6-4, maar daama stokte de produktie. Het tweede aanvalsvak speelde statisch. Na de 6-5 ruststand kwam BEP bin nen een kwartier op 7-8. „Daar ging het definitief fout, we gin gen te veel van onze fouten af reageren op de scheidsrechter", aldus coach Ruud Schreuder. Amechtig liep De Danaden ach ter de feiten aan (Marcel Keyzer voor de zieke Paul Hüsken: 8-9). De laat ingebrachte wissels Henny Devilee en Sandra Slin gerland konden de wedstrijd geen andere wending geven, ondanks het schot van laatstge noemde, dat de eindstand op 9- 11 bracht. In dezelfde klasse was De Al gemene zich bewust dat er te gen Kwiek punten gehaald kon den worden voor handhaving in deze voor de blauwkragen wel licht te zware klasse. Met goed veldspel trokken de Leidenaars inderdaad de ontmoeting lang zaam maar zeker naar zich toe. Wilma Sinteur en Alfred en Ar- noud Lambooy bekroonden een sterke fase (6-3), die ook na rust (6-4) werd gecontinueerd. De wedstrijd kantelde echter bij 8-5 doordat de leidsman plotsklaps het fysieke spel eenzijdig ging bestraffen. Drie strafwoipen brachten de Hagenaars langszij en vanaf dezelfde plaats mócht Kwiek uitlopen naar 11-9. Vier minuten voor het einde zorg den de broers Lambooy voor 13-12. De daarop volgende 13- 13 leek terecht, maar de finale verliep desastreus. Twintig se conden voor het slotsignaal werd de bal in de Leidse aanval ging was de nederlaag daar: 14- 13. In Amemuiden had Fiks het onverwacht moeilijk. TOP bleek een lastig te bespelen tegen stander. Met Inge Anholts en Nico van Weizen (0-1) in de ba sis voor de geblesseerde Gwen- ny de Best en Hendrik Hooij- meijer kreeg Fiks geen vat op het Zeeuwse voorverdedigen. Marleen Boomgaard (2x) en Tanja Huizing zorgden voor 5-4 met rust. Vla 8-5 werd het 8-8 (Matthijs de Visser) en 9-9 (Theo Vreeken), maar met nog twee minuten te gaan leek de 10-9 fünest. Tien seconden voor het einde forceerde Annemieke van der Gugten een strafworp, die door De Visser werd verzil verd: 10-10. Een toppositie lijkt er weer in te zitten voor Crescendo. Te genstander Succes werd volko men overklast. De 15-7 over winning was geenszins geflat teerd. Veel beweging en trefze kerheid in de aanval zorgden al snel voor 4-0. De viert van Wijnand Alberts betekende na rust 6-2. Peter van Leeuwen (4x), Peter en Saskia Baak (bei den 2x) zorgden mede voor de eerste zege. Stijlvol is K2 Lei- den-speler Aldo Spadon op weg naar de korf van DKV(U). Kitty de Wit (op de rug ge zien) wacht het re sultaat van zijn doelpoging af. LEIDEN 7-,BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER KZ Leiden heeft zaterdagmid dag een eerste visitekaartje af gegeven. Met 15-8 klopte de on langs gevormde Leidse fusie club het IJmuidense DKV. Bijna was de doopplechtigheid van de nieuwe korfbalvereniging letter lijk in het water gevallen, maar een onderonsje in de vroege ochtenduren tussen bestuur en consul redde de openingswed strijd. De zomerperiode bleek te kort om alles te regelen. Zoals KZ-voorzitter Arnout van Lun- teren al vreesde bleken de in België gefabriceerde rood-blau- we shirts nog niet gereed. Spon sor De Zwarte Wolf had wel een reserve-shirt voorradig, zodat de nieuwe formatie tenminste in een afwijkend shirt kon aan treden. De nieuwe club had evenwel alles gedaan om het publiek aan zich te verplichten. Met gratis koffie en een droge zitplaats op de eenmalig op de Mont- gomerystraat geplaatste tribu nes. Honderd toeschouwers hadden zo prima zicht op het eerste duel van Korfbalvereni ging Zuiderkwartier Leiden, zoals de het resultaat van de fu sie tussen Ons Eiland en Zui derkwartier voluit heet. Ook binnen de lijnen was de fusieclub smaakmakend. Fris en gedisciplineerd kwam het acht tal van coach Henny Piket uit de startblokken. Alleen in het eerste kwartier had het wat te duchten van DKV, dat speltech- nisch minstens de gelijke was van de Leidse club, maar eenzij dig jagend op de doorbraak handenvol kansen verprutste. Tot driemaal toe nam de Ijmui- dense club een voorsprong. „We lieten ons die eerste perio de verrassen", gaf Piket toe, „maar pakten het bijtijds op." Kitty de Wit scoorde na vijf minuten KZ's eerste treffer. Na een kwartier was de IJmuidense storm uitgeraasd en door goals van Annelies van der Blom en Martin Verhorik nam KZ Leiden een 5-3 voorsprong. Na rust (6- 4) opende de thuisploeg zwak met een gemiste strafworp. Pi ket: „Ik had nog iets verwacht van DKV, maar het bleef alle maal uit." De coach roemde de onver zettelijkheid van zijn ploeg. „De groep is evenwichtiger gewor den. Ik heb de selectie nu zelf kunnen samenstellen. Let wel, dat is geen verwijt aan de TC. Bovendien zijn we een jaar ver der. We hebben qua lichaams lengte een kleine ploeg. Ik heb ze veel leren lopen om daar voor onder de korf een alterna tief te bieden." In de tweede helft groeide het verschil" gestaag. DKV leek aan geslagen door de talloze gemis te kansen en speelde vooral te gen zichzelf. Zonder noemens waardige tegenstand liep KZ Leiden, met Maickel Martins (4) en Martin Verhorik (4) als top schutters, naar een ruime 15-8 zege. Een prima eerste resultaat kon in de boeken van de fusie club worden bijgeschreven. oecsTGEEST kGERRfT-jan van GEEN goed wat er allemaal was mis- goal tennismedewerker Dat het 30+-toemooi van OLTC tot een goed einde gebracht is, mag een wonder heten. De re gen van de afgelopen week maakte het vrijwel onmogelijk om gisteren alle finales af te werken. Dat het met behulp van prosets en een droge zondag toch lukte, maakte een beetje Keytown Hitters kon lang aardig meekomen met ADO 2, een topper in de hoofdklasse van district West. Tot de achtste inning stonden de Leidse honkballers, die veel te zwak zijn voor deze klasse, met 1-8 achter. In de achtste inning ging het toch nog mis. ADO 2 pakte toen met vijf runs uit en bracht daarmee de score op 1- 13. Op de heuvel stond werper Joppe van der Reijden. Hij kreeg 22 honkslagen te verwerken val van keytown liet slechts drie honkslagen no teren. Patrick van der Zalm, werper bij de Hage naars, kreeg maar liefst vijftien Leidenaars in drie slag uit. Adegeest zorgde tegen kampioenskandidaat Laakkwartier voor een spannende slotinning. De ploeg van coach Rob Stok kéék voor de af sluitende laatste inning tegen een 10-1 achter stand aan. In de negende inning werd toch nog zes keer gescoord: 10-7 voor Laakkwartier, dat met Sparks 2 uit Haarlem om de titel gaat strij den. Sommige deelnemers moes ten gistermorgen nog voor een partij uit de voorrondes de baan op, met als mogelijk gevolg dat zij zes partijen op één dag zou den moeten spelen. Het maakte allemaal niets uit. Wat moet dat moet en zo werden er maar liefst 95 partijen afgewerkt. Op een 'normale' toemooidag wordt niet eens een kwart van dat aantal afgewerkt. Bij de mannen in Cl mocht Jack Manuputty eindelijk eens een toernooi op zijn naam schrijven. De Rijnkanter had het echter niet gemakkelijk tegen opponent Hans Hinnen. De Ca sino-speler, al jaren vaste klant bij OLTC en zich daarbuiten bij na niet vertonend, kreeg na een stroef begin toch de overhand. Manuputty maakte zich geen zorgen. Hij werkte een 6-3 ach terstand gedecideerd weg en hij gunde zijn tegenstander vanaf dat moment nog één game: 9-7. Joan Zonnevylle deed wat van haar verwacht werd: winnen. In het poule-systeem bleef de Munnikse ongeslagen. Ook haar laatste wedstrijd tegen Loes van der Heiden sloot ze winnend af (9-8), hoewel ze al zeker was van de eindzege. In het C2-onderdeel waren er meer afgetekende zeges. Hamid Saïdi bleek oppermachtig tegen Dick van der Berg: 8-1. De Room burger maaakte zich niet overdreven druk en won solide. Grace Davelaar mocht de bloe men in ontvangst nemen bij de vrouwen. Ook zij had weinig te duchten van opponent Annet Veerkamp: 8-2. leiden '..frank b handbalmedewerker Slechts twee handbalploegen uit de Leidse regio zijn dit seizoen op regionaal niveau actief: de mannen van Saturnus en de vrouwen van HW '70. De vrouwen van HW degradeerden naar de tweede klasse. De mannen van HW daalden met de mannen van MSV af naar de af- delings eerste klasse. Saturnus begon in de regionale eerste klasse met een forse zege op Wings. In Den Haag werd het 19-11 (11-4). Satur nus miste overigens nog enkele troeven als André en Wim van Leeuwen, Don 01- sen en Jan Tielemans. Dat was aan het spel van de Leidenaars, die in de junior Arnold Nieuwenhuys een belofte voor de toekomst hebben, nauwelijks te merken. Voor Saturnus scoorden: Van Es 8, Nico Mooren 4, Winfried van Boheemen 4, Hans Blansjaar 2 en Dirk Klok. De vrouwen van HW kwamen tegen DSO, dat duidelijk meer trainingsuren in de benen had zitten, van een koude ker mis thuis. Met de rust (2-8) was de wed strijd in feite al beslist: 7-17. Geen plezie rig begin in een lagere klasse. De aan- valsinitiatieven waren er aan Voorscho- tense zijde wel, maar de afwerking liet te wensen over. En daaraan mankeerde het bij DSO bepaald niet. Voor HW scoor den Ilona Broekhuizen (3x), Yvonne Ro- meyn en Bettina Lamboo (2x) en Anneke Gijsman.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22