Publiek winnaar in Lisse Quick Boys is achterin nog niet op orde Volle buit voor Noordwijk bij Scheveningen Rijnsburg is in Hoek bij de les FJEST SUPERKOOPJES 12» 99 99 62' Leiden verbaast vriend en vijand Sport MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 21 REDACTIE: HERMAN JOUSTRA AD V MAASSLUIS ROB VAN DER ZANDEN Quick Boys kreeg afgelopen za terdag van Excelsior Maassluis stof tot nadenken. Na de vlie gende start van vorige week (4-0 winst op Rozenburg) viel de Katwijkse motor onder de rook van Rotterdam bijna stil. De landskampioen uit het vissers dorp vertrok uit Maassluis met een puntje (2-2) en liet in verde digend opzicht bepaald geen solide indruk achter. Trainer Hans van der Zee had een week geleden al gezegd dat in Maasluis de competitie voor zijn ploeg pas echt zou begin nen. De Diemenaar kreeg heel erg snel gelijk. Al in de eerste minuut mochten de Maasslui- zenaren aanleggen vanaf elf meter nadat scheidsrechter Vel- trop een ingreep van Richard Hoogervorst affloot. De leids man had een handsbal gesigna leerd, gaf Hoogervorst geel en Maassluis een penalty. Tot op luchting van de Katwijkers schoot Edwin Berveling de bal tegen de lat, maar Quick Boys was vanaf dat moment in elk geval klaar wakker. Na de vroege strafschop dic teerden de bezoekers het spel, zonder overigens grote kansen te krijgen. De tegenstoten van Maassluis waren in feite nog het gevaarlijkst met doelrijpe moge lijkheden voor Nico Bakker (hij moet de voorlopig geblesseerde linkerspits Rob van der Meer doen vergeten) en Faust van der Meer. Zij ontmoetten een ge concentreerde keeper Tom van der Niet op hun weg of schoten het speeltuig eigenhandig in het vangnet. Een dot van een kans kreeg Leen van der Plas op slag van rust. Hij mocht de bal na een voorzet van de sterk spelende Martin Steenvoorden van dicht bij inschieten, maar knalde knullig over, daarmee demon strerend dat hij niet echt lekker in de wedstrijd zat. Van der Kley Toen na bijna zestig minuten de speeltijd van Van der Plas er op zat en Frenk van der Kley (hij begon op de bank vanwege een lichte knieblessure) het veld inkwam, veranderde op slag de hele wedstrijd. De tot dan toe vrij tamme ontmoeting kreeg een enorme opkikker en dat was vooral te danken aan de zeer gedenkwaardige binnenko mer van Van der Kley. De rossi ge spits sjokte naar de corner- vlag, legde de bal klaar en schoot het leer in een keer te gen het net. Het was een hoek schop van niks, maar omdat geen enkele Excelsior-speler zich geroepen voelde om de bal een 'heis' te geven stond het wel 0-1. Het was alsof Quick Boys mi nuten later nog nagenoot en dagdroomde over het ludieke voorval, want de ploeg was in de fase die volgde overal behal ve bij de les. Tot ergernis van Van der Zee die zijn dug out uit kwam en op zijn klompen aan voelde dat dit niet goed ging. Zijn verbale en non-verbale waarschuwingen aan het adres van zijn losgeslagen equipe sor teerden geen effect. Binnen zes tig seconden stond het 2-1. Eerst door Jacco van de Hoeven en vervolgens door Brian Mo Ajok (ex-Barendrecht). „Als je een achterstand zo snel weer weggeeft, verdien je niet eens om te winnen", meende Van der Zee na afloop. „Op zo'n moment moet je de zaak even op slot gooien." Open huis In plaats van een slot op de deur te doen, hield Quick Boys open huis. Het speels gemak waarmee de Katwijkse defensie aan flarden werd gespeeld gaf te denken. Van der Zee nam het woord 'desorganisatie' in de mond. Het was een eufemisme voor 'gatenkaas'. Na de twee snelle tegentreffers verscheen er nog drie keer een Excelsior-spe ler vrij voor Van der Niet. Het was aan de Katwijkse keeper en de onbeholpenheid van de aan vallers van de thuisclub te dan ken dat de schade voor de be zoekers beperkt bleef. Quick Boys bleef dus In de wedstrijd, die en dat was ook een verdienste van de Boys qua amusementswaarde in no time van een vier naar een ne gen steeg. Toen de ploeg over de grootste schrik heen was durfde men weer voorzichtig aan aanvallen te denken. Nadat eerst Floor van Duyn al een gro te kans om zeep had geholpen en Gert Aandewiel met een kop bal net geen doel trof, was het aanwinst Martin Steenvoorden die met het hoofd voor de ge lijkmaker zorgde. Het voorbe reidende werk was van uitblin ker Frenk van der Kley die op rechts een man knap uitspeelde en een schitterende voorzet af leverde. Edwin Otte was met een van richting veranderd schot op de kruising nog dicht bij een treffer, maar met de 2-2 konden de Katwijkers best le- Excelsior lijkt zich dit jaar weer te mengen in de kam pioensrace. Trainer Eric Gudde speelde met zijn ploeg na het kampioenschap van '91 een jaartje degradatievoetbal, maar kan nu de hele wereld weer aan. „Iedereen is zo bang voor Quick Boys. Wij niet, we zijn minstens zogoed." Leiden kende weliswaar een be droevende voorbereiding, maar greep in de seizoensouverture tegen 's-Gravenzande wel even fijntjes de volle winst mee naar huis (1-2). En dat op vreemde bodem. De kersverse 's-Graven- zandse trainer Pierre Zinnen stond erbij en keek ernaar. „Ja, het is ongelooflijk die uitslag. Ze hebben een tijdje geleden toch met 7-0 van Lugdunum verlo ren. Zo zie je maar dat de com petitie toch anders is. Maar ik moet zeggen dat ze wel ver diend hebben gewonnen." Ook Leiden-trainer Peter Ciere keek z'n ogen uit naar de verrichtin gen van zijn jonge manschap pen. „Jazeker, we kennen die ploeg natuurlijk van haver tot gort, dus teken je vooraf toch voor een gelijkspelletje." Leiden combineerde naar hartelust, maar moest het toch hebben van de vervaarlijke counters. Na een stief kwartier spelen illustreerde uitblinker Raymond Klinkenberg dat met een doeltreffende schuiver in de verste hoek: 0-1. De nerveus opererende thuisclub had in het eerste bedrijf geen antwoord op de messcherpe Leidse aanval len, waaruit doelrijpe kansen van Rob Bink en Marco de la Rie ontstonden. Dezelfde De la Rie kwam hal verwege de tweede helft, na goed voorbereidend werk van Klinkenberg en Bink, in vrije schietpositie en knalde 0-2 op het bord. Uit een omstreden pe nalty, een kwartier voor tijd, scoorde Dion Meuling tegen. René Ras zaait met een ferme kopstoot venwarring in de verdediging van DOVO. foto henk bouwman Voetbal zoals het moet worden gespeeld. Vriend en vij and waren het na afloop van FC Lisse - DOVO (4-3) roe rend met elkaar eens. Na negentig minuten spektakel, met veel doelpunten, nog meer kansen en een onvoor spelbare afloop was het thuispubliek in Lisse zaterdag middag de grote winnaar. En de plaatselijke FC uiteraard, die en passant twee punten aan haar seizoenopening in de eerste klasse A overhield. LISSE TIM BROUWER DE KONING De beide coaches, Ruud Bröring (Lisse) en zijn voorganger Wim Eilander (DOVO), keken na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Sprong bijna even opge wekt. Beide 'positivo's' verfoei en remises, dus in dat opzicht hadden zij hun zin gekregen. Daarnaast genoot eerstgenoem de van de overwinning van zijn elftal op de gerenommeerde Veenendaalse ploeg. Eilander noemde de zege van FC Lisse verdiend. Hij had alleen moeite met de leiding van Sprong en het gebrek aan koelbloedigheid bij zijn eigen spelers. Juist de sterkste spelers over wie de oefenmeester uit Capelle aan de IJssel de beschikking heeft, gaven in de slotfase van het bloedstollende duel niet thuis. De hangende centrum spits Bert van der Pol torende in Lisse boven alles en iedereen uit. Zijn doorkopballen sticht ten voortdurend gevaar voor de Lisser verdediging. Twee keer trok DOVO profijt uit zijn in spanningen. Voor de eerste ge lijkmaker (1-1) hoefde de opko mende voorstopper Gert van Ginkel de bal alleen maar van dichtbij langs doelman Paul Veenboer te werken. Halverwege de tweede helft zette hij de Veenendalers voor de tweede keer op voorsprong: 2-3. Maar Van der Pol deed méér. Al in de eerste helft gaf scheids rechter Sprong hem een gele kaart voor een weinig compli menteuze opmerking aan het adres van de leidsman. Het kwam nooit meer goed tussen de twee. Toen Van der Pol een kwartier voor tijd te weinig af stand nam bij een vrije trap voor FC Lisse, mocht hij inruk ken. Met een demonstratieve handdruk nam de boosdoener afscheid van de scheidsrechter. Na zijn aftocht stonden ook Ei lander en Bröring met uitgesto ken hand klaar om de zwaar ge strafte speler uitgeleide te doen. Strafblad „Dat zou wel eens een schor sing van zes wedstrijden kun nen worden", mompelde Eilan der, op de hoogte van het straf blad van de licht ontvlambare aanvaller. Om vervolgens ook Freek Wittenrood op de korrel te nemen. De linksbuiten, die mandekker John Vermeulen één van de moeilijste middagen uit zijn voetballoopbaan be zorgde, weigerde in de slotfase een zelf geschapen kans te be nutten. Bröring haalde zijn schouders op, toen hij werd geconfron teerd met de 'fatale misser' van de gasten. „In de eerste plaats hadden wij Ralph Polman nog, die Wittenrood de bal afhandig maakte. En stel dat FC Lisse vijf minuten voor tijd op achter stand was gekomen, dan nóg zou deze ploeg niet verslagen zijn geweest." De werkelijkheid was anders. Na de gelijkmaker (3-3) van in valler Mark Ens koud één mi nuut in het veld buitte de thuisclub haar numerieke voor deel uit. DOVO-doelman Henk van Veenendaal dwarsboomde de doorgebroken Robert Ver min in het strafschopgebied. Dit maal was arbiter Sprong cou lant: Van Veenendaal kreeg slechts geel. Invaller Edward van de Putten benutte vervol gens de toegekende penalty koelbloedig: 4-3. Dat uitgerekend twee inval lers uit Lisse DOVO de das om deden, was wrang voor zowel Eilander als Bröring. Door hem opgeleide 'dorpsjongens' zetten Eilander, die zich bij DOVO in het Walhalla waant, weer met beide benen op de Lisser grond. En Bröring moet volgende week wellicht nog een paar oud-Tel- star-spelers op de bank zetten ten gunste van de eigen kweek. Tegen DOVO had de Noord- wijkse oefenmeester de schade beperkt gehouden. Alleen Bert van Duivenbode voelde zich als derde reserve en tweede-elftal speler zwaar gepasseerd. Brö ring: „Maar dat kan iedereen overkomen. Ik zie reserves trou wens als bankspelers bij het basketbal. Die hangen er ook niet bij. Bovendien weet ik zelf wat het is om er naast te staan. Mij overkwam het bij Noord- wijk op mijn dertigste. Dan is het nog veel moeilijker om weer een vaste plaats te veroveren." Dat laatste moest Mark Ens zich aantrekken. Volgens Brö ring al twee keer zo goed als vo rig seizoen, maar nog niet aan het eind van zijn mogelijkhe den. „Mark heeft concurrentie nodig. Twee jaar geleden was hij hier al een held, maar hij kan nog veel beter." Onbedoeld onderstreepte de robuuste spits Brörings woor den. Zichtbaar getergd viel hij in voor Leon Hoep en scoorde, met een kopbal ia Ens, vrijwel onmiddellijk. „Frustratie?", vroeg de spits na afloop reto risch. „Of hebben jullie daar een beter woord voor?" SCHEVENINGEN GUS V Noordwijk-spits Hein van Heek heeft in de eerste drie minuten van zijn debuut in de zaterdag- eersteklasse bij Scheveningen al naam gemaakt. De van Meer burg afkomstige speler botste na zijn eerste balcontact op Scheveningen-keeper Piet van der Toom, die aan de kennis making met Van Heek behalve een gekneusd borstbeen ook een rode kaart overhield, we gens het neerhalen van een doorgebroken speler. Het ver nieuwde Noordwijk legde in die enerverende beginfase de basis voor de zwaarbevochten 2-3 overwinning. De 26-jarige Van Heek, die bij Noordwijk de opvolger van de naar Excelsior vertrokken Bram Marbus moet worden, gaf onge wild de wedstrijd vroeg een wending. Van Heek: „Die kee per trok helemaal wit weg. Door het lange gras en de regen was het veld spekglad, waardoor ik weggleed. Met mijn knie raakte ik zijn borst." De blessure en de rode kaart voor Van der Toom zorgden in en buiten het veld voor onrust bij Scheveningen. In het veld ging men verder met de jeugdi ge, van ADO afkomstige keeper, Dick Kok, waarvoor linksbuiten Alex Groen werd opgeofferd. Buiten het veld was de vice- voorzitter Arie de Jager inmid dels aan het regelen geslagen. Want in Kok heeft men weinig vertrouwen, iets wat niet vreemd is bij een keeper die nog moet leren uittrappen. De club hoopt de komende weken met Alex Straaten, die vorig sei zoen nog bij Scheveningen on der de lat stond, tot een over eenkomst te komen. Straaten is jeugdtrainer bij Wilhelmus, wat moeilijk is te combineren met voetballen op zaterdag. Terwijl Scheveningen, dat zelfs enkele minuten vanwege een blessure van John Blok met negen man speelde, de zaken op een rijtje trachtte te zenen was de reactie van Noordwijk meedogenloos. Binnen twintig minuten stond het al 0-2 via Ti- mo Gerlof en Joop Tegelaar, die het laatste tikje gaf aan een in draaiende comer van de sterk spelende Albert Bosma. Vertrouwen Vreemd genoeg drukte Noord wijk na de snelle voorsprong niet door. Patrick van der Fits, de laatste man van Noordwijk die vorig seizoen nog bij het Haarlemse DSS speelde, raakte zelf na balverlies in problemen en kwam met een gele kaart goed weg nadat hij de doorge broken spits Hans Tellier had gehaakt. Het toenemende ver trouwen aan Scheveningse kant had enkele minuten voor rust door Hein van Heek de kop kunnen worden ingedrukt, maar hij kopte een voorzet van Jeffrey Stolk (ex-EDO) rakelings naast. ,,Die had moeten zitten aldus Van Heek. „Nu zakten we steeds verder weg, heel gek want dat overkwam ons vorige week tegen DVS'33 (KNVB-be- ker, red.) ook al." Het voordeel dat Noordwijk door de man-meer situatie had verkregen verdween als sneeuw voor de zon toen opnieuw bal verlies werd geleden en Tellier een tweede uitbraakkans kreeg. Gerard van Roon trok met een sliding aan de noodrem en dit kwam hem op een rode kaart te staan. „We hebben het onszelf onnodig lastig gemaakt", zei Noordwijk-trainer John Eelman, die nog niet tevreden is over het positiespel van zijn geherstruc tureerde ploeg. „Het is het voet bal eigen dat de ploeg die een man meer heeft er gemakkelijk overgaat denken." Weer Gerlof Tien minuten na rust kwam Scheveningen op 1-2 via Harold Tjaben. Even later had de her stelde John Blok de gelijkmaker moeten scoren, maar zijn lob ging naast. Toen Noordwijk even aan de druk ontsnapte was het gelijk 1-3. Gerlof ontweek, evenals bij ziin eerste treffer, de buitenspelval en probeerde doelman Kok met een lob te verschalken. Pas in tweede in stantie knalde Gerlof de bal in het lege doel, dit nadat Kok hands had gemaakt en volgens de regels ook rood had moeten zien. Scheidsrechter Braamhaar vond deze straf echter te zwaar, streek zijn hand over zijn hart en toonde de onervaren doel man de gele kaart. Het karwei leek voor Noord wijk te zijn geklaard, maar op nieuw kreeg de ploeg van Eel man onnodig een doelpunt te gen. Jerry de Rijk mocht onge hinderd de achterlijn opzoeken en zijn voorzet werd door Kees Zethof, die zijn directe tegen stander Michel Lier uit de dek king had laten komen, in een poging erger te voorkomen in eigen doel gegleden. Dat Noordwijk niet van zijn fouten leerde illustreerde Mar tin van Kins die zijn traditionele moment van onachtzaamheid had toen hij de bal voor de neus van doelman Arjan van Heus- den aan Tellier verkwanselde, die vervolgens over het stand been van Van Kins struikelde en een penalty opeiste. Zo ver kwam het niet, wel werd het bij na 2-4 toen doelman Kok een comer van Adrian Carter uit zijn handen liet vallen en het schot van invaller Mark van Duin door Ron Cramer van de lijn werd gehaald. Scheveningen Noordwijk 2-3 (0-2). 11. Gerlof 0-1, 20 Tegelaar 0-2. 55. Tiaden 1-2. 65 Gerlof 13. 72 Zethof (e d 2-3 Scheids- Van der Fits (Noo'dwi|k), Tellier en Kok (Sche veningen) Rood: Van der Toorn (Scheveningen), Het seizoen openen met een uitoverwinning, dat staat. Van daar dat trainer Arie Kurver van Rijnsburgse Boys in zijn sas was na de 0-2 overwinning in en te gen Hoek. Meer ook niet. Dus geen hoogdravende conclusie na het eerste gewin. „Wij win nen nu met 2-0, maar verliezen we met dezelfde cijfers, dan heb ik ook niets te zeggen. Het geluk was aan onze zijde", relativeer de Kurver zijn eerste succes. Tweeduizend mensen zagen zaterdagmiddag in Zeeland een aantrekkelijke wedstrijd tussen promovendus Hoek en Rijns burgse Boys. Beide clubs kregen in de openingsfase diverse kan sen om de score te openen. Bij de thuisclub stond Mark de Kunder, vorig seizoen met tien treffers topscorer van Hoek, nog niet op scherp, terwijl Mart van de Guchte pech had en de paal trof. De meegereisde aanhang van Rijnsburg kon ook enkele goede mogelijkheden voor haar club turven. Pieter Janmaat en Ron de Jager misten in riante positie. \hak voor rust liet Mar tin de Louw zien hoe het wel moet: hij ontfutselde Jos Kayser de bal, slalomde door de Hoek- defensie en rondde doeltreffend af. Leon Vonk was goed bij de les. Hij zorgde na de rust op na genoeg dezelfde wijze voor 0-2. En dat was nodig ook, want kort na Rijnsburgs tweede goal werd Marcel de Jager uit het veld ge stuurd, nadat hij opzettelijk hands had gemaakt. In het res terende deel van de wedstrijd, een krap half uur, kwam Rijns burg niet meer aan voetballen toe. Hoek rook zijn kans maar beschikte niet over de veer kracht om nog terug te komen en stand-in keeper Rini Blanke- spoor te passeren. Het enige vermeldenswaardige feit was de gele kaart die Arie Kurver kreeg voorgehouden. Op het moment dat Martin de Louw voor zijn dug-out geblesseerd op het veld lag, was de meelevende oefen- meester het veld opgelopen, wat de goed leidende scheids rechter Vermeulen met een prent bestrafte. „Volkomen ver diend. Maar ik moest iets doen. Toen De Louw geblesseerd op het veld lag, had ik nog maar negen spelers. Dat vond ik te weinig". Bij Rijnsburgse Boys ontbraken Dick Heemskerk. Jaco van Delft, Bas de Graaf, Jan Blankespoor en Ron Carli. Leon Vonk tekende in Hoek voor de tweede treffer van Rijnsburgse Boys. foto archief "OWgHUÜ,;, rijk qcvme I INUrriC' Uiil'ill'in*- KRENTEN- ROOM HARDE MAGER BOLLEN I- UIEN RUNDER- 8 stuks tartaar voor nü 20 cups 4 POND heel pond ELDERS 2 79 BIJ ONS ELDERS F59 SU OHS I ELDERS 1 «9 >U ONS HU <00R SLECHTS 1^1 ol 100 i Frenk van der Kley. foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21