Leidsch Dagblad Wachttijden operaties worden steeds langer A CHAMPIGNONS EN GEHAKT. Sociale diensten tegen CD A-plan kentekencontrole 'Servische wapens snel inleveren' 'Mondjesmaat' Vliegtuig ministers met pech terug Italiaanse politie arresteert maffiabaas Giuseppe Madonia Ier bedacht ontsnapping MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39949 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 PSV'er Wim Kieft wordt na de eerste treffer tegen Ajax bedolven on der dolblije ploeggenoten. foto anp UVS startcompetitievoortvarend leiden UVS begon de competitie voortvarend met een uitzege op Zeeburgia (1-2). De Leidse eersteklasser was niet bepaald met hooggespannen verwachtingen naar Amsterdam gereisd. De ploeg zag aan het eind van het vorig seizoen een flink aantal steunpilaren vertrekken. Het nieuwe elftal van Gerard Désar - ook al een nieuwe trainer - voetbalde gisteren echter heel dege lijk. Hans de Kruys en Walter de Kievit zorgden voor de doelpun ten. Bugno bezorgt Italië zesde WK-titel benidorm» Gianni Bugno bezorgde Italië gisteren in Benidorm de zesde wereldtitel op de weg in de vijftien jaar onder het be wind van Alfredo Martini. De Italiaanse bondscoach had aange kondigd dat hij na het behalen van de zesde regenboogtrui zou terugtreden als bevelhebber van de „Squadra Azurra". Zijn be oogde opvolger is Giuseppe Saronni, die voor een van de zes ti tels zorgde. Gianni Bugno werd gisteren de vierde beroepsren ner die de wereldtitel prolongeerde. Drie Belgen gingen hem voor: Rik van Looy (1960 en 1961), Rik van Steenbergen (1956 en 1957) en Georges Ronsse (1928 en 1929). Nieuwe PSV-trainer boekt resultaat amsterdam Hans Westerhof heeft zijn eerste aansprekende re sultaat als trainer van PSV neergezet. Zonder de bewust gepas- seerden Romario en Koeman won de kampioen uit Eindhoven gisteren in het Olympisch Stadion van Ajax, 2-1Geflatteerd, dat wel. Toch mocht het succes er zijn. PSV had sinds 7 februari 1988 niet meer in Amsterdam gewonnen. Destijds werd het 1-0, dankzij Lerby. Nu stond opnieuw een oud-Ajacied aan de basis van de winst. Dat was de nabij het Olympisch Stadion wonende Kieft, met een treffer en een assist. leiden/katwuk/alphen De Leidse sociale dienst is tegen het CDA-idee om fraudeurs op te sporen via het raadplegen van kentekens. Hoofd sociale recherche W. van der Vlugt ver wacht dat een dergelijke aanpak niet veel resultaten oplevert. Zo'n maatregel zou bovendien de persoonlijke levenssfeer van uitkeringsgerechtigden te veel aantasten. „Wij zijn geen voorstander van een generale (algemene, red.) controle. Je kunt daarmee sommige fraudeurs eruit halen, maar ik denk niet dat het er veel zullen zijn. Wat in die sfeer ge beurt, is niet altijd op zo'n ma nier te achterhalen. Dikke au to's van cliënten worden nogal eens op andermans naam ge schreven." De sociale dienst is ook om principiële redenen tegen. „Je krijgt een Big Brother is watching you-maatschappij. Je kunt bijvoorbeeld ook bij Weh- kamp nagaan wat je cliënten uitgeven of bij de penning meester van de Petruskerk vra gen wat hun jaarlijkse bijdrage is. Daar zijn we niet voor." Overigens kan de sociale re cherche wel kentekens contro leren en soms gebeurt dat ook. Van der Vlugt: ,Als we een cliënt hebben die in een dikke auto rijdt en wij vermoeden dat hij over vermogen beschikt, dan kunnen we het kenteken con troleren." Ook de gemeente Katwijk vraagt slechts bij hoge uitzon dering autogegevens op van mensen met een uitkering, al dus een woordvoerster. .Alleen in individuele gevallen als er een duidelijk vermoeden is van fraude. Katwijk voelt er niets voor om dit in het algemeen door te voeren." In Noordwijk bestaan even min plannen om structureel na te gaan in wat voor auto's uitke ringstrekkers rondrijden. „In een incidenteel geval zou het mogelijk zijn. Maar voordat we zoiets gaan doen, moet daar goed over worden gepraat. Bij het doornemen van het hele fraudebeleid moet het goed worden afgewogen", aldus R. Kooi, chef sociale zorg en woonruimteverdeling in Noord- wijk. Bij de sociale dienst in Alphen aan den Rijn wilde men van ochtend geen commentaar ge ven op de plannen. Baas in eigen huis 3 De universiteiten willen met de hete adem van het HBO in de nek, meer te zeggen krijgen over de inhoud van de studie. Renteverhoging 5 Duitsland ziet voorlo pig af van een verho ging van de rente. Het monetaire beleid stond za terdag centraal in Bath. De Tijd van Toen 9 Fotografe Katharina Behrend legde onder meer het gezinsleven in Leiden in het begin van deze eeuw vast. Naar de Expo'92 yt /j 'Een moorddag' I I was volgens een le zer het uitstapje naar Sevil- la voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling. Academische ziekenhuizen luiden de noodklok rotterdam gpd De wachtlijsten voor opname in academische ziekenhui zen dreigen veel langer te worden als er geen geld komt voor de huidige tekorten. Dat heeft de Vereniging van Academische Ziekenhuizen laten weten. „Voor sommige operaties moet je nu al maanden wachten en dat wordt er niet beter op", aldus woordvoerder Ketting van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. leiden monica wesseling De academische ziekenhuizen lijden onder tal van overheids maatregelen die de kosten met zo'n 136 miljoen gulden per jaar den haag-sarajevo gpd De strijdende Serviërs in Bosnië moeten hun zware wapens vóór komende zaterdagmiddag 12.00 uur onder toezicht van de Vere nigde Naties stellen. De voorzit ters van de Joegoslavië-confe- rentie, Cyrus Vance (VN) en Da vid Owen (EG), hebben dat la ten weten aan Radovan Karad zic, de leider van de Serviërs in Bosnië. Kroatische troepen heb ben op hun beurt een ultima tum gesteld aan moslims in Sa rajevo, die delen van de Bosni sche hoofdstad zouden moeten ontruimen. De moslims verwer pen het ultimatum. Tijdens de conferentie in Londen, anderhalve week gele den, hadden de Serviërs al inge stemd met het onder toezicht stellen van hun wapentuig. „Maar over het moment waarop bestond nog onduidelijkheid. Vance en Owen hebben daar aan nu een einde gemaakt. De betreffende wapens bevinden zich rond de steden Sarajevo, Gorazde, Bihac en Jajce. De harde stellingname van VN en EG komt op een mo ment, dat meer en meer wordt getwijfeld aan het resultaat van de Londense vredesconferentie. De strijd in Bosnië heeft zich de laatste dagen verhard. Zo werd afgelopen donderdag een Itali aans VN-vliegtuig neergescho ten. De opperbevelhebber van de Italiaanse luchtmacht heeft ver klaard dat het toestel door draagbare luchtdoelraketten is neergeschoten. Een Italiaans onderzoeksteam zou aanwijzin gen hebben gevonden dat het vliegtuig is getroffen door een hittezoekende raket, vermoede lijk een Amerikaanse Stinger of een Russische SAM-7. Wie de raket heeft afgevuurd, is nog steeds onduidelijk. In Bosnië is de strijd het afge lopen weekeinde weer opge laaid. De steden Jajce en Gardacac werden met zware Servische artillerie beschoten. lieten stijgen. Daar staan geen extra inkomsten tegenover. „Dat betekent dat je niet kunt investeren in verpleegkundigen of apparatuur. Dat verlengt de wachtlijsten", aldus Ketting. Een belangrijke extra kosten post is de herwaardering van de functies van verpleegkundig personeel. Ook het terugbren gen van de maximum-werktij den voor arts-assistenten kost geld. Het sociaal beleid van de academische ziekenhuizen wordt grotendeels bepaald door het ministerie van onderwijs en wetenschappen, maar de in komsten worden verkregen op basis van ziektekostenverzeke ringen. Die twee sluiten niet op elkaar aan. Om de begroting rond te krij gen, kunnen de academische ziekenhuizen alleen de stroom patiënten beperken, resultaat: langere wachtlijsten. Het Leidse academisch ziekenhuis kent al langer de regeling dat een deel van de 'gewone operaties' wordt doorverwezen naar ande re ziekenhuizen. Het AZL heeft, vanwege de opleidingsfunctie, extra dure apparatuur en perso neel. Een 'gewone' galblaas- of open-hartoperatie is daardoor in het AZL duurder dan in een gewoon ziekenhuis. De verzeke ring betaalt niet extra. saroqbiInwoners van de Afghaanse hoofdstad Kabul slaan massaal op de vlucht voor de raketaanvallen van de troepen van rebellenleider Hekmatayar, de Hezb-i-lslami. Op het ogenblik verblijven duizenden Afghaanse vluchtelingen in kampen in de omgeving van Kabul en hun aantal groeit gestaag. De voedselverstrekking in een kamp in Saroobi is dan ook 'mondjesmaat'. foto terug te keren", aldus de woordvoerder. Voor de landing werd tachtig ton kerosine ge loosd boven de Noordzee. Dat was nodig om het gewicht van het toestel onder het maximaal toegestane landingsgewicht te brengen. Vier uur later vertrok ken de passagiers met een an dertoestel. schiphol henny van egmond Een KLM-Boeing 747-400 met 226 passagiers aan boord, onder wie de ministers Ter Beek en Pronk, heeft gisteravond een voorzorgslanding gemaakt op Schiphol. Dat gebeurde omdat een van de vier motoren niet goed functioneerde. De Boeing was op weg naar Hong Kong en zou een tussen landing maken in Bangkok. Vol gens een woordvoerder van de KLM was er geen sprake van een noodlanding. „In principe had het toestel kunnen door vliegen naar Bangkok. Maar dat is een non-stopvlucht van twaalf uur. Voor de zekerheid is toch maar besloten terug te ke ren." Een van de vier motoren tril de volgens de meters te veel. „De vibraties zaten net boven de toegestane norm, reden om Pagina 5: Strijd voor rechten gevaarlijke kli België staakt censuur sekslijn brussel gpd Belgische liefhebbers .van tele- foonseks hoeven zich niet meer te behelpen met buiten landse nummers of suggestief voorgelezen kookrecepten. De telefoondienst Belgacom is ge stopt met de censuur. De Bel gische exploitanten van sekslij nen waren tot nu toe gedwon gen hun toevlucht te zoeken in het door dames op zwoele toon laten voorlezen van recepten, waarin vooral veel asperges en wortelen voorkwamen. Op die manier probeerde men de meeluisterende ambtenaren te vriend te houden. Want als de inhoud te gortig .werd, volgde afsluiting. correspondent Siciliaans maffiageslacht. De activiteiten van zijn 50 man tellende 'familie' bestaan uit drugs- De Italiaanse politie heeft gisteren Giuseppe en wapenhandel en het verwerven van openba- Madonia opgepakt. Met de arrestatie van de op re aanbestedingen. een na belangrijkste baas van de maffia is de De arrestatie van Madonia is een succes voor misdaadorganisatie een gevoelige slag toege- de Italiaanse staat. Die gaat na de moord op de bracht. De 45-jarige Madonia was acht jaar twee rechters met meer overtuigingskracht te voortvluchtig en wordt ervan verdacht de werk. Dat overheidsingrijpen noodzakelijk is, moord op de onderzoekrechters Falcone en blijkt nog eens uit gisteren gepubliceerde cijfers. Borsellino te hebben georganiseerd. De Siciliaanse maffia beschikt over een 'leger' Madonia werd in de buurt van de Noorditali- Van 45.000 man, verdeeld over 150 'families', aanse stad Vicenza gearresteerd door een poli- Over het hele land verspreid, werken bovendien tiemacht van 55 agenten. Hij reed in een Merce- 500.000 mensen indirect voor de maffia. Vorig des en was in het gezelschap van twee zwagers, jaar werden gemiddeld twee maffia-moorden Opvallend was dat geen van de mannen gcwa- per dag gepleegd, pend was of verzet bood. 01 Champignons fijn;1 /IQ «sÉBlRiB, \mT doosje 250 gram LH& ^T'MESsmm^ Gehakt half-om-half, 500 gram 655 4.49 "7QQ :1 kilo Ü4? I.W VfR 1 I s Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag - - i 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mary Dresselhuys /t -J Mary Dresselhuys I was het stralend middelpunt in de Koninklij- ke Schouwburg waar zij de Oeuvreprijs kreeg. Nog geen abonnee? nri 071 161400 DCL! 071 161353 De ontsnapping van vier gevan genen, afgelopen donderdag uit het Huis van Bewaring De Schie in Rotterdam, is volgens de po litie op touw gezet door de 29- jarige Ier die al twee keer eerder uit een gevangenis ontvluchtte. Uit verklaringen van de bewa kers, die door de vier met mes sen werden bedreigd, blijkt dat de tot tien jaar cel veroordeelde Ier 'de grote animator' was. De politie verdenkt voorlopig alle vier de uitbrekers nog van de bedreiging. Alle ontsnapten zijn nog zoek. In totaal kreeg de politie na het tonen van foto's van de vier op televisie en in kranten 70 reac ties binnen. De messen zijn nog niet teruggevonden. In de vluchtauto werden wel een ver miste portofoon, sleutels en een trainingspak gevonden. HET WOORD IS AAN Otto Weiss Je weet wel wat ik bedoel, zegt menigeen die zelf niet weet wat hij bedoelt. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten RTV Show 14 Sport17 t/m 27 VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 6 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui- Minimumtemperatuur om streeks 9 graden Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Matige westen wind rond kracht 4 In de loop van de dag draaiend naar zuidwest en aan de kust en op het Usselmeer toenemend tot krachtig of hard, 6 a 7. Drukkerij Demmenie Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071-411141. Fa* 071-896877 Coalitie Israël op springen door begroting jeruzalem ad bloemendaal correspondent In Israël is de regerende Arbei derspartij in conflict geraakt met haar coalitiepartners over de begrotingsvoorstellen. Zowel het linkse Meretz en de rechtse Shas-partij hebben gedreigd het kabinet te verlaten als de begro ting, zoals die er nu ligt, wordt aangenomen. Meretz is van plan tegen te stemmen als er niet meer geld wordt uitgetrokken voor steun aan de sociaal zwakken en min der voor subsidies aan woning bouw in Israël en de bezette ge bieden-. De ultra-orthodoxe Shas-par tij verwerpt het voornemen van minister Shochat van financië om minder geld beschikbaar te stellen voor religieuze institu ten. Mi.is is ooi Beam em be zuiniging van 40 miljoen shekel (30 miljoen gulden) op neder zettingen-activiteiten in bezet gebied. Het bestuur van Meretz heeft tot gisteravond iaat onderhan deld mei mintetei Shochat. Par tijleidster en minister van on derwijs AJoni zei vanmorgen dat haar partij „meer aandacht wil voor de sociaal zwakken in de samenleving, zoals werklozen, drugsverslaafden en achterge stelde groepen zoals Arabische schoolkinderen". HOI LANG KUNTU NOG ZONDER? J«, ik n»«m »«n Mrtroductit 4 b onnare tut ontvang dn krant dn Mfttn twna wtknn gratis »on envelop, zonder Leidsch Dagblad I woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1