Sport Ajax: een lesje in doelmatigheid Krajicek blaakt weer van zelfvertrouwen 'PSV heeft zijn huiswerk gedaan MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 UVS start sterk A Q Eersteklasser UVS I maakte een prima start. De Leidenaars won nen met 2-1 bij Zeeburgia. Opnieuw Bugno q De Italiaan Gianni a. J Bugno prolongeer de in Benidorm zijn we reldtitel wielrennen. World League A Nederland eindigde bij de finale van de World League volleybal op de vierde plaats. DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Kieft vervangen door Viscaal den haag PSV zal in het eigen stadion door slechts één speler (Berry van Aerle) vertegenwoordigd zijn in het Nederlands elftal, dat woensdagavond oefent tegen Italië. Gisteravond zegde Wil lem Kieft af bij coach Dick Advocaat. De spits van PSV kreeg in de wedstrijd tegen Ajax last van zijn knie en gaat vandaag voor onderzoek 'in de scanner'. Als vervanger heeft Advocaat Eric Vis caal van AA Gent opgeroepen. De landskampioen zal vóór de wedstrijd kwalitatief sterker vertegenwoordigd zijn. De KNVB neemt dan officieel afscheid van drie oud-intemationals, Hans van Breukelen, Adri vanTiggelen en Joop Hiele. Trainen kost 900 gulden benidorm Spaanse politie is onverbiddelijk. Zo is vrouwencoach Piet Hoekstra maar weer eens gebleken tijdens de laatste trai ning van zijn 50-km ploeg. Hoekstra volgde Van Moorsel co achter het stuur over de ïHuchtstrook, en dat kwam hem op een boete van 50.000 peseta's te staan, 900 gulden. Hoekstra: „In eens komt er zo'n kerel naast me rijden, die zegt: u rijdt op de vluchtstrook, dat mag niet, dat kost u 5.000 peseta's de kilome ter, we hebben u tien kilometer gevolgd, dat is dan 50.000 pese ta's. Meteen afrekenen." Hoekstra had zoveel geld niet bij zich, mocht bij gods gratie - onder politiebegeleiding - naar een bank rijden om een paar cheques in te wisselen. Den Bosch zonder sponsor den bosch De Eerste Bossche Basketball Club (EBBC), precies 40 jaar geleden opgericht, zit weer zonder hoofdsponsor. De be- langsrijkste geldschieter Pro-Specs heeft na onderling overleg besloten de samenwerking niet voort te zetten. Er is wel een re geling getroffen waardoor de Bossche basketbalclub niet in het voortbestaan wordt bedreigd. Met steun van de businessclub en enkele subsponsors kunnen de mannen van Den Bosch komend seizoen gewoon mee doen in de eredivisie. Ook de Europa Cup wedstrijden worden afgewerkt Feyenoord passeert magische grens Rotterdam Jorien van den Herik heeft een weddenschap met zijn mede-bestuursleden bij Feyenoord verloren. De voorzitter dacht deze zomer niet, dat het aantal seizoenkaarten de magi sche grens van 10.000 zou passeren. Tot zijn genoegen kreeg Van den Herik ongelijk. De praeses reikte gisteren voor het begin van de wedstrijd tegen SW Dordrecht'90 (3-0) op de middenstip de tienduizendste kaart uit aan een verstokte supporter uit Dok- kum, ruim 200 kilometer van Rotterdam. Fëyenoord had voor dit seizoen 9000 jaartickets begroot. Tien jaar geleden had de bekerwinnaar voor de laatste keer meer dan 10.000 vaste klan ten. Het recordaantal staat op 14.000 in de beginjaren zeventig. Warmonds brons bij WK trampoline Auckland» De Warmondse Inke van Braak heeft samen met Ba- bette van Wetering brons gehaald bij het WK trampolinesprin gen in Auckland. Het Nederlandse synchroonduo, nationaal kampioen bij de jeugdturnsters in deze discipline en individueel ook de beste in de leeftijdscategorie, moest alleen een Brits en een Duits paar voor laten gaan. De 17-jarige Van Braak, nog maar net hersteld van een enkelblessure, en Van Wetering be gonnen in de eerste ronde (verplichte stof) met 35,20 punten. Met waarderingen van 41,20 en 42,10 voor de keuze-oefeningen kwamen ze uit op een totaal van 118,50. Siemerink kansloos tegen Agassi gpd-verslaggever De ontmoeting was even snel geregeld door een vertegen woordiger van zijn kledings- ponsor. Na zijn moeizame over winning in vijf sets op de Argen tijn Gabriel Markus werd Neer- lands tennistrots Richard Kraji cek voorgesteld aan filmster Bill Murray, de hoofdrolspeler uit 'Ghostbusters'. Blijkbaar zorgde dat voor enige inspiratie bij de 21-jarige Hagenaar. Gisteren joeg hij met groot gemak de derde speler die op Flushing Meadows tegenover hem ver scheen, de stuipen op het lijf. De Australiër Mark Woodforde beleefde een ware nachtmerrie: 6-1,6-3,6-2. Tijd „Dit was voor mij de zwaarste nederlaag in maanden", zei de roodharige verliezer. Voor Kraji cek betekende het de gemakke lijkste zege sinds enige tijd. „Het gaat de goede kant op", al dus de op de US Open als vijf tiende geplaatste tennisser, die Markus met 4-6, 2-6, 7-6 (5). 6- 3, 6-1 versloeg. „Dat werd ook wel eens tijd. Tegen Méukus had ik in de eerste twee sets veel problemen met mijn return. Die liep nu beter. Ik speelde wat minder gehaast." De partij tegen de Argentijn was, zo üet Krajicek weten, vooral mentaal gezien erg be langrijk voor hem geweest. In de tiebreak van de derde set was hij immers nog maar twee punten (3-5) verwijderd van een gevoelig verlies, toen hij voor een ommekeer zorgde. „Het is altijd fijn om uit de dood op te staan. Dat heeft me zelfvertrou wen gegeven." Hoewel Krajicek momenteel een zeer relaxte indruk maakt, zal hij toch met enige spanning in zijn lijf door New York lopen. De open Amerikaanse kam pioenschappen moeten immers een, wat de Grand-Slamtoer- nooien betreft, rampzalig jaar goed maken. In Melbourne en Parijs kampte hij met lichame lijke ongemakken (twee schou derblessures): op Wimbledon kon hij de druk niet aan en struikelde hij over zijn eigen be nen. Tijdens de US Open heeft hij zodoende het nodige goed te maken. De eerstvolgende tennisser op wie Krajicek zich mag concen treren, heet Stefan Edberg. De Zweedse titelverdediger won gisteravond van zijn landgenoot Jonas Svensson, die eerder Paul Haarhuis elimineerde. Daarmee ging de wens van Krajicek in vervulling. „Het liefst speel ik nu tegen Edberg", zei hij eerder. „Ik heb twee keer tegenover hem gestaan (New Haven '91 en Tokio '92) en twee keer van hem gewonnen. Svensson heeft me vorig jaar in Parijs een pak slaag gegeven." Siemerink Dat kreeg Jan Siemerink zater dag op het centre-court van An- dré Agassi. De 22-jarige Rijns burger ging kansloos ten onder 2-6,3-6,3-6. Ondanks de gevoe lige nederlaag was trainer Frits Don tevreden over het spel van zijn pupil. „Van de eerste tot en met de laatste bal heeft hij op de baan gestaan zoals het hoort. Hij was scherp, geconcentreerd. Daarnaast heeft hij vastgehou den aan zijn eigen spel, het ser vice en volley. Je kunt tegen Agassi wel behoudend gaan spelen, maar daar schiet je niets mee op. Ja, misschien verlies je dan maar met drie keer 6-4". Siemerink keerde in mei met hangende pootjes terug bij de tennisschoolhouder uit Wate ringen, die hem in het begin van zijn carrière begeleidde. De Rijnsburger begon zich steeds onbehaaglijker te voelen in de schaduw van Krajicek en was van mening dat hij door het succes van laatstgenoemde te weinig aandacht van hun geza- melijke coach Rohan Goetzke kreeg. De twee besloten daar om, overigens in goede harmo nie, uit elkaar te gaan. Sieme rink maakt sinds kort deel uit van het Golden-Tulipteam, het samenwerkingsverband tussen Frits Don en zijn collega Henk van Hulst. Nadat hij aanvankelijk weinig profijt van de trainerswisseling leek te trekken, liet Siemerink afgelopen week tijdens zijn eer ste wedstrijden op Flushing Me adows soms zijn oude gezicht zien. Hij versloeg achtereenvol gens de Mexicaan Luis Herrera en Stefano Pescosolido en voel de zich klaar voor het gevecht met André Agassi. De Ameri kaan bleek echter veel te sterk. Return „Vergeet niet dat Agassi de bes te return van het circuit heeft", sprak Don. „Het is ongelooflijk hoe hij die ballen terugbrengt. Dat is volgens mij ook de reden waarom Jan iets minder ser veerde. Hij dwong zichzelf te veel tot het slaan van een goede opslag. Maar hij heeft veel ge leerd vandaag. Dit is een prima ervaring voor hem." Don is er heilig van overtuigd dat zijn linkshandige leerling, dit jaar wel al te sterk voor Stefan Edberg en Boris Becker, in de top-tien thuishoort. Het talent en de slagen heeft hij; het moet alleen allemaal iets ver fijnder. „Daarom is het jammer dat hij nog zo weinig tegen jon gens als Agassi speelt. Die slaan de bal toch iets harder dan een Herrera. Maar voor mij staat het als een paal boven water dat dit niveau niet te hoog is voor Jan." Richard Krajicek geconcentreerd in actie tegen Mark Woodforde. De Australiër werd volledig van de baan ge veegd. FOTO EPA Er is niets veranderd. En er zal ook niets veranderen. PSV wordt weer kampioen van Nederland, Ajax blijft het beste voetbal voor het buitenland bewaren. Dat kan bijna niet anders nu zelfs het slechtste PSV van de laatste jaren in Amsterdam nog wel met een 1-2 overwinning aan de haal kon gaan. amsterdam vpe minkema gpd-verslaggever De verhoudingen in de Neder landse competitie liggen muur vast. Al jaren. Ajax zou de hege monie van de grote rivaal dit seizoen eindelijk gaan doorbre ken. Na vier wedstrijden lopen de Amsterdammers voor de zo veelste keer achter de feiten Het gebaar van Hans van Breukelen sprak boekdelen. Een halve minuut voor het einde drukte de doelman de bal tegen de borst, sloot zijn ogen en drukte er een kus op. Een ge baar, een liefkozing uit dank baarheid. Hoe lang was het im mers geleden dat PSV in Am sterdam van Ajax had gewon nen? Die vier jaar leken een eeuwigheid. En hoeveel kansen had de grote rivaal op deze bij na historische dag laten liggen? Hans van Breukelen had re denen genoeg om zijn dank baarheid te tonen. PSV had de onmogelijke klus geklaard. Zon der Romario de Souza Faria. Uitgerekend dat laatste bracht Van Breukelen en zijn mede strijders in opperste staat van vervoering. „Ook zonder Romario kun nen we winnen", stelde trainer Hans Westerhof vast. „Maar dat wil niet zeggen dat ik vind dat ik nu mijn gelijk heb gehaald. Het kwam ons wel goed uit." PSV wil niet afhankelijk worden van Romario. Een bedrijf als de 'voetbal-b.v.' PSV kan nu een maal niet bouwen op de grillen en grollen van een nukkige Bra ziliaanse vedette. Het meest re cente voorbeeld, toen de kleine aanvaller door wangedrag twee duels aan de kant werd gehou den, bewijst dat eens te meer. Westerhof: „Romario moet voor ons de toegevoegde waarde zijn." Cliché Het kan niet altijd feest zijn bij Ajax-PSV. De topper die bijna altijd iets toevoegt aan het Ne derlandse voetbal, de kurk waar de vaderlandse competitie op draait, was gistermiddag niet meer dan een cliché. PSV leidde bij rust met 0-1 en sloot af met een 1-2 zege. De twee topteams deden slechts aan rolbevestiging. Ajax de aanvallende, de creatieve en kansen missende ploeg. PSV weer het toppunt van zakelijk heid en een dieptepunt voor wat betreft de spelopvatting. Hans Westerhof putte zich later uit in excuses, maar ook die konden de kater van deze 'top wedstrijd' nauwelijks verzach ten. Eén spits en tien man ach ter de bal om het Ajax lastig te maken. Tactisch verschrikkelijk slim, moest ook Louis van Gaal toe geven. Maar in een wedren tus sen twee gelijkwaardige teams een onwaardige, zelfs laagharti ge strijdwijze. „Ajax was in een grootse vorm", kroop Westerhof in de huid van de onderdanige. „Bij ons loopt het nog een stuk minder. Daar kwam vervolgens die heisa met Romario nog bij. Daarom hebben we hebben er voor gekozen om als ploeg te opereren. Wij beseffen donders goed dat er aan ons spel nog het nodige mankeert. Het moet stapje voor stapje beter." Zo matig speelde PSV dus. Daar mocht Ajax weer eens hard over nadenken. De Am sterdammers kunnen alles, met en zonder baL Maar het lijkt er Ajax-doelman Stanley Menzo reikt niet ver genoeg om de schuiver van Arthur Numan te keren. PSV staat met 1-2 v toch sterk op dat het benutten van een kans als een hinderlijke onderbreking van weer zo'n prachtige aanval wordt gezien. Ajax, dat zonder de geblesseer de Wim Jonk snelheid en diepte miste, vond toch een groot aan tal gaatjes in het Brabantse be ton. Stefan Pettersson stond weer eens letterlijk en figuurlijk in het brandpunt. In de 21ste minuut kopte de Zweedse spits in handen van Van Breukelen, diep in de tweede helft herhaal de hij dat huzarenstukje door helemaal vrij en van dicht bij op de benen van de PSV-doelman te mikken. Bryan Roy en Danny Blind volgden dat voorbeeld blindelings. Zelfs Jari Litmanen en John van Loen, gezamenlijk inge bracht, konden Ajax niet los wrikken van PSV. De dubbele wissel bracht slechts een beetje leven in de brouwerij. Dan PSV. De kampioen offer de Romario en Erwin Koeman, liet Ernst Faber als schaduw van Dennis Bergkamp fungeren en verdedigde nog het liefst met het achterwerk op de sintel - baan. Maar het leerde Ajax wel een peperdure les. Drie kansen, twee goals. Met beide keren Wim Kieft. het uithangbord van het zakelijke en doelmatige PSV, in een hoofdrol. Na zeven tien minuten verrichte Gerald Vanenburg met de voorzet zijn enige goede daad van de wed strijd. Frank de Boer verkeerde één tel in dromenland en weg was Kieft. Snel, genadeloos (1- 0). Loepzuiver Diep in de tweede helft, toen Ajax alsnog de winst kon grij pen, toen Pettersson wéér zo n kans morste, kopte Kieft de bal door naar Arthur Numan. De schuiver van de Beverwijkse middenvelder was loepzuiver en beslissend. Want geheel in stijl van dit Aiax was het lobje van aanvoerder Danny Blind even daarvoor schitterend, maar aan het einde weer een kwestie van 'net-niet'. De bal rolde via de binnenkant van de paal naar de doellijn. Stefan Pettersson kwam net te kort te gen Adri van Tiggelen. Een teentje verschil. „Beginnersfouten", foeterde technisch directeur Louis van Gaal. Aanvallend, bij het mor sen van zo verschrikkelijk veel mogelijkheden. En verdedi gend. waar De Boer en Vink mooiere gedachten moeten hebben gehad dan het simpele afstoppen van de tegenstander. Kansen benutten en Ajax; het blijft toch een moeilijke combi natie. In de catacomben van Neerlands Olympische spook stadion, was het alsof de geest van Leo Beenhakker had ge sproken. Er is dan ook niets ver anderd. amsterdam gpd Een slappe wedstrijd? Geen echte topper? Dat vonden de spelers wat overdreven. „Het was niet super", gaf Danny Blind toe. „maar ik vond ons toch wat scherper dan PSV." Scherper? Dennis Berg kamp: „De uitslag is niet de verdienste van PSV, maar onze zwakte. We waren niet scherp genoeg." In de top gaat het om de eindscore, niet om de amusementswaarde. Zelfs wie al lang geleden is gestopt en het voetbal met een zekere distantie zou moeten kunnen volgen, kijkt in de eerste plaats naar het resultaat. Oud-inter national en oud-Ajacied-Peter Boeve: „PSV heeft zitn huis werk gewoon goed gedaan." Maar Boeve, op de tribune om een analyse te maken van de wedstrijd Voor de cursus Oefenmeester 1wilde dan nog wel een pittig nootje kra ken. „Die Roy moesten ze meteen in het tweede zetten en op de bijvelden laten trai nen. Een linksbuiten moet linksbuiten staan en nergens anders. En hij moet buitenom passeren. Roy deed het niet één keer." Opvatting Het vleugelspel van Ajax deug de gisteren niet, PSV had niet eens vleugels. Ajax had dat niet helemaal verwacht. Aan voerder Blind: „De opstelling met Faber en Linskens hadden we wel verwacht, maar ik heb even gedacht dat ze toch met drie spitsen zouden spelen. Het bleek er eentje te zijn. Maar ja. PSV heeft ook een an dere spelopvatting dan wij." Dat de jonge Ernst Faber irT de opstelling van PSV voor kwam was verrassend. De ver dediger bekommerde zich om Bergkamp, hetgeen hem goed af ging. „Ik had bij NEC'enkele keren Vanenburg als tegen stander, maar Bergkamp is on getwijfeld een van de moeilijk ste tegenstanders die je kunt hebben. Maar ik heb het goed gedaan, dacht ik." Het was de tweede keer dit seizoen dat Faber Ajax' beste man bewaakte. Tijdens het Amsterdam-toernooi mocht hij het ook al eens een helft te gen Bergkamp proberen, ook toen met succes. Overigens had PSV met Faber eindelijk weer, een echte Eindhovenaar in de opstelling. Koeman De entree in de basis van Fa ber hield Erwin Koeman op de bank. De reserve-aanvoerder kon de beslissing van coach Hans Westerhof zonder veel moeite accepteren, zei hij. „We hebben gewonnen, dus heeft de coach gelijk gehad. En Faber is naturiijk beter ge schikt om Bergkamp te bewa ken dan ik. Natuurlijk was het een teleurstelling, maar ik heb de beslissing gerespecteerd. Het is ook pas de eerste keer in dertien jaar dat ik om tacti sche redenen ben gepasseerd. In het tegenwoordige voetbal moet je je weieens aanpassen. Ik ben er zelden of nooit de dupe van, nu wel een keertje." In het PSV-kamp werd ont kend dat de afwezigheid van Romario inspirerend had ge werkt. Berry van Aerle: „Ro mario is gewoon één van de twintig. Wat wel heeft geinspi- reerd was het feit dat we op het Amsterdam toernooi met 3-0 hadden verloren van Ajax. Zoiets wilden we niet nog eens meemaken" Bij Ajax hield men het dus maar op een gebrek aan 'scherpte'. Bergkamp: „We speelden te statisch en te traag." Blind: „We hadden met 3-1 of 4-1 moeten winnen, maar we hebben de kansen gemist, dat was het. Elk ander verhaal is belachelijk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17