Winnaar 'bijna te speelt mooi' Vidvz 'Hommage aan een groot actrice' Zuiderwijk: 'Ik heb staan janken' Cultuur Kunst Prince nu duurste popster Popfestival: 85.000 mensen ZIEKTEKOSTEN? GEEN PROBLEEM! MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 13 Patrick Bruel naar Nederland Rotterdam Zanger/acteur Patrick Bruel, in Frankrijk een me gaster en ook in Nederland hard op weg deze status te bereiken, komt eind november naar ons land. Op 28 november staat Bruel is Ahoy' Rotterdam. De kaartverkoop voor dit concert begint aanstaande zaterdag bij alle bekende adressen. Leiden English Chamber Choir leiden Het Leiden English Chamber Choir geeft half september de jaarlijkse concerten. Uitgevoerd worden onder meer het Re quiem van Herbert Howells en twee motetten van Bach. De con certen worden gegeven in de Gereformeerde kerk 'Het Kruis punt' aan de Schoolstraat 2 in Voorschoten en september in de Taffehzaal van het Rijksmuseum i den aan de Papengracht 29 in Leiden. De kaartverkoop is van daag begonnen bij boekhandel Kooyker aan de Breestraat in Lei den. Forum: toch voorstellingen enschede Het omstreden plan van het operagezelschap Forum om in het seizoen 1993-1994 geen voorstellingen te geven, is van tafel. Wel blijft het gezelschap om kwaliteitsredenen vasthouden aan een beperking van het aantal produkties in de periode 1993- 1996. In de plannen die deze maand aan de minister zullen wor den voorgelegd, zal de pijn van de reductie over meerdere sei zoenen worden verdeeld. Volgens de Forum-directie is een bud get van 9,8 miljoen gulden onvoldoende om het door de minis ter gevraagde aantal van 75 operavoorstellingen per jaar verant woord te kunnen realiseren. Oude Muziek trekt 61.000 bezoekers utrecht» Meer dan 61.000 mensen hebben het Holland Festival Oude Muziek Utrecht 1992 bezocht. Gisteren was de tiende en laatste dag van het festival. De concerten speelden zich af op 45 verschillende podia in de domstad. De organisatie kijkt tevreden terug op de elfde editie van het festival. Algemeen secretaris F. de Ruiter stelt dat de organisatie dit jaar expres relatief onbeken de muziek op het programma had gezet, zoals Biber, de Iberi sche muziek, de harp als festivalinstrument en de muziek van Mozarts tijdgenoot Joseph Martin Kraus. „Dat er dan weer zo veel duizenden nieuwsgierigen op appèl verschijnen, niet gelokt met een Messiah of Schöpfung, is voor de festivalorganisatie een legitieme reden tot tevredenheid." Veel weerklank vond ook de niet-westerse of traditionele muziek in het programma, aldus de organisatie. Dit blijft een vast element in de komende festivals. Nationaal orgelconcours in Leiden Cees van de Poel en Willem Jan Cevaal zijn de winnaars geworden van het Nationaal Orgelconcours voor orgel studenten, dat de afgelopen dagen voor de vierde keer in Leiden werd gehouden. Zaterdagavond werden in de Hartebrugkerk de prijzen uitgereikt die verbonden zijn aan dit door de Stichting Orgelstad Leiden georganiseer de vierdaagse evenement leiden» monicaschiks new YORK UPI/DPA De 30-jarige popzanger Prince heeft met het mediaconcern Wamer Bros. een contract ge sloten waardoor de zanger 100 miljoen dollar (160 miljoen gul den) zal ontvangen voor een se rie van zes Ip's. Per album zal Prince naar de schatting van ex perts 16 miljoen gulden voor schot krijgen. Het contract over treft de verbintenissen van Mi chael Jackson en Madonna die topbedragen van rond de 96 miljoen gulden binnenhaalden. Van zijn grootste succes 'Pur ple Rain' verkocht Prince 10 miljoen exemplaren. De eerste lp die onder het nieuwe con tract wordt uitgebracht, zal op 20 oktober worden gepresen teerd. Vertegenwoordigers van Prin ce zeiden dat de zanger vice- president van Wamer Bros. wordt en een eigen kantoor krijgt bij het hoofdkantoor van het concern in Burbank, Cali fornia. Twee van Prince's eigen labels zullen ook in het bedrijf worden ondergebracht. Wamer zal 20 miljoen dollar (32 miljoen gulden) in Paisley Park Records van Prince investeren en mede aandeelhouder worden. Zes deelnemers hebben van 1 tot en met 5 september gestre den om de eerste prijs in twee categorieën. Woensdagochtend begon de orgelwedstrijd in de Hooglandse Kerk, waar op het de Swart/Hagebeer-orgel mu ziek van de renaissance tot aan de romantiek werd uitgevoerd. Nadat de zes kandidaten in de week eraan voorafgaande ieder de kans hadden gekregen om het orgel te bespelen en te leren kennen, kwam nu de proef op de som. Hetzelfde gebeurde de dag er op in de Hartebrugkerk waar op het romantische Maarschalker- weerd-orgel muziek uit de ne gentiende eeuw werd gespeeld. Muziek die om andere klank kleuren en registraties vraagt dan het vroegbarokke orgel uit de Hooglandse Kerk kan produ ceren. De opzet van dit concours is in zoverre uniek dat de studen ten in drie verschillende catego rieën kunnen inschrijven. De kandidaten lieten zich daarover heel positief uit: „Op andere ir je muziek uit verschillende stijlen moet laten horen, kan je prestatie over de hele linie nogal afgezwakt wor den. Hier in Leiden kun je kie zen voor de stijlperiode die je het beste ligt", aldus een van de deelnemende organisten Jeroen van Gessel. Plicht In de categorie hedendaagse muziek was er dit jaar geen en kele inschrijving. Dat werd nog eens aangehaald in de slottoe spraak door René Verhoeff, de voorzitter van de Stichting Or gelstad Leiden: „Levend in de twintigste eeuw hebben we de plicht om muziek, geschreven door onze tijdgenoten, een kans te geven." Het gebrek aan en thousiasme zou te wijten zijn aan de hoge moeilijkheidsgraad van een van de verplichte wer ken. De jury had er een hele klus aan om te bepalen wie door mochten gaan naar de finale en wie de uiteindelijke winnaars werden. Tijdens het juryberaad was de spanning bij de kandi daten voelbaar. Wie heeft het gehaald en wie valt af? De voorzitter van de jury, Fol- rotterdam anp avonds niet minder dan 280 popmuzikanten verdeeld over 19 bands. De organisatie bleek de datum perfect te hebben ge kozen. Terwijl het de hele week zeer slecht weer was geweest, baadde het Zuiderpark op de festivaldag in de zon. De vijfde editie van het gratis Metropolis popfestival in Rot terdam heeft gisteren 85.000 be zoekers getrokken. De toe schouwers zagen tussen een uur 's middags en half tien 's Mary Dresselhuys was zaterdagavond het stralend middelpunt in de Koninklijke Schouwburg waar zij de Oeuvreprijs kreeg overhandigd. Links van haar Andre van den Heuvel, die de Louis d'Or ontving voor de beste mannelijke hoofdrol, en rechts Els Dottermans, die de Theo d'Or kreeg voor de beste vrouwelijke hoofdrol. foto anp Oeuvreprijs voor Mary Dresselhuis (85) den haag «anp Mary Dresselhuys heeft zater dagavond de Oeuvreprijs ge wonnen. Els Dottermans kreeg de prijs voor de beste vrouwelij ke hoofdrol, de Theo d'Or. De Louis d' Or, de prijs voor de mannelijke hoofdrol ging naar André van den Heuvel. De toneelprijzen werden za terdagavond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag uitge reikt door de Vereniging van Schouwburg-en Concertge bouwdirecties. Dresselhuys, 85 jaar, krijgt de prijs omdat zij in haar carrière een grote bijdrage heeft geleverd aan de podium kunst. De jury: ,,De prijs toeken nen aan Dresselhuys is voor al les een hommage aan een groot actrice, die de komedie virtueus termans als Wilde Lea haar beheerst. Doordacht, met een grote precisie en lichtvoetig, dat is kenmerkend voor de wijze waarop zij dit genre laat schitte ren. Het is slechts de groten ge geven de komedie tot haar volle recht te laten komen." Dresselhuys staat sinds haar eindexamen van de Toneel school in 1929 op het toneel. Het is de derde keer dat de Oeu vreprijs is uitgereikt. Guus Her mes (1988) en het danspaar Alexandra Radius en Han Ebbe- laar (1989) ontvingen de prijs eerder. Els Dottermans krijgt de Theo d' Or voor haar rol in de voor stelling van Wilde Lea. De jury: „In een schrijnende ode aan de tweepolige mensenziel kan Dot dubbeltalent ten volle gebrui ken. Als uitzinnige ster in een derderangs variété met acroba tisch lijfgebruik geneert zij haar publiek ook door het inkijkje in de intimiteit van het menselijk verlangen." André van den Heuvel krijgt de Louis d' Or voor zijn rol als professor Robert Schuster in het stuk Heldenplatz. De jury: „Van den Heuvel bracht zijn vileine tirades haast als terloops zonder enige agressiviteit, als betrof het geen aantijgingen, maar een onloochenbare realiteit." Van den Heuvel ontving in 1973 ook een Louis d' Or. Kees Coolen kreeg voor zijn bijrol in Goed/Fout van H. van der Heyden de Arlecchino. De kert Grondsma (organist van de Leidse Hartebrugkerk) legde uit welke afwegingen de jury had moeten maken. Was er wel vol doende evenwicht tussen tech nische beheersing van het orgel en muzikale expressie? Alle kan didaten moesten één verpicht werk spelen en boden de jury zodoende een goede gelegen heid te vergelijken. Vol lof werd vermeld dat alle organisten de mogelijkheden van de orgels goed tot zeer fantasievol had den benut. Joop Brons, organist van de Hooglandse kerk die het orgel kent als zijn broekzak, was het daar van harte mee eens. Evenwichtig De eerste prijs in de categorie renaissance/barok/rococo werd toegekend aan de uit Huizen af komstige Cees van de Poel. Hij had, volgens de jury, zeer even wichtig gespeeld, bijna tè mooi en daardoor bijna eenvormig. Soms miste zijn spel een per soonlijk stempel. Zijn keus van de diverse klankkleuren (regi stratie) werd daarentegen origi neel genoemd. Over Willem Jan Cevaal, de in Breda woonachtige winnaar in de categorie romantiek, had de jury een bondig oordeel. „De essentie van het muziek maken is dat het spannend is. Er moet iets te beleven zijn voor speler èn toehoorder.' En deze win naar had op „een geraffineerde manier muzikaal zijn verhaal weergegeven." De winnaars van het Nationaal Orgelconcours Cees v Verhoeff van de Stichting Orgelstad Leiden (v.l.n.r.). Bijna 1000 Drummers zorgden zaterdagavond, onder leiding van Golden Earring-drummer Cesar Zuiderwijk, voor een oorverdovend klapstuk van de Wereld Havenweek. foto anp nog beperkt gebleven tot 109 man. Den Haag en Amsterdam hadden het aanbod van Zuider- wijk afgewezen. Drie jaar had hij ermee geleurd. In Rotterdam vond hij de ondernemende mensen die iets dergelijks wel aandurfden. Het concert wordt op 24 sep tember uitgezonden door Vero nica, dat met zeventien came ra's opnamen maakte. Colombina voor de beste vrou welijke bijrol ging naar Ella Pel- grom voor haar rol in Een zwar te pool van Karst Woudstra. De Haarlemse toneelgroep Het Volk kreeg voor het stuk Het laatste kievitsei de Proscenium- prijs. De Dommelsch-theater- prijs 1992 ging naar het Onaf hankelijk Toneel voor de pro- duktie Stuk zonder Titel van Tsjechov. Hettoneelgezelschap krijgt 50.000 gulden om volgend sei zoen een nieuwe produktie te realiseren. Joop van den Ende maakte bekend dat er een prijs naar Mary Dresselhuys ge noemd wordt. Eenmaal per drie jaar kan een acteur die prijs winnen van 25.000 gulden. Drumstellen veranderen in een enorme applausmachine rotterdam pons simons 'We-will-we-will-rock-you!'. Het ritme van het begin van het nummer van de rockgroep Queen klonk zaterdagavond spontaan op uit het gezelschap van welgeteld 939 drummers op de vijf pontons in de Nieuwe Maas aan de Rotterdamse Boompjes en die ene onder wa ter in een groot zee-aquarium. De vele honderden amateurs, conservatoriumstudenten en professionals konden maar niet genoeg krijgen van het geza menlijke openluchtconcert. Sa men zorgden ze voor zo'n dave rend ritme van slagen, dat Do- nar het liet afweten. Na met stort- en plensbuien was de hemel boven de Maasstad opengereten en zorgden maan en sterren voor extra schitte ring. De drumstellen veranderden samen met de bijna vijftigdui zend toeschouwers in een enor me applausmachine. Dirigent en bedenker van het project '1000 drummers op de Maas' César Zuiderwijk werd zo be dankt voor zijn leiding, waaraan menig orkestleider een punt had kunnen zuigen. Zeer begrij pelijk dat de drummers com pleet uit hun bol gingen met een dergelijk succes na slechts één korte gezamenlijke repetitie op de late zaterdagmiddag. De invloed van de arm van de dirigent was echter nog sterk genoeg om de menigte stil te krijgen. De geplande toegift kon eenstemmig worden ingezet, nog eens begeleid door een se rie extra vuurpijlen, die bijna ritmisch meeklapten en -knet terden. Ook dat viel bij de spe lers zo in de smaak, dat nog vele minuten na de apotheose het overbekende ritme klonk van het Queen-nummer. „De herinnering aan dit con- cert is onuitwisbaar", zei Zui- F derwijk, de drummer van de I Haagse Golden Earring, na af- l loop van het project ter afslui- F ting van de Wereldhavenweek en Open Haven Dag van het 3 Havenbedrijf Rotterdam. „Ik t heb staan janken tijdens de voorbereiding. Mooi dat dit kan in Rotterdam. En dan die mede werking van die drummers. Ze nemen toch maar een risico om met hun dure spullen midden in de regen op een ponton te gaan staan. Geen onvertogen woord heb ik gehoord." Zuiderwijks afdaling van een ruim veertig meter hoge hoog werker vormde het begin van het unieke concert, dat tevens een geslaagde poging was om in het Guinnes Book of World Re cords te komen. Tot zaterdag was het grootste drumorkest Ziektekosten hoeven geen probleem meer te zijn, dank zij de Extra Plus Polls van DVZ Verzekeringen. De Extra Plus Polls is een unieke aanvullende verze kering voor ziekenfondsverzekerden. Voor slechts enkele guldens per maand, dekt de Extra Plus Polis tal van zaken die uw ziekenfondsverzekering niet of slechts in geringe mate vergoedt. Zoals alternatieve aeneeswiizen. geneesmiddelen die buiten het Geneesmiddelen Vergoedingen Systeem vallen, aebitsprothesen en bijvoorbeeld brilmonturen. Voor de kosten hoeft u het niet te laten: de premie voor de Extra Plus Polls bedraagt voor volwassenen tot 45 jaar slechts f5.65 per maand. (Boven die leeftijd geldt een toeslag). Kinde ren t/m 20 jaar betalen slechts f 1.75 per maand. Bovendien betaalt u voor maximaal drie kinde ren premie! Meer informatie vindt u in de speciale Extra Plus-lolder. Vraag 'm aan bij DVZ! Hoofdkantoor Runstraat 46-48 2223 ED Katwiik 01718-29881 Zend deze bon aan DVZ Verzekeringen, Antwoordnummer 14029, 2220 VB Katwijk, dan heeft u de folder morgen in huis! postcode/woonplaats

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13