'Een bliksemafleider in de sleur' Extra MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 Lezers van deze krant naar Expo '92 in Sevilla druk hebt', zegt mevrouw Da- men. De heer Wagenmaker uit Leiden heeft twee van zijn werknemers uitgenodigd voor deze trip. Hij wilde „het nuttige met het aangename verenigen." „Ik heb in Leiden een bedrijf in natuursteen en wil de laatste ontwikkelingen op dat gebied hier zien. Vorige week zei ik te gen mijn vrouw: 'Zou het niet een aardig idee zijn om mijn bedrijfsleider en mijn verkoper eens naar de Expo mee te ne men?'. Ze vond dat een aardig idee en nou ja, hier zijn we dan." De organisatie van de Expo verwachtte zo'n 40 miljoen be zoekers. Tot nu toe zijn er slechts 20 miljoen geweest. Maar dat neemt niet weg dat het in de meeste paviljoens on gehoord druk is. Volgens een in sider komt dat doordat er in die paviljoens films worden ver toond. Bij complexen waar dat niet het geval is, is het inder daad aanmerkelijk rustiger. Motregen Een voorbeeld daarvan is het Holland Paviljoen. Velen zijn na de hevige kritiek in de Neder landse media met weinig ver wachtingen naar dit patdljoen toe gegaan. Maar de Leidse huisarts P.L. Tan (65) vindt het alleszins meevallen. „Ja, het is inderdaad heel Hollands. Bij binnenkomst bespeur je zelfs een licht motregentje. Dat komt door de fonteinen buiten. Er is wel veel kritiek geweest op het Holland paviljoen maar die vind ik onterecht nu ik dit heb ge- Zijn mening wordt gedeeld door de echtparen Wesseldijk en De Witte uit Leiden. „Hol land", zegt de heer Wesseldijk, „dat is nu eenmaal kaas, bollen velden en waterbouwwerken. En op zo'n expositie ga je na tuurlijk niet je negatieve kanten laten zien. Wat ik wel een beetje mis, is het liberale imago dat Nederland in de wereld heeft. Hoewel, in de foto-expositie wordt dat wel een heel klein beetje weergegeven. Die ene blote borst zegt ons, Nederlan ders, misschien niks meer, maar voor Spanje is dat al heel wat." Op een van de verdiepingen van het Holland Paviljoen is een tentoonstelling ingericht met foto's uit de serie World Press Photo. Tal van dramatische ta ferelen worden getoond. Een van de onderwerpen is de toe name van de georganiseerde misdaad in de voormalige Sov jetunie. De foto's werken een beetje vervreemdend. Hebben we dan geen drama van' eigen makelij? „Ia", zegt de heer Wes seldijk. „dat is wel een beetje gek. Er is toch ook genoeg rot tigheid in Holland te vinden." De familie Hensing uit Leiden gaat het op deze expo vooral om de „indruk van het geheel." En over het Holland Paviljoen, dat door zovelen is afgekamd, geen kwaad woord. „Het valt me mee. Sorry, dat ik het zeg." „Ja, het is wel allemaal Hoog ovenstaai dat hier blinkt", zegt meneer Schuurman uit de Me- renwijk in Leiden. „Maar ik ver geef het ze. Natuurlijk is het beeld dat hier van Holland wordt gegeven een beetje opge fokt. Dit is een soort showroom. Maar je kunt natuurlijk ook niet verwachten dat we onszelf hier gaan afkammen. Dat doen de Een pretpark. Een futuristisch hoogstandje. Een wonder van architectuur. Dat zijn zo'n beetje de commentaren die je hoort over de Expo '92 in Sevilla. Deze krant orga niseerde voor zijn lezers een eendaagse trip naar de we reldtentoonstelling. De opkomst was groot. Vele abon nees uit de regio wilden wel eens zien hoe het er met de technologische en culturele ontwikkelingen in de wereld voorstaat en stapten gisteren om zes uur aan boord van een airbus van Martin Air, richting Sevilla. „Een beetje een decadente reis", vond een lezer. „Want het is toch ei genlijk wel gek als je morgen op je werk zegt dat je op 'n zondag even naar Spanje heen en weer bent geweest." De families Wesseldijk en De Witte uit Leiden. De heer J. Wagemaker (midden), zijn bedrijfsleider T. Pas schier (links) en zijn verkoper W. Roeiofsen (rechts). Zoals een kind kijkt naar Ma- durodam, zo kijkt een grijzende heer vanuit het vliegtuig naar de aarde. Zijn vrouw die naast hem zit, stoot hem aan. 'Die meneer vraagt wat aan je, Harry'. Harry ontwaakt uit zijn beschouwin gen. „Ja, die Expo interesseert mij nu eenmaal. Zoiets maak je maar eens in je leven mee. Het is misschien zondig, meneer, maar hiervoor hebben wij de wekelijkse kerkgang laten schie ten. Maar goed, we zijn hier in dit vliegtuig toch eigenlijk ook een beetje dichter bij God." 'Mandolinen zingen zacht in Nicosia' neuriet een grappen maker als de airbus de landing inzet op het vliegveld van Sevil la. En wanneer de wielen van de kist de grond raken, klatert er een bescheiden applaus op. De lange broeken worden verwis seld voor bermuda's; de video camera's komen uit de tas. En de spuugmooie stewardessen van Martin Air blijven maar glimlachen. Dat deden ze ook al toen iemand het bij het demon streren van de zwemvesten had over 'het aanleren van speciale wurgtechnieken'. Say cheese, girls, say cheese! Stekend is de zon in Sevilla. Een air-conditioned bus voert ons via een dorre vlakte naar het Ex- po-terrein. Het landschap wordt ontsierd door opvallend veel autosloperijen. En kijk, daar hebben we ineens een 'road block' van de Guardia Civil. De agenten laten de loop van hun automatische geweren losjes leunen op de bovenarm. 'Die Joegoslaven zijn ook een eind opgerukt', zegt een man, die net zijn colbert heeft verwisseld voor een zwart kolensjouwers- hemd. In een politiewagen, zo zien wij in een flits, ligt een manspersoon op apegapen. Verrassing Mevrouw I. Bruggeman uit Noordwijk kijkt met een glun derend gezicht naar het exposi tieterrein. Ze wou haar drie dochters en haar schoondoch ter eens verrassen. „Ik las vorige week de krant en dacht meteen: dit is nu eens een leuke aanbie ding. Mijn man is al lang dood. Gisteren zou hij jarig zijn ge weest. Hem kan ik niets meer geven, maar mijn dochters wel. Deze reis vond ik nu eens een leuke verrassing voor hen. Na dat ik de krant had gelezen, ging ik naar mijn zoon en vroeg hem wat hij ervan vond. 'Meteen doen, moeder', zei hij tegen me, 'maar wel geheim houden'. Ik zal u vertellen: ik heb er een week lang lol van ge had. En kijk eens, is het niet prachtig hier? Het is toch hart stikke leuk om je dochters zo te verrassen. Maar ik heb wel ge zegd: meiden, dit hebben jullie allemaal aan je vader te danken. Mijn man was juwelier en hij heeft ervoor gezorgd dat dit mogelijk was. Kijk, ik gooi mijn geld niet over de balk, maar ik hou wel van ideeën die meteen verwezenlijkt kunnen worden. En dan zegt die meneer daar wel dat we dit allemaal doen van ons zwarte geld en dat de lezers van het Leidsch Dagblad zo kapitaalkrachtig zijn, maar dat is onzin. Ik heb dag en nacht bedeltjes staan solderen." C. Damen, een van de doch ters van mevrouw Bruggeman: „We wisten inderdaad van niks. We zijn gisteren met z'n allen bij mijn moeder gaan slapen, op één kamer. Om kwart voor vijf moesten we op Schiphol zijn. Waar we naar toe gingen, wisten we niet. Onze mannen hebben het spel geraffineerd meegespeeld. Ik wist echt niet wat voor kleding ik moest mee nemen. Ik heb maar wat in een tas gepropt. Een skipak, laarzen, een ijsmuts, noem maar op. En nu zitten we in Sevilla en is het zevenendertig graden. Tjonge, wat gek. Wat een verrassing." Mevrouw C. Schreuders uit Katwijk en haar dochter hebben zichzelf dit reisje aangeboden. „Ik werk bij de Kamer van Koophandel in Den Haag. Te genover mij zit iemand die veel met de expositie te maken heeft. Toen ik die aanbieding las, dacht fk: dit is onze kans. We hebben impulsief gerea geerd. En daar heb ik tot nog toe geen spijt van." Het expositieterrein is onaf zienbaar, niet in één dag te be happen. Maar dat hoeft ook niet. 'Als je maar even een in- Doorkijkje op de Expo '92 in Sevilla. Van links naar rechts: Froukje Vliegenberg, Sacha Willems en Tessa Nobrega, hostesses in het Holland Pavil joen. De familie Schuurman uit de Merenwijk in Leiden. Mevrouw I. Bruggeman (midden) uit Noordwijk, geflankeerd door haar dochters en schoondochter. andere landen ook niet. En het is misschien een cliché, maar we doen toch inderdaad in bol len, kaas, klompen en Philips- apparaten. Nou ja, dat laten ze dan hier zien." De zoon van meneer Schuurman heeft het erg naar zijn zin. Hij is vooral geïnteresseerd in architectuur en vindt het reisje erg leuk. „Het is een soort bliksemafleider in de sleur." zwaait de scepter achter de bar. „Af en toe is het werken hier verschrikkelijk vervelend. Ne derlanders zijn echt veeleisend. En je herkent ze meteen aan hun ontevreden gezichten." Wanneer het gezelschap de terugreis aanvaardt, is er van die ontevredenheid weinig te merken. „Een moorddag zegt mevrouw Damen. „Dit is toen hartstikke leuk geweest Dit ver geet je nooit meer." Maar goed: we zijn een dagje uit. Voorwaarts reisgezellen! Gloort daar aan de einder niet een futuristische skyline? De Expo 1992. Een halve, im mens hoge parasol, die doet denken aan de zang- en dans films van Fred Astaire en Ginger Rogers, markeert de entree. Al meteen na binnenkomst besef fen we dat we hier nooit alles zullen kunnen zien in één dag. Lange rijen voor het Australië- paviljoen. Idem dito voor dat van Spanje. Twee wachtenden maken ruzie met elkaar. Een van de kemphanen, een tempe ramentvolle Spanjaard, maakt een onverhoedse beweging met zijn hand en doet daarmee de bril van de man tegenover hem op diens voorhoofd belanden. Eh, gringo! I kill people for mo ney. You're my friend. I kill you for nothing. Ja. Wij besluiten het dus rustig aan te doen. Gezellig Froukje Vliegenberg, Sacha Wil lems en Tessa Nobrega vinden de ongezouten kritiek die de media hebben geleverd op het Holland Paviljoen zeer oneer lijk. Van half tien tot half vijf staan zij als hostess paraat om de bezoeker van de nodige in formatie te voorzien. „Het is hier echt gezellig, hoor", zegt Froukje. „Maar af en toe krijg je natuurlijk ook wel stomme vra gen. Ik weet zeker dat de expo sitie hier beantwoordt aan net beeld dat men van Holland heeft in de wereld,. Het is mis- De familie Hensing uit Leiden. schien niet zo spectaculair alle maal, maar meer kun je er toch echt niet van maken. En het is echt geraffineerd verpakt. Ik wil niet snoeven, maar als ik alles zo bekijk, vind ik ons paviljoen een van de informatiefste pavil joens op deze expo." Beneden, in de Heineken Hoek, is het een gezellige druk te. Als lampies op klaarlichte dag staan de glazen bier te wachten. Marck Rothuizen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11