Interconfessionele school Leiderdorp 'Bewoners hebben liever rust dan uitzicht' Als je het kunt betalen, is alles te koop Regio Leiden Kunstrijden met de trekker MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 JO redactie: dick van der plas (CE astrid van den berg wilfred simons Vechtpartij om liefdesrelatie wassenaar Een liefdesrelatie was gisteravond in Wassenaar aanleiding voor een vechtpartij. In een café aan de Van Zuijlen Van Nijeveltstraat ging een 25-jarige inwoner van het villadorp op de vuist met een 50-jarige ex-Wassenaarder. Aanleiding was de relatie die de 50-jarige onderhield met de moeder van de jon geman. Een 21-jarige vriend van de jaloerse zoon mengde zich in het gevecht met een honkbalknuppel. Op dat moment werd de politie ingeschakeld. Toen agenten de twee mannen wilden inrekenen, kneep de 25-jarige er tussen uit. Later kon hij toch worden opgepakt. Daarbij werden twee Haagse en één Wasse- naarse agent licht gewond. Veel prijzen in Strooploop langeraar Meer dan dertig bekers stelt de Langeraarse midden stand beschikbaar voor winnaars van de Strooploop op zaterdag 12 september. Deze prestatieloop over afstanden van 5 en 8 kilo meter en de 10 Engelse mijl wordt voor de 14de keer gelopen. Voor de eerste drie van de Engelse mijl zijn er tevens geldprijzen te winnen. De start is om 11.00 uur bij Den Haan meubelen op de Langeraarseweg. Inschrijven is mogelijk vanaf 10.00 uur in de kantine van voetbalvereniging Altior. Deelname kost voor de jeugd 5 gulden, ouderen 7,50 gulden en voor degenen die geen prijs stellen op een herinnering 2,50 gulden. Nieuw carillon voor Oude Kerk katwijk» De gemeente Katwijk wil het carillon van de Oude Kerk aan de Boulevard op de bronzen klokken na volledig gaan vervangen. Het karwei gaat zo'n 240.000 gulden kosten. Dat blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wet houder dat morgen wordt besproken door de commissie voor cultuur. Het Katwijkse college kiest hiermee voor de duurste op lossing waarbij het klokkenspel zowel automatisch als met de hand bediend kan worden. Hofflants Huys vindt geluidschermen van 1.50 meter acceptabel voorschoten wilfred simons De directie van het bejaardenoord 't Hofflants Huys in Voorschoten is tevreden met de maatre gelen om geluidsoverlast na de verbreding van de spoorbaan te voorkomen. De Nederlandse Spoor wegen en de gemeente Voorschoten hebben toe gezegd dat er langs het traject geluidschermen van 1.50 hoog komen. Afgelopen zomer ontstond onder de bewoners van het verzorgingstehuis onrust over plannen om langs de nieuwe, zes meter hoge spoordijk ge luidschermen van slechts één meter hoog te plaatsen. Deze voorziening was volgens hen on toereikend om het treingeraas aan de gevel en in de binnenruimten aanvaardbaar te houden, 't Hofflants Huys ligt vlak bij de spoorbaan en bij station De Vink. De eis van het huis was dan ook. dat langs de spoordijk geluidschermen van twee meter hoog zouden komen. Directeur J. van Gorkum van het tehuis: „Tij dens het gesprek werd mij duidelijk dat die extra vijftig centimeter bijna geen verbetering zouden geven. Een combinatie van geluidschermen en technische voorzieningen aan de gevel zorgen er voor dat de treingeluiden binnen nauwelijks te horen zijn en buiten draaglijk blijven. De NS ge ven ook voorlichting aan de bewoners", aldus Van Gorkum. De technische voorzieningen bestaan uit het installeren van dubbel glas in de gevel, de aanleg van geluidwerende luchtroosters boven de deu ren en speciale klepraampjes. De NS, die de voor zieningen betalen, zorgen ervoor dat de gevel voorzieningen zijn aangebracht vóórdat de vier sporen tussen Leiden en Den Haag zijn aange legd, dus voor september 1995. Op de vraag hoe de onrust bij de bewoners kon ontstaan, antwoordt een Voorschotense gemeen te-ambtenaar die bij de planning betrokken was: „Wij gingen ervan uit dat de bewoners wat van hun uitzicht wilden behouden. Ze kregen sowieso een spoordijk van zes meter hoogte voor hun deur. Het leek ons dus geen goed idee om daar bovenop ook nog eens een geluidscherm van twee meter te zetten. Dan is het helemaél zo'n muur. Maar het bleek dat de bewoners hun rust hoger waardeerden dan hun uitzicht; dat konden wij bij de planning absoluut niet voorzien." Al bij de eerste gesprekken tussen NS, gemeen te en 't Hofflants Huys bleek dat geluidschermen van twee meter hoogte volstrekt onhaalbaar wa ren. Zulke hoge schermen worden door de NS nergens geinstalleerd langs het traject, om de treinmachinisten niet in een 'tunnel' te laten kij ken. Een scherm van 1.50 meter is nog accepta bel; op andere delen van het traject worden ook schermen van die hoogte geïnstalleerd. De gemeente heeft 't Hofflants Huys beloofd dat zij voor de schermen een groenbeplanting aanlegt, zodat de bewoners de als lelijk ervaren schermen niet hoeven te zien. Zo blijft alsnog iets van het uitzicht behouden. LISSE De politie van Lisse heeft zaterdagavond rond elf uur in de Hobahostraat drie mannen aangehouden die er van worden verdacht in drugs te handelen. De mannen, Lissena- ren van 20, 21 en 25 jaar oud, zijn overgebracht naar het bu reau voor verhoor. Bij een van de drie kon de politie de betrok kenheid niet hard maken, zodat hij naar huis mocht. Protestants en katholiek onderwijs zoeken samenwerking Het Leiderdorpse protestants-christelijk en katholiek ba sisonderwijs wil fuseren. De besturen van de beide on- derwijsrichtingen bespreken een samenwerkingsver band, dat in elk geval een fusie tussen de Willem de Zwij- gerschool en de Engelendaelschool tot gevolg moet heb ben. Ook in de nog te bouwen wijk Bloemerd II moet een interconfessionele basisschool komen. leiderdorp uesbtth buittnk De twee schoolbesturen willen al begin 1993 tot een fusie ko men, zo blijkt uit een discussie nota. De Leiderdorpse basis scholen moeten in 1996 mini maal 170 leerlingen hebben om voort te bestaan. Voor een aan tal scholen betekent dit dat zij alleen door het sluiten van sa menwerkingsverbanden kun nen overleven. Een belangrijk uitgangspunt van de bestaande christelijke schoolverenigingen is daarbij dat in alle delen van het dorp het 'christelijke onder wijs' behouden moet blijven. Om die reden wordt gestreefd naar een fusie tussen de Willem de Zwijgerschool en de Enge lendaelschool in het Oude Dorp. De twee schoolbesturen houden ook een fusie tussen De Meijehof en De Driemaster in het achterhoofd. De Meijehof dreigt onder de bestaansgrens van 170 leerlingen te vallen, maar denkt nog voor 1996 ge noeg leerlingen te kunnen krij gen. Wanneer dat niet lukt kan de katholieke school zich echter nog tijdig aansluiten bij de pro testantse Driemaster. Het nieuwe overkoepelende bestuur moet onderdak bieden aan interconfessionele, protes tantse en katholieke scholen. Het is niet de bedoeling dat alle christelijke scholen interconfes sioneel worden, meldt de dis cussienota. „Heel belangrijk is of we erin slagen een oplossing te vinden voor het op één kus sen krijgen van de diverse rich tingen. Lukt het ons om vanuit de verschillende culturen en ge loofsovertuigingen in één be stuur goed samen te werken?", verwoordt de nota de centrale vraag. De fusiebesprekingen richten zich niet alleen op de geloofs richting, maar ook op de positie van het personeel van de Lei derdorpse scholen. „Binnen één bevoegd gezag moet men bij boventalligheid een baan op een andere school met een va cature accepteren", aldus het discussiestuk. De Leiderdorpse scholen krij gen waarschijnlijk niet veel meedewerking van de landelijke overkoepelende organen. „Het loslaten van de bestaande zui len is momenteel geen wijd ver breide aanpak. De landelijke koepelorganisaties staan niet te juichenbeseffen de schoolbe sturen. zoeterwoude Het ten-ein aan het Zoeterwoudse Molenpad vormde gisteren het decor voor de jaarlijkse trekkerbehendig- heidswedstrijden, georganiseerd door de Agrarische Jongeren 'De Meerlanden'. Om hun vaardig heid met het landbouwwerktuig te bewijzen moesten de deelne mers het op verschillende onder delen tegen elkaar opnemen. Op het programma stonden onder meer een 'stoelendans', een ze nuwenspiraal, de wip en de ach- teruitrijrace. Bovendien moesten de tractoren mooi versierd zijn. De uiteindelijke winnaar Dammy van der Poel uit Oud Ade vo rig jaar nog winnaar bij de kraan machinisten, een onderdeel dat dit keer niet in het programma was opgenomen mag zich een jaar lang 'All Rounder 1992' noe men. FOTO HENK BOUWMAN Vervuilde grond Verto voor eind 1992 afgegraven De staalkabelfabrikant Verto in Leiderdorp wil nog voor het eind van dit jaar begin nen met het afgraven van de vervuilde grond op het be drijfsterrein aan de Zijldijk. Het terrein is voor een deel verontreinigd met zware me talen en olie-achtige stoffen. De vuile grond wordt afge voerd. De vervuiling van het terrein werd enkele jaren ge leden ontdekt. Toen werd besloten om voorlopig niet te saneren omdat er geen ac- cuut gevaar dreigde voor de volksgezondheid. Inmiddels is Verto bezig met een groot scheepse reorganisatie, waarbij veertig personeelsle den uit Leiderdorp naar an dere Verto-vestigingen wor den overgeplaatst. Als het be drijf besluit helemaal te ver trekken, of gedeelten van het bedrijfsterrein gaat verkopen, is sanering van de grond noodzakelijk. Bovendien wil de Verto niet te lang wachten met de sanering omdat an ders de kwalijke stoffen als nog in het grondwater te recht zouden kunnen ko- Verto heeft gekozen voor de duurste saneringsmetho de, namelijk het weghalen van de grond. Daarna wordt er de nodige nazorg besteed aan het terrein. Er wordt in de bodem een systeem aan gelegd waarmee ook eventu ele verontreinigingen in het grondwater kunnen worden bestreden. Het gereinigde grondwater wordt geloosd in de gemeentelijke riolering. Directeur Dekeyser schat de totale kosten van de schoon- maakoperatie op 'mirider dan 20 miljoen gulden'. Particulier bejaardentehuis in Oegstgeest heeft het tij mee oegstgeest miep de graaff Achter een statige, ouderwets grote villa in een lommerrijke Oegstgeester buurt gaat al sinds jaar en dag een particulier be jaardentehuis schuil. 'Huize Klimop' biedt onderdak aan zes ouderen, plus de eigenares met haar gezin. Een wereldie op zich, dat amper opgemerkt zou worden als niet laatst die adver tentie in de bladen de aandacht had getrokken: 'In ons huis. waar privacy en persoonlijke aandacht centraal staan, is plaats voor een oudere dame of heer'. „Ja, dit is een beetje uitgestor ven geheel", beseft de eigenares (die verpleegkundige is en rich dus 'zuster' laat noemen), C.J. van der Veer (50). „We krijgen altijd heel verbaasde reacties van mensen. In het verleden heeft dit soort huizen meer be staan, maar eigenlijk heeft de overheid de hele zorg overgeno men. En dergelijke particuliere bejaardentehuizen kregen op een gegeven moment ook een slechte naam. Hoe dan ook, de meeste rijn geruisloos verdwe nen. Maar zoiets als wij hebben, bestéót dus nog, al is het wonen hier helaas alleen weggelegd voor bejaarden die het zelf kun nen betalen. Wat dat betreft voel ik het als een gevecht tegen de bierkaai. Ik vind het een groot onrecht dat mensen die het zich financieel niet kunnen veroorloven, hier niet kunnen wonen. Je wordt een soort elite huis, en dat is jammer. Maar je riet het in de hele gezondheids zorg: de particuliere klinieken zullen uit de grond rijzen, zo verwacht ik. Als je het kunt be talen, is alles te koop!" Vroeger werd Huize Klimop wel gesubsidieerd. Toen Van De eigenaren/beheerders tegen de achtergrond van Huize Klimop: „Ons soort tehuizen is een beetje uitgestorven. FOTO JAN HOLVAST der Veer er in 1977 bij toeval op stuitte en het huis inclusief de toenmalige bewoners kocht, functioneerde het al 15 jaar als kosten kwamen nog gewoon voor rekening van het rijk. „Maar daar ben ik mee gestopt. Er werden allerlei eisen op tafel bejaardentehuis. Het viel des- gelegd: ik moest gaan verbou- tijds nog onder de Wet Bejaar- wen en hier twaalf wooneenhe- denoorden en de verzorgings- den creëren. Dat wilde ik niet Dit huis heeft een heel eigen ka- strandt." rakter en ik had geen zin om er Financieel reilt en zeilt het in twaalf kippenhokken in onder te Huize Klimop allemaal wel, al brengen. Dus ben ik zelfstandig blijft het volgens de eigenares voortgegaan. Meteen kreeg ik echt knokken. De bewoners be- een gevoel van opluchting. Ik talen een vergoeding van 2400 dacht: ik zie wel waar het schip tot 3000 gulden per maand, af hankelijk van de grootte van hun kamer. Echt winstgevend is het particuliere bejaardentehuis niet. „Personeel is heel duur en heeft bovendien atv en van alles en nog wat. Soms heb je het ge voel dat ze meer rechten dan plichten hebben. Ik bof met een medewerkster die zich dag en nacht inzet, die niet naar werk tijden kijkt. Verder steek ik alles wat we verdienen, weer in de renovatie. We krijgen binnen kort bijvoorbeeld een traplift. En komt er een kamer leeg, dan wordt 'ie helemaal opgeknapt. Je blijft in zo'n oud huis natuur lijk wel bezig." Haar man vult aan: „Rijk wor den we er niet van. Maar een rijk gevoel geeft het wèl." Bewust timmert zuster Van der Veer de laatste tijd wat meer aan de weg. „We hebben nu het tij mee. Ik heb altijd gedacht: ze staan nog wel eens te springen om zo'n huis als het mijne. En dat zie je nu gebeuren. Daar voel je je dan door gesterkt." De advertentie die onlangs meldde dat er kamers beschik baar zouden komen in Huize Klimop bracht een regelrechte stortvloed aan reacties teweeg. Heel wat auto's bleven de afge lopen weken even voor het huis stilstaan en de telefoon stond niet stil. „Je bent aan die tele foon bijna een maatschappelijk werkster. Vaak rijn het echt schrijnende gevallen. Mensen die al in een bejaardentehuis wonen en er op stel en sprong uit willen, omdat ze er gek wor den. Of mensen die zelfstandig wonen, maar dat niet meer kunnen bolwerken. Je hoort van alles. Hele familie-tragedies soms bij ouderen, die door kin deren worden verzorgd en waar steeds die ene dochter voor op draait" Politiebureaus krijgen flexibele openingstijden regio annet van aarsen De politiebureaus en -posten van Rijnsburg, Sassenheim, Oegstgeest, Valkenburg en War mond rijn volgend jaar mogelijk niet meer elke dag van negen tot vijf uur open. Het is de be doeling dat de bureaus 'flexibe le' openingstijden krijgen. Dat kan betekenen dat ze bijvoor beeld wel tijdens koopavonden open rijn. Alleen het bureau in Katwijk blijft 24 uur per dag open. Dat zegt J. Warmerdam, in richter van het district Zuid en beoogd korpschef van dit dis trict. Warmerdam leverde deze week een inrichtings- en be leidsplan af voor het nieuwe po litiedistrict Bollenstreek-Zuid. Het plan wordt volgende week dinsdag besproken tijdens een vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken in Katwijk. Volgens Warmerdam rijn er nog geen definitieve beslissingen genomen over de openingstij den van de bureaus. „Het open en gesloten houden van de bu reaus moet nog ter sprake ko men", aldus Warmerdam. „Ze blijven wel allemaal bestaan. We willen iedereen gelegenheid blijven geven om in de eigen gemeente naar de politie te Niet gelukkig Volgens Warmerdam is overi gens ook de politie in de Duin en Bollenstreek Zuid 'niet echt gelukkig' met het aantal men sen dat het district toebedeeld heeft gekregen. „We gaan van 142 man terug naar 110. Of dat aantal genoeg is, zal de tijd nog moeten leren. Maar je zou in ie der geval kunnen zeggen dat hier de uitdrukking 'schraalhans is keukenmeester' geldt." Reden voor paniekvoetbal is er overigens niet, volgens War merdam. „Maar als na de reor ganisatie blijkt dat we geen ver antwoorde politiezorg meer kunnen garanderen, zijn we de eersten die flink aan de bel trek ken." Net als zijn collega E. Wegman van het district Duin en Bollenstreek Noord is War merdam van plan om als de nood aan de man komt een beroep te doen op politieperso neel van andere districten. Wegman schreef in zijn beleids nota versterking vanuit andere districten vooral nodig te heb ben tijdens weekeinden en va kantieperioden, Warmerdam is daarin minder expliciet. Probleemgericht De teruggang in personeel zal volgens Warmerdam overigens per se niet resulteren in een slechtere bereikbaarheid. „We zullen het politiewerk meer pro bleemgericht moeten gaan aan pakken. Dat betekent niet dat de bereikbaarheid in negatieve zin verandert. De politie moet er vooral zijn als ze écht nodig is. Het betekent dat we onder scheid gaan maken tussen le vensbedreigende zaken en ver storingen van de openbare orde aan de ene kant en pakweg meldingen van autosleuteltjes in afgesloten wagens aan de an dere kant. We doen uitdrukke lijk een beroep op de eigen ver antwoordelijkheid van de men sen en zullen in het geval van de autosleuteltjes niet meer au tomatisch op komen draven. Het kan zijn dat we mensen dan aanraden een beroep te doen op een garagebedrijf. Zo zijn er talloze voorbeelden. Ook wat betreft politie-ondersteuning bij bijvoorbeeld evenementen zal in de toekomst wellicht een en ander veranderen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10