Lage dollar maakt verre reizen fors goedkoper Meer actie globetrotters Vliegtarieven naar Amerika paar honderd gulden lager Toerisme ös EMI c Vijfde Monumentendag Opnieuw een Maleisië-jaar ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 7 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Elfstedentocht op Weissensee De 'Elfstedentocht' op de Weissensee is in enkele jaren zo populair geworden bij de Nederlandse schaatsers, dat er speciale reizen naar toe worden georganiseerd. foto pr. Arke gaat reizen organiseren naar de alternatieve Elfstedentocht, die in de laatste week van januari op de Weissensee in Oosten rijk zal worden gehouden. Er zijn 5-, 7- en 11 -daagse arrange menten en er kan zowel per bus, per vliegtuig als per eigen auto worden gereisd. Ook bestaat de mogelijkheid vooraf deel te ne men aan een trainingsstage onder leiding vam oud wereldre cordhouder schaatsen Hans van Helden. Informatie: Arke Spe cial en Incentive Reizen, Postbus 365,7500 AJ Enschede. Geen extra kosten appartementhuur Wintersporters die logeren in een appartement kennen het ver schijnsel: na de vakantie moeten er altijd nog extra kosten wor- den betaald voor onder meer schoonmaken, verwarming eri elekctriciteit. Na Interhome heeft ook Neckermann besloten in de gids voortaan 'all in' prijzen te hanteren, zodat onaangename verrassingen bij vertrek zijn uitgesloten. Sneeuwgarantie bij Hotelplan Ook de komende winter betaalt Hotelplan z'n passagiers 75 gul den per dag per persoon terug (met een maximum van 6 dagen) als alle liften van het skigebied zijn gesloten en men in het bezit is van een sneeuwgarantie-certificaat. Dat wordt gratis verstrekt aan diegenen die zich bij Hotelplan een zogenaamd skipakket hebben aangeschaft (ski- en schoenenhuur, liftpas, skilessen), maar moet voor 15 gulden worden gekocht als alleen de reis wordt geboekt. Informatie bij het reisbureau. Stedenreizen Parijs (Pyramide du Louvre) is samen Londen nog steeds de belang rijkste bestemming bij stedenreizen. foto pr. Opvallend is de toename van het aantal speciale stedengidsen. Bijna alle grote en middelgrote reisorganisaties hebben voor de komende winter reizen naar steden in hun programma opgeno men. Parijs en Londen blijven de belangrijkste bestemmingen voor korte stedenvakanties, maar ook wordt er bij de touropera tors een sterk toenemende vraag geconstateerd voor trips naar Moskou, St. Petersburg, Boedapest en Praag. Costa Rica in de zomergidsen Zoals het er nu naar uitziet zal Holland International Costa Rica opnemen in het zomerprogramma van 1993. Ondehandelingen met zowel het ministerie van Toerisme van het middenameri- kaanse land als Martinair, dat zo goed als zeker de chartervlucht zal gaan verzorgen, zijn in een beslissend stadium gekomen. Naast Holland International overwegen ook Hotelplan en Hol land Overseas Travel (HOT) Costa Rica in de zomergidsen van 1993 op te nemen. Overigens hebben onder meer Indigo Tours (Den Haag) en Koudijs Reizen (Gouda) het land al enige tijd in hun programma's staan. De reis erheen geschiedt per KLM lijn- vlucht. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze 1 advertentie afdeling. Wintersportreizen naar Alpenlanden 6 procent duurder Over de omvang van het aanbod kan onmogelijk worden geklaagd. Maar veel nieuws zal de Nederlandse toerist niet ontdekken in de zojuist uitgekomen wintergidsen van de Nederlandse touroperators. Alsof er een pas op de plaats moest worden gemaakt. Alsof de reisbranche het te druk had met overname's en fusie's. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Geruime tijd leek het er op dat Zuid-Afrika de nieuwe grote be stemming voor de komende winter zou worden, maar de ge beurtenissen van de afgelopen maanden en het gebakkelei over landingsrechten in Kaap stad stelden een echte door braak uit. Van de 'big boys' heb ben alleen Arke en Hotelplan het gewaagd op vrij beperkte schaal reizen naar het land in hun winterprogramma op te nemen. Prijs voor een rondreis van 2 of 3 weken: 5.000 tot 6.000 gulden. Repeaters Geen nieuwe 'exotica' dus, maar - en dat viel trouwens te verwachten - ook niet veel nieuws op de traditionele win- terbestemmingen. Ten eerste is het oude continent al zo goed als afgegraasd en ten tweede gokt de reisbranche er terecht op dat Nederlandse skiërs er geen been in zien voor de elfde keer naar Gerlos of Kirchberg te gaan. Net zoals Nederlandse zonzoekers vrolijk voor de vijf tiende achtereenvolgende win ter naar Gran Canaria te vlie gen. Repeaters worden ze in het toeristische jargon genoemd en als er een repeater is dan is het wel de Hollandse toerist. Niets heerlijkers dan op vakantie te gaan naar een streek waar je el ke hoek en straat kent en waar je ieder jaar weer dezelfde men sen tegenkomt. Is de kans op verrassingen tenminste bijna nihil. Typisch Hollands Overigens hebben de Neder landse reisorganisatoren de laatste jarer> geprobeerd veran dering in die typisch Hollandse mentaliteit te brengen en ge zegd moet worden: ze zijn daar gedeeltelijk in geslaagd. Ameri ka (Florida) werd een topbe- stemming, op de voet gevolgd door het Caribisch gebied en het Verre Oosten (Thailand). Het heeft er alle schijn van dat die trend zich de komende win ter zal voortzetten. "Verre va kanties' immers, zijn door de la ge dollar bij zo goed als ieder een (Hotelplan vormt een merkwaardige uitzondering) goedkoper geworden. Hier en daar zijn zelfs prijsverlagingen doorgevoerd van meer dan 10 procent. Voor om en nabij de 1800 gulden zit je de komende winter al 17 dagen in een luxu eus hotel in Thailand of Sri Lanka (logies en ontbijt) en een zelfde vakantie in Florida, Mexi co (Cancun) of de Caribbean is in de meeste gevallen zelfs nog een ietsje goedkoper. Het zijn prijzen waaraan ze in het Alpengebied natuurlijk nog niet toe komen. Een bus die 2.500 kilometer moet rijden, is goedkoper dan een vliegtuig dat 16.000 kilometer moet afleggen. Maar trek je de kosten van transport van de totaalprijs af, dan blijkt dat een wintersport vakantie in Oostenrijk, Zwitser land of Frankrijk knap duur is geworden. Zeker nu de prijzen daar gemiddeld met een pro cent of vijf, zes zijn gestegen. Een eenvoudig hotel in de Al pen (of dat nu in Oostenrijk, Zwitserland of Frankrijk staat) kost de komende winter per week al snel 650 gulden per per soon (halfpension) en wie het er eens goed van wil nemen, moet niet vreemd opkijken als de her bergier meer dan 1.000 gulden vraagt. Oostblok Reden waarschijnlijk waarom de Nederlandse reisbranche z'n inkopers massaal naar het voor malige Oostblok heeft gestuurd om te zien of daar nog goedko pe wintersportmogelijkheden zijn. Gevolg: na de introductie van het Reuzengebergte in Tsje- choslowakije (maakte vorig jaar vooral met de skisafari een veel belovende start) zijn nu ook Roemenië en Bulgarije aan de horizon verschenen. Dat laatste land figureerde al langer in een aantal Nederlandse reisgidsen (Hotelplan), maar nu zijn de za ken pas echt stevig aangepakt. Onder meer Holland Internatio nal heeft het land als winter sportbestemming in de gids op genomen. Er wordt met Transa- via naar Plovdiv gevlogen (2,5 uur) vanwaar een bus de skiërs in 2 uur naar Borovets (skige bied tot 2713 meter) brengt. Prijs: omstreeks 1.000 gulden Nu wintersportvakanties in de Alpen steeds duurder worden, hebben de reiorganisaties de blik op Oost-Euro pa gericht. Onder meer de omgeving van het Peles kasteel in Sinaia in Roemenië lijkt een prima en bovenal goedkoop alternatief. foto pr. voor 14 dagen halfpension. Wie 590 gulden meer betaalt, krijgt er zowel een skipas als skiles (inclusief huur van materiaal) bij. In Roemenië (Sinaia en Poiana Brasov - skigebieden tot respectievelijk 2.000 en 1.800 meter) worden ongeveer dezelf de prijzen berekend. Reuzengebergte Tsjechoslowakije, en dan spe ciaal het eerdergenoemde Reu zengebergte, ontbreekt in bijna niet een gids. Maar ook de Hoge Tatra is (bij onder meer Arke) terug van (enigszins) wegge weest. De prijzen zijn bijna vooroorlogs: voor om en nabij de 350 gulden zit je al een week in een hotel (half pension), waarbij natuurlijk wel dient te worden bedacht dat er met de auto zelf naar de gekozen be stemming moet worden gere den. De skigebieden zijn niet extreem groot en hoog, maar wel vrij sneeuwzeker (landkli maat): de prijzen redelijk. Voor een skipas wordt ongeveer 20 gulden per dag gevraagd, skiles sen (4 uur) kosten tussen de 16 en 20 gulden per dag. Dat ze daar in Oostenrijk wakker van zullen liggen, lijkt echter onwaarschijnlijk. Het land is en blijft voor de Neder landse wintersporter de belang rijkste bestemming. Ook de op merkelijke prijsdaling in Italië (circa 8 procent) dat zich na enige vergeefse pogingen op nieuw als wintersportland wil profileren, zal daar niet veel aan veranderen. Ten eerste hebben de Italianen hun prijzen de laatste jaren fors opgeschroefd (alvorens weer naar beneden te gaan) en ten tweede liggen de Dolomieten verder weg dan de Alpen en waarom zou je ver rij den als je het dichterbij ook kunt halen (een imago waarvan ook Frankrijk zich maar niet kan los maken)? Prijs in Italië voor een week half pension in een drie sterren-hotel: ongeveer 750 gulden; skipassen zijn er vanaf circa 260 gulden per week. Verenigde Staten En de Verenigde Staten? Nog steeds zijn de Amerikanen er ondanks geweldige financiële en promotionele inspanningen niet in geslaagd Nederlandse wintersporters echt te interesse ren voor hun spectaculaire ski gebieden in de Rocky Moun tains. Hotelplan stelt al een tijd lang pogingen in het werk Hol landers naar onder meer Aspen, Keystone, Breckenridge en Vail te krijgen (en zet die inspannin gen de komende winter onver droten voort), Mobiplan (met een goedkoopste tiendaagse reis van 1595 gulden) gelooft eveneens heilig in skireizen naar de Verenigde Staten, maar het op Amerika gespecialiseerde bureau van Jan Doets (mr America Number One) in Heer- hugowaard heeft de pijp alweer aan Maarten gegeven Doets die de Rocky's het vorig jaar voor de eerste keer in zijn gids op nam: ,,De markt bleek toch te klein. Maar wat wil je ook met Oostenrijk en Zwitserland in je achtertuin. Je bent er zo." Iets v of n r pas v Amerika zal gelden als er - zoals Martinair vanaf 1 november 1993 van plan is - rechtstreeks van Amsterdam naar Denver zal worden gevlogen. Het gemeentehuisje van Jisp, een van de 'Leeghwater-monumenten' tussen Alkmaar en Zaanstreek. Gelijksoortige panden staan In Graft De Rijp en Grootschermer. Voor wie het nog niet wist: za terdag 12 september, monu mentendag in Nederland. De vijfde in successie. Kastelen, kerken, molens, stadhuizen, boerderijen, hofjes, gemalen, paardetrams, industriële com plexen, woonhuizen, stadswal- Prijzenslag op Atlantische route jaarlijks terugkerend verschijnsel HENNY VAN EGMOND „Niets nieuws onder de zon." Jan Doets, Mister America Nr. 1, kijkt niet op van de prijzenslag op de transatlantische luchtlij nen. Vliegmaatschappijen mel den bijna wekelijks prijsverla gingen, meent Doets. „Maar het goedkoopste retourtje van 850 gulden naar New York met Royal Jordanian kon je drie jaar geleden ook al kopen", beves tigt een woordvoerster van de Consumentenbond zijn woor den, „het verschil is alleen dat de tarieven nu bij alle airlines een paar honderd gulden goed koper zijn.". De 'oorlog' begon toen drie grote Amerikaanse luchtvaart- maatsachappijen dit voorjaar de kleinere collega's over de rand van de afgrond probeer den te duwen door de prijzen voor de binnenlandse vluchten (inmiddels ongeveer gehal veerd) te verlagen. Als gevolg daarvan zijn ook de prijzen op de routes naar Europa onder druk komen te staan. Het gaat dan vooral om tickets die in Amerika worden gekocht, de Europese reiziger merkt er wei nig van al kost een retourvlucht vanaf half september wel enkele honderden guldens minder dan vorig jaar sinds niet-Amerikaan- se luchtvaartmaatschappijen zich ook met goedkopere kaart jes in de oorlog hebben bege- Niet tevreden Louis Ludolph van HOT, een van de grotere touroperators naar Amerika: „Neem Martin- air-vluchten naar New York. In de periode van 10 september tot 25 oktober betaal je voor een retour 795 gulden. Vorig jaar was dat in dezelfde periode nog 1.000 gulden en in het hoogsei zoen zelfs 1.300 gulden. Voor Miami en andere plaatsen in Florida betaal je' nu iets minder dan 1.000 gulden, terwijl een ticket voorheen iets meer dan 1.400 gulden kostte." Ludolph is overigens niet te vreden over de boekingen tot nu toe. De verwachte groei in de verkoop van reizen is achter gebleven, zegt hij. Hij wijt dat aan de mooie zomer en de overvloed aan sportieve evene menten die op de televisie kwa men. Bovendien zijn door de la gere prijzen ook de winstmar ges voor de touroperators lager. „Een prijzenslag is nooit een te ken van luxe", benadrukt hij. Stunt Woordvoerder Udo Buys van Martinair echter vertelt een an der verhaal. Volgens hem is HOT een uitzondering en heb ben andere touroperators wel meer reizen verkocht naar Ame rika. De lage dollar en de tarie- venslag spelen daarbij een rol. De lage prijzen rekent Martinair trouwens alleen voor de overge bleven stoelen. Liever verkocht voor iets minder dan niet ver kocht. Buys: „Het is voor ons de room op de koffie." Hij constateert overigens dat er met tickets door sommige touroperators flink wordt ge stunt. „Die kiezen kennelijk voor een hoge omzet en minder winst. Want bij sommige prij zen verdient een touroperator er nauwelijks iets aan." Jan Doets, van de gelijknamige touroperator, bevestigt dat er meer reizen zijn verkocht. „Bij ons 33 procent meer dan vorig jaar", zegt hij tevreden, „maar of dat aan de tarievenslag ligt... Ik heb hier posters liggen van elf jaar geleden. Die kan ik zo weer ophangen, want de prijzen zijn niet veranderd. De hotels zijn wel duurder geworden, maar het vliegen daarentegen weer goedkoper. De som is gelijk ge bleven." Niettemin: Amerika komt steeds meer in trek. Het land staat bij de eerste tien vakantie bestemmingen in Nederland. Doets: „Gelet op de vele trans atlantische vluchten verwacht ik dat het aantal reizen naar Ame rika nog een gigantische groei zal doormaken. Zeker nu we ook nog eens worden geholpen door de lage dollar." foto rob bruijn len, stoomboten... alles wat ook maar een beetje 'monumentaal' kan worden genoemd presen teert zich volgende week van 10.00 tot 17.00 aan culutuur minnend Nederland. Bovendien worden overcil fes tiviteiten in, op en rondom de monumenten georganiseerd. Er zijn drie centrale thema's dit jaar: archeologie, panden in res tauratie en grensoverschrijden de activiteiten. Bij de plaatselij ke VW-bureau's is gratis een Open Monumentenkrant ver krijgbaar en uiteraard kan daar ook worden geïnformeerd naar wat zich plaatselijk en regionaal allemaal afspeelt. In Maleisië krijgen ze er geen genoeg van. Nadat eerst 1990 werd uitgeroepen tot "Visit Ma laysia Year', doen ze het in 1994 nog een keer dunnetjes over met het "Visit Malaysia Year 1994'. Onverstandig lijkt die proclamatie geenszins, want in 1990 bezochten alleen al uit de Benelux 45.000 toeristen het land, een stijging van 61 pro cent ten opzichte van 1989 toen 28.000 Nederlanders, Belgen en Luxemburgers naar Maleisië reisden. In 1994 hoopt men een zelfde succes te boeken. Vooral zogenaamde fly-driue reizen zullen sterk worden gestimu leerd. Info: Maleisisch Toeris- tenburo, Weteringschans 24a, 1017 SG Amsterdam, telefoon 0 20 - 6 38 11 46. Reizen naar Argentinië In samenwerking met de KLM gaat Royal Hansa Tours te Gro ningen (vooral bekend van rei zen langs de staatshotels van Spanje paradores en Portugal) trips organiseren naar en door Argentinië. De eerste zullen in november worden uitgevoerd. De nadruk van het programma ligt op een rondreis langs zoge naamde Estancia's, tot hotels omgebouwde villa's, herenhui zen en boerderijen. Informatie: Royal Hansa Tours, Stoeldraai erstraat 11,9712 BT Groningen, 0 50 - 12 77 99. Goedkoop vliegen in Canada Sinds enige tijd bij HOT (Hol land Overseas Travel) in de ver koop: de Canada-West Airpass. Wie een ticket van een lijn- vlucht Europa Canada koopt, kan zich - als hij nog wat meer in Canada wil zien zo'n stand by pass aanschaffen. Het docu ment stelt hem in staat voor een relatief laag bedrag naar 25 ver schillende steden in Canada te vliegen. De prijs voor een 7- daagse pas is fl. 345,--, voor een 14-daagse 525,-- en voor een maandpas 785.--. De tarieven gelden vooralsnog tot 30 no vember. Info: HOT, Badhuisweg 108, 2587 CM Den Haag, tele foon 070-3 55 95 51. Winter op Bali Van Ginkel vakanties biedt toe risten de mogelijkheid te overwinteren op Bali. De huis vesting geschiedt in twee hotels bij Sanur Beach. Prijs voor 29 dagen op basis van logies en ontbijt vanaf 2.940 gulden in clusief de vliegreis. Voor een verlenging van 7 dagen wordt minimaal 255 gulden gevraagd. Info: Van Ginkel Vakanties, tele foon 0 18 28 - 1 19 66. Vanuit Bangkok naar Vietnam Mobiplan stelt zijn in Bangkok verblijvende gasten in de gele genheid een excursie naar Viet nam te maken. In de 8-daagse rondreis is ook een twee daags strandbezoek opgenomen. Op het eiland Phuket kan via de zelfde reisorganisatie een ka nosafari worden gemaakt. De tochten leiden de kano'ers langs recent ontdekte 'hongs' bij Phang Nga Bay. Info: Mobiplan, Versedijk 95, 3340 AH Hendrik Ido Ambacht, telefoon 0 18 58 - 1 52 22. Kleintje ski De Jong Intra Vakanties intro duceert voor de komende win ter een 'Kleintje Ski' Vijf dagen met de bus naar Oostenrijk. Woensdag heen (aankomst 22.30 uur), in de nacht van za terdag op zondag terug en daar tussenin drie dagen skiën. De reizen gaan naar Achenkirch, Kufstein en Maurach (allemaal in Oostenrijk) en de prijs ligt tussen de 400 en 750 gulden. Mobiplan organiseert dezelfde soort reizen, maar dan heten ze Mini Ski Specials. Bovendien wordt er niet op woensdag, maar op donderdag naar Oos tenrijk gereden en vindt de te rugreis plaats op maandag. In formatie bij het reisbureau. Trouwen in de Caribbean Koudijs Reizen stelt net als vorig jaar belangstellenden in staat te trouwen op een Caribisch ei land. Niet alleen het huwelijk wordt verzorgd, maar ook de huwelijksreis. Op Aruba kan te vens de kerkelijke inzegening worden geregeld. Andere eilan den waar trouwerijen kunnen worden verzorgd zijn Jamaica, de Bahamas, Barbados en de Cayman Eilanden. Prijs voor zo'n trouwpakket vanaf 1.065 gulden per persoon. Info: Kou dijs Reizen, Postbus 259, 2800 AG Gouda, telefoon 0 18 20 - 1 44 77.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7