Nabijev nog niet afgezet Cholera-epidemie dreigt in Nicaragua na zeebeving Koning Swaziland bepaalt zelf wat mensenrechten zijn iiMfl Buitenland Spoor van vernieling Geweld brengt Angolese verkiezingen in gevaar 'Nederzettingen niet van belang voor veiligheid' Oorzaak neerstorten nog onbekend ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 5 Passagier springt uit vliegtuig sofia De bemanning van een Bulgaars lijntoestel boven Viet nam viel bijna om van verbazing, toen een passagier een van de bemanningsleden dwong een nooduitgang te openen. De passa gier gooide een paar pamfletten naar buiten en sprong er vervol gens achteraan. De man had een parachute om. Over het motief is niets bekend. VN benoemen 'neushoornredder' nairobi De Verenigde Naties hebben gisteren een speciale ge zant benoemd die pogingen gaat leiden om de neushoorns voor uitroeien te behoeden. De met uitsterven bedreigde dieren zijn vanwege hun hoorn een gewilde prooi voor stropers. Eerder be sloot het Wereld Natuur Fonds de dieren te onthoomen zodat ze voor stropers waardeloos zijn. Geen motief achter bom Hannover hannover De bomexplosie tijdens een openluchtfeest in Han nover, die afgelopen zaterdag 19 mensen verwondde, heeft geen politieke achtergrond. Dat heeft de politie gisteren verklaard na een diepgaand onderzoek. Het ontbreken van enig motief leidt de politie af uit de amateuristische manier waarop de bom was gemaakt. Archeologen vinden tempel op Cyprus nicosia Amerikaanse archeologen hebben op Cyprus een oude tempel blootgelegd die volgens hen gewijd is geweest aan de liefdesgeschiedenis van de Griekse godin van de liefde, Afrodite, en haar sterfelijke minnaar Adonis. De tempel werd onlangs ontdekt door een team van de universiteit van Arizona, dat op gravingen verricht op de plaats van de oude stad Idalium, 32 ki lometer ten zuidwesten van de hoofdstad Nicosia. Euro-Disney telt zesmiljoenste bezoeker parus Euro-Disneyland heeft gisteren zijn zesmiljoenste be zoeker geteld. Dat betekent dat per dag gemiddeld 41.300 een bezoek brachten aan het amusementspark. Het park ten oosten van Parijs werd op 12 april geopend. Iraniërs straat op voor moslims Bosnië Teheran* Enkele honderdduizenden Iraniërs hebben gisteren deelgenomen aan een regeringsdemonstratie ter ondersteuning van de moslims in Bosnië-Hercegovina. De demonstranten ver oordeelden de „Servische moordenaars" en beschuldigden het Westen ervan de Serviërs te steunen. Noorse premier wijzigt kabinet oslo* De Noorse premier Gro Harlem Brundtland heeft giste ren zes van haar ministers vervangen, onder wie minister van arbeidszaken Tove Strand-Gerhardsen. Deze bewindsman ver zet zich openlijk tegen een Noors lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Tökes zet hongerstaking voort bukarest Bisschop Laszlo Tökes van de Hongaarse hervormde kerk heeft gisteren een aanbod voor een onderhoud met de Roe meense president Ion Iliescu afgeslagen en zet zijn hongersta king uit protest tegen de leiders van het land voort. Tökes begon zijn hongerstaking woensdag in de westelijke stad Timisoara. Hij heeft gezegd zijn actie voort te zetten totdat de verantwoordelij ken worden vervolgd voor de volkerenmoord die volgens de bis schop tijdens de democratische revolutie zou hebben plaatsge vonden. Kurden willen veiligheidszone uitbreiden den haag anp De veiligheidszone in Noord- Irak ter bescherming van de Kurden moet worden uitgebreid van de 36e naar de 34e breedte graad. Hierdoor kunnen ook de tienduizenden Kurdische vluch telingen uit de Noordiraakse stad Kirkuk terugkeren naar hun stad. Dat heeft de Kurdi sche leider Jalal Talabani giste ren gezegd tijdens een perscon ferentie in Den Haag. Het idee om de veiligheidszo ne uit te breiden kwam ook woensdag in Ankara aan de or de, waar Kurdische leiders en Iraakse oppositieleden bespre kingen voerden met de Turkse regering. Volgens Talabani rea geerde de Turkse president Ozal positief op dit voorstel. Volgens Talabani zijn met de uitbreiding van de zone, die wordt be schermd door de geallieerden, geen politieke doelen gediend. Waarnemers menen echter dat het olierijke Kirkuk de Kurden de financiële middelen kan bie den om hun in feite autonome gebied te besturen, dat na de opstand tegen de Iraakse presi dent Saddam Hussein groten deels is vernield of braak ligt. gulbahar Een Afghaans meisje zit samen met haar broertje in de Afghaanse stad Gulbahar op de restanten van hun huis. Een tien meter hoge vloedgolf heeft woensdag een spoor van vernieling achtergelaten. Honderden woningen werden verwoest. Zeker 450 mensen zijn omgeko men. Hulporganisaties vrezen dat het dodental zal oplopen tot 3.000. foto reuter muzammil pasha Jeltsin belooft deel VN-schuld af te betalen De Russische president Jeltsin heeft VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, die momenteel in Moskou op bezoek is. laten weten dat Moskou van harte de wereldorganisatie steunt met fi nanciële middelen en daden. Jeltsin heeft beloofd deze maand aan de VN 130 miljoen gulden over te maken. Volgens het VN-kantoor in Moskou had Rusland tot juli betalingsachterstand aan de volkerenorganisatie van on geveer 240 miljoen gulden. „Uiteraard dekt dit niet al on ze schulden aan de VN, maar het is een serieuze inspanning van onze kant", aldus Jeltsin. De Russische president zou het eerste kwartaal van volgend jaar nog eens 140 mil joen hebben toegezegd. Boutros Ghali zei in een dui delijke verwijzing naar westerse landen met een betalingsach terstand, zoals de Verenigde Staten die nog voor bijna een miljard gulden bij de VN in het krijt staan, te hopen dat andere het voorbeeld van Moskou zul len volgen. Te weinig parlementariërs aanwezig op zitting Het parlement van het in chaos verkerende Tadzjikistan is er gisteren niet in geslaagd voldoende parlementsleden bijeen te krijgen om de omstreden president Rachmon Nabijev af te zetten. Slechts 80 parlementariërs waren aanwezig op de speciale parlementszitting. Om de presi dent naar huis te sturen zijn minimaal 154 afgevaardig den nodig. De zitting wordt vandaag voortgezet. bijev, die begin deze week het presidentiële paleis in de hoofd stad Doesjanbe ontvluchtte, is niet bekend. Geruchten willen dat hij de benen heeft genomen naar een vakantieverblijf van de regering of een kazerne van het GOS in Doesjanbe. Als Nabijev blijft weigeren af te treden en het parlement er De crisis in de voormalige Sov jetrepubliek Tadzjikistan draait rond de weigering van presi dent Nabijev om af te treden na oproepen daartoe van het kabi net, vooraanstaande parle mentsleden en oppositiegroe pen. De verblijfplaats van Na- niet in slaagt hem af te zetten, dan zullen enkele hoge rege ringsleiders wellicht een collec tief presidentschap vormen, zei minister van buitenlandse za ken Choedoberdi Cholikna- zaroda. De grondwet staat dat niet toe. maar het idee spreekt steeds meer politici aan. De grondwet biedt wel de mogelijk heid de president af te zetten via een referendum. Rusland, Kazgchstan, Oezbe kistan en Kirgistan hebben be sloten troepen naar de grens tussen Tadzjikistan en Afgha nistan te sturen om te voorko men dat wapens en drugs het land in worden gesmokkeld. In een krachtige verklaring zeiden de vier staten dat politieke in stabiliteit in Tadzjikistan een bedreiging vormt voor de veilig heid van de hele Centraalaziati- sche regio van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Tadzjiekse leiders hebben Rusland gevraagd geen troepen te sturen. Choliknazaroda waar schuwde dat dit kon leiden tot een regionale oorlog, waarbij Afghanistan zou kunnen wor den betrokken. Door samen met drie andere GOS-republie- ken op te treden en Kazachstan het woord te laten doen üjkt Rusland de kritiek althans ge deeltelijk te hebben ondervan gen. voorbereiden op algemene ver kiezingen. Ondanks herhaalde oproepen van president Jose Eduardo dos Santos voor kalmte en orde neemt het geweld toe. Gevreesd wordt dat het land bij een mis lukking van de verkiezingen weer zal afglijden naar een bur geroorlog. Jonas Savimbi, de leider van de verzetsbeweging Unita, heeft het geweld afgekeurd maar be schuldigt de MP LA ervan het geweld aan te wakkeren om zo de verkiezingen te kunnen uit stellen. Savimbi beloofde dat zijn beweging zich zal houden aan de bepalingen van het vre desakkoord. De verkiezingen in Angola, die 29 en 30 september worden ge houden, lopen gevaar door het toenemende politieke geweld. Sinds het begin van de verkie zingscampagne afgelopen za terdag zijn meer dan 15 mensen om het leven gekomen. „De situatie in het land is zeer ernstig", zegt Jose Lourenco, voorlichter van de regerende Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola (MPLA). Lou renco vindt dat de internationa le gemeenschap maatregelen moet nemen om een einde te maken aan het politieke geweld. Overeenkomstig het vredesver drag van 1991 dat een einde maakte aan de 16 jaar oude burgeroorlog en het land moet Dodental stijgt nog steeds managua ips Veel hoop om haar drie jaar ou de dochtertje nog levend in de puinhopen aan te treffen heeft ze niet. „Maar als we het li chaampje nog maar terugvin den, dan kunnen we haar ten minste nog e< fenis geven", zegt de moeder met een door tranen verstikte Filipijnse verzet legt wapens nog niet neer manila ips Het Filipijnse communistische verzet zal voorlopig niet de wa pens neerleggen. Het overleg tussen de oppositiebeweging NDF en de regering - maandag en dinsdag in het Clingendael- instituut in Den Haag - heeft weliswaar wat opgeleverd, maar nog niet genoeg om de vijande lijkheden te stoppen. Dat zegt Satur Ocampo, de NDF-leider die dinsdag uit de gevangenis werd vrijgelaten. „Op dit moment vindt onze beweging nog steeds dat de ge wapende strijd het meest ge schikte middel is om de gestel de doelen te bereiken", aldus Ocampo. De regering in Manila rea geerde onmiddelijk. „Zo lang er nog gewapende rebellen rond lopen, zal het leger zich niet te rugtrekken", zei minister van defensie Renato de Villa. Na de besprekingen in Den Haag heeft president Ramos opdracht gegeven een Nationa le Herenigingscommissie (NUC) op te richten. Deze moet een amnestieregeling uitwerken voor rechtse en linkse opstan delingen. Ramos voelt niet veel voor een staakt-het-vuren. „Zulke wapenstilstanden wor den toch maar verbroken." Hij zei dat de regering meer geïnte resseerd is in een diepgravender en langduriger vredesovereen komst. stem. Met haar zijn duizenden mensen bezig de resten van wat eens hun huizen waren te door zoeken op overlevenden en per soonlijke eigendommen. De zeebeving en de vloedgolf aan de westelijke kust van Nica ragua kwam als een volslagen verrassing. Vloedgolven die soms hoogten bereikten van twintig meter sleurden huizen, mensen en inboedel terug de zee in. In het kustplaatsje El Transito zijn driehonderd hui zen volledig verwoest. Het do dental van ruim honderd stijgt Veel overlevenden zijn met lege handen komen te staan na de ramp. Ze zijn uiterst onzeker over hun toekomst. Ze hebben geen huis meer, geen kleren, geen werk en in veel gevallen hebben ze ook nog hun gezin verloren. De hulp blijft voor veel getroffenen nog uit, hoewel veel landen in de regio inmiddels hulp hebben toegezegd. Intussen is het gevaar van een cholera-epidemie lang niet denkbeeldig, omdat het riole ringssysteem en de drinkwater voorziening in de meeste ge troffen plaatsen volledig is ver nield. Gezondheidsdeskundigen houden daarom hun hart vast. Hoewel enkele zendingen me dicijnen al naar de getroffen ge bieden onderweg zijn, vrezen deskundigen dat die niet vol doende zijn om de risico's op middellange termijn uit te ban nen. Iedereen rekent erop dat de internationale hulp spoedig hun gebied zal bereiken, maar een 40-jarige man, die huilend op de resten van zijn huis zit, zegt: „Hoe kan het ooit weer worden zoals het was, nu ik mijn kinde ren heb verloren." Hij zit met zijn gezicht naar zee, alsof hij deze ter verantwoording wil roepen voor de grote ellende die de zee hem en de andere dorps bewoners heeft aangedaan. Jeruzalem apRabin zei verder dat hij bereid is de Syrische president Hafez Assad „op elke plaats, op elk tijdstip" te ontmoeten. Ook gaf hij toe dat Israël bij de vredes besprekingen over het Midden- Oosten indirect met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) onderhandelt. Zijn voor ganger, Likud-premier Shamir, was daar niet van gediend. mount zec Het is nog steeds niet zeker of het Ita liaanse VN-vliegtuig dat donderdag op 30 kilome ter van de Bosnische hoofdstad Sarajevo neerstort te, is neergeschoten. De Italiaanse minister van de fensie, Salvo Ando, verklaarde gisteren niet over keiharde bewijzen te beschikken, maar stelde dat een raketaanval de meest waarschijnlijke verkla ring is. De raket-theorie wordt gesteund door de verklaring van twee bosarbeiders die zouden heb ben gezien dat het vrachtvliegtuig van onderen werd geraakt door „iets raket-achtigs". Op de foto bekijken Kroatische strijders en Bosnische burgers de wrakstukken. foto apjerome delay De meeste joodse nederzettin gen in de bezette gebieden zijn van marginaal belang en dragen nauwelijks bij aan de veiligheid van de staat Israël, Dat heeft de Iraëlische premier Rabin giste- ren gezegd. De door Rabin verordende gedeeltelijke bevriezing van de bouw van nederzetting heeft tot woede geleid onder joodse ko lonisten, die bang zijn voor hun toekomst als de vredesbespre kingen leiden tot Palestijns zelf bestuur op de bezette Westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook. Rabin maakt onderscheid tussen nederzettingen die nodig zijn voor de veiligheid van IsraëJ en „politieke" nederzettingen. Van de laatste is de bouw be- „De nederzettingen hebben voor mij geen prioriteit. De eer ste prioriteit is het gevecht te gen de werkloosheid en het ver sterken van de economie. Dat is wat Israël een sterk land zal ma ken en niet de politieke neder zettingen." mbabane godfrey karoro Dat het koninkrijk Swaziland ondemocratisch is, staat buiten kijf. Maar zelfs sommigen onder de genen die campagne voeren voor democratise ring, geven toe dat de huidige situatie stabiliteit heeft gebracht en etnische conflicten voorkomen. Dat zijn twee verdiensten waarop veel andere Afrikaanse landen jaloers kunnen zijn. Swaziland heeft al negentien jaar geen formele grondwet meer. De tekst die sinds de onafhanke lijkheid in 1968 van kracht was, werd vijf jaar la ter door wijlen koning Sobhuza buiten werking gesteld. Een parlement heeft het kleine, tussen Zuid-Afrika en Mozambique ingeklemde land wel, maar in feite deelt de koning de lakens uit. Politieke partijen zijn verboden. „Met democratie heeft het systeem weinig te ma ken", bevestigt ook een westerse diplomaat, die uitlegt dat de meeste parlementariërs door de vorst in eigen persoon worden aangewezen. „Maar mijn intuïtieve inschatting is dat de Swazi's tevreden zijn met de manier hoe de staatszaken worden geregeld. Ze willen hun land niet uiteen zien vallen doordat er meer partijen worden toegestaan." Een democratie met alles erop en eraan, zo voorspelt hij, zou het staatje verscheuren. Toch is ook hier de internationale druk om het politiek bestel te hervormen voelbaar. Sinds de jonge koning Mswati III in 1986 de troon besteeg, zijn er veranderingen gaande. De vorst moet daarbij opboksen tegen zijn naaste omgeving, waarin veel traditionalisten en andere conservatieven vertoeven. Zij vrezen voor hun privileges. De Democratische Volksbeweging, het Nationaal Front van Swaziland en het Jeugdcongres van Swaziland, alle drie officieel verboden, zijn vorig jaar eigenmachtig weer bovengronds gekomen. De regering heeft oppositieleiders toegestaan marsen te organiseren, openbare bijeenkomsten toe te spreken en verklaringen voor de pers af te leggen. Koning Mswati heeft gesteld die moet uitzoeken w één miljoen onderdanen in d moet komen te staan. „Er is fantastisch veel ruimte voor der dit land", zegt een Swazilandse jurist, volgens zijn uwe grondwet de voorstanders van veranderingen zijn bang voor het verlies van tradities." De instelling van een grondwetscommissie noemt hij een stap Maar niet iedereen heeft even veel vertrouwen in het resultaat, dat waarschijnlijk binnenkort door de koning zal worden bekendgemaakt. Aan de ene kant staat iemand als Vika Kfiumalo, vice-voorzitter van de Associatie voor Mensen rechten van Swaziland (Humaras), die hoopt dat er snel een grondwet komt, inclusief een verkla ring van burgerrechten. „De bevoegdheden van de premier moeten worden hersteld", vindt hij, „De regering moet weer verantwoording afleg gen, zodat haar werk weer doorzichtig kan wor den." Khumalo waarschuwt dat als het bewind niet be reid is tot verandering, de mensen klaar staan om de straat op te gaan om die verandering te eisen. „Ze zien uit naar het commissierapport. Het is bemoedigend dat de koning zich positief uitlaat over verandering. De voorzitter van het Jeugdcongres van Swazi land (Swayoco), Benedict Tsabedze, is daarente gen nog niet onder de indruk van de voortgang. „De regering is tegen veranderingen geeft niet snel genoeg toe aan de pressie. Wie campagne voert voor democratisering, wordt nog steeds als een rebel beschouwd." Hij bestrijdt dat Swazi land een stabiel en eensgezind land zou zijn. Naar zijn zeggen worden er veel mensen zonder proces vastgehouden. „Wat mensenrechten zijn, dat beslist de konin'g." Ook op economisch terrein heeft het staatshoofd zijn macht misbruikt, verklaart Tsabedze. „Het koningshuis heeft het land uitgebuit, de nationa le rijkdommen voor zichzelf gehouden, terwijl ar moede en analfabetisme je deel zijn als je buiten het systeem staat aldus de jeugdige leider. Dat verschillende politieke partijen de officiële democratisering niet hebben afgewacht, maar nu al illegaal opereren, is te danken aan de gebeur tenissen in Zuid-Afrika, meent hij. „De onder handelingen daar hebben de Swazi's meer be wust gemaakt van het ondemocratische systeem waarin ze leven. De draconische wetten maken dat de meeste mensen zich koest houden. Maar hoe lang nog?" Leger en politie Ecuador paraat In de belangrijkste steden van Ecuador zijn gisteren eenheden van leger en oproerpolitie de straat opgegaan om eventuele protesten tegen de donderdag avond aangekondigde econo mische maatregelen de kop in te drukken. De regering zegt bang te zijn voor gewelddadig heden. Tientallen soldaten bewaken staatsgebouwen en distributie centra van brandstof. Rond het regeringsgebouw in de hoofd stad Quito staan politie-eenhe- den, bewapend met traangas granaten en wapenstokken. Het machtsvertoon is een re actie op de aankondiging van vakbonden en studentenorgani saties dat zij massademonstra ties gaan organiseren uit protest tegen de drastische economi sche maatregelen. De maatregelen die president Duran-Ballen donderdagavond aankondigde omvatten onder meer drastische prijsverhogin gen van brandstof en elektrici teit, devaluatie van de nationale munt en privatiseringen. AUTOKRAAN TRANSPORTEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5