Kleur alleen als accent Het functioneert allemaal.... ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Deze zomer organiseerden liet Nederlands Architectuurinstituut en het Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgevingen Bouwkunst, een studiereis naar Japan. De deelnemers: twintig geselecteerde architecten, zowel gerenommeerde als jonge talentvolle ontwerpers. Onder hen Thijs Asselbergs, stadsarchitect van Haarlem. Donderdagavond 10 september geeft Asselbergs, samen met zijn collega Maarten Kloos (directeur ARCAM Amsterdam) een openbare lezing in de Academie van Bouwkunst Amsterdam. Beide sprekers doen vanuit hun eigen vak- en interessegebied een verslag van hun Japanreis. Daarbij gaat hun aandacht ook uit naar 'gewone'zaken, zoals straatmeubilair. Op verzoek van deze krant schreef Thijs Asselbergs een impressie van de moderne Japanse architectuur, en stelde hij een aantal van zijn in Tokio gemaakte foto's beschikbaar. Concurrent Kirin maakt het aan de Kirirt Plazal}.in het centrum van Osaka zo nog bonter. De met krachtige gebaren en over dreven details werkende Japanse architect Shin Takamatsu ontwierp een uitermate in trigerend sculptuur dat een dag- en nachtuit straling heeft. Ook hier is het: café en restau rant. De buitenzijde bestaat voornamelijk uit vier glazen trappenhuistorens die 's avonds een prachtig licht geven. Even krijg je het ge voel dat de vier trappenhuizen gemaakt zijn om alleen toegang te verschaffen tot het dak waar per trappenhuis een glazenwassersin stallatie is gevestigd. Een andere topper staat op naam van Shoei Yoh. Hij bouwde zijn vakantiehuis buiten Fu- kuoka op het meest zuidelijke eiland van Ja pan, hangend aan de berg. Twee grote beton nen schijven houden vloer en dak overeind, verbonden door grote trekkabels. De wanden bestaan enkel uit glas. Je hebt een onwaar schijnlijk uitzicht over de oceaan. Wanneer je op het balkon staat dat zich uitspreidt over de volledige breedte van het huis, weet je ze ker dat als hier alle feestbezoekers genietend van de ondergaande zon tegelijk omhoog springen, zij zeker met balkon en al de ravijn in storten. Of wanneer de reeds lang ver wachte aardbeving (volgens de statistieken om de zestig jaar) zich weer in Japan mani festeert, is het balkon daar niet op berekend. Maar een beetje ontwerper gedraagt zich maar al te graag als trapezewerker die eigen lijk geen vangnet nodig wil hebben. Anders gezegd: bouwen in Japan is de zwaartekracht misleiden. Aldus kunnen gebouwen zweven. bakken bij voorbeeld, behoren tot het permanente straatmeubi lair. Men wordt geconfronteerd met beschilderde, aan ijzer draadjes opgehangen, bierblikjes voor het aftippen van as en het weggooien van peuken. Foto bo ven rechts). En dergelijke blikjes worden nog geleegd en terugge hangen ook! In Tokio berg je auto's op in pa ternosters van twee wagens breed en twintig hoog. Of in een eenvoudige autolift waardoor je twee voertuigen boven elkaar kunt zetten. Het functioneert al lemaal en moet bijdragen aan het oplossen van een permanent parkeerprobleem dat ook in deze stad bestaat. Grappig genoeg kent men ook in Tokio de anti- parkeerpaal. Met dien verstande dat er prachtig verchroomde uit voeringen zijn met flexibele rub berachtige voetjes Foto boven links). «THUS ASSELBERGS ART TOWER MfTO. Een sculptuur van Arata Isozaki. De dynamiek die bij eerste binnen komstvan Tokio afstraalt is overweldigend. Aan alles voel je dat een gigant wordt aangedaan. De express way's die het autoverkeer op on geveer 20 meter boven de stad voeren, wringen zich als spaghet ti langs elkaar en trekken zich niets aan van bestaande bebou- wings- of waterstructuren. Drie of vier viaducten gestapeld mid den in bebouwde delen, zijn ab soluut geen uitzondering. (Foto linksonder). Wie aandacht heeft voor het ont werp van de openbare ruimte en het gebruik daarvan, wordt vrij snel geconfronteerd met een on voorstelbaar fenomeen: er be staat geen kleine criminaliteit in de grote steden van Japan (al thans: ik ben het niet tegengeko men). Dat brengt een geheel an der functioneren van die open bare ruimte met zich mee. As- Japanse toparchitecten spelen met grijs Ba rijs speelt een belangrijke rol in het werk van toonaangevende Japanse architecten als Maki, Ito en Ando. In talloze varianten tref je het aan. Enerzijds door het materiaal zelf te laten spreken: zink, beton, roestvrijstaal, verweerd hout, plaatmateriaal, pvc-dakbedekking. An derzijds doordat deze Japanse architecten in hun kleurenpalet alles tussen wit en zwart ui- t zorgvuldig hanteren. Echte kleur wordt slechts als accent gebruikt. De majestueuze sporthallen van Maki met grote vrije over spanningen die zich als buitenaardse scho- in het iandschap manifesteren, ontlenen mede hieraan hun grote architectonische kracht. Uitermate zorgvuldig gedetailleerd met dakconstructies die de verfijndheid van een vliegtuigvleugel hebben. Maki is een absolute meester in het toepas sen van materialen met verschillende textu ren (glad, grof, glimmend, dof, geprofileerd, enzovoorts) die vervolgens perfect van ver houding met groot gevoel voor plasticiteit in elkaar worden geschoven. Zowel zijn over dekte sportcomplexen als musea en kantoor gebouwen, hebben een tijdloze kracht die wordt ontleend aan helderheid in het gebruik van de materialen en de toegepaste construc tie. Hoogtepunten in zijn recente werk zijn Tokio Gymnasium, Hillside Terrace en Tepia, Ook Ito kun je scharen onder de categorie 'grote estheten'. Kleur alleen als accent en het materiaal en de details voor zich laten spreken. In zijn recent gerealiseerde Yatsushiro Muncipal Museum voegt hij daar nog een element aan toe: dynamiek. De slan ke schalen die het dak vormen krijgen extra kracht doordat Ito zijn gebouw op een kunst matige berg zet die de ondergrondse ruimte van het museum vormt. Het kan dus bijna niet slanker, het kan niet met minder materi aal. Ragfijn en met groot gevoel voor schaal, zuigt dit gebouw de naar binnen lopende be zoeker als vanzelf op. Ito is de meester van het niets. In het Glass house en de T-building maakt hij vlakken, glazen gevels die lijken te bestaan uit grote horizontale stroken glas waarbij de achterlig gende constructie op geraffineerde wijze nauwelijks opvalt. De gebouwen gaan zwe ven mede doordat hij de regels waarmee het glas vastzit laat spreken terwijl de stijlen be staan uit slechts een kitvoeg, dus vrijwel Sejima, een jonge Japanse architecte die bij Ito gewerkt heeft, hanteert dezelfde thema's die zij van haar voormalige leermeester heeft overgenomen. In Seiyaku Women's Dormitory worden met name in het interieur elementen opgenomen gebouw werkelijk gebeurt. Ando is de absolu te meester van de perfecte proportie en het juiste licht. Zonder zichtbare problemen zet hij een glasplaat met een oppervlakte van minimaal tien vierkante kilometer vrijwel rechtstreeks in de betonnen draagstructuur. Minder subtiel maar wel een groot effect bereikt de overschatte Arata Isozaki in Mito (ten noorden van Tokio). De Art Tower Mito is bedoeld als uitzichttoren bij het museum en opgebouwd uit driehoeken die te zamen een stijve constructie vormen. De prachtige sculptuur die is ontstaan lijkt te dansen in in de stad. In de toren zijn op ingenieuze wijze een trap en een lift ondergebracht. Door kleine patrijspoortjes heeft men een uitzicht dat overigens weinig interessant is. Dergelijke sculpturale bouwsels met enkel een symboli sche functie komen vaker voor in de moder ne Japanse architectuur. Hoogtepunt vormt misschien wel de strijd die de twee grootste Japanse bierbrouwers voeren, Asahi en Kirin. Asahi liet in Tokio aan de rivier een gebouw neerzetten door de Franse sterontwerper Philippe Starck. Het werd een gebouw dat gelijkenis toont met de kelkvorm van een bierglas. Bovenop het dak is een driedimensionaal sculptuur geplaatst van gigantische omvang, ontleend aan het logo van de bierbrouwer: een geel vlammetje. In het qua volume grote gebouw zijn een café en een restaurant gevestigd om de zaken partners van Asahi te kunnen ontvangen. Op enige patrijspoorten na zijn geen ramen op genomen in het gebouw. die voortborduren op dit thema: zweven. Ge bouwonderdelen als toiletten, lift, sanitair, trappen worden zelfstandig opgevat en lijken opgehangen aan een draagconstructie die de zwaartekracht tart. De strakke vormgeving geeft het interieur het uiterlijk van een as semblageruimte voor chips. Verbijsterd ben je vervolgens als je je realiseert dat het een trainingscentrum voor jonge vrouwen be treft. Ze delen gedurende maanden in twintig groepen van elk vier vrouwen gezamenlijk een slaapkamer. Hier wonen, wassen en stu deren ze; gescheiden van hun mannen. Een internaat voordat je bij de multinational te rechtkomt die je volgens een nader in te vul len carrièrepatroon verzorgt tot je pensioen. Architectonische verschijningsvorm en pro gramma (lees: gebruik) liggen hier ver uiteen. Ook bij Tadao Ando overkomt je een derge lijk gevoel. Eén van zijn meesterwerken, het Children's Museum in Himeji doet geen en kele poging kind en architectuur bijeen te brengen. De bijna sculpturale architectuur van Ando die zich voornamelijk baseert op het gebruik van beton en glas, is zo sterk dat de argeloze bezoeker nauwelijks meer aan dacht hoeft te hebben voor hetgeen in het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39