Leidsch Dagblad 'Auto verraadt fraude minima' MEAB Atleten herdacht Fokker verkoopt twaalf F-50's aan Duitsland izid.erellCL 2 Frankrijk: 'Consequen ties van het Verdrag van Maastricht zijn erger dan een verloren oorlog'. Ongewild oliebad Luchtruim VS open voor KLM Bosnische soldaten in Roermond Panic krijgt vertrouwen PIET KERKHOF blits met rits 39,95 VANR0YC.S. Bankoverval Vijf Meiplein ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39948 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 münchen» Sarah Shorr, Elana Romano en Jacob Slavin, fami lieleden van Israëlische atleten, woonden gisteren in het Olym pisch dorp in München een her denkingsplechtigheid bij. Van daag is het precies twintig jaar geleden dat Palestijnse terroris ten een aanslag pleegden op de Israëlische c de Spelen van 1972. Elf Israëli's kwamen daarbij om het leven, een aantal van hen op het vlieg veld van München bij een mis lukte bevrijdingsactie van de Duitsers. schiphol henny van eg mond Fokker heeft twaalf Fokker 50's verkocht aan de Duitse regiona le luchtvaartmaatschappij Luft- ZATERDACS BIJVOEGSEL Politieman in Zuid- Afrika. Het gevaarlijkste beroep in dat land. Onze correspondent mee op patrouille. Er is een Nieuwe Held in aantocht: de Krantenbezorg(st)er. Een energiek type met 'drive'. Duitse soldaat deserteerde in 1944, dook onder in Leiden en ontmoette er zijn latere vrouw. Het blijf nog jaren schipperen op het Leidse station maar in 1996 kunnen NS een nieuwe aanwinst presenteren. Toparchitecten op studiereis in Japan. Thijs Asselbergs over hoogstandjes in de architectuur en het functioneren van openbare ruimte. Vluchtelingenkinderen in de Nederlandse klas. Een grote vooruitgang. Denkwijzen Natuurlijke schaamte. Het dodental op de Mont Blanc groeit. Voor Rouwverwerking bestaat geen recept. C H O éT fü €~U M/\/ tiaarUiwiviefShTaftt- 101 Letde^ Le Pen als 'redder' van Redder Frankrijk Tempobeurs 3 Minister Ritzen scherpt koppeling stu die-prestaties aan: Tempo beurs in 1993 vooralle studenten. Ontmoeting Nabijev nog niet weg 5 Het afzetten van de Tadzjiekse president is I 'J cus Freud en de mislukt. Er waren te weinig componist Mahler hadden parlementariërs aanwezig, in 1910 een gedenkwaar dige ontmoeting in Leiden. O De psycho-analyti- I Krajicek verder Na winst in vijf sets op Markus tennist Richard Krajicek morgen tegen Wood Forde in de derde ronde van de US Open. CDA wil kentekens vergelijken met bestand sociale dienst PvdA, WD en D66 zijn tegen het voorstel van het CDA om mensen met een minimum-uitkering te controleren op het bezit van een auto. De sociale diensten kunnen dan volgens het CDA beter beoordelen of hun cliënten terecht een uitkering ontvangen of bijverdiensten heb ben die zij verzwijgen. plichte koppeling tot stand te brengen tussen de bestanden Het CDA heeft staatssecretaris van de sociale diensten en de Ter Veld (sociale zaken) ge- Rijksdienst voor het Wegver- vraagd of zij bereid is een ver- keer. Aan de hand van kente- den haag cpd kenregistraties kan die dienst zien wie een auto heeft. Het bezit van een dure auto is volgens het CDA een aanwijzing dat iemand bijverdiensten heeft, omdat zo'n voertuig niet betaald kan worden uit een bij standsuitkering. De PvdA heeft grote bezwaren tegen het voor stel. Woordvoerder Van Zijl: „Wij betwijfelen of dit voorstel bijdraagt tot het bestrijden van fraude. Bovendien zullen men sen met een uitkering nu den ken: mogen wij geen auto meer rijden". De WD wijst het voorstel af als „volstrekt ridicuul". Woord voerder Linschoten: „De notoire fraudeur met dikke Mercedes voor de deur zal in bulderend gelach zijn uitgebarsten toen hij dit hoorde". Linschoten wijst erop dat fraudeurs hun auto ook op naam van kennissen of familie kunnen overschrijven. Ook D66 noemt het voorstel onacceptabel. „Als de overheid zich ermee gaat bemoeien hoe de minima hun inkomen spen deren is dat een onaanvaardba re inbreuk op de privacy", zegt kamerlid Groenman. De sociale diensten hebben eveneens geen behoefte aan dit plan. Zie ook pagina 3: CDA drijft duivel uit met Beëlzebub hansa CityLine, een dochteron derneming van Lufthansa. Met de order is een bedrag van 600 miljoen gulden gemoeid. De Duitse binnenlandse lucht vaartmaatschappij heeft een optie genomen op nog eens ne gen vliegtuigen. De laatste tijd stagneerde de verkoop van de Fokker 50. De vliegtuigfabrikant besloot zelfs tot het Verlagen van de produk- tie van het turboprop-toestel in 1992 en 1993 met tien vliegtui gen. Vanaf 1994 worden er 26 Fokker 50's per jaar gemaakt Door de verlaging van de pro- duktie is het nodig tijdelijk ar beidstijdverkorting aan te vra gen voor enkele honderden werknemers gedurende zes maanden. De order van Luft hansa CityLine heeft geen in vloed op de produktievermin- dering, aldus Fokker. washington-den haag gpd Nederlandse luchtvaartmaat schappijen krijgen onbeperkt toegang tot de Amerikaanse markt Dat is het resultaat van onderhandelingen die de afge lopen dagen zijn gevoerd tussen Nederland en de Verenigde Sta ten. Nederland is het eerste land dat onbelemmerd toegang krijgt tot de VS, die op het gebied van luchtvervoer de grootste interne markt ter wereld hebben. „Een staaltje van Hollandse koop manskunst", zei minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) gisteren. Tot nu toe wilden de VS aan Nederland alleen landingsrech ten verlenen als zij evenveel te rug zouden krijgen. Maar om dat ons land weinig landings rechten heeft weg te geven, kre gen Nederlandse vliegmaat schappijen slechts beperkte lan dingsrechten in de VS. Voor de KLM betekent het nieuwe luchtvaartverdrag de ze kerheid van onbeperkte toegang tot de Amerikaanse markt, waardoor meer verbindingen en bestemmingen mogelijk wor den. vizureni Een gebroken oliepijpleiding heeft het water van de Colentinarivier, veerrig kilometer van de Roemeense hoofdstad Bukarest, ernstig ver vuild. De olie is in brand gestoken om verdere milieuschade te voorkomen. Daardoor is echter een van de bruggen over de rivier In vlammen opge gaan. Een oude Roemeense houdt haar rokken op om haar kleren schoon te houden. foto epa Samenwerking Nederlandse kustplaatsen zandvoort john schoobl De Nederlandse kustplaatsen moeten zich duidelijker gaan presenteren als één produkt met overal dezelfde kwaliteiten. De badplaatsen moeten beter herkenbaar worden voor de buitenlandse toerist. Dat kan door te zorgen voor onder meer gelijke infrastructuur, strand- overgangen, Algemene Plaatse lijke Verordering (APV), par keervoorzieningen, bepalingen voor strandpaviljoens, informa tiepanelen en het afstemmen van evenementen. Dit zegt P. Sips, bestuurslid van de Stichting Nederlandse Kust VWs. Vanaf 1 januari komt er een zogenaamd kustse- cretariaat in Leidschendam dat deze 'presentatie' moet gaan coördineren. Om de verregaan de samenwerking te realiseren is tweehonderduizend gulden uitgetrokken. In de Stichting Nederlandse Kust VW's zitten vertegenwoor digers van alle zestig Neder landse kustplaatsen, waaronder Zandvoort, Noordwijk, Katwijk en Scheveningen. advisering. levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerker» Heemskerk De Jager Administratieve Automat i»ering Noordwijk. tel. 0171Q fMLOI719-4RS47 Burgemeester maakt bezwaar tegen komst militairen roermond anp-gpd In het Tijdelijk Opvangcentrum in Roermond zijn gisteravond toch 26 soldaten uit Bosnië aan gekomen. De militairen maken deel uit van de groep van 500 vluchtelingen die donderdag met de eerste Rode-Kruistrein uit Zagreb naar Nederland kwa- In de loop van gistermiddag ontstond enige consternatie over het lot van de soldaten. Burgemeester Kaiser van Roer mond vond het geen goed idee de soldaten samen te huisves ten met „echte ontheemden". „De militairen hebben immers te kennen gegeven na herstel weer aan de strijd te willen gaan deelnemen." De burgemeester verwachtte naar aanleiding daarvan problemen met de openbare orde. Het ministerie maakte daarop bekend dat het na overleg met de Interimstichting Opvang Asielzoekers had besloten de soldaten op een ander, nog on bekend adres onder te brengen. Op dat moment bleek echter de bus met militairen gewoon vol gens plan op weg naar Roer mond. belgrado «ap De Joegoslavische premier Milan Panié heeft gisteravond een motie van wantrouwen overleefd en daarmee de eerste ronde in de machtsstrijd die gaande is tussen hem en de Servische president Slobodan M Uosevic gewonnen. Panié kréég de steun van 66 van de 103 aanwezige parle mentsleden. Dertig parle mentsleden stemden voor de motie van wantrouwen en ze ven afgevaardigden onthielden zich van stemming. Directeur Van Hecke van het opvangcentrum was daarom ook niet verrast over de komst van de soldaten. „Die mensen zijn hier op humanitaire gron den heengekomen dus waarom zouden wij ze niet ontvangen, ook al zijn het soldaten. Het be treft hier trouwens een groep gehandicapte mensen. Zij wor den in een apart gebouw, op 25 meter van het andere, onderge bracht. In het pand waar de an dere ontheemden zitten hebben wij namelijk geen beneden-ver dieping meer over. Vandaar." Van Hecke vindt het geen taak voor het Rode Kruis om solda ten weer op krachten te laten komen, zodat ze in Bosnië de oorlog kunnen voortzetten. Op het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Den Haag houdt men echter vast aan de principiële doelstelling van de organisatie: hulp bieden aan hen die dat no- dignebben. Zie ook pagina 3: Een gewonde soldaat is ook een gewonde INFORMATIE-DAG Zaterdag 5 september van 10.00-15.30 uur Mondelinge opleidingen: - PD/MBA/SPD/AA - NIMAA-B-C - Middenstand en andere ondernemers-opleidingen zwart en rood suède van 49.9S voor ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon In het leven komt het er steeds op aan hoe men het voelt en niet hoe het is. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën30,31 Info8 Programma's9,11 Regio13,15,17 Religie27 Sport23.24 Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Geleidelijk minder buien In het algemeen veel bewolking en enkele buien, sommige met on weer. In de middag wat meer zon en geleidelijk minder buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 gra den Wind uit west tot noordwest, matig kracht 3 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, 6 a 7. Later op de dag geleidelijk afnemende wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Nu en dan zon en later kans op een bui. Middag- temperatuur rond 19 graden. Bij een overval op de RABO-bank op het Vijf Meiplein in Leiden is gistermiddag een nog onbekend bedrag aan geld buitgemaakt. De overvaller liep even na twaalf uur de bank binnen, bedreigde het personeel met een vuurwapen en dwong hun het geld af te geven. Hij verdween met zijn buit te voet in de richting van de Roosevelt- straat. Op het moment dat de man het bankgebouw binnenkwam waren daar geen klanten aanwezig. De politie heeft de man, die een donker uiterlijk had en onder meer een baseball-petje en een legerjack droeg, nog niet gevonden. ONDERWIJS INSTITUUT MEAB HERENGRACHT 4-2M2 l.D LEIDEN- TEL. 071-127839 Mijn abonnement betaal ik daarna Per maand 27,80) via automa tische betaling* Per kwartaal (t 80.10) via accept - i controle bezorging) ir bank/girorekening n aan envelop, ronder Leidsch Dagblad ter 10050 2300 VB Leiden 8 "712141 40005Ï

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1