Leiden decor voor Duitse thriller c Meer vraag naar geestelijke hulp o De Stemming Leiden wil groep olifanten redden Leiden ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 15 Voor kankerpatiënten en naasten 'De bedscènes hebben we in Berlijn gedaan LEIDEN MONICA WESSEUNG Steeds meer kankerpatiënten en hun naasten kloppen bij het ziekenhuis en de Integraal Kan kercentra aan voor geestelijke ondersteuning. Het aantal hulp mogelijkheden is nu nog nèt voldoende. Zonder grote uit breiding moet op korte termijn echter met wachtlijsten reke ning worden gehouden. Een op de tien kankerpatiën ten heeft vroeg of laat behoefte aan professionele geestelijke ondersteuning. Door het aloude taboe op deze vorm van hulp, meldt slechts een deel van die tien procent zich aan. Maar het percentage stijgt. Het Koningin Wïlhelmina Fonds van de Nederlandse Kan kerbestrijding houdt deze week zijn jaarlijkse collecte onder het motto 'n Beter leven voor kan kerpatiënten. Het Integraal Kan kercentrum West (IKW) in Lei den brengt het motto in de praktijk. Bijna de helft van de kankerpatiënten geneest. Gene zen of niet, voor iedereen geldt volgens IKW-voorlichter C. de Ruiter dat kanker op een indrin gende manier ingrijpt op het le ven. De zekerheden vallen weg, soms krijgen patiënten te ma ken met min of meer ernstige verminkingen en vrijwel altijd is er een tijd van behoorlijk ziek zijn. De Ruiter: „Alle patiënten kennen een periode van stress, emotionele onzekerheid. De meesten komen er zelf uit. Uit de praktijk blijkt dat ééntiende echt hulp nodig heeft. Tot nu toe meldt slechts een fractie van die tien procent zich, maar het taboe wordt langzaam doorbro ken. We zien nu al een explosie ve groei van de vraag." Het IKW en de ziekenhuizen werken nauw samen bij de hulpverlening aan kankerpa tiënten en hun naasten. De overheid is nog niet bereid extra geld beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de hulpverle ning, omdat de noodzaak hier van niet cijfermatig bewezen zou zijn. „Dat bergt een gevaar in zich. Als je gaat wachten tot de noodzaak zich in de praktijk manifesteert, ben je te laat. Je mag mensen niet eerst volledig stuk laten lopen om dan pas te concluderen dat meer hulp no dig is", zegt De Ruiter. Carrière weg Ondersteuning wordt gegeven door zowel de ziekenhuizen als het IKW. De ziekenhuizen zor gen ervoor dat kankerpatiënten op alle medische en praktische vragen antwoord krijgen en bie den psychosociale hulp aan. De voorlichter: „Heel vaak openba ren problemen zich echter pas als de kankerpatiënt al weer lang en breed thuis is. Een man die bezig was carrière te maken en eenmaal thuis merkt dat hij geen energie meer heeft, de vrouw die na een borstamputa- tie niet kan wennen aan haar li chaam en het echtpaar dat merkt dat seks even zo leuk niet meer is. Allemaal mensen die hulp nodig kunnen hebben." Alle kankerpatiënten, hun naasten en ex-patiënten kun nen voor hulp terecht bij het IKW. De Ruiter: „Ons belang rijkste werk is wijzen op moge lijkheden van hulp. Wij weten waar de patiënt met zijn hulp vraag terecht kan." Het IKW doet echter ook veel zelf. Zo zijn er gespreksgroepen voor mensen die allemaal met kanker te maken hebben (ge had). Niet zelden verzoeken mensen om het adres van een patiënt die hetzelfde heeft door gemaakt, om 'er eens over te kunnen praten'. De Ruiter: „Ge lukkig hebben we een aantal mensen daartoe bereid gevon den, maar de vraag is groter dan het aanbod. Patiënten die be reid zijn anderen te helpen zijn nog steeds heel welkom." Een Amerikaanse professor aan de Leidse universiteit ontmoet in een Leids thea ter een Duitse en raakt ho- tel-de-botel. De twee bren gen een hartstochtelijke week door, waarbij onder meer het Katwijkse strand wordt aangedaan. Dan ver dwijnt de vrouw plotseling en de Amerikaan vindt haar pas in Berlijn weer te rug. In een heel andere ge daante. LEIDEN EMIEL FANGMANN Voor de Hollandse scènes in dit mysterieuze verhaal was een Berlijnse produktie-maatschap- pij de afgelopen dagen in Lei den. Morgen en overmorgen wordt er voor de televisiefilm 'Die Spur führt ins Verderben' in Katwijk gefilmd, terwijl maandag de rosse buurt in Am sterdam wordt bezocht. Gezeten aan een tafeltje in Barrera heeft de regisseur Wolf Gremm even tijd voor een korte toelichting. „Ik hou van zulke zwarte, mysterieuze verhalen. Zelf schrijf ik altijd het scenario. De afgelopen vijf jaar heb ik er elk jaar zo'n mystery verfilmd voor de Duitse televisie." Gremm maakte ook enige spraakmakende bioscoopfilms. Zo tekende hij in 1982 voor de film Kamikaze '89, met onder anderen Franco Nero en wijlen Rainer Werner Fassbinder, die daarmee zijn laatste rol speelde. Ook verfilmde Gremm in 1980 Erich Kastners roman 'Fabian'. In de televisiefilm 'Die Spur führt ins Verderben' spelen Heinz Honig, onder meer be kend van de film 'Das Boot', en de nog jonge Stephanie Philipp de hoofdrollen. „Ik verwacht dat zij met deze film doorbreekt", aldus regis seur Gremm, die toevoegt ook graag met Nederlandse acteurs te werken. „Zij zijn zo professio neel." De film kost 1,3 miljoen mark. De opnamen in Nederland zijn de laatste van in totaal 23 draai dagen. In Leiden werd on derbroken door hevige regenval aan het Rapenburg onder meer bij café Barrera, het Bu reau Buitenland van de Univer siteit en de Hortus gefilmd. „In de hortus vertellen de twee el kaar hun levensverhaal, in het theater van de universiteit heb ben ze elkaar ontmoet. Alleen de Leidse bedscènes, die heb ben we in een studio in Berlijn gedaan, niet in het huis van de 'professor', lacht Gremm. Poe De 19de-eeuwse schrijver van griezelverhalen Edgar Allen Poe loopt als een rode draad door het verhaal. Professor Dudley Potter is er aan de universiteit specialist in, de mysterieuze vrouw die hij ontmoet heet An nabel Lee, genoemd naar een beroemd gedicht van de Poe. Regisseur Gremm wil ten slot te best vertellen hoe zijn 'zwarte triller' afloopt. Het spoor voerde inderdaad naar het verderf „Het blijkt dat 'Annabel Lee' niet echt Annabel Lee heet. Dat is de naam van haar zus, en die heeft zij vermoord. Na de moord komt 'Annabel Lee' naar Leiden, ze speelt er als actrice, en ontmoet haar professor. 'An nabel Lee' verdwijnt plotseling. Hij gaat haar achterna. In Ber lijn blijkt dat zij naaktdanseres is geworden. Zij heeft daarmee de gedaante van haar vermoor de zus aangenomen om die moord te verbloemen." Dan vermoordt de professor ten slot te zijn geliefde. „Zoals ze zeg gen dat je juist vernielt, waar je van houdt." Wordt hij gestraft? Gremm: „Nee, nee, hij loopt aan het slot te mijmeren langs het water in Berlijn. In mijn films zul je nooit politie zien. De anderhalf uur durende rolprent wordt op 28 december via het ZDF uitgezonden. VRUETUD Gem rod Gemrod, een organisatie ter ontplooiing de mens viert in ok tober haar 10 jarig bestaan. Daarom wordt op zaterdag 5 en zondag 6 september een open dag gehouden in het gebouw Cobetstraat la in Leiden. Voor inlichtingen: 071-140152. Opendag Mirt Honken aan de Driftstraat 49 houdt zaterdag 5 september een open dag. Het buurthuis presenteert dan onder meer zijn nieuwe cursus- en activiteiten aanbod. Het evenement wordt opgeluisterd met festiviteiten als een springkussen, een pof fertjeskraam, een play-back- show, een zweefmolen en een disco. De open dag duurt tot 16.30 uur. 's Avonds is er in het buurthuis een bingo. Die begint om 20.00 uur. Kaarten voor de bingo kosten 2,50 gulden. Vrijwilligers Stichting Ouderenwerk zoekt vrijwilligers voor het eettafel project in de Rondedans. Wie wil helpen met het serveren van warme maaltijden voor ouderen kan contact opnemen met Ank Vreeburg: tel. 233210. Verder wordt er bij Rondedans een cre- ativiteitsclub gestart en is er volksdansen en gymnastiek. Bingo Het dienstencentrum Meren- wijk houdt elke maandagmid dag, te beginnen op 7 septem ber, een bingomiddag voor 55- plussers. Elke tweede maandag van de maand wil het diensten centrum een spelletjesmiddag houden, als hier voor tenminste voldoende belangstelling is. Liefhebbers kunnen zich aan melden bij J. Groenendijk, Stadszicht 9, tel. 210653. Amiga De Amiga gebruikersgroep Lei den houdt woensdag 9 septem ber een bijeenkomst in de kan tine van voetbalvereniging Lei den aan de Smaragdlaan. Het is de tiende keer dat de gebruikers van de Commodore Amiga computer bijeenkomen. De avond begint om 20.00 uur. POLITIEKE RUBRIEK Orde en netheid moet er zijn. Dus, op tijd naar bed en op tijd naar huis. De uitdrukking 'gezelligheid kent geen tijd' lijken ze op het stadhuis niet te kennen. Wie niet luisteren wil moet maar voelen. Daarom krijgen kroegbazen straf als ze te lang open blijven. Zou het ook niet aardig zijn om deze regeling uit te breiden naar andere beroepsgroepen? Een leuk ideetje van Groen Linkser Jan Laurier. Die zich toch wel bijzonder ergert aan marktlieden op zaterdagmiddag, zo rond een uur of vijf. Kratten en etensresten slingeren ver na de officiële sluitingstijd van de markt nog rond op de Nieuwe Rijn en Botermarkt. Verschrikkelijk vervelend. Kunnen die mensen niet op tijd naar huis gaan? Zich net als iedere burger aan de regels houden? Een 'strakker regime' is ook hier op zijn plaats, zei Laurier woensdag tijdens de raadscommissie economische zaken. Ook marktmensen dienen zich in het vervolg stipt aan de regels te houden. De Leidse horeca-arbiter Vellekoop, die vanwege de rode en gele kaarten die hij inmiddels heeft uitgedeeld niet bepaald een graag geziene gast is in de Leidse kroegen, krijgt het nog druk. En dan is er natuurlijk nog de Socialistiese Partij, ook een groot voorstander van orde en netheid. SP-raadslid T. van Houten blijkt zich al tijden groen en geel te ergeren aan Leidenaars die te beroerd zijn om hun fiets te stallen en hun rijwiel daarom de markt opslepen. Het wordt tijd dat daar eens flink tegen wordt opgetreden. Op de bon met die lui. Het wordt nog wel e t met de Leidse binnenstad, zeker ook als de wethouders Van Rij en Walenkamp hun zin krijgen om respectievelijk de lichtreclame en de auto's in het centrum aan banden te leggen. Ordelijk en netjes zal het zijn. En ongelooflijk saai. Milieu-wethouder H. de la Mar is in deze voor Leiden financieel sombere tijden pleitbezorger van 'de interne milieuzorg'. Een mooi woord voor het feit dat op het stadhuis en in het stadsbouwhuis minder moet worden geproduceerd* verbruikt en weggegooid. Dat is niet alleen goed voor de gemeentekas maar ook voor het milieu, redeneert hij. Volgens D66-fractievoorzitter Pex Langenberg is dat een ernstige denkfout van de wethouder. Hij wijst erop dat het vervangen van bics door ganzeveren met inkt op waterbasis of door ander navulbaar schrijfgerei geld kost. Pex (ook een mooie naam voor een pen, trouwens) is overigens niet tegen interne milieuzorg. Maar waarom de vondst van De la Mar als een bezuinigingsvoorstel is opgenomen in het dekkingsplan voor het Leidse miljoenentekort, is hem een raadsel. Nog groter is het raadsel hoe De la Mar kan geloven dat de interne milieuzorg tussen 1993 en 1997 twee ton per jaar oplevert. Ga maar na. Het ambtelijk apparaat telt 1700 leden. Als die allemaal het gebruik van hun weggooipen staken dan scheelt dat bruto zo'n 1700 maal twee gulden De markt mag dan druk en gezellig zijn, voor veel raadsleden is het ook een bron van ergernis. (duurder zijn die Bicjes niet) is 3400 gulden en geen cent meer. Zouden al die Bicjes door Parkers worden vervangen dan krijgt Pex gelijk en kost het pennenplan meer dan het oplevert. Maar zelfs al rekenen we het Pex-effect niet mee, dan nog komt De la Mar niet aan zijn twee ton. Het kan zijn dat de wethouder de pen door het potlood wil vervangen. Ambtelijke fouten kunnen dan worden weggegumd. Dat scheelt ook weer papier. „Maar kost weer gummetjes", mengt Pex zich in de discussie. En hij heeft nog gelijk ook, die dekselse rakker. Of zouden de gemeente ambtenaren al jarenlang voor twee ton aan weggooipennen hebben gejat? In dat geval is De la Mars verhaal zo gek nog niet. De gemeente stopt dan gewoon met de doorlopende pennenverstrekking en stelt per ambtenaar nog een keer één hervulbaar schrijfijzer ter beschikking. Zo'n maatregel is wél een echte bezuiniging. „Nee hoor", begint Pex weer, „want vullingen kosten ook geld, ongeveer net zo veel als een weggooipen." ommige raadsleden schijnen nog steeds V _r het idee te hebben dat een politiek debat vooral bestaat uit een veredeld potje vliegen afvangen. Als een waakzame spin wachten ze tot een politieke opponent een steekje laat vallen en slaan dan hard en onverbiddelijk toe. Hoe nietig dat steekje ook is. Het PvdA-raadslid P. Bordewijk heeft deze vorm van discussiëren tot een ware kunst verheven. Afgelopen donderdag gaf hij weer een staaltje ten beste. Het slachtoffer deze keer was L. Driessen van de WD. Zij maakte tijdens de raadscommissie voor ruimtelijke ordening duidelijk dat ze het eens was met de bewoners van de Haagweg. Na zoveel 'nare' veranderingen in de buurt, moest het laatste voorstel een extra verdieping op een nieuw te bouwen studentenflat maar niet worden goedgekeurd. Een heldere mening. Vervolgens maakte Driessen, niet echt een procedure-tijger, een foutje. Ze zei dat in het voorbereidingsbesluit voor het bestemmingsplan dezelfde regels moesten gelden als in het bestemmingsplan zelf. Als door een adder gebeten viel Bordewijk haar in de rede. „Als je aan het oude bestemmingsplan wil vasthouden, hoef je natuurlijk geen voorbereidingsbesluit te nemen", riep hij, triomfantelijk om zich heen kijkend. Zo, had hij die Driessen even mooi te pakken. Driessen nam het verlies als een man, gaf Bordewijk gelijk, maar bleef bij ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN haar standpunt dat er verder in die buurt niet meer met de bewoners gesold mag worden. Nu was het de beurt aan Bordewijk op zijn licht over het nieuwe bouwplan te laten schijnen. Wat zou hij te zeggen hebben? Het was duidelijk dat hij wakker aan de vergadering was begonnen. En op scherp stond. De manier waarop hij zijn opponent afserveerde, wekte verwachtingen. Maar het viel een beetje tegen. Bordewijk zei dat als zijn partijgenoot wethouder Van Rij het een goed plan vond, zijn fractie er verder wel mee kon leven. Klaar. Geen verdere toelichting, niets. Dat de bewoners van de Haagweg nu niet bepaald op zo'n soort uitleg zitten te wachten, leek Bordewijk weinig te deren. Hij had zijn eigen vliegen zorgvuldig binnenboord gehouden, en daar gaat het toch om in de politiek. Loman Leefmam Ema Straatsma en Emiel Fangmann LEIDEN MONICA WESSEUNG Het Centrum voor Milieukunde van de universiteit van Leiden wil een groep van 350 olifanten in het noorden van Cameroun redden. De groep bedreigt de lokale bevolking doordat ze de oogst aan millet, een belangrijk voedselgewas, wegvreet. De oli fanten rukken op vanuit Tsjaad en de lokale autoriteiten over wegen de dieren massaal af te schieten. Het Centrum voor Milieukunde wil, vanuit het door de Leidse universiteit gefi- nancieerde veldstation Maroua, de olifanten met zachte hand de andere kant op sturen. De olifanten bevinden zich nu op zestig kilometer van de noordelijke hoofdstad Maroua. Ze hebben al 150 hectare millet opgevreten. Volgens deskundi gen van het Leidse centrum voor Milieukunde en de samen werkende universiteit van Dschang dreigt binnen een week een noodsituatie voor de lokale bevolking als de olifanten niet terug keren maar hun eigen gebied. Binnen een week kun nen de reusachtige dieren het hele gebied kaal vreten waar door voor de bewoners van het toch al door droogte getroffen gebied, de hongersdood dreigt. De lokale autoriteiten hebben drie olifanten afgeschoten om te proberen de dieren hiermee rechtsomkeer te laten maken. De olifanten weigeren 'naar huis' (Tsjaad) terug te keren. De kolossen zijn vermoedelijk van hun thuisbasis weggelopen, omdat dat land door burgeroor logen uiterst onrustig is. Om te voorkomen dat alle oli fanten worden afgeschoten, is door de Leidse en de lokale uni versiteit de hulp ingeroepen van het Wereld Natuur Fonds en het World Conservation Centra in Zwitserland. De milieudeskun digen willen dat de olifanten door 'geleide migratie' naar huis worden gebracht. In een aantal Aziatische landen zijn daarmee grote successen ge boekt, in Afrika is het nog nooit eerder gedaan. AGENDA ZATERDAG 5 SEPTEMBER Leiden Grammofoonplatenbeurs in het Anto- nius Clubhuis, Lange Mare 43, van 10.00 tot 16.00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Open Dag in Buurthuis Mirt Honken, Dnttstraat 49, van 10.30 uur tot 16.30 uur. 's avonds is er een bingo, aanvang 20.00 uur. Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Open Dag Join Centrum, Weteringka de 2, van 10.00 tot 13.00 uur. Columbusdag; Schatgraven), strand voor politiepost, aanvang 11.30 uur; aankomst Columbus op strand poli tiepost om 12.30 uur: Unicef Straat- spel, expositie Amerika Dageraad, be kendmaking winnend logo en win naars kleurwedstrijd, Hoofdstraat, aanvang 13.00 uur; Gratis Kinder voorstelling (vanaf 6 jr) 'Kind van de Wind', Buurtkerk, Hoofdstraat, om 13 30 en 15 00 uur. Lollipop mmv Rail Road Steel, The Mashed Potatoes, Sobhead, Low Down Chill en The Post. Join Cen trum. Weteringkade, aanvang 21.00 Laser Noordzee zi vang 14.00 uur. Leiden Fietstocht 'Amstelrit' over 35 en 70 km, start vanaf clubhuis Swifttoer, Park 'De Bult', Roomburgerweg, tus sen 8.30 en 12.00 uur. Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, van 13 00 tot 16 00 uur. Noordwijk Winkels geopend m het Hoofdstraat Koopcentrum van 13.00 tot 17.00 Oegstgeest Rmgsteek-wedstri|den in de wijk Bui- tenlust, aanvang 13.30 uur. MAANDAG 7 SEPTEMBER Spreekuur CNV voor leden en belang- i 19.00 tot 20.00 u Noordwijk Vergadering van de commissie woon ruimteverdeling, Gemeentehuis, aan vang 16.30 uur. Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, woningbedrijf en verkeer, Gemeentehuis, aanvang

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15