Leiden Regio Ingrijpende maatregelen voor ijshal RtkiiyLlFiMnje Afrikaanse trommelswijde mode en een lege klok Huren schouwburg fors hoger Zelfs kakkerlak niet veilig voor vleesetende plant ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 13 Directeur Tigelaar ontslagen Kortere openingstijden, een gedwongen inzet van vrijwil ligers en het ontslag Van ijshal-directeur L. Tigelaar. Dat zijn de ingrijpende maatregelen die het district Sassen- heim van de schaatsbond (waartoe ook Leiden behoort) heeft genomen om het verlies van de ijshal aan de Von dellaan terug te dringen. LEIDEN LOMAN LEEEMANS De hal boekt al jaren ui gere resultaten. Ze heeft i kei seizoen quitte maar eindigde meestal in de de cijfers. Ook het afgelopen seizoen is met een verlies afge sloten. Toegezegde subsidies van de gemeente Leiden (70.000 gulden per jaar en nog eens ex tra 50.000 gulden in 1995) mo gen alleen aan de ijsapparatuur ten goede komen. Andere ge meenten weigeren om diverse redenen geld te steken in ex ploitatie en onderhoud van de ijshal, hoewel veel van de be trokken verenigingen niet Leids zijn. Het bestuur van het district Sassenheim van de KNSB heeft nu de leiding van de hal in han den genomen en direct enkele grote veranderingen doorge voerd. Daaronder valt het ont slag van directeur Tigelaar. Hij was aangesteld om de exploita tie te verbeteren. Dat is hem dus niet gelukt. Usmeesters Het bestuur van de schaatsbond wil verder dat de clubs die van de hal gebruikmaken, zo'n 20 in totaal, een grotere financiële bijdrage leveren. Bovendien moeten ze vrijwilligers leveren om de hal draaiende te houden. Onder meer voor het werk in de kantine. Nieuwe, kortere ope ningstijden moeten het energie verbruik en dus de kosten ver minderen. Verder wordt er flink op het personeel bezuinigd. Al leen de ijsmeesters blijven over. Het winkeltje voor schaatsspul- len bij de ingang wordt waar schijnlijk verpacht. Een definitieve versie van het 'actieplan' voor het komende seizoen wordt over veertien da gen gepresenteerd. De ontsla gen directeur was niet voor commentaar bereikbaar. Opent de juiste deuren voor u! eva 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Inzameling kca gaat steeds beter LADEN» Het ophalen van klein che misch afval (kca) in Leiden verloopt steeds beter. De op brengst ligt nu al boven het landelijk gemiddelde. Dat is mede te danken aan het feit dat vrijwel alle huishoudens in Leiden inmiddels de rode milieubox in hun bezit heb ben, waarin dit afval gedepo neerd moet worden. Eind vo rig jaar is de gemeente be gonnen met het uitdelen van de box. Bij de in totaal 45.000 woningen in Leiden zijn er nu zo'n 40.000 afgezet. Wie nog niet over een milieubox beschikt, kan te recht bij de reiniging aan de Admiraal Bankertweg. Decor r Leiden fungeert als I D decor voor een Duitse thriller. De afgelo pen dagen was een film ploeg in de sleutelstad ac tief Warmpjes yf —j Wassenaar zit er I warmpjes bij en daarom stijgen ook in 1993 de gemeentelijke be lastingen niet Studiehuis vraagt ontslag aan voor acht docenten LEIDEN EMIEL FANGMANN Het instituut voor volwas seneneducatie Het Studiehuis heeft voor acht docenten met ingang van 1 januari een ont slagvergunning aangevraagd. Het gaat vooral om part-timers. Voorlichter J.W. Reugebrink verwacht overigens niet dat het echt tot ontslag komt. Hij wijt de ontslagaanvragen aan de on duidelijke financiële situatie voor het Studiehuis. Vorige week werd bekend dat Leiden voor de komende drie jaar anderhalf miljoen gulden extra krijgt om wachtlijsten weg te werken. ,,We weten nog niet wat dat betekent. Maar we ver wachten dat het allemaal tijdig goed komt met onze financiën. Als de wachtlijst geheel kan worden weggewerkt, hebben we zelfs meer mensen nodig.'" Reu- genbrink vreest wel dat de do centen op zoek gaan naar een andere baan. „En dan raken we dus door alle onduidelijkheid gekwalificeerd personeel kwijt." 31ste Leidato officieel ingeluid 'Afrikaans' getrommel, een fit ness-show uit Warmond en een modeshow van het Holtland College openden gisteren de 31ste editie van de Leidato in de Groenoordhallen. Voor de huis houdbeurs die tot en met 13 september wordt gehouden, stond gisteren al rond kwart voor zeven een rij belangstel lenden voor de deur, alsof een bijzondere filmvoorstelling van start ging. Voor de openingsklanken was dit jaar het gezelschap Anuma- dutchi uit Den Haag ingehuurd, dat Senegalees tromgeroffel ten gehore bracht. Dames van het Holtlant College lieten daarna zien dat de komende mode vooral wijd en kleurrijk is. Tussen de shows door citeer de wethouder Walenkamp van economische zaken in een pep talk vooral de lovende woorden uit de voorpubliciteit, waarmee hij het helemaal eens was. Daarna wist hij, zoals beloofd, presentator Olaf Hoenson tot zwijgen te brengen. Nog niet met zijn vraag of Hoenson wel licht de hoofdprijs was in de miss Rijnland verkiezing, die volgende week wordt gehou den. „Daarvoor ben ik gewei gerd", zei Hoenson nog. Maar wel door simpelweg te informe ren, waarvoor de afkorting Lei dato eigenlijk staat. Hoenson moest het antwoord schuldig blijven. En net toen iedereen in de zaal zich afvroeg hoe het zat, meldde de wethouder dat het voor LEIdse Detail en Ambachts Tentoonstelling stond. Walenkamp overhandigde tij dens de openingsmanifestatie de 13-jarige Haakon Brouwer uit Oegstgeeft een prijs. De scholier won een wedstrijd waarin van de deelnemers werd gevraagd een PTT-stand in het jaar 2000 te ontwerpen. De detailhandel is inderdaad flink vertegenwoordigd op deze huishousbeurs, hoewel er ook een aantal branchevreemde or Het gezelschap Anumadutchi uit Den Haag laat Senegalees tromgeroffel horen tijdens de officiële opening van de Leidato. foto henk bouwman ganisaties staat als de Koninklij ke Landmacht, het politiekorps Hollands-Midden, de Reddings brigade en de Europese Ge meenschap. Voor de eerste keer is ook het Leidse bedrijf NEM vertegenwoordigd. Niet om een van haar grote pijpleidingen te slijten, maar min of meer als eregast. Het is het laatste grote staalconstructiebedrijf in Lei den. Directeur G. Spruijtenburg bood wethouder Walenkamp tijdens de opening een stads klok aan. Het geschenk zelf ging overigens niet over het podium, daar was het net even te zwaar voor. Het werd vertegenwoor digd door een wijzerplaat met twaalf streepjes, maar zonder wijzers. „Daar ben ik blij mee", rea geerde de wethouder vrolijk. „Met zo'n klok kun je nooit te laat komen." De echte stadsklok is door de NEM overigens be doeld voor de Vijf Meilaan. Daar zetelt het bedrijf. Na afloop van de openings plechtigheid wisten directeur A. de Jong van de Groenoordhal len en Leidato-voorzitter J. van der Klugt al te melden dat er in de eerste uren toch zeker 15 procent meer bezoekers dan vo rig jaar waren. „En ook uit de bollenstreek en verder in de re gio, waar we veel reclme ge maakt hebben. Dat merken we aan de kortingsbonnen." Maar hoe druk het ook was, tegen ne genen maakten de smalle wan delpaden langs de stands gro tendeels een uitgestorven in druk. In een van de twee bui tententen stond het rijen dik voor een optreden van de ex- Guy en de ex-Doll, het echtpaar Grant Forsyth. You're my world klonk het onder het plas tic dak, waarop de regen inmid dels weer neerkletterde. Show van carnivora in Hortus Botanicus Art Vogel, voorzitter van de Werkgroep Carnivora, naast een Aziatische bekerplant „De planten hebben in de loop van de evolutie het vermogen ontwikkeld om insekten te lokken, te vangen en te verteren." foto henk bouwman LEIDEN OLAF VAN RUNSOEVER Het zijn de minst bekende soor ten in het plantenrijk, al komen ze over de hele wereld voor. En op zich zijn er ook geen opmer kelijke verschillen met andere planten, op één ding na: ze le ven van insecten. Carnivora is de verzamelnaam voor deze plantensoort, of op zn Neder lands, 'De Vleeseters'. Art Vogel, voorzitter van de Werkgroep Carnivora, houdt in het weekeinde van 11, 12 en 13 september een tentoonstelling in de Hortus Botanicus, waarin deze plantensoort centraal staat. „In 1990 was er een over weldigende belangstelling voor de show van deze planten. Re den genoeg om het nu eens uit gebreid over te doen", vertelt Vogel. Twee jaar terug zijn er zo'n 2000 mensen op de ten toonstelling afgekomen. Vogel hoopt dat aantal nu te evena- De carnivora komen vooral voor op grond die arm is aan voedingsstoffen, zoals moeras sen. Waar de meeste planten het loodje leggen, houden de carnivora stand. Door insecten te 'eten' slagen ze er in voldoen de bouwstoffen naar binnen te krijgen. „Maar het heeft iets on logisch, een plant die zichtbaar actief aan zijn voedsel komt", aldus Art Vogel. BLogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P.C.'S, PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, leveiing en installatie naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv 2404 HN Alphen ran den Rijn De 'trucs' die de planten uit halen om insecten te vangen, zijn soms wonderbaarlijk. „Dat is denk ik ook de reden waarom mensen zo geïnteresseerd zijn in deze plantensoort", legt Vo gel uit. Grofweg zijn de carnivo ra in twee soorten te onder scheiden, een passieve vanger en een actieve. Beide soorten verspreiden een geur die insec ten aantrekt: mieren, muggen, vliegjes en zelfs kakkerlakken. „De actieve planten, waaron der de Aziatische bekerplant, vangen de diertjes ook daad werkelijk met hun bekers. De insecten vallen van het deksel in de beker, verdrinken vervolgens in het laagje water dat daarin staat en worden met speciale enzymen verteerd." De passieve soort komt op .een andere wijze aan zijn voed sel. Ook deze planten produce ren een lokstof en de insecten blijven hangen aan klevende takken. De zonnedauw, één van de drie soorten die ook in Ne derland voorkomt, is hier een voorbeeld van. De meeste mensen kennen de vleesetende planten uit de wilde verhalen, waarin Tarzan in een reuze-plant dreigt te val len. Dat soort verhalen verwijst Vogel naar het rijk der fabelen. „Dergelijke planten bestaan niet, iets wat we met onze ten toonstelling duidelijk proberen te maken." De planten op de tentoonstel ling zijn onder meer afkomstig uit de verzameling van de 80 le den van de camivora-vereni- ging die Nederland sinds zes jaar kent. Bezoekers kunnen er planten kopen of advies vragen over de verzorging van carnivo ra. Op de expositie worden bo vendien video-films en diaseries over deze planten vertoond en verzorgen enkele leden van de vereniging er rondleidingen. De tentoonstelling De Vlees eters is in de Hortus is vrijdag 11 september open van 09.00 tot 21.30 uur, op zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur en op zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt 3,50 gul den voor volwassenen. Het huren van een deel of van de hele Leidse Schouwburg voor voorstellingen of repetities wordt vanaf deze maand een stuk duurder. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben dat besloten omdat de verhuur prijzen in tegenstelling tot de kaartjes sinds 1984 niet zijn ver anderd. Een (ballet)school die een voorstelling wil geven, moet 1800 in plaats van 1500 gulden gaan betalen. Een generale re petitie kost 450 gulden, 100 gul den meer dan voorheen. Ook vrijwel alle andere voorzienin gen zoals huur van een vleugel, het gebruik van de orkestbak, en het 'nazitten' gaan tussen de AGENDA LEIDATO zaterdag 5 september 14.00-I4.30u jr modeshow 15.00-I5.l5u jr fitness show 15.30-16.00 u r show Holt- lant 19.30-20.00 u jr show Holt- lant 20.15-20.45 u jr voorronde miss verkiezing 21.00-21.30 u r modeshow 21.30-21.45 uur fitness show 21.45-22.15u r voorronde missverkiezing zondag 6 september 13.00-14.00 uur kinderuur 14.00-14.30 uur show Holt lant 14.30-14 45 uur fitness show 14 45-15.15 uur voorronde zelfmaak modeshow 15.30-16.00 uur modeshow maandag 7 september 14 .30-15.00 uur modeshow 15.30-16.00 uur show Holt lant 20.00-20.15 uur fitness show 20.30-21.00 uur optreden Gordon 21.00-21.30 uur modeshow 21.45-22.15 uur show Holt lant 25 en 50 procent omhoog. Voor amateurverenigingen die maar eenderde hoeven te betalen van wat de scholen moeten afdra gen, zijn de verhogingen toch fors. Het houden van een voor stelling kost nu 750 gulden, dat was 580 gulden. Ook voor de rest van de verhuur zijn de prij zen met dezelfde percentages gestegen als voor commerciële scholen. Eerste Holtlant-modeshows druk bezocht LEIDEN - Het is algemeen bekend dat de mode steevast een belangrijk item is tijdens de Leidato. Ook dit jaar is het Holtlant-college weer van de partij. Dagelijks verzorgen leerlingen zowel 's middags als 's avonds eigentijdse shows. Deze maken deel uit van het studieprogramma, maar zijn er niet minder professioneel oml Ook een drietal Leidse mode- bedrijven (Leather Fashion, Henny's Rits en Body Boosters) verzorgt dagelijks eigen modeshows. Miss rijnland Verkiezing Om 20.15 uur vanavond is de eerste voorronde van de jaarlijkse Miss Rijnland Verkiezing. De eerste deelneemsters zetten dan hun beste beentje - en wellicht ook iets meer - voor om zo goed mogelijk bij de jury voor de dag te komen. Wie wordt dit jaar de opvolgster van Jolanda de Vriend? Zij was Miss Rijnland 1991 en zal zaterdag 11 september na de finale de nieuwe Miss kronen! De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 11.00 - 17.00 uur. Toegangsprijs volwassenen f 6.-en kinderen t/m 12 jaar f 3,- (op vertoon 65kaart maandag t/m vrijdag 's middags gratis toegang). KOM OOK NAAR DE GROOTSTE "WINKEL" VAN DE RANDSTAD 4 T/M 13 SEPTEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13