ANC hervat overleg met regering voorlopig niet Buitenland Kevin Maxwell failliet Crisis christen-democraten bedreigt Belgische regering Toch nog akkoord over verbod chemische wapens Serviërs in Kroatië: 'Het is toch ook ons vaderland' China zal het niet hard spelen Lange zit Mitterrand geduldige leraar VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 5 NP* Algemeen Nederianch Persbureau APAssooai rutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Pi id The Independent IPS Inter Press Servic Syrië: Vredesverdrag met Israël mogelijk Washington Syrië, Israëls aartsvijand, heeft gisteren voor het eerst expliciet de mogelijkheid aangestipt een vredesverdrag met Israël te sluiten. Mits de Arabische landen waarmee Israël on derhandelt van oordeel zijn dat er een akkoord is bereikt over een alomvattende regeling van de kwestie van het Midden-Oos ten. Vader staat deel lever af aan dochtertje lyon Een zieke zuigeling van tien maanden heeft in Frankrijk een deel van de lever van haar vader gekregen. De succesvolle levertransplantatie die tien weken geleden plaatsvond, is de eer ste in Frankrijk met een levende donor. Het meisje wachtte al enkele maanden op de lever van een overleden donor, waarna haar vader aanbood een deel van zijn lever af te staan. Vader en dochter maken het naar omstandigheden goed. Honecker blijft in voorarrest berlun Ex-president Erich Honecker van de voormalige DDR blijft in voorarrest. Dat heeft de rechtbank in Berlijn beslist. De rechtbank is van mening dat men „op het moment geen prog nose kan geven" van de gezondheidstoestand van de 80-jarige Honecker. Honecker wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van tientallen Oostduitsers die omkwamen bij een poging van Oost naar West te vluchten. Filipijnse gevangenen verhuren cel cebu» Gedetineerden in de gevangenis van de Filipijnse stad Cebu plegen hun cel te verbouwen tot 'motel'-kamers, waarbij ze een huur van 70 cent vragen aan paren die zich eventjes wil len terugtrekken. De kamertjes, die in de hoek van een cel wor den gemaakt van stukken triplex, zijn erg gewild op dagen dat getrouwde gevangenen hun echtgenote mogen ontvangen. Dat is in de Filipijnen een keer per week toegestaan. Pinatubo eist opnieuw mensenlevens Manila De nieuwe uitbarsting van de vulkaan Pinatubo heeft in de Filipijnen al aan zeker dertig mensen het leven gekost. Vier mensen worden vermist en het leger is ingezet om bedreigde dorpen te evacueren. In het laagland zijn ongeveer 900.000 mensen getroffen door modderstromen. Bij de uitbarsting vorig jaar juni kwamen 800 mensen om het leven. Pakketbom kost zakenman vingers guernica» Een Spaanse zakenman die was bedreigd door de Baskische afscheidingsbeweging ETA is gisteren het slachtoffer geworden van een in een pakket verstopte bom. Toen de man het pakje opende, explodeerde het in zijn handen. De 74-jarige Valentin Marzana die bij de aanslag enkele vingers verloor, was al diverse malen door de ETA bedreigd omdat de organisatie geld van hem wilde. EG: Belgische soldaten naar Somalia brussel De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten het Europees Ontwikkelingsfonds aan te spreken om Belgische sol daten naar Somalia te kunnen sturen. Die moeten er voor zor- Caribisch gebied t Oceaan die het Verdrag van Lomé, waar het fonds uit is voortge komen, hebben ondertekend. De EG heeft dit jaar 185.000 ton voedsel naar Somalia gestuurd. Slechts een derde deel bereikte zijn bestemming. Doden bij treinramp in India new delhi Een botsing tussen personentrein en een stilstaande goederentrein op een station in centraal India heeft vandaag aan zeker 37 mensen het leven gekost. Een woordvoerder van de spoorwegen vermoedt dat de twee treinen door een seinfout op hetzelfde spoor terecht zijn gekomen. EG stuurt 15 waarnemers naar Zuid-Afrika Het ANC heeft besloten de onderhandelingen met de Zuidafrikaanse regering over een nieuw politiek bestel voorlopig niet te hervatten. Na een drie dagen durend beraad besloot het partijbestuur dat de regering eerst alle politieke gevangenen moet vrijlaten en concrete stappen tegen het geweld in de zwarte woonoorden moet nemen, voordat het ANC terug naar de onderhandelingstafel johannesburg p.v.nuusenburg correspondent De regering noemde het besluit van het ANC 'onbegrijpelijk'. De belangrijkste regeringsonder handelaar, minister Roelf Meyer (grondwetszaken), zei op het congres van de Nationale Partij in Bloemfontein, dat hij en ANC-leider Cyril Ramaphosa woensdagavond dicht bij een akkoord waren gekomen. Het geschil over de vrijlating van de naar schatting 400 politieke ge vangenen was echter een on overkomelijk obstakel gebleken. Maar ook dat probleem kan vol gens hem worden opgelost. Het ANC brak in juni de on derhandelingen over de toe komst van het land af nadat in het zwarte woonoord Boipatong 39 mensen waren omgekomen. Het ANC stelt de regering daar voor aansprakelijk. Ramaphosa zei gisteren op een persconferentie in Johan nesburg dat de regering het ANC inzake de grondwettelijke kwesties, met name de verkie zingen voor een Grondwetge vende Vergadering, behoorlijk tegemoet was gekomen. „Maar zonder de maatregelen tegen het geweld en de vrijlating van de politieke gevangenen is her vatting van de onderhandelin gen zinloos", zo zei hij. Als maatregelen tegen het ge weld noemde hij de sluiting van de logementen voor trekarbei ders, die door leden van de riva liserende Zulu-beweging Inka- tha worden gebruikt als bases; een wapenverbod en een einde aan alle geheime operaties door de veiligheidstroepen. Om deze eisen kracht bij te zetten, zal het ANC binnenkort opnieuw een campagne van de monstraties, stakingen enderge- lijke beginnen. Vorige maand had het al soortgelijke acties te gen Pretoria gevoerd. In een reactie op het ANC-be- sluit zei de bezoekende Britse minister Hurd (buitenlandse za ken) dat „terugkeer naar de apartheid niet mogelijk is. Beide partijen moeten de besprekin gen hervatten". Hurd en zijn Deense en Por tugese collega's zijn gisteren uit Zuid-Afrika vertrokken, nadat zij namens de EG twee dagen besprekingen hadden gevoerd met de belangrijkste politieke leiders. Daarbij is besloten 15 EG-waamemers naar Zuid-Afri- ka te sturen, die een bijdrage moeten leveren aan de bestrij ding van het geweld. Zoon mediamagnaat: 1,3 miljard schuld londen cees van zweeden CORRESPONDENT Kevin Maxwell is gisteren failliet verklaard. Volgens het hoogge rechtshof in Londen heeft de zoon van de overleden mediamag naat Robert Maxwell een schuld van 1,3 miljard gulden. Hij is daarmee de grootste schuldenaar uit de Britse geschiedenis. Het vonnis betekent dat Kevin zijn hele persoonlijke vermo gen kwijt is. Dat werd vorig jaar geschat op ruim 5 miljoen gul den. Maxwell heeft inmiddels zijn 3 miljoen gulden dure villa in Chelsea (Centraal-Londen) verkocht. Robert Maxwell overleed vorig jaar nadat hij onder onduidelij ke omstandigheden vanaf zijn luxe jacht te water was geraakt. Hij liet zijn zonen Kevin en Ian een imperium na dat was ge bouwd op het drijfzand van een miljardenschuld. Ook bleek dat Maxwell vele miljoenen had gestolen uit de pensioenkas van voormalige werknemers van de Daily Mirror, zijn dagblad. Toen vervolgens duidelijk werd dat Kevin medeplichtig was aan de diefstal, werd hij voor de rechter gedaagd. Die rechtszaak is nog niet afgerond. brussel pfter de vries londen De 24-jarige Sheena Brown wordt omhooggetakeld naar de glazen overkapping van de nieuwe passagiersterminal van de Kanaaltun nel bij het Londense Waterloo Station. De schoonmakers proberen de snelste manier te vinden om de 1.500 ruiten te lappen. De terminal, waar de auto's op de trein worden gezet, moet volgend jaar mei klaar zijn. foto era De Vlaamse christendemocrati sche CVP lijkt electoraal in een vrije val terecht te zijn geko men. Daarmee komt het voort bestaan van de rooms-rode Bel gische regering-Dehaene in ge vaar. De CVP is volgens een gis teren gepubliceerde opiniepei ling voor het eerst in haar be staan niet langer de grootste partij van Vlaanderen. De opiniepeiling van het dag blad De Morgen is koren op de molen van een grote groep on tevreden christen-democraten die aansturen op een kabinets crisis. De rebellen vinden dat de permanente regeringsdeelname de CVP de das dreigt om te doen. De Christelijke Volks Par tij bleef na de oorlog slechts één keer buiten de regering. Premier Dehaene (CVP) krijgt binnen zijn partij alleen nog steun van de vakbondsvleugel. Er is vooral veel kritiek op de begrotingsvoorstellen van het kabinet. Daarin worden wel de belastingen verhoogd, maar zou onder druk van de Waalse soci alisten te weinig worden bezui nigd. geneve dpa-rtr In Genève is gisteren overeenstemming bereikt over het langver wachte wereldwijde verdrag tegen chemische wapens. Het ver drag verbiedt het gebruik, de prod uk tie en het bezit van chemi sche wapens. Met het bereikte akkoord komt een einde aan 24 jaar van onderhandelingen. Op het laatste moment probeerde Iran de overeenkomst nog tegen te houden. De Iraanse afgevaardigde Mashadi was het niet eens met de samenstelling van de controleraad, waarin Iran geen zitting heeft. Mashadi klaagde bovendien dat de westerse landen overver tegenwoordigd zijn. De 41 leden tellende controleraad ziet toe op de naleving van het verdrag. Ook Pakistan, China, Syrië en Vietnam hadden bezwaren. Zij vonden dat de ontwikkelingslanden werden benadeeld. Chemische wapens, die relatief goedkoop zijn, worden algemeen beschouwd als de 'atoombom van de arme landen'. Na bijna zeven uur gekib bel besloten de deelnemers aan de conferentie alsnog het ontwerp verdrag voor goedkeuring naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te sturen. zagreb maud beelman Vier weken geleden braken vier Kroati sche soldaten in bij Nada Radisic, brach ten andere sloten op de deur aan en be trokken de woning. Haar enige misdaad: 13 jaar geleden in het huwelijk treden met een Serviër die nu officier in het volksleger is. Van de Kroatische autori teiten heeft zij tot nu toe geen enkele hulp gehad. „Ik ben wanhopig", zegt de 37-jarige Kroatische, die bij een aantal andere vrouwen in een flat aan de overkant is ingetrokken. „Alleen omdat ik met een officier ben getrouwd, hoor ik ook bii de Chetniks (de Servische strijders red.) zegt ze op sarcastische toon. Toen zij verhaal ging halen bij de nieuwe bewoners vroeg een van hen: „Bent u een beetje bekend met de wet?" Radisic antwoordde: „Een beetje." De militair zei daarop: „Dan weet u toch dat hier in de praktijk geen recht is en dat hier al leen het recht van de wapens geldt." In het kantoor van de priester van de Servische orthodoxe kerk zit de 60-jarige Ruzica Madjarac te huilen. De woning van haar zuster in Karlovac is in beslag genomen door vreemden en haar pen sioen is om onduidelijke redenen inge trokken. Zij heeft haar toevlucht gezocht bij een vriendin en heeft moeite de eind jes aan elkaar te knopen. „Maar ik kan toch niet van ouders veranderen. Ik kan niet veranderen wie ik ben", zegt ze hui lend. In een land waar etnische afkomst alles betekent, symboliseren beide vrouwen de groep mensen wier ouders zich niet hebben laten leiden door de eeuwenou de regels en buiten hun etnische groep zijn getrouwd. In het voormalige Joegoslavië vallen honderdduizenden mensen in deze ca tegorie en bij volkstellingen in de afgelo pen tientallen jaren gaf een steeds grote re groep mensen aan „Joegoslaaf' te zijn als naar hun etnische afkomst werd ge vraagd. Na de etnische zuiveringen in de door de Serviërs bezette delen van Kroatië en Bosnië, zijn nu ook de Kroaten zelf tot deze praktijk overgegaan. Net als bij de Servische misdaden, is het moeilijk de beschuldigingen tegen de Kroaten te ve rifiëren. Maar verhalen over huisuitzet tingen, het slopen van woningen, dreig- telefoontjes, illegale ontslagen en juridi sche obstakels bereiken regelmatig de VN-missie in Kroatië.. Een VN-functionaris vertelt dat hem be kend is dat Serviërs in Zagreb hun baan zijn kwijtgeraakt of te horen hebben ge kregen dat zij hun huizen moesten verla ten. Milos Stojic, een 55-jarige leraar wiskunde, slaapt al weken op het station van Zagreb omdat onbekenden zijn huis hebben bezet terwijl hij in het zieken huis lag om te worden behandeld we gens epilepsie. „Serviërs hebben hier honderden jaren gewoond, het is toch ook ons vaderland", zegt Stojic. Milenko Popovic, het hoofd van de or thodoxe kerk in Zagreb, zegt dat de Kroaten hun eigen vorm van etnische zuivering doorvoeren, waarbij zij de minderheid verdrijven om „zuivere" ge bieden te vormen. Tadeusz Mazowiecki, ex-premier van Polen en de speciale ver tegenwoordiger van de VN-commissie voor de mensenrechten, heeft gezegd dat ook in Kroatië „een etnische zuive ring wordt uitgevoerd, maar op een sub tielere wijze dan in Bosnië". Peking heeft teveel te verliezen bij breuk met Washington Vloedgolf Afghanistan: 3.000 doden Een tien meter hoge vloedgolf heeft woensdag in Afghanistan aan mogelijk 3.000 mensen het leven gekost. Dat heeft de Britse hulporganisatie Halo Trust gis teren bekendgemaakt. Hele dorpen werden vernietigd in het dal van het Hindu Kush-geberg- te. De oorzaak van de vloedgolf staat nog niet vast, maar ge dacht wordt aan zware regen val. Het hoofd van Halo Trust, Guy Willoughby, zei dat in het gebied waar zijn organisatie aan het werk is zeker 450 doden zijn gevallen en nog 500 mensen worden vermist. Veel mensen zouden in hun huizen zijn be dolven onder de modder. „Het uiteindelijke dodental kan oplo pen tot 3.000. Meer dan 1.000 huizen zijn vernietigd, talloze hectaren gewassen en kilome ters irrigatiekanalen zijn bedol ven onder modder en puin", al dus Willoughby. kiev» Treinreizigers in Moskou wachten op de trein naar Kishinev in Oekraïne. Oekraïnse machi nisten legden woensdag het werk neer. Pas gisteren in de loop van de avond begonnen de treinen weer te rijden, nadat de regering in Kiev was gezwicht voor de eisen van de stakers. Ze wilden een kortere werk week, hogere lonen en erkenning van onafhankelijke vakbonden. foto era Asielzoekers in Duitsland weer doelwit acties potsdam ap Rechtsradicalen hebben afgelo pen nacht opnieuw aanvallen uitgevoerd op asielzoekerscen tra in de Oostduitse deelstaat Brandenburg. Woensdagavond werd een asielzoekerscentrum in het Brandenburgse Ketzin in de as gelegd. Alle 44 asielzoe kers konden zich in veiligheid brengen. Afgelopen nacht slaagde de grenspolitie er in een groep van 40 en 60 relschoppers tegen te houden voor het centrale op- vangscentrum voor vluchtelin gen in Eisenhüttenstadt. Hierbij kwam het tot een bijna twee uur durend straatgevecht waar bij de politie met stenen werd bekogeld. In de plaats Lüben voerden onbekenden met een brand bom een aanslag uit op het op vangcentrum en in Biesenthal brandde een onbewoonde hou ten barak op het terrein van een opvangcentrum af. China is woedend op George Bush. De Ameri kaanse president wil 150 F-16's aan Taiwan leve ren. De extra banen (en dus stemmen) die dat oplevert, kunnen hem van pas komen bij de aan staande verkiezingen. Peking heeft Bush inmiddels laten weten dat hij voor zijn herverkiezing een hoge prijs zal betalen. De Volksrepubliek verzet zich al jaren fel tegen ie dere wapenleverantie aan Taiwan (nationalistisch China). Het beschouwt de eilandstaat als afvallige provincie, die weer bij het vasteland moet wor den ingelijfd. Bush' besluit ziet Peking dan ook als „een grove inmenging in de interne aangelegen heden van China'die „ernstige gevolgen" zal hebben. Maar wat kan Peking doen? Voor de hand ligt een beperking van de diplomatieke betrekkingen met Washington. Het is een 'goede' gewoonte van de Chinezen om deze maatregel te treffen te gen landen die wapens leveren aan Taiwan. Ne derland was hiervan begin jaren tachtig het slachtoffer, toen het Taiwan twee onderzeeërs verkocht. Maar de Verenigde Staten zijn geen klein land je, dat door het grote China de les kan worden ge lezen. Een beperking van de betrekkingen met Washington kan wel eens grotere gevolgen heb ben voor de Chinezen dan voor de Amerikanen. De VS zullen vrijwel zeker reageren met handels beperkingen. Voor China is dat bijzonder ongun stig, omdat het een groot overschot in de handel met de Amerikanen heeft en sinds enige maan den weer de status van 'meest begunstigde han delsnatie' geniet. Peking heeft ook gewaarschuwd voor de gevol gen die de verkoop kan hebben voor de samen werking in de Verenigde Naties (VN). De Chinese leiders doelen met name op het overleg over een beperking van de internationale wapenhandel. Stapt China uit die besprekingen, dan is dat jam mer. Maar voor Bush zeker niet onoverkomelijk. Hij voelt er toch al weinig voor de lucratieve wa penhandel op te geven. Vooral nu die naast geld ook stemmen oplevert. Een bredere verbreking van de samenwerking binnen de VN zou grotere gevolgen hebben. Chi na heeft zich tot nu toe zeer coulant opgesteld te genover Bush' 'Nieuwe Wereldorde'. Het heeft geen gebruik gemaakt van zijn vetorecht in de Veiligheidsraad om 'Amerikaanse' resoluties te torpederen, zoals die over de interventie in de Golfoorlog of het VN-embargo tegen Libië. Mede hierdoor is het aanzien van het commu nistische regime in het Westen snel hersteld van de schade die het in 1989 opliep. Toen onder drukte het leger op bloedige wijze het studenten protest op het plein van de Hemelse Vrede in Pe king. Een nieuwe breuk met het Westen zou Chi na weer jaren terugwerpen. Een gevaar dat de Chinese leiders niet zal ontgaan. Ze zullen het niet hard spelen. parus hans gertsen correspondent De Franse president Mitterrand heeft zijn roeping gemist. Met engelengeduld legde hij gister avond tijdens een drie uur du rend tv-debat zijn volk uit waar om de Fransen op 20 september 'ja' moeten zeggen tegen 'Maas tricht'. Als een volleerd onderwijzer beantwoordde hij vragen van veertien doorsnee Fransen, drie journalisten en van de onbe twiste leider van het anti- Maastrichtfront, Philippe Sé- guin. Hij kwam geen moment echt in de problemen. Zijn grote opponent, de Gaul list Philippe Séguin, wist veel minder te overtuigen. Het de bat, tevoren aangekondigd als 'een gevecht op leven en dood', had een uiterst rustig karakter. Het drie uur durende college werd slechts eenmaal onder broken. Niemand minder dan de Duitse bondskanslier Kohl gaf de Fransen per straalverbin ding het advies om 'ja' te zeg gen. Tegenstanders hadden het gastoptreden tevoren scherp veroordeeld. De rechts-liberaal De Villiers merkte op dat Frank rijk „nog geen Duitse deelstaat De landelijke ochtendbladen waren vanmorgen verdeeld. Vrijwel alle commentatoren ga ven toe dat Mitterrand geen slechte onderwijzer is, maar de meningen over het effect van de les liepen nogal uiteen. Door zich zo nadrukkelijk aan de zaak te verbinden, loopt Mitter rand het risico dat veel Fransen 'nee' zeggen omdat ze hem per soonlijk willen treffen. De popu lariteit van dr I ranse president veel te wensen over. De Tweede Kamer besloot gisteren dat bij een Frans 'nee' Nederland voorlopig pas op de plaats moet maken oij het Ver drag van Maastricht. Alleen de WD vindt dat de ratificatie van het Verdrag gewoon door moet gaan. V'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5