Geen voetbal op TV meer in café Voorzitter van CDA maakt verwarring alleen maar groter Nieuw tapijt Binnenland Aparte kijk Leider Kurden zegt gesprek met Van den Broek af Lagere dollar drukt winst van Ahold 'Onze identiteit en cultuur mogen er niet onder lijden VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 3 Van Agt bang voor crisis VS-Europa Amsterdam De verhouding tussen de Verenigde Staten en Euro pa is dicht bij een crisis. Volgens oud-premier Van Agt, nu EG- ambassadeur in de VS, maken radicale veranderingen binnen de verhoudingen een herziening van de betrekkingen nodig. Van Agt zei dit vandaag in een voordracht voor de Kamer van Koop handel in Amsterdam. De oud-premier denkt dat door het einde van het oost-westconflict een gemeenschappelijk doel wegvalt. Dat ziet hij als een van de oorzaken van de veranderde verhou dingen. De kans op conflicten neemt toe nu de VS zelf in moei lijkheden verkeren, aldus Van Agt. Op een vraag vanuit het pu bliek zei hij dat er „veel is te zeggen voor een toenadering van de EG tot Japan". Overigens niet ten koste van de verhoudingen met de Verenigde Staten, haastte hij zich daaraan toe te voegen. Stichting wil Dodewaard dicht arnhem •gpd De kerncentrale in Dodewaard moet dicht, eist de Stichting Miljoenen Zijn Tegen. Een des betreffend kort geding dient op 6 oktober in Arnhem. De stich ting vindt het openhouden van de centrale in strijd met de Kernenergiewet. Dit omdat de Raad van State onlangs een door het rijk verleende vergun ning nietig verklaarde wegens onvoldoende inspraak. Is Heilige Schrift wel of geen leidraad van politieke handelen? den haag wilfred scholten Oude tijden herleven in het CDA. Het gesprek van de dag bij de christen-democraten gaat plotseling weer over 'grondslag', 'christelijke partij' en 'Heilige Schrift'. Alsof er de afgelopen tien, vijftien jaar niets is ge beurd. In het CDA lijkt een Tweede Grondslagdiscussie uit gebroken. Ditmaal is de aanstichter geen linkse anti-revolutionair, maar de voorzitter van het CDA zelf die een bom tot ontploffing heeft gebracht. In een interview in Het Binnenhof van zaterdag deed de toch al omstreden voorzitter Wim van Velzen en kele ongelukkige uitspraken over het christelijke karakter van zijn partij. Aanleiding voor het vraagge sprek was de beëdiging van het hindoestaanse Tweede-Kamer lid Ramlal. Die gebeurtenis greep het RPF-kamerlid Leer ling aan om weer eens een ou derwets uit te halen naar de christen-democratie. Een hin doe in het CDA; is er een beter bewijs dat de partij inderdaad niet 'christelijk' is? Het vervelende is dat Van Vel zen Leerling helemaal gelijk gaf. „Het CDA is geen christelijke partij", zei de voorzitter in het interview. Hij voegde er ook aan toe dat de bijbel er in de politiek niet is om open te slaan. En de bijbel is ook geen leidraad of toetssteen voor het politieke handelen. De katholiek Van Velzen had net zo goed kunnen vloeken in de kerk. Op het partijbureau stond de telefoon roodgloeiend. En de Tweede-Kamerfractie eis te dinsdag dat Van Velzen een verklaring voor zijn opmerkin gen gaf. De voorzitter begreep dat een grootscheepse discussie over de grondslag van zijn partij alleen nog te voorkomen zou zijn met een uitvoerige toelich ting aan het partijbestuur. Gisteren kregen de partijbe stuursleden dus een keurige brief in de bus, waarin de voor zitter omstandig uitlegt wat hij nu eigenlijk bedoelde te zeggen. Daarbij liet hij niet na veelvul dig te citeren uit officiële partij documenten, zelfs van de Eerste Grondslagdiscussie uit 1978. De brief is helder van opzet en toon, maar schept deson danks alleen nog maar meer verwarring. De cruciale passa ges in het interview en de brief spreken elkaar tegen. Zo zou een kritische CDA'er zich kunnen afvragen of hij zijn •SHOW BIJ PERIDA handelen wel of niet moet toet sen aan de Heilige Schrift. In de brief schrijft Van Velzen dat „het CDA de Heilige Schrift aanvaardt als richtsnoer voor het politieke handelen". Maar in het geprek antwoordt hij op deze vraag: „Als ik ja zeg, bete kent het dus dat ik als CDA-ver- tegenwoordiger Het Boek moet openslaan en zeggen: dat is on ze leidraad van het politieke handelen. Dan zeg ik nee." Waar Van Velzen zich wel uit redt, is de bewering dat het CDA „geen christelijke partij is". Inderdaad zijn daar al oude papieren voor: het CDA richt zich immers niet tot een be paalde groep christenen, ge bonden aan een belijdenis (zoals Leerlings RPF). Hij geeft wel toe dat hij duidelijker had moeten zijn: „Het CDA is een christendemocratische partij op christelijke grondslag". Of met deze onheldere schrif telijke uitleg, slechts bestemd om het kader te overtuigen van zijn goede bedoelingen, Van Velzen de rust heeft hersteld, is nog maar de vraag. Het feit dat de voorzitter in zijn brief ruiter lijk toegeeft „dat bij sommigen het beeld is ontstaan dat voor het CDA en/of ondergetekende de christelijke inspiratie er niet meer toe zou doen", is teke nend. De haastige toevoeging „niets is minder waar" doet er dan niet meer toe. Een partij voorzitter van een christelijke..., pardon, christendemocatische partij had dit nooit mogen laten gebeuren. den haag Veel handen moesten er gisteren op het Binnenhof aan te pas komen om het nieuwe ta pijt voor de Ridderzaal te versjou wen. Het middenstuk van 16 bij 10 meter weegt bijna 600 kilo. In Nederland was geen fabriek te vinden die zo'n groot tapijt kon maken. Daarom werd de order geplaatst in China waar 46 men sen 2 maanden lang 24 uur per dag het tapijt met de hand heb ben geknoopt. De nieuwe vloer bedekking vervangt een tapijt dat stamde uit 1904. foto anp ed oudenaarden Studentenbond boos over seksisme amsterdam De studentenvakbond ASVA is verontwaardigd over 'Pin-ups' in de voorlichtingskrant voor eerstejaars van de Uni versiteit van Amsterdam (UvA). De bond heeft het college van bestuur gezegd dat de foto's van halfontklede vrouwen en de bij geschreven platte teksten „ouderwetse, stereotype ideeën" in de hand werken. De voorlichtingskrant voor de aankomend eerste jaars wordt tijdens de introductieweek dagelijks verspreid en wordt door de universiteit betaald. Geding tegen justitie over Nymphe den haag De ouders van het verdwenen Groningse meisje Nymphe Poolman (6) willen dat de politie medewerking ver leent aan het Duitse opsporingsprogramma 'Aktenzeichen: XY- Ungelöst'. Ze eisten dat gisteren in kort geding bij de recht bank in Den Haag. Nymphe is sinds 28 november 1991 spoor loos. Er zijn mensen die beweren Nymphe in Duitsland te heb ben gezien. Reden waarom de ouders prijs stellen op een opspo ringsbericht in Duitsland. De politie is echter niet bereid een schriftelijk verzoek te richten aan het Duitse programma om mee te werken. Dit omdat er nog steeds geen aaknopingspunten zijn dat er een misdrijf is gepleegd. De redactie stelt zo'n verzoek als voorwaarde voordat tot uitzending wordt overgegaan. Defensie: Soldaat moet baret dragen den haag Militairen die in hun vrije tijd het militaire uniform dragen, zijn voortaan verplicht ook de bijpassende baret op te zetten. Het ministerie van defensie maakte gisteren bekend dat staatssecretaris Van Voorst tot Voorst deze aanpassing in de re gelgeving noodzakelijk vindt na een uitspraak van de rechtbank in Arnhem. In de wet staat dat een 'slordig geklede militair' in strijd handelt met de militaire tucht. In Arnhem stelde de recht bank dat dit artikel niet van toepassing is op de baret. Van Voorst tot Voorst ziet dat anders en vindt een uniform zonder baret niet compleet. Rotterdam Met driedimensionale brillen bekeken wethouder Smit van Rotterdam en minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat gistermiddag een nieuw wal radarsysteem langs de Nieuwe Waterweg in Rotterdam. foto anp Kroegbaas moet eerst toestemming aan omroep vragen Cafés die bij belangrijke voetbalwedstrijden de televisie aanzetten in de hoop extra klanten te trekken, moeten daarvoor in het vervolg toestemming vragen aan de om roep die het duel uitzendt. Ook als dat een buitenlandse omroep is. Dat is het gevolg van een nieu we wet waarmee de Tweede Ka mer akkoord gaat. Staatssecre taris Kosto (justitie) heeft dat gisteren gezegd in een debat over de financiële positie van artiesten. De nieuwe wet regelt dat musici, zangers en zange ressen, dansers, toneelspelers en andere uitvoerende kunste naars, maar ook producenten van podiumkunsten, recht heb ben op een bepaald inkomen. Nu is het zo dat artiesten hun inkomen regelen in een con tract met een platenmaatschap pij of een andere exploitant van creatieve uitingen. Beginnende of minder populaire artiesten zijn aan hen overgeleverd als het gaat om de vaststelling van hun honorarium. De nieuwe wet maakt daar een einde aan. De wet regelt ook dat kerken die CD's of cassettebandjes af draaien de artiesten om toe stemming moeten vragen. De gereformeerde fracties van SGP en GPV vonden dat gisteren een belachelijke zaak. De nieuwe wet vloeit voort uit een verdrag van de EG-landen van vier jaar geleden, waarin is afgesproken dat artiesten geld moeten krijgen voor het uitzen den of afspelen van kunstzinni ge prestaties. Niet alleen als dat in het eigen land gebeurt, maar ook in een ander land van de EG. Alleen Denemarken. Por tugal en Griekenland hebben het verdrag niet ondertekend. Kosto gaat nu een organisatie oprichten die zich met het in nen van de gelden moet bezig houden. Amerikaanse artiesten als Michael Jackson en Frank Sinatra kunen het overigens wel vergeten. Zij ontvangen niets uit Nederland, want de Verenigde Staten hebben het verdrag niet ondertekend. Na incident bij aankomst op Schiphol De Iraaks-Kurdische leider Jalal Talabani heeft gisteren verstek laten gaan bij een ge sprek dat hij zou voeren met minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Talaba ni beschuldigt de marechaussee op Schip hol ervan hem onheus te hebben bejegend, toen hij woensdagavond uit Frankfurt arri veerde. De Kurdische leider stelt Buiten landse Zeiken hiervoor verantwoordelijk. De dienstdoende marechaussee zou heb ben geweigerd Talabani toe te laten tot ons land, omdat zijn visum niet geldig was. Ta labani bestreed dit en werd uiteindelijk na een woordenwisseling doorgelaten. Van den Broek betreurt het incident en hoopt op korte termijn alsnog een onderhoud te hebben met Talabani. Jalal Talabani is in Nederland uitgeno digd om een conferentie te openen over de wederopbouw van Iraaks-Koerdistan. Tala bani werd in mei tijdens verkiezingen in noord-Irak gekozen tot leider van de vrije Kurdische zone, een leiderschap dat hij overigens moet delen met zijn rivaal Barza- ni die toen evenveel stemmen behaalde. De marechaussee op Schiphol was niet door het ministerie van buitenlandse zaken ingelicht over de komst van de Kurdische leider. Talabani is in de ogen van de Neder landse regering geen staatshoofd of verte genwoordiger van een erkende regering. Nederland erkent nog altijd de grenzen van de Iraakse staat, waarvan Saddam Hussein de president is. Volgens een woordvoerder van Buiten landse Zaken zou een identiteitsdocument, uitgegeven door een Iraaks-Kurdische rege ring. niet voldoende zijn om Nederland binnen te komen. Talabani is in het Westen overigens geen vreemde. Hij heeft de afge lopen tijd vele westerse regeringen bezocht. In augustus is hij nog ontvangen door de Amerikaanse regering in Washington. Duur speelgoed dit jaar taboe UTRECHT GPD Duur speelgoed staat dit jaar buitenspel. Spellen van boven de vijftig gulden laten de consu ment koud, is de tendens die fa brikanten signaleren. In plaats daarvan wordt gekozen voor degelijk speelgoed met, nieuw voor Nederland, een opvoeden de waarde. Nederland stelt zich behou dend op, de hand wordt op de knip gehouden en men laat die houding slechts varen als een computer in zicht komt. De vi- deospelen hebben na een aar zelende start, twee jaar geleden, thans de markt veroverd en lij ken op weg naar een aandeel in speelgoedland dat z'n weerga nauwelijks kent. In deze sector valt dan ook weinig te vrezen van een plotselinge zuinigheid die lijkt te zijn ingegeven door de fabrikanten. Ze wijzen daar bij op de toegenomen spaarzin, die de omzetten in speelgoed- land dreigt parten te spelen. Bijenkorf heeft last van warmte den haag gpd De winst van Koninklijke Bijen korf Beheer (KBB) is in het eer ste half jaar meer dan gehal veerd en komt uit op 4,1 mil joen gulden. KBB wijt dit aan het warme weer waardoor de zomerverkopen bij Bijenkorf en Hema tegenvielen. KBB meldt dat zijn speciaal zaken Praxis, Formido en Hubo, M&S Mode, RetailNet en Fao Schwarz (speelgoed in de VS) bij een aanzienlijk gestegen om zet het bedrijfsresultaat sterk zagen teruglopen. Deze domper komt voor het overgrote deel voor rekening van RetailNet, een zestig procentsdochter van KBB. Over de maanden februari tot en met juli steeg de omzet van het Hele KBB-concern van 2453 tot 2607 miljoen gulden. Dat de winst desondanks niet steeg maar daalde, wijt KBB aan het feit dat veel klanten als gevolg van het warme weer de afgelo pen maanden wegbleven. Met kortingen, extra reclame en drukwerk moest de markt wor den bewerkt. Marokkaanse imams krijgen cursus over Nederland zaandam gpd-anp De nettowinst van het detail handelsconcern Ahold NV is in de eerste zes maanden van dit jaar met negen procent geste gen tot 153 miljoen gulden. Het resultaat had hoger kunnen zijn, ware het niet dat in het tweede kwartaal omzet en be drijfsresultaat daalden ten op zichte van dezelfde periode in 1991. De winst in het tweede kwartaal steeg met zes procent. De daling van het resultaat hangt rechtstreeks samen met een beduidend lagere koers van de dollar en de verhevigde re cessie in de VS, stelt het con cern. Verder zegt de Ahold-top dat de winst toch nog meevalt door lagere rentelasten en ho gere baten uit deelnemingen in andere bedrijven. De raad van bestuur verwacht dat totale winst over 1992 hoger zal uit pakken dan vorig jaar. In Nederland steeg de omzet van Ahold met 5,6 procent tot 2,5 miljard gulden. Vooral de Al- bert Heijn-supermarkten deden het goed. Het marktaandeel kon opnieuw worden vergroot. Meer omzet betekende in dit geval niet meer winst. Als gevolg van scherpe prijsconcurrentie en hogere loonkosten was het re sultaat van Albert Heijn nage noeg gelijk aan dezelfde periode in 1991. In de VS groeide de omzet slechts met 0,8 procent tot 1,4 miljard dollar. Per aandeel is de winst geste gen van 2,85 tot 3,02 gulden in net eerste halfjaar en van 1,30 tot 1,35 in het tweede kwartaal. Het interimdividend bedraagt 0,30 gulden en 12 dollarcent in contanten of een procent in aandelen. amsterdam fred van essen De imams van de veertien Marokkaan se moskeeën in Amsterdam gaan vanaf volgende week op cursus. Oriëntatie op Nederland' heet het lesprogramma dat door de moskeeën op eigen initia tief is samengesteld. In dertien dagde len krijgen de moslim-geestelijken les in Nederlandse sociale geschiedenis, wetgeving, politiek, religie, zeden en gewoonten. Imams zijn de geestelijke leiders van de moskeeën. Een poging tot toenadering tussen Marokkanen en Nederlanders, die vooralsnog in het Arabisch wordt ge houden, want geen van de geestelijken spreekt voldoende Nederlands. Maar ook dat gaat veranderen, belooft El Boujoufi, vice-voorzitter van de Um- mon, de organisatie van Marokkaanse moslimorganisaties in Nederland. De integratie van het Marokkaanse volksdeel verloopt tot nog toe niet vlot. In de woorden van C. Cörz, voorzitter van de Islamitische Raad Nederland: „De kloof tussen het Rif-^ Marokko en de Nike-sportschoenen in Amsterdam is veel te groot." Onder druk van de totaal andere, li beralere, omgeving vallen veel Marok kaanse gezinnen uiteen, met als gevolg dat een stad als Amsterdam bijvoor beeld kampt met veel Marokkaanse jongeren die zonder werk en opleiding over straat zwerven en voor veel over last en criminaliteit zorgen. Het wel zijnswerk heeft gefaald bij de aanpak van dat probleem en nu is het in de ogen van zowel de betrokken Neder landse als Marokkaanse instanties de beurt aan de imams. Het ministerie van WVC heeft daarom de cursus met 20.000 gulden gesubsidieerd. Een be drag dat zal worden uitgegeven aan tolk-vertalers die het schriftelijke les materiaal en de lezingen van vak bondsmensen, kerkbestuurders, politi ci, sociaal werkers, journalisten en ambtenaren in het Arabisch vertalen. De curusus wordt in eerste aanleg al leen voor Amsterdamse imams gehou den, omdat de problemen in de hoofd stad het grootst zijn. Amsterdam heeft de grootste groep Marokkanen in Ne derland - 35.000 - die bovendien per jaar met tien procent per jaar groeit. Slecht De imam speelt een belangrijke rol in het leven van de traditioneel opgevoe de Marokkaan. Hij is een invloedrijke figuur die wordt geacht te kunnen zeg gen wat goed en slecht is, wat strijdig is met het geloof en wat mag. Voor alles is hij echter een vraagbaak, een soort allesweter over persoonlijke zorgen: hoe kan ik een betere woning vinden, naar welke opleiding kan ik mijn kin deren het beste sturen? Hoewel de imams behoren tot de intellectuele Marokkaanse elite in Nederland, is hun kennis van de Nederlandse samenle ving veelal niet groot. Tenslotte komen ook zij rechtstreeks uit Marokko en kennen Nederland voornamelijk vanuit de beslotenheid van hun mos kee. Maar ook voor de imams zelf is het van belang hun kennis over Nederland te vergroten, willen ze tenminste ook in de toekomst gezag kunnen blijven uitoefenen over de nieuwe generaties gelovigen. Want dat zijn de jongeren die nu in dezelfde moskee Nederlandse les krijgen en meer vertrouwd zijn met de Nederlandse cultuur. De imams zullen er daarom volgens El Boujoufi uiteindelijk ook niet onderuit kunnen Nederlands te leren. Een ontwikkeling die volgens hem overigens al - lang zaam - is ingezet doordat naast de ou dere, zeer traditionele imams die zich vanaf 1970 in Nederland hebben ge vestigd, geleidelijk aan ook jongeren hun opwachting maken. „Dertigers die meer openstaan voor nieuwe zaken", aldus El Boujoufi. „De cursus voor de imams maakt ge bruik van de kracht die in de Marok kaanse gemeenschap zelf aanwezig is en dat is een goede ontwikkeling", vindt de Amsterdamse wethouder voor de minderheden F. Jonker, die de imams in november zelf zal onderwij zen over het minderhedenbeleid. „Een prima bewijs van het eigen initiatief dat de Marokkaanse gemeenschap kan nemen", meent ook j. Richelle, direc teur-generaal Welzijn van het ministe rie van WVC. Deelname aan de 'oriëntatiecursus' betekent niet dat de imams hun reser ves ten opzichte van integratie hebben opgegeven. „Niemand kan worden ge ëxcuseerd voor zijn onwetendheid van de Nederlandse grondbeginselen, maar de prijs mag niet het vervagen van on ze religie, cultuur en identiteit zijn", zegt Omar Bouyejrar, imam van de grootste Amsterdamse moskee, aan de Weesperzijde. Bouyejrar nam gisteren ceremonieel het eerste cursuspakket in ontvangst. De geestelijke ziet de curusus als een stap op weg naar intellectuele verrij king, „waarmee een goed moslim altijd bezig hoort te zijn".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3