Feiten &Meningen Van Zagreb naar Utrecht Buurmeijer: Ik ben niet kwetsbaar Kamer begint taaie maar geen saaie enquete De hoofdrolspelers in de enquête VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 2 Een Bosnische vrouw met opgezwollen be nen ligt bij te komen van de ontberingen. FOTO ANP RA YMOND RUTTING Gewapend met een paar kaakjes zwaait dit Bosnische jonge tje naar de vele men sen die op het perron in Utrecht de komst van de ruim 500 vluchtelingen hebben afgewacht. FOTO DIJKSTRA RUUD NIJPJES Een Bosnische sol daat praat in het gangpad met mede passagiers tijdens de lange reis naar Ne derland. Wat spookte er door het hoofd van de 38-jarige Dafet Dugalic, wiens vrouw en kind ergens in Zwitserland schijnen te zijn en die hier moet hopen dat zijn verbrijzelde knie nog enigszins kan worden opgekalefaterd? Wat dacht het 17-jarige kind-moedertje Kuka Enisa, die al vijf maanden verstoken is van elke informatie over haar ergens in Bosnië strijdende echtgenoot en haar ouders, broers en zus? En al die anderen. Wat ging er door hen heen? Het treurig staren over het perron sprak boekdelen. Ieder groef diep in zijn of haar leed. Herhaalde de film van het bloedig ge weld of vroeg zich wellicht vertwijfeld af hoe het toch zal zijn met al die familieleden. Als ze al niet wisten dat hun dierbaren inmid dels zijn gesneuveld. En hoe zal het verder gaan? Via drie tussenstations zullen de vluchtelingen vanaf maandag over drie Rode Kruis-opvangkam- pen worden verdeeld: tweehonderd in Roermond, tweehonderd in Oosterwijk en honderd in Rijsbergen. Tijdens de afmattende treinreis heeft het Rode-Kruisteam een grove selectie gemaakL Veel kinderen en gewonden zullen in de landelijke omgeving van het Drentse Oosterwijk op verhaal moeten komen. De meeste liggende patiënten, die niet per se in het ziekenhuis hoeven te worden opgenomen, kunnen naar Roermond. Evenals op het station in Zagreb woens dagmorgen hadden de vluchtelingen gis teren over media-aandacht bepaald geen klagen. Het hele perron was bezaaid met fotografen, filmploegen en schrijvende journalisten. Psychiater Marinus Vegt, die tijdens de treinreis handenvol werk had om de soms angstige en paniekerige, maar meestal volledig In zichzelf gekeerde vluchtelingen te begeleiden, zei gisteren te verwachten dat de ernst van de emotionele stoornis sen pas in de loop van de komende weken echt duidelijk zal worden. Minister d'Ancona van WVC schudt een vluchtelinge de hand. Ze zei bijzonder aan gedaan te zijn door de aanblik van deze trein 'vol menselijk leed'. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE M HAAG GERARD SMINK ..Ketelmuziek". Flip Buurmeijer begrijpt de opwinding over zijn positie niet. inder daad, dis hij straks gehoord zou worden als getuige, dan zou hij moeten tussentijds moeten aftreden als voorzitter van de en quêtecommissie. Maar het wil er bij hem niet in dat dat ook zal gebeuren: „Mij wor den met de dag meer kwaliteiten toege dicht. Nu ben ik ineens de grootste socia- le-zekerheidskenner in mijn fractie. De waarde van het kamerlid Buurmeijer cu muleert, dat heb ik in de gaten, maar ik zou werkelijk niet weten waarover de commissie mij straks zou moeten horen". Dat Buurmeijer, die vorig jaar nog een motie indiende om het toezicht op de uit voering van de sociale zekerheid te ver scherpen, niet objectief zou zijn, gelooft hij evenmin: „Als het onderzoek objectief is, is er weinig aan de hand. Niemand zal toch denken dat de voorzitter straks in zijn eentje de conclusies kan formuleren". En: „De steun die ik krijg van de overige frac ties is serieus. Laat ik het nog een keer duidelijk zeggen: Ik ben niet kwetsbaar als voorzitter". Als Buurmeijer het goed doet als voorzit ter, heeft dat uitstraling naar zijn PvdA. Maar daat gaat het niet om, vindt hij: „Het belang voor de PvdA in deze enquête zit in het feit dat ook wij een goede uitvoering van de sociale verzekeringen willen. Het partijcongres in Nijmegen heeft onlangs niet voor niets een resolutie aangenomen om te kijken naar de efficiëntie van de uit voeringsorganisaties. De PvdA wil be scherming voor de mensen die het echt nodig hebben". „Ik kan niet voorspellen wat de maat schappelijke en politieke invloed van dit onderzoek zal zijn. De maatschappelijke steun is in elk geval zeer groot. Mensen schrijven mii brieven: meneer Buurmeijer, het is goed aat dit nu eens gaat gebeuren. Maar laten we de conclusies van de com missie nu eerst maar eens afwachten". DEN HAAG HENRI KRUITHOF De Tweede Kamer heeft haar zwaarste wa pen weer eens uit de kast gehaald: de parle mentaire enquête. Deze keer is de sociale zekerheid het onderwerp en vrijwel ieder een die er iets te maken heeft, zal worden gehoord. Parlementaire enquêtes doen de harten in politiek Den Haag steevast sneller kloppen. Daar is ook alle reden toe. De recente en quêtes hebben stuk voor stuk slachtoffers opgeleverd. Minister van economische za ken Van Aardenne werd aangeschoten wild na de RSV-enquête, staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting kon zijn biezen pak ken nog voordat de bouw-enquête begon en staatssecretaris Van der Linden van bui tenlandse zaken en zijn voorganger Van Eekelen (ten tijde van het onderzoek gepro moveerd tot minister van defensie) sneu velden onder het geweld van de paspoort enquête. In dat opzicht verschilt dit onderzoek van zijn voorgangers: nu al staat vast dat er geen politieke loopbanen geknakt worden. De reden daarvoor is dat wat er ook uit de enquête zal komen, het onmogelijk zal zijn om één schuldige aan te wijzen zijn. Ieder een die betrokken is bij de sociale zeker heid, van minister tot kamerlid, van werk gever tot werknemer, heeft boter op het hoofd. Maar daarmee wordt het nog geen saaie en quête. De negen leden van de commissie en hun ambtelijke staf hebben een jaar de tijd om het antwoord te zoeken op de vraag waarom de uitgaven voor de sociale zeker heid zo slecht in de hand te houden zijn. Dat zal een aardig doorkijkje geven in het krachtenveld van politici, ambtenaren en sociale partners. De kamerleden hebben een halfjaar de tijd om de verhoren (die volgend voorjaar zul len plaatshebben) voor te bereiden. In die tijd zal weinig gepraat en veel gelezen wor den. Zij moeten zich door tientallen meters wetten, regels, uitvoeringsbesluiten en rechterlijke uitspraken worstelen. Daaruit zal zonder twijfel blijken dat de regelgeving zo gecompliceerd is geworden, dat zo lang zamerhand voor bijna elke uitkeringsge rechtigde wel een aparte regel bestaat. Aan dat deel van het uitkeringsproces is vooral de Tweede Kamer zelf schuldig. Bij Flip Buurmeijer (r) wandelt op weg naar zijn benoeming tot voorzitter van de enquêtecommissie samen met Vermeend (m) en de CDA'er Van der Burg door de gangen van het kamergebouw. FOTO ANP ED OUDENAARDEN de stelselwijziging sociale zekerheid werden destijds honderden en nog eens honderden wijzigingsvoorstellen ingediend op de door het kabinet ingediende wetsontwerpen. Vooral de huidige PvdA-staatssecretaris van sociale zaken Elske ter Veld heeft destijds alle records gebroken. Telkens vonden ka merleden wel weer een groepje werklozen of andere inactieven die door de nieuwe re gelgeving te zwaar gepakt zouden worden. Vervolgens zal het onderzoek zich concen treren op de uitvoering van al die regeltjes. Daar komen vooral werkgevers- en werkne mersorganisaties en ambtenaren om de hoek kijken. Hen kan verweten worden soms wat al te gemakkelijk te zijn omge sprongen met de uitkeringen. Maar zij zul len ongetwijfeld tegenwerpen dat zij als ge volg van de gecompliceerdheid van de re gelgeving door de bomen het bos niet meer zagen. De openbare verhoren, die volgend jaar een maand of drie in beslag gaan nemen, zullen vrijwel zeker veel belangstelling trekken. Detail na detail zal met alle deskundigen en betrokkenen die ons land rijk is, worden be sproken. Maar het moeilijkste deel moet dan nog steeds komen. De enquêtecommissie moet dan onder leiding van de PvdA'er Flip Buur meijer conclusies trekken. Deze parlementaire enquête kan tot gevolg hebben dat het wapen vaker in stelling wordt gebracht. De oorspronkelijk bedoe ling van dit parlementaire recht is het in winnen van informatie die op andere ma nieren niet te verkrijgen is. Afgezien van de vraag of er geen andere manieren zijn om de benodigde kennis in te winnen, is deze enquête er wel één die aan de oorspronke lijke doelstelling voldoet. De eerdere parlementaire enquêtes hadden een loodzware politieke lading door de poli tieke carrières die op het spel stonden. Nu dat niet zo is, kan er grondig worden onder zocht zonder politieke bijbedoelingen. Saai zal het onderzoek niet zijn, taai wel. Zeven mannen en twee vrouwen telt de parlemen taire enquêtecommissie die gisteren zijn onderzoek naar de uitvoering van de sociale zekerheid is begonnen. Voorzitter Flip Buurmeijer, 52 jaar, is na zijn opleiding aan een pedagogische en sociale academie tot 1974 directeur geweest van een vormingscentrum. Daarna is hij vier jaar adviseur ge weest van het toenmalige ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Voordat hij in 1979 lid werd van de Tweede Kamer, is hij korte tijd verbonden geweest aan de sociale dienst in Rotterdam. In de PvdA werd Buurmeijer op 27-jarige leeftijd voorzitter van de afdeling in Hengelo. Van 1975-1981 was hij lid van het landelijk partijbe stuur. In de Kamer heeft Buurmeijer zich vooral in gezet voor de minder be deelden in de samenleving: minderheden, buitenlandse arbeiders, vluchtelingen en bijstandsontvangers. De tweede PvdA'er is de fi nancieel specialist Willemd Vermeend (43). De econoom en fiscaal jurist kwam in juni 1984 de PvdA- fractie in de Tweede Kamer versterken. Hij heeft onder meer naam gemaakt met initiatief-wetsvoorstellen als de Wet Vermeend/Moor om langdurig werklozen aan een baan te helpen, ter sti mulering van de kinderop vang en ter bevordering van winstdeling voor werkne mers. Het CDA levert in de per soon van Vincent van der Burg (47) de vice-voorzitter. De van origine KVP'er Van der Burg is met onderbre kingen dertien jaar lid van de Kamerhet CDA: Van der Burg maakte ook deel uit i de die v 1983 tot 1985 onderzoek deed naar het RSV-debacle. Voor zijn intrede in de CDA- fractie was Van der Burg wetenschappelijk medewer kers handelsrecht aan de universiteit van Nijmegen, werd advocaat en procureur te Utrecht en werkte vervol gens bij het ministerie van economische zaken. Hij is voorzitter van de vaste ka mercommissie voor bin nenlandse zaken. Tweede CDA'er is Hans Hil- len (45), die sinds maart 1990 in de Tweede Kamer zit. Daarvoor was de socio loog Hillen directeur voor lichting op het ministerie van financiën en tevens woordvoerder van minister Ruding. Hij was eerder poli tiek verslaggever bij het NOS-journaal (1977-1983). Hillen startte zijn carrière als leraar maatschappijleer te Hilversum. De WD levert eveneens twee leden. De eerste is Henk van Hoof, tweede vice-voorzitter van de en quêtecommissie. Van Hoof (44) is sinds november 1991 lid van de Tweede Kamer. Na een carrière bij de Ko ninklijke Marine (1968- 1981) trad hij in dienst bij de vakorganisatie voor mid delbaar en hoger personeel NCHP. Sinds 1986 was Van Hoof daar CAO-coördina- tor. De tweede WD'er is Mar- greet Kamp (50). Zij is met enkele onderbrekingen sinds 1982 kamerlid. Andra- gologe Kamp werkte voor haar kamerlidmaatschap achtereenvolgens als maat schappelijk werkster, do cente, als beleidsmedewerk ster bij de,Centrale Raad voor Gezinsverzorging en als hoofd van de afdeling zorgverlening van de Natio nale Kruisvereniging. Voor D66-fractie neemt Ar- thie Schimmel zitting. Schimmel (39) zit sinds 1989 in het parlement. Na een studie politicologie was zij werkzaam als lerares, di recteur van het scholings- en vorminginstituut van D66, en laatstelijk beleids medewerkster arbeidsvoor waarden en arbeidsverhou dingen bij de PTT. Wilbert Willems (45), oor spronkelijk afkomstig uit de PSP, vertegenwoordigt Groen Links. Willems zit sinds 1986 in de Kamer. Daarvoor deed hij zijn doc toraal sociaal recht en soci ale politiek, was algemeen secretaris van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland, coördinator Regionaal Jeugdwerk en beleidsmede werker bij de FNV en Sta tenlid in Noord-Brabant voor Links Brabant. De drie kleine christelijke fracties SGP. GPV en RPF vaardigen SGP'er Cor van Dis (69) af. Hij is de vete raan van het gezelschap. Sinds mei 1971 maakt hij deel uit van de Tweede Ka mer. Daarvoor werkte hij achtereenvolgens bij het ministerie van financiën en de rijksaccountantsdienst in Rotterdam. Hij zat samen met Van der Burg al eerder in de RSV-commissie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2