Siemerink klimt in New York uit dal sollen Spasski laat niet met zich Paralympics doen 'olympisch' aan Sport Popescu schikt zich in zijn lot VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 Priem doet zegje in 'zaak Schalkers' meppel De rechtszaak tussen Martin Schalkers en TVM sleept zich voort. Gisteren legde Cees Priem in Meppel een getuige- verklaring af ten gunste van de wielerploeg uit Hoogeveen. De ploegleider van TVM probeerde de rechter ervan te overtuigen, dat Schalkers in juni 1991 akkoord was gegaan met het hem aangezegde ontslag. De renner is op 23 september aan de beurt om zijn standpunt voor de rechter zo nodig met getuige-verkla- ringen te ondersteunen. Uiterlijk twee weken later volgt de uit spraak. Lugdunum kansloos tegen Rijnland leiden FC Rijnland heeft korte metten gemaakt met het zater dagelftal van Lugdunum. Op eigen terrein won de Morschclub gisteravond in het kader van de Leidsch Dagblad-cup met 5-1. Aad Benning opende de score voor de thuisclub, waarna Henk Brand voor een ruststand van 2-0 zorgde. Wïm Wilkens bracht de spanning nog even terug (2-1), maar Rachit, Hans de Kruijff en Brand loodsten Rijnland naar de veilige haven. Junior Möhlmann tweede in Poeldijk leiden Wielrenner André Möhlmann heeft in Poeldijk de tweede plaats voor zich opgeëist. De Leidse junior werd in de sprint ge klopt door Noordhollander Niels Eriks. Bij de vrouwen kwam Petra de Bruin (Langeraar) als vijfde over de eindstreep. Anita Kruse uit Lisse werd achtste. De toekomstige Casba-aanwinsten Dennis van der Meiden (eerste) en Bennie Gosink (tweede) blonken uit bij de amateurs. Densimo in Amsterdamse marathon Amsterdam Wereldrecordhouder Belayneh Densimo komt 27 september aan de start in de Amsterdam City Marathon. Dit is gisteren door de organisatoren bekendgemaakt. De Etiopiër liep op 17 april 1988 de marathon van Rotterdam in 2.06.50. Deze tijd staat te boek als wereldrecord. Densimo, winnaar van ver schillende marathons in de wereld, nam dit jaar niet deel aan de Olympische Spelen. Hij kon zich niet behoorlijk op Barcelona voorbereiden, omdat hij in zijn vaderland werd overvallen en af geperst. Manshanden opvolger van Snijders Amsterdam Ben Manshanden wordt de nieuwe coach van de Nederlandse Rugby Bond (NRB). Hij volgt de onlangs terugge treden Theo Snijders op. Manshanden (43) is al vijftien jaar trai ner van ereklasser Castricum en behaalde met deze ploeg in 1988 en 1989 de Nederlandse titel. De verbintenis loopt tot na het wereldkampioenschap, waarvan de voorronden in 1993 in Nederland worden gehouden. Manshanden, in het dagelijks le ven administrateur, blijft tevens hoofdcoach van Castricum. De oud-international John Dudink (38) wordt zijn assistent. Du- dink, afkomstig van AAC, was een vermaard voorwaartse en is thans trainer van de eersteklasser Haarlem. Dordrecht '90 wil af van haam SW Dordrecht SW/Dordrecht '90 heeft bij de KNVB een verzoek tot naamswijziging ingediend. Het eerste deel van de huidige betiteling, de Schiedamse Voetbal Vereniging, wil het bestuur liefst zo snel mogelijk laten vervallen. Dordrecht '90 komt, vol gens het bestuur, meer overeen met de huidige verhoudingen binnen de eredivisieclub. Eerder deze week stapten vice-voorzit- ter Van Dijk en secretaris Eykenbroek, beiden afkomstig uit de SW-gelederen, op. Speler Peter Barendse is, in aansluiting op zijn schorsing voor vier wedstrijden, door de tuchtcommissie voor nog eens twee duels uitgesloten. Stick bijna op de vuitst met Gilbert Flushing Meadows had gisteren veel weg van Wimble don. Regen- en onweersbuien dwongen de scheidsrech ters enkele malen de partijen op de vierde dag van de US Open stil te leggen. De ongewilde pauzes in New York, dat de koudste zomer sinds 1964 kent, deerden Jan Sie merink echter nauwelijks. Ondanks twee onderbrekingen stapte de Rijnsburger ten koste van de Italiaan Stefano Pescosolido de derde ronde van de open Amerikaanse kampioenschappen binnen: 6-3,6-4,7-6 (7-2). new vork eric de bie gpd-verslaggever Door het eerdere succes van Brenda Schultz werd daarmee het 'Hollandse' record op Flus hing Meadows nu al geëve naard. Net als vorig jaar, toen Siemerink en Haarhuis de laatste 32 haalden, hebben mo menteel twee Nederlanders hun eerste twee partijen gewonnen. Haarhuis en Richard Krajicek moeten in staat worden geacht vandaag hetzelfde te verwezen lijken. Siemerink liet gisteren zien dat hij zijn oude vorm weer be nadert. Met soms oogstrelend spel en in 'no-time' pakte de 22- jarige Zuidhollander de eerste twee sets. Na de daaropvolgen de onderbreking kreeg hij ech ter meteen een 'break' om zijn oren. „Het was mijn geluk dat Pescosolido vervolgens twee dubbele fouten sloeg, waardoor ik vóór de tweede pauze nog kon terugbreken. Toen we daar na terug op de baan kwamen, dwong ik me er toe meteen scherp te zijn". En dat had het beoogde resultaat voor Sieme rink, die langzaam uit een zeer diep dal krabbelt. Voor de bij trainer Frits Don teruggekeerde tennisser is de US Open het 23-ste toernooi waaraan hij dit jaar deelneemt. Bij zestien evenementen kon hij meteen na zijn eerste partij ver trekken. „En dan is het erg moeilijk om positief te blijven", bekende Siemerink gisteren. „Maar je moet wel, want als al met een hangend hoofd de baan opkomt, word je er zo vanaf geslagen. Daarom ben ik met Frits keihard blijven trai nen. Ook na een nederlaag stond ik de andere ochtend om zeven uur te tennissen. Dat be taalt zich nu uit. Ik ben weer op de goede weg". Siemerink kan die constate ring in de volgende ronde nog kracht bijzetten. Hij ontmoet dan zeer waarschijnlijk André Agassi. „Dat is natuurlijk een heel ander verhaal. Zeker als we 's avonds bij kunstlicht moeten aantreden. Maar ik zal zorgen dat ik er klaar voor ben", aldus de huidige nummer 49 van de wereld, die evenals Jacco El- tingh zeer teleurgesteld is dat hij niet in de Daviscup-selectie is opgenomen. Bondscoach Stanley Franker besloot voor het duel met Uruguay, eind september in Den Haag, Mi- chiel Schapers op te roepen. „Ik heb een ernstig gesprek met Franker gehad, maar het heeft niets geholpen. Hij denkt dat hij met dit team (Krajicek, Haarhuis en Koevermans zijn de andere geselecteerden - red.) de meeste kans heeft", zette Siemerink vraagtekens bij de keuze van de bondscoach. Navratilova Zo'n 22 jaar geleden speelde Martina Navratilova in Sofia een tennispartij tegen een Bul gaarse speelster, genaamd Julia Berberian. De destijds 14-jarige Tsjechische won zonder al te veel moeite. Gisteren op Flus hing Meadows vroeg de huidige nummer drie van de wereld zich vertwijfeld af waarom ze toen haar tegenstandster, die sinds haar huwelijk Maleeva heet, niet nog meer had verne derd. „Ik heb blijkbaar niet hard genoeg geslagen. Daarna was ze immers nog in staat om drie dochters te krijgen". Van de twee oudste zusjes Maleeva, Manuela en Katerina, verloor Navratilova al eens. Uit gerekend op de regenachtige vierde dag van de US Open volgde de jongste, Magdalena, het voorbeeld van haar familie leden. De pas 17-jarige Bulgaar se zorgde met de cijfers 6-4, 0-6, 6-3 voor de eerste echte klapper tijdens de 112-de open Ameri kaanse kampioenschappen. Beide speelsters verlieten na afloop met tranen in hun ogen het Louis-Armstrongstadion. Maleeva natuurlijk van vreugde: Navratilova van verdriet. Want evenals Jimmy Connors heeft de inwoonster van Aspen een speciale band met de US Open. Navratilova zegevierde in New York vier keer ('83, '84, '86, '87) en bereikte er in totaal acht maal de eindstrijd. Vorig jaar deed ze dat voor het laatst. Mo nica Seles was toen te sterk. Al leen bij haar debuut in 1973 en drie jaar later kwam ze niet ver der dan de derde ronde. Mag dalena Maleeva liet haar de bo ze droom van een vroege uit schakeling gisteren dus nog een keer beleven. Eveneens uitgeschakeld werd Michael Stich. Terwijl John McEnroe zich op het centre- court ouderwets langs Diego Nargiso schold en tierde (4-6,6- 3, 6-0, 6-2), ging de 23-jarige Duitser op baan één, de zoge heten Grandstand, ten onder te gen Brad Gilbert. De acht jaar oudere Amerikaan won de re gelmatig onderbroken ontmoe ting in vijf sets: 5-7, 6-3, 3-6, 6- 3, 7-6. Stich, die op Flushing Meadows als elfde was ge plaatst, maakte zich na afloop behoorlijk kwaad over het in zijn ogen onsportieve gedrag van Gilbert. Op weg naar de kleedkamers ging hij bijna op de vuist met zijn overwinnaar. Officials konden de twee nog net uit elkaar houden. Rijnsburger Jan Siemerink: een combinatie van concentratie en gratie in de tweede ronde van de US Open. FOTO AFP 24. fxe6 Pxe6 is goed voor zwart. 22... Txd l 23. Kxdl IfH 24. PxfB Kxfö 25. Tfl exf5 26. Txf5+ Kg7 27. Txe5 Ld6! Die zit er ook nog in. Wit ver liest nu de h-pion en het is de vraag of het loperpaar daarvoor voldoende compensatie biedt. 28. Te4 Lxh2 29. Ke2 h5 30. 7ë7+ KfB 31. Td7 Le5 32. b3 h4 33. Kf3 Tg8 Dreigt 34...Tg3+, maar deze is gemakkelijk te pa reren. Omdat het zwarte paard niet gemakkelijk te activeren is, kunnen de lopers standhouden. Het evenwicht is niet verbroken en in feite is het slot niet meer zo belangrijk. Er volgde nog: 34. Lg4 h3 35. Th 7! h2 36. Lf4 TfB 37. Lxe5+ Kg6+ 38. Ke4 Kxh7 39. Lxh2 Te8 40. KfS Pe6 41. KJ6 Pd4 42. IA6 Te4 43. Ld7 Te2 44. a4 Tb2 45. Lb8 a5 46. Im7 Txb3 47. Ke5 Pf3+ 48. Kd6 Pd2 49. Le6 Tb4 50. Kc6 Pb3 51. Ld5 Txa4 52. Lxb6 Tal 53. Lxc5 a4 54. Lb4 a3 55. c5 Pd4+ 56. Kd7 Tdl 57. Lxa3 Pc2 58. c6 TxdSv 59. Ld6. Remise. Japanse rolstoelatleten rijden het Olympisch Stadion van Barcelona binnen bij de opening van de Paralympics. ze bleek uiteindelijk niet te ver zilveren. De stand blijft door dit resultaat 1-0 voor Fischer, om dat het om tien winstpunten gaat en remises niet meetellen. Wit: B. Spasski; zwart: R.J. Fi scher Koningsindisch \.d4 Pf62.c4g6 3. Pc3 Lg7; Met 3...d5, de methode van Gruen- feld, heeft Fischer in het verle den juist tegen Spasski geen goede ervaringen opgedaan. 4. e4 d6 5. f3 c5 Meestal zet men hier met 5...0-0 voort. De theorie daarvan heeft zich de laatste decennia met reuzen schreden ontwikkeld. 6. dxc5 Een alternatief is 6. d5, dat tot een totaal ander type spel leidt. 6...dxc5 7. Dxd8+ Kxd8 8. Le3 Pfd7 9. Pge2 Vermijdt de ver dubbeling op de c-tijn. In zijn jonge jaren won Spasski eens met 9. 0-0-0 b6 10. f4 Lxc3 11. bxc3 Lb7 12. Pf3 van de Roe meen Gheorghiu. 9...b6 10. 0-0- 0 Pa6! Hier verlaat Fischer de ge baande wegen. In het verre ver leden ging hij, eveneens tegen Gheorghiu, verder met 10...Pc6 11. f4 Lb7 en verkreeg gemakke lijk gelijk spel. 11. g3 Pc7 12. f4 e6 13. Ui3 Ke7 14. Thfl h6 Hij anticipeert op de belangrijke opmars f4-f5. Deze kan nu met 15...g5 worden beantwoord. 15. e5 Lb7 16. g4 Prepareert de manoeuvre Pe2-g3-e4-d6. l6...Tad8 17. Pg3 f6 Een prin cipiële beslissing. Fischer laat zijn e-pion isoleren en ver trouwt daarbij op de beweeg lijkheid van zijn lichte officie- 18. Pce4! Interessant en scherp gespeeld. Na 18. exfB PxfB zijn de witte paarden niet gemakkelijk te activeren. \8...fxe519. f5!De pointe; Lg7 blijft nu opgesloten. 19...Lxe4 20. Pxe4 gxfS 21. gxf5 Pj6 Goed verdedigd. Na 21...exf5 22. Lxf5 heeft wit een actief loperpaar. 22. Tgl Hij ziet het niet beter. 22. Txd8 Txd8 23. PxfB LxfB Na een felle strijd van 59 zetten eindigde de tweede matchpartij tussen Boris Spasski en Robert Fischer in remise. De getergde Spasski ging er met de witte stukken onmiddellijk hard te genaan. De Amerikaan verde digde zich met zijn geliefde Ko ningsindisch, de opening waar mee hij lang geleden zo vele successen boekte. Dat Spasski koos voor het Saemisch-sys- teem was uiteraard geen verras sing, want die variant staat al tientallen jaren op zijn reperto rium. Fischer bleek goed gepre pareerd en bediende zich van een ongebruikelijke speelwijze, die evenwel goede tegenkansen biedt. In het volgende middenspel offerde de witspeler een pion en verkreeg daarmee een gevaarlijk initiatief. Fischer bleef op zijn hoede. Na zorgvuldig manoeu vreren kwam hij alle gevaren te boven en bereikte zelfs een eindspel met een pluspion. De- Atleten uit 85 landen in 15 takken van sport Ajax houdt kaarten over amsterdam gpd barcelona gpd De negende Paralympics, de Olympische Spelen voor gehan dicapten, zijn gisteren in Bar celona door de Spaanse konin gin Sofia officieel geopend. De Paralympics, waaraan 3044 ge handicapte atleten uit 85 lan den in 15 verschillende sporten uitkomen, duren twaalf dagen. Na afloop van de kleurrijke en drie uur durende openingscere monie verklaarde de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), Juan Anto nio Samaranch, dat hij met het voorstel zal komen, dat na de Spelen van het jaar 2000 iedere stad die in aanmerking wil ko men voor de organisatie van de Olympische Spelen zich ook verplicht om de Paralympics te houden. Deze moeten dan plaatsvinden vijftien dagen na afloop van de Olympische Zo merspelen. Op dit moment is bet nog zo, dat stad die de Olympische Zo merspelen herbergt, niet ver plicht is om ook de Paralympics te organiseren. In 1980 bijvoor beeld vonden de Paralympics om die reden in Arnhem plaats. In Seoul, vier jaar geleden, wer den de Paralympics net als in Barcelona in dezelfde stadions gehouden als de Olympische Spelen. Maar in Barcelona is het de eerste keer, dat de Zomer spelen en de Paralympics door een en hetzelfde comité, het COOB'92, worden georgani seerd. Het Olympisch Stadion van de Montjuich was gisteravond volledig uitverkocht. Op de zwarte markt, buiten het sta dion, werden prijzen betaald tot 200 dollar. Alle sportwedstrijden gedurende de Paralympics zijn gratis. Alleen voor openings- en sluitingsceremonie moet wor den betaald. De openingsceremonie volg de in grote lijnen die van de Olympische Spelen, anderhalve maand geleden. Volgens alle aanwezigen was het een even groot succes. Veel Catalaanse zang, dans en folklore deze keer, met onder meer ook weer een optreden van de sopraan Montserrat Caballé en de tenor José Carreras. Ook het publiek, dat was uitgerust met kleurrijke maskers, ratels en reusachtige witte handen van karton, deed naar hartelust mee. Hoogtepunt was het défilé van de atleten. Daarbij uiter aard ook de Nederlandse ploeg, die bestaat uit 98 atleten en 36 begeleiders. Met een zekere iro nie kon worden geconstateerd, dat de delegaties van Iran en Irak achter elkaar kwamen. Twee landen dus, die enige ja ren geleden nog met elkaar in oorlog waren. Het moet niet worden uitgesloten, dat gewon den uit die oorlog nu tegen el kaar uitkomen op de Para lympics. Ook waren er delegaties uit Slovenië en Kroatië. De Kroati sche delegatieleider had woens dag nog bij aankomst in Bar celona geroepen, dat de oorlog in het voormalige Joegoslavië minstens 10.000 nieuwe gehan dicapten heeft opgeleverd, naast de vele duizenden doden die er inmiddels gevallen zijn. KORFBAL Zaterdag 5 sept. a.s. Aanvang 16.00 uur KZ LEIDEN DKV (IJmuiden) Sportpark Montgomerystraat (Gratis tribuneplaats met koffie) Banketbakkerij Kallenberg-Leiden Ajax heeft nog ruim 9000 kaartjes liggen voor de top per tegen PSV, komende zondag in het Olympisch Stadion. De Amsterdammers snappen niets van de tegen vallende belangstelling. Vorig jaar was de wedstrijd tussen beide rivalen een week voor de speeldag al lang en breed uitverkocht. „Je zou toch mogen ver wachten dat het hier deze week storm zou lopen op de kassa's", zegt financieel di recteur Oldenhof. „Zeker na die wedstrijd tegen Real had den we ons op alles voorbe reid. Maar het is tot dusverre opvallend rustig gebleven." Bij Ajax wordt gevreesd dat veel supporters denken dat het duel tegen PSV al is uit verkocht. „Een andere ver klaring kunnen we hiervoor niet geven", aldus Oldenhof. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever PSV traint te hard en te fel. Hij heeft de verkeerde rol in het elf tal. Over de medische staf zwijgt hij liever. De Nederlandse com petitie stelt niets voor. Met de straf voor Romario is hij het niet eens. Verder heeft Gica Popescu het uitstekend naar zijn zin in Eindhoven. De Roemeen is een prachtige voetballer en een aimabel mens. Hij bluft zonder irritant te worden, hij kritiseert zonder een zweem van boosheid. Popescu is geen man met wie je het snel aan de stok krijgt. Zondag, bij Ajax PSV, kan hij zijn immense talenten weer to nen. Popescu zag Ajax deze week nog spelen. Hij genoot. „Heel mooi, heel goed. Ik kijk altijd met plezier naar Ajax." Over zichzelf is Popescu daar entegen maar half tevreden. „Omdat ik geen libero ben maar half middenvelder-half stopper. In de nationale ploeg speel ik veel beter, voordat ik naar PSV kwam speelde ik ook veel beter. In Roemenië kwam ik tien keer per wedstrijd voor de goal. Bij PSV moet ik een mannetje ver dedigen als we de bal niet heb ben. „Ik ben niet lui. Het is zo: in het zuiden voetballen ze meer en werken ze minder. Hier is het meer werken en minder voetballen. Ook op de training. Van Tiggelen blesseerde Nu- man een dag voor de eerste competitiewedstrijd. Ik snap dat niet. Het is profvoetbal, maar moet je dan altijd lopen hakken, ook op de training? Romario en Chovancc hebben dat ook altijd gezegd, het is typisch Neder lands. In Spanje of Italië of Roe menië gebeurt dat niet, daar wordt een dag voor de wedstrijd heel rustig getraind. In twee maanden hebben we nog niet één rustige training gehad. Het is steeds tjoek-tjoek, erop. Ie dereen vindt dat hoor, dat er best eens rustig getraind kan worden." „Ik heb nu al twee maanden last van miin knie. Ik heb wel alles meegedaan, geen training gemist. Ik ben geen Ro mario, die kan spelen zonder te trainen. De medische staf weet niet wat het is, ze zeggen alleen steeds: niet erg. Maar ik heb constant pijn. Ik zeg niets over de medische staf. Dat is geen compliment, ik weet het." „Ik heb ook een eigen mas seur, maar ik mag alleen via de medische staf afspraken maken, niet zelf. Voor die knie wil ik nu eigenlijk naar een andere dok ter, die van Willem Kieft. Ik wil niet het hele jaar met pijn spe len. „Ik ben het niet eens met die straf voor Romario, omdat ik vind dat hii moet spelen. Okay, ik heb een belang, want ik speel graag met hem. Maar we heb ben Romario nodig. Ik heb ge probeerd hem op te beuren, ie mand moet dat doen. Ik kan toch niet slecht over hem pra ten. Hij is een grappige vent en eenpwakttge voetballer."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23