RaalbSHISII 'Ook sterren volgen zangles' De Nieuwe Modernen Filmfestival Venetië verhoogt status Cultuur Kunst Minder teleurstellingen door nieuw abonnementensysteem schouwburg VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 21 Korteweg geeft Bert van Selm-lezing leiden Anton Korteweg geeft maandagmiddag 7 september in Leiden de eerste Bert van Selm-lezing. De lezing is genoemd naar de vorig jaar overleden Leidse boekhistoricus. Korteweg, di recteur van het letterkundig museum in Den Haag, spreekt over het signeren van boeken onder de titel "Voor Maria van Maarten. Exemplaren met opdracht, een verkenning'. Na afloop is de le zing van Korteweg in boekvorm verkrijgbaar. De openbare bij eenkomst begint om kwart over vier in zaal 011 van het Centraal Faciliteiten Gebouw van de Leidse universiteit aan de Cleverin- ga-plaats. Van Lohuizen wint toneelschrijfprijs Amsterdam Suzanne van Lohuizen, schrijfster van de jeugdthe aterteksten 'Het huis van mijn leven' en 'Heb je mijn ldeine jon gen niet gezien', heeft de toneelschrijfprijs 1992 gewonnen. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 20.000 gulden. Hij wordt op 13 september in Antwerpen uitgereikt. Het geldbedrag is be schikbaar gesteld door het ministerie van WVC en het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. De toneeelschrijfprijs werd eer der gewonnen door Frans Strijards (1988), Judith Herzberg (1989) en Alex van Warmerdam en Arne Sierens (1990) en Jan Decorte (1991). Film 'Daens' naar festival Venetië brussel De film 'Daens', grotendeels gebaseerd op het boek Pieter Daens van de Vlaamse schrijver Louis Paul Boon, gaat in wereldpremière op het filmfestival van Venetië. Daens wordt buiten competitie vertoond in de sectie 'Venetiaanse Nachten'. Deze film van regisseur Stijn Coninx kreeg als ondertitel 'Hoe de arbeiders van Aalst vochten tegen armoede en onrechtvaardig heid in het begin van deze eeuw' en gaat over het sociaal bewo gen leven van priester-politicus Adol Daens (gespeeld door ac teur Jan Decleir). Van de film, die binnenkort in de bioscoop is te zien, wordt ook een vierdelige tv-serie gemaakt. Pijpenkabinet koopt bijzonder beeld leiden Ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan heeft het Leid se Pijpenkabinet een grafbeeld van een roker aangekocht. Dit zeldzame en puntgave beeld van klei uit de derde eeuw heeft tot en met 27 september een ereplaats tussen de pre-Columbiaanse pijpen in het museum. De zittende figuur in het beeld houdt met de rechter hand een buisvormige pijp in de mond. Het beeld is door een Indianen volk in de streek Nayarit in west-Mexico gemaakt Het Pijpenka binet, gevestigd aan de Oude Vest 159a, heeft de sculptuur met steun van het Rembrandtfonds uit een oude Amerikaanse col lectie kunnen kopen. Gevleugelde vrienden ook in Leiden leiden Het trio mr. Pieter van Vollenhoven, Louis van Dijk en Pim Jacobs geeft de komende tijd een aantal concerten in het land. De leidse Pieterskerk wordt op 25 september door de mu zikale heren, die optreden onder de naam 'Gevleugelde Vrien den', aangedaan. De opbrengst van deze concerten is bestemd voor het fonds Hulp aan Slachtoffers, een initiatief van ANWB, Landelijke Organisatie Slachtofferhulp en Nationaal Verkeers- veiligheidsfonds. De gemeente Leiden heeft de organisatie van dit concert in handen. Ook sponsors zijn bereid gevonden om dit fonds, waarvan Pieter van Vollenhoven voorzitter is, te steu- Pisuisse-prijswinnares Jacqueline Braun blijft blokken voor plaats vooraan op het toneel Landschappen thema derde fotobiënnale Jacqueline Braun is er nog steeds een beetje beduusd van. Ze krijgt zondag de Pisuisse-prijs voor de beste pres tatie van het afgelopen seizoen aan de Akademie voor Kleinkunst, maar had daar totaal niet op gerekend. „Ik wist wel dat het goed gegaan was, maar dat juist ik de prijs krijg was een ontzettende verrassing en een grote eer", vertelt de nu vierdejaars-studente enthousiast. amsterdam fran^oise ledeboer Jacqueline (24) wilde vroeger graag aan het ballet, maar moest al gauw onder ogen zien dat dit niet zou lukken: ,,Ik ben daarvoor te klein en mijn enkels zijn niet sterk genoeg." Op de middelbare school hoorde zij echter over de opleiding aan de Amsterdamse Akademie voor Kleinkunst en besloot toen haar podiumambities een andere richting op te sturen. In het ou de gymnasiumgebouw aan de Keizersgracht worden leerlingen met een breed vakkenpakket in vier jaar klaargestoomd voor een carrière in musical-, caba ret- of kleinkunst. De energieke kleine krullebol uit Bleiswijk was natuurlijk niet de enige die zich aanmeldde. De Akademie houdt daarom vooraf altijd een selectiecursus om het kaf van het koren te scheiden. Aan Jacqueline's cursus van 12 zaterdagen deden 45 jongens en meisjes mee van wie er ten slotte elf werden toegelaten. In de loop der jaren moesten vier leerlingen het bijltje er bij neer leggen. Keihard Jacqueline denkt dat dit niet zo zeer aan hun talent lag, maar eerder aan hun gebrek aan be reidheid keihard te werken: „Je moet echt dag en nacht met de opleiding bezig zijn en niet ie dereen kan dat opbrengen." Zij zelf kan dat duidelijk wel. Zij heeft er zelfs voor gekozen niet in Amsterdam te gaan wonen: „Op school trekken we de hele dag intensief met elkaar op en we repeteren ook geregeld in de weekeinden. Ik vind het daarom prettig na afloop op de trein te stappen naar mijn ouders of een 'tussenadres' in Alphen aan den Rijn. Zo scheid ik mijn we reldjes en dat is beslist beter voor mijn prestaties geweest." De prestaties die Jacqueline de Pisuisse-prijs opleverden wa ren haar rol van Anita in de suc cesvolle muziektheaterproduk- tie 'Naar de West End Story* en het sololiedjesprogramma 'Les Villes'. Het liedjesprogramma was na 'Naar de West End Story' eigenlijk niet meer nodig voor de overgang van het derde naar het vierde studiejaar. Jac queline houdt echter van uitda gingen, nam het risico van een flop op de koop toe en probeer de nog iets extra's: „Ook dat programma liep gelukkig goed. Ik ontdekte bovendien dat ik niet alleen van musicals houd, maar ook enorm van zingen." Afstudeerproject Na een vakantie van twee maanden in Indonesië om uit te rusten van alle vermoeienissen, heeft zij weer genoeg reserves opgebouwd om er het laatste studiejaar lekker tegenaan te gaan. Als afstudeerproject brengt zij in februari opnieuw een liedjesprogramma. Over de toekomst maakt Jacqueline zich geen zorgen: „Er studeren elk jaar zo weinig mensen af dat ie dereen altijd aan werk komt." De Pisuisse-prijs uit de nala tenschap van Fie Carelsen be draagt 2000 gulden, net genoeg om het collegegeld van te beta len. Net als de andere winnaars is Jacqueline daardoor echter eerder verzekerd van een plaatsje vooraan op het toneel dan andere afstuderenden aan 'Wasteland, het landschap van af nu' is het thema van de derde tweejaarlijkse fotografie-ten toonstelling die 55 fotografen uit 14 landen bijeen brengt in Rotterdam. De hoofdtentoon stelling is tot en met 11 oktober te zien in Studio Waterstad aan de Schiedamsedijk. De organisatoren richten hun brandpunt op moderne en veel al volledig kunstmatige land schappen, die niet meer tot de verbeelding spreken. Zij hebben zich gebaseerd op recent Frans onderzoek waaruit blijkt dat veel mensen geen realistisch beeld van hun werkelijke leefomgeving meer hebben. Voor lichtmasten, parkeerplaat sen, snelwegen, industriegebie den en vuilstortplaatsen is geen plaats in het geromantiseerde beeld dat velen nog bij zich dra gen van decennia geleden Met verschillende invalshoe ken en technieken hebben de uitgenodigde kunstenaars het thema onder de lens genomen. Naast foto's, films en video's zijn er installaties en compu ternabootsingen te zien. Behalve de hoofdtentoonstel ling zijn op 25 plaatsen in Rot terdam fototentoonstellingen te zien die inhaken op Wasteland. De Erasmus Universiteit houdt een symposium over het onder werp. Connie Palmen in De Burcht Jacqueline Braun: Je moet echt dag en nacht met de opleiding bezig zijn." foto roland de bruin de Akademie. Zij realiseert zich ven knokken: „Ik weet nu al dat anders mijn stem verkeerd ga intussen maar al te goed dat zij ik bij voorbeeld elke week naar gebruiken. Zelfs sterren doen daarvoor ook keihard moet blij- zangles zal moeten omdat ik dat nog steeds." Connie Palmen, van wiens de- buutboek De Wetten zon 150.000 exemplaren zijn ver kocht, geeft op donderdag 17 september een lezing in socië teit De Burcht aan de Burgsteeg 14 in Leiden. Aan de hand van fragmenten geeft zij een over zicht van haar filosofische en li teraire werk. Het programma begint om 20.15 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de boekhandels Kooy- ker, De Kier en Zandvliet. Orgelconcerten Voorschoten vieren jubileum VOORSCHOTEN De beiaardier Addie de Jong heeft een speciale jubileum compositie geschreven voor de serie orgel- en beiaardconcer ten, die voor de 25e keer in de Dorpskerk van Voorschoten wordt gehouden. Deze compo sitie 'Prelude' wordt tijdens elk concert ten gehore gebracht. Veelal jonge organisten en beiaardiers krijgen van de ge meente Voorschoten de kans om op vijf achtereenvolgende maandagen in september een concert te geven. De opening afgelopen maandag werd ver zorgd door de vaste organist Henk Walvaart en de béiaard- /organist Addie de Jong die voor de eerste keer zijn 'Prelu de' liet horen. Maandag 7 september wordt het orgel uit 1720 bespeeld door Anton Doomhein, organist van de Lokhorstkerk in Leiden. Hij speelt werken van Bach, An- driessen, Sweelinck en begeleidt de sopraan Caroline van Oyen. De week daarop zijn er twee or ganisten: Hans van Nieuwkoop, organist van de Grote of St. Lau- renskerk in Alkmaar en Gerrie Meijers. Zij maakt deel uit van het Musicalensemble Chimae ra. Dit tweetal brengt een aantal stukken voor vier handen van Handel, Bach, Mozart en Beethoven. Maandag 21 september ver schijnt de cantor-organist van de Kievietskerk in Wassenaar, Rijk Jansen. Hij werkt samen met het Voorschotens Kamer koor onder leiding van Nico Hovius. De beiaard wordt be speeld door Romke de Waard. Het afsluitende concert op maandag 28 septemer wordt verzorgd door Bas de Vroome en Addie de Jong. Om beurten zullen zij het orgel en de bei aard bespelen. Voor deze gele genheid zal het beiaardspel door middel van een geluidsin stallatie in de kerk worden ver sterkt. Werken van o.a. Créman, Robbers, Pijper, Scarlatti, An- driessen, Bizet en Edward Elgar staan op het programma. De concerten beginnen om 19.45 uur en worden gehouden in de Dorpskerk Voorschoten aan het Kerkplein. Steve Martin en Goldie Hawn in The Housesitter te zien op het Filmfestival van Venetië. venetie pieter van lierop Het heeft er veel van weg dat het Filmfestival van Venetië een rare en mogelijk gedenkwaardi ge 49e editie zal krijgen. Het fes tival is net bezig en iedereen is al buiten adem. Een jaar gele den tijdens de 48e editie hing er hier een gedeprimeerde sfeer, omdat het almachtige 'Cannes' had aangekondigd de data van 's werelds grootste filmkermis van de maand mei te verplaat sen naar begin september, al dus 'Venetië' verplichtend uit te wijken naar andere data. Die dreiging hangt nog steeds in de lucht. Vorig jaar had 'Venetië' op de Franse arrogantie geen ander antwoord dan het nemen van stappen op diplomatiek niveau, het mobiliseren van de publieke opinie en het schreeuwen van moord en brand. Maar dit jaar heeft men gereageerd op de enige adequate wijze: het ver hogen van de eigen status door het samenstellen van een pro gramma waar de internationale filmwereld stijl van achterover slaat. Venetië heeft een competitie samengesteld met een hoog aantal topcineasten, waaronder Zhang Yimou, Tavemier, Mura- tova, Puenzo en De Palma. En er is een speciaal nachtpro gramma waarin ook niet gerin ge cineasten als Neil Jordan en Juzo Itami opduiken. Van Itami draait Minbo No Onna; dat is de film die nieuws werd omdat erin wordt afgerekend met de Robin Hood-reputatie van de Japanse Yakuza-gangsters, die door te reageren met aanslagen op medewerkers aan die film, het gelijk van Itami onder streepten. Een top-attractie heeft het festival in huis met de wereld première van 'Die Zweite Hei mat'. Edgar Reitz maakte een vervolg op zijn onvolprezen se rie die acht jaar geleden even eens in Venetië zijn eerste ver toning beleefde. De vervolgserie bestaat uit dertien delen en speelt zich af in de jaren zestig. Er werd zeven jaar aan gewerkt, de kosten bedroegen 40 miljoen mark en die lijken goed te zijn besteed. Tijdens de openingsce remonie van dit festival heeft Reitz er in elk geval meteen een Speciale Prijs van de Biennale voor in ontvangst mogen ne men. In de tweede serie richt de Duitse regisseur zijn aandacht op een nieuwe generatie van de families die we bij de vorige ge legenheid hadden leren kennen. Herkenbaar leed en alledaagse vreugde van aardige Duitsers blijkt duizend keer interessanter te zijn dan de bordkartonnen echtbrekers, fortuinjagers en ziektegevallen in de 'soap se ries' waarin het medium televi sie pleegt te grossieren. Brian de Palma genoot de eer de competitie te mogen openen met Raising Cain. Het is een da nig ordinaire thriller op het in 'De pijn is nog niet over' Het nieuwe abonnementensysteem van de Leidse schouwburg zorgt voor een betere sprei ding van de kaartjes. Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries is naar zijn zeggen redelijk tevreden al is „de pijn niet over". Maar: „Het publiek heeft het nieuwe systeem over het algemeen goed begrepen en geaccepteerd. Geen enkel systeem sluit teleur stellingen uit. Ook dit niet." Toch is het aantal mensen dat helemaal bui ten de boot valt met 88 procent teruggelopen. Waren er vorig jaar 250 die geen enkele keuze voor een voorstelling zagen gehonoreerd, nu zijn dat er nog 'slechts' 30. Op een totaal van 32.000 verkochte abonnementsplaatsen - 3.000 meer dan vorig jaar - is dat volgens Wallis de Vries een verheugend resultaat. abonnementensysteem kent A en B-voorstellingen. Het publiek moet minimaal twee A-voorstellingen (de minder populaire) aanstrepen tegen maximaal vier B-voorstcIlin- gen (de goedlopende). Ook mogen voor de po pulaire voorstellingen niet meer dan vier kaar ten worden aangevraagd tegen vroeger acht. Met de gezamenlijke verkoop van voorstellin gen van schouwburg en LAK loopt het iets min der voortvarend: in totaal zijn er 34 abonne menten verkocht. „Een voorzichtig begin. We hopen dat het er volgend jaar meer worden." De samenwerking met het LAK komt dit sei zoen ook tot uitdrukking in het maandprogram ma van beide theaters, dat gezamenlijk wordt uitgegeven. Het eerste exemplaar van deze 'maandladder' wordt op 12 september, tijdens de Uitdag in de Leidse Pieterskerk, aangeboden aan wethouder Koek van cultuur. MORION Hollywood populair geraakte thema 'echtgenoot blijkt een monster'. Geen film om veel be wondering of sympathie voor op te brengen. Het festival biedt ook nog tal van speciale film- en video prestaties; kort en lang, spee film, documentaire en animatie En weer blijken daar werkstuk ken tussen te zitten vai roemdheden. Bij voorbeeld: Ro sa en Danton, twee korte films van Peter Greenaway. Tannei '88; een documentaire die Ro bert Altman maakte over ee vroeg uitgeschakelde democra tische presidentskandidaa Amblin, een tussendoortje var Steven Spielberg. S"ondags barn, het regie-debuut va niel Bergman met een script da geschreven is door vader Ing mar. En zo nog het een e der. Het is kortom een program ma dat voor een gemiddelde 'Cannes'-editie niet onderdoet. MEUBELPROMENADE KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 DONDERDAGAVOND

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21