Vrij baan voor bunzing en edelhert Over leven Onderzoek naar dioxine op bodem Noordzeekanaal MILIEUTIP! Vlo op de vlucht voor frambozeblad VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 .20 Oerbos moet verstedelijking Randstad tegengaan Komodovaraan Rotterdam Een mannetjes-komodovaraan van 75 kilo met een lengte van twee meter twintig: de nieuwste extravagante bewo ner van diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Het enorme reptiel is afkomstig van een dierentuin in Singapore. De Komodovaraan is niet direct een gangbaar dier voor dierentuinen: de Indonesi sche regering geeft slechts heel weinig dieren weg. In heel Euro pa zijn er maar vier. De dierentuin in Singapore kreeg onlangs vier varanen, maar drie ervan bleken mannen te zijn. De man nen verdragen elkaar niet en dus moesten twee van de drie ver huizen. De Rotterdamse varaan moet ooit vader worden: naar een geschikt vriendinnetje wordt nog gezocht. Komodovaranen komen alleen voor op enkele eilanden in Indo nesië, waaronder Komodo. Het verblijf in Blijdorp is zo veel mo gelijk ingericht als de natuur in Komodo. Er heerst een enorme hitte overdag met weinig afkoeling 's nachts, van november tot maart is het verblijf nat, van april tot oktober kurkdroog. Het dier beschikt bovendien over holen, een zonnebank en een ei gen zwembadje. Schik in schapen boxtel De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zaterdag 26 septem ber een cursusdag over het houden van schapen door particulie ren. Deelnemers aan de cursus leren de gezondheid van het schaap te beoordelen, wat het dier moet eten en hoe te hande len in geval van ziekte. Zo wordt les gegeven in het 'schieten van pillen'; het toedienen van medicijnen is voor veel schapenhou ders een probleem. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Deelname kost 75 gulden, inclusief lunch. Opgave telefonisch of schriftelijk voor 17 september (postbus 151, 5280 AD Boxtel, telefoon 04116-84921 Wintergroenten boxtel» Groenten uit eigen tuin is in de zomermaanden een koud kunstje. In de winter is het heel wat moeilijker om ondanks slechte weersomstandigheden dagelijks een portie groente van het land te kunnen halen. De Kleine Aarde verzorgt een een daagse cursus over groenten in de winter. Welke rassen zijn win terhard, hoe zijn groenten te bewaren en hoe bereik je een goe de oogstspreiding. De bijeenkomst wordt gehouden op 3 okto ber, duurt van 10.00 tot 16.00 uur en kost 65 gulden. Aanmelden voor 24 september (04116-84921). Na de eeuwwisseling moet ten noordoosten van Zoetermeer langzaam maar zeker een enorm bos verrijzen. Damherten en andere 'wilde dieren' moeten er leefruimte vinden. foto martijn de jonge haarlem Rijkswaterstaat laat begin vol gende maand de bodem van het Noordzeekanaal onderzoe ken op de aanwezigheid van dioxine Het onderzoek is vooral gericht op de Amsterdamse Jan van Riebeeckhaven en omge ving, de plaats waar vis met sterk verhoogde dioxinegehaltes is aangetroffen. Milieu-organi saties sloegen in mei alarm over de hoge concentraties gifstoffen in vis uit het Noordzeekanaal. Ze baseerden zich daarbij op een onderzoek dat het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in opdracht van Rijks waterstaat had verricht. Het RIVO stelde vast dat het dioxine-gehalte in de lever van snoekbaars uit de Jan van Rie beeckhaven verhoogd was. Vol gens onder anderen de Stich ting Natuur en Milieu gaat het zelfs om de hoogste waarden die in Nederlandse vis zijn aan getroffen. Verder bleek hier ge vangen aal teveel bestrijdings middelen te bevatten. Als eige naar en waterkwaliteitsbeheer der van het Noordzeekanaal wil Rijkswaterstaat weten wat het verband kan zijn tussen bodem vervuiling en de verhoogde dioxine-gehaltes in vis, aldus Nijssen. De resultaten zijn naar verwachting in januari bekend. Volgens de milieugroepen is de vervuiling van het Noordzeeka naal het resultaat van jarenlan ge industriële lozingen. Ze leg gen onder meer een verband met de aanwezigheid van Phi lips Duphar. De geloosde vie zigheid heeft een gifsluier op de bodem gevormd, waardoor vis nog steeds gif binnen kan krij gen. De organisaties dringen er op aan de kanaalbodem zo snel mogelijk te saneren. Edelherten, bunzingen, hermelijnen en wezels on der de rook van Leiden. Binnen een paar jaar moet dat bewaarheid worden. Vlak boven Zoetermeer wordt de komende tijd een gigantisch bos aangelegd. Het kembos moet een na tuurgebied op zichzelf worden en moet boven dien een verbindingsbos vormen tussen de drie be staande Zuidhollandse bosgebieden. leiden monica wesseling Het kembos wordt 2000 hectare groot (20 vierkante kilometer) en wordt aangelegd boven de A12, de snelweg van Den Haag naar Gouda. De exacte plaats van het bos is nog onbekend, maar in elk geval wordt het min of meer cirkelvormig. Het kem bos, ook wel Bentwoud ge noemd, bestaat uit loofbomen. De meeste aangelegde bossen in Nederland zijn aangelegd met het oog op de houtproduk- tie en bestaan daarom vooral uit populieren. Dit bos wordt een écht bos met eiken, kastan jes, essen, beuken en berken. „De oprukkende steden heb ben in de Randstad de natuur een geduchte knauw gegeven. Er is niet zo veel meer over. De waardevolle bossen, duinèn en veenweidegebieden die er nog zijn, moet heel goed worden be schermd. Bovendien moeten we proberen nieuwe natuur te ma ken", zet beleidsmedewerker A. van der Meulen van de afdeling groen van de provincie het stre ven van Zuid-Holland uiteen. Dat er, als extra natuurterrein, juist voor de aanleg van een bos is gekozen en niet voor bijvoor beeld een nieuw moeras of uit gestrekt veenweidegebied, heeft volgens de provincieman ver schillende redenen. In of in de onmiddellijke nabijheid van de Randstad liggen drie bosgebie den: de binnenduinrandbossen (de landgoederen), de Veluwe en de Biesbosch. Die drie bos sen staan los van elkaar. Dieren kunnen moeilijk van het ene terrein naar het andere overste ken omdat er een té groot ver stedelijkt gebied tussen zit. Het vierde bos, het Bentwoud, moet die verbinding gaan vormen en daarmee de zogeheten ecologi sche hoofdstructuur verbeteren. Inteelt voorkomen Dieren moeten van het ene ge bied naar het andere kunnen oversteken. Die uitwisseling is nodig om inteelt te voorkomen en zorgt bovendien voor een goede variatie in plantengroei. De dieren nemen immers met hun hoeven, vacht, veren en ontlasting planten en planteza- den mee. Om de uitwisseling mogelijk te maken is het nodig de barrières tussen de vier bos gebieden, in de vorm van snel- of spoorwegen, te slechten met tunnels en afrasteringen. Zo ligt er al geld klaar voor een tunnel onder de snelweg Leiden-Den Haag. De tunnel wordt aange legd als de weg toch op de schop gaat omdat deze ver breed wordt. Een tweede reden voor het kiezen voor bos als nieuw na tuurterrein is dat mensen graag in de bossen recreëren. Van der Meulen: „En recreatie is een tweede functie die we aan het nieuwe natuurterrein geven. Een nieuw bos betekent dat er minder mensen in de oude, waardevolle landgoedbossen komen en dat is goed voor de natuur." Derde reden is dat bos een prima wapen is tegen de verstedelijking. De steden en dorpen in de Randstad blinken uit in expansdiedrift. Het weinig groen dat er nog is, moet met hand en tand worden verde digd. „Een bos kap je niet zo maar. De emtionele weerstand daartegen is veel te groot". Een 'oerwoud' in het gebied tussen Moerkapelle, Waddinx- veen, Rijneveld, Zoetermeer en Bleiswijk. Dat leg je niet op een achternamiddag aan. Het is de bedoeling in 1995 de eerste boom te planten. Omdat er met de aanleg veel geld gemoeid is, in totaal 175 miljoen gulden, wordt het bos stukje bij beetje aangelegd. Die fasering is ook nodig omdat alle grond moet worden aangekocht. Het rijk be taalt 1600 van de 2000 hectares. Voor de resterende 400 hectare wordt het geld nog gezocht. Natuur en milieu, vaak in een adem genoemd, worden ook hier wellicht weer samenge voegd. Volgens provinciaal voorlichter J. de Jong wordt be keken of het mogelijk is het nieuwe bos te laten groeien op een berg punt, slib- en sloopaf val. Dat zou geld in het laatje brengen waarmee vervolgens een deel van die 400 hectare kan worden betaald. De lange rij van milieuschan dalen die de afgelopen jaren aan het licht zijn gekomen, heb ben blijkbaar weinig effect ge sorteerd. Van der Meulen ont kent dat met kracht: „Het kern- bos moet boven alles een stuk echte, zuivere natuur worden. Storten, hoe financieel aantrek kelijk ook, wordt aan uiterst strenge voorwaarden verbon den. Als we ook maar enigszins twijfelen, dan gaat de stort ge woon niet door." Tropisch hardhout Nederland is, op Japan na, de grootste importeur van tropisch hardhout. Het tropisch regen woud verdwijnt met een enor me snelheid en dat heeft zeer nadelige gevolgen voor milieu en inheemse volkeren. Ruim tweederde van het hardhout wordt gebruikt in de woning bouw. Hardhout heeft de naam duurzaam te zijn, maar het po pulaire meranti is eigenlijk niet duurzamer dan grenen of vu ren. De meeste houtwinkels en doe-het-zelf-zaken leveren nog hardhout; cr zijn evenwel vol doende alternatieven. Dat valt te lezen in een informatieblad uitgegeven door de Milieutele foon van Milieudefensie. Vure- hout, grenen en douglas zijn prima vervangers, zij het dat de ze houtsoorten veelal verduur zaamd moeten worden. Eiken en robinia zijn van nature duur zaam. maar duur of moeilijk verkrijgbaar. Naaldhout zoals grenen en vuren wordt in veel gevallen met eén schimmel- en bacteriedodend middel behan deld. Die middelen zijn behoor lijk belastend voor het milieu. Verduurzaming is alleen nodig bij hout dat in contact staat met bodem of water. Zelfs dan is het niet altijd nodig helemaal ver duurzaamd hout te gebruiken,. Bij kozijnen is bescherming van de hoeken veelal voldoende. Voor. de doe-het-zelver zijn boorzuur, boorzout en zinknaf- tenaat het minst schadelijk. Bij deze middelen is overschilderen nodig om uitlogen te voorko men. (Tip: Milieudefensie). Schuttingen Schuttingen zijn heel vaak van tropisch hardhout gemaakt, net als de tuinpaaltjes en andere soorten tuinbetimmeringen. Hardhout vervangen door nor maal hout dat verduurzaamd is, is uit milieuoogpunt niet echt een alternatief. Een goede op lossing is de onderste 30 centi meter van beton maken of de palen in stalen staanders te plaatsen. Het hout kan dan met normale verf of beits worden beschermd. Recycled plastic kan ook. Het materiaal is licht, ongevoelig voor bacteriën en schimmels en eenvoudig te ver werken. Recycled plastic is niet overal te kopen. De Milieutele foon (020-6262620) heeft adres sen van plastic-leveranciers. Voor meer informatie over houtverduurzaming of over al ternatieven voor hardhout kan worden gebeld met de Milieute lefoon van Milieudefensie. GEBIOLOGEERD Je hoort mensen wel eens klagen over doodgaan. Dat het zo oneer lijk is, dat de besten het eerst gaan en, voorna melijk, dat ze het niet willen. Uit al dit geklaag is een ruim van finan ciële middelen voorziene medi sche stand ont staan, die nijver ijvert om de dood te bestrijden. In het gevecht tegen Magere Hein meldt de artsenij bijna wekelijks klinkende over winningen: remedies tegen aan doeningen waar nauwelijks een mens van gehoord heeft zijn voorpaginanieuws. En dat er nog ziektes zijn waar geen ge neesmiddel voor bestaat be schouwen velen als een schan de. Maar laten we eens kijken hoe de samenleving er uit ziet als de dood is uitgebannen. Om te beginnen is de voortplanting afgeschaft. Geen kinderen erbij, anders is het snel veel te vol op aarde. Mensen wier geloof voor schrijft dat vleselijke gemeen schap uitsluitend de voortplan ting ten dienste mag staan, kun nen seks wel vergeten. Tot in de eeuwigheid. Geen kinderen meer, dus. Dit heeft een aantal voordelen die iedereen kent. Het heeft ook wat nadelen. In onze behoefte tot knuffelen kan weliswaar tot op zekere hoogte cfoor huisdie ren worden voorzien, maar de drang tot opvoeden, en het ge not om de vrucht van je lende nen tot een evenbeeld van jezelf te zien opgroeien mag niet wor den onderschat. Misschien dat de barings- en zoogdrift van vrouwen na pakweg honderd jaar wat wegebt, maar voor het zover is zullen ze heel wat psy chotherapeuten verslijten (en fin, al die werkloze onderwijzers kunnen zich omscholen). Over huisdieren gesproken: gunnen we hun ook het eeuwige leven? Willen we voor eeuwig aan onze rotkat vastzitten? En mogen wilde dieren nog wel doden om te eten? Mogen mensen nog wel doden om te eten? Het wordt een debat waar bij vergeleken het huidige euthana- sie-vraagstuk een ruzietje om knik kers is. Verder wordt dit eeuwige leven onbeschrijflijk - saai. Wie een paar honderd jaar meeloopt heeft alles gezien, iedereen ont moet, elk gespreksonderwerp uitputtend besproken. Maar misschien nog wel het naarste aspect van een eeuwig leven is dat iedereen eeuwig blijft leven. Ook de hele vervelende men sen. Elke hoop op een betere toekomst, die velen van ons nu nog op de been houdt, zal na een paar honderd jaar zijn ver bleekt. Iedereen weet dan: nee, het wordt nooit beter. Zoals het nu is zal het altijd zijn. Onsterfelijkheid is bij nader inzien weinig aanlokkelijk. Le ven is beweging; onsterfelijk heid is stilstand. Zonder voort planting geen vermenging van erfelijke eigenschappen, geen evolutie. Nieuwe generaties kunnen alleen overleven als ou de het veld ruimen. Wees dus maar blij dat de dood bestaat, beste lezer, want anders had u nu dit stukje niet kunnen lezen, niet dat dat op zich zo'n genot zou moeten zijn, maar u had dan ook geen ogen gehad, geen hersens, geen handen, geen- ...nou ja, u had gewoon niks ge had. U was misschien een een cellig organisme, een paar mi cron in diameter. Zonder dood was er nooit evolutie geweest, zonder dood hadden er nooit mensen geleefd. Tcksfc Plet Zeeman Tilwlwg CoLotfikkw leiderdorp monica wesseling Huisdieren worden overvoerd met eiwitten. Honden en katten zijn vaak niet echt gezond en worden daardoor aangevallen door vlooien, maden en wor men. De meeste mensen gaan die te lijf met uiterst milieu-om vriendelijke chemische midde len zoals de vlooienband. Dat is niet nodig. Door het voer te ver anderen wordt het dier gezon der en minder aantrekkelijk voor vlooi en worm. Dat concludeert Leiderdorper A. van de Weerthof, van origine chemisch analist. Hij heeft de afgelopen jaren een preparaat ontwikkeld dat als voedings supplement dient en dat het dier gezonder moet maken en houden. Van de Weerthof gaat uit van de idee dat er een na tuurlijker voeding gegeven moet worden. „De dierenvoe- ders zijn eigenlijk weinig meer dan een enorme hoeveelheid ei witten." Zijn preparaat bevat algen- meel, runderbloedmeel, scha penpens en vitaminen. „Hon den en katten eten in het wild ook de maag en darmen met de onverteerde etensresten van planteneters." Een meer even wichtige voeding alléén is naar de inzichten van de analist niet voldoende. Kruiden kunnen de allergische reacties die veelal volgen op aanvallen van vlooien en wormen verminderen. Krui den kunnen bovendien de zuurgraad van het bloed en de huid veranderen en daarmee de hond of kat minder 'lekker' ma ken voor parasieten. Het preparaat van de Leider dorper bevat zeven kruiden waaronder frambozeblad, brandnetel en knoflook. „Fram bozeblad vermindert de allergi sche reacties, en het ijzer en kiezelzuur uit de brandnetel zorgen voor een gezondere huid, haren en nagels", legt Van de Weerthof uit. Na een proef op ruim veertig huisdieren, komt Van de Weerthof tot de conclusie dat zijn mengsel werkt. Hij wil nu proberen het op de markt te brengen, „zon der meteen vreselijk commer cieel te worden." Dierenarts Vestjens uit Leiden is niet direct enthousiast over het idee van de Leiderdorper. Vestjens: „Ik moet erbij zeggen dat ik zelf geen voorstander van gebruik van homeopatische middelen. Dit vind ik een wat vreemd idee. Het dierenvoer is heel goed uitgebalanceerd. Ex tra vitamines geven kan gevaar lijk zijn. De overige bestandde len van dat preparaat kunnen weinig kwaad, maar zullen naar mijn idee ook niet veel goed doen." Haar collega S. Stibbe, die zelf Een boeketje chemische middelen om vlooien en ander ongedierte te lijf te gaan. De Leiderdorper Van de Weerthof denkt dat met een uitgekiend menu, aangevuld met kruiden, een hoop narigheid te voorkomen is. foto wim dijkmai in haar praktijk wel geregeld ho- dan moet je het wel in zulke meopathie toepast, heeft ook grote hoeveelheden geven datje twijfels. „Knofloook werkt tegen je hond niet meer in huis wilt dat is bekend. Maar hebben vanwege de stank." Ze onderschrijft het idee van de Leiderdorper dat pens tot het natuurlijk menu van de hond behoort. „Dat bewijst niet dat dit preparaat werkt tegen wor men en vlooien. Er moet eerst een goed wetenschappelijk on derzoek komen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20