Park Oud Poelgeest in oude luister hersteld Veiligheid en milieu op Gemeentedag 'Ik stap op voor mensen die niet meer kunnen opstappen' Regio Leiden Zonnebloem Leiderdorp op zoek naar vrijwilligers Ondergrondse tank na klachten verwijderd Kort geding tegen krakers Huize Gerto VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 Dodelijk ongeval spoor Voorschoten voorschoten Op de spoorwegovergang Papenlaan in Voor schoten heeft zich gistermorgen een dodelijke ongeval voorge daan. Een 79-jarige inwoonster van Zwolle kwam om het leven nadat zij door een trein was gegrepen. Over de manier waarop de vrouw op de overweg is geraakt, bestaat nog geen duidelijk heid. De politie vraagt daarom of getuigen van het ongeval zich willen melden (telefoonnummer 071-614993). Antieke barometer gestolen wassenaar Bij een inbraak aan de Witteburgerweg in Wasse naar is vannacht een antieke barometer uit een woning verdwe nen. De dader was het huis binnengekomen door de serredeur te forceren. Voordat de bewoners de politie konden waarschu wen had de buurman, die gewekt was door geluiden in de tuin, de politie al gealarmeerd. GGD-directeur Rijnstreek geridderd alphen aan den run/leiderdorp Bij haar afscheid als directeur van de GGD-Rijnstreek is D. Tichler-Moerman uit Leiderdorp be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd haar uitgereikt door burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn. Tichler had vanaf 1981 de leiding over de GGD. Voordat Tichler-Moerman naar Alphen kwam was zij actief in de Leiderdoipse politiek, onder meer als wethouder. Van 1980 tot 1982 was zij lid van provinciale staten. Ringsteekwedstrijd in Oegstgeest oegstgeest Buurtvereniging Buitenlust in Oegstgeest en de ver eniging Het Aangespannen Paard Duin- en Bollenstreek organi seren op 6 september een ringsteekwedstrijd. De deelnemers zijn gehuld in historische kledij. Belangstellenden voor dit kleur rijk spektakel kunnen vanaf 13.30 uur terecht in de wijk Buiten- lust in Oegstgeest. Na afloop is het mogelijk deel te nemen aan een barbecue op het plein voor het buurthuis van Buitenlust. Cursus tiltechnieken in Warmond warmond Om een beter inzicht te geven in het fuctioneren van de rug, geeft de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim-War- mond op 5 en 12 november een cursus tiltechnieken. De cursus is vooral bedoeld voor vrijwilligers in de thuiszorg en anderen die een patiënt thuis verzorgen. De bijeenkomsten worden ge houden in het Warmondse Mariëngaarde van 14.00 tot 16.00 uur. Geïnteresseerden kunnen zich tot uiterlijk 22 oktober aan melden bij de stichting: telefoonnummer 02522-31805. Uitkijken op Zoetermeerse Plas zoETERMEER/zoETERWQUDEDe winning van zand in de Zoeter meerse Plas kan in de periode van september tot november tot gevaarlijke situaties leiden voor surfers en zeilers. Zij moeten zo ver mogelijk uit de buurt van de zandwinzuiger en de drijvende leidingen blijven. Veilig zwemmen is alleen mogelijk op het Noord-Aa strand, binnen de boeienliin. Door de werkzaamhe den kan het waterpeil van de plas in hoogte variëren. Verkeersproject voor scholieren wassenaar Als eerste in het gewest 's-Gravenhage begint de ge meente Wassenaar binnenkort met een verkeersproject voor scholieren. Op het programma staan verkeerslessen, een ver- keersspel en een tentoonstelling. Uit landelijke cijfers is geble ken dat de meeste ongelukken waarbij scholieren zijn betrok ken, gebeuren op de route van school naar huis. Het lespakket is daarom aangepast aan de verkeerssituatie rond de school. Aan het project, dat tot stand kwam met medewerking van Veilig Verkeer Nederland, wordt dit schooljaar door vier Wassenaarse basisscholen meegewerkt. Wethouder van Rij opent de verkeers- actie op 9 september om 9.30 uur op de Wethouder Huibregtse- school aan de Burmanlaan 71. leiderdorp judith bilsen medewerker De Leiderdorpse afdeling van De Zonnebloem is op zoek naar vrijwilligers. Doordat het aantal activiteiten van de stichting nog steeds stijgt, groeit ook de be hoefte aan medewerkers om de activiteiten van De Zonnebloem te begeleiden. Stichting De Zonnebloem zet zich al bijna vijftig jaar in voor het bezoeken en begeleiden van langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen. Een leger vrij willigers zet zich onder meer in om een reisje op het motorpas sagiersschip de Zonnebloem te begeleiden of acties als bijvoor beeld 'Harten 5' en 'Zon in de Schoorsteen' tot een succes te maken. De meeste vrijwilligers echter zijn nodig om de dage lijkse bezigheden van de stich ting te ondersteunen. Zo zijn er mensen die op bezoek gaan bij hulpbehoevende bejaarden of anderen die in een isolement le ven. Anderen verlenen kleine hand- en spandiensten bij alle daagse bezigheden of helpen bij georganiseerde activiteiten. De plaatselijke Zonnebloemaf deling Leiderdorp/Zoeterwoude zet een grootscheepse wer vingsactie voor deze vrijwilligers op touw. Er wordt met name gezocht naar enthousiaste men sen die regelmatig zieken of ge handicapten willen bezoeken, willen optreden als activiteiten begeleider en als chauffeur. Op 16 september wordt een infor matie-bijeenkomst gehouden. Belangstellende aspirant- vrij willigers kunnen op die avond om 20.00 uur terecht in de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Wie die avond verhinderd is kan ook informatie krijgen via tele foonnummer 071-411229. Na de restauratie van het kasteel wil de stichting Oud-Poelgeest ook het aangrenzende park laten opknappen. FOTO WIM DIJKMAN Het park rond het kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest wordt in de oude luister hersteld. De Stichting Het Zuid hollands Landschap gaat het onderhoud van het gebied rondom kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest verzorgen. De Stichting Oud-Poelgeest heeft hiertoe besloten omdat de organisatie voor natuurbescherming daartoe bij uit stek zou zijn uitgerust. Van oudsher werd het onder houd verzorgd door de gemeen te Oegstgeest, maar volgens de financieel manager van Oud- Poelgeest, W. Dool, had zij daartoe eigenlijk de middelen niet. „Het staat hier vol met prachtige oude bomen", zegt Dool. „Als daar wat aan man keert, heeft het Zuidhollands Landschap de kennis in huis om zo'n boom te redden. De gemeente niet. Maar we hebben Oegstgeest geen schop gegeven, hoor! We zijn als vrienden uit De overdracht aan het Zuid hollands Landschap is het ge volg van de restauratie van kas teel Oud-Poelgeest. Nu het mo numentale gebouw geheel is opgeknapt, wil de Stichting Oud-Poelgeest ook het park in oude luister herstellen. Oor spronkelijk was het ongeveer elf hectare grote bos aangelegd in de Engelse landschapstijl, maar in de loop der jaren is die opzet losgelaten. Het bos is niet ver waarloosd, maar wel verwil derd. Beheersplan Het Zuidhollands Landschap erkent dat zij het bos graag in onderhoud wil nemen, maar stelt dat de zaak formeel nog niet rond is. Woordvoerster A. Canoy zegt dat medewerkers van het Zuidhollands Land schap momenteel een begro ting en een beheersplan opstel len. „Hierin komen allerlei vra gen aan de orde. Bijvoorbeeld: Wat willen we precies met het bos? Hoeveel uren kunnen we in het herstel en het onderhoud steken en hoeveel geld hebben we daarvoor nodig?", licht zij toe. De Stichting Oud-Poelgeest zegt jaarlijks 20.000 gulden te kunnen betalen voor het onder houd. Canoy zegt hierover: „We weten nog niet wat we daarvan allemaal kunnen doen. Maar we gaan de natuur- en cultuurhis torische waarden hoe dan ook herstellen en bevorderen." De ondergrondse olietank bij het Zoeterwoudse Muziekcen trum aan de Schenkelweg, wordt zo snel mogelijk verwij derd. Omwonenden klagen al geruime tijd over stank en de verontreiniging van de bodem in de directe omgeving van de opslagplaats. Het gemeentebe stuur gaat er vooralsnog niet vanuit dat de tank lek is. De ver ontreiniging van de grond zou miniem kunnen zijn als ze is veroorzaakt bij het vullen van de opslag. Het CDA-raadslid J. van der Salm noemde het gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie openbare wer ken onbegrijpelijk dat er nog steeds niet bekend is wat er pre cies met de tank aan de hand is. „Ik ben bijna sprakeloos. Het is al twee jaar bekend dat deze ondergrondse opslagplaats er ligt. Stel je de gevolgen eens voor als de tank werkelijk lek is", hield Van der Salm wethou der A. Ringersma voor. De sug gestie in een ambtelijke brief dat de verontreiniging ter plaat se mogelijk veroorzaakt zou kunnen zijn door een lekkende automotor, deed hij af als 'on gein'. Zijn naamgenoot J. van der Salm (ook CDA) wees er op dat het gem< onmiddellijk ingrijpen verlangt als deze situatie zich bij een particulier zou voordoen. „Dit is toch een ongelijke behandeling. De gemeente heeft een voor beeldfunctie", aldus Van der Salm. Wethouder Ringersma hield de commissieleden voor dat er wel degelijk een vooronderzoek heeft plaatsgehad. De conclusie luidde toen dat er 'misschien sprake kon zijn van enige ver ontreiniging'. De zaak kreeg dan ook van de gemeenteraad geen hoge prioriteit. Ook het provinciaal bestuur drong niet direct aan op maatregelen. ,Als die tank echt weg had gemoe ten, was dat al lang gebeurd", aldus Ringersma. Van een onge lijke behandeling tussen ge meente en burgers was volgens de wethouder dan ook geen sprake. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi vond dat de raadsle den in dit geval ook de hand in eigen boezem moesten steken. „Wij hebben er zelf in toege stemd dat dit geen hoge priori teit had. Als we twee jaar gele den bij motie hadden aange drongen op het weghalen van de tank, hadden we deze dis cussie nu niet gevoerd." De eigenaar van Huize Gerto aan de Warmondse Oranje Nas- saulaan, de ABN-Amro bank, spant een kort geding aan tegen de groep Engelse jongeren die de villa hebben gekraakt. De Britten hadden zich gemeld bij de politie en kraken dus 'legaal'. Toch wil de eigenaar ze er zo spoedig mogelijk uit hebben. Twee weken geleden braken de tien jonge Britten de dichtge timmerde deur open. Water, gas en elektriciteit van het gebouw zijn afgesloten, dus behelpen de krakers zich met butagas en wa ter uit de pomp op het dorps pleintje. Wassen doen ze zich in een babybadje of in het meertje voor het huis. De villa stond sinds april 1991 leeg. Daarvoor werd het pand bewoond door studenten. De villa was toen nog eigendom van Stedego bv uit Haarlem. Toen dit bedrijf failliet ging leg de de ABN-Amro beslag op het huis. VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS Het raadhuis en het ernaast gelegen Bur gemeester Berkhoutpark vormen het de cor van de 'Gemeentedag' in Voorscho ten. In het gemeentehuis kunnen de in woners op zaterdag 19 september alles te weten komen over het thema veiligheid, terwijl in het park het milieu centraal zal staan. Zowel in het gebouw als in het park zijn die dag kraampjes te vinden van waaruit ambtenaren en vrijwilligers voorlichting geven over hun werk. Ook de politici, die die dag als gastheren en - dames optreden, staan klaar om alle vra gen van burgers te beantwoorden. De gemeentedag is een landelijk initia tief. De locale overheden willen tijdens deze dag laten zien wat zij allemaal voor de burgers doen. Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten wil af van het imago van de gemeente als 'onzicht bare instantie'. „De inwoners komen al leen maar op het gemeentehuis als het moét: voor een paspoort, een rijbewijs, aangifte van geboorte. Ze weten niet wat er verder gebeurt; het is goed als zij daar kennis van nemen." Het thema 'veiligheid' moet volgens de burgervader ruim worden opgevat: „Ik denk aan rampenbestrijding en voor koming van criminaliteit. Maar ook aan beveiliging van de persoonsgegevens van de burgers. Niet iedereen mag daar zo maar de beschikking over hebben. Ver der willen we ook de sociale veiligheid nadrukkelijk bij de dag betrekken", aldus Cannegieter. Op het gebied van persoonsregistratie komt Voorschoten met een nieuwtje. Sa men met 36 andere gemeenten heeft de gemeente de bevolkingsgegevens in de computer gestopt, zodat tijdrovende en ruimteverslindende opslag in bakken binnenkort verleden tijd zal zijn. De computers zijn onderling met elkaar ver bonden, zodat de gemeenten hun infor matie gemakkelijk kunnen uitwisselen. Tijdens de gemeentedag mag iedereen op het computerscherm bekijken wat de gemeente over hem of haar weet. Op de milieumarkt presenteren zich de afdelingen Groen, Bouwtoezicht en Milieu en Weg, Waterbouw en Verkeer. Ook zijn daar verschillende milieu-orga nisaties aanwezig, zoals het Wereld Na- tuurfonds en de ENFB. De bezoekers kunnen in de ochtenduren een rondlei ding maken door het Burgemeester Berkhoutpark. Groenadviseur J. Copijn, die in het voorjaar het restaurantieplan voor het park maakte, geeft uitleg over bomen en heesters. Ook kunnen de be zoekers inlichtingen krijgen over een heet hangijzer: de nieuwe afvalschei dingsinstallatie voor deze regio. Speciaal voor ouders met jonge kinde ren is in de vergaderkamer van het colle ge van B en W een crèche ingericht. De clown Foppo houdt de bezoekertjes be zig. Een volledig programma is op de dag zelf verkrijgbaar in het gemeentehuis. Kampioenschap Yahtzee van Leiderdorp De buurtvereniging De Bui tengewonen organiseert op 12 september het open Lei derdorps Yahtzee kampioen schap. Dit heeft plaats in de Muzenhof en begint om 20.00 uur. Belangstellenden dienen zich vóór 12 septem ber aan te melden bij R.J.F. van der Meer: 071-413589. Inschrijven kost 3,50 gulden per persoon. WASSENAAR ASTRIP VAN DEN BERG Begeleid door politiesirenes werd gistermorgen de 78-jarige Wassenaarder Martien van den Berg in zijn woonplaats ont haald. De hoogbejaarde, maar zeer vitale fietser had er dan net een tocht van 5000 kilometer door Europa op zitten. De op brengst van de tocht is besteriid voor de Nederlandse Lepra- j stichting. „Ik fiets al tien jaar heel Euro pa door", vertelt Van den Berg, die voor het eerst sinds drie maanden weer eens achter een Hollands kopje koffie zit. „In 1984 ben ik via Tsjecho-Slowa- kije naar Dubiecko in Polen ge fietst. Daar wonen kennissen van me. Die tocht was me goed bevallen en ik was van plan dit jaar weer die kennissen te be- zoekën. Toen stelde iemand hier uit het dorp voor om voor de Leprastichting te rijden. Ach, ik had in mijn gezin vier invali de kinderen, mijn vrouw is in middels overleden en dan denk je: Wat is het leven. Je gaat meer voor anderen doen." Met de hulp van een aantal dorpsgenoten heeft Van den Berg sponsors voor de fietstocht gezocht. Door het dorp zijn stencils verspreid met het voor nemen van de fanatieke wiel renner en het gironummer waarop de mensen hun bijdra ge konden storten. „In de plaat selijk krantjes heb ik ook een hoop tam-tam gemaakt en in de kerk ben ik op de preekstoel geklommen. Ik zei: Ik stap op voor mensen die niet meer kun nen opstappen. De mensen wa ren diep onder de indruk. Ik heb toen veel bijdragen gehad." In juni stapte Van den Berg op zijn racefiets en vertrok rich ting Duitsland. Via Berlijn reed hij naar Glogw in Polen. „Ik wist dat daar een Menkenfabriek stond en daar ben ik langs ge fietst. Ik heb de familie Menken opgezocht en van hen kreeg ik twee overnachtingen in een ho tel aangeboden. Dat was een enorme luxe. Andere nachten stond ik op campings of sliep ik in de bossen of in een maisveld. Bij boeren mocht ik soms op het erf staan." Via Tsjecho-Slowakije, Oos tenrijk en Zwitserland ging de tocht naar Frankrijk. Inmiddels was het erg heet geworden. „Ik had er al snel de smoor in dat ik zo hard moest werken, zonder dat dat extra geld opleverde. Ik kreeg van particulieren wel een bedrag voor iedere kilometer, maar ik vond dat veel te weinig. Daarom heb ik op alle cam pings waar ik de nacht door bracht Hollanders opgezocht. Als ik vertelde waar ik mee be zig was, kreeg ik bijna altijd geld. Ik had ook stenciltjes bij me met het gironummer. Het geld komt nog steeds binnen. Ik dénk dat ik het gironummer tot november van dit jaar open laat staan. Nu al is er 5000 gulden binnen, maar volgens mij kan dat nog veel meer worden „Soms had ik wel eens slechte dagen", geeft Van den Berg toe. „Maar dan waren er altijd wel aardige mensen in de buurt die me uitnodigden om in de cara van een kopje koffie te komen drinken." Van den Berg zit nog in zijn wielrenkleren, die in die drie maanden tijd flink verscho ten zijn. Maar zelf oogt hij fris en monter. Tijdens het gesprek blijkt zijn ontoombare energie. De ene na de andere anecdote rolt over zijn lippen. Zijn zus, die samen met andere familie leden zijn thuiskomst zit te vie ren, valt hem in de rede en zegt: „Hij mag het dan heet gehad hebben, zijn spraakwater is niet opgedroogd." Toch begint ook Van den Berg te merken dat hij een dagje ouder wordt: „Ik heb al stilletjes gedacht: Dit zou wel eens de laatste keer kunnen zijn ge weest, dat ik over de grens ging met de fiets. Dat wil niet zeggen dat ik helemaal stop met wiel rennen. Zaterdag fiets ik weer gewoon met mijn club mee. Zo'n tachtig of honderd kilome ter." De 78-jarige Wassenaarder Martien van den Berg op zijn laatste meters: „Ik fiets al tien jaar heel Europa door." FOTO DfCXhogewofsng

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19