Nieuwe Sterflat mag laag hoger Leiden Bouw Pelikaanstraat: 'goed maar niet fraai' Primitief Zonneveld zweert bij één kraan Leidse hogeschool wil vestigingen samenvoegen VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 Gaat het nou om die nieuwe Sterflats die één laag hoger moeten worden dan eigenlijk mag, of gaat het nou om de samenhang van het hele gebied achter de Haagweg? Dat was de inzet van een langdurige gemeentelijke commis sievergadering gisteravond waar de collegepartijen (CDA, PvdA, Groen Links) lijnrecht stonden tegenover de om wonenden en D66, WD en SP. Voor de collegepartijen was het zo klaar als een klontje. Nieuwe flats komen er sowieso bij de Brandts Buyskade. En de vraag van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting of het ook zes verdiepingen hoog mocht, in plaats van vijf zoals het bestem mingsplan aangeeft, kon best met 'ja' worden beantwoord. Daar waren de bewoners het niet mee eens: „We zijn niet te gen studentenwoningen en ook niet tegen de geplande eco-wo- ningen. Het gaat ons er meer om dat de gemeente met onze omgeving ad-hoc bezig is. Wij willen een visie voor het gebied achter de Haagweg en niet om de zoveel tijd worden overvallen door de komst van een beton- centrale of een torenflat, een snelweg, het kappen van een stuk bos, studentenflats en eco- woningen", aldus Haagwegbe- wonerj. Martens. Het betoog van Martens vond genade in de ogen van W. Egels (D66) die voor het vermeende gebrek aan gemeentelijke visie zijn eigen voorbeeld had: „Je kan 'gewone' mensen (Haag weg en Noachstraat), studenten (Sterflats) en 'natuurmensen' (eco-woningen) niet zo dicht op elkaar zetten. Die verschillende levensritmes gaan spanningen geven", voorspelde de demo craat. Volgens WD en SP ging het ook niet om dat ene extra etagetje maar om het totale ge bied: „Denk ook aan de ver keersproblemen bij de Haag weg", herinnerde L. Driessen (WD). Wethouder T. van Rij (PvdA) meldde dat dit soort problemen allemaal in hét structuurplan voor Leiden aan de orde ko men, maar dat het deze verga dering toch echt om die 'margi nale verdieping' ging. Hij kreeg vervolgens steun van de colle gepartijen om het nieuwe pro ject Sterflat, voor drie flats waar totaal ongeveer honderd stu denten komen wonen, en de 19 eco-woningen door te zetten. De aanwezige omwonenden hadden toen al demonstratief de zaal verlaten. Welzijn wil 75.000 gulden besparen De samenwerking tussen de Stichting Welzijn, de Stichting Sociaal Cultureel Werk (SKIL) en de Vrijwilligerscentrale moet een bezuiniging van 45.000 gul den opleveren. Dit staat in het Leidse ontwerp programma welzijn en zorg voor volgend jaar. Welzijn wil daarnaast nog 30.000 gulden bezuinigen. Op de Vereniging Vrouwen Oriën teren zich op de Samenleving (VOS) kan 10.000 gulden be spaard worden door de Vereni ging goedkoper te huisvesten, zoals in een een SKIL-voorzie- ning. Voor de VOS is volgend jaar 29.500 gulden uitgetrokken. Ook Internationale Solidariteit krijgt 10.000 minder. Ze krijgt 55.500 gulden. De bezuiniging is mogelijk omdat het aantal ac tiviteiten voor Zuid-Afrika is verminderd. Tenslotte beëindigt welzijn volgend jaar een bijdra ge van 10.000 gulden aan de kinderopvang. Dit is mogelijk omdat de kinderopvang in Lei den in één organisatie is opge gaan. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het bouwplan van de architectenbureaus Van Veen, Van Swie- ten en Knappers voor het 'gat' aan de Pelikaanstraat heeft de goedkeuring van de gemeentelijke commissie ruimtelijke orde ning. Het plan wordt echter niet 'fraai' gevonden: „Ik vind het voorgestelde plan goed, maar lelijk. Maar dat laatste mogen wij niet beoordelen. Dat moet de welstandscommissie doen", tikte CDA-woordvoerster C. Kramp zichzelf op de vingers. Na jaren grond verwerven is er dan een bouwplan om het 'gat' tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest, tegenover de studen tenflat Pelikaanhof op te vullen. Dat stemt alle partijen in de Leidse raad tevreden. Maar het bouwplan, bestaande uit 25 wo ningen boven een aantal winkels, totaal vijf hoog, zoals dat door de betrokken architecten is ontworpen, werd niet mooi gevon den. De buurtvereniging is sowieso tegen het plan. Deze club wil dat de nieuwe bebouwing niet aansluit op de hoge Pelikaanhof aan de overkant maar juist op de lage bestaande huizen en win kels in de omgeving. De SP had ook liever een etage lager. CDA, Groen Links en VVD gingen akkoord met het plan maar niet voordat ze de omschrijvingen 'lelijk' en 'niet spectaculiar' had den meegegeven. Alleen wethouder T. Van Rij (PvdA) gaf ruiter lijk toe het plan 'mooi' te vinden: „Maar dat mag ik dus ook niet zeggen", grapte hij. De ontwikkeling van het plan gaat dus doorgaan maar heeft wel met typische binnenstadsproblemen te maken. De grond is met olie vervuild en moet eerst worden afgegraven, parkeer plaatsen voor de nieuwe bewoners komen er niet, wel moet er extra geluidsisolatie worden aangebracht tegen het langsrijden de verkeer en gaan er een aantal bestaande bomen voor de bouw verloren. VRUETUD Ruilbeurs De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vanavond weer een ruilavond voor verzame laars van onder meer munten, stickers, prentbriefkaarten, luci- fermerken, sigarenbandjes, sui kerzakjes, postzegels. De beurs is geopend van 19.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden in het buurthuis 'het Spoortje' aan de Bemhardkade 40 in Leiden. De entree bedraagt 1,50 voor niet- -leden en 1,00 gulden voor de jongeren tot en met 15 jaar. Gemrod Gem rod, een organisatie ter ontplooiing van de mens, viert in oktober haar 10 jarig bestaan. Daarom wordt op zaterdag 5 en zondag 6 september een open dag gehouden in het gebouw Cobetstraat la in Leiden. Voor inlichtingen: 071140152. Gljs Borst: „Op de tuin zijn we allemaal gelijk, of we nu plattegronder of wetenschapper zijn." foto jan holvast heidens kleinste volkstuinvereniging bestaat 50 jaar LEIDEN OLAF VAN RIJNSOEVER Aardappels, andijvie, paprika's, tomaten, meloenen, bramen, bieten en aardbeien. Met enige trots wijst voorzitter Gijs Borst de gewassen aan die er op het terrein van volkstuinvereniging 'Het Zonneveld' te vinden zijn. „Er worden nu zelfs asperges verbouwd, dat was vroeger wel anders," aldus de voorzitter van de club die zaterdag haar 50-ja- rig bestaan viert. De vereniging dankt zijn naam aan de oprichter en eer ste voorzitter van de tuin: Zon neveld die in 1942 een aantal onafhankelijke tuiniers in een officieel clubje verenigde. Ove rigens ontstonden er tijdens de eerste jaren van de bezetting veel meer volkstuinverenigin gen in Leiden. Het voedsel was schaarser geworden en de be volking zocht naar manieren om wat extra groente op tafel te krijgen. Die functie hebben de tuinen allang niet meer. Borst: „Tegen woordig is het 'tuinen' meer een vrijetijdsbesteding gewor den. Op de tuin kom je tot rust". Herman Peerdeman, tweede secretaris en organisator van het jubileumfeest, vult hem aan: „Het is psychologisch ge zien een actieve vorm van vis sen." Borst ween „Het is pure ontspanning, ja. Je bent niet eens voordeliger uit. Als je alle kosten bij elkaar optelt, is het goedkoper om je krop sla ge woon in de supermarkt te ko pen." Ouderwets Het Zonneveld, de kleinste tuin- groep van loeiden, is één van de laatste zogenoemde ouderwetse volkstuinen. Dat wil zeggen dat er voornamelijk groentetuinen aanwezig zijn. In tegenstelling tot de andere zes volkstuinen in Leiden, waar men hoofdzakelijk bloementeelt aantreft. Zonneveld is ook ouderwets omdat het niet is aangesloten op het riool en het elektriciteits net en omdat tuinhuizen ont breken. Er kan dus ook niet overnacht worden, zoals bij de andere verenigingen. „Het tui nieren staat hier voorop, alhoe wel het sociale aspect zeker een grote rol speelt", aldus Borst. Het is volgens de voorzitter misschien wel de belangrijkste kenmerk van Het Zonneveld: ze is in al die 50 jaar primitief ge bleven. „Wij zijn blij dat onze voorgangers het zo gehouden hebben", zegt Borst. Waarom hij daar zo verheugd over is legt hij uit aan de hand van de enige luxe op het complex. Borst: „Wij hebben hier maar één kraan op de tuin. In het verleden heeft men nogal eens gepleit voor een tweede tap. Maar dat zou er toe leiden dat de helft van het aantal tuinders elkaar niet meer zou tegenkomen. En dat zou jammer zijn, want de kraan is hé ontmoetingspunt. Op een mooie zomerdag zie je altijd wel een man of vier rond die kraan staan kletsen. Dat is toch prach tig?" Gewone jongen Borst verklaart dat er een toene mende belangstelling voor 'het tuinen' bestaat. Dat blijkt vol gens hem wel uit de wachtlijst die Het Zonneveld kent. Mo menteel staan er tien mensen geregistreerd als aspirant-leden. Zij wachten op het vertrek van één van de tachtig huidige ge bruikers. Volgens Borst is de ge middelde wachttijd ongeveer twee jaar „De mensen die voor Het Zonneveld kiezen, doen dat zeer bewust. Meestal omdat ze een tuin in de nabije omgeving willen, maar ook vanwege de ongedwongen sfeer. „Er gelden hier regels, maar niet zo heel veel." Dat de meeste tuinders totaal verschillende achtergronden hebben, blijkt in de praktijk geen punt. Borst: „Ikzelf ben maar een gewone jongen van de plattegrond, maar er lopen hier ook wetenschappers rond. Het maakt niet uit, op de tuin is iedereen gelijk. Je hebt slechts goede en slechte tuinders", waarna Borst meteen zijn defi nitie laat volgens van een goede tuinder. „Dat is iemand die stoeit met de natuur, maar ook laat zien dat hij een goede ver liezer is als de natuur hem in de steek laat." Opendag Mirt Honken aan de Driftstraat 49 houdt zaterdag 5 september een open dag. Het buurthuis presenteert dan onder meer zijn nieuwe cursus- en activiteiten aanbod. Het evenement wordt opgeluisterd met festiviteiten als een springkussen, een pof fertjeskraam, een play-back- show, zweefmolen en disco. De open dag begint om 10.30 uur en duurt tot 16.30 uur. 's Avonds is er in het buurthuis een bingo. Die begint om 20.00 uur. Kaarten voor de bingo kos ten 2,50 gulden. Vrijwilligers Stichting Ouderenwerk zoekt vrijwilligers voor het eettafel- project in de Rondedans. Wie wil helpen met het serveren van warme maaltijden voor ouderen kan contact opnemen met Ank Vreeburg: tel. 233210. Verder wordt er bij Rondedans een cre- ativiteitsclub gestart en is er volksdansen en gymnastiek. Diefstal borden opgehelderd Lelden» De diefstal van twee 16e eeuwse tinnen borden uit stedelijk mu seum De Lakenhal is opgehel derd. De politie van Den Haag heeft een 36-jarige inwoner van die plaats gearresteerd. De man heeft bekend. De in april gesto len borden heeft hij verkocht. 'Never change a winning team'. Die uitdrukking staat hoog in het vaandel van de Leidato-organisatie. De huishoudbeurs is al jaren een publiekstrekker, dus waarom zou je de succesformule wijzigen? Niet alle standhouders zijn even blij met deze conservatieve houding. Vanmiddag is het weer zover. De Leidato opent de deuren. Tien dagen huishoud-plezier in de Groenoordhallen. Duizenden mensen komen een kijkje nemen bij de vele stands. De organisatie wil graag doen geloven dat de omzetten gigantisch zijn. Maar dat ligt even anders, zo lezen wij in een persbericht van de Wassenaarse stoffenhandelaar Marco van Alphen. Bezoekers zat, maar kopen ho maar. De formule van de Leidato is achterhaald en moet grondig worden aangepast, dat is de strekking van het schrijven. Marco van Alphen, kennen we die naam niet ergens van? Jawel, het is de oud profvoetballer van de FC Den Haag, de club die tegenwoordig ADO Den Haag heet en jammerlijk in de eerste divisie rondhangt. Nou zal die jongen de uitdrukking 'Never change a winning team niet kennen. Hij heeft namelijk nooit in een winnende ploeg gespeeld. Dat kunnen we hem dus niet kwalijk nemen. Toch maar even gebeld. Joh Marco, wat is dat nou voor een gedoe, het is toch gewoon leuk die Leidato? Stoffig Marco is er niet. Hij zit op de weg, als vertegenwoordiger. Maar zijn compagnon M. van der Meij wil er ook wel wat over zeggen. Marco zal het ons niet euvel duiden dat we zijn zaken partner dus maar aan het woord laten. Als voetballer was hij er immers aan gewend om geregeld te worden gewisseld. Van der Meij en Van Alphen hadden vorig jaar een kraampje op de Leidato. De heren hebben wel een neus voor publiciteit, want de stand werd toen ge opend door de voltallige selectie van die voetbalclub uit de resi dentie. Desondanks, (of mis schien dankzij?) de aanwezig heid van de profvoetballers was de omzet beroerd. Van der Meij wijt dit niet aan de stofjes die hij in de aanbieding had. Nee, het is de organisatie die de Zwarte Piet krijgt toegespeeld. „Ik weet nu al hoe de hal volgend jaar is ingedeeld. „Elke keer is de op zet hetzelfde, er zit geen verras sing in, het is zo stoffig. Daarom is de Leidato bezig een langza me dood te sterven." Volgens de handelaar zijn vorig jaar veel ondernemers afge knapt op de lage omzetten en de tegenvallende bezoekers aantallen. Hoezo, er waren vo rig jaar net zo vel mensen als anders. „Ja, dat kan wel, maar ze kopen in ieder geval steeds minder", weerlegt Van der Meij. „En ik hoor ook anderen kla gen." Hij heeft wel wat ideeën over hoe het anders kan. Zo pleit hij voor voor het inrichten van the ma-hoeken. Als voorbeeld noemt van der Meij de keukens. „Ik zie talloze prachtige keu kens op de beurs. Maar ze zijn zo sfeerloos. Thuis ziet die aan- Van der Meij en Van Alphen balen dat hun stofjes niet verkopen op de Leidato. De organisatie moet nieuw beleid ontwikkelen. Een kraampje in de kerstsfeer, daarop zit Leiden volgens hen te wachten. foto jan holvast recht er ook niet zo kaal uit, en staat er een fluitketel op het for nuis, samen met potten en pan nen. Op de Leidato zijn ook ver kopers van dat soort spullen, waarom kunnen die nou niet samenwerken?" Volgens Van der Meij kan de organisatie der gelijke dingen gemakkelijk stu ren. Hij beschouwt de vorig jaar geïntroduceerde bruidshoek als een goed initiatief. „Dat moet op veel meer gebieden worden ingevoerd." Stofjes Pittige kritiek dus op de Leida to-organisatie. Misschien had den we het wel kunnen voor spellen van de voetballer Van Alphen. Als een ploeg geen pun ten haalt is immers altijd de trainer de.gebeten hond en niet de spelers. De parallel met han delswaar ligt voor de hand. Als de stofjes nief-verkopen, ligt dat niet aan de kleur maar natuur lijk aan de beurs-organisatie. Maar is zo'n persbericht dan wel de juiste weg? Het ligt meer voor de hand om kritiek aan de organisatie voor te leggen dan aan de krant. Even vragen. „Mijnheer Van der Meij, als u een ontevreden klant heeft vindt u het toch ook fijner dat hij zijn klacht eerst bij u uit en niet meteen naar de consumen tenbond stapt?" Het is even stil na deze vraag. „Tja, daar heb je wel gelijk in. Maar ja, die orga nisatie is nooit te bereiken, ik weet niet eens wie er achter zit ten. Nooit zie of hoor je iemand, ook niet tijdens de beursda- gen." Als voorbeeld van hoe het vol gens hem wel moet, staat de stoffenman samen met Van Alphen op de Leidato in een kraam met Kerstmis als thema. Hopen dat het beter loopt dan vorig jaar, anders wordt het een eenzame kerst. (RK) Roy Klopper en Loman Lgefmans tel: 071-161418 LEIDEN EMIEL FANGMANN Als de Leidse Hogeschool van het rijk zelf haar gebouwen moet kopen, wil ze haar vesti ging aan de Endegeesterwate- ring uitbreiden. Met de nieuw bouw ontstaat de mogelijkheid om onderwijs dat nu in vesti gingen buiten Leiden wordt ge geven, te centraliseren op een plek. Dat zei voorzitter A.J. Ou- werkerk van de Leidse Hoge school gistermiddag bij de ope ning van het nieuwe hoge schooljaar. In overleg met de minister is in principe besloten dat het ho ger beroeps onderwijs (hbo) zelf eigenaar van zijn gebouwen wordt. Nu wordt huur betaald. Maar als gebouwen van een ho geschool niet bij elkaar zitten, heeft kopen van de overheid nadelen, zo betoogde Ouwer- kerk. Het geld voor rente en af lossing van de hypotheek, dat een school van het rijk krijgt, hangt immers af van het aantal studenten per instelling. Daar door zijn scholen die ruim in het 'huisvestingsjasje' zitten veel duurder uit als het aantal studenten daalt en de aflossing gelijk blijft. Ouwerkerk sprak ook over de schaalvergroting in het hbo. De Leidse Hogeschool gaat nauwer samenwerken met het confes sioneel hoger beroepsonderwijs AGENDA (hbo) in de regio. Daarbij wordt niet gedacht aan fusies. Men hoopt het confessioneel hbo hiermee krachtdadiger te bestu ren. De Leidse Hogeschool voert op dit moment al gesprek ken met de interconfessionele PABO in Amsterdam en Alk maar. Ouwerkerk noemde die gesprekken van belang, omdat 'de ontwikkelingen in het PA- BQ-onderwijs grillig en onvoor spelbaar ziin'. Landelijk worden de christe lijke hbo-opleidingen de ko mende maanden in een federa tie ondergebracht. Daartoe gaat de hogeschool op bestuurlijk ni veau regionaal samenwerken met de Ichthus Hogeschool in Rotterdam en de Hogeschool Rijn-Delfland in Den Haag. De vestiging van de Hoge school aan de Leidse Endegees- terwatering is met ingang van dit studiejaar overigens uitge breid met een studierichting antroposofische gezondheids zorg en een tweedegraads lera renopleiding verpleegkunde. Die lerarenopleiding kent met 75 beginnende studenten een grotere instroom dan op andere hbo's in het land. Daarnaast ze telen aan de Endegeesterwate- ring de opleidingen hbo-ver- pleegkunde en fysiotherapie. Omdat het gebouw daar te klein wordt, staat een zekere nieuw bouw al vast.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15