Leiden Regio Veel kritiek op bezuinigingen Ere-voorzitter uit Leidse hengelaarsbond gezet Digros zet mes in gratis parkeren Gewond na voorrangsfout Gefrustreerde inbreker deed niets met zijn buit VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 13 Kraan Vt r Leidens kleinste I 3 volkstuinvereniging wil de boel bewust primi tief houden. „Eén kraan is - meer dan zat, anders ziet de ene helft van de leden de andere helft niet meer" Fietsen tegen lepra q De 78-jarige Was- I 2/ senaarderMartien van den Berg legde op zijn fiets 5000 kilometer af om geld in te zamelen voor de leprabestrijding Alleen CDA lovend over voorstellen college Vrijwel alle partijen in de raad hebben kritiek op de be zuinigingsmaatregelen die het college volgend jaar wil doorvoeren. Alleen het CDA is redelijk lovend over het plan. De bezuinigingen moeten in 1993 ruim zeven mil joen gulden opleveren. Fractievoorzitter P. Langenberg van oppositiepartij D66 is nog het minst te spreken over de verschillende maatregelen. De democraat twijfelt niet aan de noodzaak van bezuinigen maar vindt dat burgemeester en wet houders 'hap-snap-plannen' hebben gemaakt. Hij spreekt verder zijn onaanvaardbaar uit over de bezuiniging van 25.000 gulden met ingang van 1994 op het Instituut Burgerraadslieden (IBR). Evenmin wil hij bezuini gen op het schoolzwemmen en de VOS-cursussen. Ook fractie-voorzitter J. Lau rier van collegepartij Groen Links vindt deze drie punten moeilijk te verteren. Langen berg heeft minder moeite heeft hij met de verhoging van 30 gul den van de lozingsrechten, een punt waarbij juist G. Bakker van de WD grote zwaartekens zet. Bakker toont zich ook niet ge lukkig met de heffing van een halve gulden per meter kabel die de Stichting Kabelnet Me- renwijk en de Stadskabei moe ten betalen. „Een verkapte las tenverhoging", noemt Bakker dit. „Uiteindelijk betaalt de bur ger. Langenberg heeft het moeilijk met het plan van het college om de sport te ontzien. „Waarom wel snoeien in welzijn en niet in sport?" Met H. Baaijens, de voorman van college-partij PvdA, is Langenberg tegen de bezuinigingen op het onder houd van bestratingen. Beiden vinden dat de stoepen en fiets paden in Leiden er toch al zo beroerd bij liggen. Bovendien kan de gemeente sinds dit jaar aansprakelijk worden gesteld voor ongelukken die het gevolg zijn van een slecht wegdek. PvdA'er Baaijens heeft zo'n beetje dezelfde punten op zijn lijstje staan als Langenberg. Toch kan hij wat meer waarde ring dan Langenberg voor het plan opbrengen. De sociaal-de mocraat wil het niet bij het af schieten van bezuinigingsvoor stellen laten. „We gaan in de fractie over alternatieve dekkin gen praten." SP'er C. Vergeer vindt dat Lei den maar langer artikel-12 ge meente moet blijven. „Het te kort is het gevolg van rijksbezui nigingen. Laat het rijk dan ook maar betalen." P. Kluck van col legepartij CDA vindt dat het col lege 'een uitgebalanceerd be zuinigingsplan' heeft gemaakt. Het CDA noemt alle bezuini gingsvoorstellen 'bespreekbaar'. Wel wil Kluck proberen de stij ging van het lozingsrecht tegen te gaan. Kluck denkt dat dat kan door de vernieuwing van het rioolstelsel te vertragen. AGENDA LEIDATO vrijdag 4 september 19.30-20.00 uur openings show 20.15-20.30 uur fitness show 20.30-21.00 uur optreden Grant Forsyth 21.00-21.30 uur modeshow 21.45-22.15 uur show Holt- lant zaterdag 5 september 14.00-14.30 uur modeshow 15.00-15.15 uur fitness show 15.30-16.00 uur show Holt- lant 19.30-20.00 uur show Holt- lant 20.15-20.45 uur voorronde miss verkiezing 21.00-21.30 uur modeshow 21.30-21.45 uur fitness show 21.45-22.15 uur voorronde missverkiezing Politie vangt fret leiden Een 59-jarige automobilist uit Haarlem is gisteravond gewond geraakt aan zijn hoofd en rug bij een botsing op de hoek van de S4 en de verlengde Plesmanlaan in Leiden. Toen de man om ongeveer kwart over tien gisteravond kwam aanrijden uit de richting Katwijk en linksaf sloeg, verzuimde hij voorrang te geven aan een tegemoet komende auto. Deze werd bestuurd door een 48-jarige inwoner van Noordwijk, die ongedeerd bleef. De auto van de Haarlemmer werd totaal vernield, de Noordwijker had alleen blikschade aan een bumper en een portier. FOTO DICK HOGEWONING De politie heeft gisteravond om half 11 op de Willem de Zwij gerlaan een loslopende fret ge vangen. Om half een kreeg de politie de melding dat op een balkon aan de Willem de Zwij gerlaan een 'vreemd beest' zou zitten. Ook hier bleek het om een fret te gaan. De dieren zijn naar een opvangadres overge bracht. Insluiper na achtervolgiïig gepakt leiden Een 19-jarige bewoonster van de Kaierstraat heeft een roerig nachtje achter de rug. Om kwart over twee vannacht merkte zij dat iemand op haar slaapkamer rondscharrelde. Toen zij daarop haar moeder om hulp riep, maakte de onbekende zich uit de voeten. Hoewel zij de politie een goed signalement kon geven, was de ongenode gast onvindbaar. Toen de Leidse om kwart over vijf uit haar raam keek zag ze de insluiper lopen met twee metgezellen. Even later rammelde het drietal aan de voordeur, maar op het moment dat de politie arriveerde ver dwenen ze snel. Na een korte achtervolging werd een 19-jarige Leidenaar aanhouden op de Vliet. Hij bleek de man te zijn die eerder de woning aan de Kaiserstraat was binnengeslopen. Op de Boisotkade arresteerde de politie een tweede verdachte, een 18-jarige Leidenaar. De derde man kon niet worden aangehou den. Groep Leidenaars in opstand: motie van wantrouwen dreigt Arts bang voor tweede cowboy De Leidse huisarts B. Crul vindt dat Leiden op de nieuwe recla memast bij het bedrijventerrein Roomburg geen tabaksreclame moet toestaan. Gisteren werd bekend dat er naast de mast aan de Plesmanlaan - zo'n tweede mast komt. Die moet per jaar 25 duizend gulden in het laadje brengen. P. Prud- homme, bestuursmedewerker van wethouder Van Rij, ver wacht dat de mast er medio vol gend jaar staat. „Wij zijn al in onderhandeling met verschil lende bedrijven", aldus Prud- homme, die geen voorwaarden verbindt aan het adverteren op de mast. De huisarts Crul voerde sa- mem met een longarts een aan tal jaren terug - tevergeefs - ac tie tegen de Marlboro-mast bij de Plesmanlaan. Tegen de nieu we mast als zodanig heeft hij geen bezwaar. Maar hij vindt wel dat Leiden tabaksreclame niet moet toelaten. Crul vreest ook voor het aan gezicht van Leiden als er een tweede cowboy a la de Marl- boro-man bij Roomburg komt. „Stel je toch voor. In vroeger tij den herkende je Leiden bij bin nenkomst aan de Zijlpoort of de Morschpoort. Kom je straks Lei den van links of van rechts bin nen dan zou je met zo'n cow boy worden geconfronteerd. Dat is toch van de gekke." leiden loman leefmans vervolg van voorpagina „Een gefrustreerd iemand staat op tegen de maatschappij." Zo omschreef officier van justitie Van Eek gisteren een 28-jarige Leidenaar, die terechtstond voor een reeks inbraken en het verspreiden van racistische stic kers. Van Eek eiste vier jaar cel tegen hem. De Leidenaar pleegde in de periode tussen de januari en april van dit jaar in ten minste vier inbraken. Meestal in huizen die net werden verbouwd of waarvan de bewoners bezig wa ren met een verhuizing. Een speciale reden zat daar niet achter. „Het kwam gewoon zo uit", legde hij aan rechter Ar- peau uit. De man, zelf ook woonachtig in de Slaaghwijk, was al eerder voor inbraken veroordeeld. Hoewel er deze keer maar vier inbraken ten laste zijn gelegd, schatte Van Eek dat de man sinds zijn vorige veroordeling 25 keer op het dievenpad is ge weest. Daarbij nam hij telkens niet meer aan gereedschap mee dan een simpele schroeven draaier, die hij gebruikte om ra men te forceren. De buit be- leiden bram van leeuwen Het bestuur van de Hengelaars bond voor Leiden en omstreken heeft besloten ere-voorzitter Koos Mark zijn eretitel te ontne men en hem uit de bond te zet ten. Dat is hem vandaag per aangetekende brief meege deeld. Volgens secretaris Geur- ten brengt hij de bond in dis krediet. Koos Mark wil op zijn beurt tijdens de buitengewone ledenvergadering op vrijdag 18 september een motie van wan trouwen indienen tegen het zit tende bestuur. De'stappen vormen de climax in een controverse tussen met stond meestal uit geluidsappa ratuur en toebehoren die de 28- jarige niet verkocht, maar thuis opsloeg om verder niets mee te doen. Volgens zijn raadsman Schelhaas een teken dat hij dwangmatig en niet doelbewust bezig was. Als lid van enkele racistische or ganisaties was de Merenwijker ook in het bezit gekomen van een groot aantal, voor buiten landers en joden zeer grievende stickers en posters. De stickers had hij willekeurig op auto's en lantaarnpalen geplakt. Hij had het adres van de organisaties gekregen van een aantal skin heads. Hij toonde nu echter spijt. „Ik wist niet dat ik mensen zó kon kwetsen", verklaarde de verdachte, die zichzelf niet zo'n racist vond: „Absurd, ik heb in mijn vriendenkring ook buiten landers." Ook zijn vriendin had verklaard dat hij wel eens kleur lingen mee naar huis nam. Van Eek geloofde niet dat het hier ging om een dwangmatige inbreker. Dat hij een 'matige ge wetensfunctie' en 'minder toe rekeningsvatbaar was', ging er bij Van Eek wel in: „Anders doe je zoiets niet", meende de offi- name ere-voorzitter Mark en voorzitter Gé de Haas. „Deze man is bezig de bond ten gron de te richten. En daartegen ko men we in opstand", aldus Koos Mark. Ere-voorzitter Mark heeft sa men met een groep medestan ders zijn grieven op papier ge zet en onder zoveel mogelijk van de ruim 3100 leden van de bond verspreid. In de brief be schuldigt hij voorzitter De Haas ervan de leden 'op een schan delijke wijze te bedriegen en le- denbesluiten met voeten te tre den'. Als voorbeeld noemt Mark de huur van een nieuw vereni gingsgebouw. In de ledenvergadering in april kondigde voorzitter De Haas aan het leegkomende clubgebouw van de Roadrun- ners aan de Voorschoterweg te willen huren of kopen. Gezien de mistige financiële gevolgen daarvan gingen de leden daar mee niet akkoord en zou in de september-vergadering de zaak opnieuw aan de orde komen. Ere-voorzitter Mark zegt dat er ondanks dat besluit toch een voorlopige huurovereenkomst is afgesloten met de gemeente voor deze wat hij noemt 'bouwval'. Volgens secretaris Geurten zijn er geen. verplich tingen aangegaan en krijgt de bond de huur terug als de le- denveregadering tegenstemt. Een andre grief van Mark is de gang van zaken rond het overkoepelende orgaan het Centraal Nederlands Henge laars Verbond. De ledenverga dering besloot al in 1990 dat 'Leiden' een voorstel zou steu nen dit CHNV op 1 juli 1992 op te heffen. Op de jaarvergadering van april 1992 zouden de leden besluiten om zelfstandig verder te gaan of aansluiting te zoeken bij de veel grotere overkoepe lende organisatie, de NWS (Ne derlandse Vereniging van Sport vissersfederaties). Dat besluit werd uitgesteld op roy klopper Uitspraak over 14 c Het één uur lang gratis parkeren in de Di- gros-garage aan de Langegracht behoort grotendeels tot het verleden. Volgens de di rectie van de supermarkt is zo veel misbruik gemaakt van de regeling dat de service te* duur werd. Wie vroeger even snel een boodschap deed in de supermarkt kon de wagen in de garage zetten zonder een cent te betalen. Voorwaarde was dat je binnen een uur weer terug was. De regeling was bedoeld voor klanten van de Digros, die de perkeergarage ook beheert. Maar steeds vaker bleek de ga rage te worden gebruikt door mensen die de winkel helemaal niet bezochten. Velen zetten hun wagen in de garage en gingen vervolgens de stad in. Als ze binnen een uur terug waren hadden ze mooi gratis gepar keerd. De Digros begon dit aardig in de porte monnee te voelen. Volgens een woordvoer der werd het beheer zeer verliesgevend. „Ik weet niet hoeveel we er jaarlijks bijlegden, maar het kon zo echt niet langer." Nu is een regeling ingevoerd waarbij in principe ie dereen moet betalen (1,25 gulden per uur). aandrang van voorzitter De Haas. In de brief legt ere-voor zitter Mark de leden schriftelijke bewijzen voor dat voorzitter De Haas al voor de vergadering in april contact had met de kleine niet landelijk erkende bond de NASO. En ook financiële ver plichtingen aanging zonder de leden daarover in te lichten of om toestemming te vragen. Bovendien stemden voorzit ter De Haas en twee medebe stuursleden in strijd met de uit spraak van de ledenvergadering tegen de opheffing van het CN- HV. Volgens ere-voorzitter Mark is dat gedaan om via infiltratie van de NASO in het CNHV als nog landelijke erkenning te krij gen. Secretaris Geurten: „Wij zijn geen enkele verplichting aange gaan met de NASO. In de ko mende vergadering leggen wij de leden een aantal alternatie ven voor waaruit een keuze kan worden gemaakt. De heer Mark is een man die uit is op macht en die zaken achter de rug van het bestuur om doet. Dat is al maanden aan de gang. Nu is de maat vol." Eerder al stapte secretaris Henk Karsten uit het bestuur van de Leidse hengelaarsbond na conflicten met Haas. De parkeergarage van de Digros aan de Langegracht. Binnenkort kunnen alleen klanten die minimaal 25 gulden besteden er hun auto gratis stallen. FOTO HIELCO KUIPERS Alleen mensen die voor meer dan 25 gulden boodschappen hebben gedaan krijgen bij de kassa een muntje voor de parkeergarage. Dat is anderhalf uur geldig. De zegsman kan niet voorspellen of de maatregel klanten kost. Mensen die voor minder dan 25 gulden boodschappen doen, kunnen wel eens uitwijken naar de garage achter de Albert Heijn aan de Hooigracht. Daar kunnen ze de wagen nog altijd gratis stallen. „Maar ook met het verdwijnen van wat klanten springen we er toch nog goed uit, zo veel verlies leden we op de garage", aldus de Digros-zegsman. 31ste Leidato veelbelovend van start LEIDEN - Vanmiddag om 13.00 uur gingen da kassa's open van de Leidato Huishoudshow. Tien dagen lang trekken tienduizenden kijk- an kooplustigen langs de ruim 300 stands in da Groenoordhallen. De Leidato trekt jaarlijks veel aandacht en heeft ook nu weer een veelzijdig attractieprogramma, dat zich concontreert rond het aangebouwde Evenemenlenpaviljoen. Walenkamp het officiële s huishoudshow, onmiddellijk gevolgd door de e« flitsende presentatie van drie fitness-centra uit regio Om 20 30 uur wordt het podium bezet d< t Engelse duo Grant Forsyth Zij brengen e Toegangsprijs volwassenen 6.- en kinderen f, 121aar f 3,- (Op vertoon 65+ kaart maandag 1. vrijdag s middags gratis toegang) Huur 11.1.25 V tmt fl. 1.25 3'/,uur 11.1.25 muur H 1.25 KOM OOK NAAR Of GROOTSTE "WINKEI" VAN DE RANDSTAD 4 T/M 1 3 SEPTEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13