'Elite' in actie voor redding van de aarde Pechvogels 'Rad' in de herkansing Rtv show Het grote niets Oude gezichten in speciale jubileum-Cheers VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 10 Na bijna vijftien jaar in het beza digde omroepbestel begint het jonge, snelle en wilde imago van Veronica forse slijtageplekken te vertonen. Knollen en gaten die zo groot zijn dat ze niet meer zijn te verstellen door louter het pira ten- en jonge honden-verleden van de om roep in herinnering te roepen. Veronica moet het nu van de programma's hebben. Daar de programmamakers van Veronica ook niet jong, snel en wild meer zijn, moet de omroep steeds vaker een beroep doen op de buitenlandse amusementsmarkt. Op zichzelf geen probleem, want er wordt buiten de grenzen vaak betere televisie gemaakt dan er binnen. Maar Veronica heeft blijkbaar niet het talent in huis om het goede uit de bergen pulp te halen. American Gladiators is een van de nieuwste wangedrochten die de omroep in huis heeft gehaald. Amerikaans spektakel van een tenenkrommende simpelheid. Men neme een bombastisch uitgevoerde arena, zet daar uitzinnig publiek omheen en laat een aantal mannen en vrouwen tegen el kaar in het strijdperk treden. De onderdelen waarop zij strijden variëren van ballen in mandjes werpen, tegen een muur op klaute ren, elkaar van een verhoging zwaaien en een stormbaan. De door te veel fitness en te zware gewich- ten mismaakte lieden hebben zich in hoog- opgesnede en strakke sportkleding gehesen zodat de onnatuurlijk opgeblazen arm-, borst- en beenpartijen er nog beter uitsprin gen. Het geheel wordt bijna absurd afge maakt met een heel klein koppie bovenop de buiten alle proporties vallende romp. In iedere aflevering komen ook vier 'gewo ne' mensen de arena binnen. Zij bevechten elkaar op een wat minder theatrale manier, hebben doorsnee-sportkleding aan en zien er vergeleken bij de gladiatoren uit als ziekelijke bleekneusjes. Helemaal normaal zijn ze niet. Als de presentator maat bodybuilder ge perst in Italiaanse haute couture hem suc ces wenst, gromt een van de deelnemers iets onverstaanbaars en schudt met zijn vuisten naar het publiek. Het publiek heeft zo zijn favorieten en laat dat weten ook. Bijkans vliegen de aanhangers van Laser de fans van Swift naar de strot. De minder fanatieke toeschouwers scanderen de naam van hun lieveling, wapperen met de clubkleuren van hun idool en zwaaien met spandoeken. Een hoop uitzinnige idiotie om een paar over elkaar heen struikelende man nen en vrouwen. De presentatie is in handen van twee in pak gehesen 'Hulken', die zich een chroni sche keelaandoening schreeuwen met het opzwepen van deelnemers en publiek. De ta ken zijn keurig verdeeld. Degene met de meeste geestelijke bagage mag de deelne mers tijdens de introductieronde vragen stel len, de minder goed bedeelde levert com mentaar bij de spelletjes. American Gladiators is niet meer dan een slechte circusact. De makers proberen je de indruk te geven dat gladiatoortje-spelen top sport is. Maar daar heeft het allemaal niets mee te maken. De spelonderdelen vallen het beste te vergelijken met de 'zeepbaan' uit Zeskamp. Vooral simpel amusement dus. Liepen de deelnemers aan Zeskamp nog weieens te lachen en gekheid te schoppen, de kandidaten van American Gladiators werpen zich bloedserieus op hun taak. Woedend als ze een partijtje bal-in-mand-gooien verliezen en tot tranen toe bewogen als ze winnen. Een grote kleurrijke poppenkast voor volwassen mensen, die zich met open ogen laten mee sleuren in het grote niets. Want dat is kortge- zegd de inhoud van American Gladiators. Net zo komisch als Herman Berkien in de paro die op Veronica's Nieuwslijn, net zo sportief als het oplossen van een kruiswoordpuzzel en net zo spannend als het groeien van gras. Beetje al te gladde drama-serie bij TROS Nobele lui, met een hart van goud en armen vol spieren: The A- Team. Wekelijks vertoonde de TROS deze in vriendelijke saus ge marineerde actie- en vechtfilms. Dat is nu verleden tijd, maar ken nelijk heeft de TROS heimwee naar dergelijke produkten, gezien de programmering vanaf vanavond van de nieuwe zevendelige Ameri kaanse serie Elite. „Elite in actie voor de redding van de aarde", schrijft de TROS trots in een persbericht. En daar valt niets op af te dingen. De om vangrijke bedreigingen van het milieu spelen een belangrijke rol in deze door Paramount geprodu ceerde serie. De hoofdrollen in de Elite wor den gespeeld door een mooie, doortastende zakenvrouw, een Ro bin Hood-achtige onderzoeker die zich in de jungle beter thuisvoelt dan in het harde, hectische stadse leven en zich voor alle (on)be- dreigde diersoorten inzet, een vooraanstaande chirurg, een atoomfysicus van zeldzame klasse, een befaamde bioloog en een huurling die nog kan vliegen ook. James Bond Zet deze helden tegen de achter grond van het gegeven, dat het milieutechnisch snel bergafwaarts gaat met moeder Aarde. Een olierampje hier, een kemontplof- fing daar, verstikkende smog weer ergens anders. Werk zat voor een ieder die de milieuschandalen aan de kaak wil stellen. De Elite schuwt geen enkel middel, al moeten re geringen worden gepasseerd of de heersende bureaucratie genegeerd. De inspanningen van de zes wor den niet altijd beloond, want waar blijft de spanning anders, niet waar? Om de kijkers te binden is het logisch dat er wat geromanti seerd wordt en dat sommige per sonages wel erg aan James Bond doen denken. Jammer is het echter wel, dat er van die overdreven knappe, goedgeschoren, welbe spraakte, goedgekapte, goedgekle- de vrouwen en mannen voor de hoofdrollen zijn gekozen. Het maakt het geheel robot-achtig en dat is jammer, omdat het uit gangspunt - het milieu - zo aardig (Elite, vanavond om 20.05 uur, Nederland 2) HILVERSUM Liefhebbers van Cheers opgelet! Vanavond zendt de NCRV van af 22.13 de 200ste aflevering uit van deze serie. Een dubbellan- ge aflevering, waarin gesprek ken met oude en nieuwe spe lers en fragmenten uit het be gin met serveerster Diane Chambers (Shelley Long) en de inmiddels overleden Coach (Nicholas Colasanto). Ook aan dacht voor de verschillende liefdesrelaties in de serie. De 200ste aflevering van Cheers was in de Verenigde Staten het best bekeken programma van het seizoen. (Cheers, vanavond, Neder land 1,22.13 uur) De oude cast van Cheers, nog met serveerster Diane Chambers en Coach. ARCHIEFFOTO Coby Bras, die een jaar geleden door een bankroet en een verliesbeurt 12.000 gulden misliep, is ditmaal wèl in de prijzen gevallen. FOTO FRANK FAHRNER Vast hoogtepunt van de avond is voor veel mensen nog steeds Hans van der Togt's 'Rad van Fortuin'. Honderd au to's en zevenentachtig droomkeukens zijn er in de afgelopen 637 uitzendin gen 'uitgegaan'. En de koek is nog lang niet op: met ingang van maandag 7 sep tember start RTL 4 met een nieuwe reeks afleveringen. Op een bijzondere manier: in een 'special' van een uur wordt teruggeblikt op hoogte- en diep tepunten van 'Het Rad' en krijgen drie Super-Verliezers - die op het allerlaatste moment een half jaarsalaris aan hun neus voorbij zagen gaan - een herkansing. Panda was bij de opname. Kookdroom De tribune is bevolkt met auto- en keukenwinnaars uit het ver leden. Van de autowinaars is 's morgens op de parkeerplaats een filmpje gemaakt dat later in de uitzending zal worden ge monteerd. Aan de gelukkige be zitters van een fonkelnieuwe keuken was verzocht een attri buut daaruit mee naar de studio te nemen. Iedereen heeft aan die oproep braaf gehoor gege ven: er wordt gezwaaid met pol lepels, staafmixers en deegrol lers. Voor mij is een keuken niets meer dan een ruimte waarin je zo af en toe eens een eitje balct, maar ik schijn zo ongeveer de enige in de studio te zijn met die gedachte. Keramische platen, in- bouwkoelkasten.voorprogrammeerbare magnetrons en kantelbare braadspitten: dat is je ware! Voor mevrouw Corrie Rensink uit Le lystad bijvoorbeeld, was het een van de mooiste dagen uit haar leven toen ze af gelopen voorjaar winnares werd van 'Het Rad' en ze de glimmende kook droom in haar huis kon laten inbou wen. Daarvoor moest eerst haar oude keuken worden gesloopt en het laten inbouwen van de nieuwe kostte haar 4500 gulden. Geen enkel bezwaar. „Zo'n prachtige keuken winnen, dat overkomt je toch maar eens in je leven? Ik ben er heel, heel erg blij mee. En elke keer als ik sta te koken, dan denk ik aan 'Het Rad'." Ook Aaltje uit Almere moet nog bijna hyperventileren als ze denkt aan de dag dat zo'n luxe inbouwwonder het hare werd: „Het was het mooiste dat ik ooit heb meegemaakt, op mijn trouwdag na. Hoewel, misschien was dit nog wel mooier Auto-winaar Bert de Groot kijkt ja loers naar Aaltje. Hij is blij met zijn nieuwe vervoermiddel, dat wel, maar hij had toch veel liever een keuken gewon nen: „Want ik had al een auto." Maar ik neem aan dat u toch ook al een keuken had? Natuurlijk had Bert een keuken, maar die kon niet in de schaduw staan van de kookfeno- menen die 'Het Rad' met gulle hand uitdeelt. Zenuwachtig Het opnemen van de 'special' duurt lang. Er gaat van alles kapot, eerst de 'sampler', het apparaat dat de gelui den bij het behalen van een joker of een bank roet produceert En ver volgens begeeft een van de 'flippers' van de draaibak het. „Dat krijg je nou als je gaat spelen met pechvo gels", meent Peter Hor- vers van weekblad 'Pri vé. „We kunnen van daag beter spreken van 'Het Rad van Ongeluk'." De drie arme kandida ten worden met de minuut zenuwachti ger. Van der Togts assistente Leontine stelt ze keer op keer op hun gemak. Ze heeft vanwege de bijzondere uitzending een extra feestelijke jurk aan, voor haar uitgezocht door Yteke Spoelstra, vaste kleedster bij 'Het Rad'. löeding uitzoe ken voor Leontine is niet makkelijk, al dus Yteke: „Ze heeft maat 34-36, en het is niet eenvoudig in die maat iets te vin den. Bovendien, Leontine is een per soon, met een heel eigen stijl, heel an ders dan de assistentes van 'Prijzen slag'. En het mag natuurlijk niet te kort zijn, anders staat ze elke keer als ze haar armen omhoog doet in haar blote De kleding voor Hans van der Togt le vert minder problemen op: „Hans heeft een heel goeie maat, hij moet alleen uit kijken dat hij niet dikker wordt." Heeft hij daar dan aanleg voor? „Als hij ten nist niet. Anders wel." Er kan weer doorgegaan worden en eindelijk, eindelijk zijn de opnamen klaar. Kandidate Riet uit Laren is voor de tweede keer de grote pechvogel: ruim 11.000 gulden en een glimmende auto gingen aan haar neus voorbij. Coby Bras, die een jaar geleden door een bankroet èn een verliesbeurt 12.000 gulden misliep is ditmaal wel in de prij zen gevallen. In de komende weken zal ze meemaken wat vele gelukkigen vóór haar overkwam: het af- en aanrijden van besteldiensten die de koelkast, de wasmachine en de andere gewonnen heerlijkheden komen afleveren. Voor de school De meeste prijzen zijn voor ex-pechvo gel Henk de Brijn. Dat mag ik u eigenlijk nog helemaal niet vertellen, u moet ten slotte de uitzending nog gaan zien, maar aangezien Nederlands Grootste Familieweekblad een en ander al lang en uitgebreid aan de natie heeft ver klapt, hoef ik ook niet meer geheimzin nig te doen. Al het geld en alle prijzen die Henk gewonnen heeft zijn voor de LOM- school in Oss, waarvan hij directeur is. „Dat was ik de vorige keer ook van plan, maar toen ging het mis en verloor ik op het laatste moment de tienduizend gul den die op de teller stonden. Nu heb ik een auto, een DAT-recorder, een was droger, een compostmolen, een pla fond-ventilator, een Wat heeft uw school aan een wasdro ger?, vraag ik. „Hoe ik het precies ga doen, weet ik nog niet. Die plafond-ventilator is in ie der geval voor de koffiekamer, daar staat het altijd blauw. De auto kan ik bij opbod verkopen. En wat de rest betreft denk ik erover een loterij te organiseren, het geld dat die zal opbrengen komt dan ten goede aan de school." „Gaat echt alles naar de school?" wil zijn vrouw weten. „Alles", antwoordt de gelukkige win naar van de zeshonderdachtendertigste uitzending van 'Het Rad van Fortuin'." En hij mompelt tegen mij: „Voordat ik thuis ben, heb ik ruzie." Het Wereldje PANDA DE L'ISLE CLOSE UP STRIPS Lex Harding vecht schorsing aan HILVERSUM CPP De op non-actief gestelde radiodirecteur van Veronica, Lex Harding, heeft een kort geding aangespannen tegen de omroep om zijn schorsing ongedaan te maken. Veronica schorste Harding na publicaties over zijn plannen om een nieuw commer cieel radiostation op te zetten. Volgens Ve ronica is zijn werk als radiodirecteur onver enigbaar met zijn activiteiten buiten de omroep. Harding is het daar niet mee eens. De laatste maanden heerst er onrust on der het personeel over de toekomst van Ve ronica. Volgens een woordvoerder van de omroep is dat het logische gevolg van de reorganisatie die de omroep op dit moment doormaakt. „Rob Out is een paar maanden geleden opgestapt als algemeen directeur en media directeur geworden. We hebben het rap port gehad van onderzoeksbureau KPMG, waaruit blijkt dat de structuur binnen het bedrijf niet goed is en er is een interim man ger binnengehaald." BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10