Meer winst ING 'Verzekeringen duurder' Hollanditis in tsarenstad Petersburg Economische groei in EG mogelijk stuk lager Economie Hollands Pottertje naar VS AKZO wil Spaanse vezelfabriek redden Schuld bij Van Gils zeker 165 miljoen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 7 Queen Elisabeth niet naar Rotterdam Rotterdam De Schiedamse werf Wilton-Fijenoord heeft naast het net gevist met de reparatie-order van de Queen Elisabeth II. In een nek-aan-nekrace heeft de Duitse concurrent Blom und Voss de opdracht van acht miljoen gulden in de wacht gesleept. Volgens Wilton-directeur ir. D. Schuurmans is WF goedkoper, maar kunnen de Duitsers het karwei sneller klaren. De Queen Elisabeth II liep vorige maand voor de Amerikaanse kust op de rotsen. De bodem van het schip werd daarbij beschadigd. Halfjaarcijfers Total flink lager parus De Franse oliemaatschappij Total heeft haar resultaat over de eerste helft van dit jaar met 47 procent zien dalen. De nettowinst in de eerste zes maanden van 1992 bedroeg 1.9 mil jard franc 633 miljoen) tegen 3,6 miljard franc in dezelfde pe riode van vorig jaar. Total zette in de eerste helft van dit jaar voor 68,8 miljard franc 23 miljard) om tegen 69,6 miljard franc in de eerste zes maanden van 1991De onderneming schrijft de winstdaling toe aan de vermindering van de vraag naar olieprodukten en aan de lagere marges op de raffinage-ac- tiviteiten. De invloed van de slechte economische omstandighe den wordt nog eens versterkt door de zwakke dollar. Wellicht lagere rente Bundesbank berlun De Duitse Bundesbank komt in eigen land onder steeds sterkere druk te staan om de rente te verlagen. Het gezagheb bende Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW) liet gis teren weten dat de centrale bank niet moet aarzelen om de rente te verlagen nu de kans op een economische recessie groter wordt en het gevaar voor inflatie kleiner. De Bundesbank houdt vandaag haar tweewekelijkse vergadering en zou dan kunnen besluiten tot een wijziging van de rentetarieven. In het buiten land bestaat al langer kritiek op het hoge rentepeil in Duitsland. De daaruit voortvloeiende kracht van de mark heeft geleid tot zware druk op de koersen van de dollar, het pond sterling en an dere valuta's. Voor andere landen is het daardoor moeilijk de rente te verlagen om de economie de nodige impulsen te geven. KOPENHAGEN RTR-ANP De Europese Commissie heeft haar raming voor de economi sche groei in de EG opnieuw moeten verlagen. In mei werd voorspeld dat de groei zou uit komen op 1,7 procent, maar nu houdt de commissie het op nog maar 1,5 procent. Dit heeft de Deen Henning Christophersen, lid van de Europese Commissie voor economische zaken, ver klaard op een symposium in Kopenhagen. De Europese Commissie raamde de groei vorig jaar de cember nog op 2,25 procent voor dit jaar. Christophersen ziet geen tekenen dat de econo mische situatie volgend jaar duidelijk beter is. „De geringe groei zal leiden tot een toene ming van de werkloosheid", al dus de Deen. Volgerts Christophersen is het onmogelijk een sterkere econo mische groei te bereiken zolang de reële rente (het verschil tus sen rente en inflatie) op het hui dige „historische hoge" niveau blijft. Stijging netto resultaat zeven procent hoger amsterdam gpd-anp De Internationale Nederlanden Groep (ING) noemt het bedrijfsresultaat over de eerste helft van dit jaar 'bevredi gend'. ING meldt een nettowinst van 758 miljoen. Dat is een stijging ten opzichte van vorig jaar met 7,2 pro cent. Het concern NMB, Postbank en Nationale Ne derlanden verwacht over heel 1992 'minstens' gelijke tred te houden met de ontwikkelingen in 1991. Het inte rimdividend wordt verhoogd van 1,49 tot 1,55. een soortgelijke ontwikkeling. Terwijl het resultaat op levens verzekeringen in Noord-Ameri- ka steeg, kwam het in Neder land „enigzins lager uit". Zo ging ook het resultaat op de schadeverzekeringen vooruit, behalve in Nederland. Terwijl het hele concern ook in moeilijker economisch vaar water de winstgroei redelijk weet vast te houden meer dan de RABO en minder dan ABN/AMRO ziet de verhou ding tussen kosten en baten er bij ING minder rooskleurig uit. Daarvoor zijn al eerder een aan tal bezuinigingsoperaties aan gekondigd, die onder meer tot een vermindering van het aan tal personeelsleden moet lei den. In totaal werkten er op 30 juni jongstleden bij ING ruim 50.000 mensen, waarvan 30.664 in Ne derland. Dat aantal in Neder land is al enkele jaren vrij sta- De stijging van vrijwel alle cij fers binnen het ING-concem lijkt oppervlakkig gezien in schril contrast met de onrust onder personeel en vakbonden over de ophanden zijnde reor ganisaties. Daarom moet de kanttekening worden gemaakt dat de redelijk positieve cijfers - zeker tegen de achtergrond van de minder florissante economie - vooral in het buitenland zijn gerealiseerd. In de banksector groeide de kredietverlening in Nederland aan particulieren sinds januari met 2,3 procent en aan de zake lijke relaties met 1,5 procent tot (samen) meer dan 106 miljard gulden. Gezien de kwakkelde economie geen dramatische cij fers, maar de internationale kre dietverlening (vooral zakelijk) groeide met 17,6 procent! In de sector verzekeringen biel, de groei zit in het buiten land. Eind 1988 werkten er bij de latere fusiepartners afzon derlijk nog maar 13.825 mensen in het buitenland, eind juni dit jaar waren dat er 19.384. Bij bij voorbeeld ABN AMRO is wel sprake van een gestage terug gang van het aantal perso neelsleden in Nederland. De twee grote Nederlandse banken zijn overigens te vergelijken. Na de fusie tus sen ABN en AMRO waren er veel dubbelfuncties, terwijl NMB, Postbank en Nationale Nederlanden op een aantal ter reinen aanvullend zouden moe ten werken. Opvallende resulta ten blijven daarbij echter voor alsnog uit. Nu de extra baten uitblijven, zullen ook bij ING de kosten omlaag moeten. In een toelich ting bij de halfjaarcijfers noemt het ING-bestuur daarbij de in tegratie van verzekeringsdoch ters RVS en Victoria-Vesta in Nederland en RVS en De Vader- landsche in België. Bij de ban- kengroep zal het aantal compu tercentra teruggebracht worden van zes naar drie en onderzocht wordt een aantal „niet-bedrijfs- gebonden" activiteiten uit te besteden. Veelal wordt hiermee bedoeld service-activiteiten als catering, beveiliging etc. Verwachting topman Frans concern: Verzekeringen worden duurder. Consumenten en bedrijfsleven in Europa moeten op korte termijn rekening houden met premiestijgingen van voor al schadeverzekeringen. Dat verwacht althans topman Claude Bébéar van de Franse verzeke- ringsmultinational Axa, moederbedrijf van Equity and Law. Bébéar bracht gisteren een bezoek aan Neder land. Hij zei dat verhogingen logisch zijn gezien de slechte resultaten in de branche. De winst in de sector verzekeringen staat ook internationaal onder druk, al liggen niet steeds dezelfde oorza ken daaraan ten grondslag. Met name in Scandinavië zijn grote bedrijven in de problemen gekomen. Volgens Bébéar komt dat door minder overheidscontrole. Verder noemde hij Italië. Daar leidt de macht van mafia er toe dat verzekeraars de neiging hebben het zuiden te mijden. De integratie van de NMB Postbank Groep en NMB Bank in het ING-concem wordt op 9 september voor het publiek zichtbaar. Dan wordt een kolossale reclamecampagne gestart. Een tipje van de sluier is al opgelicht zoals op deze foto van een reclamebord aan het Kennemerplein in Haarlem te zien is. foto united photos de boer Directie Ten Herkei BV op zoek naar derde smaak LOOSDRECHT EDWARD DE VRIES LENTSCH Het bedrijf H. Ten Herkei BV in Nieuw Loosd- recht is niet beroemd om zijn biergistpillen, hoestsiroop, bruistabletten of wasverzachter. Nee, het bekendst zijn de zwarte kussentjes met de héle sterke dropsmaak; de Potter's of Potter tjes. Om die reden zou directeur R. Ten Herkei (36) gerust 'Mr. Potter'*op zijn visitekaartje kun nen laten zetten. De typisch Hollandse keelver- zachter is van zijn driehonderd produkten de meest befaamde. „Als ik ergens voor het eerst kom en vertel dat ik directeur van Ten Herkei bent, reageren de mensen pas als je eraan toevoegt: van de Potter tjes. Die kent iedereen", zegt Ten Herkei. Hij heeft vergevorderde plannen om ook aan de an dere kant van de oceaan de 'spraakmakende smaakmaker' te introduceren. Het rode doosje (de milde variant) moet het in de States helemaal gaan maken. „Ik hoop eind dit jaar de eerste zending naar Califomië te sturen. We hébben de Pottertjes ge registreerd onder de naam Potter's Tickle Guards. Dat betekent zoiets als kriebel-bewaking." Ten Herkei legt uit dat de toevoeging Tickle Guards om twee redenen noodzakelijk is. „De Amerikanen kennen de naam Potter s niet. Uit onderzoek is ons gebleken dat ze bij het horen van de naam Potter's denken aan whisky. Dus moet je een naam bedenken die meteen duidelijk maakt wat er in het doosje zit. Omdat de Ameri kanen niet gewend zijn aan de echte dropsmaak, beginnen we eerst maar eens met het milde Pot tertje. We starten rustig op een nieuwe markt waar we ver van af zitten." Die behoedzame aanpak is kenmerkend voor het familiebedrijf waar R. ten Herkei de derde ge neratie vertegenwoordigt. „Ik wil iets toevoegen aan het bedrijf. Groei is voor mij belangrijk. Maar je moet geen gekke sprongen maken, niet te hard willen gaan. Ik heb een grenzeloze fantasie, maar ben inderdaad wel behoudend." Ten Herkei is nauw betrokken geweest bij de campagne om Potter's ook populair te maken bij mensen jonger zijn dan dertig. Daarvoor introdu ceerde de fabrikant de milde versie van het Pot tertje. „Dat is zonder meer een succes gewor den." Verkoopcijfers noemt hij niet. De concur rentie onder meer Wybertjes-maker Gaba in Hil versum, leest immers mee. „Het jongere publiek vindt rood iets lekkerder." Reclame Voor het aanboren van de jongerenmarkt is als eerste stap in een reclame-campagne gebruik ge maakt van opvallende billboards op NS-stations met een grootformaat poster waarop een punk meisje, dat de smaak van Pottertjes heeft ontdekt, een nette jongen om de hals vliegt. „De bekend heid van het merk is onder jongeren vanaf zestien jaar gigantisch gestegen. Maar het was een hele stap om met een gedistingeerd merk als Potter's te komen tot een reclame-uiting", vertelt Ten Herkei. Met zichtbare tegenzin geeft Ten Herkei na veel aandringen ten slotte toe dat er al een jaar lang wordt nagedacht over een derde smaak. „Maar Bedrijf wil aandelenpakket terugkopen is nog helemaal niks. Met de ontwikkelingsfase is doosje was bijvoorbeeld al vijf jaar geleden in Directeur Ten Herkei poseert ontspannen voor de poster, die de 'brave' Pottertjes ook bij de jeugd bekend heid moeten geven. foto tonkastermans heel veel tijd gemoeid. De invoering van mild heeft drie jaar gekost. Je gaat het testen. Dat doen we in het buitenland." De kans bestaat dat mensen straks op hun va kantie-bestemming eerder de nieuwe Potter's lijn in de winkel tegen komen, dan thuis. Het rode BARCELONA RUUD DE WIT Het Arnhemse chemieconcern AKZO gaat proberen een eerder verkocht aandelenpakket van 57,5 procent in de Barcelonese kunstvezelfabriek La Seda terug te krijgen. Op 26 juli vorig jaar verkocht AKZO zijn meerderheidspakket voor een symbolisch bedrag van één peseta aan de Catalaanse advocaat Soler Prado. De Spaanse vakbonden, de rege ring van Catalonië, de overge bleven schuldeisers en kleine aandeelhouders hebben die overdracht nooit willen accep teren. De bekendmaking van AKZO is een verrassing en goed nieuws voor de circa 1.500 over gebleven arbeiders van het in li quiditeitsproblemen verkerende bedrijf. De Spaanse pers maakte 'ogettj- Spanje te koop. „Een derde smaak is de uitda ging. We hebben gezien dat er ruimte in de markt deze week bekend dat is voor een tweede smaak en dat je kan uitbrei- ke samenwerking met den. Het doel blijft altijd de vergroting van het markt aandeel (nu ongeveer twaalf procent). Je moet niet denken dat je er bent, want dan ben je er niet meer." partner, het Taiwanese be- drijf Hualon, juist vanwege de kwestie rond net aandelenpak ket dreigde af te ketsen. Weinig hoop op verkoop failliete boedel Bruggehoofd voor Nederlandse handel in Rusland ANTWERPEN ANP De curator van het failliete con fectiebedrijf Van Gils Interconti nental (VGI) heeft tot nu toe drie miljard Belgische frank 165 miljoen) aan schulden boven water gehaald. Circa 55 miljoen is verschuldigd aan de bank ABN/AMRO. Verder is het bedrijf in België nog 20 miljoen aan sociale premies schuldig. De rest van de schulden is volgens curator mr. W. Smets verdeeld over Duitse, Italiaanse en Nederlandse leveranciers. Mr. Smets is bang dat VGI reddeloos verloren is. De 176 personeelsleden, die in het Bel gische Essen werkten, zijn in middels voor het overgrote deel ontslagen. Met het voortschrij den van de tijd acht mr. Smets de kans dat zich nog een serieu ze gegadigde voor de failliete boel meldt steeds kleiner wor den. De curator staat voor de moeilijke taak het financiële kluwen te ontwarren waarin Van Gils verzeild is geraakt. Hij kan dit niet alleen en is dan ook van plan een deskundige aan te stellen. Ook de rechtbank in Antwerpen zal dit waarschijnlijk doen, aldus Smets. De leveranciers zullen, indien zich geen gegadigden melden, voor circa 135 miljoen de boot ingaan. De opbrengst van de verkoop van de activa, naar schatting een kleine 30 mil joen, gaat naar de ABN en de sociale zekerheid, aldus Smets. ROTTERDAM HANS ROODENBURG Hollanditis heerst in Sint Petersburg. Ruim honderd vijftig Nederlandse zakenlieden en notabelen reizen dezer dagen naar de oude tsarenstad. Daar is een ma nifestatie georganiseerd om de handel en betrekkingen tussen Rusland en het Westen te intensiveren. Ook zo'n tweehonderd vooraanstaande Russen zullen het pro gramma bijwonen. Rotterdam en Amsterdam hebben broederlijk 'een zakenbrug' geslagen naar Rusland. Zaterdag opent mi nister Bukman van landbouw, natuurbeheer en visserij in Sint Petersburg het kantoor van de Stichting 'Hol land Trade Bridge' dat als steunpunt gaat fungeren voor Nederlandse en Russische zakenlui die met elkaar contact willen zoeken. Bij dit initiatief van de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Amsterdam, alsmede van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering, hebben zich zesen twintig bedrijven en organisaties aangesloten. Een jaar geleden werd ten kantore van voorzitter R.P.M. de Bok van de Rotterdamse Kamer van Koop handel het idee geboren om in te spelen op de nieuwe economische ontwikkelingen in de Russische Federa tie. De Rotterdamse Kamer had al goede ervaringen met een steunpunt in het Chinese Shanghai. Omdat ook bij de Amsterdamse Kamer van Koophandel ge dachten bestonden om een handelsrelatie met Rusland aan te gaan, hebben de voorzitters de handen ineenge slagen. „We hebben bewust voor Sint Petersburg gekozen en niet voor de hoofdstad Moskou", vertelt voorzitter B.A. van Doom van de Stichting Holland Trade Bridge. „In Moskou is het een warwinkel van bureaucratie. Voor dat je daar werkelijk iets van de grond hebt, ben je vele jaren ouder, grijzer en wijzer. Bovendien is St. Peters- burg een industrieel centrum waar vijf miljoen mensen wonen en werken." De stad was historisch ook al het handelscentrum van Rusland. De Bok: „Een andere reden is dat Rotterdam en Sint Petersburg zusterhavensteden zijn. Die vriendschaps relatie wilden we verder uitbouwen naar een ecor sche functie." En dat lijkt aardig te lukken. Voorname lijk bedrijven uit Rotterdam op het gebied van trans port, fruithandel, landbouwprodukten, chemie, expedi tie, havensleepvaart, baggerwerken, elektronica, assu rantiën en zelfs een impresariaat voor artiesten, musi( en theater willen via Holland Trade Bridge zaken gaan doen met Rusland. Elke deelnemer mag (een beperkt aantal dagen) van het steunpunt gebruik maken. De kosten per jaar zijn begroot op drie tot vier ton. De bijdrage per bedrijf is dus zeer beperkt. Van Doom: „Zo'n steunpunt is ont zettend maWcelijk. Ie hoeft als bedrijf niet meer alles zelf te regelen, want je hebt een man daar zitten die in gangen heeft of vindt. Je kunt je geld er zo uit hebben." Hij wijst erop dat het uiteraard niet de bedoeling is dat het eenrichtingsverkeer wordt: Nederlandse bedrij ven die zaken willen doen in en met Rusland. „Het moet duidelijk tweerichtingsverkeer worden. Voor Rus sen die contact willen zoeken met Nederlanders is HTB er ook. Uiteraard komen dan de participanten van de stichtingen als eersten aan de bak. Die tweezijdigheid werkt. Dat hebben we met het steunpunt in Shanghai ervaren dat al vijf jaar bestaat. In Rotterdam zit nu de grootste concentratie van Chinese bedrijven in Neder land." Van Doom bevestigt dat het zaken doen in Rusland nog vaak gepaard gaat met steekpenningen, provisies, commissies en andere vormen van corruptie. „Tijdens het communistische bewind werd op grote schaal ge knoeid. De directies van staatsbedrijven streken vaak percentages op. Er zijn heel wat schandalen geweest. Het is dan ook heel moeilijk om van zoveel comiptie ineens over te schakelen naar een democratische maat schappij met minder van die uitwassen." La Seda lijdt al enige jaren zware verliezen. Daarom be sloot AKZO vorig jaar zijn aan delenpakket te lozen. Ook be taalde AKZO vorig jaar 150 mil joen gulden van de uitstaande schuld van La Seda aan de ban ken terug. Maar de Spaanse vakbonden, de regering van Catalonië, res terende schuldeisers en ook de overgebleven kleinere aandeel houders weigerden zich hierbij neer te leggen. Volgens een woordvoerder van AKZO in Arnhem zijn de gesprekken om uit de impasse te komen, gevoerd op initiatief van de regering van Catalonië, de Generalitat AKZO vindt nu dat Soler Prado zich niet heeft gehouden aan de afspraak dat de aandelen zouden worden aangeboden aan de overige aandeelhouders. In plaats daar van heeft de omstreden advo caat zich steeds meer als enige eigenaar van het meerderheids pakket voorgedaan. AKZO heeft bij geheime on derhandelingen twee eisen ge steld. Allereerst moesten alle rechtszaken tegen AKZO on middellijk worden stopgezet. Dit is inmiddels gebeurd. Daar naast heeft AKZO geëist dat het niet met het aandelenpakket van 57,5 procent zal blijft zitten als het erin slaagt de eerdere verkoop aan Soler Prado onge daan te maken. Stad Rotterdam start met bank ROTTERDAM ANP Stad Rotterdam Verzekeringen is deze week gestart met de SR- Rank. I >r bank werkt uitsluitend voor de onafhankelijke verzeke ringsadviseur Hierdoor krijgt hij de mogelijkheid, behalve verzekeringen, ook bancaire za ken als hypotheken en leningen aan te bieden. De SR-Bank staat onder toe zicht van De Nederlandse hc Bank. De verplichtingen van de bank worden door Stad Rotter dam gegarandeerd. De dienst verlening start met drie spaar- produkten. Directeur van de bank is B. Kats (37), afkomstig van ABN AMRO.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7