Tegenstanders Panic binden in Toestand Dubcek kritiek Algerije stevent af op 'guerrilla-strijd' Nicaragua vraagt om hulp na vloedgolf Buitenland Tadzjiekse radio: Nabijev afgezet Nabijev eerste president Bush speelt Sinterklaas Patriarch boos over zendingswerk Malawi veroordeeld Massagraven geven doden prijs in verwoeste stad SOMALIË WORDT MET UITSTERVEN GIRO 6108 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 aan zijn ruggegraat en borstkas. De chauffeur is inmiddels aan geklaagd wegens het veroorza ken van „lichamelijk letsel". Dubcek is geopereerd om ge broken ruggewervels te zetten en de druk op het ruggemerg te verminderen. Rocen zei dat Dubcek na de operatie bij ken nis was. „Wij kunnen met hem communiceren. Maar hij voeg de er aan toe dat de toestand van Dubcek kritiek bleef. „Hij moet nu genezen en wij moeten mogelijke post-operatieve com plicaties voorkomen. De VToegere Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek heeft gisterochtend een drie uur durende operatie aan zijn rug gegraat ondergaan. Hoofdchi rurg Milan Rocen van het Praagse Na Homolce-zieken- huis zei dat de toestand van de 70-jarige Dubcek nog steeds kri tiek was. Dubcek de architect van de 'Praagse lente' in 1968 en tot voor kort parlementsvoorzitter raakte dinsdag bij een ver keersongeluk zwaar gewond Maria: was ze er nu wel of niet? cold spring De meningen zijn verdeeld: was Maria er nu wei of niet, maandagnacht in het stadje Cold Spring in de Amerikaanse staat Kentucky? Sommigen zagen lichtflitsen, anderen ontdek ten een huilend Mariabeeld, weer anderen zagen haar in een boom, maar volgens bisschop William Hughes van Kentucky is er „niets wonderbaarlijks" gebeurd. Enkele weken geleden werd voorspeld dat Maria op 31 augustus in Cold Spring zou verschij nen. Negenduizend mensen kwamen kijken. Mis afgelast wegens Nationaal Front Reims In de kathedraal van het Franse Reims komen de och tendmissen zondag te vervallen. Aartsbisschop jean Balland be sloot daartoe wegens een bijeenkomst van het rechts-extremisti- sche Nationaal Front. Partijleider Jean-Marie Le Pen zal op het plein voor de kathedraal zijn campagne tegen het verdrag van Maastricht openen. Le Pen wilde voor het begin van de bijeen komst de mis bijwonen. 'Stroessner terug naar Paraguay' Rio de janeiro» De voormalige Paraguayaanse dictator Alfredo Stroessner keert mogelijk op korte termijn terug naar zijn vader land. Dat heeft de Braziliaanse krant O GLobo gisteren gemeld. Stroessner leeft op het moment in ballingschap in Brazilië. De onderhandelingen met de Paraguayaanse overheid over een te rugkeer zouden in een vergevorderd stadium zijn. Stroessner werd in februari 1989 afgezet. Tientallen rebellen gedood in Senegal dakar Tientallen Senegalese rebellen zijn gisteren gedood bij gevechten met het Senegalese leger. De slachtoffers waren aan hangers van de Beweging van Democratische Krachten van Casamance (MFDC). De groepering strijdt voor de onafhanke lijkheid van de zuidelijke regio Casamance. Zimbabwe vermindert maïsrantsoenen harare Vijf miljoen hongerende Zimbabwanen zullen het moeten doen met nog minder maïs, om precies te zijn: met een kwart van wat zij nodig hebben om te overleven. De regering verminderde gisteren de rantsoenen voor de helft van de bevol king. Er zouden onvoldoende schepen zijn om maïs te importe- Binnenlands paspoort Rusland weg moskou Het binnenlandse paspoort in Rusland wordt afge schaft. Daarmee komt een volledig einde aan de beperking van de bewegingsvrijheid van de Russische burgers. De paspoorten worden vervangen door identiteitsbewijzen waar niet langer et nische achtergrond, burgerlijke staat of strafblad in staan ver meld. Leden bewind Mengistu voor rechter addis abeba» Mensen die tijdens het bewind van de Etiopische dictator Mengistu hoge functies hebben bekleed, zullen worden vervolgd wegens oorlogsmisdaden. Ongeveer 1.270 van hen zit ten gevangen in twee kampen in de buurt van de hoofdstad Ad dis Abeba. Mengistu vluchtte in mei 1991 naar Zimbabwe. Duits asielzoekerscentrum afgebrand ketzin Het geweld tegen buitenlanders in Duitsland houdt aan. Gisternacht werd een aanslag gepleegd op een opvangcentrum voor asielzoekers in Ketzin, ten westen van Berlijn. Het gebouw brandde volledig af. De 44 aanwezige buitenlanders konden op tijd in veiligheid worden gebracht. algiers anp-r De Algerijnse autoriteiten raken steeds meer verwikkeld in een hardnekkige strijd met het Isla mitische Reddings- of Heils- front (FIS). Bijna acht maanden geleden werd het FIS door de Algerijnse regering beroofd van een zeker lijkende verkiezings overwinning. Ondergronds ope rerende guerrilla-strijders voe ren aanvallen uit op politie- en veiligheidstroepen. Sinds februari zijn bij gevech ten met fundamentalistische guerrilla-eenheden al meer dan 120 politiemensen en soldaten om het leven gekomen. Vorige week woensdag vielen bij een bomaanslag op het internatio nale vliegveld van de hoofdstad Algiers negen doden en 124 ge wonden. Bij een gijzeling in een flat in de stad Blida kwamen gisteren drie agenten om het leven. Bij een aanval op een politiepatrouille in een nabijgelegen district vie len twee doden. Nicaragua heeft gevraagd om internationale hulp voor de slachtoffers van de vloed golframp. Na een aardbeving in de Stille Oceaan met een kracht van 7,0 op de schaal van Richter werd de Westkust gisteren ge troffen door metershoge golven. Zeker 90 mensen vonden de dood. 150 mensen worden nog vermist. In de overspoelde kust plaatsen werden honderden nuizen vernield. „De zee heeft ons peld. Ineens zwom ik in mijn ei gen huis en dreven mijn meu bels om mij heen", zei de 47-ja- rige Socorro Lopez uit Masa- chapa. Twee van zijn kleinkin deren, 2 en 4 jaar oud, kwamen om het leven. President Viola Chamorro heeft het leger ingezet om hulp te bieden aan de slachtoffers. Het Rode Kruis en andere hulp organisaties hebben tenten en andere hulpgoederen naar het getroffen gebied gestuurd. Agence France Prwse Er komt geen motie van wantrouwen tegen de federale premier van Joegoslavië, Milan Panic. De Servische Socialistische Partij (de voormalige communisten) en de Radicale Partij lieten gisteren weten hun afgevaardigden te hebben aangeraden de maandag door hen aangekondigde motie niet te steunen. Daarmee lijkt de machtsstrijd tussen Panic en de Servische president Slobodan Milosevic voorlopig in het voordeel van de premier te zijn beslecht. DEN HAAG-BELGRADO GPD-Rtr-AP Volgens diplomaten zou de val van Panic, die sinds zijn aantre den in juni de faam geniet een 'vredestichter' te zijn, het op de Londense vredesconferentie van vorige week begonnen vre desproces ernstig bemoeilijken. Dobrica Cosió, de federaal pre sident van het uit servië en Montengero bestaande 'Joego slavië', liet, net als de Monte- negrijnse afgevaardigden, eer der al weten Panié te zullen steunen. De SPS en radicalen waren van mening dat Panic in Lon den de belangen van Servië heeft geschaad door voor te stellen de oude grenzen van alle republieken, dus ook Bosnië, te erkennen. Ook drong hij aan op het openen van een dialoog met de nu vanuit Belgrado bestuur de, vroeger autonome Servische provincie Kosovo. De bevolking daar is in meerderheid Alba- Radovan Karadzic, president van de Servische republiek in Bosnië-Hercegovina, heeft zijn milities opdracht gegeven hun zware wapens op elf punten on der VN-toezicht te plaatsen. Hij liet weten dat de wapens wel gebruikt zullen worden uit zelf verdediging. De elf punten lig gen rond de vier belangrijkste londen ap steden van Bosnië-Hercegovina. dat voor 70 procent in Servische handen is. igentur GPD GemewchapptVr PnvSemt ndent IPS Inter Press Servce RTR Reuter 'Diana gaat dit najaar weg bij Charles' In Londen was vorige week overeengekomen dat 'binnen 96 uur' de zware wapens onder VN-toezicht zouden worden ge plaatst, maar een uiterste da tum is niet genoemd. De Lon dense EG-conferentie zal van daag, mede onder auspiciën van de VN, in Genève worden voortgezet. MOSKOU-DOESJANBE Voor de Tadzjiekse president Rachmon Nabijev lijkt het doek gevallen. Hoewel er enige ver warring bestaat over de positie van de 62-jarige president lijkt het er op dat Nabijev het moet afleggen tegen de steeds sterker wordende oppositie. Volgens een verklaring op de Tadzjiekse radio, die werd op gevangen door de Britse om roep BBC, is Nabijev afgezet. De verklaring werd volgens de ra dio uitgegeven uit naam van het voorzitterschap van het parle ment en het kabinet. Gisteren werd in het parle ment een motie van wantrou wen aangenomen tegen de on dergedoken president. Volgens waarnemers zal het parlement pas morgen beslissen over het lot van Nabijev. Het is echter nog de vraag of het parlement Nabijev naar huis kan sturen, aangezien hij door het volk is gekozen. Volgens het Russische persbureau Itar-Tass is Nabijev bereid af te treden. De 35 regeringsfunctionaris sen die gevangen werden ge houden door een groep tegen standers van de regering zijn gisteravond vrijgelaten. De woordvoerder van de groep, Mohammed Dust, zei dat de bezetting van het presidentiële paleis vandaag wordt opgehe- DOESJANBE Rtr-AP-DPA De in 1930 geboren landbouw ingenieur Nabijev kwam in 1982 voor het eerst aan de lei ding in zijn republiek, toen hij secretaris-generaal van de com munistische partij werd. Vijf jaar later verloor hij die functie. Maar in 1990 bracht de partij hem terug aan de top als eer ste presient van het zelfstandige Tadzjikistan. Hij kreeg een zeer gespreide op positie tegenover zich, groten deels van moslim-fundamenta listische huize. In mei kwam het, na wekenlange betogingen voor het paleis, tot een deling van de macht met de oppositie. Sindsdien verplaatste de machtsstrijd zich vooral naar het zuiden van het land, het bolwerk van fundamentalisti sche moslims. Het protest be reikte echter ook de hoofdstad Doesjan be. Peking China heeft gisteren woedend gereageerd op de aankondiging van de Amerikaanse president Bush 150 F- 16 gevechtsvliegtuigen aan Taiwan te zullen leveren (foto). De Chinese minister Qian Qichen (buitenlandse zaken) sprak van „een zeer ernstig incident". Hij waarschuwde Washington voorde „ernstige gevolgen" van het besluit De aankondiging van Bush (op foto in Texas) is een nieuwe stap in het verkiezingsoffensief van de president, waarin hij met de geldbuidel in de hand de achterstand op zijn Demo cratische rivaal Bill Clinton probeert in te lopen. De produk- tie van de F-16's zal Texas extra banen opleveren, en Bush extra stemmen. In Zuid-Dakota maakte Bush gisteren een grootscheeps subsidieprogramma voor de graanexport bekend. Waarde: 3,2 miljard gulden. De president reisde door naar Texas, waar hij de boeren trakteerde op 1,2 miljard gulden. Extra banen komen er ook in Missouri door de verwachte leve ring van F-15'saan Saudi-Arabië Eerder deze week hield Bush al uitverkoop in Florida en Louisiana door te beloven dat de regering voor vrijwel alle kosten van de orkaan Andrew zal opdraaien. In totaal komt dat neer op bijna 50 miljard gulden. FOTO REUTER WIN MCNAMEE Patriarch Aleksej II van de Russisch-Orthodoxe Kerk is teleurgesteld over de reactie van westerse christenen op de veranderingen in Oost-Europa. Hij had verwacht dat deze christenen de ortho doxen in Oost-Europa zouden helpen bij het her stel van het evangelisatiewerk onder de mensen die jarenlang onder een atheïstisch systeem heb ben moeten leven. Maar in plaats daarvan pro beerden westerlingen, die zichzelf als zendelin gen en predikers aandienden, orthodoxe kerkle den voor hun kerk te winnen. Aleksej vertrouwt erop dat de orthodoxe kerken in Oost-Europa deze invasie uit het Westen even Nairobi frans vj goed zullen doorstaan als „de nog ergere tijden correspondent van vervolging en aanvallen" onder het c Aleksej, in 1990 gekozen tot patriarch van Mos kou, toonde zich gisteren in zijn afscheidstoe spraak als voorzitter van de Conferentie van Eu ropese Kerken (CEC) niet alleen bezorgd over het zendingswerk van westerse christenen onder or thodoxe gelovigen. Hij vreest ook voor een ver zwakking van de internationale oecumene, door dat de kerken te zeer in beslag worden genomen door de problemen in eigen land. De regering van Malawi maakt zich schuldig aan zeer ernstige onderdrukkingspraktijken om politieke opponenten het zwij gen op te leggen. Dat zegt de mensenrechtenorganisatie Am nesty International in een van daag gepubliceerd rapport. Het regime van dictator Has tings Kamuzu Banda, zou de af gelopen vier maanden enkele honderden tegenstanders heb ben gearresteerd en zonder pro ces gevangen hebben gezet. Zij hadden zich kritisch uitgelaten over het repressieve éénpartij- systeem van Banda. De arrestanten worden ge marteld en vinden in een aantal gevallen de dood. Amnesty geeft net voorbeeld van een zeer klei ne cel waarin maar liefst 285 ge vangenen bij elkaar zaten. En kelen kwamen door verstikking om het leven. Prinses Diana gaat de komende herfst bij haar echtgenoot, prins Charles, weg. Dat meldde de Britse boulevardkrant The Daily Express gisteren. De krant ba seerde zich op uitlatingen van niet nader aangeduide vrienden van Diana. De prinses heeft volgens de krant dat tijdstip uitgekozen in verband met het feit dat prins Henry, de jongste zoon van Charles en Di, net als zijn 10-ja- rige broer William op kost school gaat. „Diana heeft dan geen directe familiebanden meer die haar gevangen hou den in een steeas ongelukkiger huwelijk", zo schrijft The Daily Express. Buckingham Palace kwam niet met een reactie op het bericht. Georgië heeft geen Russische troepen nodig Georgië stelt geen prijs op de komst van Russische troepen om de opstand in Abchazië on der controle te brengen. Dat heeft de Georgische vice-minis ter van buitenlandse zaken, Aleksandr Kavsadze, gisteren aan de vooravond van de Rus- sisch-Georgische top over de si tuatie in Abchazië. gezegd. Kavsadze zei dat hij destijds bij het conflict in Zuid-Ossetië geen bezwaar had tegen zo n vredesmacht, „maar ik zie de noodzaak ervan voor Abchazië niet in." Hij verklaarde zich niet nader. Centraal bij de onderhande lingen zal de terugtrekking van de Georgische troepen staan. Kavsadze zei dat Georgië niet zal ingaan op terugtrekking als voorwaarde voor onderhande lingen. Indonesië wil gesprek Timor JAKARTA Rtr Indonesië is bereid te zonder voorwaarden vooraf met Por tugal te praten om te pogen een oplossing te vinden voor de kwestie Oost-Timor. Dat heeft president Suharto gezegd. De VN hebben nooit het Indone sisch beheer erkend over de vroegere Portugese kolonie, die in 1975 door Indonesië werd ge annexeerd. Arrestatiebevel medewerkers Collor de Mello BRAaUA-SAO PAULO Rtr-PPA De Braziliaanse politie heeft gis teren justitie verzocht twee voormalige medewerkers van de president CoUor de Mello te mogen arresteren. Het gaat om de voormalige secretaris van Collor. Claudio Vieira, en ex- campagneleider Paulo Cesar 'PC' Farias. Beiden worden ver dacht van intimidatie van getui gen in het grote corruptieschan daal en tegenwerking van poli tie en justitie. Farias, een per soonlijke vriend van Collor, is tevens de de belangrijkste ver dachte in het schandaal. Ondertussen brokkelt de steun voor Collor steeds meer af en wordt de kans met de dag groter dat hij niet de 168 stem men behaalt in het Braziliaanse parlement om afzetting te voor komen. marcus tanner the independent De ziekmakende lucht, als van doperw tjes, stijgt op uit de hopen aarde aan de rand van Mostar. Een jonge soldaat wijst naar de grote krater waar een paar dagen eerder de lichamen van 93 vermoorde moslims zijn ontdekt. Hij had geholpen de lichamen uit te graven, zwaar geha vend na weken onder de grond. „Ik moest het lichaam van mijn tante identi ficeren", zegt hij. De meeste mensen zeggen dat er ten minste drie massagraven nog niet zijn ontdekt. „Er zijn plekken vlakbij de frontlinie waar we nog niet kunnen ko men. Maar we zullen ze spoedig opgra ven" zegt de soldaat. „Honderden men sen uit Mostar zijn verdwenen, zonder dat iemand weet waar ze zijn." De geïdentificeerde slachtoffers waren bijna allemaal plaatselijke moslims, ge vangen genomen en overgebracht naar interneringskampen toen de Serviërs een deel van de stad hadden veroverd. Zij werden vermoord en aan de oostelijke standsrand in een massagraf gegooid voordat de Serviërs zich in juni in paniek terugtrokken. In het centrum van Mostar bereidt een imam zich voor op de begrafenis van twee slachtoffers die een dag eerder door fèmilieleden zijn geïdentificeerd. De af gelopen dagen zijn 85 lichamen in een park herbegraven. Sommige graven zijn van strijders. Op een houten bordje staat: „Mike de Engelsman". Niemand schijnt meer te weten van deze Britse vrijwilliger. Familieleden en krijgsmakkers klonteren samen rond de begraafplaatsen. Er zijn maar weinig mensen in Mostar die geen familielid begraven hebben liggen in het park. De imam zegt: „Ik moest het li chaam van mijn neef identificeren. Alle mensen uit de stad hoopten dat hun ver miste familieleden in een kamp achter de Servische linies werden vastgehou den. Nu zien we dat ze allemaal zijn ver moord." De oorlog in Bosnië heeft het hart van Mostar uitgerukt, de oude Turkse hoofd stad van Hercegovina. De oude wijk. met haar skyline van minaretten, puntdaken en boogbruggen over de rivier Neretva is door weken van Servisch bombardement bijna helemaal verwoest. Het weinige dat aan het bombardement was ont snapt, werd door de zich terugtrekkende Serviërs platgebrand. Nu stappen Kroatische soldaten triom fantelijk door dit verlaten stedelijke land schap van ruïnes. Mostar is uitgeroepen tot regionale hoofdstad van het Kroati sche 'Herceg-Bosna' en zij hebben alle macht in handen. De nieuwe Kroatische bazen houden niet van buitenlandse journalisten en houden niet van vragen over de islami tische graven. „Jullie Engelsen zijn alle maal Servische Chetniks", schreeuwde één van de nieuwe militaire comman danten van Mostar. „De Chetniks heb ben jullie gestuurd en jullie zouden moeten worden gearresteerd. Ga hier onmiddellijk weg." Een soldaat die naast hem stond joeg me met de kolf van zijn geweer het gebouw uit. HELP! Goes 444444858 ABN-AMR0 Stichting Hulp Somalië

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5