'Actie nodig tegen groei gokcafés' Ziektewetpremie straks per bedrijf 'Vooral kleine bedrijven ontduiken regels' Binnenland Speciale SOS-lijn voor boeren met problemen Niet automatisch verlies van Nederlanderschap 2 5 s Terug naar de wildernis Nieuw middel vergroot kansen na hartinfarct Spiekvrije rekenmachine DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst den haag gpd-anp Boeren en boerinnen in het hele land kun nen vanaf vandaag bellen met een speciale agrarische SOS-lijn. In Zwolle zitten acht ex-collega's die de beller te woord staan. Volgens de overkoepelende Zwolse SOS- hulpdienst bellen agrariërs niet zo snel al gemene hulpdiensten, omdat ze niet wor den begrepen door 'burgers'. „De vrijwilligers hebben allemaal een agrarisch verleden", aldus Hanneke Mees ter, coördinatrice van de agrarische SOS- lijn. „Zij zullen de problemen van boeren makkelijker herkennen." De telefoonlijn wordt gefinancierd door het Koningin Juli- anafonds en een aantal kerkelijke instan ties. Volgens coördinatrice Meester hebben boeren in de afgelopen jaren herhaaldelijk gevraagd om een aparte hulpdienst. Een agrarische SOS-lijn is volgens haar noodza kelijk, omdat boeren een 'aparte plaats' in de maatschappij innemen. „Ze vormen een afgebakende groep in de samenleving met specifieke problemen. De christelijke boerenbond NCB is inge nomen met het initiatief. Vertrouwensper soon Rinus Aarssen: „Boeren hebben steeds meer angst voor de toekomst. De strengere milieuwetgeving, gedwongen bedrijfsbeëin diging en beperking van de landbouwpro- duktie leiden tot steeds hogere psychische druk. Iemand met een agrarische achter grond begrijpt dat beter". De SOS-lijn is elke maandag- en donder dagavond, woensdagochtend en zondag middag te bereiken op nummer 038- 227740. Vliegtuigbom bleek kermisbootje ruswuk Tijdens werkzaamheden op het baanvak Rijswijk-Delft ontdekten NS'ers gisteren plotseling op een langwerpig metalen ding. Een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog, was de eer ste reactie. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) werd on middellijk gewaarschuwd en het treinverkeer stilgelegd. Bij na der onderzoek door de EOD bleek de 'bom' echter een onschul dig metalen kermisbootje dat op zijn kop in een greppel lag. Stoptreinen vanuit Rotterdam reden tot Delft en vanuit de rich ting Amsterdam tot Den Haag HS. Bestuur SHS eist tonnen terug den haag Het bestuur van de Stichting Haags Sociaal-cultureel werk (SHS) gaat enkele tonnen terugvorderen van zeker zeven verdachten die betrokken zouden geweest bij subsidie-fraude. Volgens advocaat Groen kan dat bedrag na nader onderzoek nog oplopen. Tegen de verdachten loopt nog een strafrechtelijk vooronderzoek. Over enkele maanden wordt bekend wat hun ten laste wordt gelegd. De gemeente Den Haag is vooralsnog niet van plan geld terug te vorderen van de SHS. „Uit onderzoek moet eerst blijken wat precies met subsidies is gebeurd", aldus een woordvoerder. Bejaarde vier maanden dood in stoel Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren een 73-jarige vrouw dood aangetroffen in haar woning. Uit haar post leidt de politie af dat de vrouw al vanaf mei dood in haar stoel moet heb ben gezeten. De wijkagent ontdekte de dode vrouw toen hij in de lege benedenwoning een verkeerd bezorgd poststuk moest ophalen en de lijklucht rook. In de straat staan de meeste wo ningen leeg in verband met een renovatie. De vrouw had wel fa milie, maar leidde volgens de politie „kennelijk een eenzaam, teruggetrokken leven". Zij is een natuurlijke dood gestorven. Groep bekent verkrachtingen zaanstad Een groep jonge Zaandammers, die anderhalve week geleden werd aangehouden na de verkrachting.van een 32-jarige Amsterdamse in het recreatiegebied Het Twiskc, heeft bekend daar nog drie andere vrouwen te hebben verkracht. Alle slacht offers werden bij het Centraal Station van Amsterdam met een auto opgepikt door een van hen. Buiten de stad stapte de rest van de groep, in leeftijd variërend van 16 tot 21 jaar, in. De poli tie kon de daders achterhalen nadat een getuige het nummer noteerde van de auto waarmee de Amsterdamse werd meegeno- Staatslening brengt 7 miljard op den haag De inschrijving op de jongste staatslening (8,25 pro cent) heeft zeven miljard gulden opgebracht. De gemiddelde uitgiftekoers kwam uit op 99,98 procent, de obligatie heeft een looptijd van vijftien jaar. Het ministerie van financiën is „zeer tevreden" over de opbrengst. De lening is de vijfde in 1992. De financieringsbehoefte van de staat wordt voor dit jaar geschat op 47,4 miljard gulden. Hiervan is nu 40,3 miljard binnen. Nederlanders die een andere nationaliteit krijgen, verliezen niet langer^ automatisch hun Nederlanderschap. Dat is nu wel zo. Als zij nog een duidelijke binding met hun vaderland hebben, kunnen zij de Neder landse nationaliteit in principe behouden. Dat staat in het nieuwe wets voorstel tot aanpassing van de Rijkswet op het Nederlanders chap, dat de bewindslieden van justitie gisteren voor advies naar de Raad van State hebben gestuurd. Justitie zal per geval beoorde len of iemand Nederlander kan blijven. Dat hangt ook af van het land waarvan een Nederlan der de nationaliteit verkrijgt. Sommige landen, waaronder Simons: Uurtarief voor specialisten middelburg «anp Staatssecretaris Simons van volksgezondheid vindt dat spe cialisten per uur in plaats van per verrichting kunnen worden betaald. Hij onderstreept hier mee de stelling die prof. J. Greep, hoogleraar van de Rijks universiteit Limburg, gister avond in Middelburg poneerde. Greep ziet in deze verande ring een manier om de over schrijding van de met de spe cialisten overeengekomen to- taalkosten terug te dringen. Si mons benadrukt dat verzekerin gen en specialisten hier samen een systeem voor zouden moe ten opstellen. Bij het huidige ta- rievensysteem bestaat de verlei ding dat de specialist aan een behandeling nog een medische verrichting toevoegt, aldus Si mons. Of een arts nu een uur praat met een patiënt of dia gnostische verrichtingen uit voert, moet wat de honorering betreft geen verschil maken. g Onderwereld maakt vaak gokhal van bar De onderwereld neemt in grote steden steeds vaker cafés en andere horecagelegenheden over en vormt ze om tot gokhallen. Daartegen moet actie worden ondernomen. Dat zou kunnen via een speciaal artikel in de nieuwe Al- coholwet. Deze wet moet de huidige Drank- en horeca- Apeldoorn Een jong leeuwe-aapje schreeuwt het uit als het de injectienaald op zich af ziet komen. Samen met 23 soortgeno ten kreeg het dier gisteren in Apeldoorn een tetanusinjectie als voorbereiding op het vrije leven. De 24 aapjes zijn in Europa grootge bracht en worden binnenkort in Brazilië los gelaten in het oerwoud. Leeuwe-aapjes wor den met uitsterven bedreigd. Een aantal van hen krijgt een radiozendertje mee om te kun nen bepalen waar ze gaan en staan. foto anp frans van der linde wet gaan vervangen. Dit stelt drs. M. van Iwaarden, topambtenaar op WVC belast met het alcohol-, drugs- en ta baksbeleid, in het blad Trefpunt van het ministerie. Van Iwaar den spreekt van „een wildgroei van malafide gokcentra in de grote steden". Volgens de ambtenaar wordt elke te koop aangeboden hore cazaak die goed loopt, opge kocht door de onderwereld. Bij die transacties gaat het om zul ke hoge bedragen dat een hore- ca-ondernemer met goede be doelingen er niet meer tegenop kan. Als de onderwereld het café of de snackbar eenmaal in handen heeft, wordt de zaak volge stouwd met gokautomaten. De verkoop van een biertje of een zakje patat wordt dan bijzaak. Het grote geld wordt met de au tomaten verdiend. Op WVC maakt men zich gro te zorgen over het toenemende gebruik van gokautomaten. Naar schatting zijn er 200.000 mensen met gokproblemen in Nederland. Volgens Van Iwaar den staan steeds meer jongeren achter de gokkasten. Voor hen zou gokken wel eens verslaving nummer één kunnen worden, verwacht hij. De topambtenaar wijst erop dat gokverslaving vaak samengaat met geldge brek. De kans op crimineel ge drag neemt daardoor toe. WVC wijt de hausse in gokau tomaten en de toenemende gokverslaving onder meer aan het beleid van het ministerie van economische zaken. Daar wil men gokken zoveel mogelijk legaal maken, vooral om illegale gelegenheden de wind uit de zeilen te nemen. Van Iwaarden waarschuwt ook tegen de krasloten. Dat zijn loten waarbij de koper door het wegkrassen van een laagje meteen weet of hij iets heeft ge wonnen. Die zijn legaal omdat de opbrengst naar sport en maatschappelijk werk gaat. Maar ook daaraan kan een mens verslaafd raken. Op de krasloten komt in het vervolg dan ook een waarschuwing te staan: 'Krassen kan verslavend werken. Doe het met mate'. Weinig ziekte, lagere premie den haag gpd-anp De ziektewetpremie die werkge vers en werknemers moeten be talen, wordt vanaf 1 januari per bedrijf vastgesteld. Staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken hoopt met die maatregel een la ger ziekteverzuim te bereiken. Op dit moment geldt per be drijfstak een gemiddelde ziekte wetpremie. Alle bedrijven beta len die, ongeacht of zij onder of boven dit gemiddelde zitten. Het kabinet en de Tweede Ka mer denken dat dit een flinke aanpak van het ziekteverzuim in de weg staat omdat een indi vidueel bedrijf daar verder geen voordeel van heeft. De premie differentiatie moet dat verande ren. Bij een lager ziekteverzuim dan het gemiddelde in een sec tor gaat de premie omlaag. Als het ziekteverzuim hoger ligt dan het gemiddelde, gaat de premie omhoog. De staatssecretaris zei giste ren in Eindhoven dat ze ver wacht dat de ziektewetpremies volgend jaar omlaag kunnen. Dat laatste houdt verband met een tweede, politiek veel meer omstreden plan. Het betreft de verplichting voor werkgevers het loon in de eerste drie (kleine bedrijven) respectievelijk zes (grotere bedrijven) ziekteweken uit eigen zak door te betalen. Ze mogen zich daarvoor dan niet meer, zoals nu, bij de bedrijfs verenigingen verzekeren. De ziektewetpremie kan voor be drijven vervolgens omlaag om dat alleen nog aan langdurig zieken ziekengeld wordt uitbe taald. Nederland, stellen als voorwaar de dat mensen hun oude natio naliteit opgeven. Het wetsvoor stel maakt het ook mogelijk dat buitenlanders die de Neder landse nationaliteit verwerven, hun oorspronkelijke nationali teit behouden. In het wetsvoorstel zijn ook bepalingen opgenomen die schijnerkenningen van buiten landse kinderen door Nederlan ders moet tegengaan. De kinde ren worden vaak gebruikt voor illegale adoptie of prostitutie. In het wetsvoorstel worden nieuwe eisen gesteld. Alvorens de Ne derlandse nationaliteit te krij gen, moet het kind na de erken ning en voor zijn meerderjarig heid ten minste drie jaar wor den verzorgd door degene die hem heeft erkend. enschedeStudenten van de Ho geschool Enschede kunnen bij examens en tentamens niet meer spieken door gebruik te maken van hun 'zakjapanner'. Met ingang van dit nieuwe schooljaar zijn zij verplicht gebruik te maken van een door de school voorgeschre ven spiekbestendige rekenmachi ne. Tientallen scholen willen dit jaar paal en perk stellen aan het gebruik van geavanceerde zak computers die over zo'n groot ge heugen beschikken dat er allerlei spiekbriefjes in konden worden opgeslagen. Op de middelbare scholen was met name de Black Box populair, een zakcomputer die NMB-Postbank cadeau gaf aan jongeren die een rekening open den. De Hogeschool Enschede heeft voorlopig 3000 zakcompu ters aangeschaft die de studenten voor de kostprijs van 25 gulden kunnen afnemen. FOTO CPD REINIER VAN WILLIGEN Wanneer iemand na een hartin farct een middel krijgt dat de bloeddruk verlaagt, vergroot dit de overlevingskansen. „Vooral mensen die na een infarct een hart hebben dat in slechte con ditie verkeert, zullen van deze bevinding profiteren", aldus de Nederlandse hartspecialist dr. J. Kingma die samen met anderen een deel van het onderzoek naar het effect van het medica ment verrichtte. Een recente Amerikaans-Ca- nadese studie bii 2.231 patiën ten toont aan dat het middel Captopril, dat de patiënten ge middeld tien dagen na een hart infarct werd toegediend, een gunstige uitwerking heeft. De arts, die als cardioloog en kli nisch farmacoloog is verbonden aan het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein, en dr. W. van Gilst van de afdeling Klinische Far macologie van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, test ten zelf ook het middel Captop ril uit bij 300 patiënten in 11 Nederlandse ziekenhuizen. De kans op sterfte neemt bij toediening van de medicamen ten af met 19 procent. Het risico van een nieuw infarct neemt bij deze therapie af met 37 procent. De kans in een ziekenhuis te moeten worden verpleegd als gevolg van een aanval is 22 pro cent Ideiner. In de Nederlandse studie, waarbij de onderzoekers het middel Captopril in tegenstel ling tot hun Amerikaanse en Canadese collega's direct na een hartinfarct toedienden, werd niet naar de sterfte geke ken, maar wel naar de veiligheid en doelmatigheid van het medi cament. Kingma stelt vast dat Captopril ook veilig is wanneer het al direct na binnenkomst van de patiënt in het ziekenhuis wordt gegeven. Fusie CVB en SNS bank rond den haag gpd De fusie tussen de Centrale Volksbank (28 kantoren, 632 agentschappen) en de SNS bank (288 kantoren) is rond. Vanochtend maakten beide banken bekend met terugwer kende kracht tot 1 januan 1992 te fuseren. De nieuwe bank is in grootte de zevende van Neder land. De fusie zal geen nadelige gevolgen hebben voor de 2.40D werknemers. De Meeuw Jg, modulaire bouwsystemen I dl yoghurt, 2 eet lepels mayonaise, 1-2 eetle pels citroensap, 2 theelepels citroenrasp en 2 eetlepels ge hakte peterselie. Meng alles in een kom en voeg naar smaak aan deze citroen yoghurtsaus wat suiker, pe per of zout toe. Lekker als sla saus bij avocadosalade, of bij gebakken vis. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. yoghurt'. I postzegels >tenboek|e i yoghurt FNV over vervoer gevaarlijke stoffen: Proces-verbaal voor chauffeur lekkende auto den haag rob hirdes Niet alle chauffeurs die gevaarlijke stof fen vervoeren, zijn zich bewust van de ri sico's. Vooral kleine bedrijven willen nog wel eens de hand lichten met de op zich strenge regels van de overheid. Het aan tal ongevallen valt weliswaar mee, maar er hoeft maar iets fout te gaan of de ge volgen zijn niet te overzien. Dat bleek dinsdag maar weer eens toen de A9 lang durig moest worden afgesloten vanwege een lekkend vat in een vrachtwagen. Nauwelijks de helft van de vrachtrij ders ontvangt bij een rit de voorgeschre ven informatie in de vorm van een geva- renkaart en een vrachtbrief, waaruit de aard van de lading moet blijken. Maar zelfs wanneer ze de verplichte informatie wel krijgen, vinden ze die in de regel ma tig tot onvoldoende. Bij gebrek aan gegevens is het niet ver wonderlijk dat de chauffeurs onbewust afwijken van de speciale routes voor ver voer van gevaarlijke stoffen. Dat kan ook bijna straffeloos, want de controle door het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen is incidenteel. Vijftig procent van de vrachtrijders is nog nooit of minder dan eenmaal per jaar gecontroleerd. Dat bleek uit een enquête van de Ver- voersbond FNV van begin 1989. Volgens FNV-woordvoerder Fons Tuinstra is sindsdien niets wezenlijks veranderd. Behalve dat per 1 januari van dit jaar de Arbeidsomstandighedenwet, de zogehe ten Arbowet, ook voor de vervoerssector van kracht is geworden. Tuinstra: „Je zou toch op z'n minst verwachten, dat nu in tensiever wordt gecontroleerd door het korps controleurs, de politie en de ar beidsinspectie. Om de introductie van die wet, te benadrukken. Maar dat ge beurt dus niet." De FNVer vindt dat de regelgeving in theorie voldoende is. „Maar in de prak tijk wordt er nogal eens de hand mee ge licht. Dat komt omdat het in een deel van de transportwereld een jungle is. En in de jungle gelden nu eenmaal andere wetten." Zonder all^ kleine bedrijven over één kam te willen scheren, heeft Tuinstra sterk de indruk dat excessen zich vooral daar voordoen. „Die zitten economisch nogal knijp. En dan rijst al gauw de vraag of het bijvoorbeeld wel echt noodzakelijk is beschermende kleding voor de chauf feurs aan te schaffen." Volgens de FNV-woord voerder kun nen vooral de slecht renderende onder neminkjes een gevaar opleveren doordat ze het niet zo nauw nemen met richtlij nen en voorschriften. „Er is maar één gek nodig om een ramp te veroorzaken. En wij vrezen dat dit soort gekken op de weg zich niet tot één beperkt. Grote transporteurs zijn in dat opzicht wat be- duchter om hun goede naam te verlie zen. Geloof me dat ze bij Nedlloyd met gekromde tenen zitten ais één van hun auto's op z'n kant ligt." De nog jonge Bedrijfsgezondheids dienst Wegvervoer is dit jaar begonnen een risico-inventarisatie te maken voor de transportbedrijven, die zich toeleggen op het vervoer van gevaarlijke stoffen. Inmiddels zijn de arbeidsomstandighe den bij duizend bedrijven in kaart ge bracht. Volgens directeur A. Smit schort het nogal eens aan de veiligheid van chauf feurs en bijrijders. Bijna de helft van de chauffeurs moet het laden en lossen af en toe helemaal zelf opknappen en meer dan de helft is daar in elk geval regelma tig bij behulpzaam. Daarbij zijn ze vrij wel allemaal wel eens in aanraking geko men met de stof. Hetzij door spetters op de huid of kleren, hetzij door het vast pakken van laad- of losgereedschap. Ook zeggen ze af en toe vrijkomende gassen of dampen te hebben ingeademd, waar door ze geïrriteerde ogen of slijmvliezen kregen, benauwd werden of huiduitslag of brandvlekken kregen. AMSTERDAM De chauffeur van de vrachtwa gen die dinsdag een chemische vloeistof op de A9 lekte en daar mee een verkeerschaos veroor - /.Likte, heelt gisteien VU1 de rijkspolitie in Ouderkerk aan de Amstel een proces-verbaal ge kregen. Ook tegen de transport onderneming waarvoor de chauffeur reed, is proces-ver baal opgemaakt. Uit onderzoek is volgens een woordvoerder van de rijkspolitie gebleken dat verschillende bepalingen van de Wet Vervoer Gevaarlijke Stoffen zijn overtreden. De chaufïeqr had geen vervoersdocument hij zich, er was geen zogenoemde afzendersverklaring, ae chemi sche stoffen zaten in een niet gesloten verpakking en de la ding was niet goed vastge maakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3