'Het is net een super-enge film' Tibetanen zijn vreedzame weg naar autonomie beu Paus staat stil temidden van veranderingen Feiten &Meningen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 2 Medewerkers in Rode Kruis-trein aangeslagen door leed Bosnische vluchtelingen WIM STEVENHAGEN De bibberige stem van Leo Peters stoot een understatement uit: „Ja, het doetje wat." In werkelijkheid is hij erg geëmotioneerd. Veel van de 503 Bosnische vluchtelingen die hij gisteren op het centraal sta tion van Zagreb heeft zien instap pen in de Rode Kruis-trein, zijn aangeslagen, hondsmoe en „ern stig getraumatiseerd". De groep arriveert vandaag in Utrecht. ZAGREB JOOP BREEDVELD De Rode Kmis-bemanning weet dat nog een lastige missie wacht Uiteindelijk geeft ook de sociaal-psychiatrische ver pleegkundige dat grif toe. „Mijn somber ste verwachtingen zijn uitgekomen. Sommige mensen hebben al zeker drie dagen niet gegeten. Een enkeling is gees telijk zelfs zo in de war dat hij niet eens weet dat de trein als eindbestemming Nederland heeft." De reis met ongewisse afloop roept bij de ontheemden totaal uiteenlopende re acties op. Kleine kinderen bijvoorbeeld vallen meteen aan op de appels, bana nen en sinaasappels die de zestig Rode Kruis-medewerkers uit de regio Rotter dam en Leeuwarden in de coupé hebben gelegd. Ze zijn zo hongerig dat ze niet eens rea geren op de kolossale filmcamera's en alsmaar klikkende fototoestellen die voor de open zijramen worden geduwd. Ook ouderen, gewonden, militairen in ge vechtstenue en jonge weduwen laten de het media-geweld over zich heenkomen zonder het minste spoortje emotie te to nen. Murw zijn ze, tenminste de mees ten. Gedwee poseren hun holle ogen voor de Kroatische TV-camera, die van de BBC, een Nederlandse omroep, Duit se camera's, of desnoods voor nog een priemende lens uit Nederland. Schietparty Gelatenheid overheerst op het station van Zagreb in de vijf uur dat het duurt om alle vluchtelingen aan boord te krij gen. Tussen zeven en twaalf uur arrive ren, met soms flinke tussenpozen, de bussen. De mensen zijn uit tien opvang centra geselecteerd. Zelfs uit de buurt van Osijek, op zo'n driehonderd kilome ter afstand van de Kroatische hoofdstad, komen de nieuwe, tijdelijke, inwoners van Nederland. Meestal verloopt de bus reis voorspoedig. Soms niet. Zoals met het kleine konvooi dat een fors opont houd oploopt als de bussen in de heu vels rond de stad midden in een schiet partij verzeild raken. De vluchtelingen komen uit deze trip ongeschonden te voorschijn. De Bosniërs die zijn uitverkoren om in Nederland uiteindelijk in een van de drie opvangcentra (Roermond, Zuidlaren of Den Bosch) weer op verhaal te komen, zijn in het recente verleden vaak minder gelukkig geweest. Zoals de 38-jarige Safet Dugalic. Hij wil de op 14 juni, samen met zestig andere Bosnische soldaten, een corridor maken toen ze door Serviërs met tanks werden De 7-jarige Damir Njamcavic leunt teleurgesteld op zijn bagage. Zijn moeder is er niet in geslaagd hem en zijn zusje op de vluchtelingentrein naar Nederland te krijgen. foto reuter chris helcren bestookt. Safet kwam er met zijn verbrij zelde knie relatief goed van af. Vier colle ga's verloren het leven en 21 anderen raakten zwaai gewond. Dugalic doet zijn relaas in zakelijke bewoordingen. „Het had erger gekund. Nee, ik weet niet wat er nog gaat gebeuren. Ik ga naar Neder land en mijn vrouw en twee kinderen zitten nu in Zwitserland. Ik heb geen idee wanneer ik ze weer terugzie." De bijna emotieloze toon waarop hij in telegramstijl zijn treurige situatie be schrijft, is schrijnend. Op zijn papieren, enkele van de schamele bezittingen die hij meeneemt naar Nederland, staat dat hij sinds die tijd op de afdeling trauma tologie van het ziekenhuis in Zagreb is verzorgd. Diepe wonden Het gat dat bij Dugalic gaapt tussen zijn onbewogen verhaal en de kennelijk die pe wonden die in zijn geestelijke ge zondheid zijn geslagen, noemt Peters ty perend voor „het merendeel van deze mensen". „Behalve aan al die gewonden met arm- en beenfracturen zie je uiter lijk weinig aan de vluchtelingen die hier instappen. Sommigen lachen zelfs. Maar zodra ze in hun coupé liggen, komen soms de heftigste emoties los. Vooral de pijn van uiteengerukte families zit heel diep", aldus Peters. Een dag eerder had psychiater Marinus Vegt al gewaarschuwd dat juist achter het ontbreken van emotie vaak de ergste ellende schuilgaat. Toen zei hij dat hij het liefst heel veel mensen zou zien hui len bij aankomst in Zagreb. Er wordt echter vrijwel geen traan geplengd. Bij een enkel klein kind biggelen de tranen over de wangen, maar verder is bijna ie dereen de gevoelens de baas. Een jonge soldaat heeft er zelfs plezier in om zoveel mogelijk fotografen te vragen een kiek te maken van het macabere bouwwerk van ijzeren pinnen dat op het gips rond zijn linkerarm is aangebracht. Vergissen we ons, of spreekt er inderdaad trots uit zijn mededeling dat hij deze 'versiering' heeft te danken aan een granaatscherf? De inscheping op het station van Zagreb staat in al zijn troosteloosheid haaks op het zomerse leven, een paar honderd meter verder. Daar flaneren Kroaten in het park, of keuvelen gemoedelijk op het terras. Zagreb ademt niet bepaald een gespannen sfeer. Het gevoel dat hier meer aan de hand is dan in een wille keurig westers land, blijkt alleen uit de aanwezigheid van een fors aantal tot de tanden gewapende militairen. Zwierig Het contrast tussen de teneergeslagen stemming op het station en de bijna zwierige atmosfeer in het centrum is ook de vrijwilligster Hennie Hersbach opge vallen. „Ik dacht van tevoren dat ik vanuit kranten en via de televisie wel zo'n beetje wist wat me te wachten stond", zegt de Overschiese, die dankzij haar verpleegkundige achtergrond werd uitgenodigd om deze eerste groep van in totaal vijftienhonderd Bosnische vluch telingen in Kroatië op te halen. „Een jaar geleden was hier nog ellende. Je zou denken dat je er nog iets van terug zou zien. Maar nee, het Teven gaat onbe zorgd verder." Ze weet dat sommige Rode Kruis-colle- ga's zijn overdonderd door de hevige emoties die tijdens de treinreis losko men en dat sommigen zelfs even bij Pe ters of Vegt te biecht moesten. „Dat heb ik niet gehad", zegt ze. „Zeker, ik heb soms even moeten slikken. De werkelijk heid is toch anders dan de vele oefensi tuaties die we hebben meegemaakt. De verhalen die je nu hoort, zijn als een soort super-enge film. Zoals van die ou de man die jankend zei, 'dit is mijn va derland en nu moet ik weg'. Of die me vrouw die zich herenigt met een kind dat in een Nederlands gastgezin is opgeno men, maar intussen wel haar andere kind en echtgenoot in Bosnië achterlaat Gruwelijk als je er bij stilstaat wat zo'n afscheid inhoudt." Als Rode Kruis-mensen tijdens een spaarzame pauze even in de restauratie wagen neerploffen, gaan de verhalen vrijwel consequent over de broze geeste lijke gesteldheid van de Bosniërs. In een enkel gesprek passeren de twee hoog zwangere vrouwen die ook op de trein aanwezig zijn, de revue. Erg om over een week of twee je kind in een vreemd land ter wereld te moeten brengen, is het eensluidende oordeel. Zoals er ook volop medeleven is met enkele kleine kinderen die zo'n ernstige vorm van diarree heb ben, dat doktoren vrezen voor uitdro ging. Is er dan geen rozenbottelthee aan boord, vraagt een bijna vertwijfelde vrij williger zich af. Maar het zijn toch vooral de soort verha len zoals van de 17-jarige Sahbaz Amela die beklijven. „Tijdens een aanval op Doboj ben ik door de Serviërs, samen met alle kinderen en vrouwen, gevangen genomen." Inmiddels zijn vijfmaanden voorbij, is ze vier maanden moeder en heeft Sahbaz haar man, vader, moeder, twee broers en een zus volledig uit het oog verloren. Het zesjarig Tibetaanse jongetje Ling Rinpoche zit op zijn gouden troon in DharmsaJa, con stant omgeven door tientallen leraren, dienst boden en koks. Vijf uur per dag wijdt hij zich aan zijn studie. Ling Rinpoche is niet zomaar een Tibetaans jongetje, levend in de Tibetaanse gemeen schap in ballingschap in het noorden van In dia. Hij is voorbestemd om de leermeester te worden van de nog ongeboren volgende Dalai Lama, de spiritueel leider van de Tibetanen. Aan de voet van de Himalaya leert Ling Rinpo che de mysteries en de boeken van het la- maïstische boeddhisme. Aan het einde van de dag loopt hij naar de tempel om te bidden. Op zijn weg vouwen de Tibetanen hun handen en buigen als teken van respect. Er was weinig keus voor Ling Rinpoche. Na een gecompliceerde en afmattende zoektocht ontdekten Tibetaanse monniken dat hij de reïncarnatie was van de in 1983 overleden hoofdleraar van de Dalai Lama. Tijdens de zoektocht bestudeerden de monniken tekens en voortekens om de lijst van 690 in aanmer king komende kinderen te verkleinen. De des tijds 21 maanden oude Ling Rinpoche - wiens echte naam Teitzin Cheophag is - werd gevon den nadat hij feilloos de bezittingen van zijn voorganger wist aan te wijzen. TIBET TIM MCGIRK ROME MICHAEL SHERIDAN THE INDEPENDENT De paus is in vorm. Hij heeft zijn naaste medewerkers verrast met zijn voorspoedige herstel na de zware darmoperatie op 15 juli. Gisteren is Johannes Paulus uit de Dolomieten teruggekeerd naar zijn zomerverblijf Castel- gandolfo. Daar zoeken de pau sen al vele tientallen jaren ver koeling tijdens de hete Romein- Nu de paus weer aan de slag gaat rijst de vraag wat de 'Heili ge Vader' te doen staat. Karol Wojtyla, aartsbisschop van Krakow, werd in oktober 1978 door het Heilige College van kardinalen tot paus geko zen. De leden daarvan waren geschokt door de plotselinge dood van Johannes Paulus I en herinnerden zich nog de pijnlij ke aarzelingen van wijlen paus Paulus VI. Zij zochten naar een andere, meer bij-de-tijdse stijl. Die kregen ze zeker. Johannes Paulus II maakte strikte nale ving van de theologie tot zijn parool, stond op priesterlijke discipline, ging op in een weinig modieuze aanbidding van de Maagd Maria en gaf leiding aan een krachtige campagne, zowel in het openbaar als clandestien, tegen communistische regerin gen. Rechtvaardiging Zonder enige twijfel zal het ein de van het communisme in Eu ropa de geschiedenis ingaan als het belangrijkste tijdsbeeld van deze pauselijke regering. Toch kreeg de paus zelfs in het uur van zijn rechtvaardiging te ma ken met onrustbarende tekenen dat het uit de oppositie komen van zijn kerk geen garantie was voor getrouwheid aan de leer of voor massaal kerkbezoek. Paus Johannes Paulus II komt In de Noorditaliaanse Dolomieten bij van een zware darmoperatie. Tijdens een wandelingetje pauzeert de kerkvorst bij een klein bergcafeetje. foto reuter Het leek er zelfs op dat tijdens de strijd tegen het communis me andere elementen van het katholieke leven te kort zijn ge komen. In 1981 had een mon- signeur in de Romeinse Curie nog in vertrouwen gezegd: „Al les is Polen, Polen, aan weinig anders wordt aandacht besteed, afspraken worden niet gemaakt, officiële papieren blijven onge lezen. God zij dank is de I leilige Vader standvastig in de theolo gie, want dat is de lijm die ons samenbindt. Sinds 1978 is het pausdom ge kenmerkt door theologische rechtlijnigheid en de kastijding van liberalen en degenen die een andere mening waren toe gedaan. Om de orde van Jezuië- ten en de bevrijdingstheologen in toom te houden heeft de paus toegezien op hervatting van de discipline en een terug keer naar het centrale gezag. Steunpilaren De symbolische steunpilaren van zijn regering zijn kardinaal Ratzinger, in de Vaticaanse bu reaucratie de waakhond van de puurheid in de leer, de reli gieus-politieke sekte Opus Dei en een herlevende sociale be weging in Italië onder de naam Communie en Vrijheid. Zijn heerschappij wordt ingegeven door de trend in het moderne katholisisme zich niet te scha men voor relikwieën, profetieën en wonderen. Toch heeft de kerk in Polen zelf te maken gehad met een felle strijd over abortus en haar rol binnen het nieuwe democrati sche stelsel van het land. „Het was gemakkelijker het commu nisme te bestrijden dan het consumentisme", zei een Pool se geestelijke onlangs. Terwijl de paus uitgebreid werd geciteerd voor zijn afwijzing van het communisme, kregen zijn uitspraken tegen de uitwassen, de verspilling en banaliteiten van het westerse kapitalisme beduidend minder publiciteit. In zijn visie op een verlost Oost- Europa zou een mystiek ver bond tussen religie en nationale identiteit, vermengd met een fijnzinnig gevoel voor sociale rechtvaardigheid, de idealen van katholieke actie in de 19de eeuw herscheppen. Celibaat Dat is duidelijk niet gebeurd. De paus doet gepijnigde oproe pen tot redelijkheid aan de christenen die oorlog voeren in Kroatië, Servië en Bosnië-Her- cegovina en de Vaticaanse di plomaten houden zich bezig met vruchteloze pogingen om. vrede te vinden. Binnen de kerk presideert hij over wat in feite een verdeling is tussen de Eerste en Derde We reld. Gevormd door de moder ne Poolse geschiedenis, ver draagt zijn oordeel zelden te genspraak en heeft hij geen tijd voor de klachten en twijfels van sommige katholieken in Noord- Europa en de Verenigde Staten. In Ierland, een bolwerk van tra ditioneel geloof, dwong het re cente schandaal over het privé- leven van een bisschop tot een debat over het priesterlijk celi baat. Deze kwestie, en de rol van vrouwen in de kerk, zijn twee zaken waarop de paus de minste eensgezindheid geniet onder katholieken in de ontwik kelde wereld. De kerk is stil blijven staan, ter wijl er een wervelwind aan ge beurtenissen om haar heen draaide. De paus zelf draagt zichtbare tekenen van uitput ting en sommigen binnen het Vaticaan maken zich zorgen of zijn pausschap niet ook versle ten is nu hij beroofd is van zijn principiële tegenstander en hij gedwongen is zich bezig te hou den met dezelfde kwesties van geloof, dogma en gehoorzaam heid waar Paulus VI in augustus 1978 in zijn sterfbed over lag te tobben. THE INDEPENDENT Hij is sinds zijn derde monnik maar heeft het klooster verlaten om commando te worden. Hij is in het geheim opgeleid voor de dag dat de Tibetanen zullen opstaan tegen de Chinese be zetters. „Ik heb deze droom. Het is volle maan. De lucht is helder en ik zweef aan een parachute naar beneden naar de smalle vallei net buiten Lhasa", zegt de 45- jarige Tibetaan, die vanwege zijn nauwe banden met de Dalai Lama, de spirituele en po litieke leider van Tibet, liever niet bij zijn naam wordt ge noemd. Voorlopig blijft dit echter een droom. Tibetaanse bannelingen hebben geen vliegtuigen om paratroepen in te vervoeren. Zij hebben geen geweren. Zij heb ben geen machtige natie, zoals de Verenigde Staten, Rusland of India, die bereid is hen te steu nen in een eenzijdige en mis schien onmogelijke guerril laoorlog tegen de Chinese reus. Het grootste obstakel voor een oorlog tegen de Chinezen is echter de Dalai Lama zelf. Als Nobelprijswinnaar en een van de leidende spirituele Boeddis- Dalai Lama. tische figuren, heeft hij de Tibe tanen gesmeekt om geweld op morele en prakti sche gronden af te wijzen. „Een paar geweren hebben geen zin. Daarmee provoceer je de Chi nezen alleen", zei hij onlangs. Van 1959 tot het eind van de jaren zeventig leg den Tibetaanse guerrillastrijders sporadisch hin derlagen voor de Chinezen, maar daaraan kwam een einde toen eerst de CIA en daarna India hun steun introkken. De Chinese repressailles waren wreed, dorpen werden gebombardeerd en hon derden Tibetanen geëxecuteerd. De Dalai Lama erkent echter dat de Tibetanen in groeiende mate gefrustreerd raken over het feit dat Peking absoluut niet tegemoet wil komen aan de Tibetaanse wens voor autonomie en dat de Dalai Lama nog steeds niet kan terugkeren naar zijn kloosterpaleis Potala in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa. Lopsang Nyandala, leider van het naar onafhan kelijkheid strevende Tibetaanse Jongerencongres, zegt: „Er zijn een hoop verboden groeperingen in Tibet. De Chinezen moeten op een bepaald mo ment naar de Dalai Lama luisteren. Anders wor den wij gedwongen geweld te gaan gebruiken." De Tibetanen hebben door het uiteenvallen van de Sovjetunie nieuwe moed gekregen. Sommige functionarissen van de regering-in-ballingschap zijn er van overtuigd dat het communistische re gime van China binnen een paar jaar het veld zal moeten ruimen. „De verandering in de Sovjetu nie was vreedzaam, maar in China kan dat met meer geweld gepaard gaan", zegt een Tibetaans lid van de assemblée. „Wanneer de dag daar is, moeten we klaar staan om ons land met geweld terug te krijgen." Duizenden Tibetanen zijn hier in de Kinnaurval- lei, in het Himalayagebergte net honderd kilome ter van de Tibetaanse grens, samengekomen voor een heilige ceremonie geleid door de Dalai Lama. Maar zelfs bij deze heilige gebeurtenis sluipt de politiek binnen. Sonam Rinzin, een lijvige, ruige man van in de vijftig recruteert jonge Tibetanen voor een organisatie die zichzelf het Tibetaanse Verbond van Vrijheidsstrijders noemt. Volgens Rinzin, die in de jaren vijftig tegen de Chinezen heeft gevochten, heeft de organisatie meer dan 20.000 leden. „Een dergelijke guerril lamacht binnen Tibet zou de Chinezen een hoop moeilijkheden kunnen bezorgen", zegt hij. Onder de Tibetanen die zich aan de voet van de berghelling hebben verzameld om de Dalai Lama te zien, bevinden zich honderden nieuwe vluch telingen. Onder hen de jonge non Choetsu. Zij wendt haar blik af en speelt, terwijl ze spreekt, ze nuwachtig met pijnboomnaalden. „Waarom ik ben gearresteerd? Toen Zijne Heiligheid de No belprijs voor de Vrede had gekregen, vierde ik dat op straat. Dat was alles", zegt ze. Tijdens de vijf maanden die ze in een gevangenis in Lhasa heeft gezeten, werd ze verkracht, gemar teld en werden er honden op haar losgelaten. „Ik voel me zo kwaad. Ik kan die kwaadheid in mijn hart niet beheersen, ook al druist die in tegen al les wat de Dalai Lama ons heeft g VERTAIJNG UAJTJi H

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2