Krajicek niet goed, maar wel verder Triomfantelijke rentree Fischer Sport Het wordt stil op straat De Slegte Max. 500 boeken per klant: Ui j De Slegte Lot Kokkelkoren in handen van Raas PSV wint met plichtmatig voetbal van debutant Cambuur Wie dit ziet, kan weer lezen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 redactie herman kxjstra ad van kaam (CHEF) tim brouwer de koning Schockemöhle ziet af van koop Ratina lanaken Piet Raymakers kan Ratina Z gewoon blijven rijden. De Duitser Paul Schockemöhle heeft gistermiddag eigenaar Leon Melchior laten weten van de koop van de tienjarige merrie af te zien. De oud-Europees kampioen uit Mühlen vond na enkele dagen bedenktijd de vraagprijs, die boven de twee miljoen gul den zou liggen, te gortig. Afgelopen vrijdag was de koop op Stal Zangersheide in Lanaken bijna gesloten. Raymakers, die met Ratina Z op de Olympische Spelen goud (equipe) en zilver (individueel) bemachtigde, vertrekt met Rati na naar Calgary waar hij met de landenploeg meedoet aan het CSIO. Het traditioneel hoog gedoteerde concours hippique in de Canadese stad wordt gehouden van 10 tot en met 14 september. Feyenoord treft Hapoel in Europa Cup ramat-gan Feyenoord komt in de eerste ronde van het Europe se bekertoernooi voor bekerwinnaars uit tegen Hapoel Petach Tikva uit Israël. Hapoel zegevierde gisteren in Ramat-Gan met 2- 0 over Strömgödset Drammen. Bij rust was het 1-0. Voor 2000 toeschouwers scoorden Lévine en Basson. In Noorwegen had Hapoel ook met 2-0 gewonnen. Czerniatinsky schiet België naar zege praag» Alex Czerniatinsky bezorgde België gisteren in Praag de derde achtereenvolgende winst in groep vier van het kwalifica tietoernooi om de wereldtitel voetbal. In zijn rentree na zes jaar afwezigheid bij de Rode Duivels maakte Czerniatinsky zeven mi nuten voor tijd tegen Tsjechoslowakije de treffer, die de eind stand op 2-1 voor de Belgen bracht. België, dat met zes punten uit drie duels de stand in groep vier aanvoert voor Roemenië (vier uit twee), kreeg de openingstreffer cadeau van de oud-PS- V'er Chovanec, die in eigen doel schoot. Dertien minuten voor het einde maakte Kadlec van FC Kaiserslautern de gelijkmaker. Arnesen hoopt conflict op te lossen eindhoven PSV hoopt het conflict met de vakbond voor betaald voetbaltrainers (WON) over de rol van Frank Amesen zonder arbitrage-zaak te kunnen oplossen. Amesen is officieel elftalbe geleider, maar wordt er door de WON van verdacht assistent trainer te zijn, zonder over de noodzakelijke papieren te be schikken. Daarover werd een klacht ingediend. Amesen is be gonnen met de cursus oefenmeester betaald voetbal. PSV heeft het sectie-bestuur betaald voetbal verzocht de Deen een jaar dispensatie te verlenen. Van den Berg snel uitgeschakeld merano» Michael van den Berg is er niet in geslaagd de tweede ronde te bereiken van het Challenger-tennistoemooi van Mera no. De Koudekerker, die zich ten koste van de Tsjech Kucera, de Italiaan Skoch en de Argentijn Rodriquez had geplaatst voor het hoofdtoernooi, verloor in twee sets van de Fransman Fontang: 3-6,4-6. De Unicummer werd in Italië vijf ATP-punten rijker. Van den Berg komt nog wel uit in het mannen-dubbelspel. De Amerikaanse tennisbond (USTA) heeft onlangs defi nitief besloten het Louis-Armstrongstadion, waar sinds 1978 de belangrijkste partijen van de US Open worden gespeeld, af te breken. Volgens de plannen moeten er eind december 1994 op een steenworpafstand van het huidige centre-court drie nieuwe stadions (kosten 290 miljoen gulden) staan. schap), tegen wie hij tot nu toe in totaal 34 keer speelde, heeft hij Eil sinds 1984 niet meer ge wonnen. „We zullen in elk geval geen verrassingen meer voor el kaar hebben", aldus Connors, die al hoop putte uit het feit dat Lendl gisteren tot het uiterste moest gaan om de tweede ron de te bereiken. Pas na vieren eenhalf uur en vijf sets (6-7, 6-1, 7-5, 4-6, 6-3) mocht hij afscheid nemen van Jaime Yzaga. De Slegte houdt uitverkoop! Vanaf 1 september. gpd-verslaggever Jimmy Connors, de enige speler die de open Amerikaanse kam pioenschappen op drie verschil lende ondergronden (gras, gravel en hardcourt) won, zal er dan ongetwijfeld niet meer bij zijn. Tenminste niet als deelne mer. Wellicht wel als televisie commentator. En misschien noemt de USTA één van de nog te verrijzen hoofdcourts naar de gisteren veertig jaar geworden belhamel uit Belleville, die de laatste twee decennia de tennis sport enorm populair maakte in de Verenigde Staten. Dinsdag had Connors zijn beste vrienden in een Newyorks hotel uitgenodigd voor een door een van zijn vele sponsors betaald feestje. Gisteravond was op Flushing Meadow de rest van Amerika welkom. De 20.741 toeschouwers zongen braaf 'Happy Birthday' en wer den vervolgens door de jarige op een showtje getrakteerd. Tenminste dat probeerde de vijfvoudige winnaar van de US Open. Maar de tegenstand van de arme Jaime Oncins was te gering om er echt iets fraais van te maken: 6-1, 6-2, 6-3. Het Amerikaanse publiek zat er niet mee. Dat juicht al als Connors een bal over het net slaat. Of Connors tijdens zijn 22-ste US Open weer ver komt, is nog maar de vraag. Zijn volgende te genstander heet namelijk Ivan Lendl en zijn kersverse landge noot (Lendl heeft sinds kort het Amerikaanse staatsburger- Toen Connors in 1970 zijn eerste US Open afwerkte, was Richard Krajicek nog niet eens geboren. De thans 20-jarige Ha- genaEir speelde gisteren pas zijn tweede partij op Flushing Mea dows en haalde met moeite zijn eerste zege binnen. De als vijf tiende geplaatste Nederlander, die vorig jaar bij zijn debuut in New York tegen Lendl twee matchpoints onbenut liet, had tegen de Spanjaard Francisco Clavet vier sets nodig: 7-6 (7-2), 6-7 (5-7), 6-3,6-4. Krajicek was dolblij met de overwinning. „Ik heb vandaag niet goed gespeeld, maar het ging in elk geval al beter dan de afgelopen weken", verklaarde het service-kanon zijn vreugde. „Ik keek een beetje tegen deze wedstrijd op. Vooral omdat mijn laatste partij al weer van twee weken geleden dateerde." Die vond in New Haven plaats, waar hij verrassend van de Amerikaanse studentenkam pioen Alex O'Brien verloor. Ook op het toernooi dat hij de week daarvoor in Cincinnati speelde, kijkt Krajicek liever niet terug. In de derde ronde gaf hij toen met een armblessure op. De kwetsuur had zich in Los Ange les, waar hij na Hong Kong 91 zijn tweede toemooititel ver overde, geopenbaEird. „Waarschijnlijk was het een gevolg van krachttraining. Ik heb er nu geen last meer van. De blessure had echter niets met mijn slechte spel te maken. Ik had gewoon wat problemen met mijn timing. Daarom heb ik besloten vorige week geen toernooi te spelen, hoewel ik voor Commack een wild-card kon krijgen. Ik ben hier gaan trainen." De extra arbeid met zijn coach Rohan Goetzke bracht dus wel enige verbetering, maar naar de zin van Krajicek nog niet genoeg. De cijfers gaven hem gelijk. Hoewel hij 26 aces sloeg, liet hij ook 66 afzwaaiers noteren. Francisco Clavet, een hardnekkige baseliner, liet daar naast zien dat hij niet alleen op gravel een lastige klant is. „Hij retourneerde niet slecht", vond Krajicek, die tijdens de open Franse kampioenschappen eer der dit jaar in Parijs de 23-jarige Madrileen ook pas na een lange viersetter op de knieën kreeg. Ondanks zijn moeizame start gelooft Krajicek toch dat hij in staat is „hier wat schade aan te richten. En dan bedoel ik niet aan mezelf', glimlachte de bles- suregevoelige tennisser, die het in de volgende ronde moet op nemen tegen de Argentijn Ga briel Markus. Enkele uren eerder had Bren- da Schultz zich al overtuigend voor de derde ronde geplaatst. De Fran<;iase Pascale Paradis- Mangon kwam er tegen de 21- jarige Heemsteedse absoluut niet aan te pas: 6-2, 6-0. Schultz ontmoet nu de als zevende ge plaatste Mary-Joe Fernandez. Vorig jaar stond ze op Long Is land een ronde eerder al tegen over de Amerikacinse, die toen in twee sets te sterk bleek. Frandsco Clavet onderzoekt de kwaliteit v hans bouwmeester/rtr Hij kan nog schaken. En goed ook. Bobby Êischer ging giste ren in Hotel Maestral op het ei land Sveti Stefan in Montenegro door alsof er in twintig jaar niets was gebeurd. In aanvallende stijl won de eigenzinnige Ameri kaan de eerste partij van de 'Re vanchetweekamp van de Eeuw' tegen de tot Fransman genatu raliseerde ex-Rus Boris Spasski. Het duurde wat lang, zes uur en vijftig zetten, maar toch. „Het was ontegenzeggelijk Fi scher, die daar speelde", merkte de Joegoslavische schaakmees ter Nedeljkovic, een van de slechts vijftig toeschouwers, op. In 1972 zaten Fischer en Spasski voor het laatst tegen over elkaar in een tweekamp. Dat was in Reykjavik en het ging om de wereldtitel. Fischer won, maar weigerde de kroon te ver dedigen tegen Anatoli Karpov, die vervolgens wereldkampioen werd. „Onzin", heeft Fischer al tijd beweerd. „Ik ben en blijf de beste schaker ter wereld. Nie mand kan die titel zo maar van me af nemen." Dus staat er aan de zijkéint van de schaaktafel, waar het inmiddels belegen ogende duo (Fischer is 49 jaar, Spasski 55) zijn curieuze strijd uitvecht, ook met grote letters: 'The World Chess Champions hip'. Zoals vele experts al voorspel den kwam er een Spaanse ope ning (Breyer-variant) op het bord. Ook daarbij gingen de grootmeesters terug naar het verleden. De eerste zestien zet ten kwamen destijds in Reykja vik ook aan bod in de twee kamp om de wereldtitel tussen beide spelers, die in de 21ste partij (waarin Fischer zwart had) werd beslist. Vier keer vocht het duo toen een Spaans duel uit. „Het was een tamelijk goede partij", zei Fischer. Veel meer wilde hij gisteren niet kwijt te genover de pers. Hij kon dat ook niet in ae slechts negentig seconden, die contractueel na elke partij beschikbaar zijn voor de pers om vragen te stellen. „Ik geloof dat mijn plan niet zo best was vandaag", zei Spasski, nadat hij op de vijftig ste zet de strijd had gestaakt. „Bobby speelde goed. Hij zag 'diep'." Toen Fischer die laatste uitspraak hoorde kon hij een geamuseerd lachen niet be dwingen. Wit: R. J. Fischer Zwart: B. Spasski Spaanse partij 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 dö 8. c3 0-0 9. h3 Pb8 10. d4 Pbd7 11. Pbd2 Lb7 12. Lc2 Te8 13. Pfl LfB 14. Pg3 g6 15. Lg5 h6 16. Ld2 Lg7 17,a4. (Deze zet is nieuw. Tot dusver volgden de spelers een partij Smirin-Bel- javski, Moskou 1989, waarin wit met 17. Del verder ging. 17...c5 18. d5. In deze moeilijke geslo ten positie heeft wit enig over wicht aan ruimte. Het type stel ling is overbekend en zowel Fi scher als Spasski heeft er veel ervaring mee opgedaan.) 18...c4 19. b4 (Anders komt het paard Uitverkoop bij de Slegte! 1 Vanaf 1 september. Ploegleider strikt nieuwe sponsor Bobby Fischer denkt na over zijn eerste zet met kracht naar c5.) 19...Ph7 (Min of meer verrassend. Meer voor de hand lag 19...cxb3 e.p. 20. Lxb3 Pc5.) Spasski zoekt zijn kansen op de koningsvleugel. 20. Le3 h5 21. Dd2 Tf8 22. Ta3 Pdf6 23. Teal Dd7 24. Tla2.. (Bereidt een triplering op de a-lijn voor.) 24...Tfc8 25. Del LJ8 26. Dal De8. (Nu is a8 vol doende gedekt en het lijkt dat zwart de ruil op b5 niet behoeft te vrezen. De loopgravenoorlog gaat verder.) 27. Pfl Le7 28. Pld2 Kg729.bl...Pxe4!?? Een donderslag bij heldere hemel! Zwart offert een stuk voor twee centrumpionnen. Spasski wil kennelijk leven in de brouwerij, maar hij zal zich ze ker hebben gerealiseerd dat dit waaghalzerij betekent. De pion nen lijken niet voldoende com pensatie te bieden, omdat ze nog niet ver genoeg zijn opge rukt. 30. Lxe4 f5 31. Lc2 Lxd5 32. axb5 axb5 33. Ta7! (Het is van belang om de zware stukken op het bord te houden en zo snel mogelijk tot aanval te komen.) 33...AT/6 34. Pbd2 Txa7 35. Txa7 Ta8 36. g4! (Een sterke aanvals- zet, die bepaald niet voor de hand lag. Het is in elk geval dui delijk dat Fischer, ondanks zijn afwezigheid van 20 jaar in de schaakarena, het vak niet heeft verleerd is.) 36...bxg4 37. hxg4 Txa7 38. Dxa7 f4 (Na 38...fxg4 lijkt 39. Le4 sterk.) 39. Lxf4! Prachtig gespeeld. Fischer of fert het stuk terug en krijgt een vernietigende koningsaanval in handen. De Amerikaan speelt ook het slot feilloos en binnen tien zetten heeft hij de vis op het droge. 39...exf4 40. Ph4 Lf74\. Dd4+ Ke6 42. P/5.' Lf8 43. Dxf4 Kd7U. Pd4 Del+ 45. Kg2 Ld5+ 46. Le4 Lxe4+ 47. Pxe4 Le7 48. Pxb5 PfB 49. Pbxd6 Pe€ 50. De5 1 -0. De tweede partij wordt van daag gespeeld Degene die het eerst tien partijen heeft gewon- Plichtmatig heeft PSV gisteravond ge wonnen van Cambuur. In Eindhoven werd het 3-0 voor de landskampioen, die daardoor als enige in de eredivisie zonder puntverlies blijft. Veel meer positiefs viel er over PSV niet te melden, zo kort voor de con frontatie met Ajax in het Olympische Stadion. Hooguit zal het de Eindho- vense ploeg sterken dat de spelbepa lers Numan en Vanenburg weer be schikbaar zijn. Het tweetal maakte te gen Cambuur zijn rentree. Numan bij het begin. Vanenburg kort na de rust als invaller. Romario kwam slechts even in beeld. Kort voor aanvang was hij te zien op de zogenoemde video-wall, een van de technische snufjes in'het Eindhovense stadion. Gezeten tussen het publiek glimlachte de disciplinair gestrafte Bra ziliaan verlegen naar de overige toe schouwers. Natuurlijk werd het 'wonderlijke kind' gemist aan Eindhovense zijde. Net zo goed als Vanenburg aanvanke lijk werd gemist, de andere speler die voor creativiteit en verrassing in de aanval kan zorgen. De overige spelbe- palende types, Numan en Popescu, waren niet nadrukkelijk genoeg aan wezig om het spel van de thuisclub van veel franje te voorzien.,In bepaalde pe riodes van de wedstrijd deed Cambuur zelfs meer van zich spreken. Na de vrij snelle achterstand Koeman scoorde al na veertien minuten kwam de de butant redelijk terug in de wedstrijd. Het leidde tot kansjes voor Mols en De Gier. NaEirmate Cambuur vermoeider raakte, kon PSV verder afstand nemen. Kieft kopte mooi 2-0 in na een voorzet van Numan en met een schot van net buiten het strafschopgebied zorgde Van Aerle voor 3-0. FC Den Bosch FC Den Bosch ondervond gisteravond dat de sterkste niet altijd wint. De thuisclub beheerste in het kletsnatte stadion De Vliert na de 1-0 van Goos sens het grootste gedeelte van de wed strijd tegen Sparta, maar verzuimde door te drukken. Vijf minuten voor tijd kreeg het daarvoor de rekening gepre senteerd, 1-1. Den Bosch was feller in de duels en bleek Sparta af en toe ook voetballend de baas. Een handvol kansen liet Den Bosch echter aan zich voorbij gaan en dat brak de gastheer later op. Terwijl iedereen zich Etl verzoend had met een Bossche zege. kwam Sparta alsnog langszij. Van Mol vond de vrijstaande Van der Berg. BENIDORM TIM BROUWER PE KONING Martien Kokkelkoren reageert voorzichtig op het grote nieuws. Zijn huidige baas, Jan Raas, blijft als ploegleider actief in de internationale wielerwereld. Maar of de 39-jarige Zeeuw voor de Noordwijkerhoutse be roepsrenner een plaatsje in ruimt, weet Kokkelkoren nog niet. In het gunstigste geval rijdt hij vanaf 1 januari 1993 rond in het shirt van het automatise- ringsconcem WordPerfect, dat Buckler als hoofdsponsor op volgt. Het multi nationale concern, met de hoofdvestiging in de Verenigde Staten, heeft zich voor drie jaar aan de organisatie van Raas verbonden. Op jaarba sis stelt het bedriif vijf miljoen gulden ter beschikking. De Eu ropese directie heeft Raas ver zocht een internationale ploeg samen te stellen, met voorna melijk Nederlanders, Fransen en Italianen. Vsm het huidige teEim gaat naast het personeel en pr- manager Harrie Jansen in elk geval Telle Nijdam over naar de nieuwe ploeg. De winnaar van de Ronde van Nederland teken de gisterochtend een contract voor één jaar. Amateur Eric Dekker werd tijdens die bijeen komst voor liefst drie jaar vast- gelegd. „Door deze ontwikkeling stij gen mijn kansen op verlenging van mijn profloopbaan", zegt Kokkelkoren vanuit het hete Spanje, waar hij zich met de Nederlandse selectie voorbe reidt op het wereldkampioen schap op de weg van aanstaan de zondag in Benidorm. „Raas komt nog deze kant op. Mis schien weet ik over een paar da gen meer." De uitlatingen die zijn ploeg leider gisteravond bij de presen tatie van de nieuwe sponsor spectief. „Van de huidige ploeg wil ik ongeveer tien jongens houden", aldus Raas. ..De kern van het teEim moet blijven." Sinds het Nederlands kam pioenschap op de weg in Meerssen, waar de 23-jarige prof hem overtuigde van zijn beroepsemst, geniet Kokkelko ren krediet bij de Zeeuw. Hij mocht mee naar de Tour de France en greep ziin kans met beide handen. Bondscoach Ger tie Knetemann wees hem ver volgens als negende renner aan voor de twaalf man tellende WK-ploeg. „Naarmate de temperatuur stijgt, ga ik beter rijden", legt Kokkelkoren uit. „Ik heb geen last meer van knie- of rugpijn. Bovendien heb ik, in tegenstel ling tot sommige ploeggenoten, nooit mijn hoofd latenhangen. Vandaag hebben we hier 235 ki lometer door de bergen gefietst Ik reken erop dat ik mijn knech tenrol voor de kopmannen Rooks en Breukink zondag goed kEm vervullen. Mijn eigen klas sering doet er dan totaal niet toe." Als Raas maar tevreden is. De Slegte houdt fT9 wsep,ember uitverkoop! &U De Slegte Breestraat 73. Leiden. Tel. 071 122007

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23