Leidsch Dagblad Philips moet weer snoeien 4 Leiden doet Gulden Vlies van de hand Na de vloedgolf Luchtvaartmuseum grijpt naast uitkijktoren Amateurvoetbalbij lage Verdrag Maastricht op losse schroeven 'Amalgaam-vulling is tijdbom' <§igHor^ BEL: DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39946 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Paus hersteld Gokhallen 2 De paus is hersteld van o De onderwereld koopt zijn zware darmopera- J steeds meer cafés en tie. Hij kan weer aan de stouwt ze vol met gokau- slag. De vraag is alleen wat tomaten. Daartegen is ac- hij gaat doen. tie nodig, vindt WVC. Nabijev 5VoordeTadzjiekse I Bruinstraat /t De Leidse regio I I president Nabijev is het I heeft interesse in doek gevallen. Een motie een sloopstraat yoor bruin- van wantrouwen was te goed zoals televfsie's, ra- veel voor hem. dio's en computers. US Open tennis Q Richard Krajicek Z J produceert 26 aces en 66 afzwaaiers. Niet in drukwekkend, maar ge noeg voor winst op Clavet. Onder vast personeel vallen geen ontslagen Philips wil nog dit jaar honderden miljoenen guldens ex tra bezuinigen. De schuldenlast van het bedrijf en het aanhouden van de crisis in de consumentenelektronica dwingen tot die nieuwe snoei-operatie. Van ontslagen is geen sprake. Wel wordt veel tijdelijk personeel naar huis gestuurd. EINDHOVEN GPD Philips is al twee jaar aan het saneren. De door topman Tim mer gestarte afslankingsopera tie 'Centurion' kostte al 50.000 werknemers hun baan. Toch blijft het concern financieel ui- LEIDEN WIM KOEVOET terst krap zitten. Eerder kondig de het al aan gebouwen en ter reinen te gaan verkopen. Nu heeft Timmer in een brief aan de Philips-directies in de rest van de wereld laten weten dat het mes er nog dieper in moet Hoewel naar buiten toe geen exact getal wordt genoemd, wordt gesproken van 'honder den miljoenen'. Woordvoerder Brouwer van het Eindhovense concern: „We zien op korte ter mijn geen herstel van de econo mie. Dat betekent dat er geen extra inkomsten te verwachten zijn. Dus moeten we kijken hoe we verder op de kosten kunnen besparen". Philips is vooral veel geld kwijt aan de concurrentieslag met Japan. Bij de presentatie van de kwartaalcijfers erkende Timmer een maand geleden dat de schuldenlast als een molen steen om de nek van Philips hangt. Suggesties dat de banken zouden hebben aangedrongen op verdere bezuinigingen noemt woordvoerder Brouwers onzin. Wel erkent hij dat tot eind dit jaar forser moet worden bezuinigd dan begroot. „De uit gaven zijn kennelijk nog niet kritisch genoeg bekeken", licht hij toe, „zodat er intern nog flink zal moeten worden be spaard. Ingrepen in het vaste personeelsbestand zijn niet te verwachten. Reden waarom de bonden ook niet behoeven te worden ingelicht". EN VI A WEGMAN Het gemeentelijke vergadercen trum Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 wordt wellicht weer een winkelpand. Burge meester en wethouders van Lei den willen het monumentale gebouw verkopen. Ze menen dat de gemeente zich de luxe van een apart vergadercentrum niet meer kan veroorloven, ze ker niet nu Leiden ruim 7 mil joen gulden moet bezuinigen. Door de verkoop bespaart de gemeente enkele tonnen. Het Gulden Vlies, ooit befaamd restaurant, is sinds 1978 ge meentelijk bezit. Na een restau ratie stelde de gemeente het in 1984 ter beschikking van diver se raadsfracties. Bovendien ver plaatste ze de meeste vergade ringen van raadscommissies naar dit pand. Sinds een jaar of vijf is ook de afdeling economi sche zaken er gehuisvest, waar voor in het stadhuis geen plaats meer was. Het is de bedoeling dat de raadsfracties, commis sies en economische zaken weer teruggaan naar het stad huis. Naast de verkoop van Het Gulden Vlies hopen burgemees ter en wethouders ook meer geld in het laatje te krijgen door de lozingsrechten met zo'n 30 gulden te verhogen tot 170 gul den per jaar. Bovendien wordt er weer flink het mes gezet in het ambtenarenkorps. Gedwon gen ontslagen zullen .daarbij niet vallen. Pagina Leiden: Gulden Vlies kent bewogen historie. casares» Een krachtige aardbeving voor de kust van Nicaragua heeft gisteren een vloedgolf veroorzaakt. De kust werd over een lengte van 350 kilometer overspoeld. Duizenden mensen raakten dakloos. Over het aantal slachtoffers bestaat nog onzekerheid, want velen liggen nog onder het puin bedolven. Volgens officiële cijfers zouden er ten minste 40 mensen zijn omgekomen. Pagina 5: Nicaragua vraagt om hulp na vloedgolf. foto AFP advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48517 2QETERWOUDE WILFRED SIMONS De markante uitkijktoren die sinds de jaren vijftig het polderlandschap van Zoeterwou- de siert, zal het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg nooit bereiken. Juist nu het museum belangstelling voor het object toont, blijkt de eigenaar de toren al te heb ben afgebroken. Daarmee verdween een tastbaar stukje Koude-Oorlogsgeschiedenis. Derdelijke torens werden gebruikt door het Korps Luchtwachtdienst om de lucht af te speuren naar Russische vliegtuigen die onder de radar doorvlogen. In 1964 werd deze waarneming-met-het-oog door de voortschrijdende techniek overbodig ge maakt. Begin juli adviseerde de Zoeterwoudse monumentencommissie de gemeenteraad om de toren aan de Westeindseweg op de monumentenlijst te plaatsen. Eigenaar C. Vermeulen tekende daartegen bezwaar aan. De toren was echter zo vervallen dat hij be sloot het bouwsel vast te slopen. Een woordvoerder van de gemeente Zoeterwou- de noemt dit op zichzelf legaal. „Het ding stond namelijk niet op de monumentenlijst en voor sloop van zomaar een gebouw hoeft de eigenaar geen vergunning aan te vragen." Eigenaar Vermeulen: „Als we het eerder hadden geweten, hadden ze 'm zo mee mogen nemen. Maar wfj hebben nooit gehoord." De Industriebond FNV ligt niet wakker van de nieuwe be zuinigingsronde. „Philips moet steeds meer op de kosten letten. Dat wisten we al langer", rea geert bestuurder N. Broers. Dat het bedrijf daarbij tijdelijke krachten op straat zet, vindt de FNV een goede zaak. „De afge lopen jaren zijn tienduizenden Philips-mensen hun baan kwijt geraakt. Die zijn vervangen door tijdelijke krachten. Daar zijn we nooit voorstander van geweest. Ik denk dat Philips een verstandige weg bewandelt." Ondanks deze fraaie redding heeft de doelman het nakijken. Morgen kunt u zelf alles nakijken (en nalezen) in de jaarlijkse bijlage van deze krant die helemaal gaat over het amateurvoetbal. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN De profs zijn al een tijdje bezig, maar het komende weekeinde begint de voetbalcompetitie pas echt. Het leger van een kleine miljoen amateurs wordt dan weer losgelaten op de velden en dat zal niet onopgemerkt blijven. Als voorproefje op de nieuwe com petitie brengt het Leidsch/Aiphens Dagblad morgen een speciale bijlage op weekendformaat van 28 pagina's, gewijd aan het ama teurvoetbal in deze regio. Dat floreert op zaterdag, dat boet daar entegen aan kwaliteit in op zondag. Daarover, over de nieuwe spelregel en over nog veel meer leest U morgen in de Voetbalbij- lage van het Leidsch/Aiphens Dagblad. Brits besluit hangt af van Frans referendum LONDEN Rtr-AFP Groot-Brittannië zal het Verdrag van Maastricht over Europese eenwording niet goedkeuren als Frankrijk bij het referendum van 20 september 'nee' stemt Dat heeft een hoge Britse func tionaris gisteren in Londen ge zegd. „Als de Fransen het ver drag verwerpen, dan is dat het einde van Maastricht, hoe klein de meerderheid van nee-stem men ook moge zijn." Uit recente opiniepeilingen in Frankrijk blijkt dat het aantal te genstanders van ratificatie groeit, en zelfs mogelijk de meerderheid zal vormen. Londen is nog steeds voor stander van ratificatie van het verdrag door alle twaalf lidsta ten van de Europese Gemeen schap. Begin juni stemden de Denen echter al tegen. De Britse regering staakte daarop het rati ficatieproces. De debatten zul len worden hervat als het parle ment half oktober, na het zo merreces, weer bijeenkomt. Hoewel premier Major zich formeel uitspreekt voor goed keuring, lijkt hij vooralsnog een slag om de arm te willen hou den, zo merken politieke waar nemers op. Hij heeft geweigerd deel te nemen aan een tv-debat vanavond in Frankrijk, waarin president Mitterrand de kans op een massaal 'ja' hoopt te ver groten. De Duitse bondskanse lier Kohl heeft wel toegezegd Mitterrand tijdens het debat bij te staan. In Brussel maakt men zich in toenemende mate zorgen over het Franse referendum. Een ne gatief resultaat stelt de Ge meenschap voor twee proble men: het lot van het Verdrag van Maastricht en het overleven van de EG, die binnen nog maar vier maanden de tijd heeft om de Europese markt zonder grenzen te verwezenlijken. Ook op de financiële markten wordt al nerveus gereageerd op de uit slag van Franse opiniepeilingen. Toch wijzen anderen erop dat een negatief referendum welis waar fataal voor 'Maastricht' zal zijn, maar niet voor Europa. „We hebben nog de Europese Akte, het Verdrag van Rome, de Europese instellingen. De EG is geen toeval, zij is een noodzaak voor Europa", aldus Peter Lud low, voorzitter van het Studie centrum voor Europese Politiek. De Europese machine zal na het referendum gewoon door gaan, maar de „fut zal er uit zijn", aldus een EG-functiona- ris. .Alleen Frankrijk zal net als de Denen een groot deel van hun invloed verliezen." Maak kans op een hoofdprijs van 7 miljoen gulden netto in de Europese Loterij. Loten zijn 17,50 verkrijgbaar bij vele verkooppunten van de Nederlandse Staatsloterij. Bel voor meer informatie 06-9595 (50 cent p/m). HET ZIT ERIN, MET EEN HOOFDPRIJS VAN 7 MILJOEN NETTO IN DE EUROPESE LOTERIJ. Autoverkeer in Leids centrum krijgt 't zwaar LEIDEN LOMAN Het autoverkeer in het Leidse centrum moet in oktober reke ning houden met ingrijpende omleidingen en vertragingen. Dan worden ongeveer tegelij kertijd de Blauwpoortsbrug en het Lelyviaduct afgesloten. Verder wordt gebouwd in de lste Binnenvestgracht en wordt een herinrichting van het Stationsplein voorbereid. Auto's kunnen dan, als ze de stad in of uit willen, waar schijnlijk alleen via de route Molen de Valk, Lammermarkt, Langegracht en Hooigracht rij den. Bussen kunnen nog via de Breestraat en Turfmarkt. Pagina Leiden: Toeval speelt verkeer parten. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Amalgaam-vullingen leveren een flinke bijdrage aan de hoeveelheid kwik die Nederlanders dage lijks binnenkrijgen. Vooral bij het aanbrengen en vervangen van vullingen, maar ook als de vulling in de tand of kies zit, komt er (door corrosie) kwik vrij. In Zweden en Duitsland wordt sinds kort het gebruik van amalgaam-vullingen bij zwangere vrouwen afgeraden, omdat het giftige metaal te recht kan komen in de hersenen en nieren van het uiterst gevoelige ongeboren kind. Amalgaam is een toxische tijdbom, aldus de arts dr. Rus- schen in het jongste nummer van het medische blad Orthomoleculair. Nederlanders boven de twintig jaar hebben ge middeld acht amalgaam-vullingen in tanden of kiezen. Arhalgaam bestaat uit een legering van 50 procent kwik en voor de rest zilver, tin, koper en zink. Vooral bij het aanbrengen en verwijderen van vullingen komt kwik vrij: bij tandartsen en hun assistentes werden hogere concentraties kwik in het bloed gevonden dan bij hun patiën- zo'n 40 microgram ten. Gemiddeld krijgen kwik per dag binnen, waarvan de helft uit voed sel, water en lucht, een kwart via vullingen en de rest door het eten van vis. Bij een inname van 300 microgram per dag treden verschijnelen op als gewichtsverlies, schuwheid, duizeligheid, nervosi teit, concentratieverlies en spreek-, gehoor- en gezichtsstoomissen. Daarnaast tast kwik ook het afweersysteem aan. De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) acht een opname van 300 micro gram per week nog net veilig. Omdat, zoals bij vrijwel elk gif, de gevoeligheid voor kwik sterk kan verschillen van mens tot mens, is terughoudendheid bij het gebruik van amalgaam volgens Russchen geboden. Met som mige patiënten die leden aan ziekten waarbij het afweersysteem niet meer goed functioneerde, zoals reuma en multiple sclerose, ging het veel beter toen de amalgaam-vullingen waren vervan gen door composiet. Een probleem is vooralsnog dat composiet-vul lingen niet zo sterk zijn als amalgaam-vullingen en daarom niet goed bruikbaar op de kauwvlak- ken van de achterste kiezen. Gouden vullingen en porseleinen kronen zijn wel sterk genoeg, maar erg duur. Onze nieuwe najaars- en win- terkollektie grote-ma ten-mode heeft het allemaal! Nieuwe stij len, nieuwe kleuren, nieuwe accessoires. Sportief of chique; in de maten 42 t/m 60. Signora Damesmode: al 10 jaar groots in grote maten! damesmode in grote maten Taatedam 8-12- Katwijk aan Zee Tel. 01718-13166. Do. koopavond 't Beerberïcht van vandaag [Geen krant ontvangen? 071-161400 071 -161499 HET WOORD IS AAN Karei Jonckheere Onze tijd is verslaafd aan oorver dovende middelen. VANDAAG 19,20 7 Economie Familieberichten Feiten en meningen Film Info Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur rond 11 graden, middagtemperatuur rond 15 gra den Matige westelijke wind, rond kracht 4, aan de kust krachtig. 6. Bouwmeester volgt schakers Exclusief voor deze krant analy seert grootmeester Hans Bouw meester de komende periode de schaaktweekamp tussen de Amerikaan Bobby Fischer en de tot Fransman genaturaliseerde ex-Rus Boris Spasski. In zijn be schouwing over de openings partij, die gisteren in hotel Maestral op het Joegoslavische eiland Sveti Stafen werd afge werkt, vraagt Bouwmeester zich af of Fischer zijn genialiteit van twintig jaar geleden kan evena- Het eerste duel tussen Fischer en Spasski bracht een aloude Spaanse partij op het bord die Fischer in winst omzette. Van daag wordt de tweede partij ge speeld. it betaal ik daarna Per maand (f 27.80) via automa- tische betaling* Per kwartaal (f 80.10) via accept- giro Per kwartaal (f 80.10) via auto- I matiache betaling*. I Naam en voorletters ir bank/gtrorekening Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1